Kroz Bihac...

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#26 Re: Kroz Bihac...

Post by Kralj Tvrtko I. »

sta ima Biscani...jel snijeg otopio :D

kazu strahota je bilo..ajd eto doslo vam sunce :razz:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58432
Joined: 03/08/2010 19:04

#27 Re: Kroz Bihac...

Post by kakavdanakneiskustvu »

zna li ko je li istina da su u unsko-sanskom kantonu vlasti donijele odluku da građani koji imaju dugovanja prema komunalnim preduzećima ne mogu registrovati vozilo ili zamijeniti v. dozvolu,načuo sam nešto o tome ali ne vjerujem da je istina?
User avatar
Onyxia
Posts: 31
Joined: 26/04/2013 12:20

#28 Re: Kroz Bihac...

Post by Onyxia »

kakavdanakneiskustvu wrote:zna li ko je li istina da su u unsko-sanskom kantonu vlasti donijele odluku da građani koji imaju dugovanja prema komunalnim preduzećima ne mogu registrovati vozilo ili zamijeniti v. dozvolu,načuo sam nešto o tome ali ne vjerujem da je istina?

Stara vijest :D
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#29 Re: Kroz Bihac...

Post by Ridjobrki »

Reče mi policajac jedan da je u zadnjih godinu dana prikupljeno 3 miliona KM od onih silnih stacionarnih radara i da će sad cijelo ljeto češljati i zaustavljati vozila sa stranim tablicama da provjere jel' ih neđe uslikalo il nije i odmah naplaćivati kazne na licu mjesta. Znači harač tipa najbrutalniji - cestovno razbojništvo!
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58432
Joined: 03/08/2010 19:04

#30 Re: Kroz Bihac...

Post by kakavdanakneiskustvu »

Onyxia wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:zna li ko je li istina da su u unsko-sanskom kantonu vlasti donijele odluku da građani koji imaju dugovanja prema komunalnim preduzećima ne mogu registrovati vozilo ili zamijeniti v. dozvolu,načuo sam nešto o tome ali ne vjerujem da je istina?

Stara vijest :D



hvala,nisam vjerovao da je ovo istina,čudno,vrlo čudna stvar
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58432
Joined: 03/08/2010 19:04

#31 Re: Kroz Bihac...

Post by kakavdanakneiskustvu »

Ridjobrki wrote:Reče mi policajac jedan da je u zadnjih godinu dana prikupljeno 3 miliona KM od onih silnih stacionarnih radara i da će sad cijelo ljeto češljati i zaustavljati vozila sa stranim tablicama da provjere jel' ih neđe uslikalo il nije i odmah naplaćivati kazne na licu mjesta. Znači harač tipa najbrutalniji - cestovno razbojništvo!



a zašto ne naplatiti kaznu od stranog državljanina?
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#32 Re: Kroz Bihac...

Post by Chloe »

kakavdanakneiskustvu wrote:zna li ko je li istina da su u unsko-sanskom kantonu vlasti donijele odluku da građani koji imaju dugovanja prema komunalnim preduzećima ne mogu registrovati vozilo ili zamijeniti v. dozvolu,načuo sam nešto o tome ali ne vjerujem da je istina?
Istina. Već duuuuugo se primjenjuje.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#33 Re: Kroz Bihac...

Post by Chloe »

Ridjobrki wrote:Reče mi policajac jedan da je u zadnjih godinu dana prikupljeno 3 miliona KM od onih silnih stacionarnih radara i da će sad cijelo ljeto češljati i zaustavljati vozila sa stranim tablicama da provjere jel' ih neđe uslikalo il nije i odmah naplaćivati kazne na licu mjesta. Znači harač tipa najbrutalniji - cestovno razbojništvo!
Ako se pridržavaju pravila, neće ih biti u bazama/evidencijama i nema harača. :D
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#34 Re: Kroz Bihac...

Post by Ridjobrki »

kakavdanakneiskustvu wrote: a zašto ne naplatiti kaznu od stranog državljanina?
Jer je jedno kad te uslika u Švici pa ti pošalje elegantno pisamce sa kaznom na adresu u Nürnberg a drugo kad pođeš neni u Jajce, uđeš na Izačiću i voziš čak i poštujući ograničenje ali te bez obzira na sve zaustavi na Kamenici, pa u Bihaću, pa u Ripču, pa u Petrovcu, pa u Pudinom Hanu, pa u Velečevu jer MUP ima nalog da sprovede harač. Nije problem što stranac plaća kaznu, problem je što si sa stranim tablicama već označen kao meta za policiju i što to uzrokuje nebrojene neprijatnosti ljudima.

@kladušanka (čuj kladušanka... nije kladušČanka? :D ): postoji samo jedan način da se sazna jesi li vozio po pravilima ili nisi a to je da te zaustavi. O tom ja pričam, o gnjavaži ljudi i očekivanom teroru prašinara. Čak i da te ne nađu u bazi podataka o prekoračenju brzine naći će pojas, prvu pomoć ili nešto da oderu ljude. To nema veze sa sigurnošću u prometu, to je harač i pljačka.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#35 Re: Kroz Bihac...

Post by Chloe »

Ridjobrki wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote: a zašto ne naplatiti kaznu od stranog državljanina?
Jer je jedno kad te uslika u Švici pa ti pošalje elegantno pisamce sa kaznom na adresu u Nürnberg a drugo kad pođeš neni u Jajce, uđeš na Izačiću i voziš čak i poštujući ograničenje ali te bez obzira na sve zaustavi na Kamenici, pa u Bihaću, pa u Ripču, pa u Petrovcu, pa u Pudinom Hanu, pa u Velečevu jer MUP ima nalog da sprovede harač. Nije problem što stranac plaća kaznu, problem je što si sa stranim tablicama već označen kao meta za policiju i što to uzrokuje nebrojene neprijatnosti ljudima.

@kladušanka (čuj kladušanka... nije kladušČanka? :D ): postoji samo jedan način da se sazna jesi li vozio po pravilima ili nisi a to je da te zaustavi. O tom ja pričam, o gnjavaži ljudi i očekivanom teroru prašinara. Čak i da te ne nađu u bazi podataka o prekoračenju brzine naći će pojas, prvu pomoć ili nešto da oderu ljude. To nema veze sa sigurnošću u prometu, to je harač i pljačka.
Da, Kladušanka :D

Koliko je meni poznato taj problem bi se trebao rješavati na granici, unosom tabli u računar, jedino ako tu postoje prepreke pa su se odlučili za taj "kaubojski" način.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58432
Joined: 03/08/2010 19:04

#36 Re: Kroz Bihac...

Post by kakavdanakneiskustvu »

kladusanka wrote:
Ridjobrki wrote:Reče mi policajac jedan da je u zadnjih godinu dana prikupljeno 3 miliona KM od onih silnih stacionarnih radara i da će sad cijelo ljeto češljati i zaustavljati vozila sa stranim tablicama da provjere jel' ih neđe uslikalo il nije i odmah naplaćivati kazne na licu mjesta. Znači harač tipa najbrutalniji - cestovno razbojništvo!
Ako se pridržavaju pravila, neće ih biti u bazama/evidencijama i nema harača. :D



:thumbup:


kratko,jasno
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58432
Joined: 03/08/2010 19:04

#37 Re: Kroz Bihac...

Post by kakavdanakneiskustvu »

Ridjobrki wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote: a zašto ne naplatiti kaznu od stranog državljanina?
Jer je jedno kad te uslika u Švici pa ti pošalje elegantno pisamce sa kaznom na adresu u Nürnberg a drugo kad pođeš neni u Jajce, uđeš na Izačiću i voziš čak i poštujući ograničenje ali te bez obzira na sve zaustavi na Kamenici, pa u Bihaću, pa u Ripču, pa u Petrovcu, pa u Pudinom Hanu, pa u Velečevu jer MUP ima nalog da sprovede harač. Nije problem što stranac plaća kaznu, problem je što si sa stranim tablicama već označen kao meta za policiju i što to uzrokuje nebrojene neprijatnosti ljudima.

@kladušanka (čuj kladušanka... nije kladušČanka? :D ): postoji samo jedan način da se sazna jesi li vozio po pravilima ili nisi a to je da te zaustavi. O tom ja pričam, o gnjavaži ljudi i očekivanom teroru prašinara. Čak i da te ne nađu u bazi podataka o prekoračenju brzine naći će pojas, prvu pomoć ili nešto da oderu ljude. To nema veze sa sigurnošću u prometu, to je harač i pljačka.

pa ne može nekom iz švice ko je došao u posjetu nani policija poslati elegantno pisamce jer ta osoba živi u drugoj državi i policajac ne zna njegovu adresu,čak i da zna koja korist

ne postoji baza podataka za strane državljane,kako naša policija može znati ko je vlasnik vozila iz austrije?

nije deranje ljudi kad ne poštuju propise,to je kažnjavanje onih koji ne poštuju propise
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58432
Joined: 03/08/2010 19:04

#38 Re: Kroz Bihac...

Post by kakavdanakneiskustvu »

kladusanka wrote:
Ridjobrki wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote: a zašto ne naplatiti kaznu od stranog državljanina?
Jer je jedno kad te uslika u Švici pa ti pošalje elegantno pisamce sa kaznom na adresu u Nürnberg a drugo kad pođeš neni u Jajce, uđeš na Izačiću i voziš čak i poštujući ograničenje ali te bez obzira na sve zaustavi na Kamenici, pa u Bihaću, pa u Ripču, pa u Petrovcu, pa u Pudinom Hanu, pa u Velečevu jer MUP ima nalog da sprovede harač. Nije problem što stranac plaća kaznu, problem je što si sa stranim tablicama već označen kao meta za policiju i što to uzrokuje nebrojene neprijatnosti ljudima.

@kladušanka (čuj kladušanka... nije kladušČanka? :D ): postoji samo jedan način da se sazna jesi li vozio po pravilima ili nisi a to je da te zaustavi. O tom ja pričam, o gnjavaži ljudi i očekivanom teroru prašinara. Čak i da te ne nađu u bazi podataka o prekoračenju brzine naći će pojas, prvu pomoć ili nešto da oderu ljude. To nema veze sa sigurnošću u prometu, to je harač i pljačka.
Da, Kladušanka :D

Koliko je meni poznato taj problem bi se trebao rješavati na granici, unosom tabli u računar, jedino ako tu postoje prepreke pa su se odlučili za taj "kaubojski" način.


rješava se na taj način ali i ako policija zaustavi stranog državljanina za kojeg se ispostavi da je napravio prekršaj
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#39 Re: Kroz Bihac...

Post by Ridjobrki »

kakavdanakneiskustvu wrote: pa ne može nekom iz švice ko je došao u posjetu nani policija poslati elegantno pisamce jer ta osoba živi u drugoj državi i policajac ne zna njegovu adresu,čak i da zna koja korist

ne postoji baza podataka za strane državljane,kako naša policija može znati ko je vlasnik vozila iz austrije?

nije deranje ljudi kad ne poštuju propise,to je kažnjavanje onih koji ne poštuju propise

Ne razumijem gdje se ne razumijemo... Recimo Švica i Njemačka su integrisane u jedinstven sistem kontrole i ako te radar "uslika" u Baselu kazna ti stigne na adresu u Leipzig. Jel' u 21. stoljeću toliki problem uvezati se u sistem sa ostatkom Europe ako već pokušavaš izigravati državu?

I ja ne govorim o kažnjavanju ili nekažnjavanju prekršaja - svaki prekršaj treba kazniti ali stvar je u tome da je u USK nakrcalo radara na svakom koraku i da su ponegdje ta ograničenja van pameti, u Petrovcu su stavili jedan kod Doma zdravlja na vrh uspona na ograničenje 40 km/h i slika preko 50 km/h što znači da ako normalno trećom brzinom uziđeš uz to brdo uslikaće te ako je aktivan. Na M-5 im je drugi i slika na 61 km/h a ravnica pukla...... Ne velim da treba jurcati ali bar ta ograničenja treba preispitati. Nema razloga da se na tom mjestu ne vozi 70, ama baš nikakvog, niti je crna tačka, niti je nepregledno, niti su kuće uz cestu... Tako da su ta ograničenja i ti radari ustvari samo način za prikupljanje harača - sigurnost prometa sa tim nema ama baš nikakve veze.

Znači, faktički su vozačima postavljene zamke i onda stranci dok prođu kroz kanton ima bar dvaput da fasuju. OK, u takvim uvjetima nek i fasuju jer su prekršili važeći propis kako god on loš bio ali ovo u praksi znači da će lešinari u uniformama auta sa stranim tablama zaustavljati na svakom koraku uz puno opravdanje (ko da ih i dosad nisu imali na piku) i zamisli da dođeš iz Švedske na odmor na mjesec dana i koliko će te puta kontrolisati! Pa da si pljačkaš banke ne bi te toliko policija ganjala i kontrolisala! O tom ja pričam. A to za kontrolu na granici - jeste i nije. Da, kontrolisaće oni po izlasku ali nema u MUP USK tog policajca koji će mirno puštati bauštelca da se voza a može ga gnjaviti kako hoće.

Za kraj, nakon što se nakupilo 3 MILIONA KM od ovakvih kazni premijer Hamdo je pred dosta svjedoka rekao: "Jeb'o ekonomiju i privredu, ovdje su pare." Pametnome dosta...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58432
Joined: 03/08/2010 19:04

#40 Re: Kroz Bihac...

Post by kakavdanakneiskustvu »

Ridjobrki wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote: pa ne može nekom iz švice ko je došao u posjetu nani policija poslati elegantno pisamce jer ta osoba živi u drugoj državi i policajac ne zna njegovu adresu,čak i da zna koja korist

ne postoji baza podataka za strane državljane,kako naša policija može znati ko je vlasnik vozila iz austrije?

nije deranje ljudi kad ne poštuju propise,to je kažnjavanje onih koji ne poštuju propise

Ne razumijem gdje se ne razumijemo... Recimo Švica i Njemačka su integrisane u jedinstven sistem kontrole i ako te radar "uslika" u Baselu kazna ti stigne na adresu u Leipzig. Jel' u 21. stoljeću toliki problem uvezati se u sistem sa ostatkom Europe ako već pokušavaš izigravati državu?

I ja ne govorim o kažnjavanju ili nekažnjavanju prekršaja - svaki prekršaj treba kazniti ali stvar je u tome da je u USK nakrcalo radara na svakom koraku i da su ponegdje ta ograničenja van pameti, u Petrovcu su stavili jedan kod Doma zdravlja na vrh uspona na ograničenje 40 km/h i slika preko 50 km/h što znači da ako normalno trećom brzinom uziđeš uz to brdo uslikaće te ako je aktivan. Na M-5 im je drugi i slika na 61 km/h a ravnica pukla...... Ne velim da treba jurcati ali bar ta ograničenja treba preispitati. Nema razloga da se na tom mjestu ne vozi 70, ama baš nikakvog, niti je crna tačka, niti je nepregledno, niti su kuće uz cestu... Tako da su ta ograničenja i ti radari ustvari samo način za prikupljanje harača - sigurnost prometa sa tim nema ama baš nikakve veze.

Znači, faktički su vozačima postavljene zamke i onda stranci dok prođu kroz kanton ima bar dvaput da fasuju. OK, u takvim uvjetima nek i fasuju jer su prekršili važeći propis kako god on loš bio ali ovo u praksi znači da će lešinari u uniformama auta sa stranim tablama zaustavljati na svakom koraku uz puno opravdanje (ko da ih i dosad nisu imali na piku) i zamisli da dođeš iz Švedske na odmor na mjesec dana i koliko će te puta kontrolisati! Pa da si pljačkaš banke ne bi te toliko policija ganjala i kontrolisala! O tom ja pričam. A to za kontrolu na granici - jeste i nije. Da, kontrolisaće oni po izlasku ali nema u MUP USK tog policajca koji će mirno puštati bauštelca da se voza a može ga gnjaviti kako hoće.

Za kraj, nakon što se nakupilo 3 MILIONA KM od ovakvih kazni premijer Hamdo je pred dosta svjedoka rekao: "Jeb'o ekonomiju i privredu, ovdje su pare." Pametnome dosta...



oni žive u europskoj uniji,mi ne,smiješno je i pomisliti da naša policija ima uvid u registracije vozila,lične karte,pasoše drugih država,i nije samo do uvezivanja u te sisteme nego i do plaćanja poštarine za svaku pošiljku koju bi tad MUP morao plaćati npr. za island ili norvešku


o tome koliko gdje ima radara ja ne bih
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#41 Re: Kroz Bihac...

Post by Chloe »

Šta misliš koliko para su "zaradili" pojedinci koji su radili sa radarima, pojedinci koji su imali mogućnost "da srede" te kazne, ako su ovi stacionirani radari za manje od godinu donijeli toliko para?

Mi u Kladuši imamo 4 kućišta za jedan radar. Na lokalnoj radio stanici bude obavještenje gdje se radar nalazi. Stanje na cestama je bolje nego prije, hajvana je bilo i biti će, ali imamo problem sa vozilama na stranim tablama jer se osjećaju zaštićeno, posebno su opasni vozači sa slovenskim tablama, i to treba rješavati.
Naš narod se sad čuva, pažljivije se vozi, polazim od sebe, određene relacije na kojima sam rado pritiskala gas "malo više" sad je u skladu sa ograničenjima, jer i pored njihovih obavještenja ne znam gdje me radar čeka. :D

p.s. Nisam fan Hamdije Lipovače,ali ne uzimam sve zdravo za gotovo, ne-ne kad su naši političari u pitanju, ovamo je haos. Inače, situacija na USK ne ide u prilog Hamdiji, pa je njegov komentar mogao biti iskren, ali je mogla biti i šala, koju su svjedoci jedva dočekali.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#42 Re: Kroz Bihac...

Post by Ridjobrki »

Znači, ako sam dobro shvatio, loše rješenje je ok jer je i prije bilo loše?

Najprije, pojedinci koji su radili sa radarima nisu mogli uzeti tolike pare jer jednostavno fizički nisu mogli naslikati i nazaustavljati toliko vozila koliko ih sada radar slika. Ne mogu se stići obraditi sve kazne koliko ih ima a to bi bilo ok da je u pitanju sigurnost prometa ali nije - to je harač! Postavljeni su radari na mjestima gdje jednostavno mogu donijeti najviše para. Nema smisla da se kroz Velečevo kraj džamije i osnovne škole vozi 60 km/h a kraj Petrovca 50 ali je to tako jer paše budžetu i ne isplati se to preispitivati. Ja sam izričito protiv jurcanja i ugrožavanja sigurnosti ali sam i za komotan i normalan prolaz kroz kanton bez maltretiranja, samo o tome govorim.

Igrom slučaja ja upravljam vozilom sa stranim registarskim oznakama i znam kako je to, pa to je maderfaking magnet za muriju! I prije je bilo tako a sad će biti još gore i to je niđe veze. OK ako kršim propis nek me zaustavljaju i kazne ali znam tačno gdje su radari i pazim, znam i gdje su patrole najčešće i uvijek tuda vozim naročito oprezno (nećeš vala na Medenom Polju paziti na brzinu gdje nema žive duše a fina cesta, kroz naseljeno mjesto paziš zbog sebe i drugih a ne zbog policije), pojas uvijek vežem iz navike i kad samo do prodavnice idem, svjetla su uvijek upaljena ali, brale, nema nego te zaustaviti i sve češljati. Znači sve si ispoštovao, sve je u redu ali te zaustave i onda vade onaj dlanovnik i provjeravaju da se nije šta ufatilo i tako iz sedmice u sedmicu. Pa to je maltretiranje živo, u Ključu me već znaju i počeli me puštati nakon što su me jedno pet puta ista dvojica zaustavili.

A Hamdija je priča za sebe, znam ga ja dobro, i njega i njegove igrače i nikad ništa ne pričam ako nisam 100% siguran...
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#43 Re: Kroz Bihac...

Post by Chloe »

Ridjobrki wrote:Znači, ako sam dobro shvatio, loše rješenje je ok jer je i prije bilo loše?

Najprije, pojedinci koji su radili sa radarima nisu mogli uzeti tolike pare jer jednostavno fizički nisu mogli naslikati i nazaustavljati toliko vozila koliko ih sada radar slika. Ne mogu se stići obraditi sve kazne koliko ih ima a to bi bilo ok da je u pitanju sigurnost prometa ali nije - to je harač! Postavljeni su radari na mjestima gdje jednostavno mogu donijeti najviše para. Nema smisla da se kroz Velečevo kraj džamije i osnovne škole vozi 60 km/h a kraj Petrovca 50 ali je to tako jer paše budžetu i ne isplati se to preispitivati. Ja sam izričito protiv jurcanja i ugrožavanja sigurnosti ali sam i za komotan i normalan prolaz kroz kanton bez maltretiranja, samo o tome govorim.

Igrom slučaja ja upravljam vozilom sa stranim registarskim oznakama i znam kako je to, pa to je maderfaking magnet za muriju! I prije je bilo tako a sad će biti još gore i to je niđe veze. OK ako kršim propis nek me zaustavljaju i kazne ali znam tačno gdje su radari i pazim, znam i gdje su patrole najčešće i uvijek tuda vozim naročito oprezno (nećeš vala na Medenom Polju paziti na brzinu gdje nema žive duše a fina cesta, kroz naseljeno mjesto paziš zbog sebe i drugih a ne zbog policije), pojas uvijek vežem iz navike i kad samo do prodavnice idem, svjetla su uvijek upaljena ali, brale, nema nego te zaustaviti i sve češljati. Znači sve si ispoštovao, sve je u redu ali te zaustave i onda vade onaj dlanovnik i provjeravaju da se nije šta ufatilo i tako iz sedmice u sedmicu. Pa to je maltretiranje živo, u Ključu me već znaju i počeli me puštati nakon što su me jedno pet puta ista dvojica zaustavili.

A Hamdija je priča za sebe, znam ga ja dobro, i njega i njegove igrače i nikad ništa ne pričam ako nisam 100% siguran...
Svaka općina tj. policijska stanica je davala prijedloge o lokacijama radara, ograničenja se rade u saradnji policije i nadležnog općinskog sektora, i većina građana je uglavnom zadovoljna lokacijama radara. Tri su u blizini škola, gdje je bilo divljanja, odnosno saobraćajnih nezgoda i nesreća sa povrjeđenim i poginulim licima, jedino četvrta lokacija nije neki izbor, ali pokriva četvrti dio čaršije tj. ulaz - izlaz. Za druge općine ne znam kojim kriterijem su odlučivali lokacije za radare.

Ne može ovo biti lošije od policajca koji iskače iza grma sa radarom. To je bio biznis, tvrdim.
Ostalo tj. maltretiranje je do policije. Ne stoji njima u nalogu da trebaju zaustavljati strane table. Da sam ja na tvome mjestu, pribilježila bih sve kontrole (neugodnosti) koje prođem na određenoj relaciji i brojeve znački policajaca i žalila se. Drugi neka slijede tvoj primjer, možda se desi nešto na bolje. :)
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#44 Re: Kroz Bihac...

Post by Ridjobrki »

kladusanka wrote: Ne može ovo biti lošije od policajca koji iskače iza grma sa radarom. To je bio biznis, tvrdim.
Ostalo tj. maltretiranje je do policije. Ne stoji njima u nalogu da trebaju zaustavljati strane table. Da sam ja na tvome mjestu, pribilježila bih sve kontrole (neugodnosti) koje prođem na određenoj relaciji i brojeve znački policajaca i žalila se. Drugi neka slijede tvoj primjer, možda se desi nešto na bolje. :)
Shvatam te i u principu se slažem s tobom ali ima i drugih aspekata koje treba sagledati. Npr, policajac i dalje skače iz grma samo što ih je manje sa radarima ali više kontrolišu druge izvore zarade kao što su pojas, svjetla i slično. Jeste to bio biznis i biće biznis dok god nam je društvo ovakvo kakvo je i dok god se policajcima ne doskoči na sistematičan način - koliko čujem Hrvatska je uvela da se plaćanjem na licu mjesta plaća samo 50% kazne i tako fino policajcima uzela ono "da prepolovimo" iz ruku. I tu su milioni. :D

Kad je ovo konkretno maltretiranje u pitanju ja nemam šta prijaviti osim da momci savjesno rade svoj posao. Zaustave te, pregledaju dokumenta, postave pokoje pitanje, provjere onaj dlanovnik, popričamo malo, pozdravimo se i nastavim dalje. Neugodnost je ta da me bezveze zaustavljaju i smaraju i to je neugodno, kao da si označen majka mu stara. Zamisli da svaki put kad izlaziš iz marketa moraš pokazivati račun jer se pretpostavlja da si nešto ukrao - jedino ti sa tim mogu to uporediti. I sad zamisli da dođeš kući u Bosnu na odmor, odvojio si za to budžet, potrošićeš ovdje lovu i još te tako svaki dan handre.

Nije okej nikako, mora se misliti na dijasporu i malo drugačije nego samo na način kako da se što bolje od njih ogrebemo i iskoristimo ih ovdje. Ima i boljih načina da se dijaspora iskoristi od ovih kratkoročnih i pljačkaških.
User avatar
Lacrosse
Posts: 319
Joined: 13/07/2012 13:05

#45 Re: Kroz Bihac...

Post by Lacrosse »

Da li bi ti da policija radi svoj posao ili da ne radi svoj posao.
Za mene ko god dolazi u Bosnu svojim autom treba da se parkira u Karlovcu, na jedan autobusi i hajde kuci.
Sta ces iz Slovenije i Austrije daviti i gnjaviti domaci populus svojim vozilima.
Ha ja, a ko hoce da vozi se, neka placa kazne.
Voziti automobil je kao nagradna igra.
Nekad osvojis glavni zgoditak.
Nekad dobro prodjes.
Sve ce narodi nauciti gdje su ti radari jer ne mogu ih oni nakupovati koliko ce ljudi da ih nanjusi.
Hvala bogu pa nemamo 1000 km autoputa vec dva puta, u grad, i iz grada.
A sad, sto to nema smisla, koliko tebi ima smisla da ja koji sam otisao iz BiH s 18 godina kad dodjem moram ici u ured za strance da prijavim svoj boravak u BiH jer dolazim na Americkom pasos, bez te potvrde kad izlazim ako me pitaju gdje sam bio, ne mogu reci kod svojih, pa mi mogu napisati kaznu da se nisam prijavio. I tako dodjes u svoju drzavu a na granici kazu ti da si Amer i turist, iako ces biti kod svojih. To su debilizmi banana drzave.
A ta zaustavljana vjerovatno su tu jer imas gro ljudi koji dodju iz vana i jebe im se, ne moze im niko uci u trag, strane table, strani pasos, raspalis 300 na sat, kako ce ti naplatiti kaznu? Odkud u BiH znaju da je Svedska tablica volva na ime ovog gradjanina i ako je, odkud znaju da je on bio za volanom a ne njegov neki rodjak iz Bosne koji je uzeo auto da provoza. Jednostavno nemaju sistem a investirali su dosta love i kontali da mogu samo ljudima da salju razglednice i skupljaju pare, e pa treba to i naplatiti a to sto ce oni zaustavljati svako trece auto, hoce prvi dan, drugi dan, pet dan slabije vec.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#47 Re: Kroz Bihac...

Post by Ridjobrki »

Koji mozgovi... I de ih ti žali kad izginu... :-) :-) :-)

Glede radara, jednom za sva vremena ukratko da formulišem svoj stav i neću više daviti: kad me uhvatiš da kršim propis zaustavi me, kazni me. Ako nemam svezan pojas zaustavi me, upozori me, kazni me, radi šta hoćeš. Ako prekoračim brzinu, ne upalim svjetla, pređem punu liniju, prođem kroz crveno, oduzmem prednost, ne pustim pješaka - kazni me i bez riječi prihvatam. Ono što ne mogu je da kad u potpunosti poštujem propise budem meta policije jer imam drugačija slova i brojeve na autu. I na sudu, kad se protiv tebe vodi krivični postupak postoji neka presumpcija nevinosti gdje treba dokazati krivicu a ovdje u prometu te smatraju krivim i gnjave te i smaraju da bi dokazali da si možda i nevin. To je to i ništa više ali nismo mi u Krajini džaba bili i ostali divlji Zapad...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58432
Joined: 03/08/2010 19:04

#48 Re: Kroz Bihac...

Post by kakavdanakneiskustvu »

Ridjobrki wrote:Koji mozgovi... I de ih ti žali kad izginu... :-) :-) :-)

Glede radara, jednom za sva vremena ukratko da formulišem svoj stav i neću više daviti: kad me uhvatiš da kršim propis zaustavi me, kazni me. Ako nemam svezan pojas zaustavi me, upozori me, kazni me, radi šta hoćeš. Ako prekoračim brzinu, ne upalim svjetla, pređem punu liniju, prođem kroz crveno, oduzmem prednost, ne pustim pješaka - kazni me i bez riječi prihvatam. Ono što ne mogu je da kad u potpunosti poštujem propise budem meta policije jer imam drugačija slova i brojeve na autu. I na sudu, kad se protiv tebe vodi krivični postupak postoji neka presumpcija nevinosti gdje treba dokazati krivicu a ovdje u prometu te smatraju krivim i gnjave te i smaraju da bi dokazali da si možda i nevin. To je to i ništa više ali nismo mi u Krajini džaba bili i ostali divlji Zapad...


otkud policajac zna da nisi prekršio propis dok te ne zaustavi,možda nemaš zimsku opremu a ne može to utvditi dok te ne zaustavi
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#49 Re: Kroz Bihac...

Post by Ridjobrki »

:facepalm:

Stvarno odustajem od razmjene mišljenje s tobom, ti mora da si policajac koliko brzo kontaš stvari i koliko podržavaš smaranje građana...

1. Kako supermarket zna da nisi šta ukrao ako te ne pretresu na izlazu? Pretpostavlja se da nisi kršio propise dok god NEŠTO na to ne ukazuje. U ovom slučaju to kazuju strane pločice što ti je transparentna diskriminacija. Šta je sljedeće, pretresanje svakog Roma na izlasku iz dućana - možda je nešto ukrao a ne možeš ga kasnije uhvatiti jer ne znaš ima li dokumente?

2. Za zimsku opremu je jasno - i površnim pregledom je to lako ustanoviti ali ni za to ne gnjave stalno i pogotovo ne gnjave samo jednu ciljnu skupinu. Ključna stvar je lešinarsko izdvajanje auta sa stranim tablama jer se od bauštelca uvijek može nešto iskamčiti.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#50 Re: Kroz Bihac...

Post by Danguba »

Sto se tice radara, njih najvise ima na prostoru USK. Neka radara. Preventivno utjecu na disciplinu ucesnika u saobracaju ali problem je sto to za strane drzavljane nije dobro regulisano.

Ja sam u decembru uslikan negdje na podrucju USK. Ok nisam se prdrzavao ogranicenja i spreman sam da snosim sankcije. Nakon sedam dana zaustavlja me policija i gledaju nesto u mob. Pitam ih sta rade a on mi kaze da provjeravaju da nisam duzan kakvih kazni. Ocekujem ovu sa radara ali mi rece da nema nista i sretan put. Na izlazu skeniraju pasos, vrate i opet sretan put. E sada, ja to auto prodao nekom cazinjaninu i on dodje na odmor a oni nadju moje tablice (tablice su na autu od prve registracije do reciklaze). On nema blage veze o mojim podacima jer se kupoprodaja zavrsava vrlo jednostavno na postanskom salteru. Hoce li on platiti kaznu za moj prekrsaj a nema ama bas nikakav podatak od koga je kupio auto (i da ima, hoce li mi poslati kaznu na kucnu adresu i na koju?). Uzmimo obrnuto da sam ja kupio auto od naseg zemljaka i sada mene policija maltretira oko nekih kazni na tim tablicama.
Nista to jos nije ustrojeno a hoce para. Svako auto ima svoje tablice a vlasnici se mijenjaju. Kao sto rece @Brko, u zemljama EU i Svice to je ustrojeno preko baze podataka. Ako nisi ti vozio molimo vas da nam dostavite ime onoga ko je upravljao vozilom toga dana i na tom mjestu.Kraj. Prosto i jednostavno.

Sada sam bio dole za Prvi maj i ocekivao sam kaznu ali mi niko ne rece (ni na granici niti kada su me rutinski kontrolisali) da me se tereti zbog nekog prekrsaja (a 100% me flicnula kamera). Kada ustrojite evidenciju slobodno na moju adresu prebivalista posaljite kaznu a ne da strahujem hoce li me ili nece svaki put zaustaviti policija da provjeravaju.
Post Reply