Kur'an online

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#201 Re: Kur'an online

Post by kritichar »

prevod Kur'ana, uporedo se mogu čitati od Korkuta i Mlive
http://www.iltizam.org/kuran
User avatar
Truba
Posts: 81706
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#202 Re: Kur'an online

Post by Truba »

kerima1 wrote:
Black swan wrote:Uzeo sam Kuran u ruke i srce mi je ubrzano počelo kucati
pa sam ga ostavio za sada na polici :D

moram priznati da jedva čekam početi čitati
Bojis se islama garant :D
:D meni je riječ bojim beze :D kao da farbam
koristim izraz plašim :D
mada se u ovom kontekstu bit bojim niti plašim
vjerovatno godine i godine slušanja na tu temu pa sad očekivanja šta će biti
mada sam se razočarao kad sam pročitao uputstva da nije pisano u formi "romana" nego se tek kasnije poklapaju i povezuju priče :D

vidjet ćemo kad dodje na red
mouton noir
Posts: 625
Joined: 18/04/2013 13:43
Location: selo

#203 Re: Kur'an online

Post by mouton noir »

Pitanje za sve vas koji tako slijepo vjerujete u ovu knjigu. Kako opravdavate slijedece ajete:
An-Nisa - Zene
34. Muškarci vode brigu o ženama zato što je Allah dao prednost jednima nad drugima i zato što oni troše imetke svoje. Zbog toga su čestite žene poslušne i za vrijeme muževljeva odsustva vode brigu o onome o čemu trebaju brigu voditi, jer i Allah njih štiti. A one čijih se neposlušnosti pribojavate, vi posavjetujte, a onda se od njih u postelji rastavite, pa ih i udarite; a kad vam postanu poslušne, onda im zulum ne činite! - Allah je, zaista, uzvišen i velik!

Znaci udarati zene kad su neposlusne je ok???

Al Baqara - Krava
178.O vjernici! Propisuje vam se odmazda za ubijene: slobodan - za slobodna, i rob - za roba, i žena - za ženu. A onaj kome rod ubijenog oprosti, neka oni velikodušno postupe, a neka im on dobročinstvom uzvrati.* To je olakšanje od Gospodara vašeg, i milost. A ko nasilje izvrši i poslije toga, njega bolna patnja čeka.

221. Ne ženite se mnogoboškinjama dok ne postanu vjernice; uistinu je robinja - vjernica bolja od mnogoboškinje, makar vam se i sviđala. Ne udavajte vjernice za mnogobošce dok ne postanu vjernici; uistinu je rob-vjernik bolji od mnogobošca, makar vam se i dopadao. Oni zovu u Džehennem, a Allah, voljom Svojom, nudi Džennet i oprost, i objašnjava ljudima dokaze Svoje, da bi razmislili.

Jeli vi opravdavate robovlasnistvo?? I takoder vjerujete da je muskarac vrijedniji od zene??

190. I borite se na Allahovom putu protiv onih koji se bore protiv vas, ali vi ne otpočinjite borbu! - Allah, doista, ne voli one koji zapodijevaju kavgu.

191. I napadajte takve gdje god ih sretnete i progonite ih odande odakle su oni vas prognali. A zlostavljanje je teže od ubijanja! I ne borite se protiv njih kod Časnoga hrama, dok vas oni tu ne napadnu. Ako vas napadnu, onda ih ubijajte! - neka takva bude kazna za nevjernike.

Ubijaje nevjernika je opravdano??

Al Imran - |Imranova porodica

152. Allah je ispunio obećanje Svoje kada ste neprijatelje voljom Njegovom, nemilice ubijali. Ali kada ste duhom klonuli i o svom položaju se raspravljati počeli, kada niste poslušali, a On vam je...

An-Nisa
89. Oni bi jedva čekali da i vi budete nevjernici kao što su i oni nevjernici, pa da budete jednaki. Zato ih ne prihvaćajte kao prijatelje dok se radi Allaha ne isele. A ako okrenu leđa, onda ih hvatajte i ubijajte gdje god ih nađete, i nijednog od njih kao prijatelja i pomagača ne prihvaćajte,


Mogu jos navest stotinjak groznih citata, koji se za civiliziranog covjeka u 21 stoljecu, u njmanju ruku sokantni... Kako mozete vejrovati u ovu knjigu??
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#204 Re: Kur'an online

Post by kritichar »

Ne opravdavamo, ne želimo da opravdavamo, nemamo šta da opravdavamo, vjerujemo zato što nam se vjeruje.........

http://www.iltizam.org/kuran/all/109
mouton noir
Posts: 625
Joined: 18/04/2013 13:43
Location: selo

#205 Re: Kur'an online

Post by mouton noir »

Ako vjerujete u ovo gore sto sam naveo, islam (mada i druge religije nisu puno bolje, ali pak su civilizovanije) zaista predstavlja veliki problem za drustvo u cijelom svijetu, pa tako i u nasoj BiH. Ljudi koji vjeruju u robovlasnistvo, udaranje zena i ubijanje onih koji ne vjeruju kao oni su zli ljudi. Po svim civilizovanim, dobrim, ljudskim principima...ako ovaj vas bog trazi ovo od vas, tog boga ne zanima dobrota, ljubav, suzivot, moral i ostale ljudske vrijednosti.

Zasita sam sokiran surovosti islama i onih koju vjeruju u ovo zlo.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#206 Re: Kur'an online

Post by kritichar »

Evo sad sam se konsultirao sa kolegama i usaglasili smo zajednički stav:
Zaista nas boli đon kako vi to sve vidite!
mouton noir
Posts: 625
Joined: 18/04/2013 13:43
Location: selo

#207 Re: Kur'an online

Post by mouton noir »

Tvoji odgovori dovoljno govore o tebi...

volio bih da se jave drugi vjernici i iskazu svoj stav.
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#208 Re: Kur'an online

Post by m_l »

mouton noir wrote:Pitanje za sve vas koji tako slijepo vjerujete u ovu knjigu. Kako opravdavate slijedece ajete:
An-Nisa - Zene
34. Muškarci vode brigu o ženama zato što je Allah dao prednost jednima nad drugima i zato što oni troše imetke svoje. Zbog toga su čestite žene poslušne i za vrijeme muževljeva odsustva vode brigu o onome o čemu trebaju brigu voditi, jer i Allah njih štiti. A one čijih se neposlušnosti pribojavate, vi posavjetujte, a onda se od njih u postelji rastavite, pa ih i udarite; a kad vam postanu poslušne, onda im zulum ne činite! - Allah je, zaista, uzvišen i velik!

Znaci udarati zene kad su neposlusne je ok???

Al Baqara - Krava
178.O vjernici! Propisuje vam se odmazda za ubijene: slobodan - za slobodna, i rob - za roba, i žena - za ženu. A onaj kome rod ubijenog oprosti, neka oni velikodušno postupe, a neka im on dobročinstvom uzvrati.* To je olakšanje od Gospodara vašeg, i milost. A ko nasilje izvrši i poslije toga, njega bolna patnja čeka.

221. Ne ženite se mnogoboškinjama dok ne postanu vjernice; uistinu je robinja - vjernica bolja od mnogoboškinje, makar vam se i sviđala. Ne udavajte vjernice za mnogobošce dok ne postanu vjernici; uistinu je rob-vjernik bolji od mnogobošca, makar vam se i dopadao. Oni zovu u Džehennem, a Allah, voljom Svojom, nudi Džennet i oprost, i objašnjava ljudima dokaze Svoje, da bi razmislili.

Jeli vi opravdavate robovlasnistvo?? I takoder vjerujete da je muskarac vrijedniji od zene??

190. I borite se na Allahovom putu protiv onih koji se bore protiv vas, ali vi ne otpočinjite borbu! - Allah, doista, ne voli one koji zapodijevaju kavgu.

191. I napadajte takve gdje god ih sretnete i progonite ih odande odakle su oni vas prognali. A zlostavljanje je teže od ubijanja! I ne borite se protiv njih kod Časnoga hrama, dok vas oni tu ne napadnu. Ako vas napadnu, onda ih ubijajte! - neka takva bude kazna za nevjernike.

Ubijaje nevjernika je opravdano??

Al Imran - |Imranova porodica

152. Allah je ispunio obećanje Svoje kada ste neprijatelje voljom Njegovom, nemilice ubijali. Ali kada ste duhom klonuli i o svom položaju se raspravljati počeli, kada niste poslušali, a On vam je...

An-Nisa
89. Oni bi jedva čekali da i vi budete nevjernici kao što su i oni nevjernici, pa da budete jednaki. Zato ih ne prihvaćajte kao prijatelje dok se radi Allaha ne isele. A ako okrenu leđa, onda ih hvatajte i ubijajte gdje god ih nađete, i nijednog od njih kao prijatelja i pomagača ne prihvaćajte,


Mogu jos navest stotinjak groznih citata, koji se za civiliziranog covjeka u 21 stoljecu, u njmanju ruku sokantni... Kako mozete vejrovati u ovu knjigu??
...Islam nije zlo, zlo je neznanje, povrsnost, arogancija, etc. Tema nije predvidjena za raspravu, skrolaj niz pf teme, sigurna sam da ces naci mnogo rasprava o pitanjima koja si postavio. Ali moram primjetiti, stvari vadis iz konteksta, jer jasno pise: "I borite se na Allahovom putu protiv onih koji se bore protiv vas, ali vi ne otpočinjite borbu! - Allah, doista, ne voli one koji zapodijevaju kavgu." Ali si ti, iz nekog razloga, preskocio dati ajet, i markir'o ono sto ti odgovara da bi dokazao kako je dozvoljeno nekoga ubiti samo zato sto je nevjernik. U ajetu koji si oznacio jasno stoji da se ubijanje odnosi na samoodbranu. Takodjer, u Kur'anu jasno stoji "U vjeri nema prisile...", zatim "A da je Gospodar tvoj htio, sve bi ljude sljedbenicima jedne vjere ucinio" tako da muslimani ne ocekuju da svi ljudi budu istog vjerskog ubjedjenja. Ako si iskren vidjeces da si pogrijesio.

Zlostavljanje zena, ili bilo koga, nije dozvoljeno ("S njima lijepo živite!"- Kur'an; "Najbolji medju vama su oni koji su najbolji prema svojim zenama" - hadis). Upravo si u svom postu citirao ajet u kojem se, izmedju ostalog, kaze "A zlostavljanje je teze od ubijanja". Islamski ucenjaci smatraju da je udaranje koje se spominje u ajetu, kao zadnja u nizu mjera, takvo kao da nekoga udaris misvakom, zatim da ne ostavlja trag. Znaci, to je vise simbolicno. U islamu ako je neko djelo dozvoljeno ne znaci i da je pohvalno, tako Allah dozvoljava razvod braka, ali isti ne voli. Allah voli sklad, ali ljudi proizvode anarhiju...

Iz perspektive vjernika vjernik sluga je zaista bolji od mnogobosca. Postoji granica izmedju kufra (nevjerovanja) i imana (vjerovanja) koja se ne prelazi. Allah u svojim ajetima potencira oslobadjanje robova. Cetvrti stub islama je zekat. Jedna od kategorija za koje se izdvaja dio zekata je i oslobadjanje robova. O robovlasnistvu je bilo mnogo rasprava. Pronadji!

Eto, ukratko.

Moras poznavati mnogo vise pravila, sloziti u jedan mozaik, da bi mogao nesto kritikovati. Lijepo je pitati, ali i biti iskren, pa ne potencirati ono sto tvom egu odgovara, vec sto odgovara ISTINI.

Nemoj vise ovdje odgovarati, kvarimo temu. :mrgreen:
Last edited by m_l on 01/03/2015 08:15, edited 1 time in total.
mouton noir
Posts: 625
Joined: 18/04/2013 13:43
Location: selo

#209 Re: Kur'an online

Post by mouton noir »

Hvala ti, ako nista ne kultrunom odgovoru. Moram priznati da ti je sam odgovor pun supljina kao svicarski sir... :) izgleda i vjernici pokusavaju opravdavati ove sokantne ajete kojima je mjesto u 6 stoljecu kada su i napisani. Jos uvijek ne mogu da vjerujem da u danasnji vakat sa neogranicenim pristupom informacijama, odrasli ljudi, koji zele da budu dobri, vjeruju u ovakve stvari.

ali kao sto ti rece, ovo je pogresna tema pa cu ja potraziti prikladnu za nastavak rasprave, ako nista otvorit cu novu temu. Imam ja kao sto rekoh, jos bar stotinjak citata iz tzv. svete knjige. nije problem ih sve navesti, samo treba vremena a ja ga nazalost trenutno nemam. Prvom prilikom se vracam na forum! :D
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#210 Re: Kur'an online

Post by nasa »

Jao stvarno, u kojem stoljecu ti zivis?
Rat je prisutan kroz ljudsku historiju i ne da ga se nismo rijesili vec je samo postao pogubniji, poganiji itd.

Mogu da ti se ne svidjaju ajeti, da ne citas pozitivnu poruku ali iscudjavanje ne stoji kao ni lazno pozivanja na stoljece u kojem zivimo i nepostojeci napredak po tom pitanju.
exampLe.
Posts: 1983
Joined: 26/05/2009 21:30

#211 Re: Kur'an online

Post by exampLe. »

Moram li abdest uzet'? :D
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#212 Re: Kur'an online

Post by miskin »

Uzvišeni Allah kaže:“Onome ko čini dobro, bio muškarac ili žena, a vjernik je, Mi ćemo dati da proživi lijep život i, doista, nagradit ćemo ih boljom nagradom nego što su zaslužili” (En-Nahl, 97)

Putujući ka mjestu za kojim žudi, insan se ne osvrće previše na teškoće, jer željno iščekuje cilj. Tako se vjernik ne žali na dunjalučke teškoće, jer je njegov cilj džennet!
User avatar
Melanholik
Posts: 583
Joined: 28/12/2011 16:43

#213 Re: Kur'an online

Post by Melanholik »

da li ima neki link za baš ovakvo pismo kao u ovome Kur'anu?

Image

da ne otvaram redom sve ove linkove
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#214 Re: Kur'an online

Post by m_l »

Evo online bas taj:

http://--- NO LINKS ---/kutubhana/kuran_bosanski/

Ja inace koristim ovaj program, ima sve sto mi treba:

http://quran.ksu.edu.sa/ayat/?l=bs&pg=download


Nadam se da sam potrefila ono sto trazis, jer je ocito da nam fali tih strucnih izraza, mislim na kaligrafiju, al' dobro.
:mrgreen:

Edit: umjesto cenzurisano - islambosna.ba :mrgreen:
User avatar
Melanholik
Posts: 583
Joined: 28/12/2011 16:43

#215 Re: Kur'an online

Post by Melanholik »

super, hvala! :)
SubThatShip
Posts: 25
Joined: 12/10/2014 16:56

#216 Re: Kur'an online

Post by SubThatShip »

evo draga braco ,preko ove stranice mozete slusat Quran,ali pogodna je i za citanje.Ima 20 ucaca,a mozete izabrati zelite li s prevodom ili ne (bosanskog prevoda nema)

http://www.quranexplorer.com/quran/
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#217 Re: Kur'an online

Post by krater »

:)
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#218 Re: Kur'an online

Post by Op3r4t0r »

SubThatShip wrote:evo draga braco ,preko ove stranice mozete slusat Quran,ali pogodna je i za citanje.Ima 20 ucaca,a mozete izabrati zelite li s prevodom ili ne (bosanskog prevoda nema)

http://www.quranexplorer.com/quran/
Po meni daleko najbolja stranica je Tanzil.net http://tanzil.net/#1:1, jako puno ucaca, ima i bosanski prevod i to dvije verzije i mnogo drugih opcija :thumbup:
SubThatShip
Posts: 25
Joined: 12/10/2014 16:56

#219 Re: Kur'an online

Post by SubThatShip »

Op3r4t0r wrote:
SubThatShip wrote:evo draga braco ,preko ove stranice mozete slusat Quran,ali pogodna je i za citanje.Ima 20 ucaca,a mozete izabrati zelite li s prevodom ili ne (bosanskog prevoda nema)

http://www.quranexplorer.com/quran/
Po meni daleko najbolja stranica je Tanzil.net http://tanzil.net/#1:1, jako puno ucaca, ima i bosanski prevod i to dvije verzije i mnogo drugih opcija :thumbup:
hvala na preporuci,da te Allah dragi nagradi :D
User avatar
HomeSweetHome
Posts: 1456
Joined: 27/10/2010 12:35

#220 Re: Kur'an online

Post by HomeSweetHome »

Selamcic, treba mi pomoc :)

Kako da sa Tanzil.net ukinem ove reklame, nekakve mi se reklame otvaraju pa mi stalnoo stvaraju zabunluk...

Prije nije bilo ovih reklama, ovo od skoro valjda nesto
User avatar
Capajebo
Posts: 20751
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#221 Re: Kur'an online

Post by Capajebo »

HomeSweetHome wrote:Selamcic, treba mi pomoc :)

Kako da sa Tanzil.net ukinem ove reklame, nekakve mi se reklame otvaraju pa mi stalnoo stvaraju zabunluk...

Prije nije bilo ovih reklama, ovo od skoro valjda nesto
AdBlock? :D
User avatar
HomeSweetHome
Posts: 1456
Joined: 27/10/2010 12:35

#222 Re: Kur'an online

Post by HomeSweetHome »

Probala, ne pomaze
2604570
Posts: 290
Joined: 24/10/2014 08:44

#223 Re: Kur'an online

Post by 2604570 »

Za mene najbolji Kur'an program:
http://quran.ksu.edu.sa/ayat/?l=en

Evo neko se potrudio da pojasni instalaciju navedenog programa za informaticki "slabije":
https://www.youtube.com/watch?v=ZTHYqVDU4Yw
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#224 Re: Kur'an online

Post by Fudo Bosna »

Samo mala sugestija u povodu Mlivinog prijevoda...

Prije svega onim forumašima koji imaju koliko toliko znanje o islamu...

Lik je inžinjer po vokaciji, prevod bukvalan, čuo lično od ljudi koji dobro znaju i arapski i tefsir, kada su dr Jusufa Ramića pitali za taj prijevod, čovjek samo što se nije počeo smijati, (toliko o kvalitetu prevoda)... Nema elementarno znanje o fikhu a upušta se u dijaloge sa ljudima koji dooobro poznaju materiju, alimima. Pratio diskusiju kadaje tefsireno, ( početak onog poznatog ašereta), iz sure Bekare; " Hadždž je u određenim mjesecima. Onom ko se obaveže da će u njima obavljati hadždž ...", protevsirio kao, (što su tolike gužve u Mekki kada se hadž može obavljati više mjeseci), znači nema elementarno mektebsko znanje, a prevodi i tefsiri... Da pojasnim široj forumskoj publici, može se zanijjetiti, obući ihrame od ševvalla odmah iz ramazana, ali obredi hadža su :8,9, 10, 11, 12...dan zul hidždžeta !!!

Zaobilazim Mlivin prijevod i njegovo "tefsirenje" u širokom luku...

Svaka čast bratu Mlivi na hizmetu, ali imamo ozbiljnije prijevode i daleko stručnije ljude da se bave tim poslom !!!
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#225 Re: Kur'an online

Post by zagortenej »

a šta fali da imamo jedan prijevod koji je bukvalistički? čisto da se može uporediti koliko su ostali improvizirali...

ovdje je mlivo napravio dobar uvod u prpblematiku prevođenja Kur'ana.

http://www.mlivo.com/kuran-greskeuprevodima.pdf
Post Reply