KRIVAJA - jos jedan posrnuli gigant

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#26

Post by _BosanaC »

nikoneko wrote: Vidio sve oficijelne izvjestaje upucene od strane Vlade i sindikata.
Izgleda da nisi nista vidio...
Poznajem kompletan istorijat vecine kompanija u nasoj drzavi, a ne samo Krivaje.
Ja ne poznajem ni jednu kompaniju i njen istorijat dobro kao Krivaju, zato valjda o tome i ne govorim.
Naravno, nikada nisam radio poput tebe u kompaniji, ali da sam upucen bolje u trenutno stanje u kompaniji od tebe - jesam.
Nisam nikada, hvala Bogu, radio u toj kompaniji, ako se tako moze uopste nazvati ono sto je Krivaja sada, a nisam to nikada ni rekao.
Samim izbacivanjem konkretnih podataka ti to dokazujem.
Konkretni podaci? Nemoj me nasmijavati ziv bio. Pricas pricu Vlade FBIH, koju su i, ruku na srce, radnici Krivaje izabrali.
Dalje, gdje sam napisao da nece dobiti nista? Zalazem se da ne dobiju sada nista, vec kasnije uvecano za kamatu ako treba.
Radnici Krivaje sada dobijaju avgustovsku platu iz ko zna koje godine. Lijepo je i lako iz Sarajeva palamuditi, biti general i govoriti kako se zalazes da sada ti ljudi ne dobiju nista. To nista je izmedju 200 i 300KM mjesecno, koliko iznosi prosjecna plata u Krivaji. Inzinjeri sa par decenija staza imaju 500KM. Medjutim, dzaba ti isti radnici dolaze u Sarajevo, Sarajevo im je najmanje krivo za to.
Jos jednom, nije Vlada blokirala racune nego (iz vijesti koju si ti postavio u prvom postu)
"Radnici Krivaje koji se od 12. januara nalaze u generalnom štrajku, drugi dan blokadom puta M-17 pokušavaju izdejstvovati pregovore sa Vladom FBiH oko deblokade 6 bankovnih računa preduzeća koje im u prosjeku duguje 11 plata."
Ko je blokirao racune? Radnici sudskim tuzbama.
Da si informisan, kako vec sam navodis, znao bi onda sta se desilo sa radnicima i do sada prodanim pogonima Krivaje, u kojima su lokalni mocnici i privatnici, nakon sto su ih kupili za 1KM, sazvali radnike i rekli, jasno i glasno, da imaju dvije opcije: odreci se potrazivanja pa nastaviti raditi za 200KM i burek dnevno, ali redovnih 200KM i burek pet dana u sedmici, ili dobiti nogu i ne dobiti potrazivanja nego se ganjati po sudu od kojeg opet nece dobiti nista. I sve u talu.
Jako su bezobrazni sto to ne naglase, nego obmanjuju javnost i igraju se politike nevinascadi.
Opet kazem, lijepo je palamuditi iz Sarajeva o problemima Krivaje o kojoj, sto dalje citam tvoj post, vidim da nemas blage veze.
Uostalom, zasto si kopirao samo dio teksta i iskrivio njegovu sustinu, misao i pravo znacenje? Poigravas se...
O cemu ti?
Iskljuci emocije Bosanac.
Da iskljucim emocije? Kako da iskljucim emocije? Emocije mogu iskljuciti samo oni koji su direktno hajrovali na rasprodaji onoga sto sami nisu stvorili i stvarali. Prvo Zeljezara, pa Energopetrol, zatim Krivaja...

Ono sto mene boli, i sto cijelo vrijeme spominjem, su iznosi koje vlada trosi na toalet papir, na svoje vozne parkove, na putovanja i dnevnice, a za uzvrat ne daje nista.

Isti ti iznosi mogu biti utroseni na sanaciju giganata koji su jos uvjek ostali u vlasnistvu drzave, ali to ocito nije u interesu onima koji poznaju situaciju i problem bolje od samih ljudi koji su u tom problemu.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#27

Post by mostarac »

Dok Krivaja, Sipad i Bjelasnica iz Hadzica propadaju, mi izvozimo drvo Slovencima sjekuci cak i endemske vrste drveca po sumama i placamo njihov EU prozor sa pocetnom cijenom 500 KM pa dokle stigne.
To nije slucajno. Zamislite kad bi Slovenci sijekli Pohorje da nama prodaju trupce, a mi njima drvenariju proizvedenu u Krivaji Sipadu i Bjelasnici, dok im Lesnina propada. Pa kad bi se njihova vlada odlucila na to uveli bi ponovo smrtnu kaznu da ih povjesaju i nakon toga je ukinuli.
E zato postoje vicevi o Muji i Sulji.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#28

Post by _BosanaC »

mostarac wrote:Dok Krivaja, Sipad i Bjelasnica iz Hadzica propadaju, mi izvozimo drvo Slovencima sjekuci cak i endemske vrste drveca po sumama i placamo njihov EU prozor sa pocetnom cijenom 500 KM pa dokle stigne.
To nije slucajno. Zamislite kad bi Slovenci sijekli Pohorje da nama prodaju trupce, a mi njima drvenariju proizvedenu u Krivaji Sipadu i Bjelasnici, dok im Lesnina propada. Pa kad bi se njihova vlada odlucila na to uveli bi ponovo smrtnu kaznu da ih povjesaju i nakon toga je ukinuli.
E zato postoje vicevi o Muji i Sulji.
Ti samo, kao i ja sam, ne shvatas privrednu situaciju u BiH, zato se nemoj sikirati.
nikoneko
Posts: 43
Joined: 16/06/2005 17:39

#29

Post by nikoneko »

_BosanaC wrote:
nikoneko wrote: Vidio sve oficijelne izvjestaje upucene od strane Vlade i sindikata.
Izgleda da nisi nista vidio...

Daj svoje podatke, pa da vidimo koliko je ko i sta vidio (koliko uposlenih trenutno u firmi obitava, koliko im Krivaja duguje). Trazim kontraargument, a ne nepotrkrijepljene nasrtaje i potcijenjivanje.
Poznajem kompletan istorijat vecine kompanija u nasoj drzavi, a ne samo Krivaje.
Ja ne poznajem ni jednu kompaniju i njen istorijat dobro kao Krivaju, zato valjda o tome i ne govorim.

Moja je obaveza znati svaku kompaniju podjednako, i vishe od toga...

Naravno, nikada nisam radio poput tebe u kompaniji, ali da sam upucen bolje u trenutno stanje u kompaniji od tebe - jesam.
Nisam nikada, hvala Bogu, radio u toj kompaniji, ako se tako moze uopste nazvati ono sto je Krivaja sada, a nisam to nikada ni rekao.

Iz tvog prvog posta: "Koje je hranilo, izmedju ostalog, i mene...". Ja sam izveo zakljucak da si radio u kompaniji. Budi jasniji kada pises.
Samim izbacivanjem konkretnih podataka ti to dokazujem.
Konkretni podaci? Nemoj me nasmijavati ziv bio. Pricas pricu Vlade FBIH, koju su i, ruku na srce, radnici Krivaje izabrali.

Jos jednom pogledaj prethodni post. Vidio sam izvjestaje Nadzornog odbora dostavljenih Vladi, kao i sindikalaca. Ti ne navodis nikakve aktuelne, osim mahalskih prica i prijeratnih podataka.
Dalje, gdje sam napisao da nece dobiti nista? Zalazem se da ne dobiju sada nista, vec kasnije uvecano za kamatu ako treba.
1. nisam iz Sarajeva
2. nisu dobili pet zadnjih plata. Problem je u doprinosima koji im nisu uplacivani, sto je strogo kaznjivo po Zakonu koji se ne provodi, nazalost. Koliko iznosi prosjecna plata radnika u proizvodnji vani? Begovske plate koje su nekada imali nece vishe moci dobivati (JOS JEDNOM NAZALOST)
3. savladaj gramatiku bosanskog jezika pa se kiti nadimkom Bosanac
4. savladaj ekonomsku teoriju i slucajeve iz svijeta, pa ce ti biti lakse shvatiti zasto svi bjeze u Sarajevo. BiH je dio svijeta, a ne izolirana zona.
Jos jednom, nije Vlada blokirala racune nego (iz vijesti koju si ti postavio u prvom postu)
"Radnici Krivaje koji se od 12. januara nalaze u generalnom štrajku, drugi dan blokadom puta M-17 pokušavaju izdejstvovati pregovore sa Vladom FBiH oko deblokade 6 bankovnih računa preduzeća koje im u prosjeku duguje 11 plata."
Ko je blokirao racune? Radnici sudskim tuzbama.
Ne interesuju me mocnici i slicni ni sekunde. Za to krivim Vladu i ovu drzavu. Radnici jedva docekali da tuze firmu. Uostalom, da dio ih je ostao zar ne. Ne govori li to o cinjenici da neki od radnika imaju suinteres zajedno s tim mocnicima.
Jako su bezobrazni sto to ne naglase, nego obmanjuju javnost i igraju se politike nevinascadi.
Opet kazem, lijepo je palamuditi iz Sarajeva o problemima Krivaje o kojoj, sto dalje citam tvoj post, vidim da nemas blage veze.

Ovaj forum je pun svega i svacega. Ti si predstavnik manjinske mase maloumnika koji nisu u stanju nista dokazati, pa konstantno vrijedjaju. Ovo je treci topic u kojem iznosim svoje misljenje o stvarima do kojih mi je stalo, i uvijek se nadje neki pametnjakovic poput tebe tvrdeci "nemas pojma", pri tom ne dokazavsi to.
Uostalom, zasto si kopirao samo dio teksta i iskrivio njegovu sustinu, misao i pravo znacenje? Poigravas se...
O cemu ti?

Promuckaj glavom.
Iskljuci emocije Bosanac.
Da iskljucim emocije? Kako da iskljucim emocije? Emocije mogu iskljuciti samo oni koji su direktno hajrovali na rasprodaji onoga sto sami nisu stvorili i stvarali. Prvo Zeljezara, pa Energopetrol, zatim Krivaja...

Ono sto mene boli, i sto cijelo vrijeme spominjem, su iznosi koje vlada trosi na toalet papir, na svoje vozne parkove, na putovanja i dnevnice, a za uzvrat ne daje nista.

Isti ti iznosi mogu biti utroseni na sanaciju giganata koji su jos uvjek ostali u vlasnistvu drzave, ali to ocito nije u interesu onima koji poznaju situaciju i problem bolje od samih ljudi koji su u tom problemu.
Za svoje probleme obrati se Vladi, prikljuci se nekom od pokreta koji se bore (toplo preporucujem Dosta), prestani se praviti da si pametan, uzmi knjigu u ruke i aktiviraj se malo. O sanaciji giganata mozes govoriti samo kao misaonoj tezi, ali provodjenju toga u djelo veze nemas.
U kapitalizmu nema emocija, Bosanac.
Drzava je odvojila sredstva za gigante, ali sto giganti imaju nesposobne uprave da preuzmu taj novac - to je druga stvar.

Za kraj, za tebe Bosanac
Image
Porazavajuca je cinjenica da su te imenovali moderatorom podforuma o temi o kojoj vrlo malo znas.

Ovim ne samo da ispadam iz diskusije, nego i sa foruma...
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#30

Post by Svemirski_Jebach »

Sanacija giganata kao sto je Krivaja je utopija za koju sam mislio da se moze prodavati radnicima, ali izgleda da je vjerovanje u slicne bajke mnogo sire.

Ja predlazem da se u Krivaju upumpa 100 miliona KM da se pokrene proizvodnja pa da to bude kao neki eksperiment. Sta bi se desilo?

Kompanija ne bi bila sposobna da napravi nista znacajnu u sferi finalnih proizvoda (necemo o izvozu sume i balvana), pare bi bile bacene, krivaja sa ovakvom strukturom, slabom tehnologijom i jos gore slabom iskoristenoscu iste te sa nedovoljnom produktivnoscu radnika ne bi mogla da se nosi sa konkurencijom. Ako hocete da je kao zastitite, onda kome cete je prodavati jer ce sve druge zemlje reagovati isto - tako da je ponovo nekonkurentna.

Sve u svemu, kao sto sam rekao - jedini izlaz je u restruktuiranju kompanije - rasprodati one bezvezne dijelove firme kao poslovne prostore ili gradjevinsko zemljiste a ono sto valja i sto bi moglo biti korisno prodati nekome ko bi mogao i znao plasirati robu, prije svega neku etabliranu firmu u toj oblasti koja ce to nuditi kao svoj brand.

Sve ostalo nece i ne funkcionise. Naravno drugi je problem sto lopovi u vlasti namjerno lazu radnicima i daju im laznu nadu a ustvari cine sve samo da ih ne otpuste i ne moraju im isplatiti otpremnine (a i ne znaju gdej bi s tim ljudima) cime produzavaju agoniju.
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#31

Post by zzzzz »

zzzzz wrote:
Sto se tice Krivaje, vjerujem da je drvna industrija u BiH atraktivna za strane ulagace ali je problem sto federalna vlada nije u stanju "da privatizuje ni trafiku" a kamo li strateska preduzeca u koja se ubrajaju Krivaja, Aluminij, Agrokomerc i Energoinvest a cija je privatizacija i trazenje strateskih partnera najavljena jos na pocetku mandata Hadzipasica i co.

Vidjet cemo sta ce biti od privatizacije drvne industrije Sana, za koju je zainteresovan turski investitor, vlasnik Natrona Maglaj. Oni vec odavno mjerkaju firmu u kojoj bi mogli pokrenuti proizvodnju medijapan ploca (prije kupovine Natrona planirali su graditi fabriku u Zenici). Hadzipasic i Heco bi ih trebali odnijeti do Sanskog Mosta (ili mozda Zavidovica), ako treba, a cisto sumnjam da su se i susreli s njima
Turci ulažu devet miliona KM u ”Sanu”

Z.Č.

20.02.2007 18:51

SANSKI MOST - Turska kompanija "Kastamonu entegre" namjerava investirati u privatizaciju i pokretanje proizvodnje u Drvnoj industriji "Sana" u Sanskom Mostu devet miliona maraka. Ovo je potvrdio načelnik ove općine Sanjin Halimović nakon jučerašnjih razgovora sa delegacijom pomenute kompanije.

"Riječ je o najvećoj drvoprerađivačkoj kompaniji u Turskoj, koja ima svoje proizvodne kapacitete širom te zemlje. Oni su u našoj zemlji uspješno privatizirali maglajski 'Natron', što govori o tome da je riječ o ozbiljnom partneru", istakao je Halimović.

Turci su već ranije uputili pismo namjere o privatizaciji većinskog kapitala u DI "Sana" Agenciji za privatizaciju USK.

U ovoj instituciji, međutim, ističu neriješene nedoumice u pogledu otpisa dugovanja drvoprerađivačkih industrija u Sanskom Mostu, Ključu i Bosanskoj Krupi u iznosu od oko sedam miliona maraka.

Radi se o dugovanjima prema određenim društvenim fondovima, te firmama čiji je osnivač država.

"Nejasno je da li je ranija odluka Skupštine USK o otpisu dugovanja i dalje važeća. Oko ovoga postoje različita tumačenja i nadležni organi bi trebalo što prije da se očituju o ovom pitanju", rekao je direktor Agencije za privatizaciju USK Samir Ćatović.

Sindikati drvoprerađivačkih firmi iz Sanskog Mosta i Ključa najavili su radikalne mjere ukoliko se ne potvrdi ranije donesena odluka o otpisu dugovanja. To bi, prema njihovom mišljenju, značilo da aktuelne vlasti svjesno koče privatizaciju firmi koje su još u državnom vlasništvu.
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#32

Post by kustah »

Ne treba puno mozga pa skontati da ovo nema veze sa ekonomijom, a ima sve sa politikom. Kako je moguce da je Krivaja u svim sistemima (a osnovali su je Austrijanici) poslovala a sada lose stoji.

Krivaja (a i Sipad) je imala jaku konsalting i distributivnu mrezu u SAD, Evropi, i pogotovo UA Emiratima. Ko sad komunisti su bili idioti. Samo drvna industrija BiH je imala u 90-tim izvoz u SAD u vrijednosti od $100 miliona dolara. Sad "poznati menadzer" Fuad Strik (ex Coca-Cola) uz "pomoc" USAId-a pokusava da osnuje distributivnu mrezu po svijetu.

Osniva se nesto sto smo imali. I da prodaje sta? Niko u BiH ne proizvodi sperplocu i ivericu!!?? Uvoze to iz Njemacke i Italije. Van pameti. Mozda ce prodavati palete.

Zasto je unisten SIPAD i na pocetku rata opljackana sva imovina iz Sibenske luke? I moglo bi se nabrajati do besvijesti.

Ovo je sistemski problem, nema strategije na drzavnom nivou. Dok nam ekonomsku politiku kroji Svjetska banka i IMF nama nema napred.

Sad nam dolaze idioti iz Turske i Indije pa prodaju "pamet".

Nije problem sa radnicima Krivaje iako je tacno da su oni glasaci takoder. Problem je na Marijin-dvoru koji su opet samo "pupets on string" a centrala je World Bank i IMF i raznorazni konsultanti.

Volio bih vidjeti zemlju kojoj su oni donijeli nesto dobro.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#33

Post by nineac »

Pa jos malo i opravdano ce biti sto nam neko pomaze da izvezemo a evo zasto:
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=35341
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#34

Post by kustah »

Svaki put kada nam oni "pomazu" sijetim se rata u Sarajevu pa kada slete avioni UN sa "milostinjom" na Butmir onda pocne zestoko granatiranje.

Pa je odtada nastalo i ono: "Nemojte nam pomagati, majke ti!"

Tako je isto sada sa svih aspektima zivota u BiH gdje je su oni umijesani, pogotovo Amerikanci i Britanci = WB i IMF.
Post Reply