led rasvjeta

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#126 Re: led rasvjeta

Post by Running »

Vidim da ima ispod neki metal na koji je naljepljena termoplastika, vjerovatno neki dobre toplotne provodnosti. Jeste pukla plastika ali i dalje je cvrsto zalepljena i nista se ne pomjera.

Ne vjerujem da ovde termoplastika igra ulogu 'hladnjaka' valjda je postavljena samo kao omotac radi izgleda, jer bi svaki drugi materijal bio dosta skuplji. Ako nije ovako, onda je budalastina decenije. :) Da je riknula otvorio bih je da vidim stanje, ovako, nek gura, ako ima hladnjak ispod nije strasno, stvar izgleda uglavnom...

3 i 2 godine garancije, zabij im...

Hvala za preporuku Mass Light, za ove pare su odlicne, ako nista miran si 3 godine...
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#127 Re: led rasvjeta

Post by Alkos »

Jedno pitanje za stručnjake i znalce... :)

Prije par godina sam kupio plafonjeru uz koju su došle LED sijalice (GU10 LED). Kako su došle LED sijalice pretpostavio sam da je u pitanju grlo isključivo za LED rasvjetu. Zanima me mogu li u postojeće GU10 grlo staviti halogene sijalice i obratno, a da ne dođe do kakvog kratkog spoja? :D

Hvala. :)
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#128 Re: RE: Re: led rasvjeta

Post by Running »

Alkos wrote:Jedno pitanje za stručnjake i znalce... :)

Prije par godina sam kupio plafonjeru uz koju su došle LED sijalice (GU10 LED). Kako su došle LED sijalice pretpostavio sam da je u pitanju grlo isključivo za LED rasvjetu. Zanima me mogu li u postojeće GU10 grlo staviti halogene sijalice i obratno, a da ne dođe do kakvog kratkog spoja? :D

Hvala. :)
Naglaseno je na grlu, bude naljepnica kolika maximalna snaga sijalice moze se uvrnuti, nebitno koja je. Halogene se mnogo griju, znas i sam, zavisi kakva je plafonjera, mozda je tako dizajnirana da je pozeljan led bas zbog grijanja a ne snage.


Juce sam trazio mass storage i vtac radnji iza njih u prolazu, switch dimmable led sijalice, oni ne da nemaju to nego nisu ni culi za to.

Ima li negdje u Sarajevu?

Sent from my Gphone
eeeeeee
Posts: 750
Joined: 02/01/2006 00:06

#129 Re: led rasvjeta

Post by eeeeeee »

treba mi jedan savjet za sve one koji su uradili spusteni strop u dnevnom boravku...

Šta je najbolje staviti da li:

led ubodnu sijalicu tipa 3W (slika http://klix.com/r/2eqayyt/9)
led ugradbenu sijalicu tipa 3W (slika http://klix.com/r/2drgzrr/9)

Nekako mi ubodna ima više smisla lakše za promijeniti kasnije, ali problem je da li one idu u rigips tj. na ovakvo mjesto (primjer http://www.samsvojmajstor.com/portal/si ... etalj3.jpg)?

I gdje je najbolje uzeti ove led sijalice u Sarajevu?
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#130 Re: led rasvjeta

Post by Running »

Ako bude neko svracao u EGLO (preko puta TC Otoka) neka pogleda da li ima switch dimmable GU10 grlo LED sijalica, da ne idem bzvz. :-) :-D

http://blog.eglo.com/blog_eng/Blog/Dimm ... out-dimmer
User avatar
pepeljara
Posts: 6574
Joined: 22/08/2003 00:00

#131 Re: led rasvjeta

Post by pepeljara »

PItanjce

jel ko uzimao one SOLE led?
pravo jeftine 7w.

Btw, sta preporucujete, i gdje se kupiti, za stan osvjetljenje, plafonjere, i sl, luster.

vecinom e27 standardno grlo.
zdruzdjo
Posts: 5223
Joined: 16/08/2009 00:27

#132 Re: led rasvjeta

Post by zdruzdjo »

eeeeeee wrote:treba mi jedan savjet za sve one koji su uradili spusteni strop u dnevnom boravku...

Šta je najbolje staviti da li:

led ubodnu sijalicu tipa 3W (slika http://klix.com/r/2eqayyt/9)
led ugradbenu sijalicu tipa 3W (slika http://klix.com/r/2drgzrr/9)

Nekako mi ubodna ima više smisla lakše za promijeniti kasnije, ali problem je da li one idu u rigips tj. na ovakvo mjesto (primjer http://www.samsvojmajstor.com/portal/si ... etalj3.jpg)?

I gdje je najbolje uzeti ove led sijalice u Sarajevu?
ja bih isao na ovu prvu varijantu.
Laksa je zamjena, ima ih na svakom koraku. ja ih kupujem 12voltne u ex dalas-u na cengic vili.
Ima ih kupiti i u penni-ju philips po 10 km.
User avatar
hrasno38
Posts: 31556
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#133 Re: led rasvjeta

Post by hrasno38 »

Running wrote:Mora novi post:
Kupih danas obe, mass light osjetno teza, iako nije mnogo jaca. Uglavnom ne djeluju ni jedna ni druga kao "strogi kinezi" mozda malo napredniji kinezi, sto valjaju po oglasima i brat hrasno kupuje po 1-2-3$ (ne ljuti se tebra, salimo se :D) garaznih brendova.
Medjutim kad sam izvrtao staru vtac primjetim pukotinu na termoplastici. Da sam vidio ranije ne bih opet vtac nema sanse, koliko god kostala. Nekako mi ne ide ova jeftina termoplastika na jace sijalice (mora na ovo aluminijum u najmanju ruku), ili barem da to odrade kao OSRAM. Sad bi mi dobro dosao onaj aluminijum sa xiaomia. Obe se griju strava, vidjecemo kako ce se ponasati, nisu bas nesto ni skupe pa ok. I posle se pitaju sto za neku bitnu robu ne gledam samo jeftino, mora na ovo aluminijum u buduce. :)

Sto se svjetlosti tice i svega ostalog extra sam zadovoljan sa obe, jedino je hladjenje problematicno, kad sam je skinuo trebalo je pola sata da se ohladi a radila 10ak minuta.

http://cloud.tapatalk.com/s/58864159bc8 ... 75227.jpg?
http://cloud.tapatalk.com/s/5886418ba73 ... 75254.jpg?
http://cloud.tapatalk.com/s/5886416fd88 ... 80627.jpg?
http://cloud.tapatalk.com/s/5886418d129 ... 81144.jpg?
Ma ja nek si ti kupio tu za 20 pa iako je pukla.....hehehehe....neces vjerovati ali Kinezi vratili pare i za ove tri sto nisu radile i ako izvinjenje za ove tri sto su radile (ni meni bas nije bilo najjasnije). Ajde ti probaj vratiti pare za tu sto je pukla :D
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#134 Re: led rasvjeta

Post by Running »

hrasno38 wrote: Ma ja nek si ti kupio tu za 20 pa iako je pukla.....hehehehe....neces vjerovati ali Kinezi vratili pare i za ove tri sto nisu radile i ako izvinjenje za ove tri sto su radile (ni meni bas nije bilo najjasnije). Ajde ti probaj vratiti pare za tu sto je pukla :D
:D :izet:

Nemam racun, zaboravio sam kad sam je kupio (mozda je i proslo 2 godine), tesko pare vratiti, zamjena jedino. Radi ona i dalje ali jbg, necu joj viriti u grlo, ima hladnjak ispod naravno uvjerio sam se, termoplastika je tu radi izgleda samo.

Sto necu vjerovati, nista cudno i novo, kinezi uredno vracaju pare, vjeruju na rijec, ovi ozbiljniji su dobri za saradnju. Ja sam im ostao kratak za 30$ za audio pojacalo, pa se nisu peglali previse, a ne za sitnu robu poput tih sijalica.

Nece da gubi kredibilitet zarad toga, ako prodaje sijalicu za 2$, proces proizvodnje mu je mozda 1$, a sto da za to (kafu jednu da popije) gubi potencijalne kupce, dnevno ih nastanca Boga pitaj koliko a i koliko ih proda. :)

Cuj nek sam kupio za 20, pa zar ima negdje jeftinije za sijalicu ovakvog tipa. Ne kupujem sijalicu za pozarni put. :d
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#135 Re: led rasvjeta

Post by AstorH »

Running wrote:Dje si kupio OSRAM iznad i koliki je flux te najvec sijalice.
Neam pojma ne baratam sa tim jedinicama. Ja samo gledam koliko wata trosu i koliko daje, drugo me nista ne zanima. Lumena ima 820. 65w. Kupio u Lidla 30-ak KN.
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#136 Re: led rasvjeta

Post by Running »

To je to, 10KM. I u pennyu su takve osramove, nema 'jacih'. Mass Light sam nasao i blizu mene, u Inex Marketu, zgrada Simpa kod TOMa.

Jos da nadjem dimabilnu sijalicu gu10 i da kompletiram led osvjetljenje za sada. Ali tesko ce biti, kaze ne trazi nam niko to. EGLO zadnja nada, nema ni na oglasima, nisam nasao nista, ne gledam osram i philips to nije ispod 50Km sigurno.

Sent from my Gphone
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#137 Re: led rasvjeta

Post by AstorH »

Ja sam neku kupio i mnogo je bolja od ovih Osramovih jer ove Osram upalis pa nece momentalno da zasvjetle nego postepeno, a ovu neku sto sam uzo to momentalno sjevne isto aparat za varenje :D Imam negdje kutiju budem slikao
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#138 Re: led rasvjeta

Post by AstorH »

E'o.
A kol'ko se sjecam nisu nesto ni skupe bile. Bolja od Osramovih. Zaebo sam se sto ove nisam uzeo osim njih.

Image
Image
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#139 Re: led rasvjeta

Post by Hajlac »

AstorH wrote:Ja sam neku kupio i mnogo je bolja od ovih Osramovih jer ove Osram upalis pa nece momentalno da zasvjetle nego postepeno, a ovu neku sto sam uzo to momentalno sjevne isto aparat za varenje :D Imam negdje kutiju budem slikao
Malo si pobrkao loncice.

Ne postoji LED osvjetljenje koje se postepeno pali.

Led diode se momentalno pale na svoju maksimalnu jacinu, bilo u biciklistickoj lampi, kucnoj sijalici, ekranu mobitela/laptopa, tehnickoj opremi...

Te Osram koje imas mora da su fejk Osram LED (prepakovane fluorescentne/"stedne"), ako uopste na njima i pise da su LED...

Prave 125W Osram LED - lijeva je topla zuta s metalnim heatsinkom a desna bijela s plasticnim:
Image

Kupljene ovdje:
http://www.ebay.com/itm/151489972857?_t ... EBIDX%3AIT

http://www.ebay.com/itm/282194255294?_t ... EBIDX%3AIT

Vrlo jake, ja sam prezadovoljan :)
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#140 Re: led rasvjeta

Post by Running »

Hajlac wrote: Ne postoji LED osvjetljenje koje se postepeno pali.

Led diode se momentalno pale na svoju maksimalnu jacinu, bilo u biciklistickoj lampi, kucnoj sijalici, ekranu mobitela/laptopa, tehnickoj opremi...

Te Osram koje imas mora da su fejk Osram LED (prepakovane fluorescentne/"stedne"), ako uopste na njima i pise da su LED...

Prave 125W Osram LED - lijeva je topla zuta s metalnim heatsinkom a desna bijela s plasticnim:
Image

Kupljene ovdje:
http://www.ebay.com/itm/151489972857?_t ... EBIDX%3AIT

http://www.ebay.com/itm/282194255294?_t ... EBIDX%3AIT

Vrlo jake, ja sam prezadovoljan :)
Postoje step dimming sijalice. Ja sam ih trazio i nasao u EGLO-u, doduse ne za GU10 grlo. Ne svidja mi se EGLO nikako, ni roba ni oni ljudi sto rade tamo. Neljubazni, neusluzni, neupoznati, ja usao tamo da pogledam, lik rekao da nema i otisao tamo u kancelariju, ja ostao sam jbt, i vidim da ima na policama u staklu. :run:

Nisu povoljne ni malo ove sijalice sto si uzeo, ali eto OSRAM se placa. Kod nas je zazivjeo LED, ima ga na "svakom cosku" da biras Philips, OSRAM, VTAC, Mass Light i ostale NoName...po smjesnim cijenama. Bio neki dan u Penny, nema kakvih nema od Philipsa do OSRAMa svako grlo.

I da, nije ti heatsink spolja to ni na jednoj, to je termoplastika koja nema ulogu heatsinka. Aluminijum obicno je ispod na skoro svakoj sijalici i ovoj manje poznatoj.

Bilo kako bilo za 20+KM se uzima najmanje 20W 2500Lm, osim ako neces neke fancy sa promjenama temperature boje (+RGB), wifi upravljanjem i sl. poput one xiaomi, mada to po meni nije to za ove namjene (ne prija oku nista izvan opsega 2700-4500K), kome treba RGB svjetlo u stanu, nije diskoteka :D
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#141 Re: led rasvjeta

Post by Hajlac »

Running wrote:
Hajlac wrote: Ne postoji LED osvjetljenje koje se postepeno pali.
Led diode se momentalno pale na svoju maksimalnu jacinu, bilo u biciklistickoj lampi, kucnoj sijalici, ekranu mobitela/laptopa, tehnickoj opremi...

Te Osram koje imas mora da su fejk Osram LED (prepakovane fluorescentne/"stedne"), ako uopste na njima i pise da su LED...

Prave 125W Osram LED - lijeva je topla zuta s metalnim heatsinkom a desna bijela s plasticnim:
Kupljene ovdje:
http://www.ebay.com/itm/151489972857?_t ... EBIDX%3AIT

http://www.ebay.com/itm/282194255294?_t ... EBIDX%3AIT

Vrlo jake, ja sam prezadovoljan :)
Postoje step dimming sijalice.
Nisu povoljne ni malo ove sijalice sto si uzeo, ali eto OSRAM se placa. Kod nas je zazivjeo LED, ima ga na "svakom cosku" da biras Philips, OSRAM, VTAC, Mass Light i ostale NoName...po smjesnim cijenama. Bio neki dan u Penny, nema kakvih nema od Philipsa do OSRAMa svako grlo.
I da, nije ti heatsink spolja to ni na jednoj, to je termoplastika koja nema ulogu heatsinka. Aluminijum obicno je ispod na skoro svakoj sijalici i ovoj manje poznatoj.
Bilo kako bilo za 20+KM se uzima najmanje 20W 2500Lm, osim ako neces neke fancy sa promjenama temperature boje (+RGB), wifi upravljanjem i sl. poput one xiaomi, mada to po meni nije to za ove namjene (ne prija oku nista izvan opsega 2700-4500K), kome treba RGB svjetlo u stanu, nije diskoteka :D
Nije prica o dimming sijalicama vec o problemu postepenog postizanja nazivne jacine svjetla nakon paljenja, sto nije moguce s LED tehnologijom (kako pogresno misli @AstorH) vec je problem prisutan jedino kod fluorescentnih/"stednih" sijalica.

Naravno, nisu povoljne naspram kineskih proizvodjaca, ali jesu kvalitetnije, sto je meni najbitnije pri kupovini :)
Kod nas bi Osram ili Philips LED sijalica ekv. snage 125W sigurno kostala vise od 25KM jer njihove i od 60-75W kostaju oko 18KM.

Znam sta pricam - na toploj zutoj ovaj vanjski omotac JESTE metalni heatsink i jako je teska sijalica :wink:
User avatar
Running
Posts: 301
Joined: 01/01/2017 19:57

#142 Re: led rasvjeta

Post by Running »

Gdje je najveca (dobra, povoljna) ponuda uzeti plafonjere/mini lustere i tako to....Penny, FIS, EGLO, OLX....?

Kontam nesto za trpezariju, sto jednostavnije, ali efikasnije i da se lakse montira. Stavio bih E27 LED sijalica, da se ne zagusuje mnogo (a jos bolje nikako) nekim staklom, da baca svjetlo ispod u vecem kapacitetu, a okolo da ne smeta za oci. Moze i preporuka ako neko ima, ove standarne E27LED sijalice su malo nezgodne za klasicne plafonjere, jer ne bacaju svjetlo sa svih strana, prakticno je najbolje da stoji pod 90° :thumbup:
User avatar
mayab
Posts: 27245
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#143 Re: led rasvjeta

Post by mayab »

Image
Image
Ja sam kupovao ovakve vec gotove LED panele (u Peniju, i u zadnje vrijeme u MassLight,ovi drugi daju 3 god garancije) ima razlicitih snaga i velicina
Meni se jednostavnim izgledom daleko vise sviđaju nego tamo neka plafonjera + LED sijalica
User avatar
rovac13
Posts: 5163
Joined: 08/12/2013 16:17

#144 Re: led rasvjeta

Post by rovac13 »

Kako vas slusaju ti gotovi led paneli.
Meni to isto djeluje ok.
Ali prijatelju crklo nakon mjesec dana :?
Cavali
Posts: 82
Joined: 16/02/2017 09:57

#145 Re: led rasvjeta

Post by Cavali »

Ja sam zadovoljan,evo godinu dana bez problema.U zadnjih mjesec dana se desava da mi napon u kuci oscilira(cekam EP da to rijesi) ali radi i dalje kao prvi dan :-D
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15672
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#146 Re: led rasvjeta

Post by problemnatravunu »

U Penny plusu imaju neke LED sijalice, marke Sparx (made in HongKong), 12W 1155lm 3000K , samo 4.5 KM, kupio dvije da probam, mislim cijena je bagatelna, fino svjetle, vidjećemo i do kad :mrgreen: , na prvi dodir sam primijetio koliko su te sijalice lakše (težinski) od nekih Philipsovih, V-Tac ili MassLight, koje isto imam u upotrebi!
bumerangss
Posts: 4502
Joined: 12/01/2015 16:47

#147 Re: led rasvjeta

Post by bumerangss »

Ja ne bih da eksperimentišem nekim fušerajom... prije 3 godine sam uzeo u Peniju na akciji PHILIPS-ove sijalice po cijeni od 10 KM a inace su i sad u PHILIPS-ovoj radnji u WISA-i oko 15 16 KM i ja sam prezadovoljan jer do sad nijeddna od njih 12 koliko sam uzeo nije crkla! Zadovoljan sam sa kvalitetom svijetla a i sa racunima :D
Hakiz
Posts: 40677
Joined: 30/07/2015 20:01

#148 Re: led rasvjeta

Post by Hakiz »

Eglo. U roku mjesec dana otišle tri sijalice. Ne sjećam se kada sam ih kupio, mislim da ima oko dvije godine. Ali, tri skoro odjednom :-)

Zamijenio sam ih sa Commel, pa ćemo vidjeti.

I ne usuđujem se kupovati ove LED "plafonjere". Barem dok im cijene ne budu još niže. Recimo, hodnik, kuhinja, kupatilo po 30 do 50 KM pa da odu za godinu, malo je neisplativo. Usput, nije to kao standardna LED, odvrni-zavrni, nego donesi lotre, penji se, zašarafljuj u plafon (pravi rupu u plafonu za ugradbene), kopčavaj kablove, pa kada ode onda lotren odšarafljuj, sidaj kablove, stavljaj novu (U međuvremenu, prestale se proizvoditi ili uvoziti ove koje sam imao, dok nove imaju drugačiji raspored šarafa ako su nazidne ili drugi prečnik ako su ugradbene, pa onda buši nove rupe, otvore, gipsaj stare... :D ). Mrsko mi :-D

Slično sa onim lusterima sa "neizmjenjivim" LED sijalicama. Daš 200 KM za luster pa onda moraš zvati majstora da zamijeni sijalicu kada ode.

Osim ovih običnih sa E27, E145 i G9 grlom koje su postale haman standard, sve ostalo što se tiče LED je još pomalo nesigurno. Naravno, ne ulazim u područje LED traka i ostalih specijalnih varijanti, to je druga priča, govorim o standardnoj "kućnoj" upotrebi.
User avatar
mayab
Posts: 27245
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#149 Re: led rasvjeta

Post by mayab »

@ hakiz

ne pratis ti ovu temu bas najbolje, jer bi inače upratio da se na V-Tac leduše dobije 2 godine garancije, a na MassLight 3 godine ( i sijalice i plafonjere) , meni je to odlučujuće u izboru
SHTEVELEC
Posts: 548
Joined: 19/03/2010 15:43

#150 Re: led rasvjeta

Post by SHTEVELEC »

Vidim ima par ljudi koji bas prate led rasvjetu, taman da pitam - treba mi par E14 sijalica za dnevnu sobu, kod nas po radnjama 5-6w (ne znam da sam vidio jacu, doduse nisam nesto puno ni trazio), po netu nadjem v-tac ima 9w. Postoji li jaca? Ako ne gdje je najbolje da potrazim ovu 9w?
Post Reply