Kupovina stana - savjeti

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#51 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Qoom »

Radio Sarajevo wrote:Uzela je trosoban stan od 48 kvadrata
:mrgreen:
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#52 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Radio Sarajevo »

Qoom wrote:
Radio Sarajevo wrote:Uzela je trosoban stan od 48 kvadrata
:mrgreen:
Jah... vrlo smiješno. Dvije male spavaće sobe, koje služe samo za spavanje.

Ali jbg, Bošnjo navikao da stavi ormarčinu u svaku sobu.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#53 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by holowey »

Radio Sarajevo wrote:
Qoom wrote:
Radio Sarajevo wrote:Uzela je trosoban stan od 48 kvadrata
:mrgreen:
Jah... vrlo smiješno. Dvije male spavaće sobe, koje služe samo za spavanje.

Ali jbg, Bošnjo navikao da stavi ormarčinu u svaku sobu.
u svakoj krevet na sprat i po jedna vjesalica na zidu :evil:
User avatar
Thorgerson
Posts: 8546
Joined: 15/04/2015 11:26

#54 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Thorgerson »

Radio Sarajevo wrote:E pa ona više nije mlada, tako da nije mogla uzeti taj stan za mlade.

Sad sam provjerio, kvadrat je bio 1900 KM, i baš sam uporedio obje zgrade, i vjeruj mi ova Domoinvestova je mnogo, mnogo bolja i vrijedi svake pare. Takođe, imaju odličan raspored, pa nema gubljenja kvadrata u nekim hodnicima i sl., tako da na kraju to izađe čak na isto para.

Uzela je trosoban stan od 48 kvadrata koji bi negdje drugo bio 55 ili 60 kvadrata. Ako bih birao kvalitet ili prazne kvadrate, radije bih kvalitet.
Stanovi za mlade nisu samo za mlade, mislim ono tako raja prica. U pitanju je kupovina stana pod povoljnijim uslovima. Ako ima vise godina, samo ce dobit manje bodova na konkursu. A konkurs i nije nesto rigorozan. Dakle, koliko god godina da ima prosla bi na istom.

Gledam evo bas ponudu tih stanova to je Provansa, jel tako, pretpostavljam da je kupila ovaj gdje imaju dvije spavace jedna 5,7m2 i druga 5,4m2.

?

To nisu sobe. Shvatam i meni bi sad odgovaralo sto vise sobica, ali jebemu pa mi cemo za koju godinu bit zadovoljni ako imali sobe od 2,5m2.

Ne znam na osnovu cega si zakljucio da je ova novogradnja nesto kvalitetnija od neke druge, da se za nju isplati pljunut 300-400 KM vise.

Jedino zasto je raja pohrlila dole jeste upravo taj raspored, gdje u 50m2 ima dvije spavace. Ali opet kazem, za 400 KM vise ili cak 600-700 KM vise ako se radi o starogradnji...pa za te pare mozes cuda napravit.

Al hajd svakom njegovo...ako je ona zadovoljna za to sto je platila, to je onda ok, to je onda ta cijena. Samo kazem, mogla je puno jeftinije proci i dobiti isto.
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#55 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Qoom »

Image
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#56 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by mali_milojica »

A svakome njegovo,nema tu puno pametovanja.
Mozda neko ima djecu razlicitog spola,pa hoce da imaju odvojene sobe,da djeci da koliko toliko privatnosti.
Meni se sve to cini skupo. 48 kvadrata po 1900 je nesto sitno preko 90k KM. Za te pare se na Dobrinji,VP ili Mojmilu uzima 3soban stan gdje su sobe postene kvadrature,ali otom potom.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#57 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Radio Sarajevo »

mali_milojica wrote:A svakome njegovo,nema tu puno pametovanja.
Mozda neko ima djecu razlicitog spola,pa hoce da imaju odvojene sobe,da djeci da koliko toliko privatnosti.
Meni se sve to cini skupo. 48 kvadrata po 1900 je nesto sitno preko 90k KM. Za te pare se na Dobrinji,VP ili Mojmilu uzima 3soban stan gdje su sobe postene kvadrature,ali otom potom.

Može, ali nije novogradnja. Ona je htjela isključivo novogradnju jer ne želi da se zajebaje i ulaže još 10.000 u kupatilo ili kuhinju, te da gleda majstore po kući, i opet će na kraju biti loši prozori, ili će se parket podići, ili će grijanje biti slabo itd.

Ovdje imaš odličnu izolaciju, grijanje na plin koje ne izađe skupo jer je mali prostor i super izolacija, odlične parkete, super prozore, novo kupatilo, itd.

I nije tačno da u sobe stanu samo kreveti na sprat, uspjeli smo ugurati krevete od po 140 cm širine, i čak ima prostora i za ormarić, ali budući da ima američke plakare u dnevnoj i hodniku, nije bilo potrebe.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#58 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by mali_milojica »

Radio Sarajevo wrote:
mali_milojica wrote:A svakome njegovo,nema tu puno pametovanja.
Mozda neko ima djecu razlicitog spola,pa hoce da imaju odvojene sobe,da djeci da koliko toliko privatnosti.
Meni se sve to cini skupo. 48 kvadrata po 1900 je nesto sitno preko 90k KM. Za te pare se na Dobrinji,VP ili Mojmilu uzima 3soban stan gdje su sobe postene kvadrature,ali otom potom.

Može, ali nije novogradnja. Ona je htjela isključivo novogradnju jer ne želi da se zajebaje i ulaže još 10.000 u kupatilo ili kuhinju, te da gleda majstore po kući, i opet će na kraju biti loši prozori, ili će se parket podići, ili će grijanje biti slabo itd.

Ovdje imaš odličnu izolaciju, grijanje na plin koje ne izađe skupo jer je mali prostor i super izolacija, odlične parkete, super prozore, novo kupatilo, itd.

I nije tačno da u sobe stanu samo kreveti na sprat, uspjeli smo ugurati krevete od po 140 cm širine, i čak ima prostora i za ormarić, ali budući da ima američke plakare u dnevnoj i hodniku, nije bilo potrebe.
Postujem,svako zna sebi najbolje.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#59 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Radio Sarajevo »

kiki-miki wrote:Trosoban stan od 48 kvadrata :lol: :lol: :lol:

To isto kao i oni u naselju Miljacka :-)
Pa nije baš, bili smo i tamo, i ne može se porediti. Ali dobro, ovdje sve pametnjakovići koji su navikli na sto kvadrata i više.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#60 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Radio Sarajevo »

mali_milojica wrote:Postujem,svako zna sebi najbolje.
Ja sam sebi kupio vrlo sličan stančić u Beču, ali je izgrađen 1978. godine. U Beču, kao i kod nas, stanove od 35 godina zovu novogradnjom. Međutim, vrlo brzo sam morao renovirati kupatilo, pa je krov počeo zajebavati, pa mi izolacija nije valjala itd. Na kraju me izašlo skuplje nego da sam uzeo novo.

Naravno, ima na Dobrinji i super stanova od 85.000 koji su mnogo bolji, ali je problem što su na granici sa RS-om, a ona to nije htjela. Ja bih to radije kupio.
User avatar
radiša
Posts: 6393
Joined: 04/02/2012 00:23
Location: Sator

#61 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by radiša »

kiki-miki wrote:Trosoban stan od 48 kvadrata :lol: :lol: :lol:

To isto kao i oni u naselju Miljacka :-)
sta tu ima cudno,nemora svaki trosoban stan bit od 70 pa na vise kvadrata,ljudi prave drugacije,ekonomicnije za one sto nemaju potrebu a ni pare za vecu kvadraturu.uzmemo li tu jos placanje rezija u obzir,nije lose.nekom je dosta da ima svojih 15 kvadrata nego da sa nekim bude u 30.
Dr Arsla
Posts: 1187
Joined: 05/01/2013 16:16

#62 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Dr Arsla »

Qoom wrote:
Radio Sarajevo wrote:Uzela je trosoban stan od 48 kvadrata
:mrgreen:
Kod mene u roditelja stan od 64 kvadrata a dvosoban :-D
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#63 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Radio Sarajevo »

Dnevna soba s kuhinjom od 20, i spavaće od po 10 kvadrata su sasvim normalna kvadratura za sobe. Ostatak ide na kupatilo i hodničić.

Naravno, ima stanova i od 100 kvadrata sa dvije sobe, ali to samo budala može kupiti.
neki
Posts: 6699
Joined: 17/02/2005 07:57

#64 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by neki »

Radio Sarajevo wrote:
Qoom wrote:
Radio Sarajevo wrote:Uzela je trosoban stan od 48 kvadrata
:mrgreen:
Jah... vrlo smiješno. Dvije male spavaće sobe, koje služe samo za spavanje.

Ali jbg, Bošnjo navikao da stavi ormarčinu u svaku sobu.
Nije smijesno nego zalosno...
ako sluzi samo za spavanje nije morala kupovati sobe za to..zali boze silnih zidova..
ado_7
Posts: 131
Joined: 22/11/2010 21:21

#65 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by ado_7 »

Kakva je situacija u ulici Vahide Maglajlic, Dobrinja 1? Zaista ne poznajem taj dio nikako, pa ako znate kakvi su tu stanovi, naselje, grijanje, zgrade, podijelite.
Gledam neki od 55 kvadrata za oko 70k, 3 sprat u nekim zgradma od 4-5 spratova (kako sam ja shvatio). To se ne cini kao losa cijena ili?
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#66 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Qoom »

ado_7 wrote:Kakva je situacija u ulici Vahide Maglajlic, Dobrinja 1? Zaista ne poznajem taj dio nikako, pa ako znate kakvi su tu stanovi, naselje, grijanje, zgrade, podijelite.
Gledam neki od 55 kvadrata za oko 70k, 3 sprat u nekim zgradma od 4-5 spratova (kako sam ja shvatio). To se ne cini kao losa cijena ili?
Ne znam kako su to renovirali, ali u ratu sam se vrtio po tim zgradama u više navrata. Bila naša linija u tim zgradama 8-)
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#67 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Radio Sarajevo »

neki wrote:
Nije smijesno nego zalosno...
ako sluzi samo za spavanje nije morala kupovati sobe za to..zali boze silnih zidova..
Ma ja ba, ti bi lopte igrao po svim sobama. Hoćeš li boraviti u svim sobama istovremeno?
User avatar
Truba
Posts: 81778
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#68 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Truba »

ja sam zivio u jednoiposobnom stanu od 46 kvadrata
a sada sam u dvosobnom od 57
takodjer sam zivio u jednosobnoj kucici od 28 kvadrata :mrgreen:
ado_7
Posts: 131
Joined: 22/11/2010 21:21

#69 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by ado_7 »

Qoom wrote:
ado_7 wrote:Kakva je situacija u ulici Vahide Maglajlic, Dobrinja 1? Zaista ne poznajem taj dio nikako, pa ako znate kakvi su tu stanovi, naselje, grijanje, zgrade, podijelite.
Gledam neki od 55 kvadrata za oko 70k, 3 sprat u nekim zgradma od 4-5 spratova (kako sam ja shvatio). To se ne cini kao losa cijena ili?
Ne znam kako su to renovirali, ali u ratu sam se vrtio po tim zgradama u više navrata. Bila naša linija u tim zgradama 8-)
Pa kako vidim ubacena je neka pvc stolarija, i kupatilo je radjeno. Medjutim vise me zanima kakvo je naselje, kvalitet gradnje i to, ako neko zna, ili mozda zivi/zivio tu. Kako vidim to je na liniji sa RS-om.
neki
Posts: 6699
Joined: 17/02/2005 07:57

#70 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by neki »

Radio Sarajevo wrote:
neki wrote:
Nije smijesno nego zalosno...
ako sluzi samo za spavanje nije morala kupovati sobe za to..zali boze silnih zidova..
Ma ja ba, ti bi lopte igrao po svim sobama. Hoćeš li boraviti u svim sobama istovremeno?
Naravno da nećeš, u tome i jeste stvar...taj stan je pun katakombi, ako je njihova svrha samo za prespavat onda se moglo prespavati i u hodniku, samo oboris krevet...ovako su samo zidovi pojeli bar dva kvadrata...
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#71 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Qoom »

ado_7 wrote:
Qoom wrote:
ado_7 wrote:Kakva je situacija u ulici Vahide Maglajlic, Dobrinja 1? Zaista ne poznajem taj dio nikako, pa ako znate kakvi su tu stanovi, naselje, grijanje, zgrade, podijelite.
Gledam neki od 55 kvadrata za oko 70k, 3 sprat u nekim zgradma od 4-5 spratova (kako sam ja shvatio). To se ne cini kao losa cijena ili?
Ne znam kako su to renovirali, ali u ratu sam se vrtio po tim zgradama u više navrata. Bila naša linija u tim zgradama 8-)
Pa kako vidim ubacena je neka pvc stolarija, i kupatilo je radjeno. Medjutim vise me zanima kakvo je naselje, kvalitet gradnje i to, ako neko zna, ili mozda zivi/zivio tu. Kako vidim to je na liniji sa RS-om.
Ako ti nije problem za prijevoz do grada i ako je stan u pristojnom stanju, koga briga kakva je gradnja. Cjenovno nigdje bolje proći nećeš, a i granica s manjim entitetom nije tu, nego još par zgrada prema lukavici.
User avatar
putujucidzindas
Posts: 889
Joined: 24/07/2006 20:41
Location: SA

#72 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by putujucidzindas »

Radio Sarajevo wrote:Dnevna soba s kuhinjom od 20, i spavaće od po 10 kvadrata su sasvim normalna kvadratura za sobe. Ostatak ide na kupatilo i hodničić.

Naravno, ima stanova i od 100 kvadrata sa dvije sobe, ali to samo budala može kupiti.

Jeste zalosno. Nekad su postojali standardi, a onda su se zgrade morale praviti po standardu. dnevna soba nije dnevna soba, ako sama nema 20 m2. Ove tvoje povrsine soba, nisam sigurna da bi se nekad zvale polusobama. Tako da je sestra mozda kupila jedno ipo ipo soban stan. Nemoj me licno shvatiti, al nazalost - to nije zivotni prostor. pa ni spavaci, kao sto ni dnevna, zajedno s kuhinjom i trpezarijom nije dnevna, ako to sve skupa ima 20 m2. :(

evo, posto mi nemamo, nasla sam kako je sad kod istocnih komsija, a nekad je i kod nas bilo:
Minimalne površine stana prema strukturi stana su:

garsonjera – 26,00 m2;
jednosobni stan – 30,00 m2;
jednoiposobni stan – 40,00 m2;
dvosobni stan – 48,00 m2;
dvoiposobni stan – 56,00 m2;
trosobni stan – 64,00 m2;
troiposobni stan – 77,00 m2;
četvorosobni stan – 86,00 m2;
četvoroiposobni stan – 97,00 m2.

izvinite sto odlutah od teme :D
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#73 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Qoom »

Ako nekoga interesuje na šta će ličiti "Nova Otoka" sa komšilukom kad se sve izgradi.

Image

Zaokruženo plavim je u izgradnji.
User avatar
Truba
Posts: 81778
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#74 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Truba »

znaci sve ce ono rusiti...
onda idu na gras :cry:
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#75 Re: Kupovina stana - savjeti

Post by Qoom »

Realno, biće stanova i po 1.500 :D
Post Reply