Kredit za zaposlene na određeno

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#1 Kredit za zaposlene na određeno

Post by Lounge Act »

Tražila sam ovakvu temu na forumu, ali je nisam uspjela naći.
Ima li neko da je uspio podići veći kredit u banci, a da je primljen na određeno? :?

Ja sam počela da sređujem papire, htjela bih hipotekarni kredit od 40 000 KM na period od 15 godina, radim u jednoj školi već nekoliko godina, ali svake godine ugovor potpisujem 1. septembra, a ističe mi 15. augusta i tako već godinama, posao na neodređeno ni na vidiku. Bila sam u banci, dobila papire, pola toga sam već sredila. Muž bi mi bio sudužnik, on je primljen na neodređeno samo njegova primanja su minimalna (moja plaća je u prosjeku 3 puta veća).
Htjeli bismo graditi kuću, zemlju imamo, da mi se samo osloboditi ove kirije pa kad mjesečno dajem da znam za šta dajem :sad:

Ima li iko da je pokušao (uspio) ovako nešto?
Ako ima i neki bankarski službenik neka se javi sa svojim mišljenjem :)
Last edited by Lounge Act on 01/03/2012 08:41, edited 1 time in total.
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#2 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by Lounge Act »

Je li moguće da sam ja prva ovdje koja pokušava ovako nešto :shock:

U banci su mi rekli da ćemo pokušat jer iako mi je ugovor na određeno imam redovna mjesečna primanja već godinama. Nadam se samo da ćemo uspjet pa kad bih imala samo jednu sobu, ali da bude moja :(
marokanac
Posts: 61
Joined: 19/09/2011 15:24

#3 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by marokanac »

Imamo isti problem kolegice. I ja sam profesor i radim već sedam godina na određeno. Nažalost moram te razočarat i kazat da mi ne možemo dići kredit na period duži od onog do kojeg smo zasnovali radni odnos. To znači da možeš dignut kredit al samo do 15 Augusta da ga vratiš. Ja sam tako ranije pokušao, prikupio u banci svu papirologiju i kad sam odnio u Tuzlu u Trezor na saglasnost nisu mi htjeli potpisat :x . Na moju konstataciju da ja svake godine radim, samo mi se prekine radni odnos 15 dana u Augustu, kažu da im je žao, znaju da je to diskriminacija al eto takav je zakon i oni su nemoćni
marokanac
Posts: 61
Joined: 19/09/2011 15:24

#4 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by marokanac »

I još nešto. Nije problem do banke oni su voljni dati kredit, jer normalno od toga žive i u njihovom je interesu da ga odobre. Problem je u računovodstvi tj. u Trezoru pri Ministarstvu finansija jer oni ne žele da potpišu saglasnost na administrativnu zabranu na platu. A banka bez toga neće odobriti kredit
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#5 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by Lounge Act »

Nisam jos došla do administrativne zabrane, ali sam neki dan nosila zahtjev za kredit u privrednu komoru i sve su uredno popunili, samo što su označili da sam primljena na određeno i naglasili su u napomeni koju su sami ispod dodali da radim na određeno do 15.08.2012. Kako je kod tebe to išlo, jesu li ti isto tako popunili, a kasnije ništa od administrativne zabrane? Mislila sam da sam s njima završila poslije ovog zahtjeva :cry:
Direktor banke je rekao da su imali takve zahtjeve koje su odobrili, ali je dio o tome gdje treba naznačiti je li odnos na neodređeno ili određeno ostavljen nepopunjen. Eh sad meni su ga popunili, ali ćemo pokušat, dostavit ću im i onaj papir iz škole o radnom stažu koji predajemo na konkursu svake godine pa da vide da sam u istoj ustanovi već 7 godina. Šta nam samo taj jedan x radi, ako neko hoće dati otkaz dat će ga i ako se radi na neodređeno :-?
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#6 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by Lounge Act »

i treba li administrativna zabrana i kad je u pitanju hipotekarni kredit?
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#7 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by Lounge Act »

a mene u banci i jesu zeznuli za to, pitala sam ja prije par godina moze li to i isla par puta sa raznim idejama i svaki put mi rekli da ne moze, a tad nije bio centralizovani obracun, sto se tice skole mogla sam sve lagano srediti
eto kad sam baksuz :x
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#8 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by amko76 »

Ja ne shvatam zašto je to postalo tako da ljude godinama pa i decenijama drže na određeno s prekidima, zloupotrebljavajući zakon.

Još manje mogu da shvatim da to ne radi neki privatnik nego država :shock:

Eto pa joj slavite dan nezavisnosti.
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#9 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by Lounge Act »

Eh tako nam je kako nam je, drago mi je i kad na konkursu budem primljena, samo da se radi, a o stalnom poslu mogu samo mastat :roll:
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#10 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by Miki123 »

enisa wrote:i treba li administrativna zabrana i kad je u pitanju hipotekarni kredit?
Naravno.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#11 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by zelenashica »

enisa wrote:Je li moguće da sam ja prva ovdje koja pokušava ovako nešto :shock:

U banci su mi rekli da ćemo pokušat jer iako mi je ugovor na određeno imam redovna mjesečna primanja već godinama. Nadam se samo da ćemo uspjet pa kad bih imala samo jednu sobu, ali da bude moja :(
Da se prijavim ko desetogdišnji radnik na određeno.
Krediti u bankama su nemogući a na duži preriod osim trajanja ugovra.Čak i limiti u nekim bankama su nemoguća misija.Raifaizen daje 2 plate kao limit, treća je već sa ugovorom na neodređeno.
Jedino u mikrokreditnim organizacijama.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#12 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by zelenashica »

amko76 wrote:Ja ne shvatam zašto je to postalo tako da ljude godinama pa i decenijama drže na određeno s prekidima, zloupotrebljavajući zakon.

Još manje mogu da shvatim da to ne radi neki privatnik nego država :shock:

Eto pa joj slavite dan nezavisnosti.
2002.Godine je čak ljude koji su primljeni po konkursu kao pripravnici držala na biroima :D
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#13 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by zelenashica »

enisa wrote:Nisam jos došla do administrativne zabrane, ali sam neki dan nosila zahtjev za kredit u privrednu komoru i sve su uredno popunili, samo što su označili da sam primljena na određeno i naglasili su u napomeni koju su sami ispod dodali da radim na određeno do 15.08.2012. Kako je kod tebe to išlo, jesu li ti isto tako popunili, a kasnije ništa od administrativne zabrane? Mislila sam da sam s njima završila poslije ovog zahtjeva :cry:
Direktor banke je rekao da su imali takve zahtjeve koje su odobrili, ali je dio o tome gdje treba naznačiti je li odnos na neodređeno ili određeno ostavljen nepopunjen. Eh sad meni su ga popunili, ali ćemo pokušat, dostavit ću im i onaj papir iz škole o radnom stažu koji predajemo na konkursu svake godine pa da vide da sam u istoj ustanovi već 7 godina. Šta nam samo taj jedan x radi, ako neko hoće dati otkaz dat će ga i ako se radi na neodređeno :-?
Možeš pokušati, ali iz iskustva ti kažem da meni ni jedna banka nije uvažavala ništa.Traže samo ugovor na neodređeno.Još i formulare ti mora ovjeriti trezor, a neće ni da čuju za radnike na određeno.Firma neće da ovjeri ugovore, čak ako ti to direktor i da, prekrši uredbu ministarstva banka neće uvažiti bez provjere sa budžetskim trezorom.
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#14 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by Lounge Act »

.
Last edited by Lounge Act on 03/01/2015 13:26, edited 1 time in total.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#15 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by ranger »

tema up :D
mozemo li mi osudjenici na određeno igdje dobiti kredit, pozajmnicu, išta (osim kamatara, naravno :D)?
sta je s mikrokreditnim?
radi se o manjem iznosu cca 2000KM....
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#16 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by Lounge Act »

.
User avatar
Optimist
Posts: 13657
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#17 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by Optimist »

Tema UP!

Ima li kakvih novosti po ovom pitanju u 2017-oj godini?
Kako ce to sada ici, obzirom na novi zakon o radu? :izet:
User avatar
Optimist
Posts: 13657
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#18 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by Optimist »

Optimist wrote:Tema UP!

Ima li kakvih novosti po ovom pitanju u 2017-oj godini?
Kako ce to sada ici, obzirom na novi zakon o radu? :izet:

Iko? Niko?
promjenjivoblacno
Posts: 170
Joined: 16/08/2014 16:11

#19 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by promjenjivoblacno »

Mislim da je ostalo nepromijenjeno. Ja sam u decembru doduše, zvala službu za korisnike u Raiffeisen banci i pitala, rečeno mi je samo koliko traje ugovor na toliki period mogu i uzeti kredit. Onda sam tražila informacije za leasing jer sam htjela uzeti auto uz rok otplate tri godine i u Raiffeisen leasingu su rekli onako na prvu da je moguće, ali zavisi od više faktora (zanimanje, pozicija zaposlenja, firma zaposlenja, koja je vjerovatnoća da mogu ubrzo naći posao ako ovaj izgubim, primanja mimo plate..).
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#20 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by Roccohljup »

na zalost, iz svog iskustva dok sam bio u tvojoj kozi, jedino ti ostaju mikrokreditne kao opcija. Meni su uredno dali kredit od 5 milja na 36 mjeseci bez obzira na ugovor na određeno. Poslodavac mi je dao AZ ali su mi rekli da bi i bez toga mi dali jer se moze izdati neka opštinska saglasnost (koju sam potpises da si voljan da ti odbijaju od plate ako kasnis i ne mor aposlodavac ovjeriti). Kamate jesu dosta skuplje nego u banci ali kredit sam dobio za cirka 2-3 dana i to mi je bila jedina opcija jer sam sve banke obišao.
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#21 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by All Apologies »

Ja nista nisam uspjela i odustala sam. Da li ce ovaj novi zakon ista promijeniti ne znam, cisto sumnjam, a i ne namjeravam ostati ovdje da saznam.
Mogu reci samo kolegica je uspjela podici 20 000 u vakufskoj banci, ugovor joj na odredjeno, muz joj suduznik, kaze on nije digao da ga ne bi ucjenjivali kreditom na poslu.
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#22 Re: Kredit za zaposlene na određeno

Post by Officer Crabtree »

jel' moguće dobiti kreditnu karticu sa ugovorom na određeno (koji se stalno ponavlja bez prekida na neodređen period :))
Post Reply