Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#576 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by nasa »

AJETI O HADZU


Safa i Merva su Allahova časna mjesta, zato onaj koji Kabu hodočasti ili umru obavi ne čini nikakav prestup ako krene oko njih. A onaj koji drage volje učini kakvo dobro djelo – pa, Allah je doista blagodaran i sve zna. (El-Beqara, 158)


“Hadž i umru radi Allaha izvršavajte! A ako budete spriječeni, onda kurbane koji vam se nađu pri ruci zakoljite, a glave svoje, dok kurbani ne stignu do mjesta svoga, ne brijte. A onda među vama koji se razboli ili ga glavobolja muči, neka se postom, ili milostinjom, ili kurbanom iskupi. Kad budete slobodni, obavite umru do hadža i zakoljite kurbana do koga možete lahko doći. A onaj ko ga ne nađe neka posti tri dana u danima hadža i sedam dana po povratku - to jest punih deset dana. To je za onoga koji nije iz Mekke. I bojte se Allaha i znajte da On teško kažnjava.” (El-Beqara, 196)


Hadž je u određenim mjesecima; onom ko se obaveže da će u njima obavljati hadž nema snošaja sa ženama i nema ružnih riječi, i nema svađe u danima hadža. A za dobro koje učinite Allah zna. I onim što vam je potrebno za put - snabdijte se. A najbolja opskrba je bogobojaznost. I Mene se bojte, o razumom obdareni!” (El-Beqara, 197.)


U njemu su znamenja očevidna – mjesto na kojem je stajao Ibrahim. I onaj koji uđe u nj treba biti siguran. Hodočastiti Hram dužan je, Allaha radi, svaki onaj koji je u mogućnosti; a onaj koji neće da vjeruje – pa, zaista, Allah nije ovisan ni o kome. (Ali 'Imran, 97)


“...i proglas od Allaha i Njegova Poslanika ljudima na dan velikog hadža: 'Allah i Njegov Poslanik ne priznaju mnogobošce.' Pa ako se pokajete, to je za vas bolje; a ako se okrenete, znajte da Allahu nećete umaći! A nevjernike obraduj kaznom nesnosnom!” (Et-Tewba, 3.)




“...i oglasi ljudima hadž! – dolaziće ti pješke i na kamilama iznurenim; dolaziće iz mjesta dalekih.” (El-Hadždž, 27)
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#577 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by miskin »

SURA ET-TEKASUR (NADMETANJE)

1. "Zaokuplja vas nadmetanje u umnožavanju imetka" – tj. zaokupiralo vas je nagomilavanje imetka i djece, i nadmetanje u njegovom mnoštvu, i nastojanje da se što više stekne, od pokornosti Allahu i djelovanja za budući svijet.

2. "sve dok grobove ne naselite" – sve dok vas ne sustigne smrt, a vi budete u takvom stanju.

3. "A ne valja tako, saznat ćete svakako!" – ovo je vid odvraćanja ljudi od nagomilavanja imetka i upozorenje da će oni znati posljedice toga na Sudnjem danu.

5. "Ne valja tako, kad biste vi znali pouzdano" – tj. da poznajete stanje ka kojem idete sa čvrstim ubjeđenjem, kao što poznajete ono u što ste ubijeđeni na dunjaluku, to bi vas odvratilo od nagomilavanja imetka i nadmetanja u njemu, i ne bi vas to zaokupiralo od ovog velikog pitanja.

6. "Džehennem ćete vidjeti jasno!" – tj. na budućem svijetu.

7. "I još jednom, doista ćete ga vidjeti očigledno!" – tj. potom ćete sigurno vidjeti Džehennem, a to viđenje je poput samog ubjeđenja, tj. vidjet ćete ga svojim očima.

8. "Zatim ćete toga dana o blagodatima biti pitani sigurno!" – o blagodatima dunjaluka koje su vas zaokupirale od djelovanja za ahiret. Čovjek će biti pitan za sigurnost, zdravlje, slobodno vrijeme, ukusna jela, pića, pijenje hladne vode kada je bio žedan, mjesta stanovanja i dr.

User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#578 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by nasa »

AJETI O DZENETU

"I nastojte da zaslužite oprost Gospodara svoga i Džennet prostran kao nebesa i Zemlja, pripremljen za one koji se Allaha boje." (Ali ‘Imran, 133)


"A one koji se Gospodara svoga boje čekaju odaje, sve jedne iznad drugih sagrađene, ispred kojih će rijeke teći...." (Ez-Zumer, 20)


"....bašče čije se rastinje penje i rasprostire po tlima..." (El-En'am, 141)


"A oni koji su se Allaha bojali, oni će na sigurnu mjestu biti, usred bašča i izvora, u dibu i kadifu obučeni i jedni prema drugima. Eto, tako će biti i Mi ćemo ih hurijama, krupnih očiju, ženiti. U njima će moći, bezbjedno, koju hoće vrstu voća tražiti; u njima, poslije one prve smrti, smrt više neće okusiti i On će ih patnje u ognju sačuvati, blagodat će to od Gospodara tvoga biti; to će, zaista, biti uspjeh veliki!" (Ed-Duhan, 51-57)


"A Džennet će biti primaknut čestitima, neće biti ni od jednog daleko: "Ovo je ono što vam je obećano, svakome onome koji se kajao i čuvao, koji se Milostivoga bojao, iako Ga nije vidio, i koji je srce odano donio. Uđite u njega, u miru, ovo je Dan vječni!" U njemu će imati što god zažele - a od nas i više." (Kaf, 31-35)



Da bi vjernike i vjernice uveo u džennetske bašče kroz koje će rijeke teći, u kojima će vječno boraviti, i da bi prešao preko hrđavih postupaka njihovih - a to je u Allaha veliki uspjeh.(Al Fath,5)


"Ovakav džennet obećan je onima koji se budu Allaha bojali: vrtovi s rijekama, s plodovima kojih uvijek ima i s trajnom hladovinom; to će biti nagrada onima koji se budu zla klonili, a nevjernicima će kazna vatra biti". (R'ad, 35)


"Zar je džennet, koji je obećan onima koji se Allaha boje - u kome su rijeke od vode neustajale i rijeke od mlijeka nepromjenjena ukusa, i rijeke od vina, prijatna onima koji piju, i rijeke od meda procjeđenog i gdje ima voća svakovrsnog i oprosta od Gospodara njihova..." (Muhammed, 15)


"A one koji vjeruju i dobra djela čine obraduj džennetskim baščama kroz koje će rijeke teći; svaki put kada im se iz njih da kakav plod, oni će reći: „Ovo smo i prije jeli", - a biće im davani samo njima slični. U njima će čiste žene imati, i u njima će vječno boraviti." (El-Beqare, 25)


"U džennetu izvanrednome, u kome prazne besjede neće slušati. U njemu su izvor-vode koje teku, u njemu su i divani skupocjeni, i pehari postavljeni, i jastuci poređani, i ćilimi rašireni. (El-Gasijeh, 10-16)


"A one koji budu vjerovali i dobra djela činili - Allah će sigurno uvesti u džennetske bašče, kroz koje će rijeke teći, u njima će se narukvicama od zlata i biserom kititi, a odjeća će im svilena biti". (El-Hadz, 23)


"One koji čine dobra djela čeka nagrada, i više od toga! Lica njihova neće tama i sjeta prekrivati; oni će stanovnici dženneta biti, u njemu će vječno boraviti".(Junus, 26)


"Oni koji su u ajete Naše vjerovali i poslušni bili - uđite u džennet, vi i žene vaše, radosni! 'Oni će biti služeni iz posuda i čaša od zlata. U njemu će biti sve što duše zažele i čime se oči naslađuju, i u njemu ćete vječno boraviti. „Eto, to je džennet koji vam je darovan kao nagrada za ono što ste radili, u njemu ćete svakovrsnog voća imati od kojeg ćete neko jesti." (Zuhruf, 69-73)


"Taj džennet ste u nasljedstvo dobili za ono sto ste cinili." (El-A'raf, 43)




"I niko ne zna kakve ih, kao nagrada za ono sto su cinili, skrivene radosti cekaju." (Sedzde, 17)
User avatar
zrno_pijeska
Posts: 20
Joined: 16/06/2012 06:16
Location: Tamo gdje sunce ne grije

#579 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by zrno_pijeska »

Kur’anski fenomeni: SPERMA JE SMJESA

Zahvaljujući pronalasku i usavršavanju mikroskopa, ostvarila se mogućnost detaljne analize mnogih organa i materija u ljudskom tijelu. Pomoću ovih analiza postalo je jasno da je sperma smjesa različitih materija, koje se proizvode u različitim dijelovima ljudskog tijela.

Mi čovjeka od smjese sjemena stvaramo da bismo ga na kušnju stavili i činimo da on čuje i vidi. (76:2)
Sperma ili sjemena tekućina je sinteza materija, a formira se kada iz muških spolnih žlijezda spermiji ulaze u sustav kanalića gdje se miješaju s lučevinama niza žlijezda stvarajući tekućinu. Načini li se detaljna analiza sjemene tekućine, ustanovit će se da je ova tekućina nastala od niza različitih komponenti kao što su limunska kiselina, prostoglondini, flavini, askorbinska kiselina, ergotionein, fruktoza, fosforilkolin, holesterol, fosfolipidi, fibrinolizin, cink, fosfatna kiselina, spermiji itd.

Naše tijelo je jedna od najsavršenijih, najljepših i najsloženijih kreacija. Zahvaljujući tijelu, mi vidimo, čujemo, razmnožavamo se; zahvaljujući vještinama tijela, mi izrađujemo mašine, kompjutere, mostove, avione, pravimo slike, skladamo muziku… Jedna od prvih faza stvaranja našeg tijela jeste stvaranje materijala u smjesi sjemene tekućine. Nakon toga će se spermi u sjemenoj tekućini sjediniti sa ženskim ćelijama i formirati još jednu smjesu, koja će biti novi korak u formiranju čovjeka.

Za detaljno objašnjenje samo sjemenog kanalića ili prostate trebalo bi nam desetine stranica. Stvoritelj nas je stvorio od smjese tekućina i to spomenuo u Knjizi koju je objavio. Analiziranje ove smjese i istraživanje kako je i odakle je ona nastala pomoći će nam da budemo svjesniji savršenstva Allahovim stvaranja ljudskog tijela.

U našoj avanturi koja započinje ovom smjesom tekućina, jednog dana dobivamo izuzetno složene i savršene osobine i čula, kao što su sluh i vid. Činjenica da obična kapljica tekućine postaje neko ko vidi i čuje predstavlja nevjerovatno čudo. Nijedan razuman čovjek stvaranje takvog savršenstva neće prepustiti i povjetiri slučaju. Sasvim je jasno da da je Stvoritelj Jedan, kako to Kur’an ističe, Svemoćni, Sveznajući, Svjesni i Savršeni Stvoritelj.

STVARANJE IZ KAPLJICE

Zar čovjek misli da će sam sebi prepušten biti, da neće odgovarati?
Zar nije bio kapljica u sjemenu koje se ubaci?
(75:36-37)
Kur’an govori da je nemoguće da čovjek, kojeg je Allah, dž. š., savršeno kreirao, bude prepušten sam sebi. Nakon 36. ajeta u kome je to rečeno, slijedi 37. ajet koji ističe da je u početku čovjek bio kapljica u sjemenu. I u ovom ajetu se susrećemo sa saznanjem koje je bilo nemoguće dostići u vrijeme Muhammeda, a. s. Riječ koju smo u 37. ajetu preveli sa ”kapljica u sjemenu” jeste arapska riječ ”nutfe”, koja se, isto tako, koristi i za talog koji ostane na dnu kada se isprazni posuda. Ova riječ ukazuje na činjenicu da čovjek nije stvoren od cjelokupne sperme, već od jednog njenog djelića.

Sjemena tekućina, koja izađe prilikom jedne ejakulacije, zajedno sa nizom materija u njoj, sadrži između 100 i 200 miliona spermatozoida. A jajnu ćeliju kod ženke oplođava jedan, i samo jedan, od tih stotina miliona spermatozoida. Zigot, koji će formirati čovjeka, nastaje ne od cijele sperme, već, kako se to upozorava u ajetu, od jednog njenog sićušnog djelića.

Spermatozoidi imaju glavu, vrat, središnji dio i rep. Stotine miliona spermatozoida se, nakon ejakulacije, plivajući uz pomoć svoga repa, zaputi ka jajnoj ćeliji žene. Prema dužini spermatozoida, koja se mjeri na mikrone (1 mikron je milioniti dio metra), dužina ovog plivanja kroz ženske spolne organe je veoma, veoma duga. Ova razdaljina je, prema proporcionalnoj usporedbi sa čovjekom, kilometarske dužine. Prilikom ovog dugog puta mnogi spermatozoidi umru, mali broj njih dospije do jajeta. Od spermatozoida, koji kruže oko jajeta, samo jedan ulazi unutra i jaje se zatvara. Pola ljudskih genetskih podataka smješteno je u glavi, veličine 5 mikrona, ovog samo jednog spermatozoida. Preostali genetski kod u majčinom tijelu, čeka spreman u jajetu do kojeg dopire spermatozoid. Sve ove kreacija odvijaju se veoma preciznim podešavanjima niza detalja. Kao u svakoj tački svemira, tako i u ovom prvom stadiju našeg stvaranja Stvoritelj nam pokazuje Svoju savršenu moć i znanje.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#580 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by NIN »

zrno_pijeska wrote:KuPomoću ovih analiza postalo je jasno da je sperma smjesa različitih materija, koje se proizvode u različitim dijelovima ljudskog tijela.
Pa sve sto oko sebe vidis su smjese razlicitih materija. :-)
User avatar
zrno_pijeska
Posts: 20
Joined: 16/06/2012 06:16
Location: Tamo gdje sunce ne grije

#581 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by zrno_pijeska »

NIN wrote:
zrno_pijeska wrote:KuPomoću ovih analiza postalo je jasno da je sperma smjesa različitih materija, koje se proizvode u različitim dijelovima ljudskog tijela.
Pa sve sto oko sebe vidis su smjese razlicitih materija. :-)
U tekstu je ponudjeno objasnjenje o spermi i stvaranju covjeka a o drugim smjesama cemo poslije...
Helem, prije 1400 i kusur godina smo imali mikroskop i to sve znali u detalje :bih:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#582 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by nasa »

zrno_pijeska wrote:
NIN wrote:
zrno_pijeska wrote:KuPomoću ovih analiza postalo je jasno da je sperma smjesa različitih materija, koje se proizvode u različitim dijelovima ljudskog tijela.
Pa sve sto oko sebe vidis su smjese razlicitih materija. :-)
U tekstu je ponudjeno objasnjenje o spermi i stvaranju covjeka a o drugim smjesama cemo poslije...
Helem, prije 1400 i kusur godina smo imali mikroskop i to sve znali u detalje :bih:
Pa,po naslovu sperma je smjesa pretpostavljam da je @NIN kontao sta je tu "cudo"jer svasta je smjesa,a tekst je dug pa lako promakne sta se smatra mudzizom....
Npr.mudziza je dio u kojem se kaze "Zar nije bio kapljica u sjemenu koja se ubaci" pa je to dalje objasnjeno u tekstu zbog cega .....
U Kur'anu se znaci spominje smjesa sperme ali dalje pravi i razliku u procesa zaceca te se zaceca ne pripisuje cjelokupnoj smjesi vec se kaze "kapljica".
User avatar
zrno_pijeska
Posts: 20
Joined: 16/06/2012 06:16
Location: Tamo gdje sunce ne grije

#583 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by zrno_pijeska »

U tekstu je ponudjeno objasnjenje o spermi i stvaranju covjeka a o drugim smjesama cemo poslije...
Helem, prije 1400 i kusur godina smo imali mikroskop i to sve znali u detalje :bih:[/quote]

Pa,po naslovu sperma je smjesa pretpostavljam da je @NIN kontao sta je tu "cudo"jer svasta je smjesa,a tekst je dug pa lako promakne sta se smatra mudzizom....
Npr.mudziza je dio u kojem se kaze "Zar nije bio kapljica u sjemenu koja se ubaci" pa je to dalje objasnjeno u tekstu zbog cega .....
U Kur'anu se znaci spominje smjesa sperme ali dalje pravi i razliku u procesa zaceca te se zaceca ne pripisuje cjelokupnoj smjesi vec se kaze "kapljica".[/quote]

Upravo tako :) ... nezelim u raspravu i tjerati mak na konac i objasnjavati vec sto je objasnjeno. Posto je naziv ovog pdf "Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje" skladno tome u tekstu se nalaze ajeti i analize doticnih u skladu sa danjasnjim saznanjima covjeka. Ko hoce nek razmisli i uzme pouku, ko nece i nemora.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#584 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by harač »

nasa wrote:Pa,po naslovu sperma je smjesa pretpostavljam da je @NIN kontao sta je tu "cudo"jer svasta je smjesa,a tekst je dug pa lako promakne sta se smatra mudzizom....
Npr.mudziza je dio u kojem se kaze "Zar nije bio kapljica u sjemenu koja se ubaci" pa je to dalje objasnjeno u tekstu zbog cega .....
U Kur'anu se znaci spominje smjesa sperme ali dalje pravi i razliku u procesa zaceca te se zaceca ne pripisuje cjelokupnoj smjesi vec se kaze "kapljica".
gdje ti vidis cudo? već je rečeno da je tvrdnja o smjesi banalna. ideja da sperma učestvuje u razmnožavanju je također banalna. ideja da se u spermi nalazi "kapljica", također je netačna - ako se bukvalno shvati, te funkcioniše jedino kao dalja alegorija...
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#585 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by nasa »

harač wrote:
nasa wrote:Pa,po naslovu sperma je smjesa pretpostavljam da je @NIN kontao sta je tu "cudo"jer svasta je smjesa,a tekst je dug pa lako promakne sta se smatra mudzizom....
Npr.mudziza je dio u kojem se kaze "Zar nije bio kapljica u sjemenu koja se ubaci" pa je to dalje objasnjeno u tekstu zbog cega .....
U Kur'anu se znaci spominje smjesa sperme ali dalje pravi i razliku u procesa zaceca te se zaceca ne pripisuje cjelokupnoj smjesi vec se kaze "kapljica".
gdje ti vidis cudo? već je rečeno da je tvrdnja o smjesi banalna. ideja da sperma učestvuje u razmnožavanju je također banalna. ideja da se u spermi nalazi "kapljica", također je netačna - ako se bukvalno shvati, te funkcioniše jedino kao dalja alegorija...
Ja Bozija cuda vidim svuda, :-D!
A oko konkretnog texta:nisam ga ja stavila,samo sam komentarisala i ukazala sta se smatra mudzizom...
Kur'an je sam po sebi Cudo za sve muslimane,ali vjerujem da za nevjernike nije,pa je nekako glupo sad da ja to dokazujem mudzizama jer one tebi i da su tacne nece nista znaciti ,a u krajnjoj liniji nije to ni svrha Kur'ana...
Inace oko zaceca i sl.se jako puno pisalo tako da nije tesko naci islamsko tumacenje Kur'anskih ajeta o toj temi,a ja da bih dokazivala tu vrstu cuda morala bih puno bolje poznavati i proces zaceca,a i Kur'an,
tako da :zoka:
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#586 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by harač »

nasa wrote: Ja Bozija cuda vidim svuda, :-D!
A oko konkretnog texta:nisam ga ja stavila,samo sam komentarisala i ukazala sta se smatra mudzizom...
Kur'an je sam po sebi Cudo za sve muslimane,ali vjerujem da za nevjernike nije,pa je nekako glupo sad da ja to dokazujem mudzizama jer one tebi i da su tacne nece nista znaciti ,a u krajnjoj liniji nije to ni svrha Kur'ana...
Inace oko zaceca i sl.se jako puno pisalo tako da nije tesko naci islamsko tumacenje Kur'anskih ajeta o toj temi,a ja da bih dokazivala tu vrstu cuda morala bih puno bolje poznavati i proces zaceca,a i Kur'an,
tako da :zoka:
nisam imao utisak da je kur-an čudo samo za one koji već vjeruju da je on čudo. čitava svrha ovih presudo-naučnih citiranja kur-ana jeste da se uvjeri one koji već ne vjeruju u čuda, da je knjiga nadnaravno nadahnuta. vjernici već imaju predrasudu prema toj tvrdnji, pa bi vjerovali u njegovu čudotvornost čak i da je kur-an u direktnoj u suprotnosti s naučnim činjenicama (svi se sjećamo ibn Baaza i njegovih ispada, inače gledišta koje danas drži večina salafista).
User avatar
zrno_pijeska
Posts: 20
Joined: 16/06/2012 06:16
Location: Tamo gdje sunce ne grije

#587 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by zrno_pijeska »

harač wrote:
nasa wrote: Ja Bozija cuda vidim svuda, :-D!
A oko konkretnog texta:nisam ga ja stavila,samo sam komentarisala i ukazala sta se smatra mudzizom...
Kur'an je sam po sebi Cudo za sve muslimane,ali vjerujem da za nevjernike nije,pa je nekako glupo sad da ja to dokazujem mudzizama jer one tebi i da su tacne nece nista znaciti ,a u krajnjoj liniji nije to ni svrha Kur'ana...
Inace oko zaceca i sl.se jako puno pisalo tako da nije tesko naci islamsko tumacenje Kur'anskih ajeta o toj temi,a ja da bih dokazivala tu vrstu cuda morala bih puno bolje poznavati i proces zaceca,a i Kur'an,
tako da :zoka:
nisam imao utisak da je kur-an čudo samo za one koji već vjeruju da je on čudo. čitava svrha ovih presudo-naučnih citiranja kur-ana jeste da se uvjeri one koji već ne vjeruju u čuda, da je knjiga nadnaravno nadahnuta. vjernici već imaju predrasudu prema toj tvrdnji, pa bi vjerovali u njegovu čudotvornost čak i da je kur-an u direktnoj u suprotnosti s naučnim činjenicama (svi se sjećamo ibn Baaza i njegovih ispada, inače gledišta koje danas drži večina salafista).
http://www.youtube.com/watch?v=VmPSQ_8g ... r_embedded#!

http://www.youtube.com/watch?v=aO09pcQl_IY :bih:
Last edited by zrno_pijeska on 28/10/2012 09:34, edited 1 time in total.
User avatar
zrno_pijeska
Posts: 20
Joined: 16/06/2012 06:16
Location: Tamo gdje sunce ne grije

#588 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by zrno_pijeska »

Kur’anski fenomeni: LEGITIMACIJA NA VRHOVIMA PRSTIJU

Ljudima koji su živjeli u doba Vjerovjesnika vrhovi prstiju nisu predstavljali ništa značajno. Godine 1856. Englez po imenu Genn Ginsen otkrio je da svaki čovjek posjeduje različite linije na vrhovima svojih prstiju.

Zar čovjek misli da kosti njegove nećemo sakupiti? Hoćemo, Mi možemo stvoriti jagodice prsta njegovih ponovo.(75:3-4)

Sve do tog vremena čovječanstvo nije ništa znalo o ovoj izvanrednoj odlici vrhova prstiju. Shvaćemo je da vrh prsta predstavlja svojevrsnu ličnu kartu svakog čovjeka. Kasnije je policija počela koristiti ovo saznanje prilikom hapšenja zločinaca ili prilikom identifikacije umrlih koji se nalaze u neprepoznatljivom stanju.
Vrhovi prstiju su identifikaciona karta, koja je različita čak i kod jednojajčanih blizanaca. Ovu legitimaciju nemoguće je krivotvoriti; na svemu što dodirnemo ostavljamo jedinstven potpis, koji niko ne može oponašati. Nemoguće je falsificirati ili oponašati taj pečat koji cijelog života neodvojivo nosimo sa sobom. Originalnost našeg pečata ne kvare nikakvi utjecaji, ni opekotine, ni povrede, ni promjene našeg tijela koje nastaju usljed starenja. Milijarde raznolikih dezena na dva kvadratna centimetra, koji, kao neizbrisive linije, funkcioniraju kao pečat! Kako ogromnu moć posjeduje naš Stvoritelj!

Ova lična karta na vrhovima prstiju ispisuje se dok smo još tromjesečni zametak u majčinoj utrobi i prati nas do mezara. Mimo činjenice što su vrhovi prstiju nepogrešive lične karte, u toku su radovi i istraživanja u pravcu njihovog korištenja u određivanju genetičkih nepravilnosti u našem tijelu. Ova istraživanja još nisu dosegla nivo naučne nedvosmislenosti, ali ukazuju na mogućnost da linije na vrhovima prstiju imaju veći značaj od onoga koji je do sada ustanovljen.

U vrijeme objave Kur’ana vrhovi prstiju su bili sporedan detalj. Činjenica da Uzvišeni Allah, dž. š., Koji će na ahiretu ponovno stvoriti čovjeka, upozorava na vrhove prstiju kao na bitan detalj na čovjeku, a ne nešto sporedno, zasigurno predstavlja još jedan kur’anski fenomen. Naš Stvoritelj nas upozorava da čak i vrhovi prstiju imaju itekakvu važnost.

DNA NA VRHOVIMA PRSTIJU

Možda su odlike tragova na vrhovima naših prstiju jedno od osnovnih upozorenja ovog ajeta. Pretpostavljamo da drugi razlog upozorenja na vrhove prstiju leži u činjenici što su u njima, kao i u ostalim dijelovima, kodirane sve odlike našeg tijela. Tako se, možda, upozorava da će u ponovnom stvaranju biti stvoreni svi detalji našeg tijela, pa čak i tačke koje izgledaju beznačajni kao što su vrhovi prstiju.

Razlog isticanja vrhova prstiju kao primjer je možda zbog toga što se oni prihvataju kao jednostavni i bez osobitog značaja u odnosu na ostale dijelove tijela. Čak i vrhovi prstiju, koji izgledaju najjednostavniji, su, sa svojim DNA, predstavljaju takvu banku podataka da se cijelo ljudsko tijelo može ponovno stvoriti na osnovu podataka iz jedne jedine tačke.

Otkriće DNA je jedno od najbitnijih otkrića u poviješti čovječanstva. Ovim otkrićem potpuno je opovrgnuto ubjeđenje da je ljudska ćelija jedna prosta struktura ispunjena vodom i zaokružena opnom. Detaljnim otkrićem ćelije i spuštanjem u detalje, postalo je jasno da je sve kreirano na veoma kompleksan način.

DNA se smatra osnovom života jer sadrži genetički kod koji je osnova nasljednih svojstava živih bića. Sastoji se od lančastih molekula (polinukleotida) u obliku dvostruke spirale.

Genetički kod je, zapravo, određeni slijed nukleotida. Sve naše odlike, od boje kose, očiju, do izgleda malog prsta, kodirano je u DNA.
Kada bismo htjeli ispisati podatke u DNA, dobili bismo enciklopediju od 1000 tomova ili milion stranica. Povrh svega, DNA ima sposobnost da sve te podatke kopira u periodu od 20 do 80 minuta.

U riznici podataka od 1000 tomova, u DNA-u ispisane su sve odlike našeg tijela. Uzmemo li u razmatranje vrh prsta, koji izgleda kao jedan od najjednostavnijih i nebitnih detalja na tijelu, DNA samo jedne ćelije tog dijela dat će podatke cijelog našeg organizma. Našem Stvoritelju je lahko uzeti sve ove podatke i ponovno nas stvoriti. Kako god Mu je prvo stvaranje bilo lahko, ovo stvaranje će Mu, isto tako, biti lahko.

I Nama navodi primjer, a zaboravlja kako je stvoren, i govori: “Ko će oživiti kosti kad budu truhle?” Reci: “Oživit će ih Onaj koji ih je prvi put stvorio; On dobro zna sve što je stvorio.” (36:78-79)

HAVIN MITOHONDRIJALNI DNA

On vas od jednog čovjeka stvara – a od njega je drugu njegovu stvorio… (39:6)

Zahvaljujući usavršavanju mikroskopa, postalo je moguće analizirati ćeliju. Studiozna analiza ćelije znači bolje upoznavanje ljudskog organizma. Svaki muškarac i žena u svojoj DNA ima i muški i ženski genetički kod. Razumijevanje ove činjenice osigurat će bolje shvatanje kako je hazreti Hava stvorena od Adema, a. s., ili kako je Isa, a. s., stvoren samo od hazreti Merjeme.
I Tevrat, i Indžil i Kur’an iznose kako je cijelo čovječanstvo stvoreno od jednog muškarca i jedne žene. Otkrića do kojih se došlo prilikom istraživanja sprovedenih na ćeliji, potvrđuju ispravnost ove teze svetih knjiga.

Energija u našem tijelu proizvodi se u energetskim centralama u ćelijama, mitohondrijama, koje su male veličine, ali velike funkcije. One posjeduju posebne DNA, koje se razliku od DNA u jezgru ćelije, o kojima smo maločas govorili. U ćelijama svih ljudi različitih rasa, visina i sa različitih kontinenata nalaze se mitohondriji, o kojima govorimo, a u mitohondrijima mitohondrijalni DNA. Razlika ovog molekula od ostalih molekula ćelije jeste to što se on na potomke prenosi jedino i samo putem majke.
Kao rezultat analiziranja mitohondrijalnih DNA svih ljudi različitih rasa i različitih odlika, ustanovljeno je da su svi ti ljudi rođeni, odnosno potječu od samo jedne majke.
To znači naučno potvrđivanje kur’anske teza koja kaže da smo svi stvoreni od samo jednog para (od samo jedne žene). To, u isto vrijeme, znači potvrdu i navoda svetih knjiga. To je naučni dokaz da su, zapravo, svi ljudi braća i da je rasna podvojenost apsurd koji su ljudi vještački proizveli. Ovo otkriće u mikrosvijetu ćelije ujedinjuje vjeru, nauku, antirasističke ideje, koje brane bratstvo među ljudima.

O ljudi, Mi vas od jednog čovjeka i jedne žene stvaramo i na narode i plemena vas dijelimo da biste se upoznali. Najugledniji kod Allaha je onaj koji ga se najviše boji, Allah, uistinu, sve zna i nije Mu skriveno ništa. (49:13)
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#589 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by harač »

na wikipediji imaš zanimljivu seriju članaka o konvertiranju s jedne religije na druge. imaš izlistane stotine primjera konvertiranja s islama na kršćanstvo, budaizam, judaizam itd., iz kršćanstva u islam, iz budizma u judaizam itd. itd., te općenito veliki broj napuštanja religije. čini mi se kao bolji primjer od navođenja youtube videa o "naučnicima" iz čehoslovačke (?!)

tumačenje ajeta 75: 3-4 je... pa, izrazito maštovito :D vidim da se prošljepala i čitava digresija o DNK, jer je upravo to ono što bi bilo pravo čudo da je spomenuto (također, ovaj copy-paste zamalo sugeriše da se samo u jagodici prsta nalazi DNK :-) )

naravno, i tumačenje mitohondrijalne DNK je netačno. prvobitno, taj copy-paste ne uviđa da prihvatanjem citiranih naučnih otkića pobija religijsko vjerovanje po kojem prije Eve/Have nije bilo drugih žena - ona je bila prva žena. to se naravno mora odbaciti ako se koristi ovo otkriće. također, pokušaj neugodnog uklapanja ovog naučnog otkrića u "ideju" da je eva nastala iz adamovog rebra, odnosno hava od adema. copy-paste pretpostavlja da je to očito iz ovog otkrića, ali ne objašnjava kako. naravno, ne samo da nije objašnjeno, to nije niti moguće objasniti - sve su ljudske jedinke u ranom stadiju razvoja ženskog spola. muškarci se diferenciraju kasnije.
User avatar
zrno_pijeska
Posts: 20
Joined: 16/06/2012 06:16
Location: Tamo gdje sunce ne grije

#590 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by zrno_pijeska »

harač wrote:na wikipediji imaš zanimljivu seriju članaka o konvertiranju s jedne religije na druge. imaš izlistane stotine primjera konvertiranja s islama na kršćanstvo, budaizam, judaizam itd., iz kršćanstva u islam, iz budizma u judaizam itd. itd., te općenito veliki broj napuštanja religije. čini mi se kao bolji primjer od navođenja youtube videa o "naučnicima" iz čehoslovačke (?!)

tumačenje ajeta 75: 3-4 je... pa, izrazito maštovito :D vidim da se prošljepala i čitava digresija o DNK, jer je upravo to ono što bi bilo pravo čudo da je spomenuto (također, ovaj copy-paste zamalo sugeriše da se samo u jagodici prsta nalazi DNK :-) )

naravno, i tumačenje mitohondrijalne DNK je netačno. prvobitno, taj copy-paste ne uviđa da prihvatanjem citiranih naučnih otkića pobija religijsko vjerovanje po kojem prije Eve/Have nije bilo drugih žena - ona je bila prva žena. to se naravno mora odbaciti ako se koristi ovo otkriće. također, pokušaj neugodnog uklapanja ovog naučnog otkrića u "ideju" da je eva nastala iz adamovog rebra, odnosno hava od adema. copy-paste pretpostavlja da je to očito iz ovog otkrića, ali ne objašnjava kako. naravno, ne samo da nije objašnjeno, to nije niti moguće objasniti - sve su ljudske jedinke u ranom stadiju razvoja ženskog spola. muškarci se diferenciraju kasnije.

fenomen "harač"

insan koji samozadovoljava svoj ego na religijskim temama... zašto li
koristi wikipediju kao izvor informacija... sasvim dovoljno
bez gledanja videa (mrsko mu) ima odgovor na sve... nisu konvertiti, nego ateisti
naucne cinjenice pobija bez i jednog kontra dokaza... tipicno

da skratim, sve u svemu žao mi ga ali staceš mora i to neko... :thumbup:

There is no point for any discussion… I am out :bih:
User avatar
elmirčo
Posts: 1264
Joined: 27/02/2011 13:15
Location: kamčatka

#591 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by elmirčo »

cuo sam na dzumi, ali ne stigoh poslije da zapisem, pa sam zaboravio cijeli hadis...ugl ide ovako nekako ako se ne varam " Boze, oprosti mi za ono sto oni ne znaju, ucini me boljim nego sto oni misle da jesam...."
i ima jos neki dio vezan za sumnju, pa eto ako neko zna, lijepo bi bilo da napise..pozz
ragnarock
Posts: 7
Joined: 22/01/2013 16:43

#592 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by ragnarock »

http://www.dodaj.rs/f/S/D8/xuwBGF/dsc02261.jpg Ako moze neko da mi kaze sta ovde pise ? :D Zelio sam i kao mali da znam sta pisei isao sam u mekteb i sve znas Kur'ansko pismo i sve ali ovo je previse kompicirano za mene. Hvala :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#593 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by fatamorgana »

ragnarock wrote:http://www.dodaj.rs/f/S/D8/xuwBGF/dsc02261.jpg Ako moze neko da mi kaze sta ovde pise ? :D Zelio sam i kao mali da znam sta pisei isao sam u mekteb i sve znas Kur'ansko pismo i sve ali ovo je previse kompicirano za mene. Hvala :D
Liči na neki suvenir, da nije nešto kao pozdrav iz Sarajeva i to ....
ragnarock
Posts: 7
Joined: 22/01/2013 16:43

#594 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by ragnarock »

fatamorgana wrote:
ragnarock wrote:http://www.dodaj.rs/f/S/D8/xuwBGF/dsc02261.jpg Ako moze neko da mi kaze sta ovde pise ? :D Zelio sam i kao mali da znam sta pisei isao sam u mekteb i sve znas Kur'ansko pismo i sve ali ovo je previse kompicirano za mene. Hvala :D
Liči na neki suvenir, da nije nešto kao pozdrav iz Sarajeva i to ....
Moze bit :D al trebao bi mi prevod ovoga. Ipak hvala :-D
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#595 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by pirpa »

pratim...
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
zrno_pijeska
Posts: 20
Joined: 16/06/2012 06:16
Location: Tamo gdje sunce ne grije

#596 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by zrno_pijeska »

Kur’anski fenomeni: STVARANJE U PAROVIMA

Riječ ‘ezvadž’, koja se spominje u ajetu znači ‘par, supružnik’. U citiranom ajetu navedena su tri primjera stvaranje u parovima:

Neka je hvaljen Onaj koji u svemu stvara parove: u onome što iz zemlje niče, u njima samima, i u onome što oni ne znaju! (36:36)

1. Parovi koji niču iz zemlje, dakle biljke koje imaju muške i ženske izdanke.
2. Stvaranje ljudskih parova, muškarca i žene. Neki smatraju da se pod ovim podrazumijeva i postojanje nekih oprečnih osobina u ljudskom karakteru kao što su hrabrost/kukavičluk, ljubav/mržnja, darežljivost/škrtost i sl.
3. Nepoznati parovi. U vrijeme objavljivanja Kur’ana o stvaranju u parovima bilo je vrlo malo poznatog. U poglavlju koje slijedi najviše ćemo se pozabaviti ovom posljednjom vrstom parova.

OTKRIĆE KOJE JE DONIJELO NOBELOVU NAGRADU

Atom leži u osnovi svake materije u svemiru. Izučavanje ovog najmanjeg dijela može nam dati predstavu o stvaranju svega u parovima. Ako se u ovom najsitnijem dijelu materije nalaze parovi, onda je sve stvoreno u parovima, obzirom da je sve u svemiru stvoreno iz ove čestice.
Što su se više produbljavale analize atoma, ustanovljavalo se da atom nije sačinjen samo od protona, neutrona i elektrona, već da posjeduje mnogo kompleksniju, precizniju i savršeniju građu.
Čak i najsitnije čestice atoma stvorene su u parovima:
-Naspram protona nalazi se anti-proton.
-Naspram elektrona pozitron.
- Naspram neutrona anti-neutron.
Otkriće da je materija stvorena u parovima jedno je od najbitnijih otkrića fizike. Engleski naučnik, Paul Dirac, je za svoja otkrića na ovom polju 1933. godine dobio Nobelovu nagradu za fiziku. Diracovo otkriće, poznato pod nazivom ‘parite’, otvorilo je put do otkrića da materija ima svoj par u anti-materiji.
Precizni proračuni Uzvišenog Tvorca također su vidljivi kod preciznog određivanja broja protona, elektrona, neutrona i njihovih pariteta prilikom stvaranja svemira. Uzmimo za primjer elektron i njegov paritet pozitron. Kada se to ujedini, nastaje energija. Ako naspram 10 jedinica elektrona bude 15 jedinica pozitrona, 10 jedinica elektrona i 10 jedinica pozitrona će nestati, a ostat će 5 jedinica pozitrona. U slučajevima kada njihov broj bude isti, pojavljuje se energija, a nestaje i elektrona i pozitrona. Da bi, dakle, održali svoje postojanje, i protoni i elektroni i neutroni brojčano moraju biti nadmoćniji od svojih pariteta. Pri tome je, isto tako, veoma bitna i brojčana ravnoteža između elektrona, protona i neutrona. Ilustracije radi, da je broj elektrona manji od protona, ne bi postojao život.
Naše postojanje je, dakle, bilo moguće jedino nakon ovakvih krajnje preciznih proračuna. Da je samo jedna od hiljada mogućih detalja prepušten slučajnosti, danas ne bismo postojali. Postojimo zahvaljujući tome što je naš Stvoritelj obaviješten o svemu, što sve kontrolira Svojom neograničenom moći.

DOPRINOS JEDINSTVU RAZLIČITOSTI

Kao što smo i prethodno istakli, jedini razlog zbog kojeg se skreće pažnja na naučne fenomene u Kur’anu nije činjenica da takve stavove nije bilo moguće iznijeti na osnovu znanja kojim su raspolagali ljudi iz vremena Muhammeda, a. s. Nesumnjivo, i to je veoma bitno. Međutim, isto tako je veoma bitno da, analizirajući naučna saznanja koja se spominju u ovim ajetima, uočimo savršenstvo Allahove moći, umjetnosti, znanja i kreacije.
Naprimjer, veoma je bitno što, analiziranjem kur’anskih riječi da je svemir stvoren iz jedne cjeline (iznijeli smo to u 2. poglavlju: 30. ajet 21. kur’anskog poglavlja ”Al-Anbiya”’), dolazimo do zaključka da Kur’an ne može biti ljudska riječ, da niko iz doba Muhammeda, a. s., nije mogao znati tu činjenicu. Međutim, veoma je bitno znati i to da ova činjenica ukazuje na dokaz da je Allah, dž. š., stvorio materiju i svemir, da je Uzvišeni Tvorac stvaranje svemira izveo sračunato, s određenim ciljem i sa velikom moći. Iz tog razloga, nastojimo, ne odvajajući jedno od drugoga, ukazati kako na postojanje naučnih fenomena u Kur’anu, tako i na činjenicu da ti naučni fakti ukazuju na Allahovo postojanje, moć, umjetnost i veličanstvo. Ukratko, za nas je, koliko postojanje kur’anskih fenomena, isto toliko bitno i ono na što nas rečeni fenomeni navode: da razmišljamo o ajetima koji iznose ove fenomene.
Posebnu pažnju trebali bismo obratiti na kur’anski stav koji nas poučava da je materijalni svemir stvoren u parovima. Apsolutno je bilo nemoguće da je, u periodu kada je objavljen Kur’an, neko znao da je svemir stvoren u parovima i da je to igralo kritičnu ulogu. Ova tačka je veoma bitna. Međutim, isto toliko su bitne i fascinirajuće vidljive fantastičnosti, od centrifugalnih i centripetalnih sila do ravnoteže između protona i anti-protona, neutrona i anti-neutrona. Baš zato što nam kur’anski ajet skreće pažnju na stvaranje u parovima, ne samo zbog toga da bismo se uvjerili u fenomen Kur’ana, već da bismo se jednovremeno zamislili nad svim ovim stvaranjima u parovima i da shvatimo fantastičnosti u Allahovom stvaranju.
Značaj stvaranja u parovima produbio se i otkrićem kvarkova u protonima i neutronima.
Prilikom laboratorijskih istraživanja ustanovljeno je da se i kvarkovi, a i leptoni (druga vrsta subatomskih čestica) pojavljuju u parovima. Nakon otkrivanja kvarkova “Up”, “Down”, “Charm” i “Strange”, otkriven je i kvark nazvan ”Botton”. Naučnici su, fascinirani spoznajom da je sve stvoreno u parovima, kvarku ”Top” nadjenuli ime prije nego što je i otkriven. Maja 1994. godine časopis Time na naslovnoj strani donosi vijest o pronalasku kvarka ”Top”.
U istraživanjima sprovedenim u laboratoriji Fermi u SAD-u otkriven je kvark ”Top”, koji predstavlja paritet kvarku ”Botton”.
Sve što je stvoreno u parovima jeste u službi održavanja općeg poretka u svemiru. Kvarkovi ”Up” i ”Down”, ni protoni i anti-protoni, a niti pozitivne i negativne naelektriziranosti u svemiru ne predstavljaju svjesne entitete. Svi navedeni sračunato uređeni sistemi stvoreni su u mikrosvemiru, što, opet, omogućava postojanje galaksija, zvijezda, planeta, biljaka, životinja, ljudi. Parovi suprotnih sila i suprotnih čestica duguju svoje postojanje Vrhovnoj moći.
Šaroliki i ljupki svemir utemeljen na postojanju oprečnih sila isključuje mogućnost haosa. Ko god da je taj koji je sve stvorio i odredio konačni cilj svemu, bio je Onaj koji je stvorio oprečne sile i čestice u parovima i stavio ih u službu tako da svoju službu obavljaju u harmoničnom jedinstvu sve dok se ne dostigne konačan cilj. Onima koji razmišljaju, dokaz je jasan.

I od svega po par stvara da biste vi razmislili! (51:49)
User avatar
zrno_pijeska
Posts: 20
Joined: 16/06/2012 06:16
Location: Tamo gdje sunce ne grije

#597 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by zrno_pijeska »

Stvaranje iz ničega

Prema teoriji Velikog praska koja je sada definitivno verificirana Svemir je nastao prije oko 14.7 milijardi godina iz početne tačke, tzv. singulariteta prije koje nije bilo ničega. Pokušajmo zamisliti ništa, totalno ništavilo u kojem nema ama baš ničega? Jedan momenat i prostor u kojem nema materije, nema energije, nema čestica ni talasa. Ne, ne, već u startu griješimo – nema prostora, nema dimenzija, ne postoji ni momenat ni trenutak, jer nema ni vremena. Dakle, moramo pokušati zamisliti, doslovno, da ništa ne postoji. Kako iz takvog ništavila, iz ničega, može da nastane nešto? To je pitanje na koje znanost nema odgovor, i ne može ga ni imati jer to jednostavno nadilazi bilo kakve ljudske relacije. S druge strane, prije više od 1.400 godina Kur’an[1], sigurno ne bez razloga, naglašava na više mjesta važnost stvaranja iz ničega:

Reci: „Može li i jedno vaše božanstvo stvarati iz ničega, zatim to ponovo učiniti?”Reci: „Allah stvara iz ničega, zatim će to ponovo učiniti!”Pa kuda se onda odmećete? (Junus, 34)

……Onako kako smo prvi put iz ničega stvorili, tako ćemo ponovo iz ništa stvoriti – to je obećanje Naše. Mi smo doista kadri to učiniti. (El-Enbija, 104)

Onaj koji sve iz ničega stvara, koji će zatim to ponovo učiniti…(En-Neml, 64)

On je Allah, Tvorac, Onaj koji iz ničega stvara…….. (El-Hašr, 24)

Kur’anski ajeti nam nedvojbeno govore da je Stvoritelj, Tvorac, Onaj koji jedini može stvoriti iz ničega Allah. Ovim člankom želim, načelno i znanstveno, analizirali mogućnost nastajanja iz ničega da shvatimo kako nema drugog odgovora do Božijeg stvaranja.

Prazan prostor i Veliki prasak iz ničega

Termin koji koristimo za prazan prostor, za mjesto gdje nema ničega, je apsolutni vakuum. Po definiciji to je volumen koji ne sadrži nikakvu tvar u sebi. Ako pomislimo da nam je dovoljno otići u svemir da dođemo do apsolutnog vakuuma – nismo u pravu. Uprkos širokoj upotrebi fraze praznina svemira, svemir nije definitivno prazan. Pun je gasova i svemirske prašine i tzv. međuplanetne materije koja popunjava prostor između planeta u sunčevom sistemu i koja sadrži mnogo fotona i elektromagmetskih zračenja.
Ipak, 24.08.2007. godine otkrivena je prazna tačka u svemiru koja može biti primjer apsolutnog vakuuma. U tom prostoru nema apsolutno ničega, nema zvijezda, planeta, galaksija pa čak ni crnih rupa niti misteriozne tamne materije. Prema proračunima, kroz taj prostor bi se putovalo milijardu svjetlosnih godina. Ako se podsjetimo, da je svjetlosna godina put od 9,46 milijardi kilometara što ga pređe svjetlost za godinu dana, vidimo kolika je ta „prazna tačka“. Zamislimo da li je moguće iz takvog ništavila stvoriti nešto?!
Sam trenutak stvaranja Svemira[3] i kratak period odmah nakon stvaranja su izvan domašaja znanosti. Filozofski i teološki jako je važno da sada znamo da Svemir ima svoj početak. Važnije od toga je upitati se: Otkud se pojavio Singularitet i otkud u njemu ogromna energija za stvaranje cijelog Svemira?
U uzbudljivoj knjizi „Od fizike do Boga“[4] prof. Ljubo Ristovski iz Beograda, teorijski fizičar, pojašnjava da je vakuum kao prostor bez tijela i bez ikakvih fizičkih svojstava, kao preduvjet za stvaranje iz ničega, za fiziku kao nauku irelevantan jer se fizika uvijek bavi nečim, a nikada ničim. On je jedan od naučnika koji iza krajnjih dometa fizike prepoznaje Božije postojanje.
Svakako da je najznačajnije otkriće prošlog stoljeća to da su materija i energija dvije forme iste pojave. Čuvena Ajnštajnova jednadžba e = mc2 pokazuje tačno koliko energije se nalazi u određenoj količini mase. Energija je jednaka masi pomnoženoj sa brzinom svijetlosti na kvadrat. Jednako je važno da se niti materija niti energija ne mogu uništiti a pod specijalnim okolnostima jedna se može pretvoriti u drugu i obrnuto.
Znamo da je materija izgrađena od molekula a one od atoma koji je osnovna građevna jedinica tvari i predstavlja najmanju jedinicu materije koja ima karakteristična svojstva kemijskog elementa. Atom se sastoji od jezgre i elektronskog omotača. Jezgra sadrži pozitivno naelektrisane protone i neutrone beza naboja, a elektronski oblak je građen od negativnih elektrona. Prvi je nastao atom Vodika koji ima samo jedan elektron oko svoje jezgre. Da bi nastao ovaj najjednostavniji atom morao je prije toga da se pojavi elektron i spoje po tri kvarka da bi stvorili proton i neutron za njegovo jezgro.
Zatim se pojavio atom Helija koji ima dva protona i dva elektrona pa onda atom Litija sa tri protona i tri elektrona itd. Dva vrlo važna elementa za nastanak života i vode su Ugljik na mjestu br. 6. i Kiseonik na broju 8. pa sve do posljednjeg elementa Ununoctiuma na mjestu 118 (otkriven 2002.).
Sve poznate pojave na ovom svijetu proizilaze iz četiri osnovne prirodne sile koje drže materiju na okupu. Prve dvije su elektromagnetizam i gravitacija. Druge dvije su uzajamno djelovanje između sastavnih dijelova atomskih jezgara, a to su slaba nuklearna i jaka nuklearna sila. Gravitacija je najslabija, a jaka nuklearna je najjača s tim što se one razlikuju po vrsti elementarnih čestica koje učestvuju u interakcijama kojima one upravljaju. Moramo se podsjetiti da pored materije postoji i antimaterija. Antičestica elektrona je pozitron a postoje i antikvarkovi i antineutroni. Sve glavne čestice koje je predvidio standardni fizikalni model do sada su otkrivene, sa jednim izuzetkom – specijalni bozon po imenu Higgsov bozon, popularno nazvan Božija čestica, koji je potreban da bi se objasnilo postojanje mase u standardnom modelu. On do sada još nije otkriven mada postoje naznake da su u CERN-u vrlo blizu potvrde njegovog postojanja. Od ovih najsitnijih subatomskih čestica, preko prvih atoma Vodika i ostalih elemenata, stigli smo do planete Zemlje, sunčevog sistema i kompletnog današnjeg Svemira.
Moderna znanost može djelomično simulirati ili barem pretpostaviti događaje koji su se dogodili samo nekoliko mikrosekundi nakon nastanka Svemira. Rekli smo već da je sam trenutak stvaranja Svemira još uvijek izvan domašaja znanosti. Daljnji razvoj Svemira podijeljen je u epohe – Epoha kvantne gravitacije, Epoha velikog ujedinjenja, Kvarkovska epoha te na kraju Leptonska i Fotonska epoha kad svemir postaje proziran. Milijardu godina nakon Velikog praska, počinje epoha formiranja galaksija i sadašnja faza razvoja svemira u kojoj nastaju prve zvijezde i Svemir se lagano hladi sve do današnje temperature i do svog današnjeg izgleda. Najnovija vijest je od 21.03.2013. prema kojoj su znanstvenici Evropske svemirske agencije zaključili da se Big bang dogodio 80 miliona godina ranije. Na slici ispod sa Planck satelita je najmađi Svemir snimljen ikada – svega 380.000 godina nakon Velikok praska. Mlade galaksije nisu još stvorile svoj prepoznatljiv spiralni ili eliptični oblik, mnogo su manje i specifično plave boje. [7]
Kako su od pomenutih atoma nastale molekule i poredale se upravo tako da dobijemo Svemir kao na slici gore i dalje je neodgovoreno pitanje. Iako Stephen Hawking zastupa tezu da je Svemir mogao nastati sam od sebe, ipak nema odgovora zašto se „sve-tako-eto-namjestilo-iako-to-niko-nije-tražio“[8].
Znanstvena disciplina, grana astronomije, koja se bavi porijeklom, svojstvima i razvojem Svemira u cjelini i zove se Kozmologija[9]. Sama riječ kozmologija izvedena je iz grčke riječi „cosmos“ koja podrazumijeva svijet kao uređen sistem ili cjelinu. Antonim za riječ cosmos u grčkom je „chaos“ koji podrazumijeva nepostojanje reda. Uvijek nam se nameće pitanje – zašto postoje prirodni zakoni koji su u sve uveli red, umjesto kaosa?
Postojanje prirodnih zakona i činjenica da oni vrijede bez obzira na vrijeme i prostor zahtijevaju objašnjenje. Znanost samo otkriva zakone, njihovo djelovanje i posljedice njihovog postojanja. Egzistencija ovih zakona znanost i čini mogućom. Da u Svemiru vlada kaos, ne bismo mogli govoriti o bilo kakvom sistemu. Kaos nema reda ali nema ni smisla. Zato je Ajnštajn rekao: „Najneshvatljivija stvar, kad je u pitanju Svemir jeste to da je on shvatljiv.“
Jedino je savremena fizika svog „tvorca“, koji se može imenovati kao slučaj, smjestila u svijet ali tek poslije njegovog nastajanja. Šta fizičari mogu da kažu o tom svom „tvorcu“? Mogu li da kažu više od onoga što o Bogu mogu reći vjernici? Realno uzevši ne, jer oba su izvan dosega iskustva svojih vjernika. Bog je nestvoren, vanvremenski i nespoznajan, što znači da je iznad prirodnog, ako pod prirodnim podrazumijevamo sadržaje već stvorenog svijeta. Zar ne bi trebalo i fizičari da priznaju da je i njihov „tvorac-slučaj“, onaj što je, po njima, pokrenuo inicijalne fluktuacije, jednako nestvoren, nespoznajan i neprirodan? Oni to ne mogu priznati jer je tada za njih bitka izgubljena – „slučaj“ nije nikakva realna alternativa Stvoritelju iz ničega!
S druge strane vjera lijepo, otvoreno i bez uvijanja kaže – mi vjerujemo. Ni jedna Božija objava nema pretenzije da bude enciklopedija znanosti, ali želim podsjetiti da ne postoji sukob Kur’ana, kao posljednje Božije objave, sa bilo kojim znanstveno dokazanim stavom. Naprotiv, ima jako puno detalja koji nedvojbeno govore o tome da je objavom kur’anskog teksta Stvoritelj pokazao da On jako dobro poznaje svijet koji je sam stvorio.

Fascinantni detalji o Svemiru koje do sada nismo znali

Dok sve druge eksplozije uništavaju postojeći red i stanje, vidjeli smo da je Veliki prasak pri stvaranju Svemira postigao suprotno. Njegov rezultat je naš Svemir sačinjen od ogromnog broja najsitnijih subatomskih čestica koje zajedno drži na okupu djelovanje opisane četiri osnovne prirodne sile, a od tih čestica je zatim izgrađeno sve materijalno na ovom svijetu. Iz nulte tačke postanka, Singulariteta, iz ničega, stvoreno je 300 milijardi galaksija. Mliječni put, naša galaksija, je samo jedna od tog ogromnog broja. Ona se sastoji od 250 milijardi zvijezda, a naše Sunce je samo jedna od njih. Ukupan broj zvijezda kao što je naše Sunce, u vidljivom Svemiru je 1024 što predstavlja teško zamisliv broj deset sa još dvadeset četiri nule iza. Možemo samo pretpostaviti šta li se sve nalazi u nevidljivom dijelu Svemira!? Jer, ako nešto ne vidimo, ono nije ništa manje stvarno. Naša galaksija Mliječni put, i naša planeta Zemlja zauzimaju tek nezamislivo mali prostor u ukupnom Svemiru. Možete li uopće i zamisliti koliko tek mali i zanemariv prostor zauzima samo jedan čovjek u tom beskrajnom Svemiru?
Mnogo je takvih detalja u razvoju Svemira[10] koji pokazuju da su sve etape „Praska iz ničega“ bile nepogrešivo upravljane i sinhronizirane od Stvoritelja:
1. U prvim trenucima Svemira nakon Velikog praska materija i antimaterija stvorene su u gotovo istovjetnim količinama. Svaki sudar kvarka sa antikvarkom rezultirao je potpunim obostranim uništenjem materije i antimaterije i oslobađanjem fotona energije. Ali na svaki milijarditi par kvarka i antikvarka postojao je po jedan kvark viška i upravo je ta sitna asimetrija početnog potencijala cjelokupne materije rezultirala Svemirom kakav danas poznajemo. Da su materija i antimaterija bile stvorene u istoj količini Svemir bi bio samo zračenje.
1. Svemir se širi kritičnom brzinom koja je na samoj granici stabilnosti. Da se širi malo brže to bi vodilo raspadu – eksploziji, a da mu je brzina malo manja to bi vodilo propadanju u crnu rupu – imploziji.
1. Da je snažna nuklearna sila koja zajedno drži protone i neutrone bila samo trunčicu slabija, tada bi se u svemiru mogao oblikovati samo Vodik. Da je, s druge strane, snažna nuklearna sila bila tek trunčicu snažnija, sav bi se Vodik pretvorio u Helij, umjesto 25 % kao što se dogodilo u Velikom prasku. To je uvjet za proces fuzije i generiranja težih elemenata bez kojih ne bi bilo Svemira u kojem danas živimo. Nuklearne sile (jaka i slaba) bile su podešene upravo u onoj mjeri koliko je bilo potrebno da se formira Ugljik, koji je imao presudnu ulogu za oblikovanje života na Zemlji. Da je ta sila bila neznatno jača sav bi se Ugljik pretvorio u Kisik i ne bi se mogao pojaviti život.
Obzirom da je materija i energija neuništiva, svi atomi stvoreni Velikim praskom će dočekati i Sudnji dan. Ako na primjer drvo gori, atomi od kojih je ono sačinjeno time ne nestaju. Pored toplinske energije koja se oslobađa i pepela koji ostaje, atomi nastavljaju da se kreću kao dim u zraku, da se spajaju sa drugim atomima stvarajući nove supstance. Isto vrijedi i za atome od kojih se sastoji ljudski, ili bilo koji drugi, organizam. Sa smrću ni jedan od atoma koji čine pojedini organizam ne nestaje. Oni samo mijenjaju pozicije a na Sudnjem danu će biti ponovo vraćeni u svoju prvobitno stvoreni oblik.
Upravo se pojavio članak pod nazivom Smrt ne postoji.[11] Kada vjernici govore ateistima da smrt nije kraj, da postoji vječni život onda je to nenaučno i neargumentirano, onda je to vjerska dogma itd. Ali evo, sada to kaže Robert Lanza, poznati američki naučnik i profesor na Institutu za regenerativnu medicinu Univerziteta „Wake Forest“ u Sjevernoj Karolini. Mada mnogi tvrde da njegova teorija biocentrizma nije utemeljena, u ovom slučaju on je otvorio vrlo intrigantno pitanje koje ima naučnu podlogu. On tvrdi da je osjećanje života (pitanje: „Ko sam ja?“) samo energija od 20 W koja se javlja u mozgu. Ovo je vrlo realno tumačenje jer je poznato da su svi procesi u našem mozgu elektrokemijske reakcije koje imaju svoj energetski ekvivalent. Znamo da je osnovni aksiom nauke da je energija neuništiva. Dakle, ova energija naše samosvijesti ne nestaje sa smrću. Kuda dalje ide ova energija, da li transcendira iz jednog svijeta ili dimenzije u drugi to nauka ne zna. Ali, zar nije logično brigu o tome prepustiti Onom koji je sve stvorio iz ničega?
Iako nam materija izgleda kompaktna i čvrsta, u mikrokosmosu atoma nikad nema mira. Unutar atoma elektroni se vrte oko jezgra i oko svoje vlastite osovine, kvarkovi unutar jezgra se također neprestano obrću. Brzine kojom se vrte ove čestice idu i do 100.000 kilometara u sekundi. Isto se dešava i u makrokosmosu Svemira. Dok ovo čitate Zemlja se vrti oko svoje ose srednjom brzinom od oko 500 metara u sekundi. I mi se, naravno, vrtimo zajedno s njom. Istovremeno, Zemlja kruži oko Sunca srednjom brzinom od 30 kilometara u sekundi, i mi naravno zajedno s njom. Sunčev sistem vrti se oko centra naše galaksije brzinom 250 kilometara u sekundi a sa njim zajedno Zemlja i mi na njoj. Pri svemu tome u cijelom Svemiru se neprekidno vrte svi atomi i elektroni po svojim putanjama uključujući i atome koji čine naše tijelo. Niti jedno od ovih kretanja mi ne osjećamo!
Kad bi se Zemlja, iz nekog razloga, prestala vrtjeti oko svoje ose svi ljudi i predmeti koji ne bi bili dobro pričvršćeni odletjeli bi u svemir prosječnom brzinom od oko 500 metara u sekundi. Ko bi bio bliže zemljinim polovima odletio bi manjom brzinom, a ko bi se zatekao na samom ekvatoru odletio bi u Svemir sa oko 780 metara u sekundi. Teorestki, samo ljudi koji bi bili na samom vrhu južnog, odnosno, sjevernog pola bi ostali na svojim mjestima pod uvjetom da se Zemlja nastavlja kretati oko Sunca.
Ali, ako bi Zemlja prestala da se kreće oko Sunca tad bi i stanovnici polova odletjeli zajedno sa svima ostalima u Svemir brzinom od oko 30 kilometara u sekundi kojom se Zemlja kreće po svojoj putanji oko Sunca.
Vidimo da, suštinski, svaki od atoma, njihovih jezgara, protona, neutrona i kvarkova koji ih u unutrašnjosti sačinjavaju, i elektrona koji kruže oko jezgra, nepogrešivo, vođeni Božijim zakonima i prirodnim silama, izvršavaju svoju misiju na ovom svijetu, uključujući i atome u našem tijelu. Cijeli Svemir održava se u savršenoj ravnoteži a da mi toga nismo ni svjesni.
Kolika je važnost Svemira govori nam podatak da se u Kur’anu na mnogo mjesta pojavljuju objašnjenja vezana za svemirska prostranstva.

..…On je Gospodar svemira veličanstvenoga! (Et-Tevbe, 129)

Allah je nebesa, vidite ih, bez stubova podigao, i onda svemirom zavladao, i sunce i mjesec potčinio, svako se kreće do roka određenog;….. (Er-Ra’d, 2)

Kur’an je, zaista, kazivanje Izaslanika plemenitog Moćnog, od Gospodara svemira cijenjenog, (Et-Tekvir, 19, 20)

Mi ćemo im pružati dokaze Naše u prostranstvima svemirskim, a i u njima samim, dok im ne bude sasvim jasno da je Kur’an istina. A zar nije dovoljno to što je Gospodar tvoj o svemu obaviješten? (Fussilet, 53)

Ima li jasnijeg i boljeg poziva za izučavanje fizike, matematike, astronomije, medicine, biologije ili genetike. Dok je ummet slijedio taj put islamska civilizacija je bila najnaprednija na planeti a njeni znanstveni dometi u mnogim oblastima i danas su imresivni. Daj Bože da se tom putu vratimo. Danas se vjerovatno mnogo više novca islamskog svijeta troši na kupnju tuđeg znanja i tehnologije (od nebodera, luksuznih aviona do fudbalskih klubova), nego na ulaganje u znanost, obrazovanje i učenje kao prvi islamski imperativ. Tu je sigurno jedan od glavnih razloga zaostajanja za zapadom.
Na kraju, u rezimeu ovog članka, možemo sa sigurnošću reći da, koliko god znanost sve dalje prodire u nepregledna svemirska prostranstva i što sve dublje spoznajemo i razumijevamo subatomski mikrokosmos, to sve više imamo dokaza da prvobitno stvaranje iz ničega, te fina podešenost uz zapanjujuću kompleksnost odnosa materije, antimaterije i energije koje čine i održavaju ovako lijepo uređen svemir, zahvaljujući kojem postojimo i mi sami, jesu jedino i nedvojbeno rezultat savršenog Allahovog stvaranja.

Autor: Ejub Topić, dipl. ing.

Iz knjige: Život između aksioma


[1] Prevod_Kur’ana_Korkut_novo_izdanje, PDF verzija
[2] http://www.sarajevo-x.com/scitech/nauka ... /070824003
[3] Ejub Topić, Život između aksioma, Sarajevo, 2010, str. 26-29
[4] http://www.politika.rs/rubrike/spektar/ ... je.lt.html
[5] http/static.astronomija.co.rs/knjige/objasnimi
[6] http://www.rsc.org/periodic-table/element/1/hydrogen
[7] http://www.cbsnews.com/8301-205_162-575 ... curred-80m
[8] Stephen Hawking, Leonard Mlodinow, Velebni plan, Zagreb, 2010, str. 151.
[9] Peter Coles, Kozmologija, Sarajevo, 2003, str. 4.
[10] Philip S. Collins, Božji jezik, Zagreb, 2006., str.73 – 77.
[11] http://www.rtl.hr/vijesti/zabava/691149 ... e-postoji/
User avatar
ArtemisFowl
Posts: 212
Joined: 11/12/2012 14:40

#598 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by ArtemisFowl »

Nije ajet ali je svakako za razmišljanje
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#599 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by Smrcak15 »

Razdaljina izmedju Sunca i zemlje, 107 suncevih diametara
Image

Razdaljina izmedju Zemlje i Mjeseca , 102.6 Mjesecevih diametara
Image
Image

Kao sto mozete vidjeti, Bog je kodirao razdaljine neovisno od ljudskih mjerila, koristeci diametre Sunca ili Mjeseca , pa koristio milje, kilometre, metre, svejedeno isto dobijes.

Postavljaju se 2 pitanja sad onima koji sumnjaju da je ova knjiga od Boga:

1. Ko je mogao znati tacne diametre i razdaljine izmedju ovih nebeskih tijela u 7 stoljecu?
2. Evo i da su znali tacne mjere, pitanje je kako neko moze recitacijom kodirati razdaljine bez da koristi papir i olovka ili racunar, pa ni digitron?
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#600 Re: Kur'anski ajeti i teme za razmišljanje

Post by HardcoreMX »

Post Reply