"Kvalitet goriva na pumpama"?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#676 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by klixo »

Na HIFA-i sipam Bog zna koliko godina mozda 5-6 , nikad nista nije nista otislo ,a da je vezano za lose gorivo.
Znam nerijetko i na EP nasuti takodjer nikad nista.
Dakle za zitelje Sarajeva preporucujem EP Cengic Vila i HIFA Stup.

Kakvo je na Gazproumu gorivo ?
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#677 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Ned071 »

Iz mog iskustva najbolji dizel ep. Najbolji benzin petrol. najgori benzin el tarik i hifa. gazprom nako...
SimkeA
Posts: 355
Joined: 10/12/2010 19:26

#678 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by SimkeA »

Kakva su vaša iskustva sa kvalitetom dizel goriva na EP i INA pumpama?
Kolega me ubjeđuje da je to gorivo koje se uvizi iz Mađarske dok je gorivo na Gazprom pumpama zapravo gorivo iz rafinerije Pančevo i da je to ž kvaliteta.

Ja sam sipao i na EP i Gazpromu i Hifi. Iskreno ne mogu da primijetim neku razliku iako mi je možda i subjektivan utisak da sam nešto manje km prešao sa Gazprom gorivom.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#679 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by seoBIH »

Isto tako. Dok su cijene bile 2.46 vazda sam bio na EP pumpi na c. vili. Kada su poceli srat sa cijenama, prvi dizati, zadnji spustati, ja sam vazda na stupu kod Gasproma. Ja licno nisam primijetio nikakve razlike.
NediM17
Posts: 21682
Joined: 05/11/2009 11:49

#680 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by NediM17 »

SimkeA wrote:Kakva su vaša iskustva sa kvalitetom dizel goriva na EP i INA pumpama?
Kolega me ubjeđuje da je to gorivo koje se uvizi iz Mađarske dok je gorivo na Gazprom pumpama zapravo gorivo iz rafinerije Pančevo i da je to ž kvaliteta.

Ja sam sipao i na EP i Gazpromu i Hifi. Iskreno ne mogu da primijetim neku razliku iako mi je možda i subjektivan utisak da sam nešto manje km prešao sa Gazprom gorivom.
GAZPROM-ovo gorivo jeste iz rafinerije u Pancevu koja je rekonstruisana prije par godina nakon sto ju je kupio GAZPROM i proizvodi gorivo po najstrozijim EURO normama, prema tome kolega je upravu donekle, tj. do dijela da se gorivo proizvodi u Pancevu.
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#681 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by Aurea Mediocritas »

Sto se tice benzina, ja najbolja iskustva imam sa Petrolovim gorivom. Dizel u poslovnom auto najbolje ide kad sipam na EP.
User avatar
tovarish
Posts: 3507
Joined: 26/05/2008 23:57

#682 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by tovarish »

Da malo podignem temu.

Dok sam vozio benzinca,na kvalitet goriva nisam obracao paznju jer mi je bilo sve ok.Motor je bio 1.4 MPI 44kw

Sad sa dizelom je vec drugacije.Promijenio sam nekoliko firmi i najbolji se pokazao Hifa.Ina i EP su mi ok,al kod EP-a je bilo razlika od pumpe do pumpe.Gazprom sam 2x usuo tako da ne mogu tu donijeti sud.Odbacio sam slovenski Petrol i jednu lokalnu pumpu.

Posto vozim auto koje ima mjerac potrosnje goriva, i cesto sam na putu za Sarajevo (2-3 puta mjesecno), tako da stalno testiram potrosnju goriva na toj ruti.

Hifa najmanje trosi,pa Ina, a onda Petrol.

Kod EP-a su razlike.Na jednoj pumpi sve ok,al na drugoj katastrofa.Auto lupa i trese se,a potrosnja veca i za pola litra.Ono sto je zanimljivo,ova sa boljim gorivom je stara pumpa,a ova sa losim je renovirana.Obje su u USK.

Auto je citroen 2.0 hdi 66kw

Tako da sto se tice federacije znam gdje da tocim,al me interesuju oni iz istocnog dijela bih.Tamo nema ni Hife ni INE.Zbog toga me interesuju vasa iskustva,pogotovo onih cije vozilo ima motor kao kod mene.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#683 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by 530i »

Pošto je to prvi HDI uopšte nećeš nigdje imati problema. Da je auto euro5 ili euro6 onda bi imalo smisla ganjati dobru naftu, ovako je manje više svaka ok.
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#684 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by klaki »

jel i dalje istinita ona prica da je kod nas benzin veoma los i da benzinac trosi dosta vise nego sto bi trosio sa njemackim gorivom npr
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#685 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by 530i »

Ma nije, veći je problem sa dizelom.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#686 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by quarterback »

klaki wrote:jel i dalje istinita ona prica da je kod nas benzin veoma los i da benzinac trosi dosta vise nego sto bi trosio sa njemackim gorivom npr
nisam isao u njemacku ali sam sipao prije par godina na tifonu za koji su tada u hr tvrdili da je najkvalitetniji
nikakve razlike
95ica
lavic
Posts: 3085
Joined: 14/04/2011 15:03

#687 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by lavic »

quarterback wrote:
klaki wrote:jel i dalje istinita ona prica da je kod nas benzin veoma los i da benzinac trosi dosta vise nego sto bi trosio sa njemackim gorivom npr
nisam isao u njemacku ali sam sipao prije par godina na tifonu za koji su tada u hr tvrdili da je najkvalitetniji
nikakve razlike
95ica
Ja kad sam prije par godina nasuo dizel bez sumpora na tifonu, kao da sam auto promjenio, tisi, ostriji, kao benzinac bio. Halal im svaka kuna.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#688 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by quarterback »

razliku u reakciji (subjektivno misljenje) ja sam primjetio samo kada sam mijesao goriva, recimo naspem pola 95, pola 100, a na potrosnju nije bilo nekog uticaja
cccccc
Posts: 243
Joined: 11/04/2013 20:04

#689 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by cccccc »

Ja sam sipao na petrolu koristio sam ovu bihamkovu karticu za popust. I bilo sve ok. Sad bihamk raskinuo sa pezrolom potpisali sa hifom. I hajd naspem na hifi i nisam mogao da vjerujem al auto bolje ide. Da ih ne ureknem. Nadam se da ce i potrosnja biti uredna. Al interesuje me dal neko ima iskustva sa neskovic pumpama. Cuo sam da su otvorili na vracama i da je dosta jeftinije.
dado_
Posts: 697
Joined: 25/12/2012 11:35

#690 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by dado_ »

cccccc wrote:Ja sam sipao na petrolu koristio sam ovu bihamkovu karticu za popust. I bilo sve ok. Sad bihamk raskinuo sa pezrolom potpisali sa hifom. I hajd naspem na hifi i nisam mogao da vjerujem al auto bolje ide. Da ih ne ureknem. Nadam se da ce i potrosnja biti uredna. Al interesuje me dal neko ima iskustva sa neskovic pumpama. Cuo sam da su otvorili na vracama i da je dosta jeftinije.
Koje auto je u pitanju? Ja sipam na neskovicu na vracama kako su otvorili jer mi je blizu i dosta povoljnije, a i nije auto novo pa da me strah nesto, i nisam imao problema nikakvih, euro 3 pd motor 1.9 74kw, odnosno nisam primijetio neku razliku u odnosu na ostale pumpe
cccccc
Posts: 243
Joined: 11/04/2013 20:04

#691 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by cccccc »

dado_ wrote: Koje auto je u pitanju? Ja sipam na neskovicu na vracama kako su otvorili jer mi je blizu i dosta povoljnije, a i nije auto novo pa da me strah nesto, i nisam imao problema nikakvih, euro 3 pd motor 1.9 74kw, odnosno nisam primijetio neku razliku u odnosu na ostale pumpe
Golf 4 1,9 96kw. A znas li mozda cijenu dizela trenutno na neskovicu?
dado_
Posts: 697
Joined: 25/12/2012 11:35

#692 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by dado_ »

cccccc wrote:
dado_ wrote: Koje auto je u pitanju? Ja sipam na neskovicu na vracama kako su otvorili jer mi je blizu i dosta povoljnije, a i nije auto novo pa da me strah nesto, i nisam imao problema nikakvih, euro 3 pd motor 1.9 74kw, odnosno nisam primijetio neku razliku u odnosu na ostale pumpe
Golf 4 1,9 96kw. A znas li mozda cijenu dizela trenutno na neskovicu?
Ma samo deri, bilo je 1.74 prije 3-4 dana. Danas nesto obavljao po gradu i rekoh odoh nasut do vrha dok je ovaj minus, usput mi el tarik velesici, 1.96 dizel.. 22kf razlika...
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#693 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by kritichar »

Kontroliše li iko dizel na pumpama?
Ljudima kojima se desi da im smrzne dizel u autu ne mogu naći aditiv ni na jednoj pumpi. Nema ga ni na pumpama, nit u gorivu, ili bar odgovarajućeg za ove minuse!
Zima izgleda nije iznenadila samo zimske službe.
User avatar
konektovan
Posts: 40594
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#694 Re: RE: Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by konektovan »

kritichar wrote:Kontroliše li iko dizel na pumpama?
Ljudima kojima se desi da im smrzne dizel u autu ne mogu naći aditiv ni na jednoj pumpi. Nema ga ni na pumpama, nit u gorivu, ili bar odgovarajućeg za ove minuse!
Zima izgleda nije iznenadila samo zimske službe.
Auto shopovi ostali bez aditiva, trzni centri, pumpe, jedino kare ima na stanju mannol aditive.

Sent from my C6603 using Tapatalk
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#695 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by tempuser »

Sto se tacke smrzavanja tice mislim da se poslije ove epozide moze zakljuciti da nase gorivo i nije toliko smece, sto se ostalh parametara tice vjerovatno jeste.
Ja ne mogu da se nacudim kako su ga ljudi iz HR glabnuli. PO HR zakonima od 15.11. do 29.2. nafta se aditira na -15, znaci sve sto je iz HR otislo na zimovanje u BiH, IT, AT ga je popusilo momacki.
Roddjacima iz DBK se pokvarnio njihov auto i uzmu rent-a-car, Audi A3 1,6 TDI 2015. god, presao 30k km i dodju na Bjelasnicu. Oni nisu sipali gorivo nego su dobili pun auto i naravno drugu noc kad su krenuli u grad izdahne. Zovu rental, ovi slijezu ramenima, kazu sipaj aditiv. Kakav crni aditiv kad je vec zacepilo i kad je prva pumpa 20 km u Krupcu???? Lik pizdi, u renyalu su znali gdje ide i nisu ga upozorili. Sta da mu radis???? Na BIHAMK ne racunaj, ljudi nabrojali 1200 intervencija! Nije to Golf 2 da zaljevas filter vrelom vodom da upalis. Auto automatik, el. rucna, sve i kad bi nasao negdje grijanu garazu koje nema za lijeka, na snijegu ga ne mozes ni gurati ni slepati takvog do garaze. Ajd organizujem prikolicu i dok sa se penjao na Bjelasnicu vidim jedno 5-6 slepa sam vidio kako spustaju auta sa HR tablicama. Prenocice auto u garazi nije problem (kod prijatelja 6 komada na "grijanju", otpustice parafin, ali sta sa 3/4 rezervoara? Ako i dopunis do vrha pitanje je sta ce biti sljedeci dan. Da ne rizikujes rokaj aditiv, jedva ga nasao Nestro aditiv na nekoj pumpi prije krupca i litar benzina, ko ga hebe, rent-a-car je. E sad, lijepo je kad imas rodjaka koji moze nesto organizovati, ali sta sa onim koji nisu imali nikoga.
Prijatelj mi prica, ljudi masnovno zvali INA-u u HR koja ih je 'ladno skinula s dnenvnog reda pozivajuci se na zakon!
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#696 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by direstraits0078 »

Problem je s rentakar vozilima, dobiješ pun rezervoar, ne može se točiti blizu destinacije. Ako znaš gdje ideš, tvoja je odgovornost za gorivo.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#697 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by tempuser »

direstraits0078 wrote:Problem je s rentakar vozilima, dobiješ pun rezervoar, ne može se točiti blizu destinacije. Ako znaš gdje ideš, tvoja je odgovornost za gorivo.
Kako ce biti tvoja odgovornost za gorivo kad uzimas auto sa punim rezervoarom i dometom od cca 1000 km? Eventualno ako predjes vise od tih 1000km, unutar toga ne moze biti. Osim toga, prilikom ugovaranja najma definises gdje ides. Ako je neko definisao BiH, AT, SLO, bilo koju destinaciju gdje su moguce niske cijene valjda je odnosva duznost rentala da pripremi auto, upozori te na probleme sa gorivom ili na kraju krajeva ne iznajmi auto za tu destinaciju?
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#698 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by direstraits0078 »

Ma svi su drugi krivi, ali ja kad planiram put, pa se desi sranje, niko mi nije kriv osim mene. Ni INA, koja je ispoštovala zakon, ni rentakar koji je natočio gorivo na INI. Boli neka stvar rentakar agenciju za vremensku prognozu. Njihovo je da ispoštuju zakon, a tvoje da misliš glavom.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#699 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by tempuser »

direstraits0078 wrote:Ma svi su drugi krivi, ali ja kad planiram put, pa se desi sranje, niko mi nije kriv osim mene. Ni INA, koja je ispoštovala zakon, ni rentakar koji je natočio gorivo na INI. Boli neka stvar rentakar agenciju za vremensku prognozu. Njihovo je da ispoštuju zakon, a tvoje da misliš glavom.


Ma ja, ti bi mislio glavom pa bi prvo odvezao na servis da prospes 40 lit goriva i na rezervi dosao do BiH da naspes pun rezervoar dizela koji ne ledi. :run:
Ne palamudi bezveze, ti prvi, koji se nominalno razumijes u to, ne bi znao kakvo gorivo imao u autu kad ga iznajmis, a kako ce znati oni koje to ne interesuje! Svrha rentakara je da iznajmis i vozis, a ne da mislis na to kakvo je gorivo u rezervoaru, kakve su gume i imas li pratecu opremu.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#700 Re: "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by direstraits0078 »

tempuser wrote:
direstraits0078 wrote:Ma svi su drugi krivi, ali ja kad planiram put, pa se desi sranje, niko mi nije kriv osim mene. Ni INA, koja je ispoštovala zakon, ni rentakar koji je natočio gorivo na INI. Boli neka stvar rentakar agenciju za vremensku prognozu. Njihovo je da ispoštuju zakon, a tvoje da misliš glavom.


Ma ja, ti bi mislio glavom pa bi prvo odvezao na servis da prospes 40 lit goriva i na rezervi dosao do BiH da naspes pun rezervoar dizela koji ne ledi. :run:
Ne palamudi bezveze, ti prvi, koji se nominalno razumijes u to, ne bi znao kakvo gorivo imao u autu kad ga iznajmis, a kako ce znati oni koje to ne interesuje! Svrha rentakara je da iznajmis i vozis, a ne da mislis na to kakvo je gorivo u rezervoaru, kakve su gume i imas li pratecu opremu.
Vidi, ja kad krenem za sjever SE vlastitim vozilom, ne krecem s punim rezervoarom, jer znam da gorivo koje natocim na lokalnoj pumpi ne odgovara temperaturama od -30°C na kojima cu voziti hiljadu km dalje. I to je sva mudrost. Ako se radi o rentacar vozilu, normalno da cu se postarati da nalijem aditiv u rezervoar. To je isto kao da krenes na put s rentacar vozilom i upali ti se lampica za ulje, nakon sto si presao nekih milju-dvije kilometara, i sad ti ocekujes da u gepeku nadjes ulje odgovarajuce gradacije, ili ocekujes da se ulje samodopuni i samonalije u motor? Ne budi dijete, znas veoma dobro da si za sve sto se desi u tvom vozilu ti odgovoran, ako tako stoji u ugovoru koji si potpisao. A uglavnom stoji. Po tebi bi ti s iznajmljenim vozilom krenuo na put za koji vozilo nije pripremljeno (npr. s ljetnjim gumama krajem aprila mjeseca krenes negdje preko Alpi, a u medjuvremenu zapada snijeg) i onda kad zaglavis okrivis rentacar agenciju. Spusti se malo u realnost, nije sve kao u filmovima. ;)
Post Reply