kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#2376 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by mehkoca »

Filter wrote:
mehkoca wrote:
Filter wrote:
ja koristim i plin i pelet. plin mi je odlican (po ovim cijenama) za proljece i jesen. tj, kad su temperature iznad +5C
ako je minus, plin je za nuzde. jednostavno ne moze zagrijati kao sto to ucini pelet... moguce da je i do kubikaze koja se zagrijava :roll:
Za ovu informaciju imaš piće :-D

Znači, mogu zadržati ugalj i dodatno ugraditi plin!!! Idem u Vokel tražiti plinski bojler :)

Koristio bih plin, samo u ekstremin situacijama (kao ovaj januar) pređem na ugalj, odlično :)
ma naravno da moze drug. gledaj da ti majstor ventilima napravi da ne grijes dzaba vodu u kotlu plinom i pici :)
Bio u Vokelu! I oni kažu da se može ugraditi plinski bojler i zadržati postojeća peć na ugalj, sve na isti sistem grijanja. Grijem se na plin, a za svaki slučaj imam rezervnu varijantu na ugalj :-D
I oni kažu da se to ventilima reguliše i da to svaki majstor zna, bukvalno kao ventil za vodu.
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#2377 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by mehkoca »

rovac13 wrote:
mehkoca wrote:Koristio bih plin, samo u ekstremin situacijama (kao ovaj januar) pređem na ugalj, odlično :)
Ovo se uopce ne cini kao los izbor.

Na plin nemas posla uopce,puno gotivnije nego i pelet.......jedino ako zazimi opasno ja bi uzeo drva umjesto uglja...........manje zagadjuje,manje smeca i posla ima posle drva,malo se cesce lozi nego ugalj,ali tu se radi o lozenju samo ponekad .
Za ovu ideju je zaslužan @Filter :)

S obzirom da mi je kuća izolovana sa 10 cm stiropora, plastična stolarija, mislim da neće biti prevelike potrebe za ugalj/drva, ali neka stoji za svaki slučaj :)
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#2378 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by mehkoca »

Zaboravih dodati, cijena plinskog bojlera za moju kuću se kreće oko 2.000,00 KM, a u Vokelu su mi rekli da će uskoro doći neka bolja varijanta Vaillant bojlera i da bi me maksimalno koštalo do 2.500,00 KM (kako sam skontao sa 24 kW).
Naravno, prije svega potrebno je vidjeti sa Sarajevogasom šta je potrebno za uvođenje plina i koliko će to sve koštati. Ljudi iz Vokela mi rekoše da bi to uvođenje plina moglo koštati oko 1.000,00 do 1.500,00 KM, ali vidjet ćemo...

Javim se kada dobijem informacije od Sarajevogasa

Hvala svima na savjetima i podijeljenom iskustvu :)
rolenc
Posts: 92
Joined: 21/09/2006 09:17

#2379 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rolenc »

rovac13 wrote:
rolenc wrote:
radenska wrote:od septembra do danas 5,5 tona potrosili, jedan sprat od 120 kv. grijemo. Na kuci je stara fasada. Pec termoflux, 50 kw
Peć ti je predimenzionisana za navedenu kvadraturu koju griješ. Da imaš 25 kW ne bi potrošio više od 4,5 tone, a mislim da bi i sa 4 mogao proći bez problema.
Onda ovaj nema nikakvih problema ni sa potrosnjom ni sa predimenzionisanim kotlom.
Ovaj nema izolacije uopce,i rekao bih da ima odlicnu potrosnju u odnosu na onog sa izolacijom.
Ne možeš to tako bukvalno gledati. Ima dosta faktora koji utiču na potrošnju. Ne znaš lokaciju objekata, potrebe za tremalnim komforom, kompaktnost kuće itd.. Nekom dosta 21°C, nekom malo 23°C, a razlika od 2 stepena vuče barem pola vreće više. Dimenzionisanje grijaćih tijela je vrlo bitno na što malo ko obraća pažnju. Par stranica prije čovjek se žali da ne može da postigne čak niti 22°C nikako (setovana 23) dok su trajali minusi, nema izolaciju, mala grijaća tijela još vjerovatno ne dira setovane parametre i drži vodu na 55°C. Minimalna potrošnja peći od 25 kW je 1,6 kg, ove od 50 kW je 3,6 kg, tako da mislim da bi sa 25 kW sigurno manje trošio. Dizel od 2200 kubika i onaj od 1600 sa istim tipom motora ne troše isto na 60 km/h.
Kratka kalkulacija:
Ložen ugalj banovići prosjek (ove godine bi išlo više) 4,5t + 2m3 bukve (4,5x185KM + 2x70KM=972,5KM). Trenutno su cijene peleta, ali i uglja i drva više, bukva ide i do 100 KM po m3. Sedmično odvozeno tri pune PVC vreće šljake od 120 lit (sa miljevinom koja je jeftinija cca 50 KM išle su 4 vreće šljake).
Ove godine sa peletom: 4t x 250KM =1000KM, još ostalo 52 vreće. Moram biti iskren nije to održavano na temperaturi od 23-24 kako neki rade, ali niti ispod 21 u najhladnojoj prostoriji nije išlo. Uzimajući sve u obzir: dim, istovar uglja, odvoz šljake, cjepukanje i sušenje drva, čišćenje dimnjaka obavezno svake godine, razliku u fleksibilnosti i odzivu sistema na pelet i ugalj, manje zagađenje, tu nema dileme.
Jednu veliku prednost sam imao kod grijanje na ugalj i drva, a to je da sam i u slučaju nestanka struje imao kakvo-takvo grijanje obzirom da mi nije bila potrebna pumpa u radu pri manjem opterećenju ložišta jer je kotao smješten u podrumu i cirkulacija tople vode je išla prirodno naviše, praktično ferceralo je kao gravitacioni sistem.
User avatar
rovac13
Posts: 5152
Joined: 08/12/2013 16:17

#2380 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rovac13 »

Sve ok,jedino sto ja mislim da je kod njeg razlog potrosnje to sto nema izolacije nikakve,ne vjerujem da je potrosnja zbog kotla.

Kad je rijec o minimalnoj snazi kotla,ja sam kod termoflux 25 debelo smanjio onaj najnizi nivo p1.Tako da kod nas trosi sigurno manje od 1,6 kg na sat u tom nivou.Isto tako onda moze i on smanjit vatru ako je prejaka.Ali posto nema izolacije sumnjam da mu treba toliko smanjivanje :)

Kod nas termoflux zadnjih nekoliko godina radi u takvom rezimu,pumpu smo iskljucili da ne radi nikad,kotao odrzava u sebi vodu,a gravitacijom se topla voda podize gore u radijatore,zato nam pec uvijek radi u najmanjoj mogucoj snazi.
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#2381 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Pitarrr82 »

Od oktobra do sada 4.7t na nesto vise od 200m2 i bojler 200l

TF 35
mehkoca
Posts: 308
Joined: 27/04/2007 09:04

#2382 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by mehkoca »

Evo info ako neko želi da pređe na plin, ili da kombinuje ugalj/pelet sa plinom! Jedva dobih, na jedan od brojnih telefona, Sarajevogas :)

Gospodin iz Sarajevogasa me odmah upita, ''imaš li građevinsku dozvolu, ako nemaš da završimo razgovor'' :)
Rekoh, imam i upotrebnu dozvolu za kuću :-D
Prvo što trebam uraditi jeste podnijeti zahtjev za ''Inforamciju za mogućnost priključenja'' (košta 23,00 KM), uz koju se mora predati:
- kopija katastarskog plana,
- kopija građevinske dozvole i
- ZK izvod

Nakon toga, dođem u Sarajevogas gdje će mi dati ostale informacije o daljim koracima i očekivanim sveukupnim troškovima priključenja (nadam se da neće biti previsoko :))!
User avatar
Hame_
Posts: 5502
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#2383 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Hame_ »

isx wrote:Haha. Vidi ti njega, ja bi tebe za ložača u TE, vidim uživaš u onom smradu i prljavštini. :)

Ja ne znam što ova tema tangira ove čumuraše i klimaše, imate brate teme za to pa se hvalite kako znate ložiti tamo, odnosno kako se grijete na 16KM struje.
Sami ste na ovoj temi pomenuli ugalj i odgovorio sam.

I dalje stoji da niko od paletaša nije odgovorio konkretno zašto nema termo-elektrana, koje 90% svijeta...

Nemam volje više pisat. :run:
mijat35
Posts: 2
Joined: 01/03/2017 11:49

#2384 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by mijat35 »

Pozdrav raja,novi sam i na forumu i sto se tice peleta tek ulazim u tu pricu, vec sam malo pricao sa kolegom @Filter, dvoumim se izmedju Termoflux i Termomont toby (Simanovci) kotla na pelet,mislio sam uzeti Termoflux, al mi je majstor koji mi radi grijanje i zivi u mom gradu ovlasteni serviser za Termomont kotlove. Da li neko ima iskustva sa tim kotlovima, i koje su vase preporuke? Hvala...
velaxsa
Posts: 375
Joined: 12/04/2005 06:53
Location: Sarajevo
Contact:

#2385 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by velaxsa »

Termoflux je najbolji izbor uloženo-dobiveno. Svi ljudi koji ga koriste prezadovoljni su, barem ovi koje ja znam. Garancija je 5 godina i u slučaju kvara serviser mora doći na lice mjesta u roku od sat vremena (tako mi je rečeno-znam da u praksi nije slučaj). Rade po njemačkoj licenci....ja planiram kupiti termoflux aBd. Koristim termomont kotao za čvrsto gorivo (35KW) koji je prepravljen na pelet (Ferroli sistem).
peletiisamopelet
Posts: 75
Joined: 18/01/2017 19:15

#2386 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by peletiisamopelet »

velaxsa wrote:Termoflux je najbolji izbor uloženo-dobiveno. Svi ljudi koji ga koriste prezadovoljni su, barem ovi koje ja znam. Garancija je 5 godina i u slučaju kvara serviser mora doći na lice mjesta u roku od sat vremena (tako mi je rečeno-znam da u praksi nije slučaj). Rade po njemačkoj licenci....ja planiram kupiti termoflux aBd. Koristim termomont kotao za čvrsto gorivo (35KW) koji je prepravljen na pelet (Ferroli sistem).

Garancija od 5 godina se odnosi na tijelo kotla, da ne bude zabune. 2 Godine je garancija na elektroniku.
rolenc
Posts: 92
Joined: 21/09/2006 09:17

#2387 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by rolenc »

Hame_ wrote:
isx wrote:Haha. Vidi ti njega, ja bi tebe za ložača u TE, vidim uživaš u onom smradu i prljavštini. :)

Ja ne znam što ova tema tangira ove čumuraše i klimaše, imate brate teme za to pa se hvalite kako znate ložiti tamo, odnosno kako se grijete na 16KM struje.
Sami ste na ovoj temi pomenuli ugalj i odgovorio sam.

I dalje stoji da niko od paletaša nije odgovorio konkretno zašto nema termo-elektrana, koje 90% svijeta...

Nemam volje više pisat. :run:
Ne vidim smisao ovog pitanja obzirom da je poznato da se drvo ne loži u TE, nego visokokalorični mrki ugalj koji inače nije predviđen za grijanje u domaćinstvima. Druga stvar podatak od 90% nije tačan jer u ukupnoj svjetskoj proizvodnji energije učešće uglja je prema podacima iz 2004 bilo 38%, a sada puno manje.
Pelet kao gorivo je nastao iz potrebe da se iskoristi drveni otpad koji nastaje u raznim procesima obrade drveta (pilane, fabrike namještaja, ostaci u šumi nakon sječe itd...), te se iskoristi kao ekološki čisto gorivo za grijanje određenog broja domaćinstava. Nije namjera da se siječe šuma i uništavaju zdrava stabla u cilju proizvodnje peleta, jer je to van svake pameti. Pogledaj dokumentarac Majkla Mura o hrani pa ćeš vidjeti da se presuje u pelet i stari hljeb sve sa ciljem maksimalnog iskorištavanja otpada.
Pepeo i šljaka, odnosno dim koji nastaju u procesu sagorijevanja su kancerogeni i imaju čitav niz negativnih efekata po ljudsko zdravlje. Ne znam znaš li za onih šestero što su umrli u Šićkom Brodu 2013 od kancera pluća u par mjeseci.
Francuska 2023 godine gasi zadnju termoelektranu, Kanada 2030 itd u skladu sa protokolom o klimatskim promjenama. Ako se ostvare predviđanja, proizvodnja u termoelektrana na fosilna goriva u razdoblju 2020-2030 opala bi za oko 25%.
User avatar
Hame_
Posts: 5502
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#2388 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Hame_ »

100% si u pravu.

Pretjeruju peletaši pa reko da malo i ja (iz TK) začinim kad se već hvalimo :mrgreen:

rolenc :thumbup:
ole1
Posts: 1
Joined: 02/12/2015 12:08

#2389 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by ole1 »

Pozz. Novi sam ovdje, interesuje me da li je iko imao iskustva sa termoflux kotlovima, konkretni interio 14 KW
peletiisamopelet
Posts: 75
Joined: 18/01/2017 19:15

#2390 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by peletiisamopelet »

ole1 wrote:Pozz. Novi sam ovdje, interesuje me da li je iko imao iskustva sa termoflux kotlovima, konkretni interio 14 KW

Sta te zanima?
isx
Posts: 3587
Joined: 24/05/2014 19:12

#2391 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by isx »

ole1 wrote:Pozz. Novi sam ovdje, interesuje me da li je iko imao iskustva sa termoflux kotlovima, konkretni interio 14 KW
Thermoflux su odlični kotlovi. Vecina nas na temi ima iskustva sa njima. Pozitivna, uglavnom.
radenska
Posts: 1262
Joined: 13/07/2011 22:43

#2392 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by radenska »

Koji pelet kupiti i gdje. Mi smo zadnju tonu kupili vladrag 400 km paleta. Kazu da kvalitet varira u zavisnosti od proizvodjaca
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#2393 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by golfiista »

http://www.olx.ba/artikal/5735052/pelet ... -prevozom/

Idemo..280 KM sa prevozom...tek je početak marta, kako će biti u maju :D
saimidin
Posts: 2791
Joined: 20/05/2011 17:53

#2394 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by saimidin »

bit ce oko 250, ali zavisno od kvaliteta i regije
User avatar
Hame_
Posts: 5502
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#2395 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Hame_ »

:mrgreen:
betametazon
Posts: 1606
Joined: 22/06/2011 23:56

#2396 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by betametazon »

8-)
radenska
Posts: 1262
Joined: 13/07/2011 22:43

#2397 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by radenska »

Nama nestalo peleta jucer u mokrom uzeli vladrag po 4 KM/VRECA
User avatar
BarbaDue
Posts: 63355
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#2398 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

Hame_ wrote::mrgreen:
Jel to manja cijena peleta sada nego prošle godine u ovo doba?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2399 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Maraschino »

BarbaDue wrote: Jel to manja cijena peleta sada nego prošle godine u ovo doba?
Nisu manje. Kako gdje. Onaj dugotrajan minus jeste izazvao poremecaje u proizvodnji pa su to neki pokusali da iskoriste.

Ako imas uslove gdje smjestiti i obezbjedjena finansijska sredstva, najbolje ti je pelet uzimati sredinom aprila do juna. Tada su cijene najprihvatljivije.
U maju se odrzava sajam peleta u Gracanici gdje se moze jos povoljnije kupiti pogotovo na vece kolicine.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63355
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#2400 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

Iskreno, bio sam čvrsto odlučio da u stanu uradim grijanje na pelet, međutim ove zime se moja čvrsta odluka poljulala i sada sam u nedoumici. Naime, cijena peleta je drastično porasla, dostupnost u nekim momentima upitna i ostala pitanja dovode do razmišljanja.

Zato vam postavljam pitanje, da li je grijanje na pelet rentabilno?
Post Reply