kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#2751 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Magarece_godine »

Neki dan pricam s likom koji namjerava otvoriti fabriku peleta. Motivi su mu patriotski, zaposliti 20tak ljudi i držati cijene na granici isplativosti. Konta proizvoditi do 20t dnevno. Sve slozio, ali mu sarajevo sume ne daju saglasnost... S druge strane srpske sume mu nude ugovor na 10 god sa fiksnim cijenama...On patriota čeka nase levate...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#2752 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Banksy »

A oni čekaju da ih zakiti.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#2753 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by CooK »

amko761 wrote:Zaintrigiran temom, sada sam čitao ponudu peleta na piku i poruke očajnika koji pitaju ima li ga, (a nema nigdje koliko vidim), i zaključujem da je vas neko dobro nasankao s tim peletama drugari :(

E da vidio sam dobar savjet za ove koji misle preći na ugalj, da prvo provjere ima li ga, jer i za njega su spiskovi čekanja po par mjeseci :-) Lol ludilo.
Ne znam jel nas nasankao ili ne ali znam da nikada ne bih uzeo pec na pelet da sam znao da ce biti ovakva situacija. A to za ugalj nije tacno i vidio si to na jednom olx profilu prodavaca peleta. Ja odmah sutra mogu imati ugalj u mom dvoristu po cijeni od 100KM po toni a ako i tebi treba mogu ti dati broj pa da i tebi odmah sutra dovuku ugalj i to koliko god tona hoces.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#2754 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by golfiista »

Hajde ba serete na peci na pelet, te ovo te ono. Ja sam samo kazao da treba kupiti ba vrijeme i nema problema. Zadnjih 5 godina kupujem po istoj cijeni od 220 KM/ tona i uopste me ne doticu ove divljacke cijene. U januaru je pelet bio i 600 KM /t i svi su kukali, ali zato mart/april i nema problema.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#2755 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by un1ted »

Ne kontaju ljudi kada se kupuje ogrjev. Nije samo pelet zahvacen vecim cijenama kako se blizi sezona. Isto je i sa drvima, pa i ugljem, ali manje izrazena zbog vece ponude.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#2756 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by amko761 »

Ne bih ja rekao da ne kontaju, već se nema para :)

Ne može se u proljeće i ljeto kupovati ogrjev, kako će se stavljati fotografije s mora na fejsbuk. Zato sada smrzavanje zimi.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#2757 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by CooK »

golfiista wrote:Hajde ba serete na peci na pelet, te ovo te ono. Ja sam samo kazao da treba kupiti ba vrijeme i nema problema. Zadnjih 5 godina kupujem po istoj cijeni od 220 KM/ tona i uopste me ne doticu ove divljacke cijene. U januaru je pelet bio i 600 KM /t i svi su kukali, ali zato mart/april i nema problema.
Serem na peci na pelet i srat cu i dalje, imas nesto protiv? Jedna od najvecih gresaka u zivotu mi je bila odluka da kupim pec na pelet. To sto je tebi normalno da nesto sto u aprilu kosta 220KM posle u septembru kosta 400KM to je problem u tvojoj glavi, ne u mojoj. Niko ne ocekuje da cijena bude ista tokom cijele godine i normalno je da ako u aprilu tona kosta 220KM da onda u septembru bude 280KM a ne skoro duplo skuplje.
saimidin
Posts: 2796
Joined: 20/05/2011 17:53

#2758 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by saimidin »

toure123 wrote:Sta ovi hadalji sto su podigili cijene na 415 KM po toni misle da ce uspjeti to zadrzati???

Pa ja cu licno uzeti svu opremu i masine za pelet pa cu proizvodit za svoje potrebe i najblizih po cijeni od 200 KM , pa sta cemo onda ??? A pedercici? :lol:

Ja koliko sam vidio oprema/masina za proizvodnju peleta ko bi onako privatno sebi kupio, isplatila bi se kroz 1/2 godine s obzirom na cijene kojim ovi govnari ucjenjuju...

Znaci proizvedes sebi 3 godine peleta i isplatio si masinu !
znam ja dvojicu koji su kupili tako neke male prese, al su na kraju odustali od peleta skroz, opet loze ugalj.

treba ti prvo sirovina, ako nisi stolar da imas suhu piljevinu, tesko ces je naci,

ako nije suha odmah ti treba i susara, ako pak mislis mljet drvo onda i drobilica,

i kad sve to nabavis, onda se te male masine brzo kvare,

plus radis u prasini ko da si u rudniku bio,

i umjesto gospodin ti fizikaner, sa propalom investicijom,

kako se meni cini, bolje je pare odmah uloziti u 20cm izolacije, ekstra prozore,

i grijanje na ove inverter klime,

evo kod mene starci uveli pelet, i kupili u proljece po 250
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#2759 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

un1ted wrote:Ne kontaju ljudi kada se kupuje ogrjev. Nije samo pelet zahvacen vecim cijenama kako se blizi sezona. Isto je i sa drvima, pa i ugljem, ali manje izrazena zbog vece ponude.
Ja mislim da nije problem u tome ove godine .

Ja pelet imao od 2008.g. i uvijek ali uvijek nabavljao pelet na ljeto.Jer je vrijedilo pravilo da je tad najkvalitetniji,kao najbolji uslovi za susenje.Uglavnom svi su savjetovali da se pelet uzima ljeti.

Tako je i bilo svake godine smo nabavljali na ljeto,nije bilo problema ni sa kvalitetom ni sa nabavkom.
Cijena 2008.g je bila oko 170 KM po toni.
Svake godine je pomalo isla gore.
Ja sam 2012. otisao sa peleta,roditelji su ostali ali sam im ja nabavljao i dalje,opet preko ljeta,eventualno na proljece uplatim na sajmu u Gracanici ali dogovorim da isporuka bude u augustu.

I nikad nije bilo problema niti ovako visoke cijene kao ove godine.
Najskuplje je placen mozda 270 KM

Ove godine je situacija drugacija nego do sad.
Iskreno ne vidim svijetlu buducnost u peletu.
Ove godine i moji roditelji bjeze sa peleta.
Ali ko zna mozda se sta i promijeni.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2760 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

golfiista wrote:Hajde ba serete na peci na pelet, te ovo te ono. Ja sam samo kazao da treba kupiti ba vrijeme i nema problema. Zadnjih 5 godina kupujem po istoj cijeni od 220 KM/ tona i uopste me ne doticu ove divljacke cijene. U januaru je pelet bio i 600 KM /t i svi su kukali, ali zato mart/april i nema problema.
Ti kupio i tacka.
Ja ga nikada nisam vidio ispod 280 po toni. TK.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#2761 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by golfiista »

Ja ne znam ko sve pise na ovoj temi, al hajde. Ja sam siguran da je buducnost upravo u peletu. Obnovljiva sirovina, dostupna, vrlo jednostavna proizvodnja, ekoloski prihvatljiva, vjerovatno uskoro i subvencionirana od strane drzave, kako proizvodnja, tako i potrosnja. Trenutno divljanje cijena je izazvano enormno niskim temperaturama prosle godine, kojima se niko nije nadao, a koje su uticale na veliku potrosnju, a sto je lancano uzrokovalo i poremecaj na trzistu. Kao i svaka anomalija na trzistu, nepostenim trgovcima je prilika za zaradu, pa tako sada imamo vjestacku nestasicu peleta, te previsoke cijene nicim opravdane. Siguran sam da ce pelet u januaru biti osjetno jeftiniji, dok ce na proljece cijena biti niza od cijene kostanja same proizvodnje, jer se ovaj vjestacki ciklus mora zavrsiti i to na nacin da ce cijenu platiti upravo proizvođaci kao prvi u lancu.
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#2762 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by toure123 »

ljudi moji, investicija za masine bi vam se isplatila kroz 1-2 godine cak i kad bi ga prodavali po 220 KM/t ...

Ima nacina da odyebemo za sva vremena ove lihvare, nece oni nama vise diktirati cijene !!!
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#2763 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by CooK »

golfiista wrote:Ja ne znam ko sve pise na ovoj temi, al hajde. Ja sam siguran da je buducnost upravo u peletu. Obnovljiva sirovina, dostupna, vrlo jednostavna proizvodnja, ekoloski prihvatljiva, vjerovatno uskoro i subvencionirana od strane drzave, kako proizvodnja, tako i potrosnja. Trenutno divljanje cijena je izazvano enormno niskim temperaturama prosle godine, kojima se niko nije nadao, a koje su uticale na veliku potrosnju, a sto je lancano uzrokovalo i poremecaj na trzistu. Kao i svaka anomalija na trzistu, nepostenim trgovcima je prilika za zaradu, pa tako sada imamo vjestacku nestasicu peleta, te previsoke cijene nicim opravdane. Siguran sam da ce pelet u januaru biti osjetno jeftiniji, dok ce na proljece cijena biti niza od cijene kostanja same proizvodnje, jer se ovaj vjestacki ciklus mora zavrsiti i to na nacin da ce cijenu platiti upravo proizvođaci kao prvi u lancu.
U kojoj ti drzavi zivis? Ljudi nemaju sta jesti, po 20 godina nisu dobili plate i nije im uvezan radni staz, poljoprivreda koja je primarna u subvencioniranju se raspada, u glavnom gradu u 21 vijeku se vrse redukcije vode a ti pricas o nekakvom subvencioniranju peleta. To bi i moglo biti tamo nekad 2038-me godine. Pelet je buducnost bogatih i uredjenih drzava koje vode brigu o ekologiji gdje nema manipulacije i malverzacija sa jednom od najciscih sirovina za grijanje a kod nas nisu spremni ni to spijeciti a kamo li subvencionirati ga. Eto sad bi konkretno mogli ukinuti carinu i pdv na pelet pa da se uveze ovaj pelet iz Ukrajine sto kosta 70 eura po toni ali mislis da drzavu boli qurac za to? Kod nas pojedinci jos gume loze a kad ga prijavis inspektoru on ti kaze da se tu ne moze nista jer da ne lozi gume smrzo bi se jer nema sta drugo da lozi.
Ovaj odredjeni broj nasih gradjana koji su odlucili kupiti peci i grijati se na pelet nebil sebi olaksali zivot jos nisu ni stigli otplatiti pec a sad moraju dici novi kredit jer im treba 2000KM za 5 tona peleta. Trebalo je biti pametan i znati da to kod nas nece dugo funkcionisati i da ako ogrjev ne dolazi direktno iz prirode nego se mora obradjivati odmah ce se naci neki krimosi koji ce na ovaj ili onaj pokusati iskoristiti situaciju i obogatiti se na taj nacin jer je svakom covjeku na prvom mjestu hrana a odmah na drugom ogrjev zimi.
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#2764 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by probook »

Ako je vama normalno da cijena peleta skace 100% u periodu mart - oktobar onda niste normalni.

Pa drva kupis u martu za 70 KM npr, u oktobru su max 90 KM, a obicno 80 KM po metru.

Po toj logici drva bi trebala biti barem 140 KM po metru sada.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#2765 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by CooK »

probook wrote:Ako je vama normalno da cijena peleta skace 100% u periodu mart - oktobar onda niste normalni.

Pa drva kupis u martu za 70 KM npr, u oktobru su max 90 KM, a obicno 80 KM po metru.

Po toj logici drva bi trebala biti barem 140 KM po metru sada.
:thumbup: To i ja pokusavam objasniti ali nenormalnom covjeku je normalno ono sto je nenormalno.
seadss
Posts: 22
Joined: 14/11/2012 11:18

#2766 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by seadss »

Ove cijene stvarno nisu ok, sad je divljanje jer se uzimaju pare na peletu. Ja već teću godinu uzimam pelet po 250km ali odmah u prolječe kad ga niko neće. Sad gledam ove cijene i ne mogu da vjerujem. Na osnovu tehnologije, ulaganja i same proizvodnje pelet bi trebao biti jeftiniji od ćumura. Treba sići u jamu i iskopati čumur i puno se ulaže u samu sigurnost jame i opreme a pelet se pravi u nekoj hali itd.
Znam da je ćumur u Austriji 350eura jer cijene posao a i zbog samog zagađivanja.
Ovo sa peletom će se smiriti siguran sam jer ovako neće ići. Ja planiram uzeti pored kotla na pelet jedan manji kotao 20kw na čvrsto i staviti dva sistema i samo prešaltam ventile pa loži šta hoćeš ili šta ima . Tako sam već imao ali sam izbacio jer mi je kotao na čvrsto gorivo bio prevelik 35kw i sad ga prodajem a nađem neki manji . Pa nek se jebu i oni i pelet ako bude skup, ali u svakom slučaju pelet je gospodski u odnosu na ćumur
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2767 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

toure123 wrote:ljudi moji, investicija za masine bi vam se isplatila kroz 1-2 godine cak i kad bi ga prodavali po 220 KM/t ...

Ima nacina da odyebemo za sva vremena ove lihvare, nece oni nama vise diktirati cijene !!!
Jesi navalio pa navalio.

Evo ja cu kupiti masine a ti se brini o repromaterijalu.

Nas kolega @Karabaja iz Zenice je isao tom logikom i nabavio masinu. U pocetku je islo super dok se oni na pilani nisu dosjetili da toliko dignu cijenu piljevine da mu se vise nije isplatilo raditi ni u vlastitoj reziji.
Svi znamo da oni koji su imali brente i cikulare nisu znali sta ce sa piljevine pa su trazili rupe pored potoka da tamo odlazu. Sada se to sve poremetilo.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#2768 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by golfiista »

CooK wrote:
golfiista wrote:Ja ne znam ko sve pise na ovoj temi, al hajde. Ja sam siguran da je buducnost upravo u peletu. Obnovljiva sirovina, dostupna, vrlo jednostavna proizvodnja, ekoloski prihvatljiva, vjerovatno uskoro i subvencionirana od strane drzave, kako proizvodnja, tako i potrosnja. Trenutno divljanje cijena je izazvano enormno niskim temperaturama prosle godine, kojima se niko nije nadao, a koje su uticale na veliku potrosnju, a sto je lancano uzrokovalo i poremecaj na trzistu. Kao i svaka anomalija na trzistu, nepostenim trgovcima je prilika za zaradu, pa tako sada imamo vjestacku nestasicu peleta, te previsoke cijene nicim opravdane. Siguran sam da ce pelet u januaru biti osjetno jeftiniji, dok ce na proljece cijena biti niza od cijene kostanja same proizvodnje, jer se ovaj vjestacki ciklus mora zavrsiti i to na nacin da ce cijenu platiti upravo proizvođaci kao prvi u lancu.
U kojoj ti drzavi zivis? Ljudi nemaju sta jesti, po 20 godina nisu dobili plate i nije im uvezan radni staz, poljoprivreda koja je primarna u subvencioniranju se raspada, u glavnom gradu u 21 vijeku se vrse redukcije vode a ti pricas o nekakvom subvencioniranju peleta. To bi i moglo biti tamo nekad 2038-me godine. Pelet je buducnost bogatih i uredjenih drzava koje vode brigu o ekologiji gdje nema manipulacije i malverzacija sa jednom od najciscih sirovina za grijanje a kod nas nisu spremni ni to spijeciti a kamo li subvencionirati ga. Eto sad bi konkretno mogli ukinuti carinu i pdv na pelet pa da se uveze ovaj pelet iz Ukrajine sto kosta 70 eura po toni ali mislis da drzavu boli qurac za to? Kod nas pojedinci jos gume loze a kad ga prijavis inspektoru on ti kaze da se tu ne moze nista jer da ne lozi gume smrzo bi se jer nema sta drugo da lozi.
Ovaj odredjeni broj nasih gradjana koji su odlucili kupiti peci i grijati se na pelet nebil sebi olaksali zivot jos nisu ni stigli otplatiti pec a sad moraju dici novi kredit jer im treba 2000KM za 5 tona peleta. Trebalo je biti pametan i znati da to kod nas nece dugo funkcionisati i da ako ogrjev ne dolazi direktno iz prirode nego se mora obradjivati odmah ce se naci neki krimosi koji ce na ovaj ili onaj pokusati iskoristiti situaciju i obogatiti se na taj nacin jer je svakom covjeku na prvom mjestu hrana a odmah na drugom ogrjev zimi.
Živim u državi u kojoj se sasvim najnormalnije, svake godine, subvencionira jedan od energenata za grijanje- plin. Ne vidim nijedan dobar razlog zašto se ne bi, u dogledno vrijeme, subvencionirao i pelet.
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#2769 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maks_rs »

Običan čovjek se može izboriti sa ovim lihvarenjem isključivo ulaganjem u izolaciju i pribavljanjem makar jednog ( poželjno i više ) alternativnog načina grijanja. Pelet , struja (inverter ) i drva su dobra kombinacija , pa kad je šta povoljnije to i koristiti.
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#2770 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by probook »

maks_rs wrote:Običan čovjek se može izboriti sa ovim lihvarenjem isključivo ulaganjem u izolaciju i pribavljanjem makar jednog ( poželjno i više ) alternativnog načina grijanja. Pelet , struja (inverter ) i drva su dobra kombinacija , pa kad je šta povoljnije to i koristiti.
Tesko da se to moze priustiti! Pelet ide sa radijatorima znači velika kuća sigurno. Pored toga treba ti peć u koju može ići i jedno i drugo.
I treće - trebaju ti sigurno 3 klime da pokriješ taj prostor - znači barem 4.500 KM samo klime...

Totalno nerealno imati sve to u kući.
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#2771 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maks_rs »

probook wrote: Totalno nerealno imati sve to u kući.
Kome je nerealno ulagati , nek plaća pelet 400 KM i ćuti . Ja sigurno neću.
Takođe , inverterima se ne mora pokrivati cijela kuća jer ih po najvećoj hladnoći svakako ne treba ni koristiti zbog malog COP-a. Drva se mogu ložiti i u jeftinim kućnim kaminima itd ...
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#2772 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by CooK »

golfiista wrote:
CooK wrote:
golfiista wrote:Ja ne znam ko sve pise na ovoj temi, al hajde. Ja sam siguran da je buducnost upravo u peletu. Obnovljiva sirovina, dostupna, vrlo jednostavna proizvodnja, ekoloski prihvatljiva, vjerovatno uskoro i subvencionirana od strane drzave, kako proizvodnja, tako i potrosnja. Trenutno divljanje cijena je izazvano enormno niskim temperaturama prosle godine, kojima se niko nije nadao, a koje su uticale na veliku potrosnju, a sto je lancano uzrokovalo i poremecaj na trzistu. Kao i svaka anomalija na trzistu, nepostenim trgovcima je prilika za zaradu, pa tako sada imamo vjestacku nestasicu peleta, te previsoke cijene nicim opravdane. Siguran sam da ce pelet u januaru biti osjetno jeftiniji, dok ce na proljece cijena biti niza od cijene kostanja same proizvodnje, jer se ovaj vjestacki ciklus mora zavrsiti i to na nacin da ce cijenu platiti upravo proizvođaci kao prvi u lancu.
U kojoj ti drzavi zivis? Ljudi nemaju sta jesti, po 20 godina nisu dobili plate i nije im uvezan radni staz, poljoprivreda koja je primarna u subvencioniranju se raspada, u glavnom gradu u 21 vijeku se vrse redukcije vode a ti pricas o nekakvom subvencioniranju peleta. To bi i moglo biti tamo nekad 2038-me godine. Pelet je buducnost bogatih i uredjenih drzava koje vode brigu o ekologiji gdje nema manipulacije i malverzacija sa jednom od najciscih sirovina za grijanje a kod nas nisu spremni ni to spijeciti a kamo li subvencionirati ga. Eto sad bi konkretno mogli ukinuti carinu i pdv na pelet pa da se uveze ovaj pelet iz Ukrajine sto kosta 70 eura po toni ali mislis da drzavu boli qurac za to? Kod nas pojedinci jos gume loze a kad ga prijavis inspektoru on ti kaze da se tu ne moze nista jer da ne lozi gume smrzo bi se jer nema sta drugo da lozi.
Ovaj odredjeni broj nasih gradjana koji su odlucili kupiti peci i grijati se na pelet nebil sebi olaksali zivot jos nisu ni stigli otplatiti pec a sad moraju dici novi kredit jer im treba 2000KM za 5 tona peleta. Trebalo je biti pametan i znati da to kod nas nece dugo funkcionisati i da ako ogrjev ne dolazi direktno iz prirode nego se mora obradjivati odmah ce se naci neki krimosi koji ce na ovaj ili onaj pokusati iskoristiti situaciju i obogatiti se na taj nacin jer je svakom covjeku na prvom mjestu hrana a odmah na drugom ogrjev zimi.
Živim u državi u kojoj se sasvim najnormalnije, svake godine, subvencionira jedan od energenata za grijanje- plin. Ne vidim nijedan dobar razlog zašto se ne bi, u dogledno vrijeme, subvencionirao i pelet.
Gdje ja u Tuzli mogu kupiti taj subvencionirani plin, sta lupetas?
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#2773 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by golfiista »

Pripazi malo na jezik. U Sarajevu, odnosno Sa Kantonu se plin subvencionira od strane Kantonalne vlade i to u vrlo znacajnom iznosu. Ako uzmemo u obzir enormno zagađenje grada u zimskim mjesecima, uopste nije nemoguce, naprotiv, da se potrosnja i proizvodnja peleta , kao i kupovina peci na pelet znacajno subvencionira.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#2774 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by CooK »

golfiista wrote:Pripazi malo na jezik. U Sarajevu, odnosno Sa Kantonu se plin subvencionira od strane Kantonalne vlade i to u vrlo znacajnom iznosu. Ako uzmemo u obzir enormno zagađenje grada u zimskim mjesecima, uopste nije nemoguce, naprotiv, da se potrosnja i proizvodnja peleta , kao i kupovina peci na pelet znacajno subvencionira.
Prvo kantonalna vlada samo subencionira plin koji se nalazi u sistemu plinovoda a ne subvencionira plin ako neko nije spojen na sistem kao sto se nigdje u BiH takav plin ne subvencionira. Dakle 99% gradjana BiH nema nikakvu subvenciju na kupovinu plina a to je i razumljivo s obzirom koliko drugih prioriteta ima a koliko malo kesha je u budzetima. Pelet kod nas nece biti subvencioniran narednih 20 godina i tek mozda oko 2038-me godine bude novca i za to kada se podmire dugovanja za plin Rusiji, kada isplate zaostale plate i uplate zaostali radni staz, kada poljoprivrednici budu imali adekvatne subvencije, kada se socijalno zbrinu gladni i bolesni, jednostavno receno kada budemo imali barem neki standard zivota. U dubini duse i ti sam znas da od subvencioniranja peleta nema nista u blizoj buducnosti ali samo bezveze lupetas, isto kao da se bavis prodajom peci na pelet pa se bojis da ti ne opadne prodaja.
Last edited by CooK on 19/09/2017 18:14, edited 1 time in total.
saimidin
Posts: 2796
Joined: 20/05/2011 17:53

#2775 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by saimidin »

golfiista wrote:Pripazi malo na jezik. U Sarajevu, odnosno Sa Kantonu se plin subvencionira od strane Kantonalne vlade i to u vrlo znacajnom iznosu. Ako uzmemo u obzir enormno zagađenje grada u zimskim mjesecima, uopste nije nemoguce, naprotiv, da se potrosnja i proizvodnja peleta , kao i kupovina peci na pelet znacajno subvencionira.
tesko ce to ici u narednih 20 godina, vidis da nemogu vodu obezbijediti
Post Reply