"Legalne" otimacine u srednjim skolama

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81657
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#26 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by Truba »

Nisu to vwlike sume
Plati i zdravo

Koliko ste oteli drzavi sa besplatnim skolama i knjigama (u moje doba, besplatna i ekskurzija jos nam davali love i odjece i uzinu besplatnu)

Srednja nije obavezna
Il ipisi privatnu
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#27 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by zrakomlat »

¤ jelena ¤ wrote:
zrakomlat wrote:
¤ jelena ¤ wrote:Laičko pitanje:

Kako se uopšte računa visina jedne takve odštete kad se dijete povrijedi? Kako to ide, gdje to piše i dobije li roditelj neki papir kad plati to osiguranje?

Npr. dijete slomi ruku...koliko to košta? Može li ta cifra pokriti liječenje kod privatnika npr... ili tako nešto?
To je klasicno kolektivno osiguranje od nezgode i uglavnom se isplacuje na procenat invalidnosti odnosno nekih trajnih posljedica, sto neko gore napisa, koje ostaju osobi. Stepen invalidnosti procjeni, je li, doktor. Naravno, prije isplate te nalaze od lokalnog doktora procjeni i neki doktor koji radi za to osiguranje. I ako je procjenjena invalidnost recimo 10 %, naplati se 10 % od osigurane sume (koja zavisi od dosta faktora od osiguranja do osiguranja)

E sad, "mali problem" što se tiče isplata kod djecijih povreda, lomova i slicno, je što se te stvari kod djece dosta brzo zamire, obnove i slično pa nema nikakvih posljedica po djete u buducnosti. To je naravno bolje, svako vise voli da mu je djete zdravo nego tih par stoja ili hiljada sto bi se naplatilo. Ali eto, to se uglavnom prodaje kao osiguranje od povreda, sto nije istina.
Neka osiguranja imaju u ponudi i to kao da svaki lom ipak isplate neki procenat, bez obzira na posljedice. Ali to samo govori da vecina ostalih ne isplacuje nista za obicni lom ruke koji ce se kasnije potpuno sanirati.


Ok, hvala, @zrakomlat.
Znači: to je uobičajena praksa da se ne isplaćuje novac ako povreda nije ozbiljna tj. ako ne ostavlja trajne posljedice i tako radi većina, a oni koji ipak plate i za lom koji će se bez posljedica sanirati su izuzetak.
Doduše, nije mi još uvijek najjasnije (ali to je do mene i moje neinformisanosti, pretpostavljam da roditelji znaju) od koje cifre se uzimaju ti procenti, koliko je to konkretno novca u nekom konkretnom slučaju i što bi možda bilo zanimljivo znati koliko je to novca u odnosu na novac koji se uplati.

Kako god i koliko god... očito postoji opcija i mogućnost da se ne plati, ali i to treba znati kako i šta, a to važi i za štetu kad je školska imovina u pitanju - i riješen problem.



Btw, kad smo kod imovine....radijator izvaljen, 4 vodokotlića polomljena, pločice odvaljene...haj dvocifren broj klupa i stolica da ne računamo...
i sve to za godinu dana? :shock:

I šta...kao...niko ne zna ko je slomio klupu, izvalio radijator u zatvorenom prostoru punom đaka ili odvalio pločice ili vodokotlić u wc? :-)
Nema na čemu, nešto malo po sjećanju pišem.
Nisu neke pare u pitanju jer se radi o manjim premijama uglavnom. Evo recimo za 8-10 KM godišnje premije dobiješ npr:

15000 KM osigurana suma od trajne invalidnosti (osnova za one izračune)
4000-5000 KM osigurana suma za slučaj smrti
8-10 KM za svaki dan proveden u bolnici ako je razlog boravka nezgoda.

Cifre su otprilike napisane a na osnovu toga sto sam davno radio nesto u vezi osig. i varijabine su od od zavisnosti od osiguranja do osiguranja.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#28 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by ¤ jelena ¤ »

zrakomlat wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
zrakomlat wrote: To je klasicno kolektivno osiguranje od nezgode i uglavnom se isplacuje na procenat invalidnosti odnosno nekih trajnih posljedica, sto neko gore napisa, koje ostaju osobi. Stepen invalidnosti procjeni, je li, doktor. Naravno, prije isplate te nalaze od lokalnog doktora procjeni i neki doktor koji radi za to osiguranje. I ako je procjenjena invalidnost recimo 10 %, naplati se 10 % od osigurane sume (koja zavisi od dosta faktora od osiguranja do osiguranja)

E sad, "mali problem" što se tiče isplata kod djecijih povreda, lomova i slicno, je što se te stvari kod djece dosta brzo zamire, obnove i slično pa nema nikakvih posljedica po djete u buducnosti. To je naravno bolje, svako vise voli da mu je djete zdravo nego tih par stoja ili hiljada sto bi se naplatilo. Ali eto, to se uglavnom prodaje kao osiguranje od povreda, sto nije istina.
Neka osiguranja imaju u ponudi i to kao da svaki lom ipak isplate neki procenat, bez obzira na posljedice. Ali to samo govori da vecina ostalih ne isplacuje nista za obicni lom ruke koji ce se kasnije potpuno sanirati.


Ok, hvala, @zrakomlat.
Znači: to je uobičajena praksa da se ne isplaćuje novac ako povreda nije ozbiljna tj. ako ne ostavlja trajne posljedice i tako radi većina, a oni koji ipak plate i za lom koji će se bez posljedica sanirati su izuzetak.
Doduše, nije mi još uvijek najjasnije (ali to je do mene i moje neinformisanosti, pretpostavljam da roditelji znaju) od koje cifre se uzimaju ti procenti, koliko je to konkretno novca u nekom konkretnom slučaju i što bi možda bilo zanimljivo znati koliko je to novca u odnosu na novac koji se uplati.

Kako god i koliko god... očito postoji opcija i mogućnost da se ne plati, ali i to treba znati kako i šta, a to važi i za štetu kad je školska imovina u pitanju - i riješen problem.



Btw, kad smo kod imovine....radijator izvaljen, 4 vodokotlića polomljena, pločice odvaljene...haj dvocifren broj klupa i stolica da ne računamo...
i sve to za godinu dana? :shock:

I šta...kao...niko ne zna ko je slomio klupu, izvalio radijator u zatvorenom prostoru punom đaka ili odvalio pločice ili vodokotlić u wc? :-)
Nema na čemu, nešto malo po sjećanju pišem.
Nisu neke pare u pitanju jer se radi o manjim premijama uglavnom. Evo recimo za 8-10 KM godišnje premije dobiješ npr:

15000 KM osigurana suma od trajne invalidnosti (osnova za one izračune)
4000-5000 KM osigurana suma za slučaj smrti
8-10 KM za svaki dan proveden u bolnici ako je razlog boravka nezgoda.

Cifre su otprilike napisane a na osnovu toga sto sam davno radio nesto u vezi osig. i varijabine su od od zavisnosti od osiguranja do osiguranja.
Daleko bilo...

Hvala u svakom slučaju. :thumbup:



Kako god, o ovom se itekako treba dobro informisati, jer taj novac je, u navedenim situacijama o kojima rijetko ko ozbiljno razmišlja na vrijeme, svakako dobrodošao.

Kad se tome doda podatak da plaćanje nije obavezno, onda zaista ne vidim nikakav problem nerješiv dobro organizovanom Vijeću roditelja.

Što se tiče školske imovine i plaćanje štete u tom slučaju...ne bi bilo loše imati u svijesti svog superiornog intelekta da je to i vid kazne za neprimjereno ponašanje učenika škole...ili bar njihovu lojalnost neprimjerenom ponašanju nekih od njih...tj. nekih, nečijih nevaspitanih, bezobraznih i bahatih kćeri i sinova koji će napraviti štetu i ladno se praviti blesavi...

Ali i to se, da više ne ponavljamo, takođe ne mora platiti.

Adresa, ovo ću ciljano ponoviti: Vijeće roditelja škole koju dijete pohađa.
akibhf
Posts: 117
Joined: 06/01/2012 23:00

#29 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by akibhf »

Jako jednostavno. Ukoliko dijete napravi stete, onda skola postavi zahtjev roditelju da plati stetu. Ukoliko roditelj plati, samim tim je i priznao stetu. U suprotnom skola ima mogucnost da sudskimputem (tuzbom) trazi naknadu stete.
Na kraju skolske godine dijete mora dobiti knjizicu ili svjedocanstvo, a u suprotnom se krse propisi, te se to takodjer moze sudskim putem zavrsiti.
Ovo sto se ovdje radi je klasicni zaostali, pravno neuki, prevarantski mentalitet direktora, ali i roditelja koji na sve to pristaju.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#30 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by lmo »

zakon ne tretira jednako osnovno i srednje obrazovanje i odgoj....
osnovno je obavezno...srednje ne....
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#31 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by victom »

dilema

ako dijete nije ništa polomilo, zašto bi plaćalo.
Ali ako se krivac ne može ustanoviti, zašto bi škola i budžet trpio štetu.
Kako neko reče ovo jeste odgojna metoda, ali s druge strane, puno stvari je ovdje nabrojano, pa jesul djeca toliko divlja ?
Da li se ovim primjerena djeca kažnjavaju, a mangupi ostaju nekažnjeni ?

Škola je ovdje našla rješenje po principu osiguranja. Svako nek da po malo.
Definitvno ne i najprevedniji način, ali mi se sviđa da se nešto pokušava uraditi po pitanju kompenzacije štete.
Last edited by victom on 01/03/2021 04:59, edited 3 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#32 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by victom »

ne možemo vječno živjeti po principu, neka država plaća štetu koji je drugi napravio.
Ona prošla država je i propala upravo zbog toga.
Last edited by victom on 01/03/2021 04:59, edited 2 times in total.
mrki09
Posts: 144
Joined: 07/04/2010 11:21

#33 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by mrki09 »

victom wrote:ne možemo vječno živjeti po principu, neka država plaća štetu koji je drugi napravio.
Ona prošla država je i propala upravo zbog toga.
Zato i nećemo da platimo štetu koju je neko drugi napravio.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#34 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by Dozer »

¤ jelena ¤ wrote: Zato valjda i postoji Vijeće roditelja u svakoj školi koju vam dijete pohađa i to je adresa na koju se odgovoran i dobro informisan roditelj obraća kad nije zadovoljan radom škole, a ne internet forum i pljuvačina po školi uz prijetnje nokautom...jer njegovo veličanstvo njega, zaboga, neko pravi budalom.

Naravno da će te praviti budalom kad reaguješ tek onda kada druga strana uveliko ufati fursata i cifrom koju traži i načinom na koji od tebe uzima novac pa na kraju i ucjenjivanjem, jer im se može i jer ih ni tokom godine ni godinama niko ne kontroliše.
Sefice...
Hajde ti otidji u skolu i trazi od VIjeca roditelja da ti nesto rijesi (i ne samo tebi, nego i sebi samima, jer se ove stvari ticu svakoga u skoli).
Ti ili nemas pojam kako sve to funkcionise, ili se namjerno pravis blesava.

Pored toga, nemas pojma ni da li sam ili nisam reagovao na bilo sta tokom skolske godine (a jesam, i to najcesce sam. Ostali tupo pilje u jednu tacku i prave se budalama, jer ne zele da 'talasaju, a onda vani ide ona "dobro si rekao").

A sto se konkretnog primjera tice - hajde mi, molim te, objasni na koji nacin se moglo reagovati u decembru ili martu (tokom skolske godine, jel'te), na nesto sto je djeci saopsteno prije 10 dana, tj. u junu, i 2 dana prije kraja skolske godine...?

Ti ako si baba Vanga, ja nisam...

A ovdje se, ocito, upravo na to i ide (sad vec cujem da je u svim skolama trazeno isto) - kraj je godine, daj djeci papir i reci da uplate pare, roditelje ionako necemo vidjeti do sljedece skolske godine, a do tada ce se i oni rijetki koji skontaju sta radimo - ohladiti i ispuhati.
Last edited by Dozer on 19/06/2017 12:23, edited 2 times in total.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#35 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by lijepa u dusi »

Black swan wrote:Nisu to vwlike sume
Plati i zdravo

Koliko ste oteli drzavi sa besplatnim skolama i knjigama (u moje doba, besplatna i ekskurzija jos nam davali love i odjece i uzinu besplatnu)

Srednja nije obavezna
Il ipisi privatnu
Ja taman kad pomislim da si regularan lik ti me demantujes
User avatar
Truba
Posts: 81657
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#36 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by Truba »

mrki09 wrote:
victom wrote:ne možemo vječno živjeti po principu, neka država plaća štetu koji je drugi napravio.
Ona prošla država je i propala upravo zbog toga.
Zato i nećemo da platimo štetu koju je neko drugi napravio.
samim korištenjem imovine nastaje nevidljiva šteta
raskimavaju se stolice i stolovi
troši se parket ili pod
vodokotlići česme i tako dalje

srednja škola nije obvezatna
ako je problem tih 15-20 maraka

upišete privatnu školu i toga neće biti :D


sjećam se da su na faksu najglasniji protiv plaćanja harača fakultetu u vidu 20 maraka za biblioteku
bili oni koji uopće nisu učili :D niti išli u biblioteku
a šute kad pozajme knjigu pa je kopiraju :D
User avatar
Truba
Posts: 81657
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#37 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by Truba »

lijepa u dusi wrote:
Black swan wrote:Nisu to vwlike sume
Plati i zdravo

Koliko ste oteli drzavi sa besplatnim skolama i knjigama (u moje doba, besplatna i ekskurzija jos nam davali love i odjece i uzinu besplatnu)

Srednja nije obavezna
Il ipisi privatnu
Ja taman kad pomislim da si regularan lik ti me demantujes
tako je sadam i staljin obezvređivao svoje protivnike da bude veći zločin i pad
stara logička podvala
mrki09
Posts: 144
Joined: 07/04/2010 11:21

#38 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by mrki09 »

Black swan wrote:
mrki09 wrote:
victom wrote:ne možemo vječno živjeti po principu, neka država plaća štetu koji je drugi napravio.
Ona prošla država je i propala upravo zbog toga.
Zato i nećemo da platimo štetu koju je neko drugi napravio.
samim korištenjem imovine nastaje nevidljiva šteta
raskimavaju se stolice i stolovi
troši se parket ili pod
vodokotlići česme i tako dalje

srednja škola nije obvezatna
ako je problem tih 15-20 maraka

upišete privatnu školu i toga neće biti :D


sjećam se da su na faksu najglasniji protiv plaćanja harača fakultetu u vidu 20 maraka za biblioteku
bili oni koji uopće nisu učili :D niti išli u biblioteku
a šute kad pozajme knjigu pa je kopiraju :D
Tačno je da korištenjem dolazi do nastanka nevidljive štete, ali zato postoji izmedju ostalog i amortizacioni period na stalna sredstva koja poslije toga idu u otpis. Valjda škola, kanton ministarstvo i ko zna ko još ne, imaju pravilnik o poslovanju.

Nego, evo link na "NADOKNADA ZA NAČINJENU MATERIJALNU ŠTETU U ŠKOLSKOJ 2016/2017.GODINI"
https://www.dropbox.com/s/g5zxwsscbz62x ... a.pdf?dl=0

Ovdje se radi o tome da je školski odbor utvrdio "da se radi o sve učestalijem ispoljavanju negativnog odnosa prema školskom inventaru" iz ovoga se da zaključiti da je inventar namjerno oštećen a na to do sada nisu reagovali ni portir ni dežurni nastavnici ni uprava škole. Eh, ako učenici nemaju pojma gdje su npr. stolovi od masivnog drveta kako @dozer napisa (Na upit djece "Koji su ovo stolovi?", dobili su odgovor "Ne znate vi gdje je to") kako su ih oni mogli i oštetiti (pardon uništiti). Prije da su se profesori klackali na njima :D
U odluci stoji i "da se nije moglo utvrditi pojeinačno učešće svakog učenika u načinjenoj šteti,to se smatra da svi učenici su podjednako odgovorni za štetu i nadoknadjuju je solidarno"
Da li ovo znači da se ponovno uvodi kolegijalna odgovornost koje u demokratskom društvu baš i nema?
Da li ovim činom amnestiraju stvarne počinioce?
Da li se ovim stvarni počinioci stimulišu da naredne godine naprave još veću štetu jer ju ionako neće oni platiti?
Da li se ovim djecu koja nisu načinila nikakvu štetu uči da ubuduće mogu napraviti belaj, automatski računajući s tim da će neko drugi (ili i svi drugi) za to odgovarati?
Dalje... Odluka je donesena 26.05.2017.g. gdje u tački 4. stoji da razrednici upoznaju roditelje sa zaključcima odluke. BTW zadnji roditeljski je bio 18.5. (bar u odjeljenju u koje ide moje dijete) i roditelji nisu mogli biti informisani. Predzadnji dan škole (12.06.) se učenicima dostavlja informacija o ovom uz urnek uplatnice i sa informacijom da učenici neće dobiti svjedočanstva ako ne izvrše uplatu. Mislim da ovdje ima elementa ucjene/iznude.
Pa zatim, u pravnoj pouci se kaže da "učenik se može žaliti na visinu plačanja štete, a žalbu podnosi Školskom odboru u roku od tri dana od dana utvrđivanja odgovornosti za štetu" Šta ovdje reći? Dakle svaki učenik je kriv jer je tako neko naumio. Rok od tri dana je naravno prošao samim tim jer je odluka donesena 26.5. a prezentovana 12.6. I pored toga, učenici (nekog odjeljenja, ne i ovog u koje ide moje dijete) su se htjeli žaliti ali im je razrednica rekla da se oni ne mogu žaliti jer su maloljetni !?!?!?!
Ima još...
Ko je izvršio stvarnu procjenu, certificirano lice ili je direktor poslao profesore da konstatuju štetu.
Ko je i na osnovu kojih cijena izračunao ovih haman 7 milja, ili se to zaredalo po radnjama i pijacama da se ofrlje vide cijene.
Ko je dao ponudu za otklanjanje kvarova i nedostataka neka ovlaštena firma ili će i to nastavni kadar da radi, a možda i učenici slijedeće godine?

I kao zaključak bih još napisao da nije problem u j.. 14,6+1 KM, nego je problem sve ovo napisano i način prezentacije toga prema učenicima i roditeljima jer od 450 pomenutih ih barem 400 nije učestvovalo u "uništavanju" imovine (iako sam ubjeđen da bar 90% stvari nije namjerno uništeno nego je od starosti i lošeg održavanja jednostavno popucalo). Da je sve ovo bilo na dobrovoljnoj bazi sigurno da bih rado izdvojio novac.
A uz sve ovo sam pročitao na jednom portalu da je i jedan član iz Sindikata obrazovanja i odgoja Kantona Sarajevo izjavio da bi ova odluka škole mogla biti protivzakonita.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#39 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by Dozer »

Ja bih zaista volio vidjeti zakon u kojem se kaze da su ucenici obavezni solidarno nadoknaditi stetu na imovini javnih srednjih skola...

Moze ministarstvo donijeti odluku kakvu hoce, ali se mora pozvati na neki zakon. Ja nisam nigdje upratio to da su se pozvali na bilo koji zakon, nego se jednostavno izbacila nekakav odluka, i to je to.

Meni se cini da se ovdje ide upravo na ono - vecina roditelja ce samo sutiti (kao i obicno), i platiti, bojeci se da im se neplacanje ili bunjenje "ne vrate djeci", tj. da djeca kasnije ne budu sikanirana i maltretirana u skoli od strane nastavnika.

Nazalost, a ovo znam 100%, ovako razmislja bar 95% roditelja - Ne talasaj... Suti... Pusti... Sta ces, tako je... Ne mozes ti sam... Neka se neko drugi buni... i sl.

Klasicno ponasanje karakteristicno za podanicki mentalitet ovce... :roll:
mrki09
Posts: 144
Joined: 07/04/2010 11:21

#40 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by mrki09 »

Ma dat cu im...
pa nek probaju dogodine da šta urade mom djetetu. A to je tačno @dozer, 95% će ili bez pogovora platiti (dok ima ovaca ima i vune) ili upravo iz tih razloga koje si naveo.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#41 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by Dozer »

Vjerovali ili ne, jucer sam cuo da su jednom djetetu (od tog djeteta sam cuo) rekli da nece moci upisati sljedeci razred ukoliko to ne plati...
mrki09
Posts: 144
Joined: 07/04/2010 11:21

#42 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by mrki09 »

Iznuda
User avatar
Truba
Posts: 81657
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#43 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by Truba »

Nije problem u 16 maraka
Ali je problem u 16 maraka :mrgreen: :thumbup:

Ja kao streber i relativno miran djecak imam ispod
Krecwta dio koji otvara prozor :D
Sluzio mi ko bokser
:thumbup:
Maznuo sam kaktus
Krede
Jedno 10-ak knjiga kafka tolkin
Ima toga jos :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81657
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#44 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by Truba »

Sjebo sam na vjezbama fizike
osciliskop

Nista platio nisam
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#45 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by triconja »

Black swan wrote:Sjebo sam na vjezbama fizike
osciliskop

Nista platio nisam
Dzaba bilo i marksizma i svega kad neko voli unistavati zajednicko, "poslije mene potop" mentalitet :lol: .
User avatar
Truba
Posts: 81657
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#46 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by Truba »

pogresno spojio plus i minus
prije nakog ispravljivaca
i bum
ko u crtanom
crn oblak
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#47 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by triconja »

Black swan wrote:pogresno spojio plus i minus
prije nakog ispravljivaca
i bum
ko u crtanom
crn oblak
Ne kaze se dzaba "dva puta mjeri,jednom sjeci", mada tu je bio kriv i profesor. Profesor kao odgovorno lice treba da pusta kolo u rad a ne da tu privilegiju preda u ruke ucenika.

:lol:
User avatar
Truba
Posts: 81657
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#48 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by Truba »

pavle valentic: sjebo si mi osciloskop to je 300-400 maraka

ovo je citat...godina je 1998. zamantalo mi se od cifre...

al nikad nista...isto kao za rucku od prozora
User avatar
hrasno38
Posts: 31410
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#49 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by hrasno38 »

Totalno pogresna percepcija je zajednicko snosenje troskova vandalskih cinova po skolama pojedinaca. Ja sam svojevremeno imao istu borbu jer nisam htio da placam za ono sto moje dijete nije uradilo a ponajmanje da to placam unaprijed. Ne postoji zakopn koji kaze da se npr, mom djetetu nece dati knjizica dok ne uplati pare za nesto sto je neko drugi uradio. Ja sam im zaprijetio sudom i advokatima i mogli su se samo jebati. Ono sto moje dijete napravi samo ja treba da platim.....medjutim.....ajde da vidimo ko je platio sve to sto se nalazi po skolama! Pa ne opremaju se skole od donacija nego od nasih para kao i sve ostalo u drzavi tako da ih hladno sa tim ucjenasma treba odjebati jer nemaju nikakvu zakonsku osnovu.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#50 Re: "Legalne" otimacine u srednjim skolama

Post by Dozer »

Naravno da nemaju. Ali nemam ni ja zivaca natezat se s vlastitom "ne moras ti dizati revoluciju" zenom.

Ali, 1.000.000% cu na pocetku sljedece skolske godine biti kod direktora i zahtijevati da mi se pokaze svaka ta nova stolica, sto, popravljene plocice, parketi, vrata, a pogotovo da vidim te "stolove od punog drveta".

Ovdje se, u ovom otimackom sistemu, izgleda najbolje ponasati k'o kabadahija. Onda te svi zaobilaze, i to je to. Besmisleno, naravno, ali izgleda da jedino to fercera.... :roll:
Post Reply