Kupio bih nesto sa eBay-a

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#16526 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by vješalica »

Scarface_ wrote:
kloniran wrote:Da razjasnimo jednom i stavimo tacku na to, ako se ne izvrsi carinska procedura nema osnova za naplatu pdv-a.
Ti vjerovatno nisi bio nigdje izvan BIH i kupovao stvari,plaćao i vraćao pdv.Trebao bi znati da se na auta iz EU od prije par godina ne plaća carina nego samo pdv ako je to auto proizvedeno u EU.
kupujemo auta do 300KM lreko ebaya
poredis neuporedive stvari
kategorija robe i principa pri uvozu koji je prijemnjuju su za tebe mandarinska birvaktilna knjiga
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#16527 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by vješalica »

Scarface_ wrote: Citiram medije zbog čega smo dobili ove olakšice pa lijepo vidite,znači pravila kao u cijeloj EU.
Savjet ministara BiH je, na prijedlog Uprave za indirektno oporezivanje, donijelo odluku o uslovima i postupku ostvarivanja prava na oslobađanje plaćanja uvoznih i izvoznih dažbina radi usklađivanja s odgovarajućim carinskim propisima Evropske unije.
de se poklopi vise ne ne tusi temu ima ovdje korisnih pitanja i savjeta
nemas pojma sta pricas ali stvarno
nema pravila EU ovdje jedno je uskladjivanje a drugo je primjena pravila koje su pojedine drzave unutar EU donijele za sebe
User avatar
Scarface_
Posts: 38
Joined: 11/01/2014 13:42

#16528 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by Scarface_ »

vješalica wrote:
Scarface_ wrote:
kloniran wrote:Da razjasnimo jednom i stavimo tacku na to, ako se ne izvrsi carinska procedura nema osnova za naplatu pdv-a.
Ti vjerovatno nisi bio nigdje izvan BIH i kupovao stvari,plaćao i vraćao pdv.Trebao bi znati da se na auta iz EU od prije par godina ne plaća carina nego samo pdv ako je to auto proizvedeno u EU.
kupujemo auta do 300KM lreko ebaya
poredis neuporedive stvari
kategorija robe i principa pri uvozu koji je prijemnjuju su za tebe mandarinska birvaktilna knjiga
Ti prvo nauči pravopis da bi mogao da pročitas bilo šta da te informiše o onome šta te zanima.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#16529 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by vješalica »

ja lijepo rekoh da temu ne gusis svojim hronicnim glupostima a ti po svom
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#16530 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by kloniran »

Scarface_ wrote:
kloniran wrote:Da razjasnimo jednom i stavimo tacku na to, ako se ne izvrsi carinska procedura nema osnova za naplatu pdv-a.
Ti vjerovatno nisi bio nigdje izvan BIH i kupovao stvari,plaćao i vraćao pdv.Trebao bi znati da se na auta iz EU od prije par godina ne plaća carina nego samo pdv ako je to auto proizvedeno u EU.
:lol:
svjetski putnice, de nama koji nismo nigdje bili objasni kako se zivi
daj link te uredbe da odmah odem kupiti dva, i tebe jednim da pocastim :lol:
jesi li ikad cuo za eur1 obrazac?
jesi al u kur*cu
:pisnuo:
CooK
Posts: 3887
Joined: 28/01/2012 19:50

#16531 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by CooK »

zincx wrote:
CooK wrote:
Dzaba postavljas link, Banggood ne salje mobitele za BiH vec godinu dana.
Ima na Gearbestu, ali je 180$, što je opet ispod 300KM. Mada, ove svi šalju tek od 1 marta, ne treba žuriti...
Ma nisam ja ni mislio kupiti ovaj mobitel, on samo izgleda dobro a chipset bezveze i za te pare se moze uzeti puno bolji mobitel(npr LeEco Le Pro3 Elite). Samo sam onako skrenuo paznju da se ne postavljaju linkovi za mobitele sa Banggood-a kada ih ljudi ne salju za BiH.
CooK
Posts: 3887
Joined: 28/01/2012 19:50

#16532 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by CooK »

Mehemed wrote:Što ste naručivali, naručivali ste, sad malo pauzirajte jer će vam biti od narudžbe do dostave 50-60 dana.

Hello, my friend

I am sorry. Chinese new year is coming , our company and carrier have a holiday until
2018.2.22.
Please wait and understand.

Thanks
Pa svejedno je, narucili sad i cekali 50 dana ili narucili 25-tog februara(kada svi kinezi nastavljaju raditi) i cekali mjesec dana, na isto se svodi.
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#16533 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by zincx »

CooK wrote: Ma nisam ja ni mislio kupiti ovaj mobitel, on samo izgleda dobro a chipset bezveze i za te pare se moze uzeti puno bolji mobitel(npr LeEco Le Pro3 Elite). Samo sam onako skrenuo paznju da se ne postavljaju linkovi za mobitele sa Banggood-a kada ih ljudi ne salju za BiH.
Ok, hvala što ste mi skrenuli pažnju, neće se ponoviti, nemojte se puno ljutiti.
I ovo vaše stručno objašnjenje o chipsetu (bezveze) mi je otvorilo sasvim nove vidike, ali mislim da je cijelo ovo pitanje bilo za neke druge teme na forumu, negdje pod gadgets, toys, etc...
CooK
Posts: 3887
Joined: 28/01/2012 19:50

#16534 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by CooK »

zincx wrote:Ok, hvala što ste mi skrenuli pažnju, neće se ponoviti, nemojte se puno ljutiti.
I ovo vaše stručno objašnjenje o chipsetu (bezveze) mi je otvorilo sasvim nove vidike, ali mislim da je cijelo ovo pitanje bilo za neke druge teme na forumu, negdje pod gadgets, toys, etc...
Ne moras biti sarkastican, pisao sam iz dobre namjere a ne kako vec si ti to skontao.
User avatar
nadžak
Posts: 2162
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#16535 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by nadžak »

Ne može somun da balansira bez 4 kifle, najmanje! Najmanje 4 kifle mora bit!
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#16536 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by valjuga »

nadžak wrote:Ne može somun da balansira bez 4 kifle, najmanje! Najmanje 4 kifle mora bit!
:lol:
S kajmakom..

Lemi li se šta drug,jebo ti sve ostalo...
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#16537 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by Mehemed »

CooK wrote: Pa svejedno je, narucili sad i cekali 50 dana ili narucili 25-tog februara(kada svi kinezi nastavljaju raditi) i cekali mjesec dana, na isto se svodi.
Naravno da nije, nikako ne može se svoditi na isto, nije isto da artikal dođe nekoliko dana prije isteka roka za case i nekoliko dana poslije isteka roka za case, bolje je izbjeći otvaranje casea i refunde nego se zamarati sa tim pa onda ponovo plačati kada stigne, zato ću radije pauzirati i za 15-20 dana tek naručiti sljedeću stvar.
CooK
Posts: 3887
Joined: 28/01/2012 19:50

#16538 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by CooK »

Mehemed wrote:
CooK wrote: Pa svejedno je, narucili sad i cekali 50 dana ili narucili 25-tog februara(kada svi kinezi nastavljaju raditi) i cekali mjesec dana, na isto se svodi.
Naravno da nije, nikako ne može se svoditi na isto, nije isto da artikal dođe nekoliko dana prije isteka roka za case i nekoliko dana poslije isteka roka za case, bolje je izbjeći otvaranje casea i refunde nego se zamarati sa tim pa onda ponovo plačati kada stigne, zato ću radije pauzirati i za 15-20 dana tek naručiti sljedeću stvar.
Ne gledam ja te rokove jer mi svejedno velika vecina itema kad-tad stigne. Case uopste nemam potrebu da otvaram i ne gledam estimated delivery jer kojem god sam se prodavacu obratio da mi nesto nije stiglo ljudi su mi uvijek odmah uradili refund iako je estimated delivery davno prosao. To je mozda bitno nekome ko placa preko kreditne kartice a za PayPal je rok za otvaranje dispute-a 180 dana od dana kupovine i prodavaci to znaju pa ce ti vratiti novac bez obzira sto je prosao estimated delivery na Ebay-u jer nece da petljaju sa PayPalom i da ugrozavaju svoj kredibilitet na njemu.
Uglavnom, ja cekam tri mjeseca prije trazenja novca nazad jer prodavaci posalju robu odmah i nisu oni krivi sto su poste spore a 99% paketa mi i dodje za ta 3 mjeseca tako da sam rijetko u situaciji da trazim refund.
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#16539 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by The BEN10 »

Jel neko kupovao sa sportsdirect.com - hoće li se isplatiti sada nakon što se ukinu carina i PDV za robu ispod 300 KM? Negdje sam čuo da je bilo žara kupovati preko njih jer kad se doda carina i PDV...
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#16540 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by seoBIH »

Hoce se isplatiti, ali opet za lakse artikle jer imaju samo DHL shippinh za nas. Ranije si imao postarinu od 25KM a DHL bi naplacivao carinu preko 50KM. Sada se vec isplati naruciti do 300KM jer nece biti dazdbina prema drzavi ili DHL.u.
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#16541 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by zincx »

The BEN10 wrote:Jel neko kupovao sa sportsdirect.com - hoće li se isplatiti sada nakon što se ukinu carina i PDV za robu ispod 300 KM? Negdje sam čuo da je bilo žara kupovati preko njih jer kad se doda carina i PDV...
Jesam ja, neke UA patike prošle godine (bile 20 funti), nisam znao da šalju DHL-om(10 funti). Došlo na carinu, zvali ovi iz DHL-a, objasnili mi koliki će troškovi biti (preko 100 maraka). Ja im rekao da vrate. Oni nekako provukli bez dadžbina. Pun je i njima kuvac naših propisa.
Isplatiće se uzimati stvari na koje se isplati platiti 10 funti poštarine.
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#16542 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by kloniran »

Vijeće ministara BiH je nedavno donijelo Odluku o ostvarivanju prava na oslobađanje od plaćanja uvoznih i izvoznih dažbina. Ovom odlukom se povećava donja granica od koje počinje carinjenje roba i pošiljki koje se uvoze u BiH.

Kako su nam pojasnili iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO), najveća razlika odnosi se na proizvode koje nosimo u prtljagu prilikom ulaska u BiH. Do sada nisu carinjeni oni proizvodi namijenjeni za ličnu upotrebu čija zbirna vrijednost ne prelazi 200 KM. Prema spomenutoj odluci ta granica je pomjerena na 600 KM.

Povećana je i vrijednost pošiljki koje iz inostranstva dolaze putem pošte. Carinjenju do sada nisu podlijegale sve pošiljke upućene iz inostranstva čija je vrijednost iznosila do 50 KM. Novom odlukom napravljena je razlika između pošiljki koje su naručene i koje je primatelj morao platiti i onih koje dobija, recimo, od rođaka ili prijatelja i koje ne plaća.

Za porudžbine iz inostranstva koje stižu poštom, od plaćanja carine oslobađaju se one čija vrijednost ne prelazi 300 KM. U slučaju da primate poklon od prijatelja ili rođaka, ako ne želite da platite carinu, pošiljka ne smije biti vrijednija od 90 maraka.

Također, uvjet da se neka pošiljka ili prtljag ne carini je da su namijenjeni za vlastite potrebe.

S obzirom da su donje granice carinjenja značajno povećane, nije isključena mogućnost da neko to pokuša zloupotrijebiti. Recimo, zašto neko ne bi mogao naručiti 300 majica, čija je pojedinačna nabavna cijena jedna KM. Donja granica carinjenja nije prekoračena, ali malo će ko za lične potrebe kupiti toliki broj majica odjednom, pogotovo ako se radi o istom modelu.

Kada se radi o gore pomenutoj robi mora biti vidljivo da je ona namijenjena za vlastitet potrebe. Ne smije se raditi o količinama koje bi dale naslutiti da je ta roba namijenjena daljoj prodaji u BiH. U tom smislu prilikom pregleda pošiljki posebno će se voditi računa o vrsti i količini robe u paketima kako bi se oslobađanje ostvarilo zaista samo za one pošiljke gdje je jasno vidljivo da se radi o robi najmijenjenoj za vlastitet potrebe.Sasvim je jasno da će u provjerama biti evidentirana i lica koja konstatno naručuju određenu robu, te će biti izvršene dodatne provjere tih osoba – kazao nam je portparol UIO Ratko Kovačević, dodajući kako se očekuje da povećanje iznosa za oslobađanje od plaćanja carina utiče na porast broja narudžbi robe putem interneta.

Međutim, ova odluka još uvijek nije stupila na snagu, jer se čeka njeno objavljivanje u Službenom listu BiH.

- Odluka se trenutno sprema u jezičke verzije, nakon toga te jezičke verzije idu na potpis u Vijeće ministara i nakon toga prema Službenom listu BiH. Primjena ove Odluke počinje osmog dana od dana objave u Službenom listu BiH. Očekujemo da bi sve skupa moglo biti završeno do kraja ovog mjeseca – dodao je Kovačević.

Sigurno je da će povećanje donje granice za carinjenje uticati i na prihode od carina. Međutim, u UIO još uvijek nemaju procjenu za koliko bi prihod od naplate carina mogao opasti.
Izvor: Faktor
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#16543 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by vješalica »

nek oni rijese probleme sverca i carinjenja prikrivene robe nek se okane obicnog svijeta koji bi kupio neku prnjetinu ili điđu
dosta je bilo podvala domacih lopuza po radnjama
radnje i roba ko na pijaci iz 94te a cijene ko da si u parizu
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#16544 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by channel10 »

zincx wrote:
The BEN10 wrote:Jel neko kupovao sa sportsdirect.com - hoće li se isplatiti sada nakon što se ukinu carina i PDV za robu ispod 300 KM? Negdje sam čuo da je bilo žara kupovati preko njih jer kad se doda carina i PDV...
Jesam ja, neke UA patike prošle godine (bile 20 funti), nisam znao da šalju DHL-om(10 funti). Došlo na carinu, zvali ovi iz DHL-a, objasnili mi koliki će troškovi biti (preko 100 maraka). Ja im rekao da vrate. Oni nekako provukli bez dadžbina. Pun je i njima kuvac naših propisa.
Isplatiće se uzimati stvari na koje se isplati platiti 10 funti poštarine.
Isplatit će se jer ti vise neće ni DHL naplaćivati usluge carinjenja do 300 KM. Znaci koliko platis artikal i poštarinu to ti je konačna cifra.
negredo
Posts: 173
Joined: 27/07/2013 18:35

#16545 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by negredo »

https://m.ebay.com/itm/Shiny-Blue-Metal ... 1973734507
Da li neko zna gdje i kako ovo nabavit, a da ne platim 150 maraka postarinu :roll:
tnt-tunja
Posts: 1037
Joined: 19/08/2014 21:08

#16546 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by tnt-tunja »

SportsDirect salje iskljucivo preko DHL-a??? Ima li opcija da se odabere neki drugi tip dostave?
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#16547 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by channel10 »

tnt-tunja wrote:SportsDirect salje iskljucivo preko DHL-a??? Ima li opcija da se odabere neki drugi tip dostave?
Odabereš standard shipping i moguće da dodje na postu. A ako dodje preko domaćeg DHL, nemaju pravo naplatiti svoje usluge ukoliko bude ispod 300 KM.
tnt-tunja
Posts: 1037
Joined: 19/08/2014 21:08

#16548 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by tnt-tunja »

Dobro, al to jos nije zazivilo tih 300KM...heheh iz tog razloga i pitam. Imam ruzna iskustva sa DHL-om i njih bi najradije zaobisao!
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#16549 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by channel10 »

Samo treba izaći u službenim novinama (+8 dana) i to je to. Mana kod naručivanja sa SportsDirect je poštarina koja je 25KM. Ne znam sto se većina dovezala njih kad se moze svašta naći i na drugim evropskim stranicama.
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#16550 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by zincx »

tnt-tunja wrote:SportsDirect salje iskljucivo preko DHL-a??? Ima li opcija da se odabere neki drugi tip dostave?
Samo lično preuzimanje ili DHL. Bude na adresi za 24h.
Post Reply