kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#2551 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Mene zanima zasto bi dobro situirani htjeli pelet.
Pelet moras ubacivat u pec,dizat malo prasinu,malo brisat tu prasinu,iznosit povremeno luzaru,usisavat pepeo,cistit,brisat,cistit dimovode.

Puno je to lakse i ljepse nego ugalj.

Ali ako je pelet poskupio,zasto nebi grijao se na struju samo klikne dugme i ono toplo.
Ako je vec situiran.

Prosle zime meni nikako nije jasno kad je pelet onoliko poskupio,kazu prodavao se i po 600 KM tona.
Zasto bi neko lozio pelet od 600 KM.
Upalis grijalice od 20KM nece potrosit struje toliko koliko treba skupog peleta.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#2552 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

betametazon wrote:Ali ista se logika moze primjeniti i na ugalj i na drva, zasto ti energenti ne osciliraju u dostupnosti i cijeni? Mislim da se sa cijenom peleta preko 300 KM vec dovodi u pitanje ekonomska isplativost koristenja i da je bolje kupiti pec na cumur i grijat se.
Kad procitam ovakve komentare onda mi je jasno da se ovdje i ne nazire neko bolje vrijeme.
Zimi slusas na vijestima o nekakvim cesticama da se ne izlazi vani ko ne mora,otrov,teske bolesti prijete,kucu ne smijes prozracit otrova vani.
Ali ipak se razmislja preci sa peleta na ugalj ako je malo jeftiniji.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#2553 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by golfiista »

Ko je lozio ugalj, njemu pelet ne moze biti skup :D

Primjer:

Ja sam grijao cca 200 m2 slabo izolovanog prostora i trosio sam u prosjeku 9 - 10 tona uglja Banovici kocka. Ugalj sam placao po 180 KM sa prevozom. Uz to sam morao kupiti potpalu i drva za prvu vatru, dakle jos dodatnih 250 KM. Ukupno 2050 KM "materijal". Ruke ne mogu ni izracunati, uticaj na svoje i zdravlje okoline da i ne spominjem, utrosak vode za tusiranje nakon svakog lozenja itd. Ugrijao se jesam, ali trud i trosak su stvarno veliki.
Ove godine sam uradio izolaciju kompletnog prostora, te ugradio pec na pelet. U aprilu sam kupio 6 paleta peleta po 250 KM sa prevozom, dakle ukupno 1500 KM. Racunam na vecu kaloricnost peleta i znatno bolju izolaciju. Dakle, 550 KM razlike uz znatno komfornije grijanje, neprocjenjivo.

Pouka: Pelet se MORA kupiti u martu ili aprilu, a na MORE se ne mora otici u julu.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#2554 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Ko je u istom prostoru grijao se na ugalj/drva ili pelet dobro zna da je na pelet skuplje.

Ali nije jedino mjerilo sta je jeftinije.Valjda ima jos parametara.
Ono sto radi ugalj nikom se ne pise dobro.
Svaki dan ljudi su bolesniji.

S druge strane nije realno porediti samo ugalj i pelet.
Istina je da je pelet lakse odrzavat nego drva/ugalj.
Pa onda cesto cujem nebi dao peleta nek je skuplji,kad si gospodin u odnosu na ugalj.

Ali ista formula se moze primijenit i sa peleta na struju/plin.
Jest skuplje ali si gospodin u odnosu na pelet.
A tek na toplotnu pumpu,gdje si gospodin a manje trosis.
daddo_
Posts: 32
Joined: 26/11/2012 20:45

#2555 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by daddo_ »

Napisa post koji nesta, pa da ponovim

Ja sam sa uglja prosle godine presao na pelet.
Nakon jedne godine grijanja na pelet mislim da me isti dodje malo skuplje nego prije ugalj + drva
Jos na sve ovo kada dodam plin, koji sam koristio za grijanje na pocetku i kraju sezone i izracunam, vidim da mi je pelet cak jeftiniji, a kvalitet grijanja i konfor e ne mogu porediti. Sa peletom je kuca topla cijeli dan i noc a sa uglje je bilo gasenje oko 23 a potpala oko 6 sati, tako da smo se ujutru smrzavali.

Ja sam za sada prezadovoljan grijanjem na pelet pogotovo sto mislim da cu ove godine jos manje potrositi jer planiram izolovati potkrovlje kuce a i nadam se da ce ova zima biti toplija od prehodne, te ce i to znacajno dovesti do smanjenja potrosnje.
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#2556 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by maks_rs »

golfiista wrote:Ko je lozio ugalj, njemu pelet ne moze biti skup :D

Primjer:

Ja sam grijao cca 200 m2 slabo izolovanog prostora i trosio sam u prosjeku 9 - 10 tona uglja Banovici kocka. Ugalj sam placao po 180 KM sa prevozom. Uz to sam morao kupiti potpalu i drva za prvu vatru, dakle jos dodatnih 250 KM. Ukupno 2050 KM "materijal". Ruke ne mogu ni izracunati, uticaj na svoje i zdravlje okoline da i ne spominjem, utrosak vode za tusiranje nakon svakog lozenja itd. Ugrijao se jesam, ali trud i trosak su stvarno veliki.
Ove godine sam uradio izolaciju kompletnog prostora, te ugradio pec na pelet. U aprilu sam kupio 6 paleta peleta po 250 KM sa prevozom, dakle ukupno 1500 KM. Racunam na vecu kaloricnost peleta i znatno bolju izolaciju. Dakle, 550 KM razlike uz znatno komfornije grijanje, neprocjenjivo.

Pouka: Pelet se MORA kupiti u martu ili aprilu, a na MORE se ne mora otici u julu.
1. Uštedu si napravio izolovanjem kuće a ne prelaskom na pelet . Da si ostao na uglju sa izolovanom kućom bi trošio 5 tona i grijao bi se za 1000 KM.
2. Što se tiče pouke - mi kao da nismo na istom kontinentu. Krajem marta i početkom aprila prosječna cijena peleta u BiH je bila 320-350 KM /T. Više je sreća i izuzetak nego pravilo to što si uspio nabaviti po 250. Ja sam tek krajem aprila uspio dokupiti pola tone po 270.
Pelet sa cijenom preko 260 KM je jednostavno preskup , imao neko para ili ne.
Ako se nastavi ova z****ancija sa sa cijenama i nakupcima koji stoje sa šleperima pored fabrika, ja se dogodine vraćam na drva ( etažna peć ) + inverter klima.
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#2557 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by ciza_bliza »

golfiista wrote:Ko je lozio ugalj, njemu pelet ne moze biti skup :D
:thumbup:
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#2558 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Nadzorna_ploca »

Ja evo cetvrta godina nabavljam u aprilu po cijeni od 250-280. Mora da sam vrlo sretan.
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#2559 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

rovac13 wrote:
betametazon wrote:Ali ista se logika moze primjeniti i na ugalj i na drva, zasto ti energenti ne osciliraju u dostupnosti i cijeni? Mislim da se sa cijenom peleta preko 300 KM vec dovodi u pitanje ekonomska isplativost koristenja i da je bolje kupiti pec na cumur i grijat se.
Kad procitam ovakve komentare onda mi je jasno da se ovdje i ne nazire neko bolje vrijeme.
Zimi slusas na vijestima o nekakvim cesticama da se ne izlazi vani ko ne mora,otrov,teske bolesti prijete,kucu ne smijes prozracit otrova vani.
Ali ipak se razmislja preci sa peleta na ugalj ako je malo jeftiniji.
Brate budimo malo realni, znaci ja pored svojih 10 komsija koji se griju na cumur da razmisljam o ekologiji a istovremeno hoce li peleta biti ili nece i hoce li biti 250 ili 350 KM? Daj Boze da svi predjemo na pelet ali obzirom na povecani broj proizvodjaca ja ne vidim da je ponuda ista stabilnija i da cijene imaju tendenciju opadanja, mogu samo zamislit kolike se marze pucaju.

A nesto kontam da nije to los biznis, ulozit 5000 KM kupit 20 tona po 250 KM a onda zimus prodat po 350 KM i klepit 2 lagane milje...
User avatar
Reglan
Posts: 4839
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: bordo-bijeli

#2560 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Reglan »

Rijesio brige, danas dosao ubacio, slozio sad cekamo snijeg i minuse :D

Btw: je li ima neko iskustva sa Trogirovim peletom, oni mi rekose da je bukva 70% ali na vrecama nema nigdje sastav.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#2561 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

betametazon wrote:Brate budimo malo realni, znaci ja pored svojih 10 komsija koji se griju na cumur da razmisljam o ekologiji
Pojedinacno se ne moze nista promijenit.
Tek kad globalno raja bude razmisljala o posljedicama onda bi mozda moglo bit napretka.
Ovako napredak nije ni na vidiku.

Ja sam jednom u Njemackoj stao na parking izasao iz auta i nisam ga ugasio(cekao nekog),ostavio ga da radi (bosnjo).........starija gospodja me pitala zasto nisam ugasio auto,trujem okolinu bespotrebno............osjecao sam se bezze u tom trenutku.........oni globalno misle o tome mi dabogda da cemo nekad.

Zato gore prijatelj cijelu zimu prozracuje kucu svjezim zrakom......dok ja zimi uvece ne smijem otvorit prozor jer ujeda za grlo :D
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#2562 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Reglan wrote:Rijesio brige, danas dosao ubacio, slozio sad cekamo snijeg i minuse :D

Btw: je li ima neko iskustva sa Trogirovim peletom, oni mi rekose da je bukva 70% ali na vrecama nema nigdje sastav.
Ja sam uzimao godinama trgovir bio odlican.
Jedino prosle zime nije bio dobar.
Svake godine nabavljen u juli/august
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#2563 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

rovac13 wrote:
betametazon wrote:Brate budimo malo realni, znaci ja pored svojih 10 komsija koji se griju na cumur da razmisljam o ekologiji
Pojedinacno se ne moze nista promijenit.
Tek kad globalno raja bude razmisljala o posljedicama onda bi mozda moglo bit napretka.
Ovako napredak nije ni na vidiku.

Ja sam jednom u Njemackoj stao na parking izasao iz auta i nisam ga ugasio(cekao nekog),ostavio ga da radi (bosnjo).........starija gospodja me pitala zasto nisam ugasio auto,trujem okolinu bespotrebno............osjecao sam se bezze u tom trenutku.........oni globalno misle o tome mi dabogda da cemo nekad.

Zato gore prijatelj cijelu zimu prozracuje kucu svjezim zrakom......dok ja zimi uvece ne smijem otvorit prozor jer ujeda za grlo :D
Slazem se rovac, i sam bih volio da su svi na peletu ili drugim energentima, i u mom kraju zna biti cernobil ali to ce se desiti kad ljudi budi mogli 1) sigurno i stabilno i 2) barem priblizno cijeni cumura (ne mora jeftinije ali ne bas ni duplo ili vise skuplje) cjenovno nabavljat pelet, ja kome god pomenem pelet reakcija je uvijek uh dobro je to, samo skupo...jebaji ga...
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#2564 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Koliko ja vidim sve se vrti oko potrosnje :-D

Ja sam od 2008. bio na peletu.
A 2012. sam presao na toplotne pumpe (klime inverter)
Trosim 2-3 puta manje nego na pelet,posla nemam nikakvog,a ne trujem komsije.

Roditelji su ostali na peletu,ni oni nisu znali sta da rade.
Prosle godine ih pelet malo zaklao i izgleda da i oni dizu ruke.
Sad su i oni uzeli dobru klimu.A peleta ce narucit samo jednu paletu nek se nadje ako zapne,posto oni imaju samo jednu vecu klimu,nemaju klime rasporedjene po kuci kao kod mene.

Znaci nije da ne moze.
Moze da se ne zagadjuje,da je jeftinije,a da od posla imas daljinski :D

U svakom slucaju pelet je dobar.Daleko bolji nego ugalj.Ali cijena je takva kakva jest.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#2565 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by golfiista »

rovac13 wrote:Koliko ja vidim sve se vrti oko potrosnje :-D

Ja sam od 2008. bio na peletu.
A 2012. sam presao na toplotne pumpe (klime inverter)
Trosim 2-3 puta manje nego na pelet,posla nemam nikakvog,a ne trujem komsije.

Roditelji su ostali na peletu,ni oni nisu znali sta da rade.
Prosle godine ih pelet malo zaklao i izgleda da i oni dizu ruke.
Sad su i oni uzeli dobru klimu.A peleta ce narucit samo jednu paletu nek se nadje ako zapne,posto oni imaju samo jednu vecu klimu,nemaju klime rasporedjene po kuci kao kod mene.

Znaci nije da ne moze.
Moze da se ne zagadjuje,da je jeftinije,a da od posla imas daljinski :D

U svakom slucaju pelet je dobar.Daleko bolji nego ugalj.Ali cijena je takva kakva jest.
Pisao si vec o tome, ok, za pocetak ti treba koliko kilovata struje za 200 m, koliki prikljucak?
Koliko zasebnih jedinica treba da ravnomjerno grijes 200 m2 ili minimalno 10 odvojenih prostorija?
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#2566 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Kamo srece da sam znao za ovo prije nego smo ulozili pare u pelet.

Onda nebi isao na klime.Nego bi isao na toplotnu pumpu zrak-voda.
Jedna vanjska jedinica,i jedna unutrasnja jedinica u kojoj se grije voda.
U kombinaciji sa podnim bi potrosnja bila slicno kao i sa klimama.
Ugradnja nesto skuplja nego pelet,ali brzo bi se vratilo s obzirom da manje trosi a posla nemas uopce.

Postoji vise izvedbi toplotnih pumpi.
Malo je bezze u kucu gdje moras grijat 200-300 m2 i 10-15 soba ugradjivati mono split klime pojedinacno.

Po hotelima u njemackoj austriji sam gledao najcesce kanalne.
Vanjske jedinice su na krovu vjerovatno,a kanalima je dovedeno u svaku sobu.......ili cesto multisplit jedna velika vanjska jedinica spojena sa vise unutarnjih jedinica u svakoj sobi.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#2567 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by golfiista »

Nisi mi odgovorio na pitanje. Koliko trofaznih prikljucaka bi morao imati da ne opteretis potrosnju elektricne energije u objektu? Koliko unutrasnjih jedinica?
Ne govorimo o toplotnim pumpama zrak - voda, nego o klima inverterima. Zrak - voda je za prosjecno domacinstvo preskupa pocetna investicija, ne govorim da nije isplativa, ali pocetno ulaganje je mnogo skuplja igranka od klasicnog centralnog grijanja.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#2568 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Toplotne pumpe nisu veliki potrosaci struje tako da niko ne brine o tome o cemu ti brines :D

Bez obzira o kojoj toplotnoj pumpi se radi.Klime (toplotne pumpe zrak-zrak) su to jos i u prednosti jer trose ponajmanje.

Moja je prosle grijala 85m2 i potrosnja je modulirala izmedju 300w i 1800w ......preko 1800w nije se zalijetala ni kad je bilo -25.........da sam imao 200 m2 mislim da bi 4-5 kw bilo ok.

O tim stvarima se prica kad se grije na struju,kad su u pitanju grijaci.Grijac pretvara el enrgiju u toplotnu 1/1 koliko struje toliko toplote.

Kad pricamo o tolotnoj pumpi ili ti ga klimi.Ona trosi struju u prosjeku mozda 1 : 5.
Tako da za utrosenih 1 kw struje ona upumpa mozda 5 kw toplote u prostor.
Svaka klima ima deklarisanu vrijednost COP.

COP = kolicina toplote / utrosena struja
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#2569 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

Jbg, ja kad sam prosle godine uvodio grijanje zvao sam majstora da mi obrazlozi moguce opcije. Od cumura sam ja odustao jer je prljavo + puno posla a ja veci dio dana nisam kuci, od struje me on odgovorio kao struja je samo za grijalice kao ispomoc, veliki je trosak grijat citavu kucu na struju, pa onda plin gradski nemam doveden a nisam htio onu cisternu u podrum, oko drva takodjer puno posla, treba velika kolicina a onda jos i neko da sjedi pored peci i svaki sat ubavuje cjepanicu...i onda tako ostade pelet kao najbolja opcija. I sto se tice grijanja ja sam zadovoljan ali sto se tice ovog manipulisanja sa dostupnosti i cijenama i nisam bas....
Klime mi nisu nikad naumpale a nesto kontam da bi mi bilo neprakticno ugradjivat 6 klima za svaku prostoriju, kupatila i sl...ili da pravim neki razvodnik cijevima kroz kucu...

A evo gledam pelet u novom gradu 265 KM tona sa prevozom...po toj cijeni ja prosle godine kupio kod njih, polovinom novembra i nije los pelet, ok je...
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#2570 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by golfiista »

betametazon wrote:Jbg, ja kad sam prosle godine uvodio grijanje zvao sam majstora da mi obrazlozi moguce opcije. Od cumura sam ja odustao jer je prljavo + puno posla a ja veci dio dana nisam kuci, od struje me on odgovorio kao struja je samo za grijalice kao ispomoc, veliki je trosak grijat citavu kucu na struju, pa onda plin gradski nemam doveden a nisam htio onu cisternu u podrum, oko drva takodjer puno posla, treba velika kolicina a onda jos i neko da sjedi pored peci i svaki sat ubavuje cjepanicu...i onda tako ostade pelet kao najbolja opcija. I sto se tice grijanja ja sam zadovoljan ali sto se tice ovog manipulisanja sa dostupnosti i cijenama i nisam bas....
Klime mi nisu nikad naumpale a nesto kontam da bi mi bilo neprakticno ugradjivat 6 klima za svaku prostoriju, kupatila i sl...ili da pravim neki razvodnik cijevima kroz kucu...

A evo gledam pelet u novom gradu 265 KM tona sa prevozom...po toj cijeni ja prosle godine kupio kod njih, polovinom novembra i nije los pelet, ok je...
265+PDV
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#2571 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

Do mene je onda, to sam previdio...ka sam ga po toj cijeni placao sa pdv prosle godine i to u novembru...sad skontaj koliko je skuplje...
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#2572 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by jasko__ »

Evo čitam ovih par zadnjih stranica i ne mogu da vjerujem da je tolika nestašica a sezona grijanja ni blizu..ja tek ove godine uvodim centralno grijanje u sprat kuće, oko 75 kvadrata, odliçna izolacija i stolarijom i fasadom..
Razveo sam radijatore po kući ali nisam još kupio kotao ni pelet..i sad sam se zadeverao pravo da li je pelet najbolje rješenje
Možda da ipak neku drugu soluciju ganjam..struja možda??
Sta mi preporučujete..jer još imam vremena da se predomislim :D
adoadop
Posts: 146
Joined: 15/04/2015 22:09

#2573 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by adoadop »

Uopste nije nestašica. Peleta ima koliko GOD želiš.
U Vitezu na piku Boris ima raznoraznih po cijeni od 300 km.
U Hadzicima po cijeni 330 KM.
Ja sam kupio Fas Sipovo sa prevozom 340. Ima li neko iskustva sa ovim peletom?
Mislim da će u 9 mjesecu biti jeftiniji. Trenutno je potražnja veća, jer oni sto su kupovali po malo zbog skladištenja, sada kupuju veće količine. Tako da mora doći do zasićenja tržišta a onda i do smanjenja cijene.
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#2574 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by ciza_bliza »

jasko__ wrote:Evo čitam ovih par zadnjih stranica i ne mogu da vjerujem da je tolika nestašica a sezona grijanja ni blizu..ja tek ove godine uvodim centralno grijanje u sprat kuće, oko 75 kvadrata, odliçna izolacija i stolarijom i fasadom..
Razveo sam radijatore po kući ali nisam još kupio kotao ni pelet..i sad sam se zadeverao pravo da li je pelet najbolje rješenje
Možda da ipak neku drugu soluciju ganjam..struja možda??
Sta mi preporučujete..jer još imam vremena da se predomislim :D
Pelet i ugalj u sto maraka, najlakse je na plin ali njemu cijena nimalo nije stabilna, ranije je bilo centrometalovih kombinovanih na ugalj i pelet, za ove nestasice dobra stvar...
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#2575 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by MMM1977 »

Kakav je ovaj pelet iz Nove Bile? Jedino oni nude brzu isporuku, cijena 310 KM/tona.
Post Reply