TV uređaji - sve o tome

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#3201 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Rugafet »

Jeste ide preko resivera (nije mini) i hdmi kabla naravno. 42 incha, Philips tv (42PFL4208H)
User avatar
shalla
Posts: 9328
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#3202 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by shalla »

zomri wrote:
arnes_king wrote:
shalla wrote:Iskreno, ja poslije mjesec dana korištenja TV-a sa HDR-om ne vidim neku aman korist od toga. 4K je extra, ne prođe dan da ne pogledam neki dokumentarac ili putopis na YouTube u 4k ali HDR me definitivno nije kupio, ne kontam uopšte sta bih mogao gledati u hdr-u :mrgreen:
Zavisi od sadrzaja koji gledas, mora on podrzavati HDR, a dodatno, kazu ovi "strucnjaci" da mora biti 10 bitni HDR, jer ako je 8bit onda kao i da nije.
Ne da "kao da nije" nego nije. Svakako taj HDR ne postoji osim na streaming servisima i ponekog BluRay filma. I naravno fotografija ako ćeš ih gledati na tv.

Sad opet tu u priču ulaze i formati namijenjeni gledanju HDR. Na jednoj strani je HDR10 standard i njega koriste pojedini streaming servisi (yt) i on ne ovisi o hardwareu, dovoljno je da tv posjeduje 10-bitni panel. Kod Dolby Visiona je druga stvar jer tv mora imati hardwareski pokriven taj format da bi radilo. Izgleda da je DV pobijedio jer ga koristi većina pružatelja HDR sadržaja.
Ne znam koliko mi je bita HDR na mom tv-u :mrgreen: al kažem ti, štagod sam gledao (kablovsku, youtube) HDR mi je prepreviše mijenjao boje i samu sliku koju prikazuje, ono poprilično izvještačene boje. Jedino ga nisam palio kod pregleda fotografija, eto baš ću i to probati večeras da vidim šta se dešava...
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#3203 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by zomri »

Nemaš šta "paliti" ili ne, sadržaj koji emituješ mora već biti tako snimljen da bi ga mogao reprodukovati. To što pališ vjerovatno je neki emulator HDR efekta koji nema veze sa pravom stvari.

Isto vrijedi i za fotografije, one moraju biti snimljene sa uključenim HDR snimanjem, inače nema smisla.
User avatar
shalla
Posts: 9328
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#3204 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by shalla »

zomri wrote:Nemaš šta "paliti" ili ne, sadržaj koji emituješ mora već biti tako snimljen da bi ga mogao reprodukovati. To što pališ vjerovatno je neki emulator HDR efekta koji nema veze sa pravom stvari.

Isto vrijedi i za fotografije, one moraju biti snimljene sa uključenim HDR snimanjem, inače nema smisla.
Ne ne, nisi me skontao, mislio sam upaliti HDR na tv-u jer mi daje tamo negdje u postavkama slike da li da reprodukuje kao HDR ili ne znam šta je drugo odabrano a na čemu mi trenutno stoji :mrgreen:
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#3205 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by zomri »

shalla wrote:
zomri wrote:Nemaš šta "paliti" ili ne, sadržaj koji emituješ mora već biti tako snimljen da bi ga mogao reprodukovati. To što pališ vjerovatno je neki emulator HDR efekta koji nema veze sa pravom stvari.

Isto vrijedi i za fotografije, one moraju biti snimljene sa uključenim HDR snimanjem, inače nema smisla.
Ne ne, nisi me skontao, mislio sam upaliti HDR na tv-u jer mi daje tamo negdje u postavkama slike da li da reprodukuje kao HDR ili ne znam šta je drugo odabrano a na čemu mi trenutno stoji :mrgreen:
Skontao sam jako dobro. Sve dok nije sadržaj snimljen kao HDR džaba ga "pališ".
Možeš ti paliti HDR na, bubam, TVSA do sutra ali nikakve koristi.
User avatar
shalla
Posts: 9328
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#3206 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by shalla »

A to ok, jasno mi je da neće on reprodukovati u HDR-u nešto što izvorno nije u HDR-u, zato i kažem baš ću upaliti večeras pa pogledati slike sa telefona jer fotografišem skoro uvijek sa upaljenim HDR-om... Al tražio sam ja i po Youtube kao HDR klipovi ma Bgm prejako bude, skroz nerealne boje, zabole oči koliko "šljašti" hahahaha...
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#3208 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by zomri »

Eto izbaci samo još jedan i kupi taj što je ostao :mrgreen:

Ja bih išao na tog Sonyja.
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#3209 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Laertes »

Dragi forumaši,
Dilemu imam između ova dva:
1. LG TV LED 55UJ6307
i
2. SONY KD55XD7005BAEP
Prednosti LG što sam ja skontao: noviji (maj 2017) i jeftiniji 140 KM (mada mi je to u stvari razlika 11.67 KM mjesečne rate), mane: nema ga trenutno, u technoshopu kažu da će doći, al' ne znaju kad.
Prednosti Sonyja: Ima odmah, mana mu je što je stariji (april 2016) i skuplji.
Lg ima WebOs 3.5, a Sony Android. Nemam pojma šta je bolje. Kod mene Philips LCD HDready 42 inča od prije 6 godina :-D
Oba imaju garanciju 5 godina.
Ove ostale oznake baš i ne kontam. nešta ovaj ima neki PMI 1600, a ovaj drugi 200 Hz, neki HDR1, jebiga ja stariji čojk, a vrijeme za novi TV.
Šta god uzmem, znam, biće bolje od ovog starog Philipsa, jadan nekakve sjene po ćoškovima (btw, može li se ovo kako riješiti), daljinski odavno ne radi, nekad neće ni da upali - hajd' dobro me je služio :-D
Pmozite, svaka vam dala :-D
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#3210 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by drug_profi »

Nekako se ispostavlja u dosadašnjim postovima da je Sony uvijek najbolje rješenje.
Neka malo upućeniji potvrde.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#3211 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by supercali »

Sony jer je android a druga prednost na stanju je ovo ostalo manj3 vise za obicnog korisnika je nebitno jer je sve u 5 deka kad su cijene iste
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#3212 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Laertes »

supercali wrote:Sony jer je android a druga prednost na stanju je ovo ostalo manj3 vise za obicnog korisnika je nebitno jer je sve u 5 deka kad su cijene iste
Možeš li mi pojasniti zašto je Android bolji, fakat veze nemam?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#3213 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by supercali »

Laertes wrote:
supercali wrote:Sony jer je android a druga prednost na stanju je ovo ostalo manj3 vise za obicnog korisnika je nebitno jer je sve u 5 deka kad su cijene iste
Možeš li mi pojasniti zašto je Android bolji, fakat veze nemam?
Prva prednost je jer je rasprostranjeniji
Druga prednost je vec je sistem koliko toliko ispeglan za razliku od lg sopstvenog kojeg samo oni razvijaju dok android razvija haman pola planete
Ne konkretno za televizore nego inace pa je mogucnost greski i sl manja u odnosu kad to razvija tim ljudi
Aplokacije za android su dostupnije i u vecem broju
To je ukratko uglavnom zasto bih bar ja licno isao na android a ne na webos ili kak9 s3 vec zove
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#3214 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by zomri »

Svi vi koji hoćete 4K HDR tv obratite pažnju da tv ima podržan Dolby Vision standard. To je format u kome će ići većina HDR sadržaja i *ne može* se dobiti naknadnim upgradeom.

Takođe, podrška za hdmi2.0a je obavezna ako mislite kačiti ikakav vanjski izvor za 4K HDR sadržaje, bila to igraća konzola, bio to BluRay player.
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#3215 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Laertes »

supercali wrote:
Laertes wrote:
supercali wrote:Sony jer je android a druga prednost na stanju je ovo ostalo manj3 vise za obicnog korisnika je nebitno jer je sve u 5 deka kad su cijene iste
Možeš li mi pojasniti zašto je Android bolji, fakat veze nemam?
Prva prednost je jer je rasprostranjeniji
Druga prednost je vec je sistem koliko toliko ispeglan za razliku od lg sopstvenog kojeg samo oni razvijaju dok android razvija haman pola planete
Ne konkretno za televizore nego inace pa je mogucnost greski i sl manja u odnosu kad to razvija tim ljudi
Aplokacije za android su dostupnije i u vecem broju
To je ukratko uglavnom zasto bih bar ja licno isao na android a ne na webos ili kak9 s3 vec zove
E, to je pomoć. Thanks, Respo :thumbup: Svaka ti... otišla s tobom na kafu.
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#3216 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by drug_profi »

A hoće li mu škoditi tolika kafa?
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#3217 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Laertes »

Fala na pomoći. Sony kupljen, biće otplaćen za 12 mjeseci. Respo, samo bez kofeina :D
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#3218 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Rugafet »

Laertes wrote:Fala na pomoći. Sony kupljen, biće otplaćen za 12 mjeseci. Respo, samo bez kofeina :D
Cestitam :thumbup:
User avatar
shalla
Posts: 9328
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#3219 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by shalla »

Laertes wrote:Fala na pomoći. Sony kupljen, biće otplaćen za 12 mjeseci. Respo, samo bez kofeina :D
Nek je hairli
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#3220 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Laertes »

shalla wrote:
Laertes wrote:Fala na pomoći. Sony kupljen, biće otplaćen za 12 mjeseci. Respo, samo bez kofeina :D
Nek je hairli
E, fala :)
Imal' ko da koristi ovaj Netflix? Da me malo uputi... Djeca probiše glavu da hoće to...
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#3221 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Laertes »

Rugafet wrote:
Laertes wrote:Fala na pomoći. Sony kupljen, biće otplaćen za 12 mjeseci. Respo, samo bez kofeina :D
Cestitam :thumbup:
Fala :)
User avatar
shalla
Posts: 9328
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#3222 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by shalla »

Laertes wrote:
shalla wrote:
Laertes wrote:Fala na pomoći. Sony kupljen, biće otplaćen za 12 mjeseci. Respo, samo bez kofeina :D
Nek je hairli
E, fala :)
Imal' ko da koristi ovaj Netflix? Da me malo uputi... Djeca probiše glavu da hoće to...
Instaliraj KODI druže i miran si ;-)
Ja kako sam uzeo novi TV dosta manje gledam kablovsku, najčešće su KODI ili Youtube upaljeni :mrgreen:
User avatar
MTV
Posts: 14346
Joined: 21/08/2013 19:39

#3223 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by MTV »

Laertes wrote: E, fala :)
Imal' ko da koristi ovaj Netflix? Da me malo uputi... Djeca probiše glavu da hoće to...
Kodi besplatan ima svega. Netflix je dobar al se placa i nema prijevoda.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4858
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#3224 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by typeOnegative »

Laertes wrote:
shalla wrote:
Laertes wrote:Fala na pomoći. Sony kupljen, biće otplaćen za 12 mjeseci. Respo, samo bez kofeina :D
Nek je hairli
E, fala :)
Imal' ko da koristi ovaj Netflix? Da me malo uputi... Djeca probiše glavu da hoće to...
Imaš mjesec dana for free probe, ali moraš im dat broj kartice ili PayPal račun, ali moraš otkazati prije nego istekne mjesec.. Nemoj uzet onaj najjeftiniji jer nema HD, ne naplaćuju ništa bez brige.
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#3225 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Laertes »

E, hvala vam svima. Uzeo sam taj free trial Netflixa, pa ću malo istražiti. A taj Kodi, kako njega instaliram, je li preko PlayStorea?
Post Reply