Ktetik i etnik od imena Sanski Most

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Fratris
Posts: 999
Joined: 07/11/2006 09:10

#1 Ktetik i etnik od imena Sanski Most

Post by Fratris »

Ozbiljno pitam, da ne misli neko da se zezam na racun ljudi iz Sanskog Mosta.

Dakle, koji etnik i ktetik su pravilni? Kako se zove osoba iz Sanskog Mosta? Sanskomostarac? Zvuci mi gramaticki pravilno, ali nezgrapno. Isto tako ako nesto dolazi is Sanskog Mosta, kakav je to ktetik? Sanskomostarski?

Koje rijeci vi u Krajini koristite?
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9241
Joined: 31/03/2007 00:07

#2 Re: Ktetik i etnik od imena Sanski Most

Post by Bosanski_kralj »

Za Sanski Most se u Krajni njačešće kaže jednostavno: Sana. Pa ih s obzirom na to zovemo Sanjani, a kad je nešto njihovo kažemo da je Sansko.
:D
User avatar
Mannequin
Posts: 1316
Joined: 14/07/2009 14:50
Location: FFM

#3 Re: Ktetik i etnik od imena Sanski Most

Post by Mannequin »

Fratris wrote:Ozbiljno pitam, da ne misli neko da se zezam na racun ljudi iz Sanskog Mosta.

Dakle, koji etnik i ktetik su pravilni? Kako se zove osoba iz Sanskog Mosta? Sanskomostarac? Zvuci mi gramaticki pravilno, ali nezgrapno. Isto tako ako nesto dolazi is Sanskog Mosta, kakav je to ktetik? Sanskomostarski?

Koje rijeci vi u Krajini koristite?

LOL xD

pa nije Sanski MostAR pa da gramaticki pravilno zvuci sanskomostarac.! ajde da si rekao sanskomostanac razumjela bih hahah

btw kao sto kralj prije mene rece, mi koristimo izraze Sana (gotovo nikad Sanski Most) i sanjani (ne bih znala kako da uklopim obe rijeci imena grada x))
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#4 Re: Ktetik i etnik od imena Sanski Most

Post by zlata »

Kad se ide

U Sanski Most.....

ide se

NA Sanu. :D
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#5 Re: Ktetik i etnik od imena Sanski Most

Post by BHCluster »

Fratris wrote:Ozbiljno pitam, da ne misli neko da se zezam na racun ljudi iz Sanskog Mosta.

Dakle, koji etnik i ktetik su pravilni? Kako se zove osoba iz Sanskog Mosta? Sanskomostarac? Zvuci mi gramaticki pravilno, ali nezgrapno. Isto tako ako nesto dolazi is Sanskog Mosta, kakav je to ktetik? Sanskomostarski?

Koje rijeci vi u Krajini koristite?
Sanjanin se kaze za osobu iz Sanskog Mosta.
User avatar
ProS
Posts: 675
Joined: 19/09/2004 23:23

#6 Re: Ktetik i etnik od imena Sanski Most

Post by ProS »

aa kako etnik od mjesta srebrenik i srebrenica :? :?
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#7 Re: Ktetik i etnik od imena Sanski Most

Post by zlata »

BHCluster wrote:
Fratris wrote:Ozbiljno pitam, da ne misli neko da se zezam na racun ljudi iz Sanskog Mosta.

Dakle, koji etnik i ktetik su pravilni? Kako se zove osoba iz Sanskog Mosta? Sanskomostarac? Zvuci mi gramaticki pravilno, ali nezgrapno. Isto tako ako nesto dolazi is Sanskog Mosta, kakav je to ktetik? Sanskomostarski?

Koje rijeci vi u Krajini koristite?
Sanjanin se kaze za osobu iz Sanskog Mosta.
To se ti ko'kano *urcis "knjijezevnim" jezikom? :D

Ako vidis ikog sa Sane.....da ti rekne da je "Sanjanin" mo's bit' siguran....da je taj sa Ostrelja....o'so nekamo daleko....na fakultet... :lol:
i zaboravio kako se govori....na Sani. :D
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#8 Re: Ktetik i etnik od imena Sanski Most

Post by zlata »

zlata wrote:
BHCluster wrote:
Fratris wrote:Ozbiljno pitam, da ne misli neko da se zezam na racun ljudi iz Sanskog Mosta.

Dakle, koji etnik i ktetik su pravilni? Kako se zove osoba iz Sanskog Mosta? Sanskomostarac? Zvuci mi gramaticki pravilno, ali nezgrapno. Isto tako ako nesto dolazi is Sanskog Mosta, kakav je to ktetik? Sanskomostarski?

Koje rijeci vi u Krajini koristite?
Sanjanin se kaze za osobu iz Sanskog Mosta.
To se ti ko'kano *urcis "knjijezevnim" jezikom? :D

Ako vidis ikog sa Sane.....da ti rekne da je "Sanjanin" mo's bit' siguran....da je taj sa Ostrelja....o'so nekamo daleko....na fakultet... :lol:
i zaboravio kako se govori....na Sani. :D
Pravi Sanjanin ce ti reci da je...."Sanjan'n"!
Anes23
Posts: 77
Joined: 15/05/2010 18:54
Location: Zeljusa kraj Mostara, kupujem Srpsku imovinu
Contact:

#9 Re: Ktetik i etnik od imena Sanski Most

Post by Anes23 »

Sanjanin.Grad se je za Otomanske vlasti uglavnom zvao Sana.Tek negdje oko 1800 tih godina je napravljen drveni most preko Sane dole,pa je dobio ime Sanski Most.Na podrucju Kljuca bi rekli Saaanjanin, jer vole ljudi da zavijaju dole.No, Kljucani su najbolji, sto se tice zavijanja 8-) :wink: :sax:
User avatar
olensoner
Posts: 1153
Joined: 24/01/2008 19:34

#10 Re: Ktetik i etnik od imena Sanski Most

Post by olensoner »

Jednostavno, Sanjanin ;-)
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#11 Re: Ktetik i etnik od imena Sanski Most

Post by pustopoljina »

mi sa une one sa sane zovemo sanjani.
sanski most- sanjani
bos. novi (mada su u GTRS promijenili ime) - novljani
gdje jos ima sana?
aha- kljucani i prijedorcani :)
Post Reply