Kutak za ateističko-religijski trenutak

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#4701 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi »

internazionale wrote: 07/01/2022 17:55
apsidejzi wrote: 05/11/2021 17:14 Znaci Novembar je 2021 i poplave haraju BiH a posebno u okolini Sarajeva. Citas tako vijesti i naleti ti ova. Poplavljen, dakle, objekat Messera koji je jedini certificirani proizvodjac kisika u BiH. Paralelno sa ovim, korona hara i dalje i imas mnogo ljudi kojima treba taj kisik.

Ako si mislio da cu sad poceti pricati o Bogu koji kaznjava/opominje/nagradjuje i apsurdnosti takvog uvjerenja... necu. Pricacu o drugom aspektu boga koji se spominje u gore linkovanom tekstu. Citiram:



Evo je opet fraza: u bozijim rukama. Fraza koja ocrtava podsvjest covjeka koji je izgovara i koji je u ovoj prici samo reprezentativni karakter jer ovu frazu koriste mnogi tako da je podsvjesna podloga identicna kod svih. Naime, radi se o izbjegavanju odgovornosti pred samim sobom. Ovo je van moje kontrole, ja nisam kriv. Bog tako htio. A moglo se zastiti. Recimo napravis jos jedan pogon na drugoj lokaciji. Kisa nije padala toliko u Bihacu, Zenici, Tuzli. Drzava je mogla malo pogurati sa parama. Mogla su se procistiti i produbiti korita jos ljetos kad su suse bile.

Al se to nije uradilo. Sad sve svalite na boga jer tu se zatvara zacarani krug i to je interna vrijednost boga. To je jos jedna verzija boga izuzetaka i ovdje se vidi zasto je bog potreban u zivotima ljudi. Treba im da zatvore krug odgovornosti. Svoju ljenost, nemar, javasluk i na kraju krajeva neuspjeh, uspjesno teleportiraju na neko nejasno random podrucje koje nazivaju bog. Samo podvuces crtu i sve svalis na boga. I njemu je onda logicno da postoji bog jer da ne postoji kako bi on sebi objasnio da je usrao motku. Da sad imas 50tak ljudi koji strepe za svoj zivot i hoce li im se pogorsati zdravlje.

Sad je sve u bozijim rukama... Trazi se spasitelj, trazi se figura oca koji ce nas spasiti problema u kojem se nalazimo. Bog je samo materijalizacija arheotipa oca, i sad je sve u njegovim rukama. Jer smo mi usrali a necemo da priznamo.
Po tvojoj logici nikada se ne bi u razvijenim i uređenim zemljama dešavale prirodne nesreće i katastrofe.

Đe si bio ranije da npr. Japancima održiš predavanje, da svijet izbjegne Fukushimu. Glup i lijen narod tamo, a vjernici
Valjda vjeruju u pogresnog boga. Sta li?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#4702 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi »

Jedno opazanje vezano za spasavanje djecaka Rejana iz Maroka koji je prije pet dana upao u bunar. Ostalo je jos nekih 30tak cm da se otkopa i publika je naprosto poludila. Neka televizija prenosi uzivo (naravno, sve se moze marketiniski popratiti pa tako i tudja patnja) i komentator u uzbudjenju uzvikuje: O Allahu spasi naseg malog brata Rejana. Publika uzivo uzvikuje tekbire kako je Allah najveci. Zahvaljuju mu se i mole ga za pomoc.

Ja posmatram i razmisljam: Allah je imao 5 dana da ucini nesto i prstom nije mrdnuo da pomogne. Da nije bilo Caterpillara (cafirski proizvod) i ljudi koji su kopali kubike i kubike zemlje, nebismo bili ni blizu da se djecak spasi. Allah je sve nijemo posmatrao, a dobija najvise zasluge. Ili je to mozda nezreli izljev emocija od strane publike pa Allaha samo nominalno spominju. Ne znam, nekako mi glupo zvuci. Dok vatrogasci/spasioci rizikuju svoj zivot kopanjem zadnjih 6 metara, sa provizornom zastitom od obrusavanja, i dok medicinski radnici smisljaju strategiju kako ga izvuci a da ga dodatno ne povrijede... sva zahvala ide allahu a u praksi, sve ih je ostavio na cijedilu. Bolesno.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#4703 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Hakiz »

apsidejzi wrote: 05/02/2022 21:23 Jedno opazanje vezano za spasavanje djecaka Rejana iz Maroka koji je prije pet dana upao u bunar. Ostalo je jos nekih 30tak cm da se otkopa i publika je naprosto poludila. Neka televizija prenosi uzivo (naravno, sve se moze marketiniski popratiti pa tako i tudja patnja) i komentator u uzbudjenju uzvikuje: O Allahu spasi naseg malog brata Rejana. Publika uzivo uzvikuje tekbire kako je Allah najveci. Zahvaljuju mu se i mole ga za pomoc.

Ja posmatram i razmisljam: Allah je imao 5 dana da ucini nesto i prstom nije mrdnuo da pomogne. Da nije bilo Caterpillara (cafirski proizvod) i ljudi koji su kopali kubike i kubike zemlje, nebismo bili ni blizu da se djecak spasi. Allah je sve nijemo posmatrao, a dobija najvise zasluge. Ili je to mozda nezreli izljev emocija od strane publike pa Allaha samo nominalno spominju. Ne znam, nekako mi glupo zvuci. Dok vatrogasci/spasioci rizikuju svoj zivot kopanjem zadnjih 6 metara, sa provizornom zastitom od obrusavanja, i dok medicinski radnici smisljaju strategiju kako ga izvuci a da ga dodatno ne povrijede... sva zahvala ide allahu a u praksi, sve ih je ostavio na cijedilu. Bolesno.
Uzalud...
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#4704 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi »

Hakiz wrote: 05/02/2022 22:14
apsidejzi wrote: 05/02/2022 21:23 Jedno opazanje vezano za spasavanje djecaka Rejana iz Maroka koji je prije pet dana upao u bunar. Ostalo je jos nekih 30tak cm da se otkopa i publika je naprosto poludila. Neka televizija prenosi uzivo (naravno, sve se moze marketiniski popratiti pa tako i tudja patnja) i komentator u uzbudjenju uzvikuje: O Allahu spasi naseg malog brata Rejana. Publika uzivo uzvikuje tekbire kako je Allah najveci. Zahvaljuju mu se i mole ga za pomoc.

Ja posmatram i razmisljam: Allah je imao 5 dana da ucini nesto i prstom nije mrdnuo da pomogne. Da nije bilo Caterpillara (cafirski proizvod) i ljudi koji su kopali kubike i kubike zemlje, nebismo bili ni blizu da se djecak spasi. Allah je sve nijemo posmatrao, a dobija najvise zasluge. Ili je to mozda nezreli izljev emocija od strane publike pa Allaha samo nominalno spominju. Ne znam, nekako mi glupo zvuci. Dok vatrogasci/spasioci rizikuju svoj zivot kopanjem zadnjih 6 metara, sa provizornom zastitom od obrusavanja, i dok medicinski radnici smisljaju strategiju kako ga izvuci a da ga dodatno ne povrijede... sva zahvala ide allahu a u praksi, sve ih je ostavio na cijedilu. Bolesno.
Uzalud...
I da stvar bude jos gora, pola sata nakon sto su ga izvukli... Allah ga uzeo sebi. Ja zaista zelim zivjeti u svemiru u kojem takav bog NE POSTOJI. Ako je ovakav bog vrijedan slavljenja i velicanja onda nesto nije u redu sa ljudima. Kome je ovo uredu onda on nije uredu.

Sa moje ateisticke strane, ovo je velika tragedija i mozda lekcija ljudima da budu pazljiviji sa svojim zivotima i zivotima ljudi oko sebe. Sama cinjenica da se dijete igralo oko bunara toliko dubokog je zabrinjavajuca. U zivotu treba preduzeti mjere opreza i zastiti se koliko mozes od potencijalnih nesreca. Sad ostaje samo tuga i bol. Iskreno saucesce porodici. Volio bih da je djecak prezivio ali pad od 30 metara je tesko prezivjeti...

Edit: Plus kad te hajvan ovako ponese... Pa jel on normalan. Gdje su nosila. Imobilizacija. Ne smije se ovako nositi povrijedjena osoba. Mora medicinsko osoblje prici, pa dok je jos u pecini spojiti ga na infuziju. Pa ga polako na nosilima izvuci... Al ne... konjina... Moguce da ga je upravo ovo i dokrajcilo

Image
Last edited by apsidejzi on 05/02/2022 22:51, edited 1 time in total.
User avatar
Leverage
Posts: 9515
Joined: 27/05/2018 16:32

#4705 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Leverage »

Bog ne postoji 100%, sva priča oko toga je sviranje qrcu.
User avatar
Ludzak
Posts: 5507
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#4706 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Ludzak »

apsidejzi wrote: 05/02/2022 21:23 Jedno opazanje vezano za spasavanje djecaka Rejana iz Maroka koji je prije pet dana upao u bunar. Ostalo je jos nekih 30tak cm da se otkopa i publika je naprosto poludila. Neka televizija prenosi uzivo (naravno, sve se moze marketiniski popratiti pa tako i tudja patnja) i komentator u uzbudjenju uzvikuje: O Allahu spasi naseg malog brata Rejana. Publika uzivo uzvikuje tekbire kako je Allah najveci. Zahvaljuju mu se i mole ga za pomoc.

Ja posmatram i razmisljam: Allah je imao 5 dana da ucini nesto i prstom nije mrdnuo da pomogne. Da nije bilo Caterpillara (cafirski proizvod) i ljudi koji su kopali kubike i kubike zemlje, nebismo bili ni blizu da se djecak spasi. Allah je sve nijemo posmatrao, a dobija najvise zasluge. Ili je to mozda nezreli izljev emocija od strane publike pa Allaha samo nominalno spominju. Ne znam, nekako mi glupo zvuci. Dok vatrogasci/spasioci rizikuju svoj zivot kopanjem zadnjih 6 metara, sa provizornom zastitom od obrusavanja, i dok medicinski radnici smisljaju strategiju kako ga izvuci a da ga dodatno ne povrijede... sva zahvala ide allahu a u praksi, sve ih je ostavio na cijedilu. Bolesno.
I pored svih tih uzvikivanja tekbira, dječak je nazalost preminuo.

Boga očito ne zanimaju molitve.
User avatar
Leverage
Posts: 9515
Joined: 27/05/2018 16:32

#4707 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Leverage »

Zlobnici bi rekli da se u ovakvim situacijama Bog ponaša nasumično, kao da ga nema.

To bi rekli zlobnici, a pošto ja nisam zloban neću reći ništa.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#4708 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Hakiz »

Leverage wrote: 05/02/2022 22:58 Zlobnici bi rekli da se u ovakvim situacijama Bog ponaša nasumično, kao da ga nema.

To bi rekli zlobnici, a pošto ja nisam zloban neću reći ništa.
Ne, ne. Dječak je bio toliko dobar da ga je bog, u ovom slučaju allah, u svojoj milosti uzeo sebi.
User avatar
Leverage
Posts: 9515
Joined: 27/05/2018 16:32

#4709 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Leverage »

Znači bolje bit gori. Pošteno.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#4710 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by broj dva »

apsidejzi wrote: 05/02/2022 21:23 Jedno opazanje vezano za spasavanje djecaka Rejana iz Maroka koji je prije pet dana upao u bunar. Ostalo je jos nekih 30tak cm da se otkopa i publika je naprosto poludila. Neka televizija prenosi uzivo (naravno, sve se moze marketiniski popratiti pa tako i tudja patnja) i komentator u uzbudjenju uzvikuje: O Allahu spasi naseg malog brata Rejana. Publika uzivo uzvikuje tekbire kako je Allah najveci. Zahvaljuju mu se i mole ga za pomoc.

Ja posmatram i razmisljam: Allah je imao 5 dana da ucini nesto i prstom nije mrdnuo da pomogne. Da nije bilo Caterpillara (cafirski proizvod) i ljudi koji su kopali kubike i kubike zemlje, nebismo bili ni blizu da se djecak spasi. Allah je sve nijemo posmatrao, a dobija najvise zasluge. Ili je to mozda nezreli izljev emocija od strane publike pa Allaha samo nominalno spominju. Ne znam, nekako mi glupo zvuci. Dok vatrogasci/spasioci rizikuju svoj zivot kopanjem zadnjih 6 metara, sa provizornom zastitom od obrusavanja, i dok medicinski radnici smisljaju strategiju kako ga izvuci a da ga dodatno ne povrijede... sva zahvala ide allahu a u praksi, sve ih je ostavio na cijedilu. Bolesno.
Molila sam se bogu da spasi moje bolesno djete i nakon operacije u bolinici sada je zdrav, hvala bogu sto ga je spasio.
To je ta logika…
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#4711 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by no_sikiriki »

Interesantno da vi (ateisti) Boga pojmite kao nekoga ko "intervenira" u životu vjernika - većina ljudi koji su vjernici, a koje poznajem, ne misle da Bog "sjedi i nadgleda" i sudjeluje u životu ljudi, nego vjeruju da nas je stvorio i pustio nas da živimo kako živimo i "snalazimo se".
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#4712 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by broj dva »

no_sikiriki wrote: 06/02/2022 09:28 Interesantno da vi (ateisti) Boga pojmite kao nekoga ko "intervenira" u životu vjernika - većina ljudi koji su vjernici, a koje poznajem, ne misle da Bog "sjedi i nadgleda" i sudjeluje u životu ljudi, nego vjeruju da nas je stvorio i pustio nas da živimo kako živimo i "snalazimo se".
Šta je svrha intervenističnog boga a la abrahamov bog ako ne interveniše ? Čemu molitve ? A reklamni pamflet mu je pun intervencija...
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#4713 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by no_sikiriki »

broj dva wrote: 06/02/2022 09:32
no_sikiriki wrote: 06/02/2022 09:28 Interesantno da vi (ateisti) Boga pojmite kao nekoga ko "intervenira" u životu vjernika - većina ljudi koji su vjernici, a koje poznajem, ne misle da Bog "sjedi i nadgleda" i sudjeluje u životu ljudi, nego vjeruju da nas je stvorio i pustio nas da živimo kako živimo i "snalazimo se".
Šta je svrha intervenističnog boga a la abrahamov bog ako ne interveniše ? Čemu molitve ? A reklamni pamflet mu je pun intervencija...
Pa ti ljudi vjeruju kako rekoh da nas je stvorio (dakle to mu je svrha), pušta nas da živimo, i onda ćemo (ko vjeruje u to) ići u pakao ili raj, po zasluzi.
Naravno ima i onih koji se mole Bogu za sve i očekuju od njega nešto, da im riješi životna pitanja, ali da svi vjernici vjeruju u Boga na taj način, onda bi zapravo bio ogroman broj nevjernika, jer logično da se loše stvari dešavaju i dobrim ljudima, djeca obolijevaju od raka itd. itd. I ako kreneš tom logikom da to Bog kao namjerno određuje, niko ne bi htio vjerovati u takvog Boga.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#4714 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi »

no_sikiriki wrote: 06/02/2022 09:37
broj dva wrote: 06/02/2022 09:32

Šta je svrha intervenističnog boga a la abrahamov bog ako ne interveniše ? Čemu molitve ? A reklamni pamflet mu je pun intervencija...
Pa ti ljudi vjeruju kako rekoh da nas je stvorio (dakle to mu je svrha), pušta nas da živimo, i onda ćemo (ko vjeruje u to) ići u pakao ili raj, po zasluzi.
Naravno ima i onih koji se mole Bogu za sve i očekuju od njega nešto, da im riješi životna pitanja, ali da svi vjernici vjeruju u Boga na taj način, onda bi zapravo bio ogroman broj nevjernika, jer logično da se loše stvari dešavaju i dobrim ljudima, djeca obolijevaju od raka itd. itd. I ako kreneš tom logikom da to Bog kao namjerno određuje, niko ne bi htio vjerovati u takvog Boga.
Velika vecina upravo tako i dozivljava boga. Sinoc se to jasno moglo vidjeti. Milioni i milioni dova koje su manje vise direktnog sadrzaja u kojima se moli da se djecak spasi. Ovo sto ti pises je Spinozin bog. Ono, kao neka sila koja je stvorila svemir i ostavila ga da se razvija dalje sam od sebe. Ne intervenise, ne obazire se. VJernici, u ovom slucaju muslimani, imaju veoma direktan i prisan odnos sa svojim bogom. To je i te kako aktivan i prisutan bog. Koji sve vidi, sve zna, sve moze. Koji je ljubomoran a kako smo sinoc mogli vidjeti pridjev Narcisoidan bi mu dobro odgovarao.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#4715 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by broj dva »

no_sikiriki wrote: 06/02/2022 09:37
broj dva wrote: 06/02/2022 09:32

Šta je svrha intervenističnog boga a la abrahamov bog ako ne interveniše ? Čemu molitve ? A reklamni pamflet mu je pun intervencija...
Pa ti ljudi vjeruju kako rekoh da nas je stvorio (dakle to mu je svrha), pušta nas da živimo, i onda ćemo (ko vjeruje u to) ići u pakao ili raj, po zasluzi.
Naravno ima i onih koji se mole Bogu za sve i očekuju od njega nešto, da im riješi životna pitanja, ali da svi vjernici vjeruju u Boga na taj način, onda bi zapravo bio ogroman broj nevjernika, jer logično da se loše stvari dešavaju i dobrim ljudima, djeca obolijevaju od raka itd. itd. I ako kreneš tom logikom da to Bog kao namjerno određuje, niko ne bi htio vjerovati u takvog Boga.
Većina vjernika ne vjeruje u boga. Da vjeruju drugaćije bi se ponašali.
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#4716 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by no_sikiriki »

apsidejzi wrote: 06/02/2022 10:33
no_sikiriki wrote: 06/02/2022 09:37

Pa ti ljudi vjeruju kako rekoh da nas je stvorio (dakle to mu je svrha), pušta nas da živimo, i onda ćemo (ko vjeruje u to) ići u pakao ili raj, po zasluzi.
Naravno ima i onih koji se mole Bogu za sve i očekuju od njega nešto, da im riješi životna pitanja, ali da svi vjernici vjeruju u Boga na taj način, onda bi zapravo bio ogroman broj nevjernika, jer logično da se loše stvari dešavaju i dobrim ljudima, djeca obolijevaju od raka itd. itd. I ako kreneš tom logikom da to Bog kao namjerno određuje, niko ne bi htio vjerovati u takvog Boga.
Velika vecina upravo tako i dozivljava boga. Sinoc se to jasno moglo vidjeti. Milioni i milioni dova koje su manje vise direktnog sadrzaja u kojima se moli da se djecak spasi. Ovo sto ti pises je Spinozin bog. Ono, kao neka sila koja je stvorila svemir i ostavila ga da se razvija dalje sam od sebe. Ne intervenise, ne obazire se. VJernici, u ovom slucaju muslimani, imaju veoma direktan i prisan odnos sa svojim bogom. To je i te kako aktivan i prisutan bog. Koji sve vidi, sve zna, sve moze. Koji je ljubomoran a kako smo sinoc mogli vidjeti pridjev Narcisoidan bi mu dobro odgovarao.
Da, tačno je da je tako u islamu. Kao i to da većina ljudi doživljava Boga kao "neinterventnog", pa i mnogi ljudi koji će sebe nazvati muslimanom/muslimankom. Rijetko ko se pridržava svega i vjeruje u sve onako kako je "zapisano", ljudi sebi prilagođavaju sve, pa i vjeru.
broj dva wrote: 06/02/2022 11:01
no_sikiriki wrote: 06/02/2022 09:37 Pa ti ljudi vjeruju kako rekoh da nas je stvorio (dakle to mu je svrha), pušta nas da živimo, i onda ćemo (ko vjeruje u to) ići u pakao ili raj, po zasluzi.
Naravno ima i onih koji se mole Bogu za sve i očekuju od njega nešto, da im riješi životna pitanja, ali da svi vjernici vjeruju u Boga na taj način, onda bi zapravo bio ogroman broj nevjernika, jer logično da se loše stvari dešavaju i dobrim ljudima, djeca obolijevaju od raka itd. itd. I ako kreneš tom logikom da to Bog kao namjerno određuje, niko ne bi htio vjerovati u takvog Boga.
Većina vjernika ne vjeruje u boga. Da vjeruju drugaćije bi se ponašali.
Ne bih baš rekla većina, ali slažem se da ima jako puno licemjernog ponašanja općenito.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#4717 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 06/02/2022 09:28 Interesantno da vi (ateisti) Boga pojmite kao nekoga ko "intervenira" u životu vjernika - većina ljudi koji su vjernici, a koje poznajem, ne misle da Bog "sjedi i nadgleda" i sudjeluje u životu ljudi, nego vjeruju da nas je stvorio i pustio nas da živimo kako živimo i "snalazimo se".
U tom slučaju ne bi postojale religije.
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#4718 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 06/02/2022 11:30
no_sikiriki wrote: 06/02/2022 09:28 Interesantno da vi (ateisti) Boga pojmite kao nekoga ko "intervenira" u životu vjernika - većina ljudi koji su vjernici, a koje poznajem, ne misle da Bog "sjedi i nadgleda" i sudjeluje u životu ljudi, nego vjeruju da nas je stvorio i pustio nas da živimo kako živimo i "snalazimo se".
U tom slučaju ne bi postojale religije.
Religije postoje i postojaće, ali način na koji se praktikuju ili ne praktikuju i kako se shvataju je evoluirao.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#4719 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 06/02/2022 11:34
Hakiz wrote: 06/02/2022 11:30

U tom slučaju ne bi postojale religije.
Religije postoje i postojaće, ali način na koji se praktikuju ili ne praktikuju i kako se shvataju je evoluirao.
Nema to veze. U Kur'anu, koji je božija riječ, piše uputstvo kako se dijeli nasljedstvo. Direktna božija intervencija u jednu ovosvjetovnu, profanu, za boga banalnu ljudsku stvar.

To obara stav da je bog, nakon što je stvorio ljude, pustio ih da se sami snalaze.

Drugi oblici direktne božije intervencije umjesto puštanja ljudi da se sami snalaze:

Traženje, na prvovjernikov vapaj bogu zašto ga ignoriše, Abrahamu/Ibrahimu da ubije sina i naročito zamjena sina ovnom, potop, razdvajanje Crvenog mora, pretvaranje vode u vino, itd.

Postojanje religija i njihovih dogmi, pravila, a naročito mitova, kaže da nije tačno da je bog stvorio ljude i pustio ih da se sami snalaze. Miješa se. Direktno i indirektno.

A kako su većina ljudi na planeti religiozni, dakle i većina vjernika su religiozni, to demantuje rečeni stav. Manjina možda tako vjeruje, većina ne.

Usput, kako božija riječ, njegov zakon, mogu evoluirati :shock:
User avatar
basicm
Posts: 10489
Joined: 16/01/2012 21:38

#4720 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by basicm »

Ludzak wrote: 05/02/2022 22:56
apsidejzi wrote: 05/02/2022 21:23 Jedno opazanje vezano za spasavanje djecaka Rejana iz Maroka koji je prije pet dana upao u bunar. Ostalo je jos nekih 30tak cm da se otkopa i publika je naprosto poludila. Neka televizija prenosi uzivo (naravno, sve se moze marketiniski popratiti pa tako i tudja patnja) i komentator u uzbudjenju uzvikuje: O Allahu spasi naseg malog brata Rejana. Publika uzivo uzvikuje tekbire kako je Allah najveci. Zahvaljuju mu se i mole ga za pomoc.

Ja posmatram i razmisljam: Allah je imao 5 dana da ucini nesto i prstom nije mrdnuo da pomogne. Da nije bilo Caterpillara (cafirski proizvod) i ljudi koji su kopali kubike i kubike zemlje, nebismo bili ni blizu da se djecak spasi. Allah je sve nijemo posmatrao, a dobija najvise zasluge. Ili je to mozda nezreli izljev emocija od strane publike pa Allaha samo nominalno spominju. Ne znam, nekako mi glupo zvuci. Dok vatrogasci/spasioci rizikuju svoj zivot kopanjem zadnjih 6 metara, sa provizornom zastitom od obrusavanja, i dok medicinski radnici smisljaju strategiju kako ga izvuci a da ga dodatno ne povrijede... sva zahvala ide allahu a u praksi, sve ih je ostavio na cijedilu. Bolesno.
I pored svih tih uzvikivanja tekbira, dječak je nazalost preminuo.

Boga očito ne zanimaju molitve.
A kao po defaultu bi se trebalo primiti sve sto ljudi dove? Na sta bi licilo to?
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#4721 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 06/02/2022 12:13
no_sikiriki wrote: 06/02/2022 11:34

Religije postoje i postojaće, ali način na koji se praktikuju ili ne praktikuju i kako se shvataju je evoluirao.
Nema to veze. U Kur'anu, koji je božija riječ, piše uputstvo kako se dijeli nasljedstvo. Direktna božija intervencija u jednu ovosvjetovnu, profanu, za boga banalnu ljudsku stvar.

To obara stav da je bog, nakon što je stvorio ljude, pustio ih da se sami snalaze.

Drugi oblici direktne božije intervencije umjesto puštanja ljudi da se sami snalaze:

Traženje, na prvovjernikov vapaj bogu zašto ga ignoriše, Abrahamu/Ibrahimu da ubije sina i naročito zamjena sina ovnom, potop, razdvajanje Crvenog mora, pretvaranje vode u vino, itd.

Postojanje religija i njihovih dogmi, pravila, a naročito mitova, kaže da nije tačno da je bog stvorio ljude i pustio ih da se sami snalaze. Miješa se. Direktno i indirektno.

A kako su većina ljudi na planeti religiozni, dakle i većina vjernika su religiozni, to demantuje rečeni stav. Manjina možda tako vjeruje, većina ne.

Usput, kako božija riječ, njegov zakon, mogu evoluirati :shock:
Moram priznati da me čudi da me nisi shvatio ili ne želiš da shvatiš ono što sam rekla. Nisam ni rekla da islam kao islam nije takav. Ali sam rekla da "način na koji se praktikuju ili ne praktikuju i kako se shvataju je evoluirao." Dakle to tvoje pitanje kako božija riječ može evoluirati nema smisla, jer nisam ni rekla da je to evoluiralo, nego način na to kako ljudi djeluju/ponašaju se, a da sebe i dalje smatraju pripadnikom određene religije (islama).

Unatoč tome što su mnogim muslimanima "puna usta" Boga (Allaha) "hvala Bogu", "ako Bog da" itd., u današnjici veliki broj tih ljudi ne vjeruje da Bog intervenira/miješa se (iako tako Kur'an kaže). To je sve što sam rekla.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#4722 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 06/02/2022 12:25
Hakiz wrote: 06/02/2022 12:13

Nema to veze. U Kur'anu, koji je božija riječ, piše uputstvo kako se dijeli nasljedstvo. Direktna božija intervencija u jednu ovosvjetovnu, profanu, za boga banalnu ljudsku stvar.

To obara stav da je bog, nakon što je stvorio ljude, pustio ih da se sami snalaze.

Drugi oblici direktne božije intervencije umjesto puštanja ljudi da se sami snalaze:

Traženje, na prvovjernikov vapaj bogu zašto ga ignoriše, Abrahamu/Ibrahimu da ubije sina i naročito zamjena sina ovnom, potop, razdvajanje Crvenog mora, pretvaranje vode u vino, itd.

Postojanje religija i njihovih dogmi, pravila, a naročito mitova, kaže da nije tačno da je bog stvorio ljude i pustio ih da se sami snalaze. Miješa se. Direktno i indirektno.

A kako su većina ljudi na planeti religiozni, dakle i većina vjernika su religiozni, to demantuje rečeni stav. Manjina možda tako vjeruje, većina ne.

Usput, kako božija riječ, njegov zakon, mogu evoluirati :shock:
Moram priznati da me čudi da me nisi shvatio ili ne želiš da shvatiš ono što sam rekla. Nisam ni rekla da islam kao islam nije takav. Ali sam rekla da "način na koji se praktikuju ili ne praktikuju i kako se shvataju je evoluirao." Dakle to tvoje pitanje kako božija riječ može evoluirati nema smisla, jer nisam ni rekla da je to evoluiralo, nego način na to kako ljudi djeluju/ponašaju se, a da sebe i dalje smatraju pripadnikom određene religije (islama).

Unatoč tome što su mnogim muslimanima "puna usta" Boga (Allaha) "hvala Bogu", "ako Bog da" itd., u današnjici veliki broj tih ljudi ne vjeruje da Bog intervenira/miješa se (iako tako Kur'an kaže). To je sve što sam rekla.
Samo ljudi poznaju boga i samo ljudi slušaju njegova pravila. Ako evoulira shvatanje tih pravila, sama pravila, njegova riječ je, de facto, evoluirala. A to bi trebalo biti nemoguće, nije bog kvark pa da ga sam čin posmatranja od ljudi mijenja.

Naredba da se kamenuju preljubnici je precizna i mora se tako i provesti, ako se slijede božija pravila.

Drugo, zašto si samo tu, usputnu, napomenu izdvojila, a ignorisala suštinu o kojoj razgovaramo, da li je bog pustio ljude da se sami snalaze ili, ipak, interveniše?

Nema veze, recimo da smo zaključili ovu diskusiju.
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#4723 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by no_sikiriki »

@Hakiz Mislim da si ti kao ateista vrlo isključiv sa svojim razmišljanjem, na isti način kako su i "zadrti" vjernici. Ima i neki middle ground u životu, pa i u religiji, tj. ljudskom poimanju religije.
Da, religija kaže da Bog intervenira u svemu. Da li to ljudi vjeruju/praktikuju, u današnjici? Not so much, neki da, neki ne, ali mnogi ne. Jer da vjeruju tako možda bi prestali biti vjernici, jer nije logično vjerovati u Boga koji ubija djecu.

Koliko se samo ljudi vjenča šerijatski kod nas, a da ne slijede nijedno pravilo šerijata? Koliko hoćeš, tj. većina.

(Razumijem da ne želiš nastavljati diskusiju, mislim da se svakako ni nema ništa posebno novo za reći ni s moje ni s tvoje strane, smatraj ovo moje pričanje samom sa sobom) :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#4724 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 06/02/2022 12:46 @Hakiz Mislim da si ti kao ateista vrlo isključiv sa svojim razmišljanjem, na isti način kako su i "zadrti" vjernici. Ima i neki middle ground u životu, pa i u religiji, tj. ljudskom poimanju religije.
Da, religija kaže da Bog intervenira u svemu. Da li to ljudi vjeruju/praktikuju, u današnjici? Not so much, neki da, neki ne, ali mnogi ne. Jer da vjeruju tako možda bi prestali biti vjernici, jer nije logično vjerovati u Boga koji ubija djecu.

Koliko se samo ljudi vjenča šerijatski kod nas, a da ne slijede nijedno pravilo šerijata? Koliko hoćeš, tj. većina.

(Razumijem da ne želiš nastavljati diskusiju, mislim da se svakako ni nema ništa posebno novo za reći ni s moje ni s tvoje strane, smatraj ovo moje pričanje samom sa sobom) :mrgreen:
Ako je bog apsolut, onda se ne može biti drugačiji nego isključiv. Kakvo je to poštovanje boga ako se kaže, "OK u njegovoj knjizi to piše, ali ne mora to baš tako, ne sviđa mi se"?

To samo govori da ljudi, u stvari, ne vjeruju u boga, to jeste, vjeruju da postoji, ali ne vjeruju da je onakav kakav je po samim njegovim riječima. Suprotstavljaju mu se. Vjeruju u njega, klanjaju mu se, a praktično bogohule.

Više poštovanja imam ja koji u njega ne vjerujem, nego oni koji vjeruju a rade suprotno, prkose mu, tako ga ponižavaju i ismijavaju.
no_sikiriki
Posts: 17311
Joined: 11/12/2012 13:21

#4725 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 06/02/2022 12:59
no_sikiriki wrote: 06/02/2022 12:46 @Hakiz Mislim da si ti kao ateista vrlo isključiv sa svojim razmišljanjem, na isti način kako su i "zadrti" vjernici. Ima i neki middle ground u životu, pa i u religiji, tj. ljudskom poimanju religije.
Da, religija kaže da Bog intervenira u svemu. Da li to ljudi vjeruju/praktikuju, u današnjici? Not so much, neki da, neki ne, ali mnogi ne. Jer da vjeruju tako možda bi prestali biti vjernici, jer nije logično vjerovati u Boga koji ubija djecu.

Koliko se samo ljudi vjenča šerijatski kod nas, a da ne slijede nijedno pravilo šerijata? Koliko hoćeš, tj. većina.

(Razumijem da ne želiš nastavljati diskusiju, mislim da se svakako ni nema ništa posebno novo za reći ni s moje ni s tvoje strane, smatraj ovo moje pričanje samom sa sobom) :mrgreen:
Ako je bog apsolut, onda se ne može biti drugačiji nego isključiv. Kakvo je to poštovanje boga ako se kaže, "OK u njegovoj knjizi to piše, ali ne mora to baš tako, ne sviđa mi se"?

To samo govori da ljudi, u stvari, ne vjeruju u boga, to jeste, vjeruju da postoji, ali ne vjeruju da je onakav kakav je po samim njegovim riječima. Suprotstavljaju mu se. Vjeruju u njega, klanjaju mu se, a praktično bogohule.

Više poštovanja imam ja koji u njega ne vjerujem, nego oni koji vjeruju a rade suprotno, prkose mu, tako ga ponižavaju i ismijavaju.
S boldiranim se mogu složiti. To je u ljudskoj prirodi, da sve prilagođavaju sebi ili svom shvatanju nečega. A ovo "više poštovanja imam ja" imaš možda po tvojim aršinima, ali koliko se sjećam u islamu je kardinalni grijeh br. 1 ne vjerovati u Boga, pa kao možeš biti koliko god dobar kao čovjek, ali ako ne vjeruješ u Boga i ne izgovoriš šehadet, ideš u pakao.

Anyway, ja sam svakako on both sides of the fence kao agnostik, tako da vjerovatno ne "pripadam" na ovoj diskusiji. :mrgreen:
Post Reply