KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Moderator: O'zone

Locked
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#51 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by The 51st State »

dr_Evil wrote: 07/04/2020 08:22
dust71000 wrote: 06/04/2020 20:19 Jao revolucionara paćenika, umjesto borbe za prava radnika kmeče neka sve propadne pa haj' ponovo.
Djeca vam se smiju.
To si dobro rekao, dijete si pa se ne sjecas fabrika koje su pokradene i unistene da se stvori tajkunskih 50 familija. Sve su te fabrike bile drustveno pa i tvoje vlasnistvo.

A sada ti gonjaj radnicka prava kad su svi vec robovi.
puno filozovije malo konkretnih djela, kupi arix umjesto arijela, kupi zlatnu dzezvu umjesto grand kafe, kupi oazu umjesto jane i tako redom, ostalo na izborima rjesavaj uz svoje politicke favorite onoliko koliko uspiju namtenuti se kroz demokratski proces.
dust71000
Posts: 290
Joined: 24/07/2015 15:08

#52 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by dust71000 »

dr_Evil wrote: 07/04/2020 08:22
dust71000 wrote: 06/04/2020 20:19 Jao revolucionara paćenika, umjesto borbe za prava radnika kmeče neka sve propadne pa haj' ponovo.
Djeca vam se smiju.
To si dobro rekao, dijete si pa se ne sjecas fabrika koje su pokradene i unistene da se stvori tajkunskih 50 familija. Sve su te fabrike bile drustveno pa i tvoje vlasnistvo.

A sada ti gonjaj radnicka prava kad su svi vec robovi.
E dok budes tugi plaki ni slucajno ne kupuj Violeta maramice za suzice, da se ubrza ta revolucija.
Viva la revolucion !
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#53 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by GarfieldLover »

The 51st State wrote: 07/04/2020 09:45
dr_Evil wrote: 07/04/2020 08:22
dust71000 wrote: 06/04/2020 20:19 Jao revolucionara paćenika, umjesto borbe za prava radnika kmeče neka sve propadne pa haj' ponovo.
Djeca vam se smiju.
To si dobro rekao, dijete si pa se ne sjecas fabrika koje su pokradene i unistene da se stvori tajkunskih 50 familija. Sve su te fabrike bile drustveno pa i tvoje vlasnistvo.

A sada ti gonjaj radnicka prava kad su svi vec robovi.
puno filozovije malo konkretnih djela, kupi arix umjesto arijela, kupi zlatnu dzezvu umjesto grand kafe, kupi oazu umjesto jane i tako redom, ostalo na izborima rjesavaj uz svoje politicke favorite onoliko koliko uspiju namtenuti se kroz demokratski proces.

Grand kafa se prži i pakuje u Glavičicama pored Bijeljine. 40 ljudi iz BiH DIREKTNO radi i prima platu u toj fabrici. Plus ostali vezani za to (prevoznici, distributreri)... Baš kao što se Olimpija puni u Sarajevu. I kao što se Argeta proizvodi u Hadžićima (tu osim 150 direktno zaposlenih veza i domaći dobavljači mesa, ulja, kartona, pa ponovo prevoznici, distributer...) Nije sve crno-bijelo. Ako je vlasnik brenda (imena) van BiH, ne znači da proizvod nije domaći. Ako se PROIZVODI ovdje, onda je naš...
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#54 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by dr_Evil »

The 51st State wrote: 07/04/2020 09:45
dr_Evil wrote: 07/04/2020 08:22
dust71000 wrote: 06/04/2020 20:19 Jao revolucionara paćenika, umjesto borbe za prava radnika kmeče neka sve propadne pa haj' ponovo.
Djeca vam se smiju.
To si dobro rekao, dijete si pa se ne sjecas fabrika koje su pokradene i unistene da se stvori tajkunskih 50 familija. Sve su te fabrike bile drustveno pa i tvoje vlasnistvo.

A sada ti gonjaj radnicka prava kad su svi vec robovi.
puno filozovije malo konkretnih djela, kupi arix umjesto arijela, kupi zlatnu dzezvu umjesto grand kafe, kupi oazu umjesto jane i tako redom, ostalo na izborima rjesavaj uz svoje politicke favorite onoliko koliko uspiju namtenuti se kroz demokratski proces.
Tako sam razmisljao prije, danas kupujem samo domace ako znam da je strani vlasnik(ne sa balkana), i/ili ako znam da je gazda neko ko postuje svoje radnike. Mogu ja svaki dan kupovat u bingu on se nece sjetit da plati radnicu 850 KM kao sto placa onu u Medjugorju.

Svako bije svoju bitku kako najbolje zna, moja je kada vec ne mogu nista da im uradim, necu ih ni sponzorisat(mada su moji novci samo feninzi za njih)
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#55 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by dr_Evil »

dust71000 wrote: 07/04/2020 10:07
dr_Evil wrote: 07/04/2020 08:22
dust71000 wrote: 06/04/2020 20:19 Jao revolucionara paćenika, umjesto borbe za prava radnika kmeče neka sve propadne pa haj' ponovo.
Djeca vam se smiju.
To si dobro rekao, dijete si pa se ne sjecas fabrika koje su pokradene i unistene da se stvori tajkunskih 50 familija. Sve su te fabrike bile drustveno pa i tvoje vlasnistvo.

A sada ti gonjaj radnicka prava kad su svi vec robovi.
E dok budes tugi plaki ni slucajno ne kupuj Violeta maramice za suzice, da se ubrza ta revolucija.
Viva la revolucion !
Ja se iskreno nadam da nikome od tvoje familije nikada nece biti potrean novac za lijecenje van BiH, iskreno me zanima da li bi u tom slucaju sav taj silni novac od poreza otisao tvom nekome na operaciju ili hadzijama za novi A8. Kupuj domace, lijeci se od sadake van BiH. Viva la revolucion, zaista revolucija, u rangu one nadrealista hajde da kupimo jeftino a prodamo skupo.
dust71000
Posts: 290
Joined: 24/07/2015 15:08

#56 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by dust71000 »

dr_Evil wrote: 07/04/2020 10:23
dust71000 wrote: 07/04/2020 10:07
dr_Evil wrote: 07/04/2020 08:22

To si dobro rekao, dijete si pa se ne sjecas fabrika koje su pokradene i unistene da se stvori tajkunskih 50 familija. Sve su te fabrike bile drustveno pa i tvoje vlasnistvo.

A sada ti gonjaj radnicka prava kad su svi vec robovi.
E dok budes tugi plaki ni slucajno ne kupuj Violeta maramice za suzice, da se ubrza ta revolucija.
Viva la revolucion !
Ja se iskreno nadam da nikome od tvoje familije nikada nece biti potrean novac za lijecenje van BiH, iskreno me zanima da li bi u tom slucaju sav taj silni novac od poreza otisao tvom nekome na operaciju ili hadzijama za novi A8. Kupuj domace, lijeci se od sadake van BiH. Viva la revolucion, zaista revolucija, u rangu one nadrealista hajde da kupimo jeftino a prodamo skupo.
Evo ja sam danas bacio Vispak eurokrem i pojeo kilu Nutele. Borba je bila teska ali izdrzalo se nekako.
Siguran sam da ce radnicka klasa da cijeni nase napore.
Mogu li da budem bar pokrajinski komesar kad pobijedite ?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#57 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by dr_Evil »

dust71000 wrote: 07/04/2020 10:41
dr_Evil wrote: 07/04/2020 10:23
dust71000 wrote: 07/04/2020 10:07
E dok budes tugi plaki ni slucajno ne kupuj Violeta maramice za suzice, da se ubrza ta revolucija.
Viva la revolucion !
Ja se iskreno nadam da nikome od tvoje familije nikada nece biti potrean novac za lijecenje van BiH, iskreno me zanima da li bi u tom slucaju sav taj silni novac od poreza otisao tvom nekome na operaciju ili hadzijama za novi A8. Kupuj domace, lijeci se od sadake van BiH. Viva la revolucion, zaista revolucija, u rangu one nadrealista hajde da kupimo jeftino a prodamo skupo.
Evo ja sam danas bacio Vispak eurokrem i pojeo kilu Nutele. Borba je bila teska ali izdrzalo se nekako.
Siguran sam da ce radnicka klasa da cijeni nase napore.
Mogu li da budem bar pokrajinski komesar kad pobijedite ?

Svaka cast trolcino.. Ne znam ko smo mi i u cemu trebamo pobijediti, no dobro, to je zivot. klasicna trol, nikad ne odgovara na pitanje, humorom pokusavaju prebacit temu i uvijek odgovore deseto. Da niste opasni bili bi smijesni
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#58 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by The 51st State »

GarfieldLover wrote: 07/04/2020 10:21
The 51st State wrote: 07/04/2020 09:45
dr_Evil wrote: 07/04/2020 08:22

To si dobro rekao, dijete si pa se ne sjecas fabrika koje su pokradene i unistene da se stvori tajkunskih 50 familija. Sve su te fabrike bile drustveno pa i tvoje vlasnistvo.

A sada ti gonjaj radnicka prava kad su svi vec robovi.
puno filozovije malo konkretnih djela, kupi arix umjesto arijela, kupi zlatnu dzezvu umjesto grand kafe, kupi oazu umjesto jane i tako redom, ostalo na izborima rjesavaj uz svoje politicke favorite onoliko koliko uspiju namtenuti se kroz demokratski proces.

Grand kafa se prži i pakuje u Glavičicama pored Bijeljine. 40 ljudi iz BiH DIREKTNO radi i prima platu u toj fabrici. Plus ostali vezani za to (prevoznici, distributreri)... Baš kao što se Olimpija puni u Sarajevu. I kao što se Argeta proizvodi u Hadžićima (tu osim 150 direktno zaposlenih veza i domaći dobavljači mesa, ulja, kartona, pa ponovo prevoznici, distributer...) Nije sve crno-bijelo. Ako je vlasnik brenda (imena) van BiH, ne znači da proizvod nije domaći. Ako se PROIZVODI ovdje, onda je naš...
nisam znao ali kontas poentu, eto umjesto franck.a, uglavnom potrosac bi morao biti mnogo osvjesteniji i informisaniji.
Last edited by The 51st State on 07/04/2020 11:05, edited 1 time in total.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#59 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by The 51st State »

dr_Evil wrote: 07/04/2020 10:21
The 51st State wrote: 07/04/2020 09:45
dr_Evil wrote: 07/04/2020 08:22

To si dobro rekao, dijete si pa se ne sjecas fabrika koje su pokradene i unistene da se stvori tajkunskih 50 familija. Sve su te fabrike bile drustveno pa i tvoje vlasnistvo.

A sada ti gonjaj radnicka prava kad su svi vec robovi.
puno filozovije malo konkretnih djela, kupi arix umjesto arijela, kupi zlatnu dzezvu umjesto grand kafe, kupi oazu umjesto jane i tako redom, ostalo na izborima rjesavaj uz svoje politicke favorite onoliko koliko uspiju namtenuti se kroz demokratski proces.
Tako sam razmisljao prije, danas kupujem samo domace ako znam da je strani vlasnik(ne sa balkana), i/ili ako znam da je gazda neko ko postuje svoje radnike. Mogu ja svaki dan kupovat u bingu on se nece sjetit da plati radnicu 850 KM kao sto placa onu u Medjugorju.

Svako bije svoju bitku kako najbolje zna, moja je kada vec ne mogu nista da im uradim, necu ih ni sponzorisat(mada su moji novci samo feninzi za njih)
i to nije losa opcija, naprotiv, samo sto je taj level razmisljanja u masovnijem obliku naredna faza s obzirom na opste stanje,
dust71000
Posts: 290
Joined: 24/07/2015 15:08

#60 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by dust71000 »

dr_Evil wrote: 07/04/2020 10:47
dust71000 wrote: 07/04/2020 10:41

Evo ja sam danas bacio Vispak eurokrem i pojeo kilu Nutele. Borba je bila teska ali izdrzalo se nekako.
Siguran sam da ce radnicka klasa da cijeni nase napore.
Mogu li da budem bar pokrajinski komesar kad pobijedite ?

Svaka cast trolcino.. Ne znam ko smo mi i u cemu trebamo pobijediti, no dobro, to je zivot. klasicna trol, nikad ne odgovara na pitanje, humorom pokusavaju prebacit temu i uvijek odgovore deseto. Da niste opasni bili bi smijesni
Ti svojim upisima vrijedjas inteligenciju. Kupovinom domacih proizvoda odrzavamo trenutni sistem, srce kaze kupuj razum ne kupuj i druge gluposti.
Pa red brige za obicne ljude.
Svicarskim cokoladama i Barilla tjesteninom do konacne pobjede radnicke klase.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#61 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by dr_Evil »

dust71000 wrote: 07/04/2020 11:28
dr_Evil wrote: 07/04/2020 10:47
dust71000 wrote: 07/04/2020 10:41

Evo ja sam danas bacio Vispak eurokrem i pojeo kilu Nutele. Borba je bila teska ali izdrzalo se nekako.
Siguran sam da ce radnicka klasa da cijeni nase napore.
Mogu li da budem bar pokrajinski komesar kad pobijedite ?

Svaka cast trolcino.. Ne znam ko smo mi i u cemu trebamo pobijediti, no dobro, to je zivot. klasicna trol, nikad ne odgovara na pitanje, humorom pokusavaju prebacit temu i uvijek odgovore deseto. Da niste opasni bili bi smijesni
Ti svojim upisima vrijedjas inteligenciju. Kupovinom domacih proizvoda odrzavamo trenutni sistem, srce kaze kupuj razum ne kupuj i druge gluposti.
Pa red brige za obicne ljude.
Svicarskim cokoladama i Barilla tjesteninom do konacne pobjede radnicke klase.
Eto kupovinom domacih proizvoda nasi radnici ce preko noci postati posteno placeni, gazde kojima punis kasu nece davati ugovore na odredjeno svi ce radnici biti osigurani.

Placanjem poreza ce tvoje(hipoteticki) dijete dobiti placenu operaciju u njemackoj, a pare nece otici na novi audi i putovanje ministra sa ljubavnicom u italiju.

Kratko i jasno kupovinom bilo cega placas porez, i odrzavas ovaj sistem u zivotu, a kupovinom domaceg (od velikih privatnih firmi) placas porez i sponzoriras stranke, jer svi su vlasnici clanovi i sponzori stranaka koje su im omogucile kupovinu drustvenog dobra za marku. To je borba razuma i osjecaja empatije prema sugradjanima. Da li ce meni biti lakse ako taj radnik koji radi za 450KM ostane i bez i tog primanja, naravno da nece, da li ce mi biti lakse ako ostane 40 godina radit za njega a nikad nece svoje dijete moci pocastit kolacem, nece.

Kako razbiti taj krug, ja zaista ne znam, daleko je to od moje glave. Ali reci jednostavno kupuj domace ostaje vise para, nije rjesenje.

Da li ce te novopecene gazde preko noci postate fine jer im kupujemo vise proizvoda?

Zasto DM moze biti najbolji poslovadac, zasto to nije bingo ili amko.

Ne znam sta tebi je ovde vrijedjanje inteligencije.
User avatar
Salah ad-Din
Posts: 1321
Joined: 05/05/2012 15:08

#62 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by Salah ad-Din »

dr_Evil wrote: 07/04/2020 11:41
dust71000 wrote: 07/04/2020 11:28
dr_Evil wrote: 07/04/2020 10:47 Svaka cast trolcino.. Ne znam ko smo mi i u cemu trebamo pobijediti, no dobro, to je zivot. klasicna trol, nikad ne odgovara na pitanje, humorom pokusavaju prebacit temu i uvijek odgovore deseto. Da niste opasni bili bi smijesni
Ti svojim upisima vrijedjas inteligenciju. Kupovinom domacih proizvoda odrzavamo trenutni sistem, srce kaze kupuj razum ne kupuj i druge gluposti.
Pa red brige za obicne ljude.
Svicarskim cokoladama i Barilla tjesteninom do konacne pobjede radnicke klase.
Eto kupovinom domacih proizvoda nasi radnici ce preko noci postati posteno placeni, gazde kojima punis kasu nece davati ugovore na odredjeno svi ce radnici biti osigurani.

Placanjem poreza ce tvoje(hipoteticki) dijete dobiti placenu operaciju u njemackoj, a pare nece otici na novi audi i putovanje ministra sa ljubavnicom u italiju.

Kratko i jasno kupovinom bilo cega placas porez, i odrzavas ovaj sistem u zivotu, a kupovinom domaceg (od velikih privatnih firmi) placas porez i sponzoriras stranke, jer svi su vlasnici clanovi i sponzori stranaka koje su im omogucile kupovinu drustvenog dobra za marku. To je borba razuma i osjecaja empatije prema sugradjanima. Da li ce meni biti lakse ako taj radnik koji radi za 450KM ostane i bez i tog primanja, naravno da nece, da li ce mi biti lakse ako ostane 40 godina radit za njega a nikad nece svoje dijete moci pocastit kolacem, nece.

Kako razbiti taj krug, ja zaista ne znam, daleko je to od moje glave. Ali reci jednostavno kupuj domace ostaje vise para, nije rjesenje.

Da li ce te novopecene gazde preko noci postate fine jer im kupujemo vise proizvoda?

Zasto DM moze biti najbolji poslovadac, zasto to nije bingo ili amko.

Ne znam sta tebi je ovde vrijedjanje inteligencije.
Ne razmiješ osnovno, hajde da to nacrtam.
Fabrika u Sarajevu proizvodi čokoladu, ima zaposlenih 20 osoba koji rade za 500 KM, gazda vozi Mercedesa 2020 godina. Naš narod dođe tobe i počne kupovati domaće proizvode samim tim i od ove fabrike, posao raste i gazda mora zaposliti još 20 radnika (napraviti dvije smjene), opet svi rade za 500 KM. Gazdi se dobit povećala 3x. Pri tome gazda mora platiti porez na svaku isplaćenu platu, to ide za penzije, zdravstvo, investicije. Posao još više raste, jer Bošnjo kupuje, gazda mora zaposliti još 20 osoba, ali problem, nije taj gazda jedini. još 50 firmi tako posluje i raste im obim, velika je potražnja za radnom snagom, gazda više ne može naći radnika za 500 KM, mora ponuditi 700 KM ili se odreći povećanog obima. Naravno gazda daje 700 KM, ali ovih prvih 40 radnika se buni hoće i oni 700 KM, dobijaju. Posao i dalje raste, firma počinje izvoziti, gazda zapošljava još 40 radnika itd.....

Gazda i dalje vozi Mercedes najnoviji, a i radnici imaju veće plate. Ako ti kupuješ strane proizvode gazda može naći tih 20 radnika koji će raditi za 500 KM, a i dalje će voziti novi Mercedes.
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#63 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by Wind »

hahahaha...dobar!
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#64 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by dr_Evil »

Salah ad-Din wrote: 07/04/2020 11:55 Ne razmiješ osnovno, hajde da to nacrtam.
Fabrika u Sarajevu proizvodi čokoladu, ima zaposlenih 20 osoba koji rade za 500 KM, gazda vozi Mercedesa 2020 godina. Naš narod dođe tobe i počne kupovati domaće proizvode samim tim i od ove fabrike, posao raste i gazda mora zaposliti još 20 radnika (napraviti dvije smjene), opet svi rade za 500 KM. Gazdi se dobit povećala 3x. Pri tome gazda mora platiti porez na svaku isplaćenu platu, to ide za penzije, zdravstvo, investicije. Posao još više raste, jer Bošnjo kupuje, gazda mora zaposliti još 20 osoba, ali problem, nije taj gazda jedini. još 50 firmi tako posluje i raste im obim, velika je potražnja za radnom snagom, gazda više ne može naći radnika za 500 KM, mora ponuditi 700 KM ili se odreći povećanog obima. Naravno gazda daje 700 KM, ali ovih prvih 40 radnika se buni hoće i oni 700 KM, dobijaju. Posao i dalje raste, firma počinje izvoziti, gazda zapošljava još 40 radnika itd.....

Gazda i dalje vozi Mercedes najnoviji, a i radnici imaju veće plate. Ako ti kupuješ strane proizvode gazda može naći tih 20 radnika koji će raditi za 500 KM, a i dalje će voziti novi Mercedes.
Hajde da sad sve to postavimo u okvire BiH.

Fabrika u Sarajevu koja je prije rata zaposljavala 500 radnika, prodata za 1KM, simpatizeru neke od partija. Jedna hala odma zatvorena, masine prodate slovencima, hala razmontirana i prodata u staro gvozdje, a na tom placu gazda napravio trzni centar. Ona druga hala sto je ostala otvorena 50% radnika otpusteno, ostalih 50% radi za 500KM, a zapravo radi posao za dvojicu jer im fali radne snage.

Gazda vozi mercedesa 2020, ima vilu na poljinama, radnici preskacu da placaju struju kada mogu.

Mi se udruzimo da kupujemo domace, gazdi skoci profit. Naravno da ne prikazuje taj profit u knjigama nego se vodi na crno, pola se daje u predizbornoj kampanji, jedan dio inspektorima da ne pregledavaju knjige, uslove rada it. Jbg mora se, svako uzima svoj dio. Taj dio sta ostane ulozit ce negdje drugo, mozda u novu vilu u Dubrovniku, pokraj Dzekine.

Dolazi februarski tender koji izdaje vlada FBiH gdje vlada preuzima doprinose, on se kandiduje (jer se tender zatvori cim se otvori da se niko drugi ne moze prijavit), i dobiva 20 novih radnika na godinu dana. Zatim dolaze poticaje za privrednike koje redovno on dobije, jer mu je mali od amidze tamo u agenciji gdje se odlucuje, sa tim kupuje novu liniju, automatizovanu naravno, bolje da masina pakuje nego radnik.

Firmi koja prevozi cokoladice do prodavnica nije platio, ali ne mora jer je tuzioc i sudija iz njegove stranke, novinara koji mu snima kapiju moze osamarit, a predsjednik ce reci da je udario kameru a ne njega.

Mi i dalje kupujemo domace, ali radnici vise nisu zadovoljni, gazda kaze imam ja sto takvih na ulici. Radnik kupuje diplomu u logosu i ide u njemacku radit. Gazda uzima preko studentskog servisa da mu rade sa 12% poreza na studentski rad.

Izgleda da ipak mozemo razbiti krug, radnik odlazi van BiH radit gdje ga cijene, cokolada se ne prodaje jer je nema ko kupit, stranka trazi svoje a njemu pala prodaja.
User avatar
Salah ad-Din
Posts: 1321
Joined: 05/05/2012 15:08

#65 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by Salah ad-Din »

Dobro postavimo stvari tako, primi radnika preko Zavoda, mora mu dati platu, primi studenta mora mu platiti i barem 12% dati za penzije. Ako kupuješ strane proizvode nema ni tih 12% :-D

Radnici nezadovoljni će izaći na izbore, izabrati druge stranke i gazda nadrlja. Kao što su Budnji vodu isključili krenut će se i sa drugima obaračunavati.

Ne postoji argument zašto bi trebao kupovati strane porizvode, tačka!
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#66 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by dr_Evil »

Salah ad-Din wrote: 07/04/2020 12:28 Dobro postavimo stvari tako, primi radnika preko Zavoda, mora mu dati platu, primi studenta mora mu platiti i barem 12% dati za penzije. Ako kupuješ strane proizvode nema ni tih 12% :-D
Da mora radniku dati makar platu, ali problem je sto ga moze platiti mnogo bolje ali nece. A preko studentskog servisa zaposljava radnike, ne studente, nadju 100 studenata da daju indexe i daju im po 50KM da se pise kao da su oni radili (i ja sam imao to iskustvo tokom studija)
Salah ad-Din wrote: 07/04/2020 12:28 Radnici nezadovoljni će izaći na izbore, izabrati druge stranke i gazda nadrlja. Kao što su Budnji vodu isključili krenut će se i sa drugima obaračunavati.
DOci ce izbori oni ce pokrasti izbore i pik iznova sve. Ako se slucajno nesto okrene oni ce uradit sve da ih skinu sa vlasti, a Budnji nadoknaditi stetu iz fonda korone.

Salah ad-Din wrote: 07/04/2020 12:28 Ne postoji argument zašto bi trebao kupovati strane porizvode, tačka!
Ne postoji argument da ne kupujes od lokalnih proizvodjaca za koje znas da nisu dio sistema. Pa iako platis porez na to, halali, jer jedan mali dio ce sigurno otici na plate profesora i doktora
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#67 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by The 51st State »

samo sinhronizovan napor politike, javnosti i ekonomije moze dovesti do povecanja plata obicnom radniku i nije kratkorocan proces. moje misljenje je radikalno i bazicno po tom pitanju da treba kupovati striktno domace proizvode bez obzira na gazde supke jer se ipak dobija sinergijski vise, stabilniji penzioni fond, vise para za javne usluge, a na nama je da se borimo na izborima ko ce ih najbolje i najpostenije distribuirati,
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#68 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by dr_Evil »

The 51st State wrote: 07/04/2020 13:21 samo sinhronizovan napor politike, javnosti i ekonomije moze dovesti do povecanja plata obicnom radniku i nije kratkorocan proces. moje misljenje je radikalno i bazicno po tom pitanju da treba kupovati striktno domace proizvode bez obzira na gazde supke jer se ipak dobija sinergijski vise, stabilniji penzioni fond, vise para za javne usluge, a na nama je da se borimo na izborima ko ce ih najbolje i najpostenije distribuirati,
Postujem, samo ne razmisljamo isto (i to je uredu). U mojoj glavi jedini moguci scenarij je da javnom sektoru padnu prihodi tako da ne mogu placati masu zaposlenih u upravi. MMF ne da kredit, jer vise nismo solvetni. Tada mi zvuci kao jedina moguca opcija za promjenu, jer ce svi "uhljebi" koji sada iz straha od gubitka posla slusaju sve, glasati razumno, jer nemaju sta izgubiti.

Just me thinking loud
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#69 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by The 51st State »

dr_Evil wrote: 07/04/2020 13:25
The 51st State wrote: 07/04/2020 13:21 samo sinhronizovan napor politike, javnosti i ekonomije moze dovesti do povecanja plata obicnom radniku i nije kratkorocan proces. moje misljenje je radikalno i bazicno po tom pitanju da treba kupovati striktno domace proizvode bez obzira na gazde supke jer se ipak dobija sinergijski vise, stabilniji penzioni fond, vise para za javne usluge, a na nama je da se borimo na izborima ko ce ih najbolje i najpostenije distribuirati,
Postujem, samo ne razmisljamo isto (i to je uredu). U mojoj glavi jedini moguci scenarij je da javnom sektoru padnu prihodi tako da ne mogu placati masu zaposlenih u upravi. MMF ne da kredit, jer vise nismo solvetni. Tada mi zvuci kao jedina moguca opcija za promjenu, jer ce svi "uhljebi" koji sada iz straha od gubitka posla slusaju sve, glasati razumno, jer nemaju sta izgubiti.

Just me thinking loud
normala, jasan je i tvoj kont koji je posljedica ovih kleptokrata i nesposobnjakovica, no ja gledam nekako dugorocnije kad se sve karte poklope.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#70 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by seoBIH »

Imaginarni prozivod:

-BIH prozivodnja 2KM kvalitet osrednji
-Uvoz, 1.5KM, kvalitet osrednji
-Uvoz 2KM, kvalitet predobar.

Šta vi za Vaš novac birate?

Da li se upitate zašto je država dopustila da uvozni produkt bude jeftinij od domaćeg? Da li ste tu tražili odgovornost?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#71 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by dr_Evil »

seoBIH wrote: 07/04/2020 14:37 Imaginarni prozivod:

-BIH prozivodnja 2KM kvalitet osrednji
-Uvoz, 1.5KM, kvalitet osrednji
-Uvoz 2KM, kvalitet predobar.

Šta vi za Vaš novac birate?

Da li se upitate zašto je država dopustila da uvozni produkt bude jeftinij od domaćeg? Da li ste tu tražili odgovornost?
ILi kvalitet sa vremenom opadne, primjer pasteta od Bajre kad je tek izasla i danas. Ali dobro, mislim da bih kupovao domace bez obzira na to, da stvari nisu kakve jesu
Mafioso
Posts: 151
Joined: 10/08/2009 09:29

#72 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by Mafioso »

GarfieldLover wrote: 07/04/2020 10:21
The 51st State wrote: 07/04/2020 09:45
dr_Evil wrote: 07/04/2020 08:22

To si dobro rekao, dijete si pa se ne sjecas fabrika koje su pokradene i unistene da se stvori tajkunskih 50 familija. Sve su te fabrike bile drustveno pa i tvoje vlasnistvo.

A sada ti gonjaj radnicka prava kad su svi vec robovi.
puno filozovije malo konkretnih djela, kupi arix umjesto arijela, kupi zlatnu dzezvu umjesto grand kafe, kupi oazu umjesto jane i tako redom, ostalo na izborima rjesavaj uz svoje politicke favorite onoliko koliko uspiju namtenuti se kroz demokratski proces.

Grand kafa se prži i pakuje u Glavičicama pored Bijeljine. 40 ljudi iz BiH DIREKTNO radi i prima platu u toj fabrici. Plus ostali vezani za to (prevoznici, distributreri)... Baš kao što se Olimpija puni u Sarajevu. I kao što se Argeta proizvodi u Hadžićima (tu osim 150 direktno zaposlenih veza i domaći dobavljači mesa, ulja, kartona, pa ponovo prevoznici, distributer...) Nije sve crno-bijelo. Ako je vlasnik brenda (imena) van BiH, ne znači da proizvod nije domaći. Ako se PROIZVODI ovdje, onda je naš...
Jel Volkswagen meksički ili njemački? Ko profit kupi?....

Production & assembly nije profit. Tu su samo zato jer si jeftiniji, ne zato jer te vole.

Bez naših brendova nema profita, nema ekonomije. Možemo se zavaravat al to su gluposti. Brenda bez kvaliteta i konkurentne cijene nema, sve ostalo je do naših "biznismena". Ovo što slušamo su samo isprike za vlastitu nesposobnost.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12619
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#73 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by dr_Evil »

Mafioso wrote: 07/04/2020 14:53
GarfieldLover wrote: 07/04/2020 10:21
The 51st State wrote: 07/04/2020 09:45

puno filozovije malo konkretnih djela, kupi arix umjesto arijela, kupi zlatnu dzezvu umjesto grand kafe, kupi oazu umjesto jane i tako redom, ostalo na izborima rjesavaj uz svoje politicke favorite onoliko koliko uspiju namtenuti se kroz demokratski proces.

Grand kafa se prži i pakuje u Glavičicama pored Bijeljine. 40 ljudi iz BiH DIREKTNO radi i prima platu u toj fabrici. Plus ostali vezani za to (prevoznici, distributreri)... Baš kao što se Olimpija puni u Sarajevu. I kao što se Argeta proizvodi u Hadžićima (tu osim 150 direktno zaposlenih veza i domaći dobavljači mesa, ulja, kartona, pa ponovo prevoznici, distributer...) Nije sve crno-bijelo. Ako je vlasnik brenda (imena) van BiH, ne znači da proizvod nije domaći. Ako se PROIZVODI ovdje, onda je naš...
Jel Volkswagen meksički ili njemački? Ko profit kupi?....

Production & assembly nije profit. Tu su samo zato jer si jeftiniji, ne zato jer te vole.

Bez naših brendova nema profita, nema ekonomije. Možemo se zavaravat al to su gluposti. Brenda bez kvaliteta i konkurentne cijene nema, sve ostalo je do naših "biznismena". Ovo što slušamo su samo isprike za vlastitu nesposobnost.
Nije to bas tako, pored toga sto zaposljavaju i placaju porez ima jedna druga koji bi svaka vlast trebala rijesit (sumnjam da je nasa), a to je domestic content. Na svakom projektu ili proizvodnji ima procenat obicno na oko 30% koji garantuje da mora nabaviti materijal i dijelove od lokalnih proizvodjaca. I tito je pustio bio i colu i vw kao i mnoge ostale da rade kod nas, ali su se znali uslovi. Samim time ako ja imam fabriku zice i pocnem biti dobavljac vw, pored trzista dobijem i referansu za ostale ponude. U normalnom svijetu, bosna nije normalan svijet
Mafioso
Posts: 151
Joined: 10/08/2009 09:29

#74 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by Mafioso »

dr_Evil wrote: 07/04/2020 15:00 Nije to bas tako, pored toga sto zaposljavaju i placaju porez ima jedna druga koji bi svaka vlast trebala rijesit (sumnjam da je nasa), a to je domestic content. Na svakom projektu ili proizvodnji ima procenat obicno na oko 30% koji garantuje da mora nabaviti materijal i dijelove od lokalnih proizvodjaca. I tito je pustio bio i colu i vw kao i mnoge ostale da rade kod nas, ali su se znali uslovi. Samim time ako ja imam fabriku zice i pocnem biti dobavljac vw, pored trzista dobijem i referansu za ostale ponude. U normalnom svijetu, bosna nije normalan svijet
Vidili smo i ta ljubav kako završi. Trgovački deficit i hiperinflacija za čitanke. Drugi faktor je bio što je njima ulaz na naše tržište bio zahvaljujući otvaranju pogona ovdje. Dok god se prodaje usluga rada a ne komad proizvoda nema te nigdje, ma šta ko mislio i pričao.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#75 Re: KUPUJMO DOMAĆE PROIZVODE: Samo tako čuvamo radna mjesta mnogih u BiH

Post by kox »

seoBIH wrote: 07/04/2020 14:37 Imaginarni prozivod:

-BIH prozivodnja 2KM kvalitet osrednji
-Uvoz, 1.5KM, kvalitet osrednji
-Uvoz 2KM, kvalitet predobar.

Šta vi za Vaš novac birate?

Da li se upitate zašto je država dopustila da uvozni produkt bude jeftinij od domaćeg? Da li ste tu tražili odgovornost?
Skoro uvijek domaći, ne samo danas u doba krize nego i ranije. Te 2KM nisu samo 2 KM nego postoji faktor multiplikacije. Ja kupim od tebe paštetu za te 2 km, ti kupiš od Hame iz Tešnja piletinu za paštetu i začin od Jove iz Bijeljine, Jovo kupi od Jasmina so iz Tuzle i mljevenu papriku od Ante iz Čitluka a Hamo koncentrat od Nedima iz Visokog. Ima i formula kako se ovo moze izračunati samo je se više ne sjećam. Helem, onih 8 km iz gornjeg primjera za potrošenih 10 km može biti i više od toga. Da ne pričam da je sve u društvu bolje kad je više zaposlenih, školstvo, zdravstvo, stopa kriminaliteta (jer svi moraju jesti) itd. Dakle indirektna korist za mene je poprilična.
Kad kupiš od Hansa isto to primijeni al' na Njemačku ili odakle je već.
A sem toga, domaći proizvodi su skoro uvijek bolji u omjeru cijena/kvalitet. Štićenje carinama i sl. uglavnom možemo zaboraviti, ne živimo u Sjevernoj Koreji nego Evropi, međunarodni sporazumi o slobodnoj trgovini su neminovnost.
Locked