"Kvalitet goriva na pumpama"?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
campa_xxx
Posts: 4082
Joined: 23/11/2007 22:04
Location: Metropola

#1 "Kvalitet goriva na pumpama"?

Post by campa_xxx »

Juce sam nasuo gorivo na EP pumpi kod OHR-a, sreca pa samo za 10 KM ili 4,5l ali sto je najgore u ta 4,5l sigurno je bilo 30%-40% vode... :x Napravili su mi toliki problem da sam morao da cistim rezervoar i kupujem novi filter! Nije skup filter, ali kada bih vam pokazao onaj sto sam skinuo ne biste vjerovali ali u njemu je bilo svega vise osim goriva! Zamislite, vozim se gradom i auto ne moze da ide vise od 20 na sat, iza mene kolona auta onako svi nervozni sviraju mi da vozim a kod mene auto ne da trza nego se ljulja kao da sam lowrider hebo te! Pa kako ih nije stid vise, hajde uredu pomalo vode nasuti u gorivo pa malo zatrza auto i gotovo, ali ono juce je prevrsilo sve mjere :x :x :x :x Postoji li neka inspekcija za te stvari, postoji li kontrola kvalitete goriva, mogu li se prijaviti kome ovakvi slucajevi i da li se moze negdje odnijeti uzorak goriva na analizu pa da im posaljem inspekciju, vasa iskustva? (U pitanju je SUPER 98 gorivo)

P.S. Zamolio bi administratore da ovu temu ne prebacuju na podforum auta, jer ce je ovdje vidjeti vise ljudi a u pitanju je Sarajevo,
Hvala
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#2 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by strong69 »

Mislim da nekakva inspekcija postoji ali evo kako rade... Najgore je sto je stanje na svim pumpama otprilike isto. Slicne probleme su imali ljudi koji su sipali i na drugim pumpama...
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#3 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by Miki123 »

Na svakoj pumpi piše deklaracija da gorivo odgovara određenom standardu kvaliteta, i dole potpis kantonalnog ili federalnog inspektora koji je to, valjda potvrdio. :skoljka:
cikavelja
Posts: 291
Joined: 07/03/2007 21:30
Location: Dje se koza muze! A nije sisa.

#4 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by cikavelja »

campa_xxx wrote:Juce sam nasuo gorivo na EP pumpi kod OHR-a, sreca pa samo za 10 KM ili 4,5l ali sto je najgore u ta 4,5l sigurno je bilo 30%-40% vode... :x Napravili su mi toliki problem da sam morao da cistim rezervoar i kupujem novi filter! Nije skup filter, ali kada bih vam pokazao onaj sto sam skinuo ne biste vjerovali ali u njemu je bilo svega vise osim goriva! Zamislite, vozim se gradom i auto ne moze da ide vise od 20 na sat, iza mene kolona auta onako svi nervozni sviraju mi da vozim a kod mene auto ne da trza nego se ljulja kao da sam lowrider hebo te! Pa kako ih nije stid vise, hajde uredu pomalo vode nasuti u gorivo pa malo zatrza auto i gotovo, ali ono juce je prevrsilo sve mjere :x :x :x :x Postoji li neka inspekcija za te stvari, postoji li kontrola kvalitete goriva, mogu li se prijaviti kome ovakvi slucajevi i da li se moze negdje odnijeti uzorak goriva na analizu pa da im posaljem inspekciju, vasa iskustva? (U pitanju je SUPER 98 gorivo)

P.S. Zamolio bi administratore da ovu temu ne prebacuju na podforum auta, jer ce je ovdje vidjeti vise ljudi a u pitanju je Sarajevo,
Hvala

Da, postoje inspekcije. Kako one rade, nekom drugom prilikom ali je EP obavezan raditi kontrolu goriva i pokusavati odrzati kvalitet. Ne branim ih, samo onako usput kazem,na kraju krajeva, ko ih jebe.

Ali haj'mo baviti se uzrocima, ne posljedicama.
Kazes, nasuo za cenera. Ok, realnost BH gradjanstva, niko te ne krivi. Ali po zdravoj logici stvari, ti tako radis skoro pa uvijek ( ispravi me ako grijesim).
Prosjecna starost auta u BiH je oko 17 god., neka je kod tebe 10 god staro auto. U tih x godina koliko je auto kod tebe, koliko si puta promijenio filter goriva?
Pokusavam reci, sipas za cenera, vozis se mekih 40-50 km, opet sipas za cenera pa tako do džadžment deja. Svo ono smece koje talozi u tanku godinama, opiljci, pijesak, komadi rezerv'ara, voda se konstantno izjebaje i mucka svakim tvojim cenerom!
Ode u dovod, filter pa taman da ga mijenjas svake godine ili cak cesche, ima svoj rok trajanja, odnosno dodje do zasicenja. Nekazem da EP valja, ali da si sipao i na Shellu, Aralu ili Exxsonu to bi ti se desilo kad tad :bih:
Pokusaj sipati bar malo vece kolicine goriva, necekaj da se crvena upali, vec da imas bar 10 litara prije nego sto opet posijetis Ep ili koga god.
Mala pridika, ali ovo iz licnog iskustva govorim.
Neljutis se?

ps

I jeste za pdf Auto, nema veze sa Sa, svima nam je isto.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#5 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by Skyfox »

ja sam bas na toj pumpi tocio do prije godinu dana jer mij e blizu, nekoliko ljudi mi je savjetovalo da predem na neku drugu pumpu jer to sto sipaju nije kvalitetno, i presao sam mada nisam primjetio da se auto cudno ponasalo u tom periodu...
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#6 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by slavkoimamodilera »

Energopetrol, pumpa kod OHR-a je i mom jaranu syebala auto zamalo... problem EP-a su stari tankovi, plus sto je u njima u ratu stajalo sve i svasta... bolje da ne znate...

Samo jedna stvar na koju bih se osvrnuo... za cenera ili za pedesed kad sipas... jel pumpa izvlaci gorivo odozgo ili odozdo?
User avatar
hotazmaj
Posts: 308
Joined: 14/03/2004 00:00

#7 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by hotazmaj »

Ma kakav crni EP. Jednom sam u zivotu tu nasuo, i nikad vise.
Nije mi te zao kad pored Omv-a sipas na EP.
BTW nakon 60.000 km skinuo plovak od rezervoara (Ostao povelik otvor).
Znate li da sam se bukvalno ogledao o dno rezervoara :D Jos je dizel
čičamiča
Posts: 84
Joined: 19/08/2008 22:45

#8 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by čičamiča »

Pričate gluposti.

Gorivo ako sumnjaš u njega odnesi u RGH Inspekt ( npr.) rade analizu goriva i možeš dobiti sve rezultate.
Sva goriva odogovaraju standardu EN 590 ( malo pročitajte).
Moja firam je radila internu analizu goriva na 8 pumpi u Sa - različiti snabdjevači i ta pumpa u Ljubljanskoj ulici je imala najmanji postotak sumpora u gorivu.
U konkurenciji su bili i famozni PETROL ( jedva upao u standar), OMV, INA, HIFA,El tarik....

Ako pumpa lijepo izgleda ( OMV , PETROL ) neznači da toči kvalitetno gorivo.

Nek je tuđe pa odmah valja - fuj za razmišljanje.
neki
Posts: 6635
Joined: 17/02/2005 07:57

#9 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by neki »

Ne mozes se nikome zaliti, nikakvoj inspekciji ili ministarstvu jer da bi to uradio moras imati uzorak goriva i racun :) A racun naravno nemas:))
Ta pumpa u ljubljanskoj nema prastari tank i pumpe jer je 100% unistena u ratu i komplet obnovljena prije 10ak godina.
EP-ovo gorivo uopste nije lose za razliku od drugih, pa i famoznog OMV-a kojeg kod nas svi hvale na sva zvona, a ne znaju za cinjenicu da OMV-ovo gorivo kod nas i u austriji nije isto. Kod nas naftu uvoze iz rafinerije u Rumuniji koja ima gore standarde nego ona u B. Brodu..
Prije ce biti da su problemi nastali zbog stanja auta i odrzavanja istog :)
Bobi
Forum administrator
Posts: 31997
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#10 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by Bobi »

slavkoimamodilera wrote:Energopetrol, pumpa kod OHR-a je i mom jaranu syebala auto zamalo... problem EP-a su stari tankovi, plus sto je u njima u ratu stajalo sve i svasta... bolje da ne znate...

Samo jedna stvar na koju bih se osvrnuo... za cenera ili za pedesed kad sipas... jel pumpa izvlaci gorivo odozgo ili odozdo?
To sam ja prvo pomislio :D...stari(suplji :D) tankovi a josh kisha padala danima :-) .Valjda izvlaci odozdo :skoljka: ?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#11 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by VjecitiStudent »

čičamiča wrote:Pričate gluposti.

Gorivo ako sumnjaš u njega odnesi u RGH Inspekt ( npr.) rade analizu goriva i možeš dobiti sve rezultate.
Sva goriva odogovaraju standardu EN 590 ( malo pročitajte).
Moja firam je radila internu analizu goriva na 8 pumpi u Sa - različiti snabdjevači i ta pumpa u Ljubljanskoj ulici je imala najmanji postotak sumpora u gorivu.
U konkurenciji su bili i famozni PETROL ( jedva upao u standar), OMV, INA, HIFA,El tarik....

Ako pumpa lijepo izgleda ( OMV , PETROL ) neznači da toči kvalitetno gorivo.

Nek je tuđe pa odmah valja - fuj za razmišljanje.
Na zadnjem servisu, moj majstor je bio u soku kad je mijenjao filter goriva, toliko je gorivo (dizel) bilo cisto.
Ni kap nije bila natocena mimo OMV-a.
bibliotekar
Posts: 126
Joined: 19/02/2007 23:21

#12 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by bibliotekar »

ma nije problem kvaliteta, sve pumpe su tu negdje, ali cijena jeste problem, narocito u ep...Kod njih uvijek skuplje...
čičamiča
Posts: 84
Joined: 19/08/2008 22:45

#13 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by čičamiča »

Da malo računamo:

-Kupio si 4,5 litara.
-Otvorio rezervoar i našao svašta.... ( po opisu velika količina)
-U međuvremenu si se malo i vozio - potrošio 1-2 litara minimum.
- Nešto je ostalo u sistemu vozila....

Malo mi je ova matematika nejasna :)
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#14 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by Alhemicarkaa »

Dakle, auto redovno servisirami mijenjam sve potrebne filtere. I to pred more uvijek. Krenuli smo na more i nasuli u Tariku do vrha. Auto je kasljucalo i pri povratku svaki kilometar se gasilo (hvala Bogu bili u Sarajevu vec). Kad sam ga slijedeci put upalila gasio se bukvalno svaki metar, pa sam dosla na ideju da istrosim gorivo skoro do kraja i vidim je li u tome problem jer je majstor pregledao i rekao da je sve ok. Slijedeci put naspem u OMVu i nikad mi se vise auto nije ugasilo samo od sebe. Otada samo u OMVu sipam, nije mi na ruku ali te traume vise ne bih prozivljavala.
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#15 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by Vertigo »

Nista novo i nije to do EP kao firme, vec do poslovoda pojedinih pumpnih stanica.
Poslovode drzavnih trgovina ili pumpi su prija rata bili jako bogati ljudi, ostala navika.
I ako mislite da nece iskoristiti svaku priliku za markom, varate se.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#16 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by ljubav_aha »

wow,steta je kupiti novi automobil
User avatar
campa_xxx
Posts: 4082
Joined: 23/11/2007 22:04
Location: Metropola

#17 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by campa_xxx »

cikavelja wrote: Da, postoje inspekcije. Kako one rade, nekom drugom prilikom ali je EP obavezan raditi kontrolu goriva i pokusavati odrzati kvalitet. Ne branim ih, samo onako usput kazem,na kraju krajeva, ko ih jebe.

Ali haj'mo baviti se uzrocima, ne posljedicama.
Kazes, nasuo za cenera. Ok, realnost BH gradjanstva, niko te ne krivi. Ali po zdravoj logici stvari, ti tako radis skoro pa uvijek ( ispravi me ako grijesim).
Prosjecna starost auta u BiH je oko 17 god., neka je kod tebe 10 god staro auto. U tih x godina koliko je auto kod tebe, koliko si puta promijenio filter goriva?
Pokusavam reci, sipas za cenera, vozis se mekih 40-50 km, opet sipas za cenera pa tako do džadžment deja. Svo ono smece koje talozi u tanku godinama, opiljci, pijesak, komadi rezerv'ara, voda se konstantno izjebaje i mucka svakim tvojim cenerom!
Ode u dovod, filter pa taman da ga mijenjas svake godine ili cak cesche, ima svoj rok trajanja, odnosno dodje do zasicenja. Nekazem da EP valja, ali da si sipao i na Shellu, Aralu ili Exxsonu to bi ti se desilo kad tad :bih:
Pokusaj sipati bar malo vece kolicine goriva, necekaj da se crvena upali, vec da imas bar 10 litara prije nego sto opet posijetis Ep ili koga god.
Mala pridika, ali ovo iz licnog iskustva govorim.
Neljutis se?

ps

I jeste za pdf Auto, nema veze sa Sa, svima nam je isto.
Naravno da se ne ljutim...mijenjao sam filter goriva prije 20tak dana, znaci nije bio star...
Kada sam stavio novi filter nakon ovoga sto mi se desilo bas reko da pogledam sta ce biti sad u filteru, necete vjerovati ali fakat se vidi voda u gorivu (pola filtera jedna tecnost, pola druga, bas se dobro vidi) i gorivo nema nikakve boje...
100 % nije do mog auta
User avatar
campa_xxx
Posts: 4082
Joined: 23/11/2007 22:04
Location: Metropola

#18 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by campa_xxx »

čičamiča wrote:Da malo računamo:

-Kupio si 4,5 litara.
-Otvorio rezervoar i našao svašta.... ( po opisu velika količina)
-U međuvremenu si se malo i vozio - potrošio 1-2 litara minimum.
- Nešto je ostalo u sistemu vozila....

Malo mi je ova matematika nejasna :)
Nisam rekao da sam u rezervoaru nasao svasta, nego u benzinskom filteru a kada sam to vidio ocistio sam rezervoar...logicno
Kazes malo se vozao i potrosio par litara...ok ali nisam rekao da nije bilo goriva u autu , pa nisam valjda gurao do pumpe da naspem goriva,znaci dok sam isao prema pumpi sve je bilo ok, tek kada sam gore nasuo gorivo pocelo je da zeza...
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#19 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by Qler »

ja sipam gdje prvo naletim, i iskreno, nisam primjetio nikakve razlike izmedju EP-a, OMV-a i selexa (tu nekako najcesce sipan)

EP sipam kod strojorada i na pofalicima najcesce, OMV rajlovac ili stup. ne znam, do cega je ali kod mene nikakvih promjena.

i da, auto odrzava, znaci redovno mijenjanje svih filtera i to.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#20 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by VjecitiStudent »

Qler wrote:ja sipam gdje prvo naletim, i iskreno, nisam primjetio nikakve razlike izmedju EP-a, OMV-a i selexa (tu nekako najcesce sipan)

EP sipam kod strojorada i na pofalicima najcesce, OMV rajlovac ili stup. ne znam, do cega je ali kod mene nikakvih promjena.

i da, auto odrzava, znaci redovno mijenjanje svih filtera i to.
Razni tipovi motora razlicito podnose necistoce u gorivu.
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#21 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by slavkoimamodilera »

Bobi wrote:Valjda izvlaci odozdo :skoljka: ?
E pa kakve veze onda ima jel sipas svaki put petobanku ili cenera? :mrgreen: Ili mozda ta "prljavstina" odjednom postane laksa od goriva pa pluta ako naspes za petobanku? :mrgreen:
čičamiča
Posts: 84
Joined: 19/08/2008 22:45

#22 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by čičamiča »

campa_xxx wrote:
čičamiča wrote:Da malo računamo:

-Kupio si 4,5 litara.
-Otvorio rezervoar i našao svašta.... ( po opisu velika količina)
-U međuvremenu si se malo i vozio - potrošio 1-2 litara minimum.
- Nešto je ostalo u sistemu vozila....

Malo mi je ova matematika nejasna :)
Nisam rekao da sam u rezervoaru nasao svasta, nego u benzinskom filteru a kada sam to vidio ocistio sam rezervoar...logicno
Kazes malo se vozao i potrosio par litara...ok ali nisam rekao da nije bilo goriva u autu , pa nisam valjda gurao do pumpe da naspem goriva,znaci dok sam isao prema pumpi sve je bilo ok, tek kada sam gore nasuo gorivo pocelo je da zeza...
Hajde opet.

Znači imao si "nešto"goriva u auto.
I nasu0 4,5 litara "nečega" i to ti s..balo svu količinu.
Opet neide.
Izračunaj malo procente toga "nečeg" u "nešto" pa ćeš sam skontati.
BTW - malo izmišljaš .....
Wolfheart
Posts: 246
Joined: 27/04/2004 15:57
Location: Rajvosa

#23 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by Wolfheart »

campa_xxx wrote:Pa kako ih nije stid vise, hajde uredu pomalo vode nasuti u gorivo pa malo zatrza auto i gotovo, ali ono juce je prevrsilo sve mjere
jarane moj... :thumbup:
za_sada_bez_dobrog_nicka
Posts: 1138
Joined: 28/09/2007 23:31
Location: 塞拉耶佛, サラエボ, سراييفو

#24 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka »

Nažalost ceneraši najčešće stradaju, naročito zimi, mada i ljeti bude problema, a problem je u kondenzaciji vode u non-stop praznom rezervoaru vozila.
Nepisano pravilo kako zimi ne treba prazniti spremnik ispod polovine nije zbog nekog mulja ilitiga čega, nego zbog kondenzacije vode u spremniku. Ako vozilo treba duže stajati, trebalo bi natočiti do čepa.
User avatar
alcho
Posts: 1467
Joined: 31/08/2006 09:08

#25 Re: Na Energopetrolu sipaju vodu umjesto goriva !!!

Post by alcho »

čičamiča wrote:
campa_xxx wrote:
čičamiča wrote:Da malo računamo:

-Kupio si 4,5 litara.
-Otvorio rezervoar i našao svašta.... ( po opisu velika količina)
-U međuvremenu si se malo i vozio - potrošio 1-2 litara minimum.
- Nešto je ostalo u sistemu vozila....

Malo mi je ova matematika nejasna :)
Nisam rekao da sam u rezervoaru nasao svasta, nego u benzinskom filteru a kada sam to vidio ocistio sam rezervoar...logicno
Kazes malo se vozao i potrosio par litara...ok ali nisam rekao da nije bilo goriva u autu , pa nisam valjda gurao do pumpe da naspem goriva,znaci dok sam isao prema pumpi sve je bilo ok, tek kada sam gore nasuo gorivo pocelo je da zeza...
Hajde opet.

Znači imao si "nešto"goriva u auto.
I nasu0 4,5 litara "nečega" i to ti s..balo svu količinu.
Opet neide.
Izračunaj malo procente toga "nečeg" u "nešto" pa ćeš sam skontati.
BTW - malo izmišljaš .....
O kako mudro i pronicljivo razmišljanje :lol: :lol: :lol:
Post Reply