Krovni nosači i koferi - proizvođači i iskustva

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Hamzza
Posts: 154
Joined: 25/11/2011 09:34

#1 Krovni nosači i koferi - proizvođači i iskustva

Post by Hamzza »

Tražio sam teme na ovom forumu o krovnim nosačima raznih vrsta, kao i krovnim koferima za vozila, ali nisam našao ništa pametno.
Stoga, napravio sam novu temu.

Pošto sam u postupku nabavke ove opreme za svoje vozilo, zanimaju me tuđa iskustva sa proizvođačima, modelima, praktičnostima i nepraktičnostima, izvedbama kačenja i stezanja i sl.


1.
Koliko sam uvidio, Thule je na ovim prostorima za ovu vrstu opreme neka kultna marka kao i Folcvagen za vozila. Međutim, cijene nove Thule-ove opreme su džet-setovske (ala "Armani" ili "Gucci" u svijetu nosača i kofera).

Nasuprot Thule-a, postoji nekoliko italijanskih i španskih proizvođača (Cruz, G-3, Superauto, Farad, itd.). Sve nihove cijene su cca 3x manje nego Thule-ove. Naprimjer, njihovi krovni nosači su obično 100-150 km po paru, a Thule-ovi su 300-500 km po paru. Sličan omjer je i za krovne kofere.

Stoga, postavlja se pitanje da li je Thule zaista toliko kvalitetniji (dugotrajniji) ili praktičniji od ostalih da opravda svoju cijenu? Ili je to samo džet-set marka, za one koji imaju Audija Q5, nose Armanijevo odijelo, i takvi su Thule-ova ciljana klijentela?
Drugim riječima, da li su ovi italijanski i španski proizvođači nekvalitetni ili nedugotrajni?



2.
Kakva su iskustva po pitanju povećanja potrošnje goriva kad je kofer na krovu, pri nekim normalnim brzinama, dakle međugradska od 60-100 km/h (pretpostavljam da preko 100 km/h i nije preporučljivo sa koferom na vozilu)?



3.
Da li vozilo postane nestabilnije u krivudavoj vožnji, zbog povišenog centra mase vozila (pogotovo ako je u pitanju terensko vozilo, kao što je moj slučaj)?


4.
Kakve vrste hvataljki na nosačima i koferima treba tražiti, a kakve izbjegavati, u smislu praktičnosti, lahkoće montaže i demontaže, dugotrajnosti i robusnosti?


5.
Da li su bolje aluminijske ili čelične šipke na nosačima? Prednosti i nedostaci jednih i drugih?


6.
Koliko su praktični krovni nosači bicikala, koji se kače na poprečne krovne nosače? Pogotovo u usporedbi sa nosačima bicikala koji se kače na vučnu kuku vozila?


7.
Ako još neko ima nešta za pridodati, bujrum.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#2 Re: Krovni nosači i koferi - proizvođači i iskustva

Post by sema911s »

ima te thule/dzet setere) 3 bicikl zakacim na krov brzinu ne smanjujem, evo 3 godina i nista ima
thule je skup sto ima dobra rijesenja za stege(kada kacis) biciklo tako rec u dva poteza bike osiguran

u odnosu na te sto se kace na kuku, gepek slobodan, nazad bicikli ne vire pa nema straha da ces nesto zakacit,

izbjegavaj svaki vid hvataljke koja je saraf sa plasticnom glavom jer se ista slomi i moras okastu 13 stalno nosat, za bicikla izbjegavaj ruku koja hvata ram bicikla da je nepokretna(thle je to rijesio zglobicem ) pa ti pomogne da podignes biciklo

alu je laksi ali nemoze veliku tezinu podnijet, dok celik i sl. kakav god koridira(probao i zguli se brzo farba)
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#3 Re: Krovni nosači i koferi - proizvođači i iskustva

Post by goran16v »

Cijene Thulea nisu dzet-setovske, one odrzavaju kvalitet, a razlika je prakticno u svemu, od kvalitete materijala nosaca, modularnosti, sigurnosti kopcanja, rizika od ostecenja vozila, sigurnosti i sistema kopcanja kofera na nosace, kvalitet kofera, aerodimanika, dihtovanje, dvostrano otvaranje, sigurnosti brava. Jeftinije varijante imaju istu funkciju, sve sto uspijes Thuleom uspjeces i drugom koferom iste zapremine, ali to je kao recu i BMW-om i Yugom ces doci iz A do B.
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#4 Re: Krovni nosači i koferi - proizvođači i iskustva

Post by ElDzidziIbnDzo »

Thule,Thule i samo Thule...
Pored njega može ići Skiguard i Packline.
Ja imam 2 modela Thule-a. Jedan je zadnje generacije,drugi je malo stariji i veći kapacitetom.I osjetno je da mi nekako ovaj većeg kapaciteta i stariji model,ima manji otpor zraka prilikom vožnje.Zanimljivo...

A da je skup,pa gledam cijene u BiH i preskup je. U Skandinaviji je haman za džabe,a ima ih i džabe što se daju preko oglasa :)
User avatar
mayab
Posts: 27161
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#5 Re: Krovni nosači i koferi - proizvođači i iskustva

Post by mayab »

goran16v wrote:Cijene Thulea nisu dzet-setovske, one odrzavaju kvalitet, a razlika je prakticno u svemu, od kvalitete materijala nosaca, modularnosti, sigurnosti kopcanja, rizika od ostecenja vozila, sigurnosti i sistema kopcanja kofera na nosace, kvalitet kofera, aerodimanika, dihtovanje, dvostrano otvaranje, sigurnosti brava. Jeftinije varijante imaju istu funkciju, sve sto uspijes Thuleom uspjeces i drugom koferom iste zapremine, ali to je kao recu i BMW-om i Yugom ces doci iz A do B.
Tako je, a pogotovo ako to mislis veoma cesto koristiti onda samo Thule!
Šta ja znam, za koristenje jednom godisnje mozda ti je i isplatnije kupiti taj neki jeftiniji, ako vec gledas na cijenu!
Čelik ili alu, uvijek alu, mislim da i on moze sve to podnijeti, jer ne zaboravi, da je dozvoljeno opterecenje na krovu mislim max 80 kg, a i manje ,ali i tu je sigurno stvar u cijeni!
I logicno da ce teret na krovu uticati na podignuto teziste , i na povecanu potrosnju.....
User avatar
chockad
Posts: 246
Joined: 02/06/2008 09:55
Location: Usa
Contact:

#6 Re: Krovni nosači i koferi - proizvođači i iskustva

Post by chockad »

na stranu potrosnja isl. svi krovni koferi, pa i thule, prave buku. ako je neko slabijih zivaca ima da izludi od brujanja i stenjanja koje se cuje sa krova.
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#7 Re: Krovni nosači i koferi - proizvođači i iskustva

Post by ElDzidziIbnDzo »

Ne bih se ja bas slozio sa tobom.Uzmi Thule i uzmi neki lijevi krovni nosac. Pa uporedi buku na odredjenim brzinama. Imam ja Thule,do 80km/h uopste se ne primjeti ni sekunde da je na vozilu.A to su neke normalne brzine kojima se prosjecno krecemo.(govorim za moje podneblje)
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#8 Re: Krovni nosači i koferi - proizvođači i iskustva

Post by goran16v »

chockad wrote:na stranu potrosnja isl. svi krovni koferi, pa i thule, prave buku. ako je neko slabijih zivaca ima da izludi od brujanja i stenjanja koje se cuje sa krova.
Nije bas tako, tacno je da svi prave buku, ali ta buka nije ista... Kad sam nakon nekog no-name njemackog kofera koji ima aerodinamiku Obodin frizidera na krov stavio Thule Atlantis osjecaj je bio kao da se vozim u Tesli.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#9 Re: Krovni nosači i koferi - proizvođači i iskustva

Post by 530i »

Osim buke, na većim brzinama su primjetni, kako u usporavanju auta, tako i u potrošnji koja je minimalno litar viša.
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#10 Re: Krovni nosači i koferi - proizvođači i iskustva

Post by ins »

Ja imam nosace Thule vec 11 godina, sve savrseno radi kao i kada sam ih kupio :thumbup:
User avatar
Hamzza
Posts: 154
Joined: 25/11/2011 09:34

#11 Re: Krovni nosači i koferi - proizvođači i iskustva

Post by Hamzza »

Zahvaljujem svima na mišljenjima. U posljednje dvije godine od kad sam otvorio ovu temu, koristio sam više modela šipki i kofera od proizvođača Thule na tri vozila (Ford Fiesta, Renault Megane, Suzuki Jimny), dok sam unaokolo gledao poznanike koji su koristili italijanske i španske marke.

Razlika je definitivno značajna u korist Thulea. Razlika se najviše ogleda u kvaliteti materijala, pogotovo pokretnih dijelova i stezaljki, ali i u nekim dizajnerskim rješenjima koja olakšavaju upotrebu.

Za nekoga ko će koristiti nosače ili kofere vrlo rijetko (jednom ili dvaput godišnje), možda se više isplati uzeti italijanske ili španske proizvode, ali za redovnog korisnika Thule se višestruko isplati.

Naravno najbolje je kupiti polovne proizvode u smislu omjera uloženog i dobivenog.

Pretpostavljam da postoji još jednako kvalitetnih marki kao Thule, ali izgleda da su vrlo malo ili nimalo prisutne u BiH.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24819
Joined: 08/09/2005 20:08

#12 Re: Krovni nosači i koferi - proizvođači i iskustva

Post by Haris.ba »

Imate li kakvih savjeta za sanke na krovni nosac?

Kako ih fiksirati? Ima li kakav thule rijesenje?

I trebao bi gazni sloj nasloniti na nosac. Jer sanke imaju naslonjac pa ne mogu naopako. A tamo je metal na gaznom sloju. Pa da ne ide metal na metal, ima li kakve "hvataljke"?
NediM17
Posts: 21680
Joined: 05/11/2009 11:49

#13 Re: Krovni nosači i koferi - proizvođači i iskustva

Post by NediM17 »

Haris.ba wrote:Imate li kakvih savjeta za sanke na krovni nosac?

Kako ih fiksirati? Ima li kakav thule rijesenje?

I trebao bi gazni sloj nasloniti na nosac. Jer sanke imaju naslonjac pa ne mogu naopako. A tamo je metal na gaznom sloju. Pa da ne ide metal na metal, ima li kakve "hvataljke"?
Ne znam kakve su ti poprecne sipke, kod mene se mogu podesavati. Ako mogu priblizi ih na duzinu sanki i seoski uvezes onim elasticnim gurtnama i teraj. :lol:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24819
Joined: 08/09/2005 20:08

#14 Re: Krovni nosači i koferi - proizvođači i iskustva

Post by Haris.ba »

Ma ima i jeftinih onih špaga sa zatezačem. Ali, nemam ideje šta staviti da ne ide gazni sloj sanki na nosače.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#15 Re: Krovni nosači i koferi - proizvođači i iskustva

Post by bitanga_sa_otesa »

stavi malo neke gume
NediM17
Posts: 21680
Joined: 05/11/2009 11:49

#16 Re: Krovni nosači i koferi - proizvođači i iskustva

Post by NediM17 »

Haris.ba wrote:Ma ima i jeftinih onih špaga sa zatezačem. Ali, nemam ideje šta staviti da ne ide gazni sloj sanki na nosače.
Ne kontam te. Jel tvoja vitara ima uzduzne sine na krovu tzv. roof rail? Moj sx4 ima te uzduzne krovne nosace. Na njih idu poprecne sipke koje mogu pomjerati kako hocu. Ako je tako ne kontam sto je bitno hoce li doci metal od sanki na metal od nosaca.Ako ti bas smeta podbacis komadic unutrasnje gume i cao.
Pretece me bitanga.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24819
Joined: 08/09/2005 20:08

#17 Re: Krovni nosači i koferi - proizvođači i iskustva

Post by Haris.ba »

Imam ja krovne nosače. Već tražim malo elegantnije rješenje nego stavljati gumu između metala. Pa ako toga nema na tržištu, odoh sutra patentirati izum.
NediM17
Posts: 21680
Joined: 05/11/2009 11:49

#18 Re: Krovni nosači i koferi - proizvođači i iskustva

Post by NediM17 »

Haris.ba wrote:Imam ja krovne nosače. Već tražim malo elegantnije rješenje nego stavljati gumu između metala. Pa ako toga nema na tržištu, odoh sutra patentirati izum.
Probaj s Durexom on je najelegantniji. Sala mala.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24819
Joined: 08/09/2005 20:08

#19 Re: Krovni nosači i koferi - proizvođači i iskustva

Post by Haris.ba »

NediM17 wrote:
Haris.ba wrote:Imam ja krovne nosače. Već tražim malo elegantnije rješenje nego stavljati gumu između metala. Pa ako toga nema na tržištu, odoh sutra patentirati izum.
Probaj s Durexom on je najelegantniji. Sala mala.
Pa ljudi stavljali svinjske iznutrice dok likovi nisu gumu skontali i milijarde uzeli na tome.
Post Reply