Kremiranje u inostranstvu?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

tap3ah75
Posts: 5997
Joined: 07/09/2009 14:14

#26 Re: Kremiranje u inostranstvu?

Post by tap3ah75 »

Haris.ba wrote: 13/08/2023 11:32 https://www.prevozpokojnika.org/

Mozda ovo?
Hvala
User avatar
Altsa
Posts: 7347
Joined: 19/03/2004 18:31

#27 Re: Kremiranje u inostranstvu?

Post by Altsa »

Piaty wrote: 13/08/2023 08:45
skrbavi-admin wrote: 13/08/2023 08:07

kake veze ima sta islam kaze na to... mozda coek nije musliman mozda se ne osjeca tako..... prije nego sta valjuknete na forumu razmislite l, mozda kakvu glupost izvalite
ama covjece bozji, sam je on pomenuo hodzu.

p.s u afganistanu je dzenaza besplatna ali ga opet hodza ne bi mogao kremirati sve i kada bi htio zato sto to oni ne rade. ne radi se tu ni o kakvom monopolu.
Ma kakve veze ima hodza sa kremiranjem. Ako je neko odlucio da to uradi kad premine nema niko pravo da to sprijeci. Jedini razlog je sto u SA nema krematorijuma. Ovi u Vlakovu ga spremaju od kad bog zna.

https://sa-c.net/news-archive/project-n ... rematorija
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#28 Re: Kremiranje u inostranstvu?

Post by Dope_Man »

bumerangss wrote: 13/08/2023 18:42
muha_sa wrote: 13/08/2023 09:10

Il ostavit u amanet da tjelo doniraju medicinskom fakultetu da se studenti uce--hem sevap hem dzabno :D
Da, ako se donira Medicinskom fakultetu onda ce stajati u formaldehidu sto ne dozvoljava da truhne i studenti ce ga čopkati skalpelom i pincetom 3 4 generacije sve do kosti i onda fax te kosti dadne KCUSu da ih spali zajedno sa ostalim medicinskim otpadom ( amputirani ekstremiteti, tumori, abortirane bebe...)
Ima li lakseg nacina da ti ogroman broj studentica dira cunu :lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#29 Re: Kremiranje u inostranstvu?

Post by apsidejzi »

BiBi911 wrote: 13/08/2023 11:51
Piaty wrote: 13/08/2023 08:01

Šta ti ovo znači?

U islamu se čovjek kopa, kakva lova, o čemu pričaš? Kakva lova s tim ima veze?
Neće ti ni u Osjeku pop dočekati za kremiranje.

Nas je 5000KM izaslo po Islamu. Jos levat nije htjeo kao nista a starog odvede sa strane I pita imal sta za njega. Sreća njegova pa ga pa sam morao dan poslije kuci jeo bi on meni klempe.

Pop kolegi trazi kovertu da nesto mahne mu iznad pokojne mame.

Te vjere I te njihove sluzbeniike sve to treba na glogov kolac natakarit a I ove sto im vjeruju
Evo ovog ubicu Nermina niko ne zeli da preuzme iz hladnjace a ovi iz Tuzle hoce da ga izbace. Na kraju ce vjerovatno biti ukopan negdje. Bice zanimljivo gledati iz ove tvoje perspektive jel tih 5000 bas moralo da bude. :D Njegova porodica bi mogla besplatno proci. Najvjerovatnije ce ga preuzeti grad Gradacac i ukopati. Dobro sad, ukalja ti ime, nemas nikakvih ceremonija, samo ti iskopaju rupu i strpaju unutra. No jeftinije od toga sigurno ne moze. U sta ti dade 5k :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#30 Re: Kremiranje u inostranstvu?

Post by DaysleepeR »

Ja ne znam gdje živite vi.
Preskupo je kopanje kod nas po svim konfesijama, a kremiranje skuplje od svega prije navedenog.
Ukop je uvijek bio unosan biznis.
Kad je punac iznenada umro, žena i ja smo morali preko noći iz sivh budžaka da izvlačimo pare najskromniju moguću dženazu da napravimo, ne možeš nikako izaći ispod 3000 KM.
Ako hoćeš nešto mimo Vlakova, ode to preko, i preko 5000 KM.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#31 Re: Kremiranje u inostranstvu?

Post by darius_maximus »

Piaty wrote: 13/08/2023 08:01
tap3ah75 wrote: 13/08/2023 07:57 Pošto ne vjerujem da će popovi i hodže ikad kod nas dopustiti kremiranje - puno se love vrti tu.
Šta ti ovo znači?

U islamu se čovjek kopa, kakva lova, o čemu pričaš? Kakva lova s tim ima veze?
Neće ti ni u Osjeku pop dočekati za kremiranje.
Vjerujem da hoće reći da lobiranje vjerskih institucija neće dozvoliti da se kod nas otvori u skorije vrijeme.
Nije mislio da ga treba hodža kremirati. :D

Pratim temu, jer mi se čini da bih i sam u tom smjeru.
Znam da je bilo priča za Visoko, ali je to propalo?
User avatar
okanomalo
Posts: 926
Joined: 09/01/2015 16:10

#32 Re: Kremiranje u inostranstvu?

Post by okanomalo »

cekaj, zar se nije krenulo sa izgradnjom krematorija na vlakovu? :facepalm: ja se raspituje da li je gotov a ono izgleda corak
BiBi911
Posts: 2918
Joined: 09/12/2018 17:47

#33 Re: Kremiranje u inostranstvu?

Post by BiBi911 »

apsidejzi wrote: 15/08/2023 15:42
BiBi911 wrote: 13/08/2023 11:51


Nas je 5000KM izaslo po Islamu. Jos levat nije htjeo kao nista a starog odvede sa strane I pita imal sta za njega. Sreća njegova pa ga pa sam morao dan poslije kuci jeo bi on meni klempe.

Pop kolegi trazi kovertu da nesto mahne mu iznad pokojne mame.

Te vjere I te njihove sluzbeniike sve to treba na glogov kolac natakarit a I ove sto im vjeruju
Evo ovog ubicu Nermina niko ne zeli da preuzme iz hladnjace a ovi iz Tuzle hoce da ga izbace. Na kraju ce vjerovatno biti ukopan negdje. Bice zanimljivo gledati iz ove tvoje perspektive jel tih 5000 bas moralo da bude. :D Njegova porodica bi mogla besplatno proci. Najvjerovatnije ce ga preuzeti grad Gradacac i ukopati. Dobro sad, ukalja ti ime, nemas nikakvih ceremonija, samo ti iskopaju rupu i strpaju unutra. No jeftinije od toga sigurno ne moze. U sta ti dade 5k :D
2500 je otišli za mjesto, 500 za prevoz, hodzama 1000, I nesto u dzamiji 1000 ( u ovo negdje je uracunat prevoz Mini bus iz SA do mjesta 28km daleko)
moimoi
Posts: 4713
Joined: 01/07/2006 12:59

#34 Re: Kremiranje u inostranstvu?

Post by moimoi »

Ali ljudi, svi zaboravljate da i tu urnu treba negdje pokopati. Kod nas zakon ne dozvoljava prosipanje pepela po rijekama i sumama kao u usa, koliko znam.
Moji dida i nona su nakon kremiranja stavljeni u obiteljsku grobnicu sto je opet kostalo.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5650
Joined: 04/08/2020 19:22

#35 Re: Kremiranje u inostranstvu?

Post by -Chesterfield- »

BiBi911 wrote: 13/08/2023 11:51
Piaty wrote: 13/08/2023 08:01

Šta ti ovo znači?

U islamu se čovjek kopa, kakva lova, o čemu pričaš? Kakva lova s tim ima veze?
Neće ti ni u Osjeku pop dočekati za kremiranje.

Nas je 5000KM izaslo po Islamu. Jos levat nije htjeo kao nista a starog odvede sa strane I pita imal sta za njega. Sreća njegova pa ga pa sam morao dan poslije kuci jeo bi on meni klempe.

Pop kolegi trazi kovertu da nesto mahne mu iznad pokojne mame.

Te vjere I te njihove sluzbeniike sve to treba na glogov kolac natakarit a I ove sto im vjeruju
Ja koliko vidim 4.680 KM bez vjerskog dijela ukopa.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/ni-zivo ... /230111062

A 641 KM je ovo što se tiče vjere. Po mome mišljenju ovaj dio što se tiče vjere nije pretjerano skup.
https://jedileri.ba/usluge/cjenovnik/

Ne znam pošto bi ti okupao mrtvaca?
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#36 Re: Kremiranje u inostranstvu?

Post by Piaty »

darius_maximus wrote: 15/08/2023 15:47
Piaty wrote: 13/08/2023 08:01

Šta ti ovo znači?

U islamu se čovjek kopa, kakva lova, o čemu pričaš? Kakva lova s tim ima veze?
Neće ti ni u Osjeku pop dočekati za kremiranje.
Vjerujem da hoće reći da lobiranje vjerskih institucija neće dozvoliti da se kod nas otvori u skorije vrijeme.
Nije mislio da ga treba hodža kremirati. :D

Pratim temu, jer mi se čini da bih i sam u tom smjeru.
Znam da je bilo priča za Visoko, ali je to propalo?
Konačno neko :thumbup:

Ako je on mislio na to, složio bih se i ja sa tim
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#37 Re: Kremiranje u inostranstvu?

Post by Krokodajl »

Mi smo prije desetak godina tetka kremirali u Zagrebu, pogrebno društvo ga prebacilo iz Banja Luke sve papire sredili. Ali morali smo ga kopati u Zagrebu jer moraš posmrtne ostatke zakopati makar i kremirani (nema ono filmski...) tako da ih je ispalo opet skupo ali jeftinije nego da nije kremiran.

Što se tiče vjerskog obreda, najskuplje vam je mjesto, na selu čovjeka ispadne dženaza nekih 800 KM jer ne plaćaš mjesto.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10619
Joined: 10/03/2022 22:16

#38 Re: Kremiranje u inostranstvu?

Post by ZoomZoomKiwi »

Krokodajl wrote: 15/08/2023 21:14 Mi smo prije desetak godina tetka kremirali u Zagrebu, pogrebno društvo ga prebacilo iz Banja Luke sve papire sredili. Ali morali smo ga kopati u Zagrebu jer moraš posmrtne ostatke zakopati makar i kremirani (nema ono filmski...) tako da ih je ispalo opet skupo ali jeftinije nego da nije kremiran.

Što se tiče vjerskog obreda, najskuplje vam je mjesto, na selu čovjeka ispadne dženaza nekih 800 KM jer ne plaćaš mjesto.
Ne može urna pa da pepeo prospeš negdje ili ostaviš?
User avatar
denimb
Posts: 2617
Joined: 27/03/2009 14:33

#39 Re: Kremiranje u inostranstvu?

Post by denimb »

Neki ljudi i kada umru moraju da zakomplikuju, cuj kremiranje u inostranstvu, hoces buraz da te voze na put oko svijeta prije nego te ukopaju, kremiraju, ili sta ti je vec volja, u svemir da ti tijelo ispale, lezi i opusti se :lol: :lol:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24902
Joined: 08/09/2005 20:08

#40 Re: Kremiranje u inostranstvu?

Post by Haris.ba »

A kako provjeravaju jesi li "zakopao" urnu?

Ne daju je da je nosis, vec platimgdje ces je zakopati?
moimoi
Posts: 4713
Joined: 01/07/2006 12:59

#41 Re: Kremiranje u inostranstvu?

Post by moimoi »

Haris.ba wrote: 16/08/2023 12:57 A kako provjeravaju jesi li "zakopao" urnu?

Ne daju je da je nosis, vec platimgdje ces je zakopati?
Moze se cak i prosuti po moru, planinama etc. ali ti treba dozvola. Bila sam u jedjena da to kod nas nije dozvoljeno

https://www.mirovina.hr/novosti/korisno ... remiranja/
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#42 Re: Kremiranje u inostranstvu?

Post by Dope_Man »

darius_maximus wrote: 15/08/2023 15:47 Znam da je bilo priča za Visoko, ali je to propalo?
Bilo je i za Visoko (preko 15 godina sigurno od pocetka price) i za Vlakovo (ima i tome 7-8 godina mislim).

Uglavnom, niti jedna prica nije makla dalje od par clanaka u medijima, bar ne do prije godinu-dvije kada sam zadnji put provjeravao.

Uglavnom ih zakoce u startu tako sto im ne izdaju dozvole i to je kraj price. Drustvo takvo kakvo jeste se uglavnom "ibreti" na spomen takve stvari, kao i oni koji trebaju dati dozvole. A zasigurno da i religijske organizacije imaju svoj dio utjecaja jer im se direkto mijesa u biznis.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#43 Re: Kremiranje u inostranstvu?

Post by darius_maximus »

Dope_Man wrote: 16/08/2023 13:10
darius_maximus wrote: 15/08/2023 15:47 Znam da je bilo priča za Visoko, ali je to propalo?
Bilo je i za Visoko (preko 15 godina sigurno od pocetka price) i za Vlakovo (ima i tome 7-8 godina mislim).

Uglavnom, niti jedna prica nije makla dalje od par clanaka u medijima, bar ne do prije godinu-dvije kada sam zadnji put provjeravao.

Uglavnom ih zakoce u startu tako sto im ne izdaju dozvole i to je kraj price. Drustvo takvo kakvo jeste se uglavnom "ibreti" na spomen takve stvari, kao i oni koji trebaju dati dozvole. A zasigurno da i religijske organizacije imaju svoj dio utjecaja jer im se direkto mijesa u biznis.
Ja bih volio da, kada dođe vakat, podijele što valja organa ljudima kojima mogu pomoći, a ostalo spale.
Mogu simbolično prosuti pepeo pod neko stablo, da se reciklira što može i ćao đaci.

Međutim, ovdje i za doniranje organa se pravi problem, a kamoli kremiranje.
Znam da i vani za sve treba dozvola, pa i za to gdje ćeš prosuti pepeo, ali meni je to glupavo, pravo da ti kažem.
Čovjek bi trebao moći odlučiti barem šta će kad umre, ako ga već muzu i ograničavaju dok je živ.

Naravno da i vjere igraju ogromnu ulogu, jer je to ogroman biznis.
Ne bi niko od njih volio da im neko uzima dio kolača.
Post Reply