Kupovina fotoaparata (pro) - vase misljenje

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
unix
Posts: 149
Joined: 30/03/2009 02:58

#1 Kupovina fotoaparata (pro) - vase misljenje

Post by unix »

Pozdrav,
Kao i sto sam naslov kaze interesuje me kupovina fotoaparata budzet do 1300 KM, naisao sam na ovaj ispod:
http://www.univerzalno.com/proizvod/nik ... m_objektiv

Interesuje me vase (strucno misljenje) po mogucnosti, ili imate prijedlog neki drugi aparat, naime to je za potrebe profi fotografisanja za portal i vijesti svakodnevno. I naravno jel ima gdje jeftinije uzeti ovaj model ( gore), osim na Univerzalno.

Unaprijed zahvalan.
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#2 Re: Kupovina fotoaparata (pro) - vase misljenje

Post by far rider »

To ti nije profesionalni aparat. Tu sad mislim na profesionalni kvalitet kućišta.. kao što imaju top modeli sa kojima manje više možeš kucat eksere u zid. Ako ne planiraš aprat previše maltretirat.. i ne radit u kiši onda ti naravno i nešto kao taj d5200 može poslužit. Za web i print u ne prevelkom formatu ti može i kompaktni pokrit potrebe.

Inače što se tiče dSLRa.. moje mišljenje je ako baš ne trebaš profesionalno robustno kućište, onda bolje što više štedit i lovu uložit u kvalitetnije objektive. Ja npr. radim sa canon eos 1100d koji me je košto pola od te cijene.. i sa dobrim objektivima je fantastičan.. nudi sve potrebne tehničke opcije. Kućište je malo "plastično".. ali je do sad svako maltretiranje jako dobro preživio.
unix
Posts: 149
Joined: 30/03/2009 02:58

#3 Re: Kupovina fotoaparata (pro) - vase misljenje

Post by unix »

U odnosu na neke cam/foto uredjaje djeluje profi u tom kontekstu, dakle da se bolje izrazim bolji od standarda i klasicnih ovih aparata. Pa me interesovalo malo vise da mi neko napise, jer fakat nisam u tom polju ama bas nikako :) uglavnom hvala ti na odgovoru.
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#4 Re: Kupovina fotoaparata (pro) - vase misljenje

Post by far rider »

Zavisi sve od tvojih zahtjeva.. planiraš samo radit fotografije ili i video? Za video ćeš iovako i onako trebat dodatnu opremu. Što se tiče foto mogućnosti.. vjeruj mi jednostavno da i sa jeftinijim modelima bi bio 100% zadovoljan. Najveća razlika je kod objektiva. Sa tim kit objektivom.. 18-55 nećeš imat puno radosti. Posebno za malo kreativnije i "moćnije" fotografije trebat ćeš objektiv sa većim otvorom tj. f-brojem.
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#5 Re: Kupovina fotoaparata (pro) - vase misljenje

Post by far rider »

Evo ti par primjer fotografija koje poređuju razne objektive..

Kit lens 55mm @ f5,6 vs 85mm @ f1,4: http://i.stack.imgur.com/Tglx8.jpg

f2,8 vs f1,8: http://gallery.photo.net/photo/16070993-lg.jpg

Poređenje fokalnih dužina: (16mm, 35m, 70mm i 150mm), ali to je KB format.. na krop senzoru to bi bilo ca. 10-85mm.. http://digital-photography-school.com/w ... 00x459.jpg
alentje
Posts: 109
Joined: 15/07/2013 15:24

#6 Re: Kupovina fotoaparata (pro) - vase misljenje

Post by alentje »

Slažem se sa farrider- om, I kod mene je 1100d. Ako nećeš nešto pretjerano video snjimati, mislim da je isplatnije da uzmeš jeftiniji aparat a da više uložiš za bolji objektiv. S tim kit objektivom nećeš imati uvijek "depht-of-field" tj. zamagljena pozadina. "depht-of-field" se postiže sa objektivom koji ima manji f-broj, tj. objektiv prima više svjetlosti, tako da ako budeš tražio objektive za to, ganjaj da taj f-broj bude što manji.

Eto od mene,

alentje :bih:
unix
Posts: 149
Joined: 30/03/2009 02:58

#7 Re: Kupovina fotoaparata (pro) - vase misljenje

Post by unix »

Hvala Vam na informacijama, a koliko bi kostao objektiv neki za taj aparat d5200 ili vi imate neki prijedlog ili kombinaciju ? Pa ne znam da li bi ovaj aparat sto sam gore naveo moze da snima i kakva je kvaliteta ? Meni treba za jedan portal i da pravim neke malo kvalitetnije slike ako me razumijete, a ovakve stvari se uzimaju 'jednom', dakle kvalitetnije i bolje, necu da kalkulisem u par stotina km-ova a ako cu dobiti nesto bolje, za 'malo' vise novca.
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#8 Re: Kupovina fotoaparata (pro) - vase misljenje

Post by far rider »

Objektivi su ti jako skupi.. glavne tri osobine koje odlucuju o cijeni je f-broj, fokus sistem i stabilizacija. Bolji a ne preskup objektiv bi ti bio neki 50mm f1,8.. isto neki oko 30mm f1,4/f1,8... kao dodatak za kit objektiv 18-55mm. Ja rado radim i sa canonovim 18-135 stm is. To je objektiv u rangu 900KM sa super fokusom i jako dobrom stabilizacijom. Vjerujem da i nikon ima nesto slicno.

Sa dSLR apratima mozes snimat jako kvalitetne vido snimke.. ali za to trebas dodatne opreme. Dobar stativ.. i nesto za snimanje zvuka. Ja koristim rucni digitalni rekorder... Zoom H2n. Takvi rucni snimaci su dobri za atmos snimanje.. tj. sav zvuk okoline. Dobar reporterski mikrofon.. ili cak dobar usmjereni mikrofon su skupa oprema.
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#9 Re: Kupovina fotoaparata (pro) - vase misljenje

Post by far rider »

I jos da ti navedem.. kad vec kupujes takav foto aprat. Kvalitet slike po najvise ovisi od sposobnosti fotografa.. dakle nemoj ocekivat magiju ako nemas puno iskustva. Fotografija je nesto sto se mora savladat i za to treba neko vrijeme.
unix
Posts: 149
Joined: 30/03/2009 02:58

#10 Re: Kupovina fotoaparata (pro) - vase misljenje

Post by unix »

far rider, iznimno ti hvala na ovim informacijama, fakat mi je ovako nesto i trebalo. Pa taj aparat bi trebao da bude prije svega za kvalitetne fotografije + snimanje naravno, dslr ako mozes pojasni mi sta to znaci, i da sumiramo, po tebi jel ok da kupim takav i sa tim nastavcima sto dolaze uz taj aparat d5200 ili ima negdje jos da pogledam neki jeftiniji (a da su u kategoriji) kojoj jesu, ili taj isti a da je jeftiniji od te cijene.
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#11 Re: Kupovina fotoaparata (pro) - vase misljenje

Post by far rider »

dSLR je digitalni single lens reflex. To ti oznacava konstrukciju aprata da ima samo jedan objektiv i da fakticki vidis istu sliku okom kroz okular (viewfinder) koja osvjetli i senzor. To je naziv iz analognih vremena. Oko toga eventualno za tebe bitno.. sliku koju vidis kroz okular je opticka stvarnost kako je vidis okom i u prirodi! Za razliku na kompaktnom vidis sliku sa elektronskog displaya. Neki pocetnici vole sliku sa displaya jer fakticki vide kako ce fotka ispast... tako recimo preosvjetljenu fotografiju.. ili pretamnu fotografiju mogu odma prepoznat. Dok kod dslr aprata ono sto vidis kroz okular i ono sto dobijes na displayu posle se moze puno razlikovat. Opticki okular je u prednosti za kompoziranje.. jer vidis bolje sve detalje okoline.

Za nikon ti nemogu puno rec.. ja koristim canon pa iskreno nemam blage veze ni kakvih nikon objektiva ima ni kolko kostaju. Moku ti samo rec da 55mm nije bas velka fokalna duzina. Mozda bolje da trazis neki sa kit objektivom 18-85mm ili 18-135mm. Ako se razumijes u kompaktne aparate.. 18-55mm odgovoara 3x povecanju.. dok 18-85 odgovara ca 5x povecanju. Naravno uvjek mozes napravit digitalni krop.. ali onda gubis kvalitet radi kojeg kupujes skuplji foto aparat. Uz kit mozes kupit i neki 55-200mm tele koji vecinom nisu skupi.. ali onda za sve preko 55mm moras mijenjat objektiv.

Ja kad bi sebi uzimo, ja bi trazio ili 18-85mm ili 18-135mm uz neki 50mm f1,8.

Ako ce ti sta pomoc moji objektivi sa kojim radim su.. 11-18, 18-135, 40mm f2,8, 50mm f1,8, 55-250mm.

I nemoj zaboravit blic.. onaj ugradjeni nije bas jak. Trebat ces vanjski blic.. jaci.. i jos neki manji softbox da da njega nabacis.
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#12 Re: Kupovina fotoaparata (pro) - vase misljenje

Post by far rider »

Baš gledo neku opremu na imtecovoj stranici i naleti na ove nikon objektive što prodaju. Kod njih imaš Nikkor Objektiv 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX za 570 KM, NIKON Obj 50mm f/1.8G AF-S za 430 KM i NIKON objektiv 35mm f/1.8G AF-S za 480 KM.

Vidim poradju i ovaj d3100 kit za 700 KM.. trebo bi pogledat možda tako nešto. Imaju i neki d3300 body bez kit objektiva za 1150 KM.
unix
Posts: 149
Joined: 30/03/2009 02:58

#13 Re: Kupovina fotoaparata (pro) - vase misljenje

Post by unix »

Bas ti hvala, pogledacu o cemu se radi, meni se ovaj fotoaparat dopao d5200 samo sam siguran da su objektivi za njega pravo skupi, imas li jos neki shop online da se pogleda ?

btw pogledao sam ovu recenziju: http://www.usporedi.hr/kratke-vijesti/n ... otoamatere

I onda pogledao ovaj aparat koji je jeftiniji za par stotina KM a ovaj d5200 ima samo bolji autofokus.

http://www.univerzalno.com/proizvod/nik ... m_objektiv
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#14 Re: Kupovina fotoaparata (pro) - vase misljenje

Post by far rider »

Za auto fokus se nemoj puno brinut... on ti 95% ovisi od objektiva. Sasvim je dovoljno ako ima samo jedan kros senzor u centru. I takav autofokus može uhvatit dovoljno precizno i objekte koji se kreću. Da iskoristiš moćniji auto-fokus sistem trebaš i moćniji objektiv.. tako da.

Neznam puno te neke šopove. Tu sam malo skeptičan.. ja gledam cijene na zapadu i poredim. kod nas ima i carina, i prodavnice ne prodaju te kapacitete da mogu tolko spustit cijenu i dat neki ekstra popust. Sad kad kod nas vidim prenisku cijenu, ja bi se malo bojo da nije neka lijeva roba. Ima tu svašta.. od neke c-klase, refurbishing do čak i falsifikata. A posebno kod objektiva čuje se često da ima lošijih primjeraka.. ispravni ali kvalitet optike je slabiji. Ja sam moju Canon opremu kupovo u Copitradu i Imtecu, lično u prodavnici, i sve što sam kupio bilo je stvarno perfektno. Ako želiš uštedit.. možda bolje da nekako pokušaš vani kupit?
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#15 Re: Kupovina fotoaparata (pro) - vase misljenje

Post by dadoka84 »

Sam aparat kao aparat je odlican, ali kao prvo nema motoric za fokusiranje, druga stvar ima samo jedan tockic za upravljanje ekspozicijom, te se za neke opcije mora ulaziti u meni sto je... Dobra stvar je sto imas fn dugme koje mozes programirati da npr pokrene top stavku iz custom menija. Ako ga uparis sa gripom onda je pristojne velicine. Takodje fali mu commander opcija za bezicno upravljanje blicevima npr d90, d7000... to imaju.

Moja preporuka je uzmi d7000 ili d7100, tamron 17-50 2.8 onda nikon 35mm 1.8 i nikon cls blic npr sb-700, punjive baterije eneloop bijele 4 kom sa punjacem. To ti je prilicno dobar kit za pocetak. Ovdje nemas neki uber telephoto objektiv al npr nikon 85mm 1.8 moze sasvim lijepo raditi na krop tijelu.
LikeLike
Posts: 1932
Joined: 10/09/2013 15:59

#16 Re: Kupovina fotoaparata (pro) - vase misljenje

Post by LikeLike »

Ako nekome treba, prodajem Nikon D7100 18-105 VR KIT. Koristen manje od godinu dana, ima 3 godine garancije. Prodajem ga zbog nekoristenja sto znaci da nema packe, bukvalno kao nov. Dodje sa svom opremom, kutija, papiri itd... baterija okida oko 1000 fotografija...Ako je neko zainteresovan nek se javi u privatne poruke.
LikeLike
Posts: 1932
Joined: 10/09/2013 15:59

#17 Re: Kupovina fotoaparata (pro) - vase misljenje

Post by LikeLike »

Pozz, ako ima neko da je slobodan veceras za fotografisanje mature, naravno da nije skup neka se javi da ga spojim sa covjekom kojem je fotograf potreban. Matura je oko 19h.
Post Reply