Kuhanje u ponoć

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#1 Kuhanje u ponoć

Post by high_volume »

Ljeti su prozori otvoreni tokom noći, vrućina je. A kad el. brojilo okrene kazaljku na dole, počinje noćno kuhanje ručka za sutra. Pa onda svi ti kuhinjski mirisi, npr. grah, kao večeras, uđu u spavaće sobe i ostanu :D

Pa zašto kuhaju u ponoć, nisu dnevne temperature baš toliko nepodnošljive za kuhanje danju, popodne kad je jeftina struja :-)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2 Re: Kuhanje u ponoć

Post by insomnia78 »

Rade preko dana?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3 Re: Kuhanje u ponoć

Post by moonca »

Ne razumijem kuvanje u nocnim satima, kada ostalim stanarima treba mir. :zoka:
Naslovnica
Posts: 27904
Joined: 20/03/2013 15:38

#4 Re: Kuhanje u ponoć

Post by Naslovnica »

Pripremaju ljudi ručak za sutra.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#5 Re: Kuhanje u ponoć

Post by high_volume »

moonca wrote:Ne razumijem kuvanje u nocnim satima, kada ostalim stanarima treba mir. :zoka:
Zaboravio sam na šištanje pretis lonca :D Najčešće su to mirisi prženja luka, grah, kupus, gulaš, i sl. teški mirisi
User avatar
-storm-
Posts: 1881
Joined: 05/04/2018 15:06

#6 Re: Kuhanje u ponoć

Post by -storm- »

:lol:
Imam susjedu, ona i zimi i ljeti tako...
Nekad ranije moram izaci, ona je vec u sest ujutro, zgradu przenim lukom usmrdila...jos vrata stana otvori, da "povuce" promaja :lol:
Nije svakog pustiti u urban okoliš :skoljka:
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#7 Re: Kuhanje u ponoć

Post by pustopoljina »

Gospode Bože!
Hvala Ti, sto mi je najveci problem sto vladaju ljetnje vrucine i sto komsije imaju sebi sta skuhati i to rade nocu, jer danju ili rade (hvala Bogu) ili ne zele dodatno zagrijavati neklimatiziran prostor.
Takodjer, hvala ti na hrani koja ima miris.
Nema mi ljepseg osjecaja, nego uci u kucu i namirisati gotov rucak...smiruje momentalno. Ili kad mirise vanilija kad neko pece kolac...Coming home.
Ako mozes, ucini molim Te, da ljudi kroz cija crevca ne prolazi prosta hrana kao sto su luk, kupus i grah...ljudi koji svoju hranu pripremaju necujno i bez mirisa, dva minuta prije posluzivanja, a kad kake, mirise na lale, daj da se odsele u svoje penthause i idu svojim batlerima jesti jetru.
Hvala ti sto se nocu kod nas ne pojavljuje policija, ne razbijaju flase, niko se ne tuce i ne bude me nikakvi krici, osim mozda ako se neko seksa, masala.
Hvala ti sto sisti pretis lonac, a ne fijucu meci.

Bagro dokona, ko vam je kriv sto zivite zivot nekog srednjeg sloja, u zgradama sa losom izolacijom i skucenim prostorom, a ufuravate se u bel air rezidence feeling.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8 Re: Kuhanje u ponoć

Post by insomnia78 »

:lol:
Kašika je majka. Ona nas je od’ranila
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#9 Re: Kuhanje u ponoć

Post by hadzinicasa »

pustopoljina wrote:Gospode Bože!
Hvala Ti, sto mi je najveci problem sto vladaju ljetnje vrucine i sto komsije imaju sebi sta skuhati i to rade nocu, jer danju ili rade (hvala Bogu) ili ne zele dodatno zagrijavati neklimatiziran prostor.
Takodjer, hvala ti na hrani koja ima miris.
Nema mi ljepseg osjecaja, nego uci u kucu i namirisati gotov rucak...smiruje momentalno. Ili kad mirise vanilija kad neko pece kolac...Coming home.
Ako mozes, ucini molim Te, da ljudi kroz cija crevca ne prolazi prosta hrana kao sto su luk, kupus i grah...ljudi koji svoju hranu pripremaju necujno i bez mirisa, dva minuta prije posluzivanja, a kad kake, mirise na lale, daj da se odsele u svoje penthause i idu svojim batlerima jesti jetru.
Hvala ti sto se nocu kod nas ne pojavljuje policija, ne razbijaju flase, niko se ne tuce i ne bude me nikakvi krici, osim mozda ako se neko seksa, masala.
Hvala ti sto sisti pretis lonac, a ne fijucu meci.

Bagro dokona, ko vam je kriv sto zivite zivot nekog srednjeg sloja, u zgradama sa losom izolacijom i skucenim prostorom, a ufuravate se u bel air rezidence feeling.
Tako nekako!
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#10 Re: Kuhanje u ponoć

Post by black »

Image
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#11 Re: Kuhanje u ponoć

Post by moonca »

pustopoljina wrote:Gospode Bože!
Hvala Ti, sto mi je najveci problem sto vladaju ljetnje vrucine i sto komsije imaju sebi sta skuhati i to rade nocu, jer danju ili rade (hvala Bogu) ili ne zele dodatno zagrijavati neklimatiziran prostor.
Takodjer, hvala ti na hrani koja ima miris.
Nema mi ljepseg osjecaja, nego uci u kucu i namirisati gotov rucak...smiruje momentalno. Ili kad mirise vanilija kad neko pece kolac...Coming home.
Ako mozes, ucini molim Te, da ljudi kroz cija crevca ne prolazi prosta hrana kao sto su luk, kupus i grah...ljudi koji svoju hranu pripremaju necujno i bez mirisa, dva minuta prije posluzivanja, a kad kake, mirise na lale, daj da se odsele u svoje penthause i idu svojim batlerima jesti jetru.
Hvala ti sto se nocu kod nas ne pojavljuje policija, ne razbijaju flase, niko se ne tuce i ne bude me nikakvi krici, osim mozda ako se neko seksa, masala.
Hvala ti sto sisti pretis lonac, a ne fijucu meci.

Bagro dokona, ko vam je kriv sto zivite zivot nekog srednjeg sloja, u zgradama sa losom izolacijom i skucenim prostorom, a ufuravate se u bel air rezidence feeling.

Ma da............................... zakljucati temu. :zoka:
E, moja Munira ..i ja, tako ti, aj.... jucer krenem, uh ... pa stanem ...., ................................................
Last edited by moonca on 05/08/2018 15:42, edited 1 time in total.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#12 Re: Kuhanje u ponoć

Post by pustopoljina »

Sorry, ali ima tako naprosto besmislenih tema.
Ovo je jedna od tih.
Jedu se i salate, al' koliko se ja u salate razumijem, trebaju biti friske. Takodjer, treba ti kanta salate za 4 clana porodice.
Ne mozes napraviti unaprijed, ostatke direktno bacas.
Peku se i paprike..ali hej, mirisu nazalost...
Ovako, kad citam post u kojem nije urbano prziti luk u sest ujutru, pitam se koji su vas karingtoni napravili.
Pola tih stanova (moj izmedju ostalih) nema otvor za kuhinjsku napu. A ona druga napa je korisna koliko i da je nema nikako. Zasto ne otvoriti prozor?
Cemu sluzi prozor?
Ima i ovih sto nabave klimu, pa zaborave zraciti kucu i cude se plijesni?
Ovdje gdje zivim, nemam stubiste...i kad mi nesto zagori, pootvaram sve zivo, ukljucujuci i ulazna vrata, koja su direktno vani. Zagorjela mi kafa ujutru u 5:45. Pijem tursku kafu. Necu one kapsule. Well, excuse me za miris zagorene kafe u sest ujutru. I ja sam psovala, sto gubim vrijeme na novu i rjesavam se dima.
Ja sam mislila da je tema neki fol, tv emisija...nemam pojma i onda citam sta ljudima smeta, pa hbt.imas li ti (postavljac teme) ikakav zivot?
Eno moj stari, zivi doduse u kuci, ali on kuha navece sobete citave...star je, ne moze spavati, danju lezi i gleda tv, konta sta po basci predvece da uradi, fejsbuci...i onda navece poslije basce gleda sta da pravi...zamrzava povrce, priprema zimnicu, pakuje u vrecice...sigurno da mirise, i treba da mirise-domace je.
Sta on treba ignorisati period kad je budan i osjeca se dobro i kuhati u po dana po najvecoj vrucini i kad mu se nista ne radi?
Ja licno sam isto nocna ptica i gledam da izmutim sta imam do nekog razumnog vremena, ali x puta sam u ponoc izvadila nesto iz rerne. Radije cu ostati budna do 3, nego ustati u 4-5.
Ne mogu zamisliti da mi neki komsija to zamjera.
Terasa do mene, ljudi rostiljaju kad zahladi, imaju drustvo...da idem se zaliti sto me miris mesa ometa (zaboga, ja ne jedem meso, ugrozava me covjek) dok ja na svojoj cikam cigarete i pijuckam nesto? Ili da mislim da nisu urbani?
Ne kontam, je li covjek treba prestati zivjeti, ako zivi u nekom (bosanskom)stanu? I pitam se ko otvara ovakve teme? Je li postavljac teme u zivotu imao radni dan, isao po namirnice i kuhao za porodicu? Ili je samo neki dosadnjakovic koji namislja iz dosade, dodje na gotovo i nema pojma o organizaciji vremena.
U stvari, iskreno,
nekad mislim da su se u stanove doselili ljudi iz kuca sa okucnicom i navikli da ih niko ne vidi i mozda u selu navikli da kriju sve, da ih malena sredina ne bi puno olajavala i onda oni pokusavaju u stanu biti takvi da se nista od njih ne moze otkriti...i postaju frustrirani, jer niko normalan ne zivi tako. Pa bolje je u zatvoru.
Jedno je prosipati smece sa balkona, a drugo je kad frisko vjencani ne znaju da je prosla ponoc i peku palacinke i naganjaju se po kuci, jedno je kad svaki dan pustas glasno muziku, drugo je kad dijete dobija zube...jedno je svjesno uzeti busilicu nedjeljom, a drugo je kad jadne zene pred bajram do neka doba brisu i usisava
ju i kuhaju i peku...odredjena tolerancija se mora imati.
Mi smo nekad na terasi jednog prijatelja pjevali i slusali muziku, komsije dolazile da posjede, a sad samo ako neko se usudi da uradi nesto, odmah se prozori zatvaraju, zavjese navlace...postavljaju zastite neke...ne daj boze da ko vidi da ti je ko dosao...
Kad smo postali drustvo malogradjana i sitnicavaca?
Razumijem da niko ne voli kabadahije i licno sam za postovanje kucnog reda, ali nisam za hebenu policijsku drzavu i pritisak okoline...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#13 Re: Kuhanje u ponoć

Post by moonca »

E, neka si se istresla ......pa nam sve u brk ..... :lol:
Razumijem da niko ne voli kabadahije i licno sam za postovanje kucnog reda, ali nisam za hebenu policijsku drzavu i pritisak okoline...
Tema ni blizu nije ovog navedenog.

Ako zivimo u zajednici onda se moramo drzavi pravila zajednice. Hocemo respekt, uzvrati respekt.

Toliko toga si navela-da ce nam trebati dani, da jednu po jednu recenicu -analiziramo. :-)

U vecini se ne slazem sa tvojim stavom i osjecaj za okolinu.
Eno moj stari, zivi doduse u kuci, ali on kuha navece sobete citave...star je, ne moze spavati, danju lezi i gleda tv, konta sta po basci predvece da uradi, fejsbuci...i onda navece poslije basce gleda sta da pravi...zamrzava povrce, priprema zimnicu, pakuje u vrecice...sigurno da mirise, i treba da mirise-domace je.
Sta on treba ignorisati period kad je budan i osjeca se dobro i kuhati u po dana po najvecoj vrucini i kad mu se nista ne radi?
Navela si oca, vrlo licno i po tebi sasvim normalno kako je planirao svoj zivot. Dobro i meni je - u svojoj je kuci i ima potpunu slobodu raditi sta hoce i ako to komsijama ne smeta, ne cuju buku.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#14 Re: Kuhanje u ponoć

Post by pustopoljina »

Za mene ima veze sa temom.
Dovoljan je kucni red i ono u njemu navedeno.
Ne izmisljati jos zabrana.
Sve ostalo smatram gluposcu (a ima i zavisti i obijesti i frusta drugog porijekla).
Cuj, nemoj luk, nemoj kupus...de hebene vanili kiflice.
De sastavi listu sta smije mirisati iz stanova.
Nemoj nocu, nemoj rano ujutru...kuhati! Ne busiti, ne vristati...kuhati?!
Ako zivis u zajednici, ne znaci da trebas biti zombi.
Nije niko u stanu napravio farmu pilica, pa da smrdi...neko przi luk.
Ne przi kilu luka, sigurno.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#15 Re: Kuhanje u ponoć

Post by moonca »

Mirisi su namanji problem tokom dana kao i sve ostale zivotne aktivnosti. Mirise hrane su divni(osim par :roll: ) :lol:

Ipak je tema-kuhanje u ponoc!.

Prilicno smo zombiji ako dan radimo/nocu kuvamo. :-)

Kada ti spavas?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#16 Re: Kuhanje u ponoć

Post by insomnia78 »

pustopoljina wrote:Za mene ima veze sa temom.
Dovoljan je kucni red i ono u njemu navedeno.
Ne izmisljati jos zabrana.
Sve ostalo smatram gluposcu (a ima i zavisti i obijesti i frusta drugog porijekla).
Cuj, nemoj luk, nemoj kupus...de hebene vanili kiflice.
De sastavi listu sta smije mirisati iz stanova.
Nemoj nocu, nemoj rano ujutru...kuhati! Ne busiti, ne vristati...kuhati?!
Ako zivis u zajednici, ne znaci da trebas biti zombi.
Nije niko u stanu napravio farmu pilica, pa da smrdi...neko przi luk.
Ne przi kilu luka, sigurno.
:lol:
Mosa jastog i kavijar
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#17 Re: Kuhanje u ponoć

Post by pustopoljina »

moonca wrote:Mirisi su namanji problem tokom dana kao i sve ostale zivotne aktivnosti. Mirise hrane su divni(osim par :roll: ) :lol:

Ipak je tema-kuhanje u ponoc!.

Prilicno smo zombiji ako dan radimo/nocu kuvamo. :-)

Kada ti spavas?
Obicno 22/23-6:30 a bolje bi bilo u 6:15
Ali dok imam nesto za odraditi: 01-02 i isto ustajanje..ili razvucem do 6:45 i onda uvijek nesto zaboravim.
Skoro svaku tortu koju sam ikad pravila sam zavrsavala oko 2 ujutru...baklavu povezujem samo sa nocnim kuhanjem. Zalijem i idem spavati.
Moj prirodni ritam bi bio 24-01 do 09, ali to moze samo vikendima.
Zombi si ako nemas mozga i radis sve kako masa radi.
Ovi sto sad nocu kuhaju to rade najvjerojatnije zbog vrucina...radili ne radili..bolje se uz kakvu rijeku hladiti nego kuhati usred dana. Ili doci izmozden s posla, a rucak gotov.
A i otvoreni prozori...


Meni je to car ljeta i da su svi zvukovi tako blizu, sjecam se zivota u jednom stanu bas blizu centra/u centru i zgrade do nas...neko galami na djecu, cuju se serpe i poklopci, neko gleda tv, neko telefonira na skype, neki se kikocu na balkonu, neko pusi...u rano jutro neko stenje...
Sta je problem?
Neki dan bila vijest, cini mi se iz aachena, u isto vrijeme 4 policijske patrole zbog strasnih krikova i poziva u pomoc...
Ispostavilo se da su se svi krici javljali iz poradjaona u obliznjoj bolnici. Nekoliko zena se istovremeno poradjalo uz otvorene prozore...
I nije bila vijest u stilu-kako su se usudili otvoriti prozor, nego u stilu kako je dobro kad se pribojavas masakra, a ono se nekoliko beba rodilo. Jednostavno bilo je ljeto i bolnica i gradjani zbog vrucina drzali cijelu noc otvorene prozore i eto...
Opet o temi:
Pa to je tema- kuhanje nocu i "teski mirisi".
Kako nisu mirisi problem?
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#18 Re: Kuhanje u ponoć

Post by hadzinicasa »

Ja takodjer kuham nocu, pogotovo po ovim vrucinama. Svakako kasno lijezem. Palim masinu za sudje kad podjem spavati da mi je ujutro cisto.
Kad nisu vrucine obicno jer dodjem kuci prilicno kasno, pregladnim i onda imam jelo. Poslije kad dodjem sebi, pristavim da se kuha ili pece nesto za sutra dok ja odmaram.
Sta da kuham kad dodjem u pola 8-8? Dok se skuha ja umrla od gladi :)
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#19 Re: Kuhanje u ponoć

Post by pustopoljina »

hadzinicasa wrote:Ja takodjer kuham nocu, pogotovo po ovim vrucinama. Svakako kasno lijezem. Palim masinu za sudje kad podjem spavati da mi je ujutro cisto.
Kad nisu vrucine obicno jer dodjem kuci prilicno kasno, pregladnim i onda imam jelo. Poslije kad dodjem sebi, pristavim da se kuha ili pece nesto za sutra dok ja odmaram.
Sta da kuham kad dodjem u pola 8-8? Dok se skuha ja umrla od gladi :)
I ja palim masinu za sudje pred spavanje, sve potrpam i ujutru milina :P
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#20 Re: Kuhanje u ponoć

Post by moonca »

Onda je praznis i kafa izgori :P :-)
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#21 Re: Kuhanje u ponoć

Post by pustopoljina »

moonca wrote:Onda je praznis i kafa izgori :P :-)
Ma to jedno specificno jutro sam ranije ustala...morala poplacati neke stvari i napisati neki mail i tu sam izgubila pojam o vremenu i samo u jednom trenu osjetim da mi oci suze...dim...hjoj.
Kad ustanem normalno, nista ne zagori. Mrzim ranije ustajati.
Ne praznim je ujutru, tek kad se vratim s posla...
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#22 Re: Kuhanje u ponoć

Post by hadzinicasa »

pustopoljina wrote:
moonca wrote:Onda je praznis i kafa izgori :P :-)
Ma to jedno specificno jutro sam ranije ustala...morala poplacati neke stvari i napisati neki mail i tu sam izgubila pojam o vremenu i samo u jednom trenu osjetim da mi oci suze...dim...hjoj.
Kad ustanem normalno, nista ne zagori. Mrzim ranije ustajati.
Ne praznim je ujutru, tek kad se vratim s posla...
Isto. Otskrinem samo da se susi/zraci
User avatar
basicm
Posts: 10479
Joined: 16/01/2012 21:38

#23 Re: Kuhanje u ponoć

Post by basicm »

pustopoljina wrote:Gospode Bože!
Hvala Ti, sto mi je najveci problem sto vladaju ljetnje vrucine i sto komsije imaju sebi sta skuhati i to rade nocu, jer danju ili rade (hvala Bogu) ili ne zele dodatno zagrijavati neklimatiziran prostor.
Takodjer, hvala ti na hrani koja ima miris.
Nema mi ljepseg osjecaja, nego uci u kucu i namirisati gotov rucak...smiruje momentalno. Ili kad mirise vanilija kad neko pece kolac...Coming home.
Ako mozes, ucini molim Te, da ljudi kroz cija crevca ne prolazi prosta hrana kao sto su luk, kupus i grah...ljudi koji svoju hranu pripremaju necujno i bez mirisa, dva minuta prije posluzivanja, a kad kake, mirise na lale, daj da se odsele u svoje penthause i idu svojim batlerima jesti jetru.
Hvala ti sto se nocu kod nas ne pojavljuje policija, ne razbijaju flase, niko se ne tuce i ne bude me nikakvi krici, osim mozda ako se neko seksa, masala.
Hvala ti sto sisti pretis lonac, a ne fijucu meci.


Bagro dokona, ko vam je kriv sto zivite zivot nekog srednjeg sloja, u zgradama sa losom izolacijom i skucenim prostorom, a ufuravate se u bel air rezidence feeling.
:thumbup:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#24 Re: Kuhanje u ponoć

Post by moonca »

:dajba:

:lol: Povecava se broj pristalica nocnog -radnog vremena :x
User avatar
dale cooper
Posts: 28475
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#25 Re: Kuhanje u ponoć

Post by dale cooper »

Ova tema se može ukratko opisati onom starom narodnom - rdjavom kurcu i dlake smetaju. :mrgreen: Pardon maj frenč. :D
Post Reply