kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
saimidin
Posts: 2788
Joined: 20/05/2011 17:53

#2726 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by saimidin »

BarbaDue wrote:Neka je prevoz i 60€ po toni opet se isplati.
tesko da je tako malo, jedino vozom i na veće kolicine,

ako je 80+60=140eura, to je 240KM, plus ovo je u vrećama od 1000kg, mora se prepakovati, plus dostava, plus PDV

opet oko 350KM

a cijena može brzo pasti, i da bude pelet ispod 300KM,

jer ako zima bude slabija, cijena pasti mozda i na 220KM

kao prosle godine u ljeto
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2727 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by spreca »

BarbaDue wrote:Neka je prevoz i 60€ po toni opet se isplati.
prevoz kamionom je minimalno120- 150E za tonu
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#2728 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by CooK »

Kataklinger wrote:Kupio 4 tone peleta u Euro-Stil (HIFA), tona 350 KM jer je trebalo hitno a u stanju su bili da isporuče za par dana. Inače imam Kovanov Ekoline kotao i do sad sam kod njih uzimao (prednost je jer prodaju pelet samo svojim kupcima) ali sam ove godine zakasnio i mogli su mi tek isporučiti u januaru po cijeni od 280KM (s tim da oni nemaju prevoz već se mora snaći, tako da bi to izašlo na +300KM po toni). Ovaj pelet iz HIFE je fizički sličan Kovanovom, smao je nijansu tamniji i nisam ga još testirao. Kovanov pelet je bio fenomenalan prošle godine.
Jel to 350KM sa prijevozom, ako jeste zamolio bih te da mi posaljes broj u pp. Jebo me onaj ko me nagovori na ovu pec na pelet. Cijena brasna u Bingu 12KM za 25KG sto je 0,48KM po kilogramu a sad za tonu peleta traze 400KM po toni sto je 0,40KM po kilogramu. Znaci prodaju kilogram drveta skoro kao po cijeni kilograma brasna. U proljece se vracam na ugalj *ebem ti pelet i malverzacije sa njim.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2729 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

Danas gledam u jednoj prodavnici u EU vreca od 10kg 2,15€

a malo losiji(otprilike koji mi koristimo) prodaju za mace

https://petsplace.nl/pps-happy-home-nat ... #305=11072

Image
Last edited by Maraschino on 17/09/2017 21:45, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2730 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by insomnia78 »

Maraschino wrote:Danas gledam u jednoj prodavnici u EU vreca od 10kg 2,15€
Image
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#2731 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Kataklinger »

CooK wrote:
Kataklinger wrote:Kupio 4 tone peleta u Euro-Stil (HIFA), tona 350 KM jer je trebalo hitno a u stanju su bili da isporuče za par dana. Inače imam Kovanov Ekoline kotao i do sad sam kod njih uzimao (prednost je jer prodaju pelet samo svojim kupcima) ali sam ove godine zakasnio i mogli su mi tek isporučiti u januaru po cijeni od 280KM (s tim da oni nemaju prevoz već se mora snaći, tako da bi to izašlo na +300KM po toni). Ovaj pelet iz HIFE je fizički sličan Kovanovom, smao je nijansu tamniji i nisam ga još testirao. Kovanov pelet je bio fenomenalan prošle godine.
Jel to 350KM sa prijevozom, ako jeste zamolio bih te da mi posaljes broj u pp. Jebo me onaj ko me nagovori na ovu pec na pelet. Cijena brasna u Bingu 12KM za 25KG sto je 0,48KM po kilogramu a sad za tonu peleta traze 400KM po toni sto je 0,40KM po kilogramu. Znaci prodaju kilogram drveta skoro kao po cijeni kilograma brasna. U proljece se vracam na ugalj *ebem ti pelet i malverzacije sa njim.
Ispravka, platio sam 340 po toni s njihovim prevozom. Ljudi uredno dostave kamionom, i paletarom "ućeraju" u garažu ako treba. Broj ti nemam, jer nisam lično ja zvao. Ali imaš kontat broj na web stranici. Nije problem cijena već što smo se zapustili i uzimamo kad je najskuplje. Ja sam od Kovana mogao za 280 uzeti, a možda čak i jeftinije u aprilu na sajmu ali nisam zagrijo guzcu na vrijeme pa sad valja platiti. Na odmaku zime se može sigurno kupiti po 250KM/t.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2732 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

insomnia78 wrote:.
skupo vam ovo komsija. :D
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#2733 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by CooK »

Kataklinger wrote:
CooK wrote:
Kataklinger wrote:Kupio 4 tone peleta u Euro-Stil (HIFA), tona 350 KM jer je trebalo hitno a u stanju su bili da isporuče za par dana. Inače imam Kovanov Ekoline kotao i do sad sam kod njih uzimao (prednost je jer prodaju pelet samo svojim kupcima) ali sam ove godine zakasnio i mogli su mi tek isporučiti u januaru po cijeni od 280KM (s tim da oni nemaju prevoz već se mora snaći, tako da bi to izašlo na +300KM po toni). Ovaj pelet iz HIFE je fizički sličan Kovanovom, smao je nijansu tamniji i nisam ga još testirao. Kovanov pelet je bio fenomenalan prošle godine.
Jel to 350KM sa prijevozom, ako jeste zamolio bih te da mi posaljes broj u pp. Jebo me onaj ko me nagovori na ovu pec na pelet. Cijena brasna u Bingu 12KM za 25KG sto je 0,48KM po kilogramu a sad za tonu peleta traze 400KM po toni sto je 0,40KM po kilogramu. Znaci prodaju kilogram drveta skoro kao po cijeni kilograma brasna. U proljece se vracam na ugalj *ebem ti pelet i malverzacije sa njim.
Ispravka, platio sam 340 po toni s njihovim prevozom. Ljudi uredno dostave kamionom, i paletarom "ućeraju" u garažu ako treba. Broj ti nemam, jer nisam lično ja zvao. Ali imaš kontat broj na web stranici. Nije problem cijena već što smo se zapustili i uzimamo kad je najskuplje. Ja sam od Kovana mogao za 280 uzeti, a možda čak i jeftinije u aprilu na sajmu ali nisam zagrijo guzcu na vrijeme pa sad valja platiti. Na odmaku zime se može sigurno kupiti po 250KM/t.
Ja sam prosle godine kupio pec i u septembru nasao pelet na OLX-u za 270KM a sad je oko 400KM. Jaran mi ima pec vec par godina i uvijek je uzimao u augustu i placao 250KM a ovog augusta je bio 350KM. Znaci ne radi se o tome da mi kasno uzimamo nego se radi na tome da su cijene ove godine nenormalne. Znaci normalno bi bilo kao sto Kovan radi, do oktobra 250KM a od oktobra 280KM i tako je uglavnom i bila cijena zadnjih godina i kod drugih prodavaca peleta a ove godine su vec u julu digli na 300KM.
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#2734 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by sabanss »

Pa evo imao si Fekry ispod 300 KM (260 akcija ako se sjecam), Savox isto znam da je tu negdje... Nije da se nije moglo uzeti blizu te cijene od 250 KM.

Ovo sada su nakupci i bezobrazluk na dijelu.
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#2735 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

sabanss wrote:Pa evo imao si Fekry ispod 300 KM (260 akcija ako se sjecam), Savox isto znam da je tu negdje... Nije da se nije moglo uzeti blizu te cijene od 250 KM.

Ovo sada su nakupci i bezobrazluk na dijelu.
Znam ba ali to su cijene u martu i aprilu, jbt ljudi taman zavrse sa lozenjem 8 mjeseci i treba odmah kupovat, nidje veze. I nemaju svi uvijek na kamari u aprilu 1000 KM koje im nizasta drugo ne trebaju da mogu odmah kupiti. I nemojte mi o tome da je to gospodsko i ko nema para sto je uzimao to - cijena od 250+ KM je vec gospodska cijena a po toj logici zasto i tona cumura ne kosta 300 KM ili ne znam struje 8 KM/kwh i to je gospodsko , ili plina 5 KM/m3 i to je gospodsko? Ovo sa peletom je obicno izivljavanje, nista drugo.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#2736 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by golfiista »

Ja napisah i uslikah račun s kraja marta, 220 KM/t. Dakle, nije da se nije moglo. Problem lošeg tajminga zna biti baš iritantan, posebno za džep, a nekada i za samopouzdanje ;)
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#2737 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by sabanss »

Da ga moram kupiti iznad 300 KM, ja ga ne bih kupovao.

Ne isplati se... 250 KM mi je gornja granica, preko toga ima i boljih nacina za grijanje.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#2738 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by fidoremilienko »

Ako bude blaga zima, bice pojeftin :)
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#2739 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

fidoremilienko wrote:Ako bude blaga zima, bice pojeftin :)
Ovaj golfista neki profesionalni podjebavac, ono on kupio u martu pa koje ko on? Ne znam je li svjestan da svi kupuju u martu da bi mu cijena i u martu bila 350 KM...radi se o manipulaciji i sad ti trebas svake godine kontat kad ga kupujes ko da na njujorskoj berzi radis i to je golfisti kao ok? Nema veze sto sa drugim energentima nema manipulacije?

Pelet bi mogao biti i dostupan i jeftin u decembru ili januaru ali je i to lutrija...
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#2740 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by fidoremilienko »

Napravili su veliko sranje sa ovim cijenama. Njemu se posrecilo pa je kupio u martu dok je bilo pojeftino. Sad ko ce ga znati. Mozda u Decembru bude isto jeftino...ali haj cekaj Decembar.
vauvau
Posts: 1375
Joined: 05/06/2014 09:03

#2741 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by vauvau »

Sto vi na golfistu toliko?
Jeste manipulacija sa cijenama zestoka ali peleta je bilo u martu aprilu i maju U rasponu cijena od 220 do 250 KM pa sam i Ja tada kupi istog u kolicini od potrosnje od prosle zime i jos plus pola od toga....
Kada opadne potraznja a hoce jer je vec odavno presao prag iaplativosti biti ce ga na bacanje...
Hifa je u jednom skladistu lagerovala vise od 1000 tona peleta koji se ne prodaje a pogadjate zasto...
Sta ce sa njim ako ga ne utopi sada ili za mjesec kada naguraju na 450 KM po Toni???
Izvoziti ga ne moze sigurno....
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#2742 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

Ja sam licno na golfistu napao zbog njegovog nekakvog kurchevitog stava kao los tajming utice na samopouzdanje
...hiljadu ljudi nije jos kupilo pelet i sad smo svi kao levati, a da su ga svi trazili u martu vidio bi sto bi ga platio 250...
Ja licno sam na vagi da li da ga placam i po 350 KM, necu ga jos kupovat, ako cijena i za mjesec dva ostane preko 350 grijacu se na struju, nek se yebu...
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#2743 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by toure123 »

Sta ovi hadalji sto su podigili cijene na 415 KM po toni misle da ce uspjeti to zadrzati???

Pa ja cu licno uzeti svu opremu i masine za pelet pa cu proizvodit za svoje potrebe i najblizih po cijeni od 200 KM , pa sta cemo onda ??? A pedercici? :lol:

Ja koliko sam vidio oprema/masina za proizvodnju peleta ko bi onako privatno sebi kupio, isplatila bi se kroz 1/2 godine s obzirom na cijene kojim ovi govnari ucjenjuju...

Znaci proizvedes sebi 3 godine peleta i isplatio si masinu !
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#2744 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

toure123 wrote:Sta ovi hadalji sto su podigili cijene na 415 KM po toni misle da ce uspjeti to zadrzati???

Pa ja cu licno uzeti svu opremu i masine za pelet pa cu proizvodit za svoje potrebe i najblizih po cijeni od 200 KM , pa sta cemo onda ??? A pedercici? :lol:

Ja koliko sam vidio oprema/masina za proizvodnju peleta ko bi onako privatno sebi kupio, isplatila bi se kroz 1/2 godine s obzirom na cijene kojim ovi govnari ucjenjuju...

Znaci proizvedes sebi 3 godine peleta i isplatio si masinu !
racunaj na jednu musteriju sigurno :D
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#2745 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by toure123 »

betametazon wrote:
toure123 wrote:Sta ovi hadalji sto su podigili cijene na 415 KM po toni misle da ce uspjeti to zadrzati???

Pa ja cu licno uzeti svu opremu i masine za pelet pa cu proizvodit za svoje potrebe i najblizih po cijeni od 200 KM , pa sta cemo onda ??? A pedercici? :lol:

Ja koliko sam vidio oprema/masina za proizvodnju peleta ko bi onako privatno sebi kupio, isplatila bi se kroz 1/2 godine s obzirom na cijene kojim ovi govnari ucjenjuju...

Znaci proizvedes sebi 3 godine peleta i isplatio si masinu !
racunaj na jednu musteriju sigurno :D
Eto, kod mene ces imati 200-220 KM/t bez obzira kakva je zima! Ovih lihvara mi je preko k**** vise !
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#2746 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by amko761 »

toure123 wrote:Sta ovi hadalji sto su podigili cijene na 415 KM po toni misle da ce uspjeti to zadrzati???

Pa ja cu licno uzeti svu opremu i masine za pelet pa cu proizvodit za svoje potrebe i najblizih po cijeni od 200 KM , pa sta cemo onda ??? A pedercici? :lol:

Ja koliko sam vidio oprema/masina za proizvodnju peleta ko bi onako privatno sebi kupio, isplatila bi se kroz 1/2 godine s obzirom na cijene kojim ovi govnari ucjenjuju...

Znaci proizvedes sebi 3 godine peleta i isplatio si masinu !
Nek si him reko jarane! Čuli su te sigurno.

Likovi po forumima po internetima... :-)
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#2747 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by CooK »

toure123 wrote:Sta ovi hadalji sto su podigili cijene na 415 KM po toni misle da ce uspjeti to zadrzati???

Pa ja cu licno uzeti svu opremu i masine za pelet pa cu proizvodit za svoje potrebe i najblizih po cijeni od 200 KM , pa sta cemo onda ??? A pedercici? :lol:

Ja koliko sam vidio oprema/masina za proizvodnju peleta ko bi onako privatno sebi kupio, isplatila bi se kroz 1/2 godine s obzirom na cijene kojim ovi govnari ucjenjuju...

Znaci proizvedes sebi 3 godine peleta i isplatio si masinu !
Raspitivao sam se i ja sta sve treba za neku manju proizvodnju peleta i kolike su cijene masina i kada uracunam da bi porodica i prijatelji uzimali od mene mogao bih za ravno 2 godine otplatiti svu opremu. Naravno radi se o masinama malog kapaciteta pa ne bih mogao proizvoditi da prodajem svima ali mogao bih izvuci 30 tona godisnje bez po muke a jos imam i praznu staru kucu u kojoj bih to mogao raditi. Na proljece ili ide realizacija tih zamisli ili se vracam na ugalj a ove zime cu se nekako snaci. Mislio sam uzeti par tona po 350KM ali opet kontam da mi je to poskupo pa mozda uzmem neke polovne norveske radijatore pa da ih mogu odmah sljedece godine utopiti bez puno gubitaka.
CooK
Posts: 3883
Joined: 28/01/2012 19:50

#2748 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by CooK »

amko761 wrote:
Nek si him reko jarane! Čuli su te sigurno.

Likovi po forumima po internetima... :-)
Ne zna Hifa ni sta je internet forum ali zato zna glumatati po raznoraznim televizijama i vjerskim emisijama gdje ga predstavljaju kao velikog vjernika i hadziju a tip je obicni izrabljivac vlastitog naroda i lopov.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#2749 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by amko761 »

Zaintrigiran temom, sada sam čitao ponudu peleta na piku i poruke očajnika koji pitaju ima li ga, (a nema nigdje koliko vidim), i zaključujem da je vas neko dobro nasankao s tim peletama drugari :(

E da vidio sam dobar savjet za ove koji misle preći na ugalj, da prvo provjere ima li ga, jer i za njega su spiskovi čekanja po par mjeseci :-) Lol ludilo.
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#2750 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

Ma nije nas niko nasanko, ovo se jednostavno nije moglo predvidjeti niti je iko znao da ce se situacija ovako razvijati. Naravno, ako ovako ostane ovaj nacin grijanja ce propast skroz i to je to...ni prva ni posljednja nova tehnologija koja nece zazivjeti :)
Post Reply