TV uređaji - sve o tome

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
konektovan
Posts: 40550
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3051 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by konektovan »

NediM17 wrote:Pogledaj ima li koji novi update za tvoj TV. Ja sam isto imao problema sa svojim Philipsom, ali sam ih kontaktirao, prvo su mi dali neku beta verziju koja je bila musicava, i nakon sto je izasla finalna verzija sve radi za 10. :thumbup:
Ovaj oficijelni nema. Ja sam ga jednom nekako uspio resetovati, nesto sam pritiskao, ni sam ne znam sta sve da se resetuje, ali jucer pokusao i nisam uspio. :D
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72791
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#3052 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Velkoski »

User avatar
konektovan
Posts: 40550
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3053 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by konektovan »

Velkoski wrote:http://www.televizori.ba/vox-televizor- ... ll-hd-crni

valja l' ovo za ove pare? :D
U domodu ti je jeftiniji za nekih 20-ak KM, ako ti sta znaci?! :D
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72791
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#3054 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Velkoski »

uhar je sve, samo me više interesuje vrijedi li :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 40550
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3055 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by konektovan »

Velkoski wrote:uhar je sve, samo me više interesuje vrijedi li :mrgreen:
Ako nema u toj dimenziji samsung, lg, philips i sony za te pare, onda vrijedi. :D
ibn.hajd
Posts: 120
Joined: 14/04/2011 21:41

#3056 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by ibn.hajd »

Dragi forumaši,
trebam TV od milje marki (1000 KM), da je veći od 40 incha, zanima me samo i jedino kvaliteta slike! (nažalost plazmi je nestalo od Panasonica)
User avatar
MTV
Posts: 14341
Joined: 21/08/2013 19:39

#3057 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by MTV »

User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#3058 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by diablobih »

Sto kod nas nema jos ovih Vizio televizija? Zato nek' ima vox i vivax.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#3059 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by agent_zero »

diablobih wrote:Sto kod nas nema jos ovih Vizio televizija? Zato nek' ima vox i vivax.
Nema ni hisense, ni sharp (osim preko pika)...
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#3060 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by aditon »

Vizio se radi samo za američko tržište, nema ih nigdje ni u EU. Meni je samo žao što nemamo Sharpa ovdje, tj imamo neke low-end modele. Pri tom od Sharpa ne mislim samo na TV već cijeli njihov dijapazon proizvoda.
User avatar
mobsterc
Posts: 2318
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#3061 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by mobsterc »

Lg 55" 55eg910v OLED nov 18 ipo stoja
1g gara, info u pp :D
caseytron
Posts: 2088
Joined: 01/06/2016 16:42

#3062 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by caseytron »

Samsung UE-55KU6072 ili Sony KDL-55W755
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#3063 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by zomri »

mobsterc wrote:Lg 55" 55eg910v OLED nov 18 ipo stoja
1g gara, info u pp :D
Dobar value for money, samo kratka garancija. Vjerovatno je korišten?
User avatar
antidroid
Posts: 124
Joined: 26/10/2010 12:08

#3064 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by antidroid »

Pozdrav ljudi
da li neko ima neku preporuku od navedenih TV. ova

philips 49PUS6101/12
sony KD49XD7005BAEP
LG 49UH668V

Iskreno nisam za smart tv tako da mi to nije bitno.
Da li je velika razlika u slici između PUS6101 i 6501?

Hvala :)
User avatar
mobsterc
Posts: 2318
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#3065 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by mobsterc »

Ogromna je razlika, od navedenih sony.

@zomri napisao sam fino da je nov
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#3066 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by zomri »

Kako onda tako kratka garancija?
User avatar
mobsterc
Posts: 2318
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#3067 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by mobsterc »

A kako kratka cijena nije bitno? Ako neces kupovati, nemoj se sekirati :D
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#3068 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by zomri »

Necu kupovati, imam 920v ;)
Cijena je realna a ne kratka za tv star tri godine.
User avatar
mobsterc
Posts: 2318
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#3069 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by mobsterc »

Onda suti i uzivaj :D
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#3070 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by zomri »

nema sta dobar je to tv pogotovo za te pare.
Buduci da je ovo forum za pomoc preporucujem buducim kupcima da provjere kakav je balans bijele tj koliko baca tzv tintinga obicno u zutoj ili pink nijansi. To su neke kao mrlje u krajnjem lijevom ili desnom dijelu ekrana i pojavljuju se kod ekstremno svijetlih sadrzaja poput zimskih sportova.

Druga stvar obavezno provjeriti kakav je u izlasku iz crne. Imate na youtube klipove za vignetting i banding test sa 5% i 10% sive koji pokazuje ovu manu. Svaki ima banding ali neki primjerci imaju vise a neki manje izrazen.

Vjerujem da je tvoj primjerak ispravan i zelim ti stecu sa prodajom :thumbup:
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#3071 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by zomri »

Evo klipova za test

tint:



banding, vignetting:





walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#3072 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by walk_M-A-N »

Evo dođe vrijeme da kupujem tv, pa bilježim ono što sam skontao na prvu.
Razlog klasičan: stari se pokvario. Jedino što mogu učiniti je da ne kupim istu marku koju sam tada prilično platio, iako je to subjektivno.

Jasno je da se prvo odabere veličina i o tome ne treba trošiti riječi. Svi oni dijagrami su suvišni i idu na to da se kupi veći. A svi valjda znaju šta im odgovara.
Ne znam koliko će trajati ovi sjajni LCD, to mi je najbitnije ali takvih podataka nema. Bila je neka afera kada je Samsung provaljen u EU da namjerno pravi veš mašine da se ne kvare tek koliko je garancija. Ne bi ne čudilo da je slično za tv. Stoga sam skeptičan prema imenima.

Ovdje nisam pratio svu priču, tek nekoliko zadnjih stranica, ali izgleda je dosta ograničeno na pitanja o konkretnim modelima i to Lg, samsung, sony, philips. Ili ovdje svi kupuju te ili nema priče o drugim.
Ali ima i Vivax Hrvatska i Tesla Srbija, Elit i Vox ne znam šta je, „njemački“ Grundig i Telefunken koji su u stvari Turska. Ovi manje poznati daju 3 g. garancije a više poznati 2 g. uz mogućnost doplate. Na akcijama je 5 g.
Valjda je neki minimum, imati detaljne specifikacije za proizvode. Dobar primjer je Philips. Za Vivax ih uopće nisam vidio, pa me to odbilo od njih, iako nemam predrasuda i bili u opcija.
Grundig ima podatke o modelima i čini se ozbiljan, iako nema BiH uopće na stranici, pa se mora na hrvatsku gdje ima lijep katalog. Zastupnik u BiH je Omega koji imaju samo osnovne podatke. Koliko sam shvatio, cijene su tu kao recimo Philipsa ako se gledaju serije koje imaju na papiru HDR ili micro dimming.
Taj Telefunken, koji je sad na akciji u Bingu, ni nema stranicu ili je nisam našao, to su različite priče.
Jasno da su to samo imena, tek nekoliko je stvarnih proizvođača, doduše ne znam čije komponente koriste. Samo neki su na displayspecifications.com.

Ne vidim da uz modele piše neka posebna tehnologija, ne znam jesu li svi taj neki Edge LED ili šta. Ili te neke vrste matrica, IPS za šire uglove I sport ili VA za gledanje u tami i kontrast. OLED preskup.
Vidim da je razlika u tim hercima, ali nije jasno šta je tu stvarno a šta „softverski“, kao što se petljalo za kamere na lošim mobitelima.
Bitna stvar je procesor, koliko jezgara, da li je dual ili kvad. Bilo bi bitno znati šta je dovoljno da glatko radi Kodi sa HD. Ne idem na UHD jer mu ne vidim upotrebu u svom slučaju.
Mislim da je zgodno imati slika u slici (da li to traži dual tjuner?), snimanje na Usb, zaustavljanje programa i ne znam šta još.
Izgleda da Android dodaje u cijeni reda 200 KM, pa je alternativa kupiti posebno box/stick. Naravno radi Kodija. Smart bez toga i nema valjda smisla. Ima taj webOS za LG, Tizen za Samsung, Firefox os za Panasonic, Opera os ili stariji Android za Vivax, nešto vlastito Smart Interactive ili novije Android za Grundig. Sony i Philips je ažurni Android.
Kupiti posebno nije samo jeftinije, nego može biti i dugotrajnije. Na starije Androide može samo stariji Kodi i tu se smanjuje broj izvora. Tako nešto se može desiti opet, ne znam je li za očekivati ažuriranje tv na nove verzije Androida.

I, da li podržava Smart iptv, to je samo Android i neki Lg ili Samsung. I Bluetooth za slušalice, mada je pitanje šta se može spojiti uopće, osim od istog proizvođača. Browser open, HTML5 ili flash.
Nije zanemarivo ni pitanje podržanih kodeka, npr H.265, VP9, AV1, što ne podržavaju svi. Ovo ne bi trebalo biti pitanje serije i doplate, već ažurnosti.
Bitni su priključci, naravno T2. Neki kao LG tu zakidaju pa imaju malo priključaka kako bi usmjerili na skuplje modele.

Uglavnom, očekivao sam neku praktičnu „kako kupiti tv“ ali nisam vidio sa svim ovim, pa ako neko ima-hvala. Pa kad već imaju stranice tipa hdtelevizija.com, trebali bi napraviti tabelu serija po proizvođačima. I neki poznavalac ovdje tabelu ko šta prodaje i zastupa. I dati stranicu gdje se vide i mogu uporediti svi ovi detalji za karakteristike.

E tek sada trebam vidjeti konkretan model koji bi uklopio 40 ili ako nema onda 43 u nekih 800 KM.
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#3073 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by zomri »

Sve ovo što si čitao slobodno prekriži i gledaj šta uopšte možeš kupiti za 800KM. Nažalost, ne baš puno.
Opet gledaj neki provjereniji model ako se može kupiti tipa Samsung ili Sony w7 ili w8 serije. Nemoj gledati da kupiš tv radi smarta (kodija) jer to možeš poslije nadograditi, bitno je da tv ima što bolju sliku i podršku za čitanje formata. Od Philipsa možda 6501, LG i ove ostale turske ti ne bih preporučio. Sretno!
zippoo87
Posts: 15545
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3074 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by zippoo87 »

sto se tice smart opcije,dobra je kao dodatak ali se ne koristi toliko
evo ja sigurno nisam 3 mjeseca usao u smart opcije televizora...sta ce mi,kada je ispred mene laptop i imam sve sto mi treba
kvalitet slike jeste bitan ali nije ni on presudan
evo moj primjer
u dnevnoj imam sony 48 inca sa ekstra slikom a u svojoj sobi imam 32 inca stari LG na kojem se ekran proflekao i bas se vidi na sivim/bijelim scenama,vide se zute mrlje a ja opet sve filmove gledam na ovom LGu,nekako mi ljepsi ambijent i zavalim se na kevet i navikao sam se
na ovom u sony-ju uglavnom gledam web kamere na moja tv haha,dok pijem kafu :D

a za 800 KM ako ti kvalitet slike nije ono bas na prvom mjestu,bolje ici na manje poznatu marku i uzeti veci TV ,nego ici na LG i kupiti max 43 inca a i to je mislim vise od 800 KM

a nisi nam ni rekao udaljenost sa koje bi gledao tv,nekada prevelik TV kvari dozivljaj,ako se gleda iz male blizine...slika bude zrnasta na kablovskoj...jedino je OK ako se gleda HD sadrzaj a takvih i nema puno na nasim kablovskim i IPTV
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#3075 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by shalla »

walk_M-A-N, ja sam nedavno peglao ovdje na temi oko kupovine tv-a i na kraju uzeo 43", udaljenost gledanja max 2m, vjeruj mi da sam bilo koju veću dijagonalu uzeo zajebao bih se, i ovako jedva obuhvatim očima sa kraja na kraj ekrana :lol:
Post Reply