Laserska korekcija vida.

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#101 Re: Laserska korekcija vida.

Post by karanana »

znaci od tih 100 pregleda i zahtjeva sa popustom, jedan je donji.
koliko ce te izaci zahvat na oba oka sa tim popustom?

i mene je nesto strah toga.
User avatar
Filter
Posts: 7965
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#102 Re: Laserska korekcija vida.

Post by Filter »

lijepo bi bilo bez djozluka svijet gledati, ali brate, po ocima ceprkati :roll:
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#103 Re: Laserska korekcija vida.

Post by Qler »

Ma kontam, milioni ljudi rade te operacije, milioni su zadovoljni, valjda ja necu biti u tih par stotina nezadovoljnih...
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#104 Re: Laserska korekcija vida.

Post by alica.k »

Qler wrote:Ma kontam, milioni ljudi rade te operacije, milioni su zadovoljni, valjda ja necu biti u tih par stotina nezadovoljnih...
pa mozda budes zadovoljan sad. ali za 20 godina kad se skontaju dugorocne posljedice tog zahvata bit ce vec kasno (bio zadovoljan il ne).
sorei
Posts: 27435
Joined: 03/11/2010 13:38

#105 Re: Laserska korekcija vida.

Post by sorei »

Dioptrija mi je kao kod tebe, cilindar malo manji pa bi bilo fino da nam javis sta su ti rekli na pregledu i naravno rezultate kad i ako se usudis. Sretno i nadam se da ce sve dobro proci :)
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#106 Re: Laserska korekcija vida.

Post by Qler »

alica.k wrote:
Qler wrote:Ma kontam, milioni ljudi rade te operacije, milioni su zadovoljni, valjda ja necu biti u tih par stotina nezadovoljnih...
pa mozda budes zadovoljan sad. ali za 20 godina kad se skontaju dugorocne posljedice tog zahvata bit ce vec kasno (bio zadovoljan il ne).
Laserska korekcija je u primjeni od kraja osamdesetih, pa valjda bi do sada bilo tih dugorocnih posljedica. Jos cu ovih dana istrazivati, raspitivati se, a kad prodje pregled javim se, pa i ako se odlucim definitivno za operaciju, dobit ce te info iz prve ruke kako je proslo.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#107 Re: Laserska korekcija vida.

Post by zemo_online »

Qler wrote:Ko ne riskira ne profitira :).. a evo gledam po netu, jebi ga, 1% je sansa da nesto ne uspije, valjda nisam toliki peh :)

oni sto rade operaciju kazu ispod 1% ali je po istrazivanjima oko 5 %.
operacijom se otvara mnostvo pitanja o posljedicama kao sto su suho oko ,nocni vid,povratak dioptrije,flap koji nikad do kraja ne zarasta itd.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#108 Re: Laserska korekcija vida.

Post by zemo_online »

http://www.forum.hr/showthread.php?p=28 ... st28875886


ovde je mnogo detaljnije o iskustvima.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#109 Re: Laserska korekcija vida.

Post by zemo_online »

Filter wrote:lijepo bi bilo bez djozluka svijet gledati, ali brate, po ocima ceprkati :roll:

tacno.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#110 Re: Laserska korekcija vida.

Post by zemo_online »

Qler wrote:Kazu da je taj procenat daleko manji ako je doktor odradio preko 700 zahvata... ovaj iz ove svjetlosti pise da je uradio preko 30.000 operacija, sto laserskih sto drugih... tako da i tu ima utjehe. Ali opet, idem na kontrolu, pa konsultacije, pa cemo vidjeti.

-koliko kosta kontrola??
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#111 Re: Laserska korekcija vida.

Post by alica.k »

Qler wrote:
alica.k wrote:
Qler wrote:Ma kontam, milioni ljudi rade te operacije, milioni su zadovoljni, valjda ja necu biti u tih par stotina nezadovoljnih...
pa mozda budes zadovoljan sad. ali za 20 godina kad se skontaju dugorocne posljedice tog zahvata bit ce vec kasno (bio zadovoljan il ne).
Laserska korekcija je u primjeni od kraja osamdesetih, pa valjda bi do sada bilo tih dugorocnih posljedica. Jos cu ovih dana istrazivati, raspitivati se, a kad prodje pregled javim se, pa i ako se odlucim definitivno za operaciju, dobit ce te info iz prve ruke kako je proslo.
eh...bila sam napisala svasta nesta al necu nista nikog da odgovaram, niti nagovaram.

ti to odradi pa nam javi kako prodje, nadam se da ce ti pomoci i da ipak nece biti posljedica :) ipak, malo se posavjetuj i sa drugim lijecnicima a ne samo sa njima u svjetlosti (to je 1500KM njima u djep, a u bosni to nije zanemarivo). otidji vidjeti barem jos jednog specijalistu oftalmologa. sretno.
convict
Posts: 2946
Joined: 10/02/2008 01:20

#112 Re: Laserska korekcija vida.

Post by convict »

korekciju uradio prije 8 godina. zahvat (zovu ga intervencija, a ne operacija) traje 10-15 minuta, bez ikakvih posljedica. mjesec-dva je potrebno da se stabilizira nova dioptrija (može ostati do 0,5) jer se trebaju priviknuti i očni mišići i rožnjača da zaraste. pravi efekti su na visokim dioptrijama, ispod 2 nije vrijedno truda. ako imaš pitanja, šalji PP
convict
Posts: 2946
Joined: 10/02/2008 01:20

#113 Re: Laserska korekcija vida.

Post by convict »

pa mozda budes zadovoljan sad. ali za 20 godina kad se skontaju dugorocne posljedice tog zahvata bit ce vec kasno (bio zadovoljan il ne).[/quote]

Laserska korekcija je u primjeni od kraja osamdesetih, pa valjda bi do sada bilo tih dugorocnih posljedica. Jos cu ovih dana istrazivati, raspitivati se, a kad prodje pregled javim se, pa i ako se odlucim definitivno za operaciju, dobit ce te info iz prve ruke kako je proslo.[/quote]

eh...bila sam napisala svasta nesta al necu nista nikog da odgovaram, niti nagovaram.

ti to odradi pa nam javi kako prodje, nadam se da ce ti pomoci i da ipak nece biti posljedica :) ipak, malo se posavjetuj i sa drugim lijecnicima a ne samo sa njima u svjetlosti (to je 1500KM njima u djep, a u bosni to nije zanemarivo). otidji vidjeti barem jos jednog specijalistu oftalmologa. sretno.[/quote]

ljudi daju te pare za mobitel, felge ili par komada odjeće. za nekog ko ima visoku dioptriju i godinama se muči sa sočivima i naočalama, riješiti se dioptije je neprocjenjivo.
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#114 Re: Laserska korekcija vida.

Post by alica.k »

convict, naravno da je, ALI kad das pare za mob i skontas da ne valja...to je popravljiva steta.
mijesas voce i povrce :)

i sama imam dioptriju i nosim sociva btw, tak da ne moras mi pricati jel procjenjivo ili nije.
mada moja dioptrije (+2.50 na oba oka sa pola cilindra na jednom) nije nesto pretjerana...al opet.
convict
Posts: 2946
Joined: 10/02/2008 01:20

#115 Re: Laserska korekcija vida.

Post by convict »

alica.k wrote:convict, naravno da je, ALI kad das pare za mob i skontas da ne valja...to je popravljiva steta.
mijesas voce i povrce :)

i sama imam dioptriju i nosim sociva btw, tak da ne moras mi pricati jel procjenjivo ili nije.
mada moja dioptrije (+2.50 na oba oka sa pola cilindra na jednom) nije nesto pretjerana...al opet.
najgore što ti se može desiti je da ti ne skinu svu dioptriju. prije 8 godina korekcija je bila bezopasna, a vjerujem da je tehnologija i praksa dodatno napredovala u međuvremenu.
User avatar
alica.k
Posts: 8770
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#116 Re: Laserska korekcija vida.

Post by alica.k »

i sta je onda vrijedno 1500KM (s popustom!) da mi ne skinu dioptriju i onda svejedno moram nositi sociva ili naocale?

moj oftalmolog mi je i prije godinu i prije dvije rekao da to ne radim...i ja mu vjerujem.
User avatar
mirnisan
Posts: 363
Joined: 11/12/2008 21:11
Location: zadnja mahala bb

#117 Re: Laserska korekcija vida.

Post by mirnisan »

alica.k wrote:i sta je onda vrijedno 1500KM (s popustom!) da mi ne skinu dioptriju i onda svejedno moram nositi sociva ili naocale?

moj oftalmolog mi je i prije godinu i prije dvije rekao da to ne radim...i ja mu vjerujem.
bila sam na pregledu kod oftamologa u omeru maslicu i privatno u poliklinici sunce.oba ljekara su mi toplo preporucili da ne radim lasersku korekciju vida.imam dioptriju -3,85 i + 2,75,tako da sam osudjena da stalno nosim naocale,a posao mi je vezan za racunar.da se oslobodim bar jednih naocala bila bih sretna. za sada jos sam na cekanju....
User avatar
winnie
Posts: 386
Joined: 19/08/2009 19:50

#118 Re: Laserska korekcija vida.

Post by winnie »

ima li kakvih novina po ovom pitanju.
radi li se negdje u sarajevu ili u bih i koliko kvalitetno?
i naravno, po kojoj cijeni?
User avatar
Luce
Posts: 406
Joined: 04/04/2008 09:39

#119 Re: Laserska korekcija vida.

Post by Luce »

http://www.sarajevo-svjetlost.com/

Klinika svjetlost od maja i u Sarajevu radi operacije. Vidim ima i popust, cini mi se za prvih sto
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#120 Re: Laserska korekcija vida.

Post by Truba »

ja ne bih dao da mi čeprkaju po očima
:cry:
User avatar
Starlove
Posts: 46
Joined: 14/04/2011 22:23

#121 Re: Laserska korekcija vida.

Post by Starlove »

bitno je koliko godina je stabilna dioptrija da bi mogao operisati. Evo ja sam kontaktirala Svjetlost sto se tek treba otvoriti i dobila sam popust 50% al meni je dioptrija -4.5
User avatar
Filter
Posts: 7965
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#122 Re: Laserska korekcija vida.

Post by Filter »

od danas radi i dr. sefic tu lasersku korekciju dioptrije...
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#123 Re: Laserska korekcija vida.

Post by novi.dan.nova.nafaka »

Starlove wrote:bitno je koliko godina je stabilna dioptrija da bi mogao operisati. Evo ja sam kontaktirala Svjetlost sto se tek treba otvoriti i dobila sam popust 50% al meni je dioptrija -4.5
javi kad i ako obaviš operaciju - mene je nekako hastra svega toga. Imam dioptriju -2.75 L i -2.25 D, i nosim sočiva. Šteta što se sočiva moraju svaki dan skidati, inače nikad ne bih pomislio da radim operaciju. Ovao, malo mi je mašta zagolicana, ne znam.... :)
User avatar
Sookie McSue
Posts: 338
Joined: 17/08/2010 13:44
Location: hair of gold and lips like cherries

#124 Re: Laserska korekcija vida.

Post by Sookie McSue »

Filter wrote:od danas radi i dr. sefic tu lasersku korekciju dioptrije...
a je li? baš lijepo. mene su tamo isprepadali kako neću više haman nikad moći nositi sočiva (imala sam alergijsku reakciju jedno vrijeme) i da moram uraditi tu operaciju, jer je to jedini način bla bla. Ja promijenim ordinaciju, daju mi drugu terapiju, epilog: opet nosim sočiva, bez problema.
Ne tvrdim da oni to neće raditi kvalitetno, ali ja nisam htjela nekom biti pokusni kunić, još pogotovo kad ustvari ni ne želim tu operaciju.
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#125 Re: Laserska korekcija vida.

Post by miki27A »

novi.dan.nova.nafaka wrote:
Starlove wrote:bitno je koliko godina je stabilna dioptrija da bi mogao operisati. Evo ja sam kontaktirala Svjetlost sto se tek treba otvoriti i dobila sam popust 50% al meni je dioptrija -4.5
javi kad i ako obaviš operaciju - mene je nekako hastra svega toga. Imam dioptriju -2.75 L i -2.25 D, i nosim sočiva. Šteta što se sočiva moraju svaki dan skidati, inače nikad ne bih pomislio da radim operaciju. Ovao, malo mi je mašta zagolicana, ne znam.... :)
Evo mog opisa korekcije vida koju sam radila u BL:(ovo sam jednom forumasu slala kao pp)
Mislim da sam napisala i na temi, ali evo kako sam svojima opisala (nasla dobar opis na jednom blogu)
Ovaj link za clanak super opisuje kako izgleda LASIK operacija (bez ovih zastitinih plasticnih stitnika koje je ovaj momak dobio)
http://www.cookingforengineers.com/article/165/LASIK
Uglavnom, meni je bila -5,50 i -4,50 dioptrija, i ja sam dosta razmisljala, ali nakon 9 godina nosenja leca shvatila sam da je vrijeme da se i ovo uradi, odlucila i jedan petak otisla na pregled da vidim da li sam kandidat (to je 100 KM pregled), a oni me narucili za dvije sedmice i 1.10.2010. bila operacija. Isla sam na prvu i drugu kontrolu (dan nakon i 7 dana nakon? operacije, ali nikako da se nakanim da odem na tu trecu i zavrsnu kontrolu :) Vid je odlican, ponekad totalno zaboravim da nemam lece vise pa kontam sad treba skidati ih navece, pa mi sine da hej, ja nemam vise lece! :)

Sama operacija meni nije bila neugodna(jeste cudno kad ne smijes micati oci, stave ti neke drzace da ne trepces), ali sve ukupno sa pripremom: stavljanjem lokalne anestezije u oci, i kapi joda nakon toga, + operacija je trajala nekih 25 minuta.
Znam da su preporucivali da se uzme jedna tableta za smirenje prije operacije ako je neko posebno nervozan, ali meni nije bila potrebna.
Osjecaj nakon operacije: blago peckanje u ocima, bez neke boli. Tvoje je da slusas upute i kapas kapi koje ti dadnu tacno onako kako su ti rekli. Nema trljanja ociju ni slucajno!!! Ruke da budu sto dalje od ociju, a kad kapi stavljas ruke prije toga oprati.
Dan nakon toga totalno normalan vid, znam da sam odmah na toj prvoj kontroli pitala mogu li ici penjati za 7 dana, doktorica rekla da mogu! Uglavnom, samo je potrebno izbjegavati kontaktne sportove gdje te neko moze nenadano udariti u oko, i da nije neki preveliki napor.
Sada, nakon 7 mjeseci jos uvijek sve super, vec sam i zaboravila da sam nekad nosila sociva... (prvih par sedmica nakon operacije znala sam se uhvatiti kako se spremam da skinem sociva da bih u WC-u shvatila da nemam sociva u ocima!)
Uglavnom, ja sam zadovoljna, toplo preporucujem. Bonus je sto je ovo sad u SA tako da mozes odmah kuci ici nakon operacije. Ja sam isla u hotel, a onda sutra opet na kontrolu prije nego sto smo isli nazad kuci.
Post Reply