Kretanje pod ručnom?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

mickey-miralem
Posts: 12
Joined: 26/02/2006 19:37
Location: Sarajevo
Contact:

#1 Kretanje pod ručnom?

Post by mickey-miralem »

Zasto se u autoškolama uči kretanje pod ručnom uzbrdo? Meni je mnogo lakše krenuti koristeći nožnu kočnicu, ima li neki tehnički razlog ili u čemu je štos, baše me interesuje...
Last edited by mickey-miralem on 21/06/2012 11:36, edited 1 time in total.
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by Qler »

Nakada je lakse pod rucnom krenuti, ako si npr. parkiran na brdu, iza tebe blizu auto, lakse je pod rucnom krenuti da se ne vratis nego bez nje. Drugo manje lamelu hebes, ne moras zuriti da prebacis sa kocnice na gas... u glavnom, kad polozis skontat ces :D
mickey-miralem
Posts: 12
Joined: 26/02/2006 19:37
Location: Sarajevo
Contact:

#3 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by mickey-miralem »

eheheh imam polozenu, znam tacno kad mi kvacilo odvaja tako da krecem u onom momentu kad vise nisam pod kočnicom, predpostavljam da tad sve normalno radi kao i da koristim rucnu, cak imam misljenje da je rucna losija za auto jer nekad se auto malo "odigne" u tom momentu znas da ce auto krenuti i spustaš ručnu, mislim da je to opasnije za kvacilo/lamelu i sl.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#4 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by respo »

lakse ces pod rucnom skontati taj prelaz kad krece nego na vagi kad je
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#5 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by drndalo »

Zato sto su pametniji ljudi od nas to skontali da tako treba, a mi smo svi Schumacher-i koji bi to zaobilazili...
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#6 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by chelo »

mickey-miralem wrote:eheheh imam polozenu, znam tacno kad mi kvacilo odvaja tako da krecem u onom momentu kad vise nisam pod kočnicom, predpostavljam da tad sve normalno radi kao i da koristim rucnu, cak imam misljenje da je rucna losija za auto jer nekad se auto malo "odigne" u tom momentu znas da ce auto krenuti i spustaš ručnu, mislim da je to opasnije za kvacilo/lamelu i sl.
Ja mislim da ti vozis dizela, i to PD-a nekog, jer jedino ti motori na Vracama krecu sa vage i to bez gasa :D
Svi ostali traze ili dobru turazu ili rucnu.
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#7 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by Mlad i Nevin »

Ti si izgleda zaboravio svoje početničke dane.....početnik + benzinac x kretanje uzbrdo bez ručne = deranje lamele, udaranje automobila iza /gašenje vozila.

Uostalom, na obuci se rade oba načina kretanja tako da ne vidim svrhu tvoje teme...potrebno je znati i jednu i drugu tehniku. Kad krećeš pod teretom i uz velik nagib razumno je da ćeš upotrijebiti ručnu jer nećeš cviliti po lameli.
Brdar
Posts: 280
Joined: 10/01/2012 20:02

#8 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by Brdar »

Inace je lakse s dizelom kretat, jer benzinci ne tolerisu greske kao dizelasi :-D
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#9 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by Mlad i Nevin »

A ne voze svi dizela tako da se mora znati i sa jednim i drugim....ne mogu svi dizeli ni izdržati kretanje bez gasa, tj. to je štetno.
User avatar
hopi
Posts: 5631
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#10 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by hopi »

chelo wrote:
mickey-miralem wrote:eheheh imam polozenu, znam tacno kad mi kvacilo odvaja tako da krecem u onom momentu kad vise nisam pod kočnicom, predpostavljam da tad sve normalno radi kao i da koristim rucnu, cak imam misljenje da je rucna losija za auto jer nekad se auto malo "odigne" u tom momentu znas da ce auto krenuti i spustaš ručnu, mislim da je to opasnije za kvacilo/lamelu i sl.
Ja mislim da ti vozis dizela, i to PD-a nekog, jer jedino ti motori na Vracama krecu sa vage i to bez gasa :D
Svi ostali traze ili dobru turazu ili rucnu.
upravo ovo isto sam i ja pomislio, prije koji mjesec probao dizel pd (vw tdi) uz pojako brdo krenuo samo uz puštanje kvačila.
User avatar
burgundy
Posts: 2328
Joined: 20/10/2010 19:44

#11 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by burgundy »

Samo po pravlima :lol:

Probajte bez rucne uz Dalmatinsku,auto iza vas pa mozda kisa,ili snijeg.Sarajevo ima padinskih dijelova gdje je rucna neophodna.Hajd zdrao odoh gledat ove misice :lol:
krtica_
Posts: 189
Joined: 06/05/2012 14:29

#12 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by krtica_ »

Pa ti ne kreci pod rucnom i rijesen problem.
















p.s. posalji sliku kad pobucas onog sto je bio parkiran iza tebe :D
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#13 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by mali Ninja »

ma najbolje imat automatika pa ti ne treba ni vaga ni ručna :D
fotelja
Posts: 52
Joined: 19/06/2012 17:47

#14 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by fotelja »

Ukljucis AUTOHOLD i mirna Bosna :D Ni rucna ni vaga...
User avatar
starii
Posts: 3299
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#15 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by starii »

mickey-miralem wrote:Zasto se u autoškolama uči kretanje pod ručnom uzbrdo? Meni je mnogo lakše krenuti nožnu kočnicu, ima li neki tehnički razlog ili u čemu je štos, baše me interesuje...
koliko imas godina sine..jel ti mama rekla kako se koristi internet...evo da ce tebi teta jednu zvakuuuu :D
LeKo
Posts: 1485
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#16 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by LeKo »

mickey-miralem wrote:Zasto se u autoškolama uči kretanje pod ručnom uzbrdo? Meni je mnogo lakše krenuti nožnu kočnicu, ima li neki tehnički razlog ili u čemu je štos, baše me interesuje...
I meni je lakše pokrenuti nožnu u odnosu na ručnu. Tehnički razlog je što nožnu kočnicu pritišćeš i putem servo uređaja lakše djeluješ na mehanizam kočenja, a ručnu u većini auta mehanički povlačiš i sajlama zatežeš mehanizam kočenja. Što će reći, štos je u odnosu hidraulika nasuprot mehanike. :D
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#17 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by Mlad i Nevin »

Bez uvrede autoru, ali ovo je jedna od najglupljih tema otkad sam na ovom forumu...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#18 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by goran16v »

LeKo wrote:
mickey-miralem wrote:Zasto se u autoškolama uči kretanje pod ručnom uzbrdo? Meni je mnogo lakše krenuti nožnu kočnicu, ima li neki tehnički razlog ili u čemu je štos, baše me interesuje...
I meni je lakše pokrenuti nožnu u odnosu na ručnu. Tehnički razlog je što nožnu kočnicu pritišćeš i putem servo uređaja lakše djeluješ na mehanizam kočenja, a ručnu u većini auta mehanički povlačiš i sajlama zatežeš mehanizam kočenja. Što će reći, štos je u odnosu hidraulika nasuprot mehanike. :D
Uci se zato sto konvencionalna tehnika i skola voznje podrazumjeva da jedno stopalo u jednom trenutku pritisce samo jednu pedalu (znam ja da ovdje ima raznih Loebova, Latvala i ostalih strucnjaka za vage, medjugase, kocenje lijevom itd, kojima ovo ne treba ali predpostavlja se da smo prosjecni vozaci), a ne istovremeno dvije sl. Auto na uzbrdici moze biti ukocen parkirnom/rucnom kocnicom i/ili noznom kocnicom. U slucaju da je ukocen noznom kocnicom u trenutku kretanja lijevo stopalo pocinje otpustati kvacilo dok desno stopalo mora do kraja otpustiti kocnicu da bi pritisnulo gas. U vremenskom intervalu dok se desno stopalo bude premjestalo sa pedale kocnice na pedalu gasa auto ce biti otkocen i predpostavlja se da ce krenuti nazad (i napraviti zijan). Kad je auto ukocen rucnom kocnicom postepeno kretanje, kad lijevo stopalo otpusta kvacilo, a desno pritisce gas, se kombinuje sa postepenim otpustanjem rucne kocnice tako da u trenutku kretanja auto je cijelo vrijeme ukocen sto predpostavlja da nece krenuti unazad.
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#19 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by Mlad i Nevin »

Može se kretati i s benzincem i dizelom uz brdo uz upotrebu nožne kočnice, samo je potrebno iskustvo. Kad ''skontaš'' gdje kvačilo odvaja krećeš bez problema, vratiš se eventualno par cenata unazad. Fazon je što je to početnicima jako teško, i zato se preporučuje da u početku koriste kretanje ručnom jer je lakše ali svakako treba uvježbati i korištenje nožne jer je praktičnije i brže. Opet sve zavisi od nagiba, kao i opterećenosti vozila. Sigurno neću kretati bez ručne ako u autu imam 4 osobe i sl.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#20 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by goran16v »

Mlad i Nevin wrote:Može se kretati i s benzincem i dizelom uz brdo uz upotrebu nožne kočnice, samo je potrebno iskustvo. Kad ''skontaš'' gdje kvačilo odvaja krećeš bez problema, vratiš se eventualno par cenata unazad. Fazon je što je to početnicima jako teško, i zato se preporučuje da u početku koriste kretanje ručnom jer je lakše ali svakako treba uvježbati i korištenje nožne jer je praktičnije i brže. Opet sve zavisi od nagiba, kao i opterećenosti vozila. Sigurno neću kretati bez ručne ako u autu imam 4 osobe i sl.
Moze se, naravno da se moze, samo kretanje pod rucnom ne vjezbaju oni koji imaju iskustvo i oni koji su skontali gdje im odvaja kvacilo...
Ako moze pitanje, posto ja izgleda nemam dovoljno prakse, kako tacno krenes uzbrdo bez upotrebe rucne, a da ti auto bar ne "secne" cenat - dva prema nazad buduci da je cilj igre kretanje iz mjesta jer u protivnom padas na ispitu, a u praksi tih par cenata moze znaciti i tras u onog iza sebe?
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#21 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by Entropio »

.
User avatar
tf2_spy
Posts: 521
Joined: 15/06/2012 12:38

#22 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by tf2_spy »

goran16v wrote:
Mlad i Nevin wrote:Može se kretati i s benzincem i dizelom uz brdo uz upotrebu nožne kočnice, samo je potrebno iskustvo. Kad ''skontaš'' gdje kvačilo odvaja krećeš bez problema, vratiš se eventualno par cenata unazad. Fazon je što je to početnicima jako teško, i zato se preporučuje da u početku koriste kretanje ručnom jer je lakše ali svakako treba uvježbati i korištenje nožne jer je praktičnije i brže. Opet sve zavisi od nagiba, kao i opterećenosti vozila. Sigurno neću kretati bez ručne ako u autu imam 4 osobe i sl.
Moze se, naravno da se moze, samo kretanje pod rucnom ne vjezbaju oni koji imaju iskustvo i oni koji su skontali gdje im odvaja kvacilo...
Ako moze pitanje, posto ja izgleda nemam dovoljno prakse, kako tacno krenes uzbrdo bez upotrebe rucne, a da ti auto bar ne "secne" cenat - dva prema nazad buduci da je cilj igre kretanje iz mjesta jer u protivnom padas na ispitu, a u praksi tih par cenata moze znaciti i tras u onog iza sebe?
ma možeš tako što desnom nogom istovremeno pritiščeš i kočnicu i gas. da se poslužim fudbalskom terminologijom, unutrašnjim držiš kočnicu, a vanjskim pritiščeš gas. dok puštaš kvačilo, tačno se osjeti kad auto krene naprijed, i onda se kočnica pusti do kraja.

inače, tema je glupa ko noć, čuj zašto se uči krtanje pod ručnom :-)
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#23 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by Mlad i Nevin »

goran16v wrote:
Mlad i Nevin wrote:Može se kretati i s benzincem i dizelom uz brdo uz upotrebu nožne kočnice, samo je potrebno iskustvo. Kad ''skontaš'' gdje kvačilo odvaja krećeš bez problema, vratiš se eventualno par cenata unazad. Fazon je što je to početnicima jako teško, i zato se preporučuje da u početku koriste kretanje ručnom jer je lakše ali svakako treba uvježbati i korištenje nožne jer je praktičnije i brže. Opet sve zavisi od nagiba, kao i opterećenosti vozila. Sigurno neću kretati bez ručne ako u autu imam 4 osobe i sl.
Moze se, naravno da se moze, samo kretanje pod rucnom ne vjezbaju oni koji imaju iskustvo i oni koji su skontali gdje im odvaja kvacilo...
Ako moze pitanje, posto ja izgleda nemam dovoljno prakse, kako tacno krenes uzbrdo bez upotrebe rucne, a da ti auto bar ne "secne" cenat - dva prema nazad buduci da je cilj igre kretanje iz mjesta jer u protivnom padas na ispitu, a u praksi tih par cenata moze znaciti i tras u onog iza sebe?
Pa napisao sam da na benzincu uvijek vrati par centi unazad...nije to problem ukoliko ti se neki bajo ne zalijepi pozadi, onda krećeš pod ručnom, ali većina vozača nastoji da drži određen razmak uzbrdo. Na ispitu uglavnom traže kretanje pod ručnom a na dizelu (99% vozila za obuku) se i sa nožnom može krenuti bez da te ''gurne'' nazad.
ibizza
Posts: 4554
Joined: 05/06/2008 00:46

#24 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by ibizza »

7 godina sam aktivan vozac,za tih 7 godina,mozda sam 3-4 puta koristio rucnu...
Neko krece sa rucnom,neko ne,sve je stvar navike.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#25 Re: Kretanje pod ručnom?

Post by drndalo »

A zasto si ucio rucnu u auto-skoli ? Pa da znas kako da je koristis...
Post Reply