kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dinao
Posts: 971
Joined: 16/04/2010 19:16

#2601 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by dinao »

ljudi gdje ima kupit peleta, koga god zovem, nema!
samo tranzitexport sam nasao ali traze 400 KM :-)
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#2602 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by fidoremilienko »

Tesko ces sad igdje naci po nekoj "normalnoj" cijeni :roll:
saimidin
Posts: 2797
Joined: 20/05/2011 17:53

#2603 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by saimidin »

bice peleta i po 250 u januaru, samo ako ne zazimi kao prosle godine

prije dvije godine je bilo isto, skuplji ljeti nego zimi

a i ove se moglo naci po 260 u aprilu

komsija kupio, sad dobio
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#2604 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Nadzorna_ploca »

saimidin wrote:bice peleta i po 250 u januaru, samo ako ne zazimi kao prosle godine

prije dvije godine je bilo isto, skuplji ljeti nego zimi

a i ove se moglo naci po 260 u aprilu

komsija kupio, sad dobio
:thumbup:
Ma samo u aprilu uzimati, evo 4 godine vec 280 maksimalno po toni.
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#2605 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by toure123 »

400 KM tona ????? :roll: :roll: :roll: :-) :-) :-) :-)

Pa ima li igdje da se moze zbavit ispod 300 KM ????
isx
Posts: 3595
Joined: 24/05/2014 19:12

#2606 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

265 + PDV. Novi grad. Danas naruceno jos tri palete.
User avatar
Filter
Posts: 8051
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#2607 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

puno kume, de ti to malo revidiraj. necu da te quotam, bezze brukas kolege sa one tamo teme
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2608 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

bas si naporan :roll:
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#2609 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by toure123 »

isx wrote:265 + PDV. Novi grad. Danas naruceno jos tri palete.

Od koga si kupio druze? Mozes li mi poslati u privatno poruku. Jesi li dobio odmah pelet po narudzbi ili ?
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#2610 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by toure123 »

General Parrish wrote:5 tona peleta od 1500 do 2000 maraka + potrošnja struje, pa vi niste normalni nikako, u mene 5 klima grije kuću od 200 kvadrata pa mi nikad nije došlo struje više od 120 maraka ljeti i 200 zimi, niste normalni nikako.
A uzmi u obzir da grijes 6 mjeseci minimalno ( Oktobar - Mart ), znaci 200 * 6 = 1200 KM ... Sto ti ga dodje otprilike tih 5 tona peleta sto si spominjao. Na klimu ces al malo sutra zagrijati kucu kao sto mozes na pelet ili obicna drva.

Jedino eto nestanak struje moze biti neki problem ali jebiga... Ima uvijek i rezerva pa na drva :lol:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2611 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

toure123 wrote:
A uzmi u obzir da grijes 6 mjeseci minimalno ( Oktobar - Mart ), znaci 200 * 6 = 1200 KM ... Sto ti ga dodje otprilike tih 5 tona peleta sto si spominjao. Na klimu ces al malo sutra zagrijati kucu kao sto mozes na pelet ili obicna drva.

Jedino eto nestanak struje moze biti neki problem ali jebiga... Ima uvijek i rezerva pa na drva :lol:
Mi peletari nestanak struje mozemo nadomjestiti nekim akumulatorima a klimasi automatski sa grijanja prelaze na hladjenje. :D
User avatar
Filter
Posts: 8051
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#2612 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

Maraschino wrote:bas si naporan :roll:
jbga, valjda hrana, voda... propuh
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#2613 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by toure123 »

Maraschino wrote:
toure123 wrote:
A uzmi u obzir da grijes 6 mjeseci minimalno ( Oktobar - Mart ), znaci 200 * 6 = 1200 KM ... Sto ti ga dodje otprilike tih 5 tona peleta sto si spominjao. Na klimu ces al malo sutra zagrijati kucu kao sto mozes na pelet ili obicna drva.

Jedino eto nestanak struje moze biti neki problem ali jebiga... Ima uvijek i rezerva pa na drva :lol:
Mi peletari nestanak struje mozemo nadomjestiti nekim akumulatorima a klimasi automatski sa grijanja prelaze na hladjenje. :D

E ali fakat vidis da nisam razmisljao o tome sta kad nestane struje,... Koliko akumulatora bi trebalo da se uspostavi opet ? :lol:
isx
Posts: 3595
Joined: 24/05/2014 19:12

#2614 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

toure123 wrote:
isx wrote:265 + PDV. Novi grad. Danas naruceno jos tri palete.

Od koga si kupio druze? Mozes li mi poslati u privatno poruku. Jesi li dobio odmah pelet po narudzbi ili ?
Imas ih na piku, samo ukucaj u pretrazi pelet. Mjesec dana po narudzbi rok za isporuku. Uglavnom kupe narudzbe iz cijele drzave pa dostavljaju.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8585
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#2615 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Pitar sa Kariba »

Dajte info ko ima peleta da se naruči. Mene "moja veza" izradila! :twisted: Ovi Novi Grad ne mogu da dobijem vazdan.
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#2616 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

Pretpostavljam da ce se situacija sa peletom za par godina iskristalisati - ili ce se moci nabaviti po normalnoj cijeni veci dio godine (osim u srcu zime sto je i normalno) ili ce se odustati od toga definitivno. Razlog zasto tako mislim je sto i sad problem nije sa proizvodnjom nego sa vjestackim kreiranjem nestasica kako bi se ljudi zaplasili i kupovali po duplim cijenama...

P.s. jednog meni bliskog (mislim teritorijalno bliskog) proizvodjaca sam kontaktirao neki dan i on meni kaze da ima sad sa isporukom 300 KM a da ce ga biti i krajem septembra i u oktobru po 310 KM, sve sa prevozom...a meni financijski odgovara tek to u septembru/oktobru :roll:
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#2617 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by TRANCE »

Nisam neki fizičar, ali se pitam jesam li ja jedini lud ili je ostatak Bosne ludo?
Cijena peleta 300 KM po toni, u toni 4800 kWh energije, što izađe 6,3 feninga po kWh.
Plin preko Sarajevogasa 0,673 KM po metru kubnom, u metru kubnom 10,55 kWh energije, što izađe 6,4 feninga po kWh.
Je li vrijedna zahebancija oko narudžbi peleta, utovara, sipanja peleta u peć, čišćenja peći i stvaranja smoga u gradu radi neke minimalne finansijske uštede?
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8585
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#2618 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Pitar sa Kariba »

Plina ce biti "dok se Rusi ne dosjete".
Pelet samo kod nakupaca, nema kod proizvođača. Treba čekati novembar.....
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#2619 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by TRANCE »

Pitar sa Kariba wrote:Plina ce biti "dok se Rusi ne dosjete".
Pelet samo kod nakupaca, nema kod proizvođača. Treba čekati novembar.....
A peleta dok se domaći proizvođači ne udruže, pa ili dignu cijene ili prestanu prodavati par mjeseci ili prodaju Česima, Poljacima, Hrvatima, Mađarima i sl. po većoj cijeni koju oni mogu lakše finansirati, a možda nekad i država počne kontrolisati kako se sijeku šume. U prevodu isti klinac; kod plina rizik Rusi, kod peleta domaći Bošnjo.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#2620 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Streptokok »

TRANCE wrote:Nisam neki fizičar, ali se pitam jesam li ja jedini lud ili je ostatak Bosne ludo?
Cijena peleta 300 KM po toni, u toni 4800 kWh energije, što izađe 6,3 feninga po kWh.
Plin preko Sarajevogasa 0,673 KM po metru kubnom, u metru kubnom 10,55 kWh energije, što izađe 6,4 feninga po kWh.
Je li vrijedna zahebancija oko narudžbi peleta, utovara, sipanja peleta u peć, čišćenja peći i stvaranja smoga u gradu radi neke minimalne finansijske uštede?
u tu račinicu dodaj i dosta veća početna ulaganja kod peleta, a samim time i veće troškove amortizacije. definitivno, ko ima mogućnost na plin, plin je bolja i jeftinija opcija. ko nema plin, a hoće da je gospodin, onda pelet.
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#2621 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

Streptokok wrote:
TRANCE wrote:Nisam neki fizičar, ali se pitam jesam li ja jedini lud ili je ostatak Bosne ludo?
Cijena peleta 300 KM po toni, u toni 4800 kWh energije, što izađe 6,3 feninga po kWh.
Plin preko Sarajevogasa 0,673 KM po metru kubnom, u metru kubnom 10,55 kWh energije, što izađe 6,4 feninga po kWh.
Je li vrijedna zahebancija oko narudžbi peleta, utovara, sipanja peleta u peć, čišćenja peći i stvaranja smoga u gradu radi neke minimalne finansijske uštede?
u tu račinicu dodaj i dosta veća početna ulaganja kod peleta, a samim time i veće troškove amortizacije. definitivno, ko ima mogućnost na plin, plin je bolja i jeftinija opcija. ko nema plin, a hoće da je gospodin, onda pelet.
Kad govorimo o gospodstvu: 1. Struja 2.plin 3. Pelet pa ostalo
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2622 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

Pitar sa Kariba wrote:Plina ce biti "dok se Rusi ne dosjete".
Pelet samo kod nakupaca, nema kod proizvođača. Treba čekati novembar.....
Ja tvrdim da ovdje lezi problem ''nestasice'' peleta.

Peletari imaju svoj kapacitet i kada bi ogranicili prodaju na 10 t po kupcu, bilo ni ga na svakom cosku.
Dodje nakupac koji ima samo skladiste i kupi 100,200...500 t po 230-250KM/t. Ovaj crce radeci samo za njega. Nakupac uskladisti pelet i kalkulise, sada je 350...sada moze ici 400...i tako zajebava citavo trziste a lova kapa bez kapi znoja.

Cak poznajem jednog koji to radi sa Trgovirom.

Samo ogranicenje kupovine kod proizvodjaca moze nam pomoci u normalnom snabdjevanju ovim energentom. Ako se to ne desi, mnogi ce prijeci na bilo koje drugo gorivo samo nece da se handre sa ovim...a ja sam vec na vagi.

p.s. znaju i proizvodjaci da ne mogu sve sto proizvedu izvoziti vani(iz raznih razloga) a da mogu, ne bi nama ostavili ni vrece. Mislim da o svemu trebaju upravo proizvodjaci da razmisle, ili ce im nakupci otjerati musterije ili ce uvesti red u prodaji.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#2623 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Streptokok »

betametazon wrote:
Streptokok wrote:
TRANCE wrote:Nisam neki fizičar, ali se pitam jesam li ja jedini lud ili je ostatak Bosne ludo?
Cijena peleta 300 KM po toni, u toni 4800 kWh energije, što izađe 6,3 feninga po kWh.
Plin preko Sarajevogasa 0,673 KM po metru kubnom, u metru kubnom 10,55 kWh energije, što izađe 6,4 feninga po kWh.
Je li vrijedna zahebancija oko narudžbi peleta, utovara, sipanja peleta u peć, čišćenja peći i stvaranja smoga u gradu radi neke minimalne finansijske uštede?
u tu račinicu dodaj i dosta veća početna ulaganja kod peleta, a samim time i veće troškove amortizacije. definitivno, ko ima mogućnost na plin, plin je bolja i jeftinija opcija. ko nema plin, a hoće da je gospodin, onda pelet.
Kad govorimo o gospodstvu: 1. Struja 2.plin 3. Pelet pa ostalo
pa nije baš tako, svo troje je gospodluk, ali od to troje struja je ubjedljivo najskuplja, srednja cijena kwh je 15 feninga.

po meni. 1 plin, 2. pelet, 3. struja
User avatar
Filter
Posts: 8051
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#2624 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

Streptokok wrote: po meni. 1 plin, 2. pelet, 3. struja
jedno je na papiru, drugo je u praksi.
imam i plin i pelet i sve ima svoje prednosti i mane. plin je odlican za temperature do +5C, tada je haman dzaba grijanje (u odnosu na pelet).
kako temperature padaju tako se mijenja i odnos.
al opet, sve je do insana. nekome odgovara do 21C meni je idealno 24-25C. plin na vecem minusu nabija racun da ti se zamanta.
bumerangss
Posts: 4477
Joined: 12/01/2015 16:47

#2625 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by bumerangss »

Maraschino wrote:
Pitar sa Kariba wrote:Plina ce biti "dok se Rusi ne dosjete".
Pelet samo kod nakupaca, nema kod proizvođača. Treba čekati novembar.....
Ja tvrdim da ovdje lezi problem ''nestasice'' peleta.

Peletari imaju svoj kapacitet i kada bi ogranicili prodaju na 10 t po kupcu, bilo ni ga na svakom cosku.
Dodje nakupac koji ima samo skladiste i kupi 100,200...500 t po 230-250KM/t. Ovaj crce radeci samo za njega. Nakupac uskladisti pelet i kalkulise, sada je 350...sada moze ici 400...i tako zajebava citavo trziste a lova kapa bez kapi znoja.

Cak poznajem jednog koji to radi sa Trgovirom.

Samo ogranicenje kupovine kod proizvodjaca moze nam pomoci u normalnom snabdjevanju ovim energentom. Ako se to ne desi, mnogi ce prijeci na bilo koje drugo gorivo samo nece da se handre sa ovim...a ja sam vec na vagi.

p.s. znaju i proizvodjaci da ne mogu sve sto proizvedu izvoziti vani(iz raznih razloga) a da mogu, ne bi nama ostavili ni vrece. Mislim da o svemu trebaju upravo proizvodjaci da razmisle, ili ce im nakupci otjerati musterije ili ce uvesti red u prodaji.
Mislim da to ne bi moglo po zakonu... nisam pravnik ali niko nema pravo da neko nekome zabrani da kupi koliko hoce...
ili mozda ima kao ulaznice pred tekmu :D
Post Reply