Krajisnici

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#201 Re: Krajisnici

Post by ćiribiribela »

:lol: :lol:


U Cazinu ces nagurati na 110. :D
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#202 Re: Krajisnici

Post by VCorp »

Pa ako nastavim tuci po PreminDžeru kao svaki put do Nove godine jebace mi trener nanine gaće :D

Iz kojeg si ti dijela Kraljevstva na Sjeveru :lol:
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#203 Re: Krajisnici

Post by ćiribiribela »

Iz viteškog grada. :D :D
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#204 Re: Krajisnici

Post by VCorp »

Ah vi ste oni koji još žive u ratu haha
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#205 Re: Krajisnici

Post by ćiribiribela »

:lol: :lol:

Ma daj, jel to hoces sad da se posvadjamo, da ja pocnem braniti svoje? :D :D
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#206 Re: Krajisnici

Post by VCorp »

Nisam ja takav :D Samo kazem ti kad god odem do brace Buzimljana pricaju o ratu, odem u Kladusu pricaju o gladi i nezaposlenosti. Odem u Bihac a neda mi se slusati kako pricaju :lol: Salim se ja, svaki Krajisnik je moj burazer ali samo do Pecigrada hahah
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#207 Re: Krajisnici

Post by ćiribiribela »

Odem u Bihac a neda mi se slusati kako pricaju
:lol: :lol: :lol:
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#208 Re: Krajisnici

Post by Danguba »

User avatar
luckylaka
Posts: 22313
Joined: 15/01/2010 06:28

#209 Re: Krajisnici

Post by luckylaka »

Ja sam iz Krajine, zemlje junaka

Izvor: azramag.ba
Objavljeno: 24.10.2013 - 21:36

Volim jesen, posebno je lijepo kako oktobar boji lišće, pa kad vam pogled krene po nekoj bosanskoj vrleti, kao na mekom ćilimu smjenjuju se žuta, žuto-crvena, zeleno žuta… U oktobru jedni drugima stalno nešto darujemo, u kuću nosimo. Nekom jabuke, nekom pekmez od šljiva, med, kompot…

I nigdje na svijetu jesen nije lijepa kao u mojoj Krajini. Livade i uređena dvorišta svježe su pokošeni, zemlja se priprema za hladnu zimu, dim se vijuga i nagovještava da će se neko sladiti pečenim kestenjem. I ja ću. Moj daidža će ih samo za mene ispeći i uvijek tačno zna kad ću doći. Dočekat će me topli i oguljeni. To se zove ljubav.

Ne mogu stereotipi opisati ove radišne ljude, naviknute na trpljenje i inat. Ne može u riječ “ljuti” stati cijeli onaj žar kad se voli svoje, ona gotovo dječija dobrohotnost prema drugom i drugačijem, iskonsko saosjećanje, genetski ugrađena svijest da je ljepše i bolje umrijeti za ono u šta vjeruješ nego živjeti samo da bi stanovao.

I koliko god ismijavali i relativizirali ep u krajiškim životima, svako zanijemi šta su u stanju učiniti ovi ljudi kad ih nešto otrgne iz životne inercije.

Krajišnicima Bosna nije bamija, šiš ćevap, pače, kadun butić, tersluk… prosječan Krajišnik ne zna ni šta znače te riječi. Egzotičnim turcizmima učili smo se iz pjesama Dine Merlina, a vrištećom ljubavlju prema Bosni vjerovali da se mogu poništiti kilometri, geografija i različitost koja ih odvaja od matice zemlje. Je li bilo dovoljno?

Dominantni dio moga identiteta je krajiški. Kako znam da je tako? Pa, ostalo je u meni one provincijalske osjećajnosti i činjenica da sam ispala blećak 1000 puta očito je iz mene neće istjerati. Još se čudim kada me poznanici ljube u obraz, iako mi nije rođendan. Na svaki nagovještaj omalovažavanja, dižem sidro, iako bi ostanak značio deblji bankovni račun.

- Sarajevo je, sinko, dugo bilo esnafska zajednica. Trgovina nije bila samo u svrhu ekonomije, to je bio način da se preživi. Imaš puno od njih naučiti. Za to vrijeme, tvoja je Krajina bila vojno ustrojena, kod vas su vladali drugačiji zakoni, drugačije su se moral i duhovnost kreirali – govorili su mi davno.

Htjedoh ih poslušati. Ali kad god sam kalkulirala, mislila da postupam pametno, a ne kako srce nalaže – izgubila sam. Neću više nikada.

Preporučujem

Ako niste, pogledajte film Mirsada Ćatića Ćuperka “Ja sam iz Krajine – zemlje kestenja“. Naučite nešto o ljudima koji stoljećima strpljivo brane najzapadniju kapiju bosansku. :thumbup: :thumbup: Moja lijepa Krajina
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#210 Re: Krajisnici

Post by Hodidid »

Jes vala kad mi je jedna nasa cura iz srednje Bosne spomenula tirit ja stao i kontam se sta je tirit kruh te rodio. Neja toga kod naske u Krajini. Njoj opet bilo cudo sta je omac. Nikad cula za omac. Hajd kontam sto nije znala za kvrgusu ali da ne zna za omac?

Ali udala se za jednog iz Krajine pa je naucila sad sve. :D
User avatar
scooby_dooby_doo
Posts: 649
Joined: 18/01/2013 14:23
Location: Babin potok.

#211 Re: Krajisnici

Post by scooby_dooby_doo »

Hodidid wrote:Jes vala kad mi je jedna nasa cura iz srednje Bosne spomenula tirit ja stao i kontam se sta je tirit kruh te rodio. Neja toga kod naske u Krajini. Njoj opet bilo cudo sta je omac. Nikad cula za omac. Hajd kontam sto nije znala za kvrgusu ali da ne zna za omac?

Ali udala se za jednog iz Krajine pa je naucila sad sve. :D
Pricala si o svome čojekuuu :lol:
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#212 Re: Krajisnici

Post by rudy81 »

Hodidid wrote:Jes vala kad mi je jedna nasa cura iz srednje Bosne spomenula tirit ja stao i kontam se sta je tirit kruh te rodio. Neja toga kod naske u Krajini. Njoj opet bilo cudo sta je omac. Nikad cula za omac. Hajd kontam sto nije znala za kvrgusu ali da ne zna za omac?

Ali udala se za jednog iz Krajine pa je naucila sad sve. :D

gdje se to u Krajini kaze omAc? :-)
otkad znam za sebe uvijek je bilo omec :)
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#213 Re: Krajisnici

Post by Hodidid »

Prije svega definiraj mi sta je to po tebi Krajina? Ako mi krenes sa pricom od Kladuse do Cazina pa do Buzima nemamo o cemu dalje diskutirati. Gramaticki je pravilno omac a tako se govori u Sanskoj dolini ili ti ga izmedju Grmeca i Kozare.

Ja recimo nisam nikad cuo za omEc a iz Krajine sam.
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#214 Re: Krajisnici

Post by rudy81 »

Hodidid wrote:Prije svega definiraj mi sta je to po tebi Krajina? Ako mi krenes sa pricom od Kladuse do Cazina pa do Buzima nemamo o cemu dalje diskutirati. Gramaticki je pravilno omac a tako se govori u Sanskoj dolini ili ti ga izmedju Grmeca i Kozare.

Ja recimo nisam nikad cuo za omEc a iz Krajine sam.
Nije to nikakva 'prica', zna se sta obuhvata bosanska a sta cazinska krajina. Zar se o tome jos raspravlja :)
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#215 Re: Krajisnici

Post by Hodidid »

rudy81 wrote:
Hodidid wrote:Prije svega definiraj mi sta je to po tebi Krajina? Ako mi krenes sa pricom od Kladuse do Cazina pa do Buzima nemamo o cemu dalje diskutirati. Gramaticki je pravilno omac a tako se govori u Sanskoj dolini ili ti ga izmedju Grmeca i Kozare.

Ja recimo nisam nikad cuo za omEc a iz Krajine sam.
Nije to nikakva 'prica', zna se sta obuhvata bosanska a sta cazinska krajina. Zar se o tome jos raspravlja :)
Naravno da se ne raspravlja. Ti si medjutim rekao da nikad u Krajini nisi cuo za taj izraz. Ustvari si htio reci da nikad nisi cuo za taj izraz u Cazinskoj Krajini. Moras biti precizniji. Krajina je puno siri pojam od trokuta Kladusa- Cazin-Buzim.
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#216 Re: Krajisnici

Post by rudy81 »

ne moram ja nista, rekLA sam sta sam misliLA a ti interpretiraj kako ti je volja
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#217 Re: Krajisnici

Post by graue_maus »

:thumbup:
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#218 Re: Krajisnici

Post by Ridjobrki »

A to im je tirit... :-D Ja čuo da omač zovu pilavom pa mi se sve pobrkalo. :-)
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#219 Re: Krajisnici

Post by Hodidid »

rudy81 wrote:ne moram ja nista, rekLA sam sta sam misliLA a ti interpretiraj kako ti je volja
Misli malo bolje lutko moja, nece ti skoditi.

@Ridjobrki: Jes vala heh. Prvi put kad sam cuo da im je omac pilav ja stao i samo gledam. Velim a sta vam je riza sa piletinom onda :D ?
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#220 Re: Krajisnici

Post by rudy81 »

Hodidid wrote:
rudy81 wrote:ne moram ja nista, rekLA sam sta sam misliLA a ti interpretiraj kako ti je volja
Misli malo bolje lutko moja, nece ti skoditi.

@Ridjobrki: Jes vala heh. Prvi put kad sam cuo da im je omac pilav ja stao i samo gledam. Velim a sta vam je riza sa piletinom onda :D ?

Fala ti dje cuo i ne cuo sto si me prosvijetlio, lutko
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#221 Re: Krajisnici

Post by ćiribiribela »

Ridjobrki wrote:Ja čuo da omač zovu pilavom pa mi se sve pobrkalo. :-)

A dje si to cuo bgt?
User avatar
d.a.d.a.
Posts: 1564
Joined: 30/04/2011 22:38

#222 Re: Krajisnici

Post by d.a.d.a. »

rudy81 wrote:

gdje se to u Krajini kaze omAc? :-)
otkad znam za sebe uvijek je bilo omec :)
omEč brEte :lol:
To je to :D
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#223 Re: Krajisnici

Post by Ridjobrki »

ćiribiribela wrote:
Ridjobrki wrote:Ja čuo da omač zovu pilavom pa mi se sve pobrkalo. :-)

A dje si to cuo bgt?
U Tuzli. Tamo gdje je vrhnje kajmak. :D

Ma ako je za Cazin nek je vala i omEč! :-D :bih:
User avatar
BOGUS
Posts: 118
Joined: 10/05/2008 13:04
Location: the baustela

#224 Re: Krajisnici

Post by BOGUS »

Ridjobrki wrote:
ćiribiribela wrote:
Ridjobrki wrote:Ja čuo da omač zovu pilavom pa mi se sve pobrkalo. :-)

A dje si to cuo bgt?
U Tuzli. Tamo gdje je vrhnje kajmak. :D

Ma ako je za Cazin nek je vala i omEč! :-D :bih:
Ridji,zar nije vrhnje u stvari pavlaka :lol:
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#225 Re: Krajisnici

Post by rudy81 »

d.a.d.a. wrote:
rudy81 wrote:

gdje se to u Krajini kaze omAc? :-)
otkad znam za sebe uvijek je bilo omec :)
omEč brEte :lol:
To je to :D
:thumbup:
Post Reply