KUCNI LJUBIMCI I ODGOJ, DRESURA

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#26 Re: KUCNI LJUBIMCI I ODGOJ, DRESURA

Post by Friesian »

mislim da bi mu u ovom slucaju najveca kazna bila ignorisanje jedan duzi period dok se ne popravi... poslasticu dobiti samo kad osjetis da napreduje, dakle kad ne rezi, ne laje.. itd... ali ignorisanje STROGO!!
User avatar
Baby
Posts: 694
Joined: 04/06/2008 13:14

#27 Re: KUCNI LJUBIMCI I ODGOJ, DRESURA

Post by Baby »

Daj ga meni na dva dana,vratiti će se kući kao :kravata:
Prvo sve poslastice ukini,sve dok se ne promjeni bilo to mjesec,dva,sedmica dana.
Svaki put kad zareži,a da ne pominjem da te ugrize,za uzmi ga za ogrlicu drekni se na njega(kad kažem drekni baš se drekni da se prepadne) i stavi u kaznu gdje ćeš ga ignorirati.Kazna može biti ostaviti ga samog na balkon pola sata ili u kavez ,transporter ako imaš.Nakon pola sata ga pustiš i ignoriraj ga,bukvalno kao da ne postoji ,kada mora ići u šetnju izvedi ga 10 minuta samo da se popiški i nazad.
Pokušaj tako svaki put kada napravi takvo nešto,i trebalo bi uspjeti.
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#28 Re: KUCNI LJUBIMCI I ODGOJ, DRESURA

Post by Friesian »

ma vidi ti naseg trenera... :-D :-D :-D bravo! i ja bi tako radio... :D :D
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#29 Re: KUCNI LJUBIMCI I ODGOJ, DRESURA

Post by bez_ideje »

Sto se tice ovoga ne izvodjenja malih pasmina vani,i navikavanja na maciji pjesak......tesko je ispraviti poslije,ako se cuku nije izvodilo dok je bio skroz mali.....
Prijateljica mi ima psa,malu pudlu,koja jako rijetko izlazi iz kuce-zbog straha......pas je stvarno minijaturan,te kad ga izvede,drzi ga u rukama i kad ga spusti na tlo,psic pocne da se trese i cvili :-? :-? i ne prestaje dok ga ponovo ne uzme u ruke i odvede kuci.....nema sanse da bi napolju obavio bilo sta....kuci je najnormalniji,bas kao i svaki mali razigrani pas....tj.prava kucna macka :mrgreen:
User avatar
Baby
Posts: 694
Joined: 04/06/2008 13:14

#30 Re: KUCNI LJUBIMCI I ODGOJ, DRESURA

Post by Baby »

Friesian wrote:ma vidi ti naseg trenera... :-D :-D :-D bravo! i ja bi tako radio... :D :D
:kravata: :lol: Ali nije sve ni savršeno kod mojih pasa :oops:
Moji psi ne znaju da ne smiju skakati na ljude i na mene,nikako da ih naučim,zaboli njih što im namjestim koljeno da se udare u prsa,neće da popuste pa neće,već sam očajna što svaki dan moram mjenjati pidžamu :(
cupo_mo
Posts: 127
Joined: 16/02/2009 13:48
Location: Mostar
Contact:

#31 Re: KUCNI LJUBIMCI I ODGOJ, DRESURA

Post by cupo_mo »

e ovako ja imam jedno pitanje
zelio bih svoga psa nauciti da mi dodje,da ne skace po meni.On se je zaljubio pa svaku priliku kada se odveze iskoristi da bude sa dragom ali tu je jedan problem kada ga zovem "dodji cupu "on nece da mi dodje nego ako je trcao u 4 brzini onda ubaci u 5 brzinu a uz to moram reci da je veoma razigran

stoga ako mi neko moze pomoci da ga naucim biti cu mu veoma zahvalan
dakle samo humane metode dolaze u obzir dakle bez elektro sokova,bez uskracivanja hrane
bili bi pozeljno ako imate neku stranicu za dresuru
hvala
Kyra
Posts: 45
Joined: 13/12/2009 13:04

#32 Re: KUCNI LJUBIMCI I ODGOJ, DRESURA

Post by Kyra »

ekrem_tz wrote:e zdravo,imam problem sa psom :) imam zlatnog retrivera(kuju) koja ima godinu dana.Imam problem sa njom kad sam na polju,pustim je i ona ode i nadje kost npr,i bjezi sve dok je ne pojede,a i kada je uhvatim stisne vilicu jako i ne da da joj se izvadi,a i ako se uspije nekako izvaditi postane agresivna,ujeda i sl...ishrana jojj je raznovrsna i njoj samo namjenjena,jede redovno,ma ko kraljicu je tretiramo i opet na polju jede.Nas je trojica brace u kuci,pa sam mislio da mozda ona nije skontala ko je alfa gazda il nesto sl..ako ima ko kakav nacin bio bih mu zahvalan da mi napise...


hvala unaprijed :D
Bitno je posmatrati psa i spaziti predmet koji ce zgrabiti ili to sto bi mu vec privuklo paznju prije njega. Savjetovala bih koristenje posebnih nagrada (npr. meso, koje se koristi samo u svrhu trenutacne dresure vani) ili neke posebno drage igracke. Dakle, prije potpune distrakcije skrenuti paznju psa na sebe i dati mu doznanja da kod gazde uvijek ima nesto interesantnije i bolje :-D
Kyra
Posts: 45
Joined: 13/12/2009 13:04

#33 Re: KUCNI LJUBIMCI I ODGOJ, DRESURA

Post by Kyra »

princess krofnica wrote:Treba mi pomoc, a vidim da vas ima dosta koji se zaista razumiju... Prije 8 mjeseci smo kupili joksirskog terijera, sada ima 10 mjeseci... U principu smo ga dobro razmazili, raznim poslasticama, pocelo je nagradjivanjem, a na kraju je namazano uspijevao iznuditi, kada te pogleda-ne mozes da odolis :)
Prije 2 dana je samo odjednom poceo da nas ujeda...desavalo se i prije, kada ne dobije sta je htio, ali je ovo sada skroz izmaklo kontroli... Novinama sam ga pokusavala smiriti, ali mislim da sam na kraju samo kontra-efekat postigla... Sada nam je svima dobro zapamtio sve, uskratili smo mu ova 2 dana i poslastice (jede samo redovnu hranu) i na svaki nas i najmanji pokret koji mu ne odgovara reaguje lavezom i ujedanjem... Zaista ne znam sta da radimo, ocito smo pogrijesili, ali ne znam kako da to ispravimo...mislim da jos uvijek nije kasno jer nema jos godinu dana...
Please za savjet, ovo nam je prvi pas i svjesna sam da smo pogrijesili :sad: :sad:
Mislim da si i sama navela osnovni razlog takvog ponasanja - psu je poslo za rukom da iznudi nesto :D
Upotrebom novine ces mozda postici sve drugo osim ga smiriti. Molim te, nemoj graditi odnos sa psom koji ce se zasnivati na strahu. Ukoliko pas izvrsava bilo kakve komande ili pokazuje neko (za tebe) zeljeno ponasanje iz straha, to ne moze biti lijep odnos, ni za jedno od vas dvoje. Ne dozvoli da te se pas boji, ni u kojem momentu, jer to je prvi korak ka povremenoj, a onda i ustaljenoj neposlusnosti.
Sto se tice konkretnog problema - savjetujem trenutacnu promjenu ponasanja - tvoju tj. svih ukucana. Ako zelis takvo ponasanje psa, moras uvesti nova pravila. Nikada vise ne smije moci iznuditi bilo sta od tebe - ni hranu, cak ni igru! Igra se onda kada ti to zelis, a igra se zavrsava isto tako kada ti to zelis. Pas niposto vise ne smije dobiti bilo sta sto vi jedete u tom momentu (principijelno sam protiv toga u bilo kojem momentu). Ukoliko pas dobije parce necega sto ti jedes, zakljucit ce da to njemu i pripada - i naravno da ce pokazati neku vrstu agresije kada odjednom vise ne dobije ono sto mu "pripada". Moras biti alfa, dakle vodja copora (koji u njegovim ocima predstavlja porodica s kojom zivi), a alfa NIKAD ne dijeli hranu. Tvoj pas pokazuje izrazeno ponasanje alfe.
Dakle, ne dijeli obroke nikad vise sa svojim psom, ukoliko zelis da ponasanje koje trenutno pokazuje prestane.
Druga stvar, pas mora znati granice. Hrana koja stoji na stolu njemu ne pripada. Samim tim ni njegovi keksici ne smiju imati mjesto na stolu s bilo kakvom drugom hranom koju vi konzumirate. Psa mozes voliti koliko hoces, ali ne treba praviti dijete od njega. Pas je pas.
I jos jedna opaska - NIKAD nije kasno za promjenu ponasanja. Bitno je da ti odlucis promijeniti svoje ponasanje... pas ce svoje promijeniti automatski ;)
Puno srece! :D
Kyra
Posts: 45
Joined: 13/12/2009 13:04

#34 Re: KUCNI LJUBIMCI I ODGOJ, DRESURA

Post by Kyra »

cupo_mo wrote:e ovako ja imam jedno pitanje
zelio bih svoga psa nauciti da mi dodje,da ne skace po meni.On se je zaljubio pa svaku priliku kada se odveze iskoristi da bude sa dragom ali tu je jedan problem kada ga zovem "dodji cupu "on nece da mi dodje nego ako je trcao u 4 brzini onda ubaci u 5 brzinu a uz to moram reci da je veoma razigran

stoga ako mi neko moze pomoci da ga naucim biti cu mu veoma zahvalan
dakle samo humane metode dolaze u obzir dakle bez elektro sokova,bez uskracivanja hrane
bili bi pozeljno ako imate neku stranicu za dresuru
hvala
Problem skakanja kao vida pozdrava, prilikom uzbudjenja, se moze lako rijesiti, mada proces cesto moze duze potrajati. Pri susretu s psom pokusaj ostati miran i ignorisi psa sve dok pokazuje takvo ponasanje. Kad jedan pas ignorise drugog, to radi tako sto se okrene od njega. A tu metodu mozemo i mi primijeniti. Dakle, kad pas krene skociti na tebe, jednostavno mu okreni ledja. Vjerovatno ce pokusati opet, te prici ti s druge strane. Nastavi istim postupkom. A kad se smiri i sve 4 noge se nadju na podu, dakle tamo gdje ih zelis :D , onda ga nagradi. Tako ce nauciti da ce paznju dobiti kad stoji (ili lezi... sta znam, po zelji) a ne kad skace. Kao sto rekoh, proces moze biti dugotrajan, posebno ako se pas srece s vise razlicitih osoba. Svaka osoba reaguje drugacije, te je bitno uputiti ih kako da se ponasaju. Bitno je ostati konsekventan i pokazivati uvijek isto ponasanje. Ako te pseci sharm jednom pobijedi, te mu se i ti obradujes dok je on u stanju potpunog uzbudjenja, vracas se na prvi korak i proces pocinje ispocetka :-x

Komanda "dodji" je mozda i najbitnija komanda koju pas treba nauciti. Mnogi vlasnici cine gresku, pa pustaju psa s povodca prije nego je ta komanda potpuno savladana. Moj savjet (kao i uvijek hehe) je - pocni ispocetka :D
U pocetku vjezbanja te komande psa nemoj zvati imenom. Koristi bilo sta drugo (bubi, snuki, tralala, pjevaj, raduj se itd - improviziraj). Pocni s mali razdaljinama, a sve to vjezbaj s malo duzim povodcem (povodac za trening, ovisno o velicini psa 5m,10m,15m..). Samim tim ces iskljuciti nezeljeno ponasanje, jer pas nece moci otici od tebe, a nece imati totalni osjecaj da je svezan. Svako dolazenje do tebe, pa bilo ono i samoinicijativno, obavezno nagradi. I u ovom slucaju savjetujem koristenje specijalne nagrade (moji su ludi za kuhanom piletinom), dakle nesto sto ne dobiva svaki dan. Takvu vrstu nagrade uvijek koristim samo u svrhu treninga tj. vjezbanja neke komande. Ja, npr., koristim odredjeni zvuk pri vjezbanju te komande. Tesko mi ga je rijecima opisati :-) , zvuci kako dupli "klick". Mozes koristiti i zvizduk.
Ukoliko pas odluci da ne zeli doci :D .... niposto nemoj krenuti prema njemu. To ce ga samo motivisati da ide dalje. Zovni ga... ukoliko krene prema tebi, pocni se neizmjerno radovati... ukoliko odluci da bi on ipak mogao u drugu stranu - okreni se i bez rijeci produzi u svoju stranu. Pas ce krenuti za tobom. Ukoliko imas mogucnosti, vjezbaj to na nekom mirnom mjestu u prirodi, gdje nema puno distrakcije. Mozes upotrijebiti i igru sakrivanja (poziv - pas ne reaguje - okreces se, potrcis i sakrijes - pas ce te zasigurno potraziti)
Kada je komanda potpuno savladana, onda ubaci zvanje imenom. Ovo govorim zato sto u pocetku zasigurno nece sve perfektno funkcionisati. A pas svoje ime treba uvijek povezivati s necim pozitivnim (nagrada). Iz istog razloga savjetujem da se ime koristi uvijek i iskljucivo u pozitivnom smislu i nikad ne koristi prilikom "ruzenja" ili nazovimo "kaznjavanja" psa. To je jako bitno za dalji odgoj. :D
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#35 Re: KUCNI LJUBIMCI I ODGOJ, DRESURA

Post by Fair Life »

Ana Maria
Posts: 267
Joined: 13/11/2013 15:28

#36 Re: KUCNI LJUBIMCI I ODGOJ, DRESURA

Post by Ana Maria »

:arrow:
Post Reply