Kraljevi ex-yu kosarke

Košarka u BiH, NBA liga, NLB liga, Euroliga,...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
-danTe-
Posts: 2578
Joined: 09/01/2007 12:16
Location: drzava Ilidza

#1 Kraljevi ex-yu kosarke

Post by -danTe- »

Zanima mišljenje ostalih posetilaca foruma na temu 12 najboljih košarkaša jugoslavije svih vremena.
Mojih 12:
Rađa, Kukoč,Dražen Petrović,Mirza Delibašić,Stojaković
klupa:Danilović,Bodiroga,Paspalj,Dalipagić,Divac,Korac,Kicanovic
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#2

Post by karanana »

Fin izbor, jedino ne znam za ovoga Bodirogu, iz novije je generacije, mogao bi se naci bolji igrac od njega, mozda Razija Mujanovic da ga zamjeni.
lampard
Posts: 477
Joined: 13/04/2006 22:20

#3

Post by lampard »

radju ne bih u prvu petorku,ostalo ok :D
User avatar
vatana
Posts: 547
Joined: 25/04/2006 15:32
Location: Pejton
Contact:

#4

Post by vatana »

Bodiroga vani, Zdovc in :) Komazeca si zaboravio
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#5

Post by amrino »

Emir Mutapcic...
radeljas
Posts: 791
Joined: 07/03/2005 11:24

#6

Post by radeljas »

playevi: slavnic, daneu
bekovi: mirza, d.petrovic, kicanovic
krila: kukoc, dalipagic, sholman
centar 4: jerkov, radja
centar 5: cosic, jelovac, divac

ostali koji bi mogli biti druga postava: plecas, tvrdic, zdovc, djordjevic, vilfan, djerdja, nakic, simonovic, radovanovic, skansi, bodiroga, z.savic

prva petorka svih vremena: slavnic, delibasic, kukoc, cosic i jerkov (ili dalipagic)
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#7

Post by alphonse kauders »

radeljas wrote:playevi: slavnic, daneu
bekovi: mirza, d.petrovic, kicanovic
krila: kukoc, dalipagic, sholman
centar 4: jerkov, radja
centar 5: cosic, jelovac, divac

ostali koji bi mogli biti druga postava: plecas, tvrdic, zdovc, djordjevic, vilfan, djerdja, nakic, simonovic, radovanovic, skansi, bodiroga, z.savic

prva petorka svih vremena: slavnic, delibasic, kukoc, cosic i jerkov (ili dalipagic)
Mislim da bi Dražen Petrović ipak morao biti u prvoj petorki svih vremena, kakvu god da je sastaviš.

Dakle, moja petorka - Petrović, Kićanović (Delibašić), Kukoč, Jerkov, Ćosić.
radeljas
Posts: 791
Joined: 07/03/2005 11:24

#8

Post by radeljas »

alphonse kauders wrote: Mislim da bi Dražen Petrović ipak morao biti u prvoj petorki svih vremena, kakvu god da je sastaviš.

Dakle, moja petorka - Petrović, Kićanović (Delibašić), Kukoč, Jerkov, Ćosić.
malo sam sastavio navijacki i vise prema simpatijama, pa u pravu si, realnije je to ovako:

d.petrovic, delibasic, dalipagic, kukoc i cosic
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#9

Post by Santos »

Ha ha vidim nema Divca nigdje.Jel zato sto je nacionalno nastrojen.Petorka.
Petrovic Kicanovic Kukoc Dalipagic Cosic
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#10

Post by Santos »

Uf pardon ima ima.
User avatar
-danTe-
Posts: 2578
Joined: 09/01/2007 12:16
Location: drzava Ilidza

#11

Post by -danTe- »

Santos wrote:Ha ha vidim nema Divca nigdje.Jel zato sto je nacionalno nastrojen.Petorka.
Petrovic Kicanovic Kukoc Dalipagic Cosic
nismo takvi da gledamo po nacionaloj osnovi :lol:
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#12

Post by alphonse kauders »

Santos wrote:Ha ha vidim nema Divca nigdje.Jel zato sto je nacionalno nastrojen.Petorka.
Petrovic Kicanovic Kukoc Dalipagic Cosic
Pa dobro, ipak je Krešo Ćosić izmislio "modernog" centra. Eto, neka Divac bude na drugom mjestu.
User avatar
niskoprofilni
Posts: 344
Joined: 17/12/2006 04:12
Location: Canada

#13

Post by niskoprofilni »

Ovo su igraèi u èijim partijama sam lièno u¾ivao:
Stojko Vrankoviæ, ®arko Paspalj, Dino Raða, Vlade Divac, Jure Zdovc, Dra¾en Petroviæ, Nenad Markoviæ i Toni Kukoè.

Evo i ko¹arka¹ica koje su 1988 osvojile srebro na olimpijadi:
Andelija Arbutina, Vesna Bajku¹a, Polona Dornik, Sladana Goliæ, Kornelija Kvesiæ, Mara Lakiæ, Zana Lelas, Bojana Milo¹eviæ, Razija Mujanoviæ, Danira Nakiæ, Stojna Vangelovska i Eleonora Wild.
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#14

Post by sulesavic »

Ono èega se sjeæam

Dra¾en Petroviæ
Jurij Zdovc
Toni Kukoè
Dino Raða
Vlade Divac

Dra¾en i Zdovc - sve mogu
Kukoè - univerzalan
Raða i Divac - mo¾da bi se malo klali, ali vjerujem da bi onda¹nji Raða mogao odigrati visoko krilo - pera im niko ne bi odbio pod ko¹em
water
Posts: 1133
Joined: 04/12/2004 02:46

#15

Post by water »

joj ja se pravo palim na ove liste:

Prvi Tim:
Drazen
Kicanovic
Dalipagic
Kukoc
Cosic

Drugi Tim:
Mirza
Slavnic
Korac
Radja
Divac

Treci Tim:
Daneu
Plecas
Solman
Simonovic
Jerkov
rikardoreis
Posts: 1957
Joined: 03/08/2006 00:01
Location: ulica san martin, buenos aires

#16

Post by rikardoreis »

Djordjevic
D.Petrovic
Kukoc
Paspalj
Divac


Po meni najjaca petorka od igraca koje sam gledao.
Steta sto ta petorka nije izasla na megdan Dream teamu u finalu olimpijade u Barceloni 1992.g.

Na klupu bi stavio: Sretenovic (Zdovc), Danilovic, Komazec, Vilfan, Cutura, Savic, Radja.

Od ovih koje nisam upamtio, al zato sam itekako cuo, mogao bi se stvorit strasan tim:
Korac, Daneu, Slavnic, Kicanovic, Dalipagic, Delibasic, Jerkov, Solman, Cosic, Radovanovic...

Koliko vidim jedna od rijetkih tema gdje se uglavnom svi slazemo :)
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#17

Post by sulesavic »

Koliko vidim (a mo¾da i slabo vidim), Kukoè i Petroviæ su izbori svih nas.
rikardoreis
Posts: 1957
Joined: 03/08/2006 00:01
Location: ulica san martin, buenos aires

#18

Post by rikardoreis »

sulesavic wrote:Koliko vidim (a možda i slabo vidim), Kukoč i Petrović su izbori svih nas.

Dule Savicu :)

Ne moras biti zlurad sa svakim svojim komentarom.
Ne znam vidis li dobro ili neces da vidis, al tema je kraljevi ex-yu kosarke, najboljih dvanaest igraca, a ne prva petorka.
Zato sam i konstatovao da se uglavnom svi slazemo jer po datim postovima, vidi se da se iz svake generacije kosarkasa vrte vecinom ista imena...cinici bi dodali i prezimena :)
emac
Posts: 237
Joined: 28/09/2004 22:02

#19

Post by emac »

sulesavic wrote:Ono čega se sjećam

Dražen Petrović
Jurij Zdovc
Toni Kukoč
Dino Rađa
Vlade Divac

Dražen i Zdovc - sve mogu
Kukoč - univerzalan
Rađa i Divac - možda bi se malo klali, ali vjerujem da bi ondašnji Rađa mogao odigrati visoko krilo - pera im niko ne bi odbio pod košem
Sto se nisu poklali na oprostaju saleta dordevica, svi su oni dobri medusobno
User avatar
Suicidal Siberian
Posts: 1107
Joined: 30/11/2006 14:07

#20

Post by Suicidal Siberian »

jesu vam spiskovi dobri...nema shta....Kukoch? Radja?!

Jedan je "Bijeli Magic" Dejan Bodiroga.....Pedja Stojakovic....Drazen Petrovic...Sale Djordjevic...ipak mislim da je ova generacija (Bodiroga, Djordjevic, Petrovic) bila igrachki savrshenija od prijasnjih generacija...
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#21

Post by sulesavic »

rikardoreis wrote:
sulesavic wrote:Koliko vidim (a mo¾da i slabo vidim), Kukoè i Petroviæ su izbori svih nas.

Dule Savicu :)

Ne moras biti zlurad sa svakim svojim komentarom.
Ne znam vidis li dobro ili neces da vidis, al tema je kraljevi ex-yu kosarke, najboljih dvanaest igraca, a ne prva petorka.
Zato sam i konstatovao da se uglavnom svi slazemo jer po datim postovima, vidi se da se iz svake generacije kosarkasa vrte vecinom ista imena...cinici bi dodali i prezimena :)
Ma, ni¹ta lo¹e nisam mislio. Samo sam konstatirao da su njih dvojica jedini koji se pojavljuju u izboru 12 ko¹arka¹a i da su jedini u petorci. Jbg, ne da mi se natjerati mozak da se prisjeæa Sretenoviæa, Perasoviæa, Komazeca i ostalih koji bi bili na klupi (inaèe, basketanje i volim vi¹e od lopte zbog manjeg broja ljudi na terenu i lak¹eg praæenja sveg cirkusa na terenu)

Otkrio si mi porijeklo nadimka
gbojan2004
Posts: 65
Joined: 21/01/2007 09:10

#22

Post by gbojan2004 »

Petrovic-Bodiroga-Stojakovic-Kukoc-Divac
druga petorka
Djordjevic-Delibasic-Kicanovic-Danilovic-Cosic
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#23

Post by mostarac »

Nisam primjetio da je neko spomenuo Obradovica. I on je bio igracina. Mada od ovih kojih se ja mogu sjecati veceg od Drazena nisam gledao. On je bio madjionicar pod kosevima.
prleitihi
Posts: 4131
Joined: 24/01/2007 16:44
Location: laktaši

#24

Post by prleitihi »

Ono što sam gled'o, po pozicijama:

1. Petrović
2. Komazec
3. Kukoč
4. Savić
5. Rađa

Ono što sam čuo, po pozicijama:

1. Slavnić (možda i Tvrdić, o obojici sam čuo samo najbolje!)
2. Delibašić
3. Dalipagić
4. Šolman
5. Ćosić
Vasa Kisa
Posts: 203
Joined: 25/03/2004 13:05
Location: Mostar

#25

Post by Vasa Kisa »

prletihi, ne huli ako boga znaš i ne stavljaj Zorana Savića u prvu petorku...i par malih ispravki, Dražen nije bio playmaker već čisti bek šuter, dok je Dino Radja prirodni krilni centar. Mostarac, zemljak brate, Željko Obradović tu također nema mjesta, mnogo je boljih bekova defiliralo yu košarkom...moj izbor je 1. play, veliki pobjednik i neuništivi Saša Đorđević, čovjek za velike utakmice i od čijeg odlaska srpska košarka gubi korak sa najjačim svjetskim ekipama...na beku šuteru neprikosnoven je Dražen Petrović, moj idol, neumoljivi strijelac, čovjek koji je pogađao s pozicija odakle drugi nisu ni gledali koš, veliki radoholičar i čovjek koji nije birao protivnike, koji je igrao istim žarom protiv juniora Smelt Olimpije i Michaela Jordana...3. Toni Kukoč, jedan od mržih likova, ali košarkaški, kapa do poda, univerzalac koji je mogao igrati svih pet pozicija u ekipi, jedini koji je mogao dominirati utakmicom, a da postigne 2,3 koša, čovjek s najboljim rješenjima i najvećom košarkaškom inteligencijom vjerojatno svih vremena poslije Magica Johnsona...na broj 4. dolazi Dino Radja, igrač kakvih danas nema na toj poziciji, opasan i licem i leđima košu, dominantan i u NBA i u Europi, čovjek od kojeg se uvijek moglo očekivati 20 koševa i desetak skokova...konačno, 5. Krešimir Ćosić,čovjek kojegnisam gledao uživo ali po snimkama koje sam vidio, njegova dominacija nad ostalim je bila toliko očita da je to smiješno. Prvi košarkaški vizionar na poziciji centra koji je znao pogađati trice i imao asistencije playmakera. Dvojio sam se dugo između njega i Divca čovjeka koji je igrao sličnu košarku samo jaču ( u skladu s vremenom) od zadarskog majstora. Vlade je također znao izvući se na tricu i podvaliti sjajnu asistenciju, staviti svoje velike individualne kvalitete u poon ekipe...

inače, mislim da je teško uspoređivati igrače iz različitih vremena. Jednostavno, košarka se sve više razvija i napreduje, pogotovo u tjelesnom smislu da je to strahota. kada danas gledam finale iz 79. Bosna - Emerson, ona mi je košarka blago rečeno smiješna i uvjeren sam da se vratim vremeplovom u tu godinu ovakav, nakon tri godina nakon završetka igračkog staža da bih bio među najboljim. Govorim to jer se onda igra nije oslanjala toliko na fizikalije(tj. nije uopće) već samo na čisti šut i osjećaj. Kinđetova praćka je ostala nenadjebiva, a onaj roling...ehehehe, pa nije ga Sejo džaba opjevo...a onda se postavi pitanje kakav bi Kinđe bio danas igrač u ovom sistemu da na ono znanje ima ove metode treninga i odgovarajuću fizičku spremu....aaaauuuuhhhhhh...

da se vratim temi, ostalih sedam su spomenuti rahmetli Kinđe, Dražen Praja Dalipagić, Dejan Bodiroga, Žarko Paspalj, Vlade Divac, Velimir Perasović i Josip Pino Đerđa (ko sumnja, neka pogleda brojke i titule koje je ovaj Zadranin ostvarivao i osvajao...)...mada je ovo jako nezahvlano birati na ovim prostorima koji su birvaktile mogla, sjedinjena u Jugu, na prvenstva mogla slati po tri, četiri selekcije i sve bi bile u prvih pet...eh, kakvih igrača ima da se nisu spomenulu, hvata me tuga...
Post Reply