Laserska korekcija vida.

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#51 Re: Laserska korekcija vida.

Post by cHupjahalic@ »

Skyfox wrote:koristim i ja mekana ali mogu ih nositi samo 8 sati dnevno... kako to da spavas s njima???
koristim Bausch & Lomb, Pure Vision. koristim ih vec par godina i sta reci nego da sam prezadovoljna. :) otkako sam ih pocela koristiti stabilizovala se dioptrija.

pogledaj ovu temu, ima slika i opsirniji opis o njima.

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... &sk=t&sd=a
User avatar
Epitop
Posts: 1308
Joined: 12/02/2008 20:19
Location: Zenica

#52 Re: Laserska korekcija vida.

Post by Epitop »

http://svjetlost.hr/default.aspx?id=241
Ova klinika u Hravtskoj radi lasersku korekciju dioptrije i cijena je otprilike 20 000 kuna.
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#53 Re: Laserska korekcija vida.

Post by Rambo-Amadeus »

Skyfox wrote:
Ovoje u BL
Cini se da nije neka ubleha mada opet BL?!? PIse sve samo ne pise cijena...

Pa ja sam i dosao na ovu temu da vidim zna li ko kakve su cijene, ali onda vidjeh cifre od 2000 Eura po jednom oku (ili koliko vec) pa odustadoh od pitanja, ali sam postavio link ako nekoga interesuje da zna da se to radi i kod nas, doduse nema cijena, ali pretpostavljam da nije jeftino... :(
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#54 Re: Laserska korekcija vida.

Post by Skyfox »

Rambo dao sam zadatak kolegici u BL da mi dozna sve info do kojih moze doci, pa vidjet cemo kroz par dana...
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#55 Re: Laserska korekcija vida.

Post by Skyfox »

edit
al racunaj da ce to biti te cijene otprilike jer kod nas je skidanje mrene laserom 1500KM po oku, kod privatnika doduse...
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#56 Re: Laserska korekcija vida.

Post by cHupjahalic@ »

Sliver wrote:
Skyfox wrote:
cHupjahalic@ wrote:jos prije par godina sam o ovome razgovarala sa opticarem kod kojeg redovno idem na preglede.
njegov savjet je da sacekam posto mi je stabilna dioptrija vec par godina.
koristim mekana sociva sa kojima mogu spavati, svako mjesec dana ih mjenjam i prezadovoljna sam.
koristim i ja mekana ali mogu ih nositi samo 8 sati dnevno... kako to da spavas s njima???
ja ih rijetko rijetko vadim. mozda samo kada sama ispadnu :D primjetio sam sto cesce ih sam vadi,to ona cesce sama ispadaju. apsolutno radim sve sto bih i bez njih... ok malo sam slagao, jedino sto ne mogu da radim jeste da gledam dok ronim, inace plivanje bez problema, kao i ronjenje zatvorenih ociju :D
onda koristis istu/ slicnu vrstu kao i ja. inace bi morao vaditi - svidjalo ti se to ili ne oci bi dale signale. :D
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#57 Re: Laserska korekcija vida.

Post by Skyfox »

cHupjahalic@ wrote:
Skyfox wrote:koristim i ja mekana ali mogu ih nositi samo 8 sati dnevno... kako to da spavas s njima???
koristim Bausch & Lomb, Pure Vision. koristim ih vec par godina i sta reci nego da sam prezadovoljna. :) otkako sam ih pocela koristiti stabilizovala se dioptrija.

pogledaj ovu temu, ima slika i opsirniji opis o njima.

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... &sk=t&sd=a
pozdrav
da ne ceprkam po temama moze pitanje
gdje ih se moze nabaviti u SA (ako ih ima) i koliko kostaju... :)
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#58 Re: Laserska korekcija vida.

Post by cHupjahalic@ »

Skyfox wrote:pozdrav
da ne ceprkam po temama moze pitanje
gdje ih se moze nabaviti u SA (ako ih ima) i koliko kostaju... :)
e to ti stvarno ne mogu odgovoriti, jer ne zivim u BiH.
ne znam da li imate u BiH mogucnost da vam npr mjesecno skida odredjenu cifru u koju je uracunata dostava sociva putem poste + pregled kad god hocete (naravno kod jednog odredjenog lanca opticarskih radnji, ne bilo gdje).

moje iskustvo vezana za ta sociva su samo pozitivna. oci su mi jako osjetljive, prije njih sam koristila par razlicitih sociva, cak koristila i mekanu vrstu sociva koja sam morala skidati pred spavanje. ni jedna mi nisu odgovarala kao ova.
sto se tice kapi za oci koristim istu marku. u pocetku, dok nisam znala, probala sam dosta drugih kapi pa sam dosta puta osjecala kao da mi oci gore.
sto se tice mene i mog iskustva sa njima, uzimajuci u obzir koliko su mi osjetljive oci, prezadovoljna sam. :)
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#59 Re: Laserska korekcija vida.

Post by Skyfox »

thanks for info...
User avatar
Epitop
Posts: 1308
Joined: 12/02/2008 20:19
Location: Zenica

#60 Re: Laserska korekcija vida.

Post by Epitop »

@skyfox ta sočiva koja se ne skidaju po mjesec dana su oko 300 KM, 6 pari svaki par po mjesec. U Zenici ima optika Bjelopoljak u tržnom centru Džananović oni prodaju tu marku, a imaju optičku radnju i u Kaknju.
Broj telefona je 032 201 520.
Ja sam prije par dana naručio sočiva tako da sam se malo bolje upoznao sa materijom.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#61 Re: Laserska korekcija vida.

Post by Skyfox »

super

a jesu li to Bausch & Lomb, Pure Vision sociva ili neka druga marka. I kako si narucio???

Hvala za info bas si drug...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#62 Re: Laserska korekcija vida.

Post by mIRCerka »

moj sef je radio lasersku korekciju u Sveti Vid klinici, jedina posljedica je bila sto 6 mjeseci nakon nje uvijek moras nositi kapi za oci sa sobom i redovno vlaziti oci...naocale nosi sada, samo suncane...2.500 KM je platio.
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#63 Re: Laserska korekcija vida.

Post by debela »

pure vision 90 km u http://www.optika.ba/katalog.html
kojih crnih 300 km :-)
User avatar
Epitop
Posts: 1308
Joined: 12/02/2008 20:19
Location: Zenica

#64 Re: Laserska korekcija vida.

Post by Epitop »

debela wrote:pure vision 90 km u http://www.optika.ba/katalog.html
kojih crnih 300 km :-)
Nisam ni ja uzeo ta sočiva, ali mi je ponudio oftalmolog kao opciju i meni su se učinili preskupa.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#65 Re: Laserska korekcija vida.

Post by Skyfox »

@debela thanks :)
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#66 Re: Laserska korekcija vida.

Post by cHupjahalic@ »

@Skyfox jesi provjerio ista u vezi sociva? sta "ciko" kaze? :)
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#67 Re: Laserska korekcija vida.

Post by Skyfox »

cekam platu :D nema se sad za zahebancije :lol: 8-)
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#68 Re: Laserska korekcija vida.

Post by dr.gog »

Julianna wrote:Možda je malo glupo pitanje, ali kakvi su dugoročni efekti? Da li može biti nekih komplikacija sa okom nakon 10 - 15- 20 godina, mrena, glaukom i sl?
Smatram za potrebno da prenesem par saznanja u vezi ove teme.O dugoročnim posljedicama laserske korekcije vida zapravo i nema podataka, jer se metoda "lasik" koristi relativno kratko.
Unaprijeđenim metodama laserske korekcije vida, o kojima je nešto napomenuo @Erenion, znatno je smanjen broj pacijenata sa većim postoperativnim problemima.Brojčano izraženo, jedan od 20 pacijenata ima ozbiljne nuspojave nakon operativnog zahvata.
Prošle godine u Njemačkoj je 100.000 ljudi izvršilo korekciju vida na ovaj način, što znači da je oko 5.000 ljudi imalo velikih problema nakon operacije, a što je opet, približno u skladu i sa statističkim podacima koji prate oftalmološke zahvate.
Metoda je postala maksimalno komercijalna( što navode i neki od ostalih forumaša koji pričaju o instant-predoperativnom tretmanu u SAD i kod nas), i donosi ogromnu zaradu za kratko vrijeme, čak i u najmanjim mogućim -ambulantnim uslovima rada.
Jedna novinarska kritika cinično opisuje veoma poznatog njemačkog oftalmologa, koji pacijentici, na prvom pregledu prilazi i skida naočale, te autoritativno kaže:"Da, ovako izgledate mnogo bolje!".Druga opet, opisuje poznatog voditelja sa televizije koji je posebno popularan među starijim gledaocima, dok isti diže u zvijezde svog gosta, očnog hirurga koji mu je nedavno izvršio korekciju vida laserom.Penzioneri u publici su nakon emisije zasuli hirurga sa zahtjevima za termin pregleda i operacije, a voditelj je naravno dobio masnu proviziju..
Činjenica jeste da većina ljudi nakon 6 mjeseci ne osjeća više neke posebne tegobe, ali je isto tako činjenica da se problemi manjine operisanih koji imaju teže posljedice-predstavljaju kao potpuno beznačajni i iznimno rijetki, i to u gotovo svim reklamnim prospektima klinika, kao i na njihovim internet inačicama.

Laserom se često, usljed nesavršenosti aparata ili drugih faktora, remeti vlaženje oka na način da se nehotice presjecaju nervna vlakna koja reguliraju izlučivanje suza.Kasnijim zarastanjem oštećenog tkiva nastaje mikroskopski ožiljak čiji oblik i konačni položaj nije moguće predvidjeti, te tako dolazi do nepravilnog prelamanja svjetlosti u oku usljed njegove oštećene površine.Nepravilno prelamanje uzrokuje probleme koje pacijenti opisuju kao stalnu izmaglicu, te razne neprirodne svetlosne efekte.

Od posebnog , životno važnog značaja je slabljenje noćnog vida.Naime jedna od najtežih nuspojava laserske korekcije vida jeste poremećaj KONTRASTA svjetla, do nivoa u kojem čovjek ima osjećaj stalne bjeline ispred očiju.Konkretno, navedena nuspojava onemogućava vožnju automobilom po noći te mnoge druge poslove u kojima je bitna pravilna osvjetljenost.
Druga, ništa manje tegobna i opasna nuspojava je suhoća oka, zbog koje su kapi-lubrikanti postale obavezna bizarna terapija održavanja , i koje naprosto moraju biti uvjek pri ruci.
Ljekari naprosto ignorišu klinička upozorenja , koja kažu da se laserom ne trebaju tretirati osobe koje VEĆ IMAJU problema sa suhoćom oka, usljed raširenih raznih vidova konjuktivitisa.

Ista upozorenja se ignorišu i kad je riječ o RASPONU DIOPTRIJA KOJE SU POGODNE ZA LASER KAO TERAPIJU IZBORA.Ljudi žele pošto-poto da skinu naočale ili da se riješe sočiva, a ljekari žele što više novaca za što kraće vrijeme, i alarmantni podaci o pretjeranim i nepotrebnim operacijama sa POLOVIČNIM uspjehom ih se ne tiču.Uz sve to, vlada sve jača konkurencija u ponudi što neumitno dovodi do pojeftinjenja tretmana i sve većeg broja operisanih koji zahtjevaju korekcije čak i najmanjih dioptrija.U Njemačkoj se trenutno vrši reklamno obrađivanje nad starijim ljudima kojima se nude povoljni tretmani staračke dalekovidosti.
No ipak postoje i oni koji su , vođeni statističkim podacima o nuspojavama, te problemima koje neki njihovi zaposlenici imaju nakon operacije , odlučili ograničiti korištenje tog tretmana za svoje uposlenike.
Njemačka željeznica(Deutsche Bahn), Vojno zrakoplovstvo(Luftwaffe) i te brojne civilne aviokompanije su zabranile svojim radnicima laserski tretman očiju.Mašinovođe i piloti, te razni specijalisti osjetljivih zanimanja( elektronika, namjenska industrija, obavještajne službe) ne smiju se podvrgavati laserskoj korekciji vida, a oni koji su to učinili prije donošenja pravila, imaju odmah biti raspoređeni na druge poslove sa manjim rizikom od grešaka(prouzrokovanih eventualnim slabljenjem vida).
Kao razlog zabrane su navedeni nedostatak podataka o kasnim nuspojavama operacije, trenutni podaci o postojećim problemima, te posebno ogromni troškovi koji nastaju gubitkom visokoobučene radne snage na čije se školovanje i usavršavanje troše ogromne sume novaca.

Dakle, mislim da je razumno prije svega dobro razmisliti da li je operacija zaista potrebna, i uraditi detaljan pregled oka kod nezavisnog oftalmologa bez nužnog navođenja razloga( jer dosta njih zapravo lobira za operaciju zbog veće zarade u raznim klinikama koje im daju procenat ukoliko im "nabavljaju" pacijente :D ).
Ukoliko se u potpunosti ne ispunjavaju svi preduvjeti za operaciju, ne treba se, po mom mišljenju, prepuštati trendu i svjesno rizikovati izgledne probleme.Od takvih postupaka će imati koristi samo bankovni računi desetina "uglednih i međunarodno priznatih stručnjaka", dok će mnogo ljudi do kraja života ovisiti o litrama kapi za oči i specijalnim naočalama, sasvim u rangu tegobe nekog dijabetičara koji mora neprekidno misliti o dostupnosti inzulina.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#69 Re: Laserska korekcija vida.

Post by zemo_online »

odlicno napisano i zanimljivo ovo gore. svaka cast.
BELLUNO
Posts: 125
Joined: 22/10/2004 14:12

#70 Re: Laserska korekcija vida.

Post by BELLUNO »

Da dodam i ja mojoj sestri su rekli da joj nece radili lasersku korekciju vida dok ne napuni 27 god.U tim godinama se kao ustali dioptrija.Bila je u ocnoj klinici u Cirihu kazu jedna od najboljih na svijetu.
freak_beauty87
Posts: 60
Joined: 01/04/2009 16:57

#71 Re: Laserska korekcija vida.

Post by freak_beauty87 »

je li moguce laserskom operacijom skinuti dioptriju ako sam kao mala imala povredu oka ali tad se nije ocitovala vec sasm saznala da imam dioptriju prije 2 godine i to samo na jednom oku plus4,nosila sam sociva ali doktorica mi je rekla da ce to samo zaustaviti rast diotrije vec par mjeseci ne nosim nista ali nije narasla dioptrija.
User avatar
Ady88
Posts: 1128
Joined: 08/02/2009 07:50
Location: Nikad saznat' nećemo

#72 Re: Laserska korekcija vida.

Post by Ady88 »

debela wrote:pure vision 90 km u http://www.optika.ba/katalog.html
kojih crnih 300 km :-)

a da li "mozda" postoje ista gore navedena sociva samo u boji ?
User avatar
sistem
Posts: 650
Joined: 04/06/2008 19:09

#73 Re: Laserska korekcija vida.

Post by sistem »

BELLUNO wrote:Da dodam i ja mojoj sestri su rekli da joj nece radili lasersku korekciju vida dok ne napuni 27 god.U tim godinama se kao ustali dioptrija.Bila je u ocnoj klinici u Cirihu kazu jedna od najboljih na svijetu.
za stotine klinika kazu da su najbolje na svijetu :wink:

ali su joj ispravno rekli - bolje raditi kasnije, kad se sigurno zaustavi progresija dioptrije. kazu iza 30 idealno.
ja svoju odradio, prezadovoljan :oops:

@drgog - to bjelilo / problem sa svjetlom pri nocnoj voznji, to lici na gledanje kroz izgrebano staklo, koje lose prelama svjetlo. taj problem nestaje nakon mjesec-dva. a inace se pojavljuje samo kod korekcije jako visokih dioptrija.
User avatar
tomyf
Posts: 85
Joined: 18/02/2009 09:38

#74 Re: Laserska korekcija vida.

Post by tomyf »

Da li je neko radio operaciju u ovoj klinici u Banja Luci? http://www.klinika.ba/latn/?page=1
Stambuka sam kontaktirala....medjutm do tog covjeka je nemoguce doci. Javlja mu se neka nazovimo je sekretarica koja nema pojma za koga radi...niti jednu info mi nije odgovorila.
User avatar
hepek071
Posts: 620
Joined: 19/09/2005 09:25
Location: Jagomir do podne, a Sokolac poslijepodne

#75 Re: Laserska korekcija vida.

Post by hepek071 »

imate laser i u Sarajevu
Post Reply