Kucni budzet mjesecno/godisnje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#1 Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by svjezi_ustipak »

Raja kako izgleda vas kucni budzet mjesecno-godisnje? Na sta trosite pare, kako se rasporedjujete?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7753
Joined: 03/06/2016 16:31

#2 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by Dope_Man »

Ja sam od maja prosle, do maja ovde godine biljezio u jednoj od aplikacija za to svaki trosak upravo da bi otkrio gdje se ''izvuku'' pare. Ono sto sam ja u svom trosku otkrio (inace solo u privatnoj kuci gdje pola racuna placam ja) na ovo se svode neki mjesecni prosjeci:

Racuni: 50-60
Licni troskovi (hrana i pica, rijetko neki komadic odjece itd): oko 60-80
Troskovi na zabavu (ne ispijam kafe i ne furam klubove, al privatno volim piti i meziti :D): 100
Gorivo: 150 - 200
Ostali troskovi auta (registracija, gume, servisi..): 150-200
Lijevi troskovi koji iskoce: 50

Dakle, meni je auto najveci dio troskova, ali ga i imam zbog toga jer cesto picim na duze voznje vikendima koje su moj hobi i uzitak za koji i radim.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#3 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by ExNihilo »

Dope_Man wrote:Ja sam od maja prosle, do maja ovde godine biljezio u jednoj od aplikacija za to svaki trosak upravo da bi otkrio gdje se ''izvuku'' pare. Ono sto sam ja u svom trosku otkrio (inace solo u privatnoj kuci gdje pola racuna placam ja) na ovo se svode neki mjesecni prosjeci:

Racuni: 50-60
Licni troskovi (hrana i pica, rijetko neki komadic odjece itd): oko 60-80
Troskovi na zabavu (ne ispijam kafe i ne furam klubove, al privatno volim piti i meziti :D): 100
Gorivo: 150 - 200
Ostali troskovi auta (registracija, gume, servisi..): 150-200
Lijevi troskovi koji iskoce: 50

Dakle, meni je auto najveci dio troskova, ali ga i imam zbog toga jer cesto picim na duze voznje vikendima koje su moj hobi i uzitak za koji i radim.
Jedeš za 60 maraka mjesečno? Aferim.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#4 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by lmo »

dope man se šali.
jede, pije i oblači se za šest cenera. :tooo:
franceska
Posts: 320
Joined: 22/08/2008 20:05

#5 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by franceska »

Dope_Man wrote:Ja sam od maja prosle, do maja ovde godine biljezio u jednoj od aplikacija za to svaki trosak upravo da bi otkrio gdje se ''izvuku'' pare. Ono sto sam ja u svom trosku otkrio (inace solo u privatnoj kuci gdje pola racuna placam ja) na ovo se svode neki mjesecni prosjeci:

Racuni: 50-60
Licni troskovi (hrana i pica, rijetko neki komadic odjece itd): oko 60-80
Troskovi na zabavu (ne ispijam kafe i ne furam klubove, al privatno volim piti i meziti :D): 100
Gorivo: 150 - 200
Ostali troskovi auta (registracija, gume, servisi..): 150-200
Lijevi troskovi koji iskoce: 50

Dakle, meni je auto najveci dio troskova, ali ga i imam zbog toga jer cesto picim na duze voznje vikendima koje su moj hobi i uzitak za koji i radim.
:shock: :shock: :shock: :shock:
Molim te prosvijetli me :-D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7753
Joined: 03/06/2016 16:31

#6 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by Dope_Man »

Da pojasnim, ovo su licni troskovi u vidu kupovine na pauzi na poslu (corba u Woki 3 KM, u pekari burek 2 i uglavnom je jedna od te dvije stvari), ili onako usput soka/nekog jela. Ne hrane za kucu. To sam trebao pojasniti, tu stavku ne pokrivam ja pa nije ukljucena gore.

A odjeca je zaista tako.. cijelu ovu godinu do sad kupio sam dvoje pantole i jedne cipele, sve zajedno 140, dakle 20 KM/mjesecu. Do kraja godine vjerovatno necu nista, ili eventualno jedne patike za jesen. Jednostavno imam toga i previse nakupovanog i nosam dugo, a ne kupujem nista markirano vec obicni Waikiki, Deichman, jedino zimska obuca u Office Shoes ili Borovu, a i to traje min 2 sezone.

A evo i za mezu pojasnjenje.. kao sto rekoh ne idem bas po klubovima i ne trudim se impresionirati trebice narucivanjem Moeta i slicnih zahebancija.. radije s rajom uzmem malo mesa, kakvog i pica i to sve ispadne 10-15 po osobi da se zahebavamo kraj rostilja :mrgreen:
Last edited by Dope_Man on 12/07/2018 14:27, edited 1 time in total.
shheff
Posts: 687
Joined: 22/07/2013 14:11

#7 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by shheff »

fiksni troskovi mjesecno:
150-250KM rezije garsonjera (ljeto-zima)
150-200KM gorivo
150-200KM (sve ostalo za auto)
440KM kredit
bez hrane, ljetovanja, djece, stvari za stan, odjece, kurbana, izlazaka, vikend izleta, hrane na poslu,...
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#8 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by wewa »

mjesecni budzet mi je plata, a godisnji - godisnja plata

sto pretekne (ako pretekne) iz jedne stavke, ode u drugu. i tako ukrug.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#9 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by lmo »

moji mjesečni troškovi/ potrebe premašuju platu, minus na kartici (odobreni limit) i nešto duga na šoping kartici.
uglavnom, pretačem iz šupljeg u prazno.
franceska
Posts: 320
Joined: 22/08/2008 20:05

#10 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by franceska »

lmo wrote:moji mjesečni troškovi premašuju platu, minus na kartici (odobreni limit) i nešto duga na šoping kartici.
uglavnom, pretačem iz šupljeg u prazno.
Kao i kod većine nas. Na drugoj temi napisah, trošimo više nego zarađujemo :-)
Minusi, kartice, rate, krediti :shock:
Bolje mi je da ne razmišljam :lol: :lol:
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#11 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by alphonse kauders »

garaža - 60,
grijanje (u prosjeku) - 100
struja 40
voda - 15
kablovska/net/mobitel - 110
upravitelj - 30
odvoz smeća - 10
gorivo - 150
klopa i kafa na poslu - 200
gym - 80

Ukupno - cca 800 KM.

Sve ovo bez hrane/pića/potrepština/zabave/uštede/vanrednih troškova.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#12 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by mirsek »

Rezije: 200-300 KM (racuni ljeto-zima ukljucujuci pretplatu za mobitel i kablovsku)
Kirija : 450 KM,
Hrana i potrepstine za kucu, licna higijena i kozmetika: 300 KM,
Kafa i hranjenje vani tipa pekara, hamburger, pica, slatkisi: 100-150 KM,
Odjeca, obuca ili neka tehnicka stvar: 100 KM,
Ostalo ide u stek za vece investicije. :D
Last edited by mirsek on 13/07/2018 04:44, edited 1 time in total.
merkato
Posts: 168
Joined: 04/08/2012 23:55

#13 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by merkato »

Stamebni kredit 550
Režije 150 plus pelet 1x godisnje 300_350 km
Cigare cca 150
Ostalo najvise ode na gluposti..jednostavno nestanu
neki
Posts: 6609
Joined: 17/02/2005 07:57

#14 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by neki »

Pogrešan naziv teme...ovo sto nabrajate su rashodi a ne budzet
User avatar
staxx
Posts: 508
Joined: 09/02/2008 23:57

#15 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by staxx »

Uglavnom kad god pomislim u sebi: "ovaj mjesec ce biti lakse, ovaj cu mjesec nesto ustediti jer nemam planiranih vecih troskova" desi se obično neki zajeb.

Prosli mjesec riješio zubcasti, kontam to je to...
- Eno zviždi turbina brate, okreće se svijet za mnom. 450 KM.

Čovjek je, Senada, teški hajvan. I ono malo duše što ima, šejtan mu je dao da mu bude teže.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#16 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by SmokingMan »

U totalu kućni budžet je u minusu (crvenom) dizao se novac za neke urgentne stvari,bil hajr,otplatit će se,samo neka je čovjek sposoban da privređuje. :thumbup:

Izlazim jako rijetko,tako da je moj taj neki"socijalni" krug jako uzak,i on cirkuliše na relaciji kuća-posao-hobi,na godišnjem nivou na izlaske potrošim tek nekih 20.tak KM.

Novac trošim na odjeću,hranu,račune (kooperativno) otplatu rate mobitela,video igre,i raznorazne sitne gluposTI.Nisam oženjen,nema djevojku,tako da mogu sebi priušiti tu neku "potrošačku širinu". :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#17 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by ExNihilo »

SmokingMan wrote:U totalu kućni budžet je u minusu (crvenom) dizao se novac za neke urgentne stvari,bil hajr,otplatit će se,samo neka je čovjek sposoban da privređuje. :thumbup:

Izlazim jako rijetko,tako da je moj taj neki"socijalni" krug jako uzak,i on cirkuliše na relaciji kuća-posao-hobi,na godišnjem nivou na izlaske potrošim tek nekih 20.tak KM.

Novac trošim na odjeću,hranu,račune (kooperativno) otplatu rate mobitela,video igre,i raznorazne sitne gluposTI.Nisam oženjen,nema djevojku,tako da mogu sebi priušiti tu neku "potrošačku širinu". :D
Na godišnjem nivou cvancika? :shock:
franceska
Posts: 320
Joined: 22/08/2008 20:05

#18 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by franceska »

SmokingMan wrote:U totalu kućni budžet je u minusu (crvenom) dizao se novac za neke urgentne stvari,bil hajr,otplatit će se,samo neka je čovjek sposoban da privređuje. :thumbup:

Izlazim jako rijetko,tako da je moj taj neki"socijalni" krug jako uzak,i on cirkuliše na relaciji kuća-posao-hobi,na godišnjem nivou na izlaske potrošim tek nekih 20.tak KM.

Novac trošim na odjeću,hranu,račune (kooperativno) otplatu rate mobitela,video igre,i raznorazne sitne gluposTI.Nisam oženjen,nema djevojku,tako da mogu sebi priušiti tu neku "potrošačku širinu". :D

:shock: :shock: :shock:
Ja se vama ljudi divim.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#19 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by svjezi_ustipak »

CIni se da je kod svakog od nas isto. Koliko god para bilo, opet fali :)

Kako god pokusavam da se isplaniram opet mi dodje nesto preko plana i uvijek sam u crvenom.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#20 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by svjezi_ustipak »

franceska wrote:
SmokingMan wrote:U totalu kućni budžet je u minusu (crvenom) dizao se novac za neke urgentne stvari,bil hajr,otplatit će se,samo neka je čovjek sposoban da privređuje. :thumbup:

Izlazim jako rijetko,tako da je moj taj neki"socijalni" krug jako uzak,i on cirkuliše na relaciji kuća-posao-hobi,na godišnjem nivou na izlaske potrošim tek nekih 20.tak KM.

Novac trošim na odjeću,hranu,račune (kooperativno) otplatu rate mobitela,video igre,i raznorazne sitne gluposTI.Nisam oženjen,nema djevojku,tako da mogu sebi priušiti tu neku "potrošačku širinu". :D

:shock: :shock: :shock:
Ja se vama ljudi divim.

i ja.

kad procitam da ljudi za hranu trose 60 km mjeseco ili za izlaske godisnje 20....


sjebem se pravo. ne znam, sta reci. ispade da ja za sedam dana potrosim ko oni za mjesec.


Kako jbt?!
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#21 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by mirsek »

Ja sam uvjeren da je forumski kolega mislio ili na 20 KM mjesecno ili na 200 KM godisnje samo je napravio lapsus.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#22 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by svjezi_ustipak »

mirsek wrote:Ja sam uvjeren da je forumski kolega mislio ili na 20 KM mjesecno ili na 200 KM godisnje samo je napravio lapsus.


kao ti uspijes na fasungu mjesecno dati 300 km? dje zivis? dje se kupas, dje skoljke skupljas?
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#23 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by lmo »

E, ne znam ni ja.
Nemam večernje izlaske po klubovima i kafanama, niti konzumiram duhan, alkohol, kladionicu, neke bobe i to...ne hranim se nekom ekstra zdravom i raznovrsnom hranom, ne kupujem ono što mi zaista ne treba, osim nekih sitnica koje su zanemarive i ne uspijevam bez duga dočekati narednu platu. Jasno mi je da sam za svoj rad potplaćena i zbog toga je to sve tako..matematika je prosta.. ali kada pročitam ovako neke izjave o baš maloj potrošnji ostanem :shock:
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#24 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by svjezi_ustipak »

lmo wrote:E, ne znam ni ja.
Nemam večernje izlaske po klubovima i kafanama, niti konzumiram duhan, alkohol, kladionicu, neke bobe i to...ne hranim se nekom ekstra zdravom i raznovrsnom hranom, ne kupujem ono što mi zaista ne treba, osim nekih sitnica koje su zanemarive i ne uspijevam bez duga dočekati narednu platu. Jasno mi je da sam za svoj rad potplaćena i zbog toga je to sve tako..matematika je prosta.. ali kada pročitam ovako neke izjave o baš maloj potrošnji ostanem :shock:

koliko potrosis mjeseco? 50-100 km ukupno? :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#25 Re: Kucni budzet mjesecno/godisnje

Post by SmokingMan »

svjezi_ustipak wrote:
mirsek wrote:Ja sam uvjeren da je forumski kolega mislio ili na 20 KM mjesecno ili na 200 KM godisnje samo je napravio lapsus.


kao ti uspijes na fasungu mjesecno dati 300 km? dje zivis? dje se kupas, dje skoljke skupljas?
Nemoguće- :D

20 + KM godišnje na izlaske trošim,ne volim ubijati dosadu drugima,ono da se izađe samo tek tako.Prijateljstvo mora imati svoju hemiju,a ako je nema onda je to samo puko druženje.Iskustvo me uči da sam se u potpunosti ogradio od toga.S vrmena na vrijeme padne ugodna kafa uz kvalitetrno ćaskanje. :thumbup:

Kako ljudi samo prelete preko proste rečenice to je za nepovjerovati. :D
Last edited by SmokingMan on 13/07/2018 11:37, edited 1 time in total.
Post Reply