Kutak za ateističko-religijski trenutak

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#4676 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by broj dva »

vatrogasac wrote: 31/10/2021 13:16
broj dva wrote: 31/10/2021 11:13

U pravu si da se beskorisno prepirati. Jedna strana se poziva na objavu i dogmu a druga na obzervacije, intelekt i naučni metod.

I sada po tvome akademik Esad Duraković kada se poziva na Objavu ne koristi intelekt i naučni metod što mu je poslije toliko napisanih knjiga i studija, prevedenih djela matrica?
Vjerovanje u nedokazano i nedokazivo nema veze sa intelektom i naukom.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#4677 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by vatrogasac »

broj dva wrote: 31/10/2021 13:17
vatrogasac wrote: 31/10/2021 13:16


I sada po tvome akademik Esad Duraković kada se poziva na Objavu ne koristi intelekt i naučni metod što mu je poslije toliko napisanih knjiga i studija, prevedenih djela matrica?
Vjerovanje u nedokazano i nedokazivo nema veze sa intelektom i naukom.
Kako su kvarkovi otkriveni? Kako abiogeneza objašnjava nastanak prve žive ćelije? Ne pitam te da mi objašnjavaš nego da razmisliš šta si napisao.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#4678 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by broj dva »

vatrogasac wrote: 31/10/2021 13:24
broj dva wrote: 31/10/2021 13:17

Vjerovanje u nedokazano i nedokazivo nema veze sa intelektom i naukom.
Kako su kvarkovi otkriveni? Kako abiogeneza objašnjava nastanak prve žive ćelije? Ne pitam te da mi objašnjavaš nego da razmisliš šta si napisao.
Za abiogenezu ne znam, biologija me nikada nije interesovala. Kvarkovi su prvo bili teoreteski predviđeni i kasnije eksoerimentalno potvrđeni. Kakve veze to ima sa vjerom ?Ha se pojavi bolje objašnjenje (ako se pojavi) fizika i nauka će ga prihvatiti (u teoriji, praksa je malo drugačija) jer nisu dogmatski vezani za bilo kakvo objašnjenje.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#4679 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by vatrogasac »

broj dva wrote: 31/10/2021 14:32
vatrogasac wrote: 31/10/2021 13:24

Kako su kvarkovi otkriveni? Kako abiogeneza objašnjava nastanak prve žive ćelije? Ne pitam te da mi objašnjavaš nego da razmisliš šta si napisao.
Za abiogenezu ne znam, biologija me nikada nije interesovala. Kvarkovi su prvo bili teoreteski predviđeni i kasnije eksoerimentalno potvrđeni. Kakve veze to ima sa vjerom ?Ha se pojavi bolje objašnjenje (ako se pojavi) fizika i nauka će ga prihvatiti (u teoriji, praksa je malo drugačija) jer nisu dogmatski vezani za bilo kakvo objašnjenje.
Poenta je nešto drugo. Znači li li onda po naučnoj metodi da kvarkovi nisu postojali dok nije uočeno njihovo postojanje? Koliko ljudi zna uopšte šta je subatomska čestica i koliko ih zna da postoje i kako funkcionišu? Kao što su neki ljudi spoznali raznim metodama Boga dok neki nisu pa se čude ovima što nisu kako tako nešto jednistavno nisu. Da li je postojalo uvijek i da li postoji i danas u naučnoj zajednici prirodnjaka kojima nije problem vjera u Boga nego su je afirmisali na crkvenim propovijedaonicama? U zlatno doba islamske civilizacije po džamijama?
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#4680 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by broj dva »

vatrogasac wrote: 31/10/2021 19:23
broj dva wrote: 31/10/2021 14:32

Za abiogenezu ne znam, biologija me nikada nije interesovala. Kvarkovi su prvo bili teoreteski predviđeni i kasnije eksoerimentalno potvrđeni. Kakve veze to ima sa vjerom ?Ha se pojavi bolje objašnjenje (ako se pojavi) fizika i nauka će ga prihvatiti (u teoriji, praksa je malo drugačija) jer nisu dogmatski vezani za bilo kakvo objašnjenje.
Poenta je nešto drugo. Znači li li onda po naučnoj metodi da kvarkovi nisu postojali dok nije uočeno njihovo postojanje? Koliko ljudi zna uopšte šta je subatomska čestica i koliko ih zna da postoje i kako funkcionišu? Kao što su neki ljudi spoznali raznim metodama Boga dok neki nisu pa se čude ovima što nisu kako tako nešto jednistavno nisu. Da li je postojalo uvijek i da li postoji i danas u naučnoj zajednici prirodnjaka kojima nije problem vjera u Boga nego su je afirmisali na crkvenim propovijedaonicama? U zlatno doba islamske civilizacije po džamijama?
Dobro jutro.
Po mome skromnom i cesto falicnom misljenju kvarkovi (ako postoje a izgleda da postoje i imaju genijalna imena) su postojali i prije nego sto su nasi umovi postali svjesni tih cestica. Odprilike kao drvo koje padne u sumi i napravi buku koju niko ne cuje, ipak je bila buka. Za funkcionisanje tih cestica - sumnjam da ima preko 2000 ljudi na ovoj planeti koji zaista znaju o njima. Malo ko od nas zna detaljno objasniti bilo sta. Ja bi se pogubio ako bi morao detaljno struju objasniti jer uvjek ima sledece "a zasto tako". Lako je reci "usmjereno kretanje elektorskih cestica" ali istinsko razumjevanje je rjetko. Nemaju ga elektricari :D

Koje metode su za spoznaju boga ? Ja sam svjestan samo dvije, objava i ona cesca, nasljedjivanje vjere od roditelja.
Naravno da ima naucnika koji uspjesno i elegantno pomire svoju vjeru sa naukom. Koliko od tih naucnika ne vjeruje u evoluciju, koliko od tih naucnika vjeruje da je planeta 6000 stara ? Ti ljudi cesto imaju malo siri pojam religije i ako ih pitas malo ko ce reci da zna da bog/alah postoji nego da vjeruju. Koliko njih vjeruje u Spinozinu verziju boga a koliko u bukvalnu starotesamentsku ili kuransku verziju boga ?
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#4681 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by vatrogasac »

broj dva wrote: 01/11/2021 08:58
vatrogasac wrote: 31/10/2021 19:23

Poenta je nešto drugo. Znači li li onda po naučnoj metodi da kvarkovi nisu postojali dok nije uočeno njihovo postojanje? Koliko ljudi zna uopšte šta je subatomska čestica i koliko ih zna da postoje i kako funkcionišu? Kao što su neki ljudi spoznali raznim metodama Boga dok neki nisu pa se čude ovima što nisu kako tako nešto jednistavno nisu. Da li je postojalo uvijek i da li postoji i danas u naučnoj zajednici prirodnjaka kojima nije problem vjera u Boga nego su je afirmisali na crkvenim propovijedaonicama? U zlatno doba islamske civilizacije po džamijama?
Dobro jutro.
Po mome skromnom i cesto falicnom misljenju kvarkovi (ako postoje a izgleda da postoje i imaju genijalna imena) su postojali i prije nego sto su nasi umovi postali svjesni tih cestica. Odprilike kao drvo koje padne u sumi i napravi buku koju niko ne cuje, ipak je bila buka. Za funkcionisanje tih cestica - sumnjam da ima preko 2000 ljudi na ovoj planeti koji zaista znaju o njima. Malo ko od nas zna detaljno objasniti bilo sta. Ja bi se pogubio ako bi morao detaljno struju objasniti jer uvjek ima sledece "a zasto tako". Lako je reci "usmjereno kretanje elektorskih cestica" ali istinsko razumjevanje je rjetko. Nemaju ga elektricari :D

Koje metode su za spoznaju boga ? Ja sam svjestan samo dvije, objava i ona cesca, nasljedjivanje vjere od roditelja.
Naravno da ima naucnika koji uspjesno i elegantno pomire svoju vjeru sa naukom. Koliko od tih naucnika ne vjeruje u evoluciju, koliko od tih naucnika vjeruje da je planeta 6000 stara ? Ti ljudi cesto imaju malo siri pojam religije i ako ih pitas malo ko ce reci da zna da bog/alah postoji nego da vjeruju. Koliko njih vjeruje u Spinozinu verziju boga a koliko u bukvalnu starotesamentsku ili kuransku verziju boga ?
I tebi dobro jutro.

Da li bi Ajnštajn znao da je 3x3=9 da ga nisu podučili? A valjao nam Ajnštajn u svašta nečemu. :mrgreen: Iskustveno, spoznajni putevi se poprilično razlikuju od osobe do osobe i teško ćeš naći dvije osobe da su došle na isti način mada ih dosta prate ajete/znakove u Knjizi i u prirodi i može ti zvučati čudno, ali i Kader pa nisam bez razloga gore napisao da se imanski šarti trebaju pratiti od 6. prema 1., a ne obrnuto.

Sužava se prostor putevima ka Bogu pa imamo nedavni primjer kada se pričalo o otkrićima u CERN-u i neki je naučnik upotrijebio sintagmu 'božija čestica' i odmah u istom intervjuu od novinara napadnut da se jadan morao vaditi kako nije mislio na Boga nego je se koristi pa mu omaklo. :mrgreen: Pa do naizgled trivijalnosti 'o slobodi u Francuskoj' da li neka žena smije nositi maramu pa doći na posao ili u školu ili sa krstićem na vratu ili Davidovom zvijezdom mada je i tu bila priča o dimenzijama. Druge slobode su zagarantovane. Zato sam te i pitao gdje je u sekularizmu ta tanka crta koja sekularizam i ljudske slobode odvaja od antiteizma. Antiteizmu se daje više prostora pa čak je rijetkost da u nekom holivudskom filmu glavni junak vjernik ili se iskarikira njegova vjera. Jedan od papa ih je pri posjeti upozorio da su pretjerali ne samo u promidžbi ateizma nego i glorifikovanju grijeha, ali mu lijepo izljubili ruku i nastavili. Ljudi prave te filmove. I uprkos tome i još niz drugih stvari kojima se vjera gura na marginu, vjera opstoji.

Dawkins je nadobudno krenuo u rat protiv Boga knjigom "The God Delusion" pa je imao reakcije čak i od kolega vjernika na Oxfordu, ali i šire zbog neslaganja sa njegovim doživljajem vjere. Milioni su pročitali Dawkinsove argumente, ali ne i reakcije, a u reakcijama je afirmativni stav. :mrgreen:
Alvin Plantinga: The Dawkins Confusion
Anthony Kenny: Knowledge Belief and Faith
Thomas Nagel: The Fear of Religion
Michael Ruse: Chicago Journals Review
Richard Swinburne: Response to Richard Dawkins
Alister McGrath and Joanna Collicutt McGrath: The Dawkins Delusion?
H. Allen Orr: A Mission to Convert
Terry Eagleton: London Review of Books, Lunging, Flailing, Mispunching
Antony Flew: The God Delusion Review – Dawkins response
Murrough O'Brien of The Independent: Our Teapot which art in heaven[65] – Dawkins responds: Do you have to read up on leprechology before disbelieving in them?
Marilynne Robinson: The God Delusion Review, Harper's Magazine 2006
Simon Watson: "Richard Dawkins' The God Delusion and Atheist Fundamentalism," in Anthropoetics: The Journal of Generative Anthropology (Spring 2010)
William Lane Craig: "Dawkins' Delusion", web article excerpted from Contending with Christianity's Critic
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#4682 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by broj dva »

vatrogasac wrote: 01/11/2021 10:38
broj dva wrote: 01/11/2021 08:58

Dobro jutro.
Po mome skromnom i cesto falicnom misljenju kvarkovi (ako postoje a izgleda da postoje i imaju genijalna imena) su postojali i prije nego sto su nasi umovi postali svjesni tih cestica. Odprilike kao drvo koje padne u sumi i napravi buku koju niko ne cuje, ipak je bila buka. Za funkcionisanje tih cestica - sumnjam da ima preko 2000 ljudi na ovoj planeti koji zaista znaju o njima. Malo ko od nas zna detaljno objasniti bilo sta. Ja bi se pogubio ako bi morao detaljno struju objasniti jer uvjek ima sledece "a zasto tako". Lako je reci "usmjereno kretanje elektorskih cestica" ali istinsko razumjevanje je rjetko. Nemaju ga elektricari :D

Koje metode su za spoznaju boga ? Ja sam svjestan samo dvije, objava i ona cesca, nasljedjivanje vjere od roditelja.
Naravno da ima naucnika koji uspjesno i elegantno pomire svoju vjeru sa naukom. Koliko od tih naucnika ne vjeruje u evoluciju, koliko od tih naucnika vjeruje da je planeta 6000 stara ? Ti ljudi cesto imaju malo siri pojam religije i ako ih pitas malo ko ce reci da zna da bog/alah postoji nego da vjeruju. Koliko njih vjeruje u Spinozinu verziju boga a koliko u bukvalnu starotesamentsku ili kuransku verziju boga ?
I tebi dobro jutro.

Da li bi Ajnštajn znao da je 3x3=9 da ga nisu podučili? A valjao nam Ajnštajn u svašta nečemu. :mrgreen: Iskustveno, spoznajni putevi se poprilično razlikuju od osobe do osobe i teško ćeš naći dvije osobe da su došle na isti način mada ih dosta prate ajete/znakove u Knjizi i u prirodi i može ti zvučati čudno, ali i Kader pa nisam bez razloga gore napisao da se imanski šarti trebaju pratiti od 6. prema 1., a ne obrnuto.

Sužava se prostor putevima ka Bogu pa imamo nedavni primjer kada se pričalo o otkrićima u CERN-u i neki je naučnik upotrijebio sintagmu 'božija čestica' i odmah u istom intervjuu od novinara napadnut da se jadan morao vaditi kako nije mislio na Boga nego je se koristi pa mu omaklo. :mrgreen: Pa do naizgled trivijalnosti 'o slobodi u Francuskoj' da li neka žena smije nositi maramu pa doći na posao ili u školu ili sa krstićem na vratu ili Davidovom zvijezdom mada je i tu bila priča o dimenzijama. Druge slobode su zagarantovane. Zato sam te i pitao gdje je u sekularizmu ta tanka crta koja sekularizam i ljudske slobode odvaja od antiteizma. Antiteizmu se daje više prostora pa čak je rijetkost da u nekom holivudskom filmu glavni junak vjernik ili se iskarikira njegova vjera. Jedan od papa ih je pri posjeti upozorio da su pretjerali ne samo u promidžbi ateizma nego i glorifikovanju grijeha, ali mu lijepo izljubili ruku i nastavili. Ljudi prave te filmove. I uprkos tome i još niz drugih stvari kojima se vjera gura na marginu, vjera opstoji.

Dawkins je nadobudno krenuo u rat protiv Boga knjigom "The God Delusion" pa je imao reakcije čak i od kolega vjernika na Oxfordu, ali i šire zbog neslaganja sa njegovim doživljajem vjere. Milioni su pročitali Dawkinsove argumente, ali ne i reakcije, a u reakcijama je afirmativni stav. :mrgreen:
Alvin Plantinga: The Dawkins Confusion
Anthony Kenny: Knowledge Belief and Faith
Thomas Nagel: The Fear of Religion
Michael Ruse: Chicago Journals Review
Richard Swinburne: Response to Richard Dawkins
Alister McGrath and Joanna Collicutt McGrath: The Dawkins Delusion?
H. Allen Orr: A Mission to Convert
Terry Eagleton: London Review of Books, Lunging, Flailing, Mispunching
Antony Flew: The God Delusion Review – Dawkins response
Murrough O'Brien of The Independent: Our Teapot which art in heaven[65] – Dawkins responds: Do you have to read up on leprechology before disbelieving in them?
Marilynne Robinson: The God Delusion Review, Harper's Magazine 2006
Simon Watson: "Richard Dawkins' The God Delusion and Atheist Fundamentalism," in Anthropoetics: The Journal of Generative Anthropology (Spring 2010)
William Lane Craig: "Dawkins' Delusion", web article excerpted from Contending with Christianity's Critic

Vatrogasac, diskutovati sa tobom i sa npr. medom je veoma drugacije i prijatnije iskustvo nego nego sa nekim drugim ucesnicima na temi. Aferim vam na uljudnosti.
Slagali se mi oko teologije i vjere ili ne imam utisak da ne bi bilo nekih problema :D
Sta da ti kazem, meni kao "starom" nevjerniku (nikada nisam bio vjernik) mozda neke stvari ne idu u glavu i nisu mi shvatljive, kao na primjer ti "putevi prema bogu" sto ih spominjes. Taj put izgleda nije za mene. Ali tebi (i mnogima) mogu pozeliti sretan put i sve najbolje.
Ima ljudi koje religija oplemeni. Ima ljudi kojim treba i kojim pomogne. Ali ima i onih sto bi da mogu uskratili mnoge slobode ljudima poput mene, ima onih sto ne trpe suprotna misljenja i onih koji su spremni svoju uvjerenost u vjeru prevesti u jezik prisile. Njima ne zelim sretan put :D
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#4683 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi »

Znaci Novembar je 2021 i poplave haraju BiH a posebno u okolini Sarajeva. Citas tako vijesti i naleti ti ova. Poplavljen, dakle, objekat Messera koji je jedini certificirani proizvodjac kisika u BiH. Paralelno sa ovim, korona hara i dalje i imas mnogo ljudi kojima treba taj kisik.

Ako si mislio da cu sad poceti pricati o Bogu koji kaznjava/opominje/nagradjuje i apsurdnosti takvog uvjerenja... necu. Pricacu o drugom aspektu boga koji se spominje u gore linkovanom tekstu. Citiram:
Direktor Messera Avdo Dedić kazao je za TVSA da je sva oprema potopljena, uključujući pumpe i motore, ali da su radnici na sigurnom.
Dodao je da nemaju sistem odbane te da je "sve u Božijim rukama".
Evo je opet fraza: u bozijim rukama. Fraza koja ocrtava podsvjest covjeka koji je izgovara i koji je u ovoj prici samo reprezentativni karakter jer ovu frazu koriste mnogi tako da je podsvjesna podloga identicna kod svih. Naime, radi se o izbjegavanju odgovornosti pred samim sobom. Ovo je van moje kontrole, ja nisam kriv. Bog tako htio. A moglo se zastiti. Recimo napravis jos jedan pogon na drugoj lokaciji. Kisa nije padala toliko u Bihacu, Zenici, Tuzli. Drzava je mogla malo pogurati sa parama. Mogla su se procistiti i produbiti korita jos ljetos kad su suse bile.

Al se to nije uradilo. Sad sve svalite na boga jer tu se zatvara zacarani krug i to je interna vrijednost boga. To je jos jedna verzija boga izuzetaka i ovdje se vidi zasto je bog potreban u zivotima ljudi. Treba im da zatvore krug odgovornosti. Svoju ljenost, nemar, javasluk i na kraju krajeva neuspjeh, uspjesno teleportiraju na neko nejasno random podrucje koje nazivaju bog. Samo podvuces crtu i sve svalis na boga. I njemu je onda logicno da postoji bog jer da ne postoji kako bi on sebi objasnio da je usrao motku. Da sad imas 50tak ljudi koji strepe za svoj zivot i hoce li im se pogorsati zdravlje.

Sad je sve u bozijim rukama... Trazi se spasitelj, trazi se figura oca koji ce nas spasiti problema u kojem se nalazimo. Bog je samo materijalizacija arheotipa oca, i sad je sve u njegovim rukama. Jer smo mi usrali a necemo da priznamo.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#4684 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Hakiz »

apsidejzi wrote: 05/11/2021 17:14 Znaci Novembar je 2021 i poplave haraju BiH a posebno u okolini Sarajeva. Citas tako vijesti i naleti ti ova. Poplavljen, dakle, objekat Messera koji je jedini certificirani proizvodjac kisika u BiH. Paralelno sa ovim, korona hara i dalje i imas mnogo ljudi kojima treba taj kisik.

Ako si mislio da cu sad poceti pricati o Bogu koji kaznjava/opominje/nagradjuje i apsurdnosti takvog uvjerenja... necu. Pricacu o drugom aspektu boga koji se spominje u gore linkovanom tekstu. Citiram:
Direktor Messera Avdo Dedić kazao je za TVSA da je sva oprema potopljena, uključujući pumpe i motore, ali da su radnici na sigurnom.
Dodao je da nemaju sistem odbane te da je "sve u Božijim rukama".
Evo je opet fraza: u bozijim rukama. Fraza koja ocrtava podsvjest covjeka koji je izgovara i koji je u ovoj prici samo reprezentativni karakter jer ovu frazu koriste mnogi tako da je podsvjesna podloga identicna kod svih. Naime, radi se o izbjegavanju odgovornosti pred samim sobom. Ovo je van moje kontrole, ja nisam kriv. Bog tako htio. A moglo se zastiti. Recimo napravis jos jedan pogon na drugoj lokaciji. Kisa nije padala toliko u Bihacu, Zenici, Tuzli. Drzava je mogla malo pogurati sa parama. Mogla su se procistiti i produbiti korita jos ljetos kad su suse bile.

Al se to nije uradilo. Sad sve svalite na boga jer tu se zatvara zacarani krug i to je interna vrijednost boga. To je jos jedna verzija boga izuzetaka i ovdje se vidi zasto je bog potreban u zivotima ljudi. Treba im da zatvore krug odgovornosti. Svoju ljenost, nemar, javasluk i na kraju krajeva neuspjeh, uspjesno teleportiraju na neko nejasno random podrucje koje nazivaju bog. Samo podvuces crtu i sve svalis na boga. I njemu je onda logicno da postoji bog jer da ne postoji kako bi on sebi objasnio da je usrao motku. Da sad imas 50tak ljudi koji strepe za svoj zivot i hoce li im se pogorsati zdravlje.

Sad je sve u bozijim rukama... Trazi se spasitelj, trazi se figura oca koji ce nas spasiti problema u kojem se nalazimo. Bog je samo materijalizacija arheotipa oca, i sad je sve u njegovim rukama. Jer smo mi usrali a necemo da priznamo.
Bog je odredio da Messer bude jedini, takav kakav je. Logično.
User avatar
ToyoOptics
Posts: 95
Joined: 06/06/2021 09:14

#4685 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by ToyoOptics »

Ja mislim da je Bog direktno odgovoran za ovo. Poplave su njegov trademark, jos od Noe. I Korona isto. Bog daje i Bog uzima. Ali, lukavo je ovo odigrao, bogovski, usudio bih se reci, Korona hara, a on po proizvodjacu kiseonika! Hos' kiseonik? E, nemere! Raja: Daj ba malo! Bog: Nemere, odbij! Raja: Daj ba, eno dzamija na Ilidzi kod zeljeznice nije potopljena, sto si peder. Bog: "Koga ti pederom, znas da ih ne volim!" U bozijim je rukama, definitivno. Ja ne bih nista radio, ostavio bih sve kako jeste, pa neka se rijesi samo od sebe, tj. putem boga.
vstudio
Posts: 14
Joined: 05/11/2021 18:53

#4686 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by vstudio »

Ako netko bolan ne zna što je affiliate marketing, bato je to dobro objasnio: https://shorturl.at/svAT5
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#4687 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi »

Mislis ovako www.shorturl.at/ltGTV @vstudio ?



:D
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#4688 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Hakiz »

apsidejzi wrote: 05/11/2021 19:06 Mislis ovako www.shorturl.at/ltGTV @vstudio ?



:D
You just RickRolled me, you bastard :twisted:

:lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#4689 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi »

:lol: :lol: :lol: :lol:

klasika :)
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#4690 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Hakiz »

Izvinjavam se na oftopiku, ali RickRoll mi je jedna od najdražih zezancija ikada. Super mi je i kada ja naletim. Samo je već zaboravljena :(
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#4691 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi »

Hajmo, nismo odavno :D

Image
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#4692 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by saint_mirad »

mozda nije prava tema za ovo, ali bolju nemam. :D
gledao sad neki video kako se dna sama popravlja i jedan od kadrova je onaj kinesin robot.
setih se rahmetli smrcka.. :(
uspomene naviru same.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#4693 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Hakiz »

apsidejzi wrote: 05/11/2021 17:14 Znaci Novembar je 2021 i poplave haraju BiH a posebno u okolini Sarajeva. Citas tako vijesti i naleti ti ova. Poplavljen, dakle, objekat Messera koji je jedini certificirani proizvodjac kisika u BiH. Paralelno sa ovim, korona hara i dalje i imas mnogo ljudi kojima treba taj kisik.

Ako si mislio da cu sad poceti pricati o Bogu koji kaznjava/opominje/nagradjuje i apsurdnosti takvog uvjerenja... necu. Pricacu o drugom aspektu boga koji se spominje u gore linkovanom tekstu. Citiram:
Direktor Messera Avdo Dedić kazao je za TVSA da je sva oprema potopljena, uključujući pumpe i motore, ali da su radnici na sigurnom.
Dodao je da nemaju sistem odbane te da je "sve u Božijim rukama".
Evo je opet fraza: u bozijim rukama. Fraza koja ocrtava podsvjest covjeka koji je izgovara i koji je u ovoj prici samo reprezentativni karakter jer ovu frazu koriste mnogi tako da je podsvjesna podloga identicna kod svih. Naime, radi se o izbjegavanju odgovornosti pred samim sobom. Ovo je van moje kontrole, ja nisam kriv. Bog tako htio. A moglo se zastiti. Recimo napravis jos jedan pogon na drugoj lokaciji. Kisa nije padala toliko u Bihacu, Zenici, Tuzli. Drzava je mogla malo pogurati sa parama. Mogla su se procistiti i produbiti korita jos ljetos kad su suse bile.

Al se to nije uradilo. Sad sve svalite na boga jer tu se zatvara zacarani krug i to je interna vrijednost boga. To je jos jedna verzija boga izuzetaka i ovdje se vidi zasto je bog potreban u zivotima ljudi. Treba im da zatvore krug odgovornosti. Svoju ljenost, nemar, javasluk i na kraju krajeva neuspjeh, uspjesno teleportiraju na neko nejasno random podrucje koje nazivaju bog. Samo podvuces crtu i sve svalis na boga. I njemu je onda logicno da postoji bog jer da ne postoji kako bi on sebi objasnio da je usrao motku. Da sad imas 50tak ljudi koji strepe za svoj zivot i hoce li im se pogorsati zdravlje.

Sad je sve u bozijim rukama... Trazi se spasitelj, trazi se figura oca koji ce nas spasiti problema u kojem se nalazimo. Bog je samo materijalizacija arheotipa oca, i sad je sve u njegovim rukama. Jer smo mi usrali a necemo da priznamo.
To "U božijim rukama".

Kod nas u garantnim listovima za uređaje piše da garancija ne važi u slučaju kvara nastalog nekim nepredviđenim događajem, na primjer udarom groma.

U garantim listovima pisanim na Engleskom jeziku ta nepredviđena okolnost se piše kao "Act of god". Dakle, božije djelo. Bukvalno piše da garancija ne vrijedi ako je uzrok kvara događaj nastao božijim djelom voljom.

Pa ti vidi :lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#4694 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi »

Hakiz wrote: 05/01/2022 00:18
apsidejzi wrote: 05/11/2021 17:14 Znaci Novembar je 2021 i poplave haraju BiH a posebno u okolini Sarajeva. Citas tako vijesti i naleti ti ova. Poplavljen, dakle, objekat Messera koji je jedini certificirani proizvodjac kisika u BiH. Paralelno sa ovim, korona hara i dalje i imas mnogo ljudi kojima treba taj kisik.

Ako si mislio da cu sad poceti pricati o Bogu koji kaznjava/opominje/nagradjuje i apsurdnosti takvog uvjerenja... necu. Pricacu o drugom aspektu boga koji se spominje u gore linkovanom tekstu. Citiram:



Evo je opet fraza: u bozijim rukama. Fraza koja ocrtava podsvjest covjeka koji je izgovara i koji je u ovoj prici samo reprezentativni karakter jer ovu frazu koriste mnogi tako da je podsvjesna podloga identicna kod svih. Naime, radi se o izbjegavanju odgovornosti pred samim sobom. Ovo je van moje kontrole, ja nisam kriv. Bog tako htio. A moglo se zastiti. Recimo napravis jos jedan pogon na drugoj lokaciji. Kisa nije padala toliko u Bihacu, Zenici, Tuzli. Drzava je mogla malo pogurati sa parama. Mogla su se procistiti i produbiti korita jos ljetos kad su suse bile.

Al se to nije uradilo. Sad sve svalite na boga jer tu se zatvara zacarani krug i to je interna vrijednost boga. To je jos jedna verzija boga izuzetaka i ovdje se vidi zasto je bog potreban u zivotima ljudi. Treba im da zatvore krug odgovornosti. Svoju ljenost, nemar, javasluk i na kraju krajeva neuspjeh, uspjesno teleportiraju na neko nejasno random podrucje koje nazivaju bog. Samo podvuces crtu i sve svalis na boga. I njemu je onda logicno da postoji bog jer da ne postoji kako bi on sebi objasnio da je usrao motku. Da sad imas 50tak ljudi koji strepe za svoj zivot i hoce li im se pogorsati zdravlje.

Sad je sve u bozijim rukama... Trazi se spasitelj, trazi se figura oca koji ce nas spasiti problema u kojem se nalazimo. Bog je samo materijalizacija arheotipa oca, i sad je sve u njegovim rukama. Jer smo mi usrali a necemo da priznamo.
To "U božijim rukama".

Kod nas u garantnim listovima za uređaje piše da garancija ne važi u slučaju kvara nastalog nekim nepredviđenim događajem, na primjer udarom groma.

U garantim listovima pisanim na Engleskom jeziku ta nepredviđena okolnost se piše kao "Act of god". Dakle, božije djelo. Bukvalno piše da garancija ne vrijedi ako je uzrok kvara događaj nastao božijim djelom voljom.

Pa ti vidi :lol:
A sta nije bozije djelo onda :lol:
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#4695 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Hakiz »

apsidejzi wrote: 05/01/2022 01:09
Hakiz wrote: 05/01/2022 00:18

To "U božijim rukama".

Kod nas u garantnim listovima za uređaje piše da garancija ne važi u slučaju kvara nastalog nekim nepredviđenim događajem, na primjer udarom groma.

U garantim listovima pisanim na Engleskom jeziku ta nepredviđena okolnost se piše kao "Act of god". Dakle, božije djelo. Bukvalno piše da garancija ne vrijedi ako je uzrok kvara događaj nastao božijim djelom voljom.

Pa ti vidi :lol:
A sta nije bozije djelo onda :lol:
Teško pitanje, sam bog zna :lol:
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#4696 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Edouard »

Pa dajte barem malo kreativnijeg, sofisticiranijeg humora da se još poneko nasmije.
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#4697 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Edouard »

saint_mirad wrote: 04/01/2022 21:10 mozda nije prava tema za ovo, ali bolju nemam. :D
gledao sad neki video kako se dna sama popravlja i jedan od kadrova je onaj kinesin robot.
setih se rahmetli smrcka.. :(
uspomene naviru same.
A tebi možda i koja suza kanu sjetivši se smrčka?
Pa i nije pogrešna tema. DNA je primjer izuzetno kompleksne i specifične informacije, instrukcija, poruka, između ostalih i da popravlja sebe.
I ne postoji naturalističko objašnjenje nastanka DNA informacije (skoro 7 milijardi bita u ljudskoj), a upućuje na to da je uzrok DNA informacije inteligencija, a ne materija.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#4698 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi »

Evo jedne "aktuelne" price koja kruzi socijalnim medijima i u kojoj se mogu vidjeti "trikovi" kojima se religija sluzi. U pitanju su naravno logicke predrasude koje je veoma lagano promasiti ako nisi pazljiv. Hajde prvo da navedem pricu pa cu onda objasniti i svoj komentar:
Čuvaj se dove onoga kome si nepravdu učinio!
Sudanac koji je radio kao vozač taksija u jednoj zaljevskoj zemlji, u saobraćaju vozilom udara jedan bogataš, a potom izlazi, psuje ga i udara. Siroti Sudanac je samo ponavljao: „Allah je moj jedini zaštitnik! Ako sam ja pogriješio prema tebi neka Allah tvoje pravo uzme od mene, a ako si ti pogriješio prema meni, ja molim Allaha da bez odgađanja tebe kazni!“
Taksista dalje kazuje: „Napustio sam mjesto udesa ponavljajući: 'Meni je dovoljan Allah kao zaštitnik i On je divan zaštitnik!' Dani su prolazili a ja sam se vratio svojim redovnim poslovima. Jedan dan je neko naručio dva janjeta sa ražnja i mene su pozvali da ih odvezem na jednu adresu. Iz kuće je izašao čovjek da preuzme pošiljku. Kada me ugledao, uzeo me za ruku i upitao: „Brate, poznaješ li ti mene!?“
Rekao sam: „Ne, ne poznajem te!“
On reče: „Ja sam onaj što te autom udario na raskrsnici, a potom te vrijeđao i udarao!“
Ja sam rekao: „Taj slučaj sam predao Onome koji obespravljenim vraća njihova prava!“
Čovjek plačući reče: „Da si Bogdo slučaj predao policiji umjesto Allahu! Onaj kome si podigao tužbu protiv mene, žestoko me kaznio i to dan poslije tog udesa. Ponovo sam napravio udes u kome su mi stradali sin i kćerka. Znam da je Allah uslišao tvoju kletvu, pa sam poslije udesa svaki dan pune dvije sedmice, po čitav dan šetao ulicama u nadi da ću tebe pronaći da od tebe halala tražim. Ubijeđen sam da će me Allah žestoko kazniti i na drugom svijetu. I evo te sada pred mojom kućom. Molim te, brate moj, da mi oprostiš. Uzmi svoje pravo. Udaraj me koliko hoćeš, samo mi oprosti!“
Kada sam vidio koliko plače i preklinje me da mu oprostim, sažalio sam se na njega i počeo moliti Allaha da mu oprosti. Rekao sam mu da mu ja sve opraštam.
Čovjek mi se zahvali i ode u kuću ponavljajući: „Tako mi Allaha nikada više nikome neću nepravdu učiniti!“
Kritika:

1) Prva stvar koju ja uocavam jeste "Sudanac je radio kao vazac takcija u jednoj zaljevskoj zemlji. Sudan ima 35 miliona ljudi i ne navodi se ko je od njih u aktuelnoj prici. Takodjer se ne navodi ni koja "zaljevska zemlja" je u pitanju. Poenta ovakvog uvoda je da postavi scenu: u zaljevskoj zemlji zive bogatasi a ovaj taksista je neki siromah. Dakle imamo arheotip: bogatas/siromah. Da se malo pokrije navode se odredjeni nazivi: Sudan/zaljev gdje u principu nista nisi kazao osim sto si ubacio predrasudu. Niti su svi stanovnici zaljeva bogati, niti je sudan bijeda. Ali posto je ovo prica o oholosti, treba napraviti kontekst u kojem si ti kao posmatrac na strani siromaha mada nisi siromah kao on. Ali ga razumijes i suosjecas sa njim. Prica moze biti u potpunosti izmisljena, sto vjerovatno i jeste jer ne postoji nista sto joj daje kredibilitet. Ovo je osobina svih religijskih prica koje samo postave kontekst a detalje preskoce. Detalji se smatraju kao nebitni, ali su ustvari bitni. Kad kupujes automobil veoma je bitan detalj da isti ima motor u sebi. Tako i u ovoj prici, veoma je bitan detalj mogucnost da se provjeri kredibilitet iste, a mi to nismo u stanju uraditi. Cak sta vise, ni jedna vjerska prica nema taj kredibilitet. Dakle, moja prva zamjerka je klasicna zamjerka kredibiliteta gdje mi prodajes muda pod bubrege i ocekujes da ja to progutam: Neko negdje nesto uradio => BOzije cudo.

2) Druga stvar koju uocavam jeste neproporcionalnost bozije kazne i to u dva aspekta: Prvo: sudar je napravio ovaj covjek. Zasto je bog kaznu proveo na njegovoj djeci? sta su ona kriva u svemu ovome? Drugo: u orginalnom sudaru nije bilo povrijedjenih. Zasto je bozija pravda smrtna kazna dvoje ljudi koji nisu imali nista sa orginalnim sudarom? To je totalna nepravda ali se ona proturi kroz pricu o oholosti i oprostu.

3) Treca stvar koju uocavam jeste njegovo trazenje halala od taksiste kako ga bog ne bi kaznio i na drugom svijetu. Ovdje se namecu dva pitanja: zasto bi ga bog kaznio na drugom svijetu kad je vec kaznjen na ovom i zasto je kaznjen na ovom preko tudjih ledja? Njemu je ocito bitnija njegova guzica nego guzica njegove djece.

4) Cetvrta stvar koju uocavam jeste da je istovremeno kaznjena i majka te djece iako nista nije uradila. I ona je izgubila djecu al ko nju jebe. Svakako su zene niza klasa u tom drustvu.

Ja ti ne mogu opisati koliko je GNUSAN ovakav Bog. Nepravedan i glup. Ako sam ja uradio nesto lose, onda mene treba kazniti. Ja ukradem nesto a ti u zatvor stavis moje dijete kako bi mene kaznio. Kao nemam sada djeteta. A ko jebe djete sto ono nema svoj zivot. Ovdje se jasno vidi patrijalno egoisticki mentalni sklop ovog drustva i svih onih koji se poistovjecuju sa njim. Otac je taj koji je vlasnik svoje djece. Djeca nemaju svoju slobodu i sve sto im se desi, desi se zbog oca. Ovakvo primitivno razmisljanje dolazi jos iz paganskog doba. To je pre-robovlasnicki mentalni sklop. Robovlasnistvo je zlatno za ovo jer u robovlasnickom sistemu rob se tretira kao "roba" kao proizvod s kojim se trguje. Jasna je distinkcija robova i slobodnih ljudi. U ovakvom mentalnom sklopu otac je vlasnik svega. Kcerka se udaje za onoga koga on odredi. Zena aminuje sve sto on kaze. Sin mu se pokorava bez pogovora. Niko nema nikakvih prava. Figura svemocnog oca koja postaje arheotip za boga. Bog je takav otac. Sve sto ti se desi jeste zato sto je otac tako odredio. Otac je bog.

Ja sam dosta pisao o tome na ovom forumu i meni je kao vjerniku dugo trebalo da shvatim da sam ja u svojim vjernickim danima potrebu za ocem zamijenio sa bogom. Jednom kada sam shvatio to, prestao sam biti vjernik. Ne treba mi otac vise. Ja njega postujem kao covjeka i volim ga. Ali ga ne vidim kao svemocnog i sveznajuceg jer to nije. Nisam ni ja. Niko nije. Moze mi dati dobar savjet, ima vise iskustva ali ni on ne zna kakav ce biti konacni rezultat neke akcije.

A ova prica u svojoj srzi ima sasvim drugog oca. Boga oca. Sve oko njih je kolateralna steta. U ovoj prici nije kaznjen otac iako je pogrijesio. Kaznjen je materijalno. Djeca se ne smatraju kao zasebne individue nego kao imovina. On je materijalno kaznjeg bas kao sto je siromah materijalno kaznjen. Njegova steta na automobilu je velika jer je siromasan i ne moze ga popraviti. Nema para za to. Bogatas moze popraviti svoj automobil pa relativna steta nije tolika. Da bi se izjednacila relativna steta i on mora nesto veliko izgubiti od svoje imovine. I izgubio je.

5) Peta stvar koju uocavam je "nemjerljivost" bozije kazne. Ona se uvijek desava random. Taj dan je bilo jos sudara izmedju drugih bogatasa i drugih siromaha i sutradan nije bio sudar u kojima su izgunila druga djeca bogatasa. Zasto pretpostaviti da je ovo bozija kazna uopste? Sudar u kojem su bila njegova djeca se desio iz nekog drugog razloga. Ko je jos napravio dva sudara u dva dana? onda nisi dobar vozac. Nema veze s bogom. Nemjerljivo je.

Tako eto... naleti mi na socijalnim medijima ovakav proljev koji mi je nekada bio hrana. Bude mi krivo na mene sto sam se hranio proljevom al onda se prestanem kriviti jer se sjetim da je religija virus koji je haknuo evolutivni metod razvoja naseg mozga. Nas mozak je podlozan predrasudama i pravi arheotipove. Ako mu ispricas pricu na pravi nacin progutace je iako nije logicna. Ova prica je ekstremna ali ni to nije dovoljno da te probudi jer je arheotip mnogo dublji od kognitivnog dijela mozga. Zato sebe i ne krivim nego se radujem sto sam se oslobodio govana. Al ipak ima neki jed i cemer. Neka ogavnost. Zbog izgubljenog vremena. Zbog lazi. Ima prezir i odbojnost. A istovremeno ima i olaksanje... Aj zdravo i cestitka/zahvala ako si dogurao/dogurala do ovdje sa citanjem.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#4699 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Hakiz »

Sve te priče moraju biti napisane tako da daju lekciju i onima koji ne razmišljaju dublje. Uz ono šta si rekao o uslovima, okolini, kulturi, u kojima su nastale. Ne treba od njih očekivati da budu smislene, poruka im je bitna, ne način prenošenja poruke.
internazionale
Posts: 2209
Joined: 30/12/2009 15:52

#4700 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by internazionale »

apsidejzi wrote: 05/11/2021 17:14 Znaci Novembar je 2021 i poplave haraju BiH a posebno u okolini Sarajeva. Citas tako vijesti i naleti ti ova. Poplavljen, dakle, objekat Messera koji je jedini certificirani proizvodjac kisika u BiH. Paralelno sa ovim, korona hara i dalje i imas mnogo ljudi kojima treba taj kisik.

Ako si mislio da cu sad poceti pricati o Bogu koji kaznjava/opominje/nagradjuje i apsurdnosti takvog uvjerenja... necu. Pricacu o drugom aspektu boga koji se spominje u gore linkovanom tekstu. Citiram:
Direktor Messera Avdo Dedić kazao je za TVSA da je sva oprema potopljena, uključujući pumpe i motore, ali da su radnici na sigurnom.
Dodao je da nemaju sistem odbane te da je "sve u Božijim rukama".
Evo je opet fraza: u bozijim rukama. Fraza koja ocrtava podsvjest covjeka koji je izgovara i koji je u ovoj prici samo reprezentativni karakter jer ovu frazu koriste mnogi tako da je podsvjesna podloga identicna kod svih. Naime, radi se o izbjegavanju odgovornosti pred samim sobom. Ovo je van moje kontrole, ja nisam kriv. Bog tako htio. A moglo se zastiti. Recimo napravis jos jedan pogon na drugoj lokaciji. Kisa nije padala toliko u Bihacu, Zenici, Tuzli. Drzava je mogla malo pogurati sa parama. Mogla su se procistiti i produbiti korita jos ljetos kad su suse bile.

Al se to nije uradilo. Sad sve svalite na boga jer tu se zatvara zacarani krug i to je interna vrijednost boga. To je jos jedna verzija boga izuzetaka i ovdje se vidi zasto je bog potreban u zivotima ljudi. Treba im da zatvore krug odgovornosti. Svoju ljenost, nemar, javasluk i na kraju krajeva neuspjeh, uspjesno teleportiraju na neko nejasno random podrucje koje nazivaju bog. Samo podvuces crtu i sve svalis na boga. I njemu je onda logicno da postoji bog jer da ne postoji kako bi on sebi objasnio da je usrao motku. Da sad imas 50tak ljudi koji strepe za svoj zivot i hoce li im se pogorsati zdravlje.

Sad je sve u bozijim rukama... Trazi se spasitelj, trazi se figura oca koji ce nas spasiti problema u kojem se nalazimo. Bog je samo materijalizacija arheotipa oca, i sad je sve u njegovim rukama. Jer smo mi usrali a necemo da priznamo.
Po tvojoj logici nikada se ne bi u razvijenim i uređenim zemljama dešavale prirodne nesreće i katastrofe.

Đe si bio ranije da npr. Japancima održiš predavanje, da svijet izbjegne Fukushimu. Glup i lijen narod tamo, a vjernici
Post Reply