kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
beskogradi
Posts: 46
Joined: 24/12/2012 15:37

#1 kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by beskogradi »

Dobro bi bilo da na forumu možemo razmijeniti informacije o kvaliteti i cijenama peleta u BiH.
Koji su parametri koji određuju kvalitetu peleta?
Sastav, od kojih vrsta drveta je pelet napravljen, koliko ima kore i drugih uobičajenih primjesa za drvene pelete.
Da li su korištene i druge materije pri proizvodnji peleta, a koje po deklaraciji drvenih peleta ne bi smjele biti prisutne.
Energetska vrijednost izražena u kWh/kg ili nekoj drugoj jedinici.
Procenat vlage.
Procenat pepela.

Nažalost, većina forumaša ne možemo doći do objektivnih podataka o ovim vrijednostima. Ono što proizvođač deklariše i ne mora da bude uvijek tačno. Ali zato možemo da razmijenimo naša iskustva. :)

Ja koristim pelet iz Šekovića. U ljeto 2012 je koštao 250KM tona. U principu je dobar. Loša strana je da pravi dosta šljake (kod mene je plamenik montiran na kotao), mada to baš nisam mogao uporediti sa drugim peletima. Osim toga sam u peletima (u samom „tijelu“ peleta) nalazio komadiće plastike?!?

Negdje sam pročitao da je pri proizvodnji peleta veliki problem frikcija – trenje prilikom sabijanja piljevine i da proizvođači pribjegavaju dodavanju nekih materijala da bi to riješili.
beskogradi
Posts: 46
Joined: 24/12/2012 15:37

#2 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by beskogradi »

Napravio sam spisak proizvođača peleta. Koliko je ažuran, ne znam. A tu su i neka moja zapažanja. Ako neko ima nove informacije – samo izvolite.

FIS Vitez, prilično skup.
Pelet Srebrenica
EU-pal Mokro, Pale
PEŠTALIĆ DOO Gradačac
Dilče Špionica, mislim da više ne radi.
Swiss eko pellet Zvornik
Kamerić Gračanica, ne znam da li još radi
Teslić, ne znam naziv
Askokomerc Nemila
Panensa, Srbac, prilično skupo
Šujica Terni
Konjuh,Živinice, više ne radi
"UKRAS" d.o.o. Vitez
Vitales Nova Bila
Fačo, Čelinac
Drvolik Rogatica
Eco cat Sanski Most
Trgovir Gračanica
FAŠ Šipovo
Šekovići, Milić pelet
Horozović Sanski Most
Savox Milići, na nekom slovenačkom forumu sam pročitao da je loš kvalitet
EnsaBH?
Miprogradnja Ilijaš
Prnjavor, ne znam naziv
Brijesnica, Trenica prom

Trebalo bi da je počela i proizvodnja u Olovu – Prominvest Stupčanica. Ima li neko kakvih informacija?
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#3 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Entropio »

.
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#4 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by belfy »

sljaka obicno nastaje od smole. ja sam jedne godine imao taj problem i direktno sam proizvodjacu rekao, nakon cega sljake vise nije bilo.
anonimus0007
Posts: 359
Joined: 11/03/2013 16:53

#5 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by anonimus0007 »

beskogradi wrote:Dobro bi bilo da na forumu možemo razmijeniti informacije o kvaliteti i cijenama peleta u BiH.
Koji su parametri koji određuju kvalitetu peleta?
Sastav, od kojih vrsta drveta je pelet napravljen, koliko ima kore i drugih uobičajenih primjesa za drvene pelete.
Da li su korištene i druge materije pri proizvodnji peleta, a koje po deklaraciji drvenih peleta ne bi smjele biti prisutne.
Energetska vrijednost izražena u kWh/kg ili nekoj drugoj jedinici.
Procenat vlage.
Procenat pepela.

Nažalost, većina forumaša ne možemo doći do objektivnih podataka o ovim vrijednostima. Ono što proizvođač deklariše i ne mora da bude uvijek tačno. Ali zato možemo da razmijenimo naša iskustva. :)
i ko sada kontroliše energetsku vrijednost tamo nekakvog peleta sa pala, ili bilo kojeg drugog? za razliku od njega, kaloričnost ugljeva je poznata stvar.
beskogradi
Posts: 46
Joined: 24/12/2012 15:37

#6 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by beskogradi »

lamudan wrote:ja sam do sad probao razne pelete,i ni sa jednim nisam imao problema,svi su bili odlicni,prve godine neki nepoznat,sledece eupal pale,pa konjuh zivinice,zadnje dvije godine trgovir gracanica,svi su super nikad ne ostaje nista za njim,samo sitni pepeo poput brasna,pec se zna ne cistit i preko 20 dana,al prosjecno svakih10-15 dana je ciscenje,ja ne znam jel to do peci,mod mene je termoflux,sva je zadiftana samo ispod gorionika ima mala cjevcica gdje dolazi zrak,mozda ima veze sto otac grije jedan sprat od 90 m2 pa obicno potrosi jednu vrecu dnevno peleta,pa tako nema puno ni otpada,al me zanima sta je to sto svi spominju nekakva sljaka tvrdo nesto sto ostaje,mi to nismo imali ni sa jednim peletom
Možda šljaka nije baš pravi izraz. Nije to tako tvrdo. Šveđani to zovu kolač. Kod mene je starija tipa plamenika koji to jednostavno ne može da izbaci, odnosno da ispuše.

Nije to za mene neki problem. Poslije loženja i čišćenja ćumura - sve je pjesma.

Volio bih da imam i kombinaciju "klima kad nije puno hladno - peleti kada jeste".

Lamudane, možeš li pogledati poruke? Poslao sam ti poruku 13og.
beskogradi
Posts: 46
Joined: 24/12/2012 15:37

#7 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by beskogradi »

anonimus0007 wrote:
beskogradi wrote:Dobro bi bilo da na forumu možemo razmijeniti informacije o kvaliteti i cijenama peleta u BiH.
Koji su parametri koji određuju kvalitetu peleta?
Sastav, od kojih vrsta drveta je pelet napravljen, koliko ima kore i drugih uobičajenih primjesa za drvene pelete.
Da li su korištene i druge materije pri proizvodnji peleta, a koje po deklaraciji drvenih peleta ne bi smjele biti prisutne.
Energetska vrijednost izražena u kWh/kg ili nekoj drugoj jedinici.
Procenat vlage.
Procenat pepela.

Nažalost, većina forumaša ne možemo doći do objektivnih podataka o ovim vrijednostima. Ono što proizvođač deklariše i ne mora da bude uvijek tačno. Ali zato možemo da razmijenimo naša iskustva. :)
i ko sada kontroliše energetsku vrijednost tamo nekakvog peleta sa pala, ili bilo kojeg drugog? za razliku od njega, kaloričnost ugljeva je poznata stvar.
Većina proizvođača peleta u BiH izvozi u zemlje EU i tu moraju da zadovolje deklaraciju o kvaliteti. Ja sam otišao u fabriku i u skladištu sam probrao pelete koji se inače tovare za Italiju...

Kvaliteta uglja koji se isporučuje termoelektranama varira (imaš to u temi uporedne cijene). Ko to kontroliše kvalitetu uglja koji se isporučuje građanima? To bi ti morao znati.
Jovano Drum
Posts: 67
Joined: 01/02/2007 23:13
Location: Banglades

#8 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Jovano Drum »

Zna li neko u kom periodu je pelet najjeftiniji i kojeg proizvodjaca preporucujete, sa dostavom u Sarajevo?
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#9 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Zatamnjena stakla »

Mogu li dobiti neke kontakte ili mailove za firme? Hvala
User avatar
Filter
Posts: 7928
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#10 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Filter »

opet tema o peletu :roll:

samo da se pribiljezim, da vidim dokle ste :D
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#11 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Škobo Habu »

beskogradi wrote:
Trebalo bi da je počela i proizvodnja u Olovu – Prominvest Stupčanica. Ima li neko kakvih informacija?
Osim Prominvesta, u Olovu, tačnije Olovski Lukama, postoji i Kovan iz Gračanice, koji je u prostoru nekadašnje Auto Baze ŠIP Stupčanica, pokrenu proizvodnju peleta.
Mislim da je njihov kvalitet na evropskom nivo, za proizvodnju se koristi otpadno drvo, kojeg na tom prostoru ne fali.
Što se tiče Prominvest-Stupčanice, oni su proizvodili briket, koji je izvožen za Austriju, ali se odustalo zbog, tobože, neisplativosti. Trenutno se montira linija za proizvodnju eco-peleta, koja je uzeta na lizing posredstvom, ne znam tačno, koje banke, ali izgeda da je cjelokupan Prominvestov posao u Olovu-propao. Ne samo fabrika prerade drveta, već i pompezno najavljeni Garden City Olovo sa poslovno-industrijskom zonom.
Gazda otpušta radnike, menadžment je nestručan i nema nikakvu viziju, pogrešni ljudi na pogrešnim mijestima...žali bože truda. Ljudi nisu ni počeli izvoziti vlastite proizvode, a već najavljuju obustavu iste.
missko
Posts: 11428
Joined: 22/02/2008 13:22

#12 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by missko »

Jel ko vec kupio pelet i gdje i koje su cijene i ako moze kontakt telefon ovih koji su zadovoljni kupovinom tj cijenom.
beskogradi
Posts: 46
Joined: 24/12/2012 15:37

#13 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by beskogradi »

Ja sam prije jedno mjesec dana uzeo u Trenica promu Brijesnica. Izašao me 270KM po toni sa prevozom. Kvalitet ću najbolje vidjeti kada počnem ložiti.

Oni koji su kupili kotao u Kovanu mogu preko njih uzeti po 250KM po toni bez prevoza. Imaju sada vlastitu proizvodnju u Olovu.
missko
Posts: 11428
Joined: 22/02/2008 13:22

#14 Re: AW: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by missko »

beskogradi wrote:Ja sam prije jedno mjesec dana uzeo u Trenica promu Brijesnica. Izašao me 270KM po toni sa prevozom. Kvalitet ću najbolje vidjeti kada počnem ložiti.

Oni koji su kupili kotao u Kovanu mogu preko njih uzeti po 250KM po toni bez prevoza. Imaju sada vlastitu proizvodnju u Olovu.
Jel poceo znaci onaj iz Olova?

Gesendet von meinem GT-I9505 mit Tapatalk 4
User avatar
belafonte
Posts: 1201
Joined: 29/05/2006 17:54

#15 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by belafonte »

beskogradi wrote:Ja sam prije jedno mjesec dana uzeo u Trenica promu Brijesnica. Izašao me 270KM po toni sa prevozom. Kvalitet ću najbolje vidjeti kada počnem ložiti.

Evo sad zvao Trenicu, kažu 300 KM tona, i prevoz 300KM(može stati 24 tone na kamion), drama...

Kad bi se četvero našlo, po 6 tona, dođe ukupno oko 315 KM po toni, puno...

Ima li šta za ispod 3 stoje ccc

Zvao i Eu-Pal , nemaju ništa za domaće tržište, kažu sve što proizvedu, vani šalju...
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#16 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by sema911s »

moji starci se griju na pelet,.,. i kupuju u peny plus,., ovi dobavljaju od nekoga iz busovaca, i jos neki grad,., ko ti izvoze u EU,., prosle godine isti kupovali i kazu bio im dobar,.,
a najbolje ga kupit na ljeto najjeftiniji je tadaa

oko 250KM tonu su platil i nesto oko prevoza je bilo sitnoo
NNNN
Posts: 301
Joined: 26/03/2013 08:42

#17 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by NNNN »

malo po malo pelet postaje saftali...
ivaper
Posts: 17
Joined: 11/02/2013 20:18

#18 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by ivaper »

Pelet ce biti iz godine u godinu sve skuplji. Korsitio sam Fisov par zima,pa onda neki lijevi,on mi je gasio pec skoro svaki dan,ostavlja neke tvrde grudvice u peci,ma katastrofa,jedva ga potrosio. Prosle godine kupio u Ukrasu u Vitezu,platio prijevoz oko 180km i pelet je samo takav. Da li ima netko sadasnje cijene peleta u ovim firmama sto ga imaju,da vidim,moram si naruciti za zimu
thEnd
Posts: 139
Joined: 25/12/2004 02:15

#19 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by thEnd »

Ja sam prosle godine kupio u firmi Vladrag - Mokro. Placao ga 250 KM/t bez prevoza. Nije toliko los bio, bude otpada sta ja znam. Prije toga sam imao Vitales Vitez i nisam primjetio neku razliku. Danas sam zvao Vladraga, cijena 300 KM/t bez prevoza. Kaze ima vise bukve i zato je skuplji u odnosu na proslu god. Ako neko ima info za negdje drugo javite. Ako nekom treba br od ovog javite pp.
kikkan
Posts: 33
Joined: 17/03/2006 09:27
Location: Sarajevo

#20 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kikkan »

Upravo sam zvao Kovan i kazu da su pretrpani. Narudzbe koje se naprave danase se isporucuju tek u Januaru. Kazu da su iznenadjeni potraznjom :)
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#21 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kokolina »

ima li ko iskustva sa peletom iz Rogatice?
prijatelj je kupio prvi put po 250 KM tona plus 30 KM prevoz po toni za Mostar

ja sam lani koristila iz Šuice 300 KM plus prevoz a sastav 30 jela 70 bukva

grijem površinu oko 180 m2 i trošim dnevno 3-4 vreće s tim da kuća i nije baš dihtovana

zanima me kakva su vaša iskustva s potrošnjom?
kikkan
Posts: 33
Joined: 17/03/2006 09:27
Location: Sarajevo

#22 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kikkan »

Zavisi od koga... ima vise njih u Rogatici ja mislim.
Ja sam se raspitivao za Vladrag-a i dobio informaciju od covjeka koji je koristio prosle godine da je bilo dosta otpada. Ove godine je navodno uveo novinu u proizvodnji al tesko da iko moze potvrditi kvalitet prije sezone grijanja :). Kod njih je 300 KM trenutno.

Meni je prva sezona grijanja na pelet tako da nemam iskustva. Kakav je kvalitet tog sto si koristila prije?
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#23 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kokolina »

što se tiče kvalitete valjda je dobra jer nema šljake ni previše otpada

malo me zbunjuje moja potrošnja jer čitam po forumima da po 200 m2 griju sa 2 do 3 vreće dnevno a to isto može biti do kvalitete peleta

sad sam zvala Rogaticu, ne znam koja je firma, Milada je gospođa koja mi je rekla da je pelet poskupio na 260 KM i tek imaju od sredine 11-og mjeseca za isporučiti

lani sam čula da je kod Prozora u pripremi za otvaranje veliki pogon za proizvodnju peleta pa ako ko zna bila bih zahvalna na informacijama
kikkan
Posts: 33
Joined: 17/03/2006 09:27
Location: Sarajevo

#24 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kikkan »

Evo, upravo sam zvao i bio energy... nasao link na stranici termoflux-a. Cijena 330KM sa prevozom na Kantonu Sarajevo. Trenutno nemaju peleta na stanju a mjesec dana je rok isporuke.

Potrosnja ti zavisi od izolacije. Ako nije 'dihtovana' kako si navela u tom slucaju vjerovatno ima i gubitaka dosta. Potrosnja od 3 vrece na tu kvadraturu sto imas i nije previse, sudeci po onome sto sam cuo od drugih.
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#25 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by kokolina »

dvije sezone smo koristili FIS-ov koji prodaje sjemenarna u Mostaru i bili smo zadovoljni ali je skup
nisam sad sigurna je li vreča bila 5 ili 6 KM
Post Reply