Liječenje u inostranstvu

Forum za humanitarne akcije.
MMM1977
Posts: 4621
Joined: 15/07/2009 12:56

#1 Liječenje u inostranstvu

Post by MMM1977 »

Znam da je tema kontroverzna, znam da se svako bori za život i zdravlje na svaki mogući način ali...

U zadnje vrijeme vidim sve više apela za pomoć u inostranstvu za bolesti koje se liječe na identičan način kao i kod nas s time da naši doktori vjerojatno kažu realnije stanje dok Turci obećavaju kule i gradove.

Nadalje, traži se pomoć za liječenje neizlječivih stanja. Nema te klinike i doktora koji može pomoći sa neoperabilnim Glioblastomom ili uznapredovalim metastatskim karcinomom. Bez obzira na super fancy smještaj u Turskoj za razliku od naših bolnica.

Sa druge strane su tu apeli za liječenje stanja koja nisu bogzna ni komplikovana, samo čekam da vidim apel da neko treba liječiti anemiju u Turskoj.

Zar ne bi bilo pošteno da ove organizacije tipa pomozi.ba traže preporuku ljekara u kojoj ce biti navedeno da se pacijent ne može liječiti kod nas, sa navedenim razlozima, i preporuka klinike koja može vise uraditi?

I posebno, ovo mi se nekako čini da se daje alibi nasem zdravstvu da se i ne trudi da nešto poboljša, sto bi kada je tu pomozi.ba i turske klinike
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#2 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by nivla »

kod nas je spora dijagnostika, ali metode lijecenja osim jako eksperimentalnih su iste, mozda cak i bolje nego u vecem dijelu svijeta
MMM1977
Posts: 4621
Joined: 15/07/2009 12:56

#3 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by MMM1977 »

nivla wrote: 10/03/2024 00:19 kod nas je spora dijagnostika, ali metode lijecenja osim jako eksperimentalnih su iste, mozda cak i bolje nego u vecem dijelu svijeta
Naravno. Zato mi se dize kosa na glavi kad vidim da neko traži pomoć da ide u Tursku na hemoterapije a identične bi dobio i ovdje. Samo sto Turci obećavaju čuda a nasi ljekari bas i ne.
gigatech
Posts: 120
Joined: 13/08/2012 23:54

#4 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by gigatech »

nadam se da će ova tema više da kruži i u društvu..

previše se forsira turska i lliječenja tamo, za raznorazne bolesti. nije samo to pomozi.ba, ima i dosta drugih udruženja

a primjetio sam da jedno udruženje sa oboljelim pošalje i 2,3 svoja člana pored člana porodice, valjda da budu podrška od 10k KM za 10 dana
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10800
Joined: 27/04/2021 22:52

#5 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by tramvajtrojka »

MMM1977 wrote: 10/03/2024 00:24
nivla wrote: 10/03/2024 00:19 kod nas je spora dijagnostika, ali metode lijecenja osim jako eksperimentalnih su iste, mozda cak i bolje nego u vecem dijelu svijeta
Naravno. Zato mi se dize kosa na glavi kad vidim da neko traži pomoć da ide u Tursku na hemoterapije a identične bi dobio i ovdje. Samo sto Turci obećavaju čuda a nasi ljekari bas i ne.
Ja imam dva slucaja karcinoma u svojon familiji u zadnjih godinu dana najveći problem kod nas predstavlja radiologija i cekanje na njoj, i sto nam je sistem idi na blagajnu i hiljadu jedan papir kad sve vec imaju elektronski u sistemu

Za prvi slučaj bio je tumor na mokracnoj besici koji je probio nju i krenuo ici prema lijevom bubregu, nakon nekoliko kemoterapija odradjena operacija izvadjen tumor, mokracna i jos neki dijelovi, ugradjen briker i stoma, sa ležanjem na nefroligiji nakon dva mjeseca jedno sedam dana na ispiranju bubrega ta dns osoba kao nova a 86 mu je godina, sada redovne kontrole idu nalazi dobri nema nikakvih zdravstvenih problema oporavio se maksimalno, doktori na nefroligiji, urologiji i onkologiji maksimalno susretljivi i strogo profesionalni

A za drugi slucaj isto tako u porodici nedavno otkriven na debelom crijevu cekalo se mjesec dana na MRI i ct toraxa i abdomena, i to se uradilo u altawil za hiljadarku jer nisu htjeli cekati i odugovlaciti, isto sad ide na kemoterapiju pa na operaciju.

Sa prvim slucajem smo se konzultirali sa doktorima vani i svi su isti zakljucak dali da bi i oni isto uradili tako da su nasi dobar posao uradili, a sto se tice ovih pomoći pomozi ba je postao prevelik i napravili su biznis na tudjoj muci oni ako vide sebe tu reklamirace i odlazak u tursku zbog slomljenog prsta
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#6 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by swanfilter »

Poznajem jedan takav slucaj.

Rak crijeva i lijecenje u Turskoj. Ja kao laik i samo na osnovu slika iz bolnice sam znao da od njega nema nista. Pacenje gore od tri smrti. Jedna operacija. Druga, treca i sve sto ide pored. Jer je covjek bio omiljen među narodom, naslo se preko 150 000 KM za sve te pokusaje.

Mislim, fino znati da humanizam nije isceznuo, al treba i mozak ukljuciti.

Aha, nakon dijagnoze taj covjek je jedan dan pojeo prilicnu kolicinu visnji, a to valjda niposto ne bi trebao.

Crijeva su nakon toga popucala uzduz i poprijeko, da su mu spice jednu po jednu vadili. I tako je ta patnja krenula, a spasa vise nije bilo ...
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#7 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by Athlon64 »

Apeli i organizacije niču kao gljive poslije kiše i o ovoj temi treba više da se govori.

Koliko sam upućen, ukoliko neka procedura ne može da se radi u BiH, trošak te procedure snosi Fond solidarnosti ili ZZO (ne znam tačno).
Poznajem slučaj gdje je dijete sa urođenom srčanom mahanom otišlo na liječenje u Tursku bez da se 1KM skupljala.

Onda poznajem osobe koje vode te organizacije na lokalnom nivou i bukvalno se može svjedočiti bogaćenju i dizanju životnog stila za vrlo kratko vrijeme.

Poznat mi je i slučaj gdje je preko poznatog udruženja potrebno bilo skupiti određeni iznos, a u direktnom kontaktu s bolnicom u Istanbulu račun bio 2x manji. Kao ostalo su troškovi, šalju oni svoje ljude kao da budu podrška, prevodioci, pa njihov hotelski smještaj se mora platiti i šta sve ne.

Mislim da je to veliki biznis i Turci stvarno obećavaju kule i gradove čak i kad je laiku jasno da je to izgubljena bitka.
Ima i slučajeva gdje su neke porodice tužile naše doktore, razvlačile i po medijima kako ne žele da liječe djecu, zapravo su im samo rekli istinu u lice, da bi se par stotina hiljada KM skupilo za liječenje u Turskoj i gdje je dijete preminulo. Porodica je nakon toga pokrenula neki privatni biznis koji se bavi uvozom neke robe iz Turske.

Bilo bi zanimljivo izvući statistiku koliko slučajeva se uspješno izliječi.
MMM1977
Posts: 4621
Joined: 15/07/2009 12:56

#8 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by MMM1977 »

Ma sigurno postoje slučajevi da se negdje vani može uraditi više nego ovdje ali bi morala postojati preporuka našeg ljekara. Ovako stvarno otvara mnoga pitanja i ostavlja ogroman prostor za manipulacije
User avatar
JohnnyS
Posts: 13660
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#9 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by JohnnyS »

Ima par stvari tu, ljudi nemaju povjerenje u naše zdravstvo, a stvari koje se mogu jednako, ako ne i bolje uraditi u nas nego u Turskoj ili npr.u Zagrebu (čest slučaj u Mostaru da se traži uputnica za Zagreb) jednostavno ljude ne zanima, oni su odlučili da idu dalje i ako im ne daš uputnicu ili ne središ premještaj, najgori si, prijetit će ti tužbama, jebat će te po Facebooku i portalima i slično. To je zapravo bolji slučaj jer tom nekom čovjeku ima pomoći, pa eto ako već neće u Bosni i Hercegovini, nek ljudi skupe para pa nek ide gdje hoće.

Gore je zapravo kad je očito da nekom nema spasa. Nakon dovoljno godina rada u medicini to se sa sigurnošću može prepoznati, čak i kad čovjek na oko dobro izgleda. E onda kad ideš objasniti ljudima da je gotovo, da nema smisla, da može ići u Ameriku ili džabe, e onda si ti taj koji hoće pare, ubijaš čovjeka, digao si ruke, pičke materine.

Osobno mislim kako su prevelike pare u pitanju kod tih humanitarnih akcija da bi sve to bilo skroz čisto i da nije obični biznis u većini slučajeva
MMM1977
Posts: 4621
Joined: 15/07/2009 12:56

#10 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by MMM1977 »

Ja ne znam kako je u drugim državama? Znam za onih par slučajeva po Hrvatskoj ali to su stvarno bili slučajevi gdje se kući nije moglo ništa uraditi a postojala je mogućnost da se uradi vani, tako da je opravdano.

Kod nas je ovo epidemija, na dnevnoj bazi imamo više slučajeva gdje se traži novac, bez ikakve kontrole.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13660
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#11 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by JohnnyS »

Pa ne možeš imati kontrolu, kad nemaš urađen sustav. Zdravstvo je preslika države, u državi ti je praktički anarhija, preklapanje nadležnosti i nedostatak odgovornosti. E pa tako ti je i u zdravstvu.

To je onda plodno tlo za manipulacije i lov u mutnom.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#12 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by HelaS »

MMM1977 wrote: 10/03/2024 00:24
nivla wrote: 10/03/2024 00:19 kod nas je spora dijagnostika, ali metode lijecenja osim jako eksperimentalnih su iste, mozda cak i bolje nego u vecem dijelu svijeta
Naravno. Zato mi se dize kosa na glavi kad vidim da neko traži pomoć da ide u Tursku na hemoterapije a identične bi dobio i ovdje. Samo sto Turci obećavaju čuda a nasi ljekari bas i ne.
Marketing. Turci su beskrupulozni u cilju zarade novca, najčešće, a i svega drugog.
MMM1977
Posts: 4621
Joined: 15/07/2009 12:56

#13 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by MMM1977 »

HelaS wrote: 10/03/2024 10:39
MMM1977 wrote: 10/03/2024 00:24
nivla wrote: 10/03/2024 00:19 kod nas je spora dijagnostika, ali metode lijecenja osim jako eksperimentalnih su iste, mozda cak i bolje nego u vecem dijelu svijeta
Naravno. Zato mi se dize kosa na glavi kad vidim da neko traži pomoć da ide u Tursku na hemoterapije a identične bi dobio i ovdje. Samo sto Turci obećavaju čuda a nasi ljekari bas i ne.
Marketing. Turci su beskrupulozni u cilju zarade novca, najčešće, a i svega drugog.
Stoji ali nije do njih nego do nas. Svaki prodavač svoju robu hvali ali je do tebe hoćeš li kupiti.

Nisam protiv ovoga, samo da se radi transparentno i po preporuci ljekara. Kada postoji šansa negdje drugo onda je ok, samo ta šansa mora biti stvarna.

I aspekt pritiska na državu se ovako značajno smanjuje. Umjesto protesta da se nešto poboljša, da se lijekovi stave na esencijalne liste imamo apele jer je tako lakše.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13660
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#14 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by JohnnyS »

O kojim esencijalnim listama pričaš, ljudi s rakom ne mogu dobiti pametne lijekove jer je kasa federalnog zavoda prazna, pa umiru znajući da lijek postoji, ali ga ne mogu dobiti, a kamoli da se plaća neke eksperimentalne ili liječenje još rjeđih bolesti
User avatar
oldtajmer
Posts: 5059
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#15 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by oldtajmer »

JohnnyS wrote: 10/03/2024 10:48 O kojim esencijalnim listama pričaš, ljudi s rakom ne mogu dobiti pametne lijekove jer je kasa federalnog zavoda prazna, pa umiru znajući da lijek postoji, ali ga ne mogu dobiti, a kamoli da se plaća neke eksperimentalne ili liječenje još rjeđih bolesti
je li to mozda bioloska terapija :?:
stari kad se lijecio upoznao sam par ljudi koji su dolazili na kosevo da im daju tu neku biolosku terapiju,s tim da su se sami snalazili i nabavljali te lijekove i to dosta skupo,pa donosili na onkologiju u nekim mini friziderima
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#16 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by Sanjarko »

Ma zdravstvo nam je u javašluku prilično, nije loše, nego javašluk je u pitanju često iako u nekim sektorima i kadra nedostaje ali opet javašluk je i za to po mom mišljenju kriv.

Evo psihijatri, nema ovdje njih u CZMZ tj ima ih ali ljudi rade koji su ili pred penzijom ili u penziji, a bolnica puna psihijatara.

Što fino iz bolnice ne prebace nekoliko tih psihijatara u CZMZ.

Drugo evo ja nešto sam hasta, ništa previše ali hasta ipak i ne znamo kome da odemo.

Morali bi u dom porodične medicine prvo, pa da nas naruče u bolnicu ili već gdje pa da čekamo ko zna koliko dugo na pregled.

Ali opet kakvo je stanje u državi, dobro je još zdravstvo. A ima među njima i osoblja koje je vrh itd.

Nije tako sve negativno.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13660
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#17 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by JohnnyS »

oldtajmer wrote: 10/03/2024 12:34
JohnnyS wrote: 10/03/2024 10:48 O kojim esencijalnim listama pričaš, ljudi s rakom ne mogu dobiti pametne lijekove jer je kasa federalnog zavoda prazna, pa umiru znajući da lijek postoji, ali ga ne mogu dobiti, a kamoli da se plaća neke eksperimentalne ili liječenje još rjeđih bolesti
je li to mozda bioloska terapija :?:
stari kad se lijecio upoznao sam par ljudi koji su dolazili na kosevo da im daju tu neku biolosku terapiju,s tim da su se sami snalazili i nabavljali te lijekove i to dosta skupo,pa donosili na onkologiju u nekim mini friziderima
U principu da. Cijene tih lijekova iznose tisuće maraka po dozi. I stvarno mogu dosta produljiti život.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40858
Joined: 29/06/2011 23:39

#18 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by dječak sa šibicama »

Ispada da bolesni ljudi iz hira idu u Tursku, jos k tome blate ovu naprednu mladu republiku punu potencijala i nanose nam stetu.

Vi niste normalni. Dao vam Bog zdravlja i da nikada ne dozivite na svojoj kozi sto dozivljavaju ti ljudi.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66240
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by _BataZiv_0809 »

Ne ide niko zbog hira, ali ocajan covjek ce zadnju marku dati da produzi nadu. Iako nade vise nema i spas ne postoji.

Svi mi koji smo prosli put sa onkoloskim pacijentom to vrlo dobro znamo.

Od tad govorim da mi je brza i laka smrt jedna od vecih zelja.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#20 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by Sanjarko »

_BataZiv_0809 wrote: 10/03/2024 13:02 Ne ide niko zbog hira, ali ocajan covjek ce zadnju marku dati da produzi nadu. Iako nade vise nema i spas ne postoji.

Svi mi koji smo prosli put sa onkoloskim pacijentom to vrlo dobro znamo.

Od tad govorim da mi je brza i laka smrt jedna od vecih zelja.
Baš tako. Da nas pokosi ko mog rahmetli dedu. Rahmetli stari je se možda napatio ali ne previše možda, mjesec dana, tako nekako.

Rahmetli dido i nena su se napatili. Dido godinu dana. A nena u ratu samo ne znam koliko dugo.
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#21 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by Trappist »

Ne serite.
"Imali smo ukupno 16 transplantacija. Od toga, u UKC-u Tuzla imali smo 10, a u Kliničkom centru u Sarajevu 6, za razliku od 2022., kad je bilo 10. Čak je bilo godinu i po dana da nismo imali ni jednu jedinu“, kaže Tomislav Žuljević, predsjednik udruženja dijaliziranih i transplantiranih pacijenata FBiH."
MMM1977
Posts: 4621
Joined: 15/07/2009 12:56

#22 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by MMM1977 »

dječak sa šibicama wrote: 10/03/2024 12:57 Ispada da bolesni ljudi iz hira idu u Tursku, jos k tome blate ovu naprednu mladu republiku punu potencijala i nanose nam stetu.

Vi niste normalni. Dao vam Bog zdravlja i da nikada ne dozivite na svojoj kozi sto dozivljavaju ti ljudi.
Niko ne ide iz hira nego Turci obećavaju nemoguće i pružaju lažnu nadu
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#23 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by Ajatolah_ »

Federalni zavod snosi troškove liječenja u inostranstvu kada se iscrpi mogućnost liječenja u FBiH, a postoji mogućnost uspješne terapije u inostranstvu u ugovornim klinikama, i koliko znam ovo funkcioniše.

Pretpostavljam da kada su u pitanju akcije skupljanja novca često se radi o pacijentima koje objektivno nije moguće izliječiti, pa porodice slamku spasa vide u odlasku u vlastitom aranžmanu u privatne turske bolnice, koje ne znaju odbiti novac.

Tu je i opće nepovjerenje prema domaćem zdravstvenom sistemu pa ljudi znaju ići i za probleme koji se liječe i ovdje, i poznajem dva ovakva slučaja, doduše tu se radi o ljudima koji su imali novac pa o svom trošku i svojom odlukom otišli u Tursku, a ne kroz pomozi.ba.
User avatar
Athlon64
Posts: 2735
Joined: 24/11/2022 17:51

#24 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by Athlon64 »

Bolestan čovjek i njegova porodica će dati i zadnji dinar za slamku spasa.

Eh tu ovi lihvari uskaču. O tome se radi.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#25 Re: Liječenje u inostranstvu

Post by klixoris »

Ajatolah_ wrote: 11/03/2024 13:10 Federalni zavod snosi troškove liječenja u inostranstvu kada se iscrpi mogućnost liječenja u FBiH, a postoji mogućnost uspješne terapije u inostranstvu u ugovornim klinikama, i koliko znam ovo funkcioniše.
Iz licnog iskustva u familiji - ne funkcionise.
Jer Federalni zavod placa lijecenje samo za bolesti koje su na njihovoj listi bolesti koje se ne mogu lijeciti u FBiH. Sve ostalo odbijaju platiti. A na toj njihovoj listi je mozda 7-8 bolesti, a ostalo se kao “podrazumijeva” da se moze lijeciti ovdje iako u praksi vecina ne moze…
Iz naseg iskustva, Konzilij doktora na KCUS-u naveo da se operacija ne moze uraditi ovdje i predlozili operaciju u Hrvatskoj, u bolnici sa kojom Zavod ima ugovor i koja je potvrdila da mogu uraditi operaciju. Zavod hladno odbio zahtjev uz obrazlozenje da trazeni operativni zahvat nije na njihovoj listi zahvata koji se ne mogu raditi ovdje…
Post Reply