kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2576 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

'ebo ih pelet i ko ga izmisli. :evil:

Danas da radim grijanje zaobisao bi ga u sirokom luku. Prije par dana iznesem sve probleme oko grijanja na pelet svom prijatelju i on uprkos svemu kupio kotao na pelet. :jbt:

Provozam se danas da kupim pola tone ''da se nadje'' i u skladistu gdje su uvijek imali 2-3 vrste peleta onako ko iz topa mi rekose ''ne primamo uplate dok ne isporucimo 100 tona vec prodatog peleta. :-)
Odem kod lokalnog proizvodjaca da vidim kakva je tamo situacija. Kaze mi sefica da do oktobra ne primaju uplate i da je sva proizvedena kolicina rasprodata. :shock: Nije problem da mi to sredi za par dana ali zar je doslo do toga.

Ko??? Zasto??? Dokle???
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#2577 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by fidoremilienko »

Uzmi kotao pa predji na drva i ugalj.

Ili na klime/invertore. Za 300 KM grijes se cijelu sezonu :lol: :D
zigzag
Posts: 5751
Joined: 18/04/2014 11:26

#2578 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by zigzag »

Treba imati potrebne preduvjete za pelet.

Prije svega moraš imati u malom prstu cijelu termotehniku kako bi izračunavao potrošnju po kvadraturi uz debljinu stijenke zida, temperaturu kuće,zraka, kontinenta, te nagiba objekta i tako to.

Onda moraš biti ekstratrgovac-sposobniji od pijačara onih sa Stupa da nađeš povoljan pelet sa dostavom parkiran uz sami kotao koji nema šljake, ne koči sistem u kotlu( za koji isto tako moraš biti inžinjer), sa dobrom bojom peleta i tako to.

A sad se uključuju i veletrgovci pa će trebati i poznanstvo u tim krugovima kako bi se obezbijedilo par tona peleta. Oni će svakako sve dati u izvoz.

Ako neko nema sve gore navedeno onda je luzer.

Šteta dobre alternative uglju ali sami smo je upropastili.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#2579 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by fidoremilienko »

Ista stvar je bila i sa ugljom. Loseg na pretek a onog banovickog slabo. Jedino preko poznanstva.

Sve je to u 5 dkg.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#2580 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by jasko__ »

Nisam uspio naći ovdje na temi da je već neko pitao
Ima li ko iskustva sa ovim kotlom????

https://www.olx.ba/artikal/24483172/pec ... mart-25kw/
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#2581 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maks_rs »

jasko__ wrote:Nisam uspio naći ovdje na temi da je već neko pitao
Ima li ko iskustva sa ovim kotlom????

https://www.olx.ba/artikal/24483172/pec ... mart-25kw/
Odustani na vrijeme od peleta , bar sljedećih par godina dok se tržište ne ustabili . Za cijenu ovog kotla možeš kupiti 2 invertera 12-ke i grijati svojih 75 kvadrata ko gospodin.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#2582 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by fidoremilienko »

Ma jasta. Grijati se za 300KM citavu zimu. :D

Sto bi ti bio pametniji od ostalih.
User avatar
Filter
Posts: 8046
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#2583 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

da trebam grijati 75m2 nikad ne bi uzeo pelet. pogotovo ne kotao od 25kwh.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#2584 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by jasko__ »

Filter wrote:da trebam grijati 75m2 nikad ne bi uzeo pelet. pogotovo ne kotao od 25kwh.
Savjetuj ako ti nije mrsko, rado slušam svako mišljenje :-D
User avatar
Filter
Posts: 8046
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#2585 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

jasko__ wrote:
Filter wrote:da trebam grijati 75m2 nikad ne bi uzeo pelet. pogotovo ne kotao od 25kwh.
Savjetuj ako ti nije mrsko, rado slušam svako mišljenje :-D
jedini savjet koji ti mogu dati je da zaista dobro prohodas i procitas.
sad ima daleko vise izbora nego kad sam ja uvodio pelet prije 7-8 godina.
mozes ici na propan butan, strujni termo blok, invertere... kombinovati nesto od toga sa solarnim kolektorima...
imas kvadraturu koja ne zahtjeva sporetcinu, koja se moze lako ugrijati i odrzavati zagrijanom i sa dosta manje snage od 25kwh.
a mozda ti i zaista treba ta snaga. mozda ti je kuca u hladovini, vlazi, suplja ko sito... previse faktora.
stavi sve na papir. od svojih potreba do razloga za i protiv.
jednostavno, moje misljenje je da pelet i kotao od 25kwh na povrsinama ispod 120m2 (solidno izolovanih) je bacanje para i bezze sebi posla nadjes
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#2586 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by fidoremilienko »

Sve zavisi sta ko hoce i koliko love ima. A pored toga ima i masa drugih stvari koje igraju ulogu.

Najbolje je grijanje ovo za 300 KM citavu sezonu.
User avatar
Filter
Posts: 8046
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#2587 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

najbolje :mrgreen:
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#2588 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by jasko__ »

Evo npr kod mene situacije...uz onu izolaciju koju sam objasnio ranije danas

Image

Kuća je dimenzija 9 x 9, ali kad se odbije ovaj špajz :D i predulaz, ostane nekih 75 kvadrata...po meni bi 2 invertera to mogla pokriti, ako sam dobro shvatio šta sam pročitao do sada na ovoj temi...označio sam markerom gdje bi ih možda postavio

Šta velite?

Yebeš radijatore, nek stoje za neka druga vremena...ako mogu kupit 2 klime za 3000 (koliko mi treba i za kotao), draže mi je na ovu soluciju s klimama, ako je isplatnije i bolje
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#2589 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by golfiista »

Ima da se smrznes u kupatilu i u toj sobi gdje nema klime, i na hodniku i u špajzu. Sve u svemu, loše rješenje.
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#2590 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by ciza_bliza »

A plin? Nije opcija?
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#2591 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by jasko__ »

golfiista wrote:Ima da se smrznes u kupatilu i u toj sobi gdje nema klime, i na hodniku i u špajzu. Sve u svemu, loše rješenje.
Sta bi ti na mom mjestu???
zigzag
Posts: 5751
Joined: 18/04/2014 11:26

#2592 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by zigzag »

Je li kod tebe kuca i ako jeste imas li kakvo dvoriste oko kuce?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2593 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

zigzag wrote:Treba imati potrebne preduvjete za pelet.

Prije svega moraš imati u malom prstu cijelu termotehniku kako bi izračunavao potrošnju po kvadraturi uz debljinu stijenke zida, temperaturu kuće,zraka, kontinenta, te nagiba objekta i tako to.

Onda moraš biti ekstratrgovac-sposobniji od pijačara onih sa Stupa da nađeš povoljan pelet sa dostavom parkiran uz sami kotao koji nema šljake, ne koči sistem u kotlu( za koji isto tako moraš biti inžinjer), sa dobrom bojom peleta i tako to.

A sad se uključuju i veletrgovci pa će trebati i poznanstvo u tim krugovima kako bi se obezbijedilo par tona peleta. Oni će svakako sve dati u izvoz.

Ako neko nema sve gore navedeno onda je luzer.

Šteta dobre alternative uglju ali sami smo je upropastili.
Sve si faktore dobro pobrojao ali ja kao ''strucnjak'' ne mogu utjecati na nekoga ko me zeli ucijeniti za pelet ili mi prodati skart pa mu cijelu zimu spominjem familiju. Rijetki su oni koji su konstantno ''dobri'' kao Kovan koji prati svoje kotlove.

Handre nas proizvodjaci a odmah do njih su nakupci koji imaju prostor za skladistenje.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#2594 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by jasko__ »

zigzag wrote:Je li kod tebe kuca i ako jeste imas li kakvo dvoriste oko kuce?
Jeste kuća i imam dvorište oko kuće :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2595 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

jasko__ wrote:
zigzag wrote:Je li kod tebe kuca i ako jeste imas li kakvo dvoriste oko kuce?
Jeste kuća i imam dvorište oko kuće :D
Hoce da kaze ozezi cumur i drva dok se ovo ne stabilizuje. :D
zigzag
Posts: 5751
Joined: 18/04/2014 11:26

#2596 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by zigzag »

Logično bi bilo da se čovjek odlučuje na neki sistem koji će mu trajati duži niz godina. Ništa nije jeftino da bi svake godine drugi energent koristio tako da ipak mora vidjeti sve opcije.

Eto neko pita za plin tj propan-butan. Ljudi bježe od toga a i ja sam 2007. godine bio skeptičan, međutim nakon deset godina sam vrlo zadovoljan.
Kuća od 160 kvadrata troši 2000-2200 litara plina tokom godine. Bar je kod mene tako. Cijena ugradnje je bila nešto niža nego nabava sistema na ugalj tj plinski bojer je bio jeftniji nego peć+novi dimnjak, a izgradnju kotlovnice za peć na ugalj nisam ni računao.

Prosječna cijena plina u zadnjih deset godine je ispod 0,8KM po litru. Bilo je par godina kada sam plaćao 0,9 ; 0,95 i jednom 1 KM kada je nafta bila najskuplja. u zadnje dvije godine plaćam po 0,5 KM. Inače, preko 1 KM se ne isplati. I u deset godina bio je samo jedan kvar, otišao senzor za toplu vodu i za taj mjesec koliko sam morao koristiti klasični bojler za toplu vodu potrošnja struje je bila za oko 30 KM veća. Inače plinski bojler čitave godine se koristi za toplu vodu pošto je na principu protočnog bojlera pa troši minimalnu količinu plina. Generalno, i ne znam da mi taj bojler stoji na zidu niti razmišljam o njemu kao što bi morao za bilo koju peć. Sve radi automatski.
Kao i sve ostalo nabavlja se ljeti kada je (uglavnom)jeftiniji i nikad nisam čekao duže od sedam dana na prvi poziv. Nema moljenja,kumljenja ganjanja veze i ostalog što je meni bilo vrlo bitno kod energenta. Kada vidim kako ljudi svake godine traže ko će im dovesti ugalj i očekivanja šta će dobiti onda stvarno vidiš da je bolje tražiti alternative.

Tako da ako ima prostora za manju plinsku cisternu pored kuće, treba vidjeti i tu opciju. Ona se može i kupiti i iznajmiti a za prostor od 75 kvadrata godišnje ne bi trebalo ići više od 1000 litara plina još ako je prizemlje onda se puno brže zagrijava. Cisterna se može i ukopati da ne smeta a i samo postaviti na platformu s tim da kod te opcije zimi plin može teći sporije pa se bojler nekad može gasiti ali to je manji problem.

S druge strane pelet jeste isto tako neka opcija za koju ne treba "previše" brige ali ovdje su trgovci napravili problem pa je izašlo isto kao i ugalj ali može se desiti da neko povoljno počne uvoziti pelet pa da se tržište reguliše a može se više početi koristiti pelet druge klase ili nešto na principu pelet od ljuske suncokretovih sjemenki i slično što će dati više alternativa prvoj klasi.
User avatar
Filter
Posts: 8046
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#2597 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

thx zigzag, slabo ima komentara o propan-butan sistemima
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2598 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

zigzag wrote:Logično bi bilo da se čovjek odlučuje na neki sistem koji će mu trajati duži niz godina. Ništa nije jeftino da bi svake godine drugi energent koristio tako da ipak mora vidjeti sve opcije.

Eto neko pita za plin tj propan-butan. Ljudi bježe od toga a i ja sam 2007. godine bio skeptičan, međutim nakon deset godina sam vrlo zadovoljan.
Kuća od 160 kvadrata troši 2000-2200 litara plina tokom godine. Bar je kod mene tako. Cijena ugradnje je bila nešto niža nego nabava sistema na ugalj tj plinski bojer je bio jeftniji nego peć+novi dimnjak, a izgradnju kotlovnice za peć na ugalj nisam ni računao.

Prosječna cijena plina u zadnjih deset godine je ispod 0,8KM po litru. Bilo je par godina kada sam plaćao 0,9 ; 0,95 i jednom 1 KM kada je nafta bila najskuplja. u zadnje dvije godine plaćam po 0,5 KM. Inače, preko 1 KM se ne isplati.
Koliko treba da dodje do poremecaja u snabdjevanju propan-butanom ili do povecanja cijene?

Sve je to u zemlji BiH problematicno osim drveta i cumura. Neuredjena zemlja a time i neuredno ili poremeceno snabdjevanje energentima.

Imam par poznanika koji su presli na taj sistem i nisu bas zadovoljni. Velika potrosnja i cijena.
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#2599 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by ciza_bliza »

Bice problem i s drvima kad se poostre zakoni, ugalj također nije siguran kad se izgradi TE u Banovicima, mozete misliti onda smoga po Sarajevu sa kakanjskim cumurom. Plin je trebao biti ponajbolji energent da je prosao juzni tok...
zigzag
Posts: 5751
Joined: 18/04/2014 11:26

#2600 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by zigzag »

Ne postoji poremećaj opskrbom LPGa. A i da postoji, ne može trajati čitavo ljeto kada se inače nabavlja plin. S tim da cisterna za plin mora odgovarati godišnjoj potrebi kuće.
A što se tiče promjene cijene, kad je nafta bila najskuplja, LPG za kućanstvo je bio 1 KM, kod skupljih dobavljača npr Istrabenz je bio 1,1 KM ali takve treba izbjegavati. Sad je LPG na benzinskim pumpama 0,76 ali kada se uzima za kućanstvo daje se dosta jeftnije jer ide veća količina.

A kako rekoh svako sebi odlučuje o sistemu grijanja i svako ima različita očekivanja. Ali treba na papir staviti sve, od cijene samog energenta do skrivenih troškova. Npr, meni je trošak vrijeme koje bi potrošio na skladištenje uglja, jutarnje čišćenje i loženje i dnevno održavanje peći dok je nekom to hobi.Neko se tu voli angažovati.
Post Reply