Kupio bih nesto sa eBay-a

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
licame
Posts: 3
Joined: 23/07/2008 10:43

#1 Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by licame »

Kako mogu kupiti nesto sa eBay-a.
Ima li neko registrovan da bi mi nabavio neku sitnicu ili da zna nekog da to radi?

http://cgi.ebay.com/SERRAPEPTASE-ANTI-I ... 414dcf5247[

Hvala.
quarterback wrote: 1. otidji u unicredit/raiffieisen, trazi da ti otvore VISA ELECTRON DEBITNU karticu (nisam ti dzaba ovo napisao velikim slovima - to je varijanta koja provjereno radi, mogu raditi jos neke kartice jos nekih banaka, navodno rade master card i american express, ali NE RADI maestro
2. kada dobijes karticu polozi na nju 10 KM, registruj se na paypal i unesi karticu u paypal
3. paypal ce skinuti nesto manje od 2$ sa kartice
4. trazi od banke 4 zadnja broja te transakcije, mozes i telefonom
5. unesi te brojeve u paypal da karticu verifikujes
6. paypal ce vratiti skinuti iznos nazad tebi

od tog momenta mozes placati za usluge preko weba
quarterback wrote:
ebay, paypal, zalbe i slicno

vidim ja da nema druge nego moram pisati kao za paypal

1. kada narucite posiljku, RANIJE je bilo da je rok za prijavu da posiljka nije stigla 45 dana od dana kupovine, SADA je 30 dana od ZADNJEG dana koji je napisan kao estimated delivery na ebayu

2. tendecija je, gledajuci ovdje po forumu, da se panika dize cim itema nema 7 dana, shipping iz kine traje uobicajeno 3/4 sedmice zavisno kakve ste srece i kolika je guzva oko slanja itema, za bozic se ceka generalno jako dugo, recimo ono sto ste narucili u novembru doci ce vam polovinom januara, ne smijete zaboraviti ni kinesku novu godinu koja pada polovinom februara a ima isti efekat na posiljke kao i bozic

Ako posiljka ne dolazi, ne panicarite, dva dana ili dan prije isteka 30 dana od zadnjeg datuma deliveryja otvorite ebay i u historyju nadjite proizvod koji nije dosao, desno, ispod plavog dugmeta "leave feedback" imate drop down meni "more actions", tu kliknite na I DIDNT RECEIVE IT

3. Time obavjesavate ebay da posiljka nije dosla, otvoriti ce vam se prostor za slanje poruke selleru, ovo je samo forma, kazete mu da item nije dosao ali da nije problem i da cete sacekati da dodje. Ovo radite samo zato da bi ste produzili jos rok za cekanje itema.

3. Ebay vam otvara case i daje jos MJESEC dana da "rijesite problem", odnosno da sacekate da posiljka dodje

5. Par dana prije isteka tih mjesec dana ce vam doci email da vas podsjecaju da imate otvoren case

6. ako posiljka nije dosla ni par dana prije isteka tih dodatnih 30 dana (dakle ovo je sada vec dobra 2/3 mjeseca od kako je proizvod kupljen) KLIKNITE ESCALATE CASE, ako je posiljka dosla, naravno, zatvorite otvoreni cas

7. kada ste kliknuli ESACALATE, opet dobijete prozor za poruku, ovoga puta ebayu. Tu opisite sta je bilo, Ebay ce da provjeri sta se desilo i obavijestiti ce vas sta su odlucili. Ako su odlucili u vasu korist pare ce vam biti uplacene preko paypala nazad.


Dakle imate sigurno 2/3 mjeseca da vam posiljka dodje i nema potrebe za pisanjem po klixu i dizanjem panike, otvaranjem casea bez potrebe i slicno... Znajte da svako otvaranje casea pravi probleme selleru, i ako nekome budete pravili probleme znajte da ce izbaciti BiH iz liste zemalja u koje salje jer mu ne treba zajebavanje i gubljenje novca sa nekim ko je iz Bosne i cini 0,0000000001% njegovog trzista.


Desava se i da su rokovi isticali, vise zalili, ebay vratio pare a item ipak dodje nekada kasnije (meni je jednom item putovao 3,5 mjeseca, davno prosli svi rokovi). Ako vam posiljka ipak dodje na kraju nekada posteno je platiti selleru jer najcesce kasnjenje nije njegova krivica nego je krivica poste, carine, prevoznika i sl.

Kako mu platiti ponovo? U paypalu imate listu transakcija, nadjite tu transakciju u kojoj su vam pare vracene i pogledajte njegov email. U paypalu je mail korisnika u stvari adresa za placanje. Ako uspijete naci kontakt ebaya javite se nakon toga i njima, ukratko napisite sta je bilo i napisite brojeve transakcija u kojima je prodavac vama vratio pare i one u kojoj ste vi njemu platili da znaju da ste posteni.


Kod mene su u ovom momentu 193 narudzbe preko paypala i od njih manje od njih 5 nikako nije doslo, nadam se da cete se sloziti da je to mizeran postotak, daleko od one panike koja se dize po ovom forumu. Jednostavno budite strpljivi i cekajte, a ne placite po forumu kako nista ne dolazi. Doci ce, polako! Kada uradite kupovinu u svoj mobitel unesite reminder koji ce vas obavijestiti par dana prije isteka roka za zalbu, na taj nacin ako imate puno narudzbi necete zaboraviti kada sta treba doci.

Vrijeme isporuke varira iz nepoznatih razloga, moje najbrze iz Kine je bilo 5/6 dana (free shipping + tracking /cini mi se, davno je bilo/), najduze je bilo 3,5 mjeseca, generalno govoreci posiljku mozete ocekivati iz HK (bez trackinga, free shipping) za oko 4 sedmice, s tim da vrijeme moze biti i duze ako su praznici (bozic i kineska nova godina).

Iako mi se znalo desiti da otvaram vise caseova istovremeno (kad bas zaglavi pa nista ne dolazi), nikada nisam bio blokiran - posto je ta prica ovdje na forumu cesta.


Zalbe preko paypala


Navodno, jos nisam provjerio odnosno koristio tu mogucnost, paypal je od 20 i nekog novembra 2014. godine promjenio svoj policy za zalbu tako da se zaliti mozete do 180 dana od dana placanja proizvoda, ranije je rok bio 45 dana. Dakle ako ste proizvod platili paypalom ma gdje da ste ga narucili mozete se zaliti kod njih da proizvod nije dosao.

Otvorite njihovu stranicu, vidjecete u meniju link "resolution center", kliknite tu, potom na dispute a transaction - zuto veliko dugme, potom nadjite transakciju i strihirajte je, potom idite na zuto dugme conutinue. Nakon toga pisete poruku prodavcu i case se otvara.


Takodje se mozete preko paypala zaliti i na ono sto ste kupi na ebayu, moj savjet je ipak da se zalite ebayu a ne paypalu jer ebay ima pristup porukama koje ste vi i prodavac razmjenili i te poruke mogu da pomognu da presude u vasu korist. Takodje znajte da je Ebay vlasnik Paypala a nije obrnuto.

Ipak, s obzirom da je sada sa promjenom paypal policyja rok za zalbu kod njih duzi, ako je rok za zalbu kod ebaya istekao logicno zalite se onda paypalu.
Svi savjeti su dati na osnovu visegodisnjeg iskustva i u najboljoj namjeri, nisam odgovoran za bilo kakve vase novcane gubitke. by quarterback
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#2 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by Soul_Sista »

licame wrote:Kako mogu kupiti nesto sa eBay-a.
Ima li neko registrovan da bi mi nabavio neku sitnicu ili da zna nekog da to radi?

http://cgi.ebay.com/SERRAPEPTASE-ANTI-I ... 414dcf5247[

Hvala.
:?
ovo je jako jednostavno. registrujes se, provuces kreditnu karticu, naravno ako si jedan od sretnika na ovom dunjaluku da posjedujes jednu :D , i punis korpu dok ti zena ne sazna sta radis :D :lol:

sretno! :oops:
licame
Posts: 3
Joined: 23/07/2008 10:43

#3 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by licame »

Soul_Sista wrote:
licame wrote:Kako mogu kupiti nesto sa eBay-a.
Ima li neko registrovan da bi mi nabavio neku sitnicu ili da zna nekog da to radi?

http://cgi.ebay.com/SERRAPEPTASE-ANTI-I ... 414dcf5247[

Hvala.
:?
ovo je jako jednostavno. registrujes se, provuces kreditnu karticu, naravno ako si jedan od sretnika na ovom dunjaluku da posjedujes jednu :D , i punis korpu dok ti zena ne sazna sta radis :D :lol:

sretno! :oops:
Dobro sam se nasmijao ali ipak nisam dosao do odgovora, :lol:
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#4 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by Topla voda »

izvadis karticu koja ne moze u minus
registrujes se,narucis,platis i cekas :D
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#5 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by chengaba »

Stvarno, prejednostavan proces, mozes ili sa debitnom ili sa kreditnom karticom (preporucujem debitnu), registrujes se na paypal, registrujes se na ebay, klikes buy i cekas paket. 8-)
sarajevo1984
Posts: 11
Joined: 24/03/2010 06:16
Location: Australija

#6 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by sarajevo1984 »

Ja sam to jednom uradila, zivim u inostranstvu pa mi je to ovdje nekako postala 'normala' . Napravila sam racun na e-bay, kad sam sve platila, nastavili su mi slati racun za racunom, jer sta god stavis na e-bay moras ti kao prodavac na platis (logicno jel? :))
Na kraju sam ih direktno kontaktirala da me prestanu uznemiravat jer im je ocigledno administracija blokirana. Ja ne bih preporucila, a inace se ljudi hvale da je to super stvar. Drugo, moras kreditnom karticom da platis koliko se sjecam :)
licame
Posts: 3
Joined: 23/07/2008 10:43

#7 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by licame »

sarajevo1984 wrote:Ja sam to jednom uradila, zivim u inostranstvu pa mi je to ovdje nekako postala 'normala' . Napravila sam racun na e-bay, kad sam sve platila, nastavili su mi slati racun za racunom, jer sta god stavis na e-bay moras ti kao prodavac na platis (logicno jel? :))
Na kraju sam ih direktno kontaktirala da me prestanu uznemiravat jer im je ocigledno administracija blokirana. Ja ne bih preporucila, a inace se ljudi hvale da je to super stvar. Drugo, moras kreditnom karticom da platis koliko se sjecam :)
Toga se i bojim da nesto ne zabrljam.
Imali neko ko bi mi kupio: http://cgi.ebay.com/SERRAPEPTASE-ANTI-I ... 414dcf5247

To su vitamini koji su mi neophodni. Trebale bi mi tri bocice za pocetak.
Poznaje li neko neku firmu ili tako slicno da mi moze nabaviti to.
Placam odmah!
Pozdrav!
User avatar
Rauber
Posts: 1104
Joined: 07/05/2009 16:47

#8 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by Rauber »

Vidi, ove vitamine sto si ti stavio na linku ne dostavljaju u BiH
dok ove dostavljaju, samo sto ne znam jel to isto , pa eto pogledaj...

http://cgi.ebay.com/Solaray-Serrapeptas ... 439a5fe72f

http://cgi.ebay.com/SERRAPEPTASE-NATURA ... 2a05be7cb6

http://cgi.ebay.com/Solaray-Serrapeptas ... 563a75f1de

http://cgi.ebay.com/Serrapeptase-270-ve ... 3a4a39b9ce

Sto se ebay-a tice nemas sta zabrljati, ne kontam bas najbolje kakve su to racune slali @sarajevo1984, ja kad sam narucio Omega 3 , dobio sam samo 2-3 maila, cini mi se jedan je bio potvrdni da sam kao kupio, drugi da je kao transakcija obavljena, i onda 2-3 dana poslije kad su mi poslali Omegu dobio sam isto mail, i da dobio sam na ebay-u feedback kao da je bilo zadovoljstvo poslovati sa mnom. Tako da je po meni najbolje da izvadis karticu i sam to narucis, pogotovo ako ces opet nekad sutra narucivati... Jest mozda malo maltretiranje dok ne dobijes karticu ( 5-10 dana ) ali vrijedi jbg.
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#9 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by General_Jackson »

Ne znam šta možeš zabrljati? izvadi debitnu kako ti je @chengaba rekao ili american expres koju konkretno ja koristim i uživaj. Vodi računa o feedbacku prodavača i nećeš imati problema, meni je nestala u putu jedna igra za PC i kada sam uložio reklamaciju prodavač mi je vratio novac u roku od 45 minuta, uz molbu da ga obavijestim ako igra naknadno dođe. Takođe pay pal garantuje povrat novca u slučaju sličnih problema.
sarajevo1984
Posts: 11
Joined: 24/03/2010 06:16
Location: Australija

#10 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by sarajevo1984 »

ma nekad fakat znaju zabrljat, pogotovo ako PRODAJES stvari na e-bay, Pay pal je uzasno komplikovan. Nije da se ne znam sluziti komjuterom ali jednostavno su nekad uzasni :)
User avatar
General_Jackson
Posts: 1069
Joined: 28/08/2008 18:09

#11 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by General_Jackson »

sarajevo1984 wrote:ma nekad fakat znaju zabrljat, pogotovo ako PRODAJES stvari na e-bay, Pay pal je uzasno komplikovan. Nije da se ne znam sluziti komjuterom ali jednostavno su nekad uzasni :)
Čovjek hoće da kupuje a ne da prodaje, ne znam nikoga ko se žali na kupovinu, a znam puno ljudi koji koriste ebay i pay-pal.
User avatar
bejzik
Posts: 100
Joined: 16/08/2009 00:34

#12 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by bejzik »

Pozdrav evo i ja imam jedno pitanje.

Htio bih kupovati nešto preko eBay-a i zanima me kojom se karticom to može plaćati
djevojka mi ima master card iz UniCredit banke, jel moze ta ili moram neku drugu vaditi u banci ?
User avatar
green man
Posts: 199
Joined: 10/04/2007 19:32

#13 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by green man »

Pojednostavljena procedura:
-Odeš u banku, zatražiš debitnu karticu za online poslovanje (imaš 2 vrste debitnih kartica, običnu kojom dižeš gotovinu sa automata i vršiš plaćanje u prodavnici i sl. i karticu kojom možeš plaćati online. Tebi treba ova druga. Razlikuju se u četri cifre koje ova druga ima na poleđini i taj četverocifreni kod će ti biti potreban za registraciju na pay pal.)
-Čekaš desetak dana na karticu
-Otvoriš račun na e bay-u i pay pal-u
-Uplatiš novac i žanji :-)

Nadam se da sam malo pomogao
User avatar
luckylaka
Posts: 22285
Joined: 15/01/2010 06:28

#14 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by luckylaka »

green man wrote:Pojednostavljena procedura:
-Odeš u banku, zatražiš debitnu karticu za online poslovanje (imaš 2 vrste debitnih kartica, običnu kojom dižeš gotovinu sa automata i vršiš plaćanje u prodavnici i sl. i karticu kojom možeš plaćati online. Tebi treba ova druga. Razlikuju se u četri cifre koje ova druga ima na poleđini i taj četverocifreni kod će ti biti potreban za registraciju na pay pal.)
-Čekaš desetak dana na karticu
-Otvoriš račun na e bay-u i pay pal-u
-Uplatiš novac i žanji :-)

Nadam se da sam malo pomogao
:thumbup: Upravo to.Vec godinama kupujem preko ebay-a i nikad nisam imao problema,osim ako sam sebi ne napravim problem pa narucim pogresnu stvar.Znaci.Registracija na ebay,registracija na pay pal,vazeca kreditna kartica i opleti dok ima na kartici
Kiberluskoni
Posts: 361
Joined: 05/10/2005 00:16

#15 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by Kiberluskoni »

+ Na prethodne postove, provjeri da li su sve supstance u lijeku dozvoljene u BiH (da ne bi bilo problema po tom pitanju).
abmar
Posts: 10
Joined: 24/03/2010 08:17

#16 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by abmar »

Jednostavno ako nemas karticu ili iz nekog drugog razloga ne mozes da kupujes na eBay-u. Pogledaj ovaj link i bit ce ti sve jasno.
http://www.pik.ba/artikal/206561/ekstre ... preko-nas/
Mislim da si rijesio slucaj.
Poslusaj ove predhodne savjete jer sa svim sto asocira na ne dozvoljene supstance mozes imati problem.
Ja sam imao problem sa tintama za tattoo i dobro prosao jer sam odustao od tinti.
Pozdrav svima!
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#17 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by vox-populi »

Moja licna preporuka, Pay Pal. Dosta je sigurnije od placanja karticama, posebno kada moras dati svoj broj kartice. Ako postoji opcija online bankinga, onda je i sa karticama ok jer onda u principu dobijes podatke prodavaca i sam vrsis uplatu. U svakom drugom slucaju, moj savjet je Pay Pal.

I dobro treba paziti da li se naruceni proizvod dostavlja u BiH. Meni se jednom desilo, doduse na pocetku moje ebay karijere da narucim neke CISCO routere koji su bili ultra jeftini, sve super, doslo do placanja i na kraju se ispostavilo da se ne moze dostaviti u BiH (ja debil nisam pogledao). Dobio negativne ocjene od prodavaca, sto se moze odraziti na kupovinu kasnije.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#18 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by respo »

pa kupi brate
do sada bi ti i doslo koliko tema stoji ovdje :D
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#19 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by tech10 »

Sto ova Perec voli da 'suje, a adresa joj nepoznata. :D
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#20 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by vox-populi »

Aura Perez wrote:Bude sve ok, dobijem refund, ali recimo jednom sam kupila parfem koji kosta 90 km za 5 funti na aukciji i nije stigao. Jebote taj refund :D.
Klasicna prica. Prodaju ljudi nesto na auction bez pocetne cijene i nadaju se dobroj prodaji. Zamisljena zarada se ne ostvari, odnosno item se proda po dosta jeftinijoj cijeni i oni jednostavno ne posalju item nego refundiraju novac. Tu gube dio novca jer za svaku prodaju moraju ebayu platiti fee a gube i na reputaciji jer dobiju negativnu ocjenu. Ali zadrze item i nadaju se boljoj prodaji nekad kasnije. Meni se to desavalo par puta sa nekim knjigama, jebiga, zalio se ali nista. Ebay je pijaca, ima svojih prednosti ali i mana.
User avatar
Globus
Posts: 4196
Joined: 03/07/2008 18:06
Location: tu tamo

#21 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by Globus »

Pa imate temu u ekonomija .. internet kupovina .. tu imate sve sto vas zanima
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#22 eBay - Vaša iskustva

Post by marketleader »

Vidim da dosta raje (uključujući i mene) kupuje preko interneta, preko eBay-a pa da pokrenem temu o iskustvima sa prodavačima, plaćanjem, dostavom, proizvodima. Šta treba paziti kod kupovine, kako reagovati.

Npr. ja sam relativno nov u tome, kupujem preko ebay-a ima mjesec dana, tako da nisam znao da treba u roku od 45dana od plaćanja otvoriti "case" na ebay-u ukoliko postoji neki problem sa proizvodom (nije stigao,nije kao opisan i sl.)
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#23 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by bullmastiff »

evo upravo napisah feedback nakon sto ej dans posiljka stigla :D
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#24 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by Gray »

Naručio sam oko 20-ak stvari sa ebaya, doduše uglavnom sitnice, sve oko 10-20 dolara maks, jedna pošiljka sao oko 60, uglavnom iz Kine i Hing Konga, jednom iz SAD. Nisam imao nikakvh problema, sve je stizalo uredno, sporije ili brže, ali je stizalo.
User avatar
marketleader
Posts: 393
Joined: 03/04/2010 22:56

#25 Re: eBay - Vaša iskustva

Post by marketleader »

Gray wrote:Naručio sam oko 20-ak stvari sa ebaya, doduše uglavnom sitnice, sve oko 10-20 dolara maks, jedna pošiljka sao oko 60, uglavnom iz Kine i Hing Konga, jednom iz SAD. Nisam imao nikakvh problema, sve je stizalo uredno, sporije ili brže, ali je stizalo.
Koliko si cekao da ti stigne? Evo ja cekam na dosta stvari, a poslani su 05.og ; 06.og; 13.og. ovog mjeseca.
Post Reply