Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
bumboo
Posts: 269
Joined: 15/01/2010 23:47

#76 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by bumboo »

Ima li kurs njemačkog za početnike (odrasle) igdje na Dobrinji, Mojmilu, Alipašinom...? Sve dobre škole su izgleda u centru grada, što nije zgodno za nas koji živimo u općini Novi Grad.
girl
Posts: 456
Joined: 27/06/2008 10:15

#77 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by girl »

da probam i ovdje:

ne spremam se za njemacku, ali bih da ucim njemacki jezik sama. ne treba mi za posao i slicno ali bih da ga naucim znaci cisto onako kad imam vremena da ja to malo ucim.

Ne trazim skolu u sarajevu, otprilike sam nasla kako cu ja to sama, ali me sad zanima znate li gdje online imaju primjeri testova po nivoima A1, B1 itd?

cisto da znam na cemu sam ako nekad odlucim da to znanje trebam certificirati.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#78 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by dobar osjecaj »

Kad u Google ukucaš pretragu "test your German" dobiješ razne besplatne testove, tipa:

https://www.deutsch-lernen.com/virtual/e_test_kurz.htm

Za samostalno učenje njemačkog baš ima nevjerovatno puno besplatnih sadržaja. Za ljude s naših govornih područja, DW ima hrpu sadržaja prilagođenih svim nivoima:
https://www.dw.com/bs/u%C4%8Dite-njema%C4%8Dki/s-2638
User avatar
teuta06
Posts: 1603
Joined: 28/03/2018 11:14

#79 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by teuta06 »

koji je najbolji kurs njemačkog jezika u Sa... potrebno je prijatelju zbog posla. Dolaze mu stranci, pa bi zelio nauciti jezik zbog komunikacije, ne treba mu certifikat...
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#80 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by dobar osjecaj »

Vjerujem da je teško znati odgovor na to. Ja sam pohađala kurseve samo u Geothe Institutu mnogo godinama prije masovnog interesa za iseljavanje.
I tada je kvalitet njihovih predavača bio jako neujednačen.
U međuvremenu se desila ogromna popularizacija i potražnja kurseva. Cijene su povećane a ne znam koliko je realno da se zadržao postojeći ili poboljšao kvalitet u veoma komercijalnom okruženju i znatno većoj potražnji za uslugama.
Grom2017
Posts: 635
Joined: 04/02/2019 20:31

#81 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by Grom2017 »

Vi koji ucite samostalno, kako ucite? Kupite neku literaturu ili ? Na Youtube ima dosta sadrzaja..
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#82 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by dobar osjecaj »

Toliko je besplatnih sadrzaja da nema potrebe da se placa ista. Samo uloziti vrijeme. Sadrzaje mozes traziti prema svojim interesovanjima, muzika, filmovi, razna stiva iz domena sporta, nauke. Ucenje jezika je tako dobar stimulans za rad i vitalnost mozga. Ima njemackih javnih stranica koje imaju servise na nasem jeziku i puno besplatnog materijala za sve nivoe poznavanja jezika. Citati, slusati, pisati, pricati s ljudima. Bezbroj mogucnosti bez micanja iz svog doma i placanja icega osim racuna za struju i internet.
Krespons
Posts: 60
Joined: 02/05/2020 20:14

#83 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by Krespons »

dobar osjecaj wrote: 05/03/2020 09:48 Vjerujem da je teško znati odgovor na to. Ja sam pohađala kurseve samo u Geothe Institutu mnogo godinama prije masovnog interesa za iseljavanje.
I tada je kvalitet njihovih predavača bio jako neujednačen.
U međuvremenu se desila ogromna popularizacija i potražnja kurseva. Cijene su povećane a ne znam koliko je realno da se zadržao postojeći ili poboljšao kvalitet u veoma komercijalnom okruženju i znatno većoj potražnji za uslugama.
Znaš li koji je najviši nivo u Goethe? Je li C1?
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#84 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by dobar osjecaj »

Krespons wrote: 20/05/2020 14:55
dobar osjecaj wrote: 05/03/2020 09:48 Vjerujem da je teško znati odgovor na to. Ja sam pohađala kurseve samo u Geothe Institutu mnogo godinama prije masovnog interesa za iseljavanje.
I tada je kvalitet njihovih predavača bio jako neujednačen.
U međuvremenu se desila ogromna popularizacija i potražnja kurseva. Cijene su povećane a ne znam koliko je realno da se zadržao postojeći ili poboljšao kvalitet u veoma komercijalnom okruženju i znatno većoj potražnji za uslugama.
Znaš li koji je najviši nivo u Goethe? Je li C1?
Bilo je u teoriji do C2. Najbolje da ih kontaktiras direktno i vidis ima li interesa/grupa (ako mislis na kurs).
https://www.goethe.de/ins/ba/bs/spr/prf.html
Grom2017
Posts: 635
Joined: 04/02/2019 20:31

#85 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by Grom2017 »

dobar osjecaj wrote: 20/05/2020 14:01 Toliko je besplatnih sadrzaja da nema potrebe da se placa ista. Samo uloziti vrijeme. Sadrzaje mozes traziti prema svojim interesovanjima, muzika, filmovi, razna stiva iz domena sporta, nauke. Ucenje jezika je tako dobar stimulans za rad i vitalnost mozga. Ima njemackih javnih stranica koje imaju servise na nasem jeziku i puno besplatnog materijala za sve nivoe poznavanja jezika. Citati, slusati, pisati, pricati s ljudima. Bezbroj mogucnosti bez micanja iz svog doma i placanja icega osim racuna za struju i internet.
Hvala na odgovoru. Inace ja zavrsavam A2.2, to sam zaboravio napomenuti, zbog korone nastava je online i poskupila je pa zato trazim nesto u medjuvremenu dok ne krenem na B stepen onako na kursu. Online i nije mi nesto. DOk to ne bude (nagadjaju septembar) vjerovatno uzmem sve ponovo prostudiram. Djelujes kao osoba koja poznaje materiju, sta mislis da bi bilo najvaznije? Ne samo meni, nego i drugima. Ja mislim da sto siri vokabular igra najvazniju ulogu.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#86 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by dobar osjecaj »

Molim. Ne znam sta bi bilo najbolje. Bez gramatike ne ide a meni se bas polako slagala dok je vokabular prstio jer sam citala i slusala svasta. Nisam imala stid od pravljenja gresaka u govoru i pisanju pa sam sve to upraznjavala u svakoj prilici. Citaj i slusaj sadrzaje koji tebe zanimaju i inace u zivotu i sadrzaje koji ce ti trebati za posao, skolu, svakodnevni zivot. Imas puno besplatnih kvalitetnih online testova na kojima isto mozes vjezbati dokle si dosao. Ja sam negdje na tom nivou pocela posudjivati, skidati i kupovati knjige koje sam citala, casopise poput die Zeit i der Spiegel u kojima se pisao lijep jezik a obradjivale razne aktuelne teme. Jezik je ziv i stalno trazi da se hrani.
kazo
Posts: 1524
Joined: 08/03/2012 19:57

#87 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by kazo »

Da malo osvjezim temu :-D

Sta upisati:
Intenzivni u Geothe 80 casova 320 KM
Intenzivni u OSD 52 casa 280,00 KM

Tu je i cpe sa 40 casova za 215 KM.

Razlika je u 28 casova izmedju Geothe i OSD, a skuplji su samo 40 KM.
Dzematlija
Posts: 567
Joined: 29/04/2015 12:06

#88 Re: Kurs njemačkog jezika u Sarajevu

Post by Dzematlija »

kazo wrote: 08/08/2022 17:19 Da malo osvjezim temu :-D

Sta upisati:
Intenzivni u Geothe 80 casova 320 KM
Intenzivni u OSD 52 casa 280,00 KM

Tu je i cpe sa 40 casova za 215 KM.

Razlika je u 28 casova izmedju Geothe i OSD, a skuplji su samo 40 KM.
Evo i mene interesuje ova tema. Može li neko podijeliti iskustvo? Da li se dobijeni cerfitikati priznaju u zemljama sa njemačkim govornim područjem?

Hvala
Post Reply