Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#1 Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by kockakockica »

Sportski ribolovac iz Viteza: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu, inspekcija ne reaguje


Predsjednik Udruge sportskih ribolovaca Vitez Dragan Jonjić zabilježio je kamerom izlijevanje krvi iz prerađivačkog pogona Bajre u mjestu Dolac kod Travnika u rijeku Lašvu, te snimak podijelio na društvenim mrežama.


Image


Kako je napisao uz video, Jonjić se više puta obraćao inspekciji, ali se na njegove pozive zbog zagađenja rijeke, niko nije odazvao.

- Pošto ne mogu gledati, a nemam kome više prijaviti, ovim putem pitam nadležne inspekcije od općinskog do federalnog nivoa jel vas stid imalo? – napisao je Jonjić.
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#2 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by kockakockica »

MNOGO, MNOGO, zaista maksimalno podrzavam domace kompanije, samo kad vidim ovako nesto nabio bih kompletno rukovodstvo firme u onu cijev. Bio je i video, ali su ga vec izbrisali. Ako imate slicnu vijest, objavite :(
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by drndalo »

Vidjoh ovo danas i slosih se... Mislim znam sta sve takvi pogoni moraju imati od zastite voda, i imaju... Takodjer znam i da te stvari ne koriste, da ih ne bi prljali, pa da se moraju cistiti/odrzavati...

Nisu samo klanice, i benzinske pumpe, i svasta nesta... Dok im se ne naklati neko sa redovnim kaznama po 20-50.000 KM...

Ah da, nismo Svajcarska, samo su nas lozili da cemo biti... :run:
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#4 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by It_is_a_Leclerc »

Industrija mesa je prava ekološka katastrofa. Pogotovo u BiH. Nedavno skandal sa stotinama leševa koji se bez ikakvog sanitarnog nadzora samo bacaju na nekakvu divlju deponiju u USK, sad ovo... Samo je pitanje vremena kad će se pojaviti antraks i slične bolesti.

Generalno govoreći industrija mesa je strašan zagađivač koji nanosi nesagledive štete ljudskog zdravlju i okolini. U etičke i humanističke domene iste ne ulazeći. Moj doprinos u borbi protiv toga je vegeterijanstvo, ali se postavlja pitanje - hoće li iko ikad u ovoj državi biti nadležan za išta, ili čekaju da nas njihovi tajkuni potruju i poubijaju ?!

P.S. Ovaj vlasnike Bajre je onaj SDA-ov "donator" što je prije par godina lažnim deklaracijama i mahinacijama oko mesa, umalo uzrokovao da BIH izgubi višemilionski posao s Turcima oko izvoza mesa. Jednom lopov, uvijek lopov.
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#5 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by Matzan »

Pa nije krv zagađivač vode.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by triconja »

It_is_a_Leclerc wrote:Industrija mesa je prava ekološka katastrofa. Pogotovo u BiH. Nedavno skandal sa stotinama leševa koji se bez ikakvog sanitarnog nadzora samo bacaju na nekakvu divlju deponiju u USK, sad ovo... Samo je pitanje vremena kad će se pojaviti antraks i slične bolesti.

Generalno govoreći industrija mesa je strašan zagađivač koji nanosi nesagledive štete ljudskog zdravlju i okolini. U etičke i humanističke domene iste ne ulazeći. Moj doprinos u borbi protiv toga je vegeterijanstvo, ali se postavlja pitanje - hoće li iko ikad u ovoj državi biti nadležan za išta, ili čekaju da nas njihovi tajkuni potruju i poubijaju ?!

P.S. Ovaj vlasnike Bajre je onaj SDA-ov "donator" što je prije par godina lažnim deklaracijama i mahinacijama oko mesa, umalo uzrokovao da BIH izgubi višemilionski posao s Turcima oko izvoza mesa. Jednom lopov, uvijek lopov.
Domace meso od provjerenih ljudi (sa sela), znaci da se iz njega dimi i da jos refleksi nisu popustili je rjesenje a ne vegeterijanstvo. Bolje je takvo meso jesti jednom sedmicno (ili mjesecno) nego svaki dan ono iz nekakvih pogona koji preradjuju ko zna kakve zivotinje.

Edit: mislim na meso hajvana ne insana, da neko pogresno ne skonta.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#7 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by It_is_a_Leclerc »

triconja wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Industrija mesa je prava ekološka katastrofa. Pogotovo u BiH. Nedavno skandal sa stotinama leševa koji se bez ikakvog sanitarnog nadzora samo bacaju na nekakvu divlju deponiju u USK, sad ovo... Samo je pitanje vremena kad će se pojaviti antraks i slične bolesti.

Generalno govoreći industrija mesa je strašan zagađivač koji nanosi nesagledive štete ljudskog zdravlju i okolini. U etičke i humanističke domene iste ne ulazeći. Moj doprinos u borbi protiv toga je vegeterijanstvo, ali se postavlja pitanje - hoće li iko ikad u ovoj državi biti nadležan za išta, ili čekaju da nas njihovi tajkuni potruju i poubijaju ?!

P.S. Ovaj vlasnike Bajre je onaj SDA-ov "donator" što je prije par godina lažnim deklaracijama i mahinacijama oko mesa, umalo uzrokovao da BIH izgubi višemilionski posao s Turcima oko izvoza mesa. Jednom lopov, uvijek lopov.
Domace meso od provjerenih ljudi (sa sela), znaci da se iz njega dimi i da jos refleksi nisu popustili je rjesenje a ne vegeterijanstvo. Bolje je takvo meso jesti jednom sedmicno (ili mjesecno) nego svaki dan ono iz nekakvih pogona koji preradjuju ko zna kakve zivotinje.
Ok. Gdje se vrši dispozicija leševa i krvi od "domaćih ljudi sa sela" ? Ko kontroliše zdravstvenu ispravnost takvog mesa? Trebam li reći da su upravo "provjereni" ljudi koji su mislili da je inspekcije i kontrole izmislila budala lansirali i brucelozu, i trihinelozu do neslućenih razmjera u BiH.

Industrija mesa je ekološki problem u BiH. Divlje klaonice ili kako ih vi zovete - "provjereni ljudi" su samo dio problema.
Ako inspekcije ne počnu raditi svoj posao, umjesto gore spomenutih bolesti dobit ćemo antraks, pa će biti suza i gorkog kajanja.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#8 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by triconja »

It_is_a_Leclerc wrote:
triconja wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Industrija mesa je prava ekološka katastrofa. Pogotovo u BiH. Nedavno skandal sa stotinama leševa koji se bez ikakvog sanitarnog nadzora samo bacaju na nekakvu divlju deponiju u USK, sad ovo... Samo je pitanje vremena kad će se pojaviti antraks i slične bolesti.

Generalno govoreći industrija mesa je strašan zagađivač koji nanosi nesagledive štete ljudskog zdravlju i okolini. U etičke i humanističke domene iste ne ulazeći. Moj doprinos u borbi protiv toga je vegeterijanstvo, ali se postavlja pitanje - hoće li iko ikad u ovoj državi biti nadležan za išta, ili čekaju da nas njihovi tajkuni potruju i poubijaju ?!

P.S. Ovaj vlasnike Bajre je onaj SDA-ov "donator" što je prije par godina lažnim deklaracijama i mahinacijama oko mesa, umalo uzrokovao da BIH izgubi višemilionski posao s Turcima oko izvoza mesa. Jednom lopov, uvijek lopov.
Domace meso od provjerenih ljudi (sa sela), znaci da se iz njega dimi i da jos refleksi nisu popustili je rjesenje a ne vegeterijanstvo. Bolje je takvo meso jesti jednom sedmicno (ili mjesecno) nego svaki dan ono iz nekakvih pogona koji preradjuju ko zna kakve zivotinje.
Ok. Gdje se vrši dispozicija leševa i krvi od "domaćih ljudi sa sela" ? Ko kontroliše zdravstvenu ispravnost takvog mesa? Trebam li reći da su upravo "provjereni" ljudi koji su mislili da je inspekcije i kontrole izmislila budala lansirali i brucelozu, i trihinelozu do neslućenih razmjera u BiH.

Industrija mesa je ekološki problem u BiH. Divlje klaonice ili kako ih vi zovete - "provjereni ljudi" su samo dio problema.
Ako inspekcije ne počnu raditi svoj posao, umjesto gore spomenutih bolesti dobit ćemo antraks, pa će biti suza i gorkog kajanja.
Moram malo da pojasnim. Znaci imas komsiju koji je sljegao sa sela ili znas nekog sa sela ko ima hajvana onako rekreativno. I dodje nekad vrijeme da treba da se rijesi krave jer ne moze stici ili mu prigusti za pare. Zovne veterinara da pregleda kravu i mesara. Ako veterinar odobri mesar zavrsi posao i dobijes meso. Ako se kasno javis ne dobijes nista jer ode meso ko halva. Naravno citava operacija se zavrsi na nekoj livadi i rijesi se ekoloska katastrofa efikasnije nego u masovnoj preradi.

Edit: ne postoji efikasniji i vise ekoloskiji nacin od ovoga, jedino da se vrsi ubijanje hajvana u laboratoriji u sterilnom okruzenju.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#9 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by vješalica »

Matzan wrote:Pa nije krv zagađivač vode.
u skorije vrijeme nisam gluplju (od beskrajnog niza gluposti koje se pisu) izjavu procitala
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#10 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by JThomas »

u donaciji je snaga.
Naslovnica
Posts: 27901
Joined: 20/03/2013 15:38

#11 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by Naslovnica »

It_is_a_Leclerc wrote:Industrija mesa je prava ekološka katastrofa. Pogotovo u BiH. Nedavno skandal sa stotinama leševa koji se bez ikakvog sanitarnog nadzora samo bacaju na nekakvu divlju deponiju u USK, sad ovo... Samo je pitanje vremena kad će se pojaviti antraks i slične bolesti.

Generalno govoreći industrija mesa je strašan zagađivač koji nanosi nesagledive štete ljudskog zdravlju i okolini. U etičke i humanističke domene iste ne ulazeći. Moj doprinos u borbi protiv toga je vegeterijanstvo, ali se postavlja pitanje - hoće li iko ikad u ovoj državi biti nadležan za išta, ili čekaju da nas njihovi tajkuni potruju i poubijaju ?!

P.S. Ovaj vlasnike Bajre je onaj SDA-ov "donator" što je prije par godina lažnim deklaracijama i mahinacijama oko mesa, umalo uzrokovao da BIH izgubi višemilionski posao s Turcima oko izvoza mesa. Jednom lopov, uvijek lopov.
Svako ko je iole pametan ovog Bajru bi trebalo da je odavno stavio na ignore, pogotovu zbog ovih lopovluka i mahinacija sa mesom za Tursku.
Sramota.
Kod mene su odavno njihovi proizvodi na strogom ignore.
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#12 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by Rugafet »

I ja ih zaobilazim vec odavno...Jos kad ovako nesto procitam, ne znam covjek se jednostavno zapita gdje mi to zivimo
broj dva
Posts: 4545
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#13 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by broj dva »

It_is_a_Leclerc wrote:Industrija mesa je prava ekološka katastrofa. Pogotovo u BiH. Nedavno skandal sa stotinama leševa koji se bez ikakvog sanitarnog nadzora samo bacaju na nekakvu divlju deponiju u USK, sad ovo... Samo je pitanje vremena kad će se pojaviti antraks i slične bolesti.

Generalno govoreći industrija mesa je strašan zagađivač koji nanosi nesagledive štete ljudskog zdravlju i okolini. U etičke i humanističke domene iste ne ulazeći. Moj doprinos u borbi protiv toga je vegeterijanstvo, ali se postavlja pitanje - hoće li iko ikad u ovoj državi biti nadležan za išta, ili čekaju da nas njihovi tajkuni potruju i poubijaju ?!

P.S. Ovaj vlasnike Bajre je onaj SDA-ov "donator" što je prije par godina lažnim deklaracijama i mahinacijama oko mesa, umalo uzrokovao da BIH izgubi višemilionski posao s Turcima oko izvoza mesa. Jednom lopov, uvijek lopov.
---
Jos nisam sreo vegetarijanca koji suti o tome da je vegetarijanac. Vegani su jos gori.
Meso je dio ljudske ishrane, jednostavno. Ko ne zeli, ne mora - ima alternativa, ima izvora proteina, ima dodataka ishrani...ali se nemojte mesozderima u ceif srati.
Inace, ova drzava nema ekoloske svijesti ni trun, nema narod kojem je do toga stalo, nema vlast koja ce nesto da uradi u vezi toga, nema pravosudje koje se u stanju nositi sa kriminalnim zagadjivacima...i sta sada ocekujemo? Dobro pa se vide rjeke od bjele tehnike koja se u njih baca.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#14 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by cyprus »

Matzan wrote:Pa nije krv zagađivač vode.
Pa ne vjerujem :shock:
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#15 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by hhaarree »

Matzan wrote:Pa nije krv zagađivač vode.
:pisnuo: :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#16 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by JThomas »

i ovo "hajd' šta fali". zaviruju kompleksaši i malograđani ljudima u odvode...
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#17 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by wewa »

hajd sta fali. pa nije u tvoje izlio. a i snas'o se. kad zna sebi, i nama ce.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#18 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by It_is_a_Leclerc »

broj dva wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Industrija mesa je prava ekološka katastrofa. Pogotovo u BiH. Nedavno skandal sa stotinama leševa koji se bez ikakvog sanitarnog nadzora samo bacaju na nekakvu divlju deponiju u USK, sad ovo... Samo je pitanje vremena kad će se pojaviti antraks i slične bolesti.

Generalno govoreći industrija mesa je strašan zagađivač koji nanosi nesagledive štete ljudskog zdravlju i okolini. U etičke i humanističke domene iste ne ulazeći. Moj doprinos u borbi protiv toga je vegeterijanstvo, ali se postavlja pitanje - hoće li iko ikad u ovoj državi biti nadležan za išta, ili čekaju da nas njihovi tajkuni potruju i poubijaju ?!

P.S. Ovaj vlasnike Bajre je onaj SDA-ov "donator" što je prije par godina lažnim deklaracijama i mahinacijama oko mesa, umalo uzrokovao da BIH izgubi višemilionski posao s Turcima oko izvoza mesa. Jednom lopov, uvijek lopov.
---
Jos nisam sreo vegetarijanca koji suti o tome da je vegetarijanac. Vegani su jos gori.
Meso je dio ljudske ishrane, jednostavno. Ko ne zeli, ne mora - ima alternativa, ima izvora proteina, ima dodataka ishrani...ali se nemojte mesozderima u ceif srati.
Inace, ova drzava nema ekoloske svijesti ni trun, nema narod kojem je do toga stalo, nema vlast koja ce nesto da uradi u vezi toga, nema pravosudje koje se u stanju nositi sa kriminalnim zagadjivacima...i sta sada ocekujemo? Dobro pa se vide rjeke od bjele tehnike koja se u njih baca.
Brate dragi, što se mene tiče ako ćeš jesti traktorskih guma meni je prosto svejedno. Samo sam govorio da je ekspanzivna industrija hrane, pogotovo životinjskog porijekla, veliki ekološki problem. To nisam rekao ja, već relevantne studije WFO-a i sl.
User avatar
drndalo
Posts: 22805
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#19 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by drndalo »

Najgore od svega je kad sam cuo od kolege kojem je to posao, da svi ovi objekti da bi dobili dozvole moraju imati izgradjeno i placeno postrojenja za prociscavanje otpadnih voda... Samo NECE da ih koriste (neki), da ne bi imali jos i dodatni trosak ciscenja/odrzavanja/potrosnje struje...

Znaci, potrosis par miliona na izgradnju objek(a)ta od cega je par 100.000 trosak postrojenja za zastitu voda... I onda zbog ustede ranga 5000 godisnje ne koristis to postrojenje od npr. 200-300.000, a prometa i para imas par miliona godisnje...?! Pa majku mu ubijem sto ih ne abortira na vrijeme sviju !
User avatar
Truba
Posts: 81667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by Truba »

nadležne institucije imaju fajl o BAJRI

ne zna se ko koči upad

ali ja više ne jedem bajru

pisao sam o tome već
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#21 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by hhaarree »

haj sta fali ba ribe svakako vole da "udahnu" krvnih zrncadi jer im pospjesuje apsorpciju kisika u skrgama. Pa i malo prezalogaje komadica mesa i dobro im dodje. ne brinite se, life finds a way :oops: :mrgreen:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#22 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by animals »

U rijeku Lasvu i prije rata se bacao otpad..
od zivotinjski leseva do kanalizacije iz farmi krava..
otpad iz sibicare ili bolnica..
pa ja znam kao djeca nismo se smjeli vise kupati,
koliko je bilo zagadjeno...
a ti mesari i klaonice su posebna prica..
mnogi su kosti i ostatke bacali pored puta jednostavno..
govorim o manjim mesarima..toliko o svijesti ljudi u BIH..
samo da nije u mome selu, u susjedno se smije baciti..
a posebna prica su ovi forumasi sto ovo opravdavaju..
bolesno..
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#23 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by O'zone »

Lako se to riješi a posebno jer je vlasnik kompanije ppk...bojkot proizvoda. Ja i onako ne kupujem od njih ništa nakon one afere sa izvozom mesa u Tursku gdje je radi svojih sitničarskih interesa i lopovluka umalo zajebao kompletnu mesoprerađivačku industriju u BiH. Bilo mi je iskreno pravo krivo jer sam gotivio stvari koji oni proizvode od pašteta preko salama i sudžuka ali eto imam i ja principe.
Hendrix
Posts: 4104
Joined: 27/02/2004 00:00

#24 Re: Krv iz pogona Bajre izlijeva se u Lašvu,inspekcija ne reaguje

Post by Hendrix »

|U vezi ovog zdravog mesa od lokalnih likova koji kao uzgajaju prirodno...tako je i moja stara kupovala na pijaci od covjeka i zene organsko povrce, ljudi uzgajaju u basti svojoj u Rakovici, ma ono ljepota. Ispricaju se s njom svaki put, sve objasne kako uzgajaju ma ono...prijatelji kucni skoro postali.

Dok ih nismo vidjeli jednom na HecoProm pijaci kako kupuju naveliko povrce i tuse kao iz svoje baste. Ne vjerujem ba nikome u ovoj drzavi, ama bas nikome.
Post Reply