Kratke priče

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
Artaud
Posts: 13
Joined: 18/03/2004 20:36
Location: Sa.BiH

#1 Kratke priče

Post by Artaud »

Pozdrav

Zamolio bih vas da mi preporučite neke vama interesantne kratke priče. Strani ili domaći autori, novije ili starije, nebitno. Jedino da ne prelaze 20ak stranica.

I još: ako je neko čitao priču "Prodavnica noževa" od I.Horozovića, volio bih da mi preporuči nešto u tom stilu.

Hvala unaprijed
User avatar
Bas_ta
Posts: 90
Joined: 03/06/2002 00:00
Location: Sarajevo, BiH

#2

Post by Bas_ta »

Jao ta prica mi je luda skroz (u pozitivnom smislu)... :D Ona se obradjuje u srednjoj skoli, redovno...barem se obradjivala. A za slicne price...raspitam se... :shock:
User avatar
Saian
Posts: 15383
Joined: 08/04/2004 21:50

#3

Post by Saian »

Charles Bukowski :"Price o obicnom ludilu", za jaci stomak i ekstremno liberalne stavove
Artaud
Posts: 13
Joined: 18/03/2004 20:36
Location: Sa.BiH

#4

Post by Artaud »

Bas_ta, nisam znao da se obrađuje u srednjoj, bas fino :) .
Saian, Bukowskog cu svakako potražiti, takve priče mi i trebaju.

50 puta tema pregledana, a samo 2 odgovora. Pa dajte pomozite ljudi, ima vas načitanih. Barem navedite ime autora ili naziv zbirke ako se ne možete sjetiti priče.
User avatar
Bas_ta
Posts: 90
Joined: 03/06/2002 00:00
Location: Sarajevo, BiH

#5

Post by Bas_ta »

Jesi li trazio po net-u? Imas tonu stranica sa kratkim pricama...npr.

http://mbhs.bergtraum.k12.ny.us/cybereng/shorts/

:roll:
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#6

Post by Engram »

Image
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#7

Post by MRAVOJED »

dvanaest hodočasnika- garcia marques
anđeo u ofsajdu - zoran ferić
User avatar
Saian
Posts: 15383
Joined: 08/04/2004 21:50

#8

Post by Saian »

eh da "Andjeo u ofsajdu" nije lose, cak bih se usudio reci vrlo dobro :D
User avatar
Truba
Posts: 82351
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9

Post by Truba »

sve od Ursule k leguin, :D
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#10

Post by Engram »

Price od kise - Hajrudin Ramadan
citao...lijepo :)
cowboy
Posts: 358
Joined: 07/12/2003 00:00

#11

Post by cowboy »

Dubliners - James Joyce
la_cucaracha
Posts: 16
Joined: 29/08/2003 00:00

#12

Post by la_cucaracha »

"House on Mango Street" (kuca na ulici Mango)

by Sandra Cisneros
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#13

Post by sojka »

Short storie je skoro izumrla vrsta na prostorima bivshe nam Ju. Jedan od pisaca koji josh uvjek pishe je Momo Kapor..interesantna je >>111 pricha<<...

Evo jedne meni drage:
Odlomak iz "Autostoperskog vodica kroz Galaksiju"

(Artur srece Uchitelja)



"Ne mozes da podneses, a?" upita covek. Bez i najmanjeg pokreta obreo se nazad, sevshi prekrstenih nogu na vrh motke cetrdeset stopa ispred Artura.
"Dosao si kod mene saveta radi, ali ne mozes da izadjes na kraj ni sa cim sto ne poznajes. Hmmmm...znaci moracemo da ti pokazemo nesto sto vec znas, ali da zvuci kao novost, a? Jebiga, uobicajeni posao."
Uzdahnuo je i zalostivo zazmirkao u daljinu.
"Odakle si ti, momche?" upita.
Artur odluci da bude lukav. Muka mu je bilo sto bi ga svako koga bi sreo drzao za potpunog idiota.
"Znas sta", rece, "ti si prorok. Zasto ti meni ne bi rekao?"
Starac uzdahnu. "samo sam", rece, "pokusavao da zapodenem razgovor" Zatim zabaci ruku iza glave, i izvuce savrsen model Zemljine kugle. Bila je nepogresiva.
On je ponovo odlozi.
Artur je bio zapanjen.
"Kako si...?"
"Ne mogu ti reci."
"zasto ne? Presao sam toliki put."
"Ne mozes videti ono sto ja vidim, zbog toga sto vidis ono sto vidis. Ne mozes znati sta ja znam, jer znas ono sto znas. Ono sto ja vidim i znam ne moze se dodati onome sto ti vidis i znas jer to nisu srodne stvari. Niti to moze zameniti ono sto ti vidis i znas jer bi to znacilo zameniti tebe samog."
"Sani, mogu li to da pribelezim?" upita Artur dok je uzbudjeno preturao po dzepu za olovkom.
"Mozes da uzmes jedan primerak na astrodromu" rece starac. "Police su im prepune toga."
"Oh", rece Artur razocarano, "Pa zar nema nicega sto se mozda odredjenije tiche mene?"
"Sve sto uopste vidis, cujes ili iskusis na bilo koji nacin tiche se upravo tebe. Ti stvaras Vaseljenu time sto je opazas, prema tome, Vaseljena koju opazas tiche se tebe"
Artur ga sumnjichavo pogleda.
"Da li i to mogu dobiti na astrodromu?"
"Proveri" rece starac.
"Kazu u broshuri" rece Artur, izvadivsi je iz dzepa i ponovo pogledavsi, "da mogu dobiti licnu molitvu, stvorenu posebno za mene i za moje potrebe."
"Oh, pa dobro...evo molitve. Imas li papir i olovku?"
"Da" rece Artur.
"Ide ovako... Da vidimo: Zastiti me od znanja onoga sto ne treba da znam. Zastiti me cak i od znanja o tome da postoje stvari koje se mogu znati, a koje ja ne znam. Zastiti me i od znanja da sam odlucio da ne znam stvari koje sam odlucio da ne znam. Amin. To ti je to. To ionako izgovaras nemo u sebi, pa ne vidim razlog da to ne izgovaras i naglas.


"Hmmm...pa hvala" rece Artur.
"Strasno je sto sa tom molitvom ide jos jedna" rece starac "pa ti je bolje da pribelezis i nju."
"U redu"
"Ide ovako: Gospode, Gospode, Gospode...najbolje je ubaciti i taj deo, jer nikad se ne zna...dakle: Gospode, Gospode, Gospode. Zastiti me od posledica gornje molitve. Amin. " I to ti je to. Najveci deo nevolja u koje ljudi upadnu u zivotu potice od toga sto ljudi propustaju da zamole za ovaj poslednji deo."
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#14

Post by Engram »

sojka, imas li "vodic" kod sebe ili je ovo citat sa neta?

mozes li mi poslati srpski prijevod ako imas?
vargas
Posts: 15
Joined: 05/03/2004 00:00
Contact:

#16

Post by vargas »

Raymond Carver, Hemingway, Salinger, Babelj...
User avatar
mayab
Posts: 27351
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#17 Re: Kratke priče

Post by mayab »

User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#18 Re: Kratke priče

Post by black_adrian »

al je diže iz mrtvih :lol:
Post Reply