Krediti u Švicarcima

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
notsure
Posts: 1128
Joined: 31/07/2008 19:57

#1 Krediti u Švicarcima

Post by notsure »

http://www.klix.ba/biznis/finansije/svi ... /150120098

Kad su dizali kredite, svjesno su se kockali, jer su kamate bile 2-3x manje od običnih kredita.
Sad kad su prokockali svoj rizik, neko ih treba spašavati? Sutra će se buniti korisnici kladionica jer nisu dobro prognozirali kako će igrati Galatasaray i Bešiktaš. :-)
Niko ih nije natjerao da dižu takve kredite, imali su izbor: KM sa 12% ili CHF sa 4% kamate. Oni izabrali ovo drugo. Dobrovoljno.
Da je kojim slučajem franak pao, kao što je rastao, bismo li onda trebali pomagati bankama što su na gubitku?

Centralna banka lijepo kaže: http://cbbh.ba/?id=765#2
Krediti u stranoj valuti su krediti ugovoreni u valuti koja se razlikuje od domaće valute. Indeksirani krediti ili krediti s deviznom klauzulom su krediti kod kojih su ukupan dug i rate izraženi u stranoj valuti (tj. švicarski franak, američki dolar, itd.) i praktično su u pogledu otplate jednaki kreditima u stranoj valuti. Svaka rata se konvertuje u domaću valutu po deviznom kursu na taj dan. Zajmoprimci trebaju biti svjesni da ovi krediti imaju devizni rizik. Ako zajmoprimac uzme kredit od 10.000 švicarskih franaka, banka će dati protivvrijednost u KM koji odgovara 10.000 švicarskih franaka s deviznim kursom na taj dan. Rate za otplatu će biti izražene u švicarskim francima (recimo 200 franaka) i onda će biti konvertovane u KM po deviznom kursu na taj dan. Svaka promjena deviznog kursa između domaće valute i valute ugovora ima direktan uticaj na otplatu.

Krediti s deviznom klauzulom mogu izgledati vrlo privlačni zbog niskih kamatnih stopa u trenutku ugovaranja. Takvi krediti nisu uvijek jeftiniji i povoljniji za zajmoprimce, jer mogu postojati vrlo naglašene i nepredvidive varijacije deviznog kursa. Trenutna kriza je dovela mnoge zajmoprimce u Centralnoj Evropi (naročito u Mađarskoj) u problem zbog ozbiljnog povećanja otplata, jer su strane valute narasle u odnosu na domaću valutu. Neki zajmoprimci u našoj zemlji su takođe iskusili probleme u otplati kredita koji su indeksirani u švicarskim francima zbog izrazitog rasta franka.

Najbolja opcija za zajmoprimce jeste da se zadužuju u istoj valuti kao što je njihov prihod. Ako zajmoprimci žele (ili su prisiljeni) da se zadužuju u stranoj valuti, oni trebaju biti svjesni da će iznos za otplatu u značajnoj mjeri zavisiti od deviznog kursa i referentnih kamatnih stopa.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#2 Re: Krediti u Švicarcima

Post by karanana »

slazem se.
dok je je kurs mirovao imali su koristi i ustede u odnosu na nas koji smo se jebavali sa eurom i euriborom. sad zadnjih nekoliko godina kad gube, bune se.
ja sam se 2007 zajebo i kupio stan za 2500 po kvadratu. sad taj stan ne mogu prodati ni za 2000. hocu i ja pare i razliku cijene stana tad i sad nazad.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#3 Re: Krediti u Švicarcima

Post by graue_maus »

nek se oni udruze i traze pomoc svakako ........
User avatar
Zeljoooo
Posts: 877
Joined: 02/11/2014 17:27

#4 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Zeljoooo »

Ali ce im banke oguliti kozu sa ledja. Ali bukvalno.
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#5 Re: Krediti u Švicarcima

Post by dnaxy »

Ne kontam kako kamata moze porast? Ako dizem kredit onda mi je oznaceno koliko sam digo i koliko moram vratit.Hocel mi neko pojasniti?
User avatar
topcam
Posts: 5062
Joined: 08/07/2007 12:49

#6 Re: Krediti u Švicarcima

Post by topcam »

notsure wrote:
Niko ih nije natjerao da dižu takve kredite, imali su izbor: KM sa 12% ili CHF sa 4% kamate. Oni izabrali ovo drugo. Dobrovoljno.
Da je kojim slučajem franak pao, kao što je rastao, bismo li onda trebali pomagati bankama što su na gubitku?
Bankama obicno drzava pomogne..
pedeset
Posts: 574
Joined: 26/10/2014 14:11

#7 Re: Krediti u Švicarcima

Post by pedeset »

Ima puno zlobne raje, neki se slade zbog trenutnog stanja. Komšija komšiju prijavljuje krijući, zavidi mu itd...
A sutra kad se stanje okrene, čudit će se, i seljačkom politikom propitivati šta je to bilo, što si ljut. Jadno.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Truba »

niko ih nije tjerao

ali također ljudi nisu znali o čemu je riječ
sumnjam da im je iko rekao da je moguće da ga popuše
to u bankama nikad ne govore

eh to je problem
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#10 Re: Krediti u Švicarcima

Post by TDK-90 »

dnaxy wrote:Ne kontam kako kamata moze porast? Ako dizem kredit onda mi je oznaceno koliko sam digo i koliko moram vratit.Hocel mi neko pojasniti?
Pa digli su kredit u protuvrijednosti 100.000 Chf tada je to bilo cca 150.00 KM sada je to cca preko 190.00 KM plus regularna kamata 8 - 10 % sabere se tu fina svotica. A razlog uzimanja kredita u vrijednosti Chf je sto je tada Euro stalno rastao u odnisu na Dollar a Chf bio stabilan, pa su ljudi htjeli da prodju jeftinije......
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#11 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Sodom1 »

TDK-90 wrote:
dnaxy wrote:Ne kontam kako kamata moze porast? Ako dizem kredit onda mi je oznaceno koliko sam digo i koliko moram vratit.Hocel mi neko pojasniti?
Pa digli su kredit u protuvrijednosti 100.000 Chf tada je to bilo cca 150.00 KM sada je to cca preko 190.00 KM plus regularna kamata 8 - 10 % sabere se tu fina svotica. A razlog uzimanja kredita u vrijednosti Chf je sto je tada Euro stalno rastao u odnisu na Dollar a Chf bio stabilan, pa su ljudi htjeli da prodju jeftinije......
Pa valjda je bio 4 %.
To je sve mutno a narod glup i naivan zaleti se k´o vole
User avatar
Zeljoooo
Posts: 877
Joined: 02/11/2014 17:27

#12 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Zeljoooo »

Po meni ako je banka izvrsila konverziju franka po nizpj vrijednosti onda bi trebali da izvrse i klijentu konverziju po istoj vrijednosti. Tako bi banka imala istu zaradu kao i na pocetku i ne bi ostvarivala ekstra profit.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Truba »

to je sve podvala jer se ljudima ne objasni da ako neko prne u singapuru tebi raste kamata a ako u Ukrajini neko zasere nesto neki rus kupi svicarce za rublje i ti ga dudlas

meni je to isto kao da ti opel proda corsu a ne objasni ti da ce trositi nakon dva mjeseca 25 litara vise

ili taksi voznja da nema fiksne cijene

kazu neki krivi ste informisite se
nidje veze
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#14 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Sodom1 »

Aj dobro ovo ok relacija franak ,km ali nije mi nikako jasno sta kad kako a koliko se dize ta kamata jer ona nije nikad ista i kakva ce biti za 10 g ili 15g ne zna se uglavnom bice veca. :? :?
Jel oni to proizvoljno lupaju da ti se usi zacrvene ili sta vec.
U ovom gore clanku iz j.lista pise u zadnih 6g kamata je povecavana 3 puta. Kako zasto zbog cega to mi je nejasno?
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#15 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Truba »

pa stas nije jasno
dignes 10 000 franaka
danas je to 15000 maraka a za 5 godina 19000
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#16 Re: Krediti u Švicarcima

Post by jefferson »

Finansijska ne obrazovanost prosjecnog Bosanca je glavni problem u ovoj prici.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#17 Re: Krediti u Švicarcima

Post by ExNihilo »

jefferson wrote:Finansijska ne obrazovanost prosjecnog Bosanca je glavni problem u ovoj prici.
neobrazovanost*
Iker C
Posts: 3006
Joined: 04/07/2010 11:48

#18 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Iker C »

Banka im valjda nudi da konvertuju kredit u KM ali da kamatna stopa bude 12 % a ne 4%. Po meni je to pošteno jer su obični smrtnici koji nisu željeli rizikovati dizali kredite po toj kamatnoj stopi. Meni je samo žao ljudi koje je neki papak službenik u banci prevario da uzmu kredit u francima iako su podnijeli zahtjev za kredit u KM.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#19 Re: Krediti u Švicarcima

Post by jefferson »

ExNihilo wrote:
jefferson wrote:Finansijska ne obrazovanost prosjecnog Bosanca je glavni problem u ovoj prici.
neobrazovanost*
jbg, kao i obicno, tastatura brza od mozga :lol:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#20 Re: Krediti u Švicarcima

Post by jefferson »

Iker C wrote:Banka im valjda nudi da konvertuju kredit u KM ali da kamatna stopa bude 12 % a ne 4%. Po meni je to pošteno jer su obični smrtnici koji nisu željeli rizikovati dizali kredite po toj kamatnoj stopi. Meni je samo žao ljudi koje je neki papak službenik u banci prevario da uzmu kredit u francima iako su podnijeli zahtjev za kredit u KM.
To bi ja kvalifikovao kao krivicno djelo prevare.
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#21 Re: Krediti u Švicarcima

Post by belfy »

jefferson wrote:
ExNihilo wrote:
jefferson wrote:Finansijska ne obrazovanost prosjecnog Bosanca je glavni problem u ovoj prici.
neobrazovanost*
jbg, kao i obicno, tastatura brza od mozga :lol:
meni vazda drago kad se zenicani druze. :D
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#22 Re: Krediti u Švicarcima

Post by and »

zasto je uopšte ovim lihvarima dozvoljeno da uz enormne kamate(slične kao kod kamatara)daju kredite u raznim valutama u bih???
po zakonu bi trebalo biti da možeš davati kredite u km i vezati ih za kurs eura,jer je i naša valuta vezana za euro i zdravo.
ima i onaj odozgo,pa i ovi lihvari propadaju.i hypo i sberb,što želim i ostalima :mrgreen:
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#23 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Sodom1 »

Iker C wrote:Banka im valjda nudi da konvertuju kredit u KM ali da kamatna stopa bude 12 % a ne 4%. Po meni je to pošteno jer su obični smrtnici koji nisu željeli rizikovati dizali kredite po toj kamatnoj stopi. Meni je samo žao ljudi koje je neki papak službenik u banci prevario da uzmu kredit u francima iako su podnijeli zahtjev za kredit u KM.
Ali nije ona 12 % citav period otplate. Ali ona klize i to stalno navise, kad zasto kako ,po kojim semama po kojim kriterijumima :?
SSemir
Posts: 4560
Joined: 26/02/2009 08:42

#24 Re: Krediti u Švicarcima

Post by SSemir »

nista ovdje drzava ne treba raditi, svi su tada svjesno uzimali krediti koji su bili vezani za svicarce, i dobijali su ugovore u kojima su svi uslovi navedeni. ispostuj ugovor kakav si potpisao i tacka.

jefferson wrote:Finansijska neobrazovanost prosjecnog Bosanca je glavni problem u ovoj prici.
pa jbg, ekonomija je nesto sto se uci, niko ne ocekuje od nekog poljoprivrednika sa osnovnom skolom da se razumije u valutne odnose, uzroke i posljedice promjene kursa neke valute. ali kad ne znas, obrati se ljudima koji znaju, plati za savjet i neces imati problema sa svojim finansijskim neznanjem.
SSemir
Posts: 4560
Joined: 26/02/2009 08:42

#25 Re: Krediti u Švicarcima

Post by SSemir »

Sodom1 wrote:
Iker C wrote:Banka im valjda nudi da konvertuju kredit u KM ali da kamatna stopa bude 12 % a ne 4%. Po meni je to pošteno jer su obični smrtnici koji nisu željeli rizikovati dizali kredite po toj kamatnoj stopi. Meni je samo žao ljudi koje je neki papak službenik u banci prevario da uzmu kredit u francima iako su podnijeli zahtjev za kredit u KM.
Ali nije ona 12 % citav period otplate. Ali ona klize i to stalno navise, kad zasto kako ,po kojim semama po kojim kriterijumima :?
euro krediti su vezani za euribor, i krecu se u skladu sa njim ;)
Post Reply