Kosovo

Nezavisnost Kosova i Metohije

Poll ended at 08/07/2005 11:01

da
17
38%
ne
18
40%
baš me briga
10
22%
 
Total votes: 45

avram
Posts: 55
Joined: 06/06/2005 08:54
Location: bijeljina
Contact:

#1 Kosovo

Post by avram »

Da li bi davanje nezavisnosti KiM poboljšalo stabilnost na ovim prostorima ili ostati pri stavu da nema promjena granica u Evropi čega se držala medjunarodna zajednica do sada?
HVALA
Lojo_Hasanovic
Posts: 453
Joined: 25/04/2005 16:03

#2

Post by Lojo_Hasanovic »

Pa kako god okrenes nije dobrlo za Srbe i Srbiju! Ako ostanu u sastavu SiCG nahbeali su ga, ljudi imaju previsok natalitet, Srbi ce postat manjina u vlastitoj drzavi!
A ako se osamostali odese rudnici i ostala mineralna bogatstva!
I tako to...Nenad je to davno sve fino objasnio....bila je ova tema jednom.... sve se vrti u krug na ovom forumu..... :)
avram
Posts: 55
Joined: 06/06/2005 08:54
Location: bijeljina
Contact:

#3 znam da je bila

Post by avram »

Znam da je bila ali se stvar ponovo aktuelna.Druze u pravu si nema pravog rjesenja za Srbiju i Albance u isto vrijeme.
Vjeruj mi Srbima je vise do manastira nego li do rudnika mi te rudnike nećemo moći slobodno koristiti to je okupator već uzeo pod svoje pa zbog toga su tu i na Kosovu i u Bosni... :x
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#4

Post by mr__bosnjak »

Avram samo pitam jer nisam shvatio na koga mislis kada kazes okupator i mozesli svoju poruku malo pojasniti?

Ja mislim da Albanci "ciste" Kosovo od neAlbanaca. Cak ali opet nisam siguran negdje sam procitao da i Bosnjake tjeraju. Ali opet se pomalo divim njima eto vidi u njih imaju Albanci muslimani, Albanci pravoslavci i Albanci katolici kao i u Bosnjaka ali oni nisu podijeljeni niti im je izmedjuse vazna vjera samo da su albanske nacije, mada neke stvari sto oni rade mi se nesvidjaju.
avram
Posts: 55
Joined: 06/06/2005 08:54
Location: bijeljina
Contact:

#5 okupatori sa zapada

Post by avram »

mr__bosnjak wrote:Avram samo pitam jer nisam shvatio na koga mislis kada kazes okupator i mozesli svoju poruku malo pojasniti?

Ja mislim da Albanci "ciste" Kosovo od neAlbanaca. Cak ali opet nisam siguran negdje sam procitao da i Bosnjake tjeraju. Ali opet se pomalo divim njima eto vidi u njih imaju Albanci muslimani, Albanci pravoslavci i Albanci katolici kao i u Bosnjaka ali oni nisu podijeljeni niti im je izmedjuse vazna vjera samo da su albanske nacije, mada neke stvari sto oni rade mi se nesvidjaju.
Mislim na okupatore sa zapada.A što se tiče Albanaca i ja im se divim za to ali se oni okupljaju oko jednog jezika a mi smo ga nazvali sa sto imena.
Sjećam se nadrealista kada prevodilac prevodi sa Srpskog na Bosanski...
Glupost a ti baš zapeo da u Bosni žive samo Bosanci i baš me interesije kako misliš Hrvate da prevedeš u Bosance a iza njih stoji tako moćna organizacija"Vatikan".O moći vatikana vidimo kad je bila Papina sahrana.Jedino Hrvati putuje bez problema i sva vrata su im otvorena,jedino oni glat prolaze u Hagu itd itd...
avram
Posts: 55
Joined: 06/06/2005 08:54
Location: bijeljina
Contact:

#6 Re: okupatori sa zapada

Post by avram »

avram wrote:
mr__bosnjak wrote:Avram samo pitam jer nisam shvatio na koga mislis kada kazes okupator i mozesli svoju poruku malo pojasniti?

Ja mislim da Albanci "ciste" Kosovo od neAlbanaca. Cak ali opet nisam siguran negdje sam procitao da i Bosnjake tjeraju. Ali opet se pomalo divim njima eto vidi u njih imaju Albanci muslimani, Albanci pravoslavci i Albanci katolici kao i u Bosnjaka ali oni nisu podijeljeni niti im je izmedjuse vazna vjera samo da su albanske nacije, mada neke stvari sto oni rade mi se nesvidjaju.
Mislim na okupatore sa zapada.A što se tiče Albanaca i ja im se divim za to ali se oni okupljaju oko jednog jezika a mi smo ga nazvali sa sto imena.
Sjećam se nadrealista kada prevodilac prevodi sa Srpskog na Bosanski...
Glupost a ti baš zapeo da u Bosni žive samo Bosanci i baš me interesije kako misliš Hrvate da prevedeš u Bosance a iza njih stoji tako moćna organizacija"Vatikan".O moći vatikana vidimo kad je bila Papina sahrana.Jedino Hrvati putuje bez problema i sva vrata su im otvorena,jedino oni glat prolaze u Hagu itd itd...
I još jedno pitanje kako je glasila kraljevska titula Tvrtka Kontromanića i gdje i u kome manastitu je krunisan?Poznato ti je da je za vrijme njegove vladavine Bosna bila samostalna država i grb sa ljiljanima je njegov grb a uvršten je u grbove Srpskih vlastela...
jacika
Posts: 116
Joined: 16/04/2005 16:55
Location: wien-tz

#7

Post by jacika »

ja sam za,zasto ne da i oni konacno imaju svoj mir 8-)
Bosnjakinja
Posts: 2
Joined: 08/06/2005 13:37

#8

Post by Bosnjakinja »

Naravno da Kosovo treba dobiti nezavisnost kao sto je dobila svaka republika bivse drzave.Ja zivim na Kosovu i vidim situaciju ovdje.Nije istina da oni tjeraju Srbe s Kosova,srbi sami idu prodaju svoje kucice a normalno da loklno stanovnistvo kupuje.Al ja mislim da ako Kosovo dobije nezavisnost nece Srbija to mirno docekati.Primjetila sam da narod ovdje to zna.Prave se sklonista.I slozni su,nisu kao mi kod nas ako jedan brat malo bolje zivi drugi mu zavidi.Poslije rata ovdje je bilo tesko za nealbansko stanovnistvo.Ali sada je hvala Allahu puno bolje.Normalno se prica na javnom mjestu.I jos jednom Kosovo treba nezavisnost!!!
rajvosa
Posts: 738
Joined: 06/10/2002 00:00

#9 Re: okupatori sa zapada

Post by rajvosa »

avram wrote:
avram wrote:
mr__bosnjak wrote:Avram samo pitam jer nisam shvatio na koga mislis kada kazes okupator i mozesli svoju poruku malo pojasniti?

Ja mislim da Albanci "ciste" Kosovo od neAlbanaca. Cak ali opet nisam siguran negdje sam procitao da i Bosnjake tjeraju. Ali opet se pomalo divim njima eto vidi u njih imaju Albanci muslimani, Albanci pravoslavci i Albanci katolici kao i u Bosnjaka ali oni nisu podijeljeni niti im je izmedjuse vazna vjera samo da su albanske nacije, mada neke stvari sto oni rade mi se nesvidjaju.
Mislim na okupatore sa zapada.A što se tiče Albanaca i ja im se divim za to ali se oni okupljaju oko jednog jezika a mi smo ga nazvali sa sto imena.
Sjećam se nadrealista kada prevodilac prevodi sa Srpskog na Bosanski...
Glupost a ti baš zapeo da u Bosni žive samo Bosanci i baš me interesije kako misliš Hrvate da prevedeš u Bosance a iza njih stoji tako moćna organizacija"Vatikan".O moći vatikana vidimo kad je bila Papina sahrana.Jedino Hrvati putuje bez problema i sva vrata su im otvorena,jedino oni glat prolaze u Hagu itd itd...
I još jedno pitanje kako je glasila kraljevska titula Tvrtka Kontromanića i gdje i u kome manastitu je krunisan?Poznato ti je da je za vrijme njegove vladavine Bosna bila samostalna država i grb sa ljiljanima je njegov grb a uvršten je u grbove Srpskih vlastela...



Cuj ovo, bosanski grb sa ljiljanima srpski..................Ma daj avrame............dobro nisi rekao stechci su srpski.........

PS
Ljiljani su se na Kosovu polju tukli protiv Otomanske imperije al ZAPAMTI ti ljiljani su bili BOSNANSKI nikada srpski.....................
avram
Posts: 55
Joined: 06/06/2005 08:54
Location: bijeljina
Contact:

#10 zbrka

Post by avram »

Stalno brečete geografsku,vjersku i nacionalnu pripadnost a Kontromanić se krunisao kao Srpski kralj u Srpskom manastiru...
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#11 Re: zbrka

Post by Prenj »

avram wrote:Stalno brečete geografsku,vjersku i nacionalnu pripadnost a Kontromanić se krunisao kao Srpski kralj u Srpskom manastiru...
Bice po tebi da su Srbi imali dva kralja krajem 14. stoljeca?
:lol:
Tvrtko jeste zauzeo neke srpske zemlje i po tradiciji koja je vladala u to vrijeme, dodao je u svoj naslov i srpski kralj.
A "krunisanje u Milesevu" je jedna od klasicnih lazi srpske istoriografije.
Tvrtko je 1377. krunisan u Milama kod Visokog (danasnji Arnautovici), u crkvi u kojoj ce se poslije krunisati i svi ostali bosanski kraljevi.
Inace, ostaci te crkve, koji se nalaze pored lokalnog puta Visoko-Ilijas su danas u zalosnom stanju :(
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#12 Re: zbrka

Post by Zadig »

avram wrote:Stalno brečete geografsku,vjersku i nacionalnu pripadnost a Kontromanić se krunisao kao Srpski kralj u Srpskom manastiru...
e samo sam ceko da to kazes.

:roll:

ma ja, svi smo mi srbi, sve je ova bila srbija, bla blabla, srpsko nebo, srpski mjesec, sunce i tako dalje
:roll:
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#13

Post by mr__bosnjak »

Avram on se tamo krunisao zato sto je to bilo osvojeno od Bosne! Da su u Bosni bili Srbi sto bi oni od svog naroda osvajali. A Kralj Tvrtko je prvo bio bosanski ban pa onda postao kralj Bosne i bio bosanski kralj kakav bolan srpski sta pricas nauci historije pa ces vidjet. A to sto su ga zvali srpskim kraljem je sto je on osvojio Srbiju i jos zemalja i proglasio se njihovim kraljem ali je bio Bosnjak.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#14

Post by Prenj »

mr__bosnjak wrote:Avram on se tamo krunisao zato sto je to bilo osvojeno od Bosne! Da su u Bosni bili Srbi sto bi oni od svog naroda osvajali. A Kralj Tvrtko je prvo bio bosanski ban pa onda postao kralj Bosne i bio bosanski kralj kakav bolan srpski sta pricas nauci historije pa ces vidjet. A to sto su ga zvali srpskim kraljem je sto je on osvojio Srbiju i jos zemalja i proglasio se njihovim kraljem ali je bio Bosnjak.
Rasplakacu se :( :( :(
JFK
Posts: 88
Joined: 03/06/2005 21:34

#15

Post by JFK »

Bosnjakinja wrote:Naravno da Kosovo treba dobiti nezavisnost kao sto je dobila svaka republika bivse drzave.Ja zivim na Kosovu i vidim situaciju ovdje.Nije istina da oni tjeraju Srbe s Kosova,srbi sami idu prodaju svoje kucice a normalno da loklno stanovnistvo kupuje.Al ja mislim da ako Kosovo dobije nezavisnost nece Srbija to mirno docekati.Primjetila sam da narod ovdje to zna.Prave se sklonista.I slozni su,nisu kao mi kod nas ako jedan brat malo bolje zivi drugi mu zavidi.Poslije rata ovdje je bilo tesko za nealbansko stanovnistvo.Ali sada je hvala Allahu puno bolje.Normalno se prica na javnom mjestu.I jos jednom Kosovo treba nezavisnost!!!
Kao prvo Kosovo u ex SFRJ nije nikada bilo republika nego autonomna pokrajina u sastavu Srbije kao i Vojvodina.
Kao drugo od nezavisnosti nema nista, da su je htjeli dati, dali bi je 99'.
Kao trece, Evropa i UN nece dati nezavisnost Kosova iz jednostavnog razloga, a to je nastanak jos jedne muslimanske drzave u Evropi, sto noj to ne odgovara, pogledajte samo primjer pokusaja ulaska Turske u EU, stalno se opstruise pocetak pregovora iako Turska vec 30 godina pokusava da postane clan iste.
baja_honolulu
Posts: 47
Joined: 10/03/2005 16:11

#16

Post by baja_honolulu »

slazem se da kosovo treba biti nezavisno ili pridruzeno albaniji, barem onih 90% koje kontrolisu albanci. isto tako, i zapadna makedonija koja je etnicki cista bi trebalo da se pripoji albanskoj drzavi.
kao nadomjestak za izgubljenu teritoriju srbiji treba da pripadne republika srpska, s tim da se bosnjacima napravi koridor izmedju srednje bosne i bihaca, kako bi buduca drzava bih bila teritorijalno zaokruzena na nekih 30-35% sadasnje bih.
takva bih bi kao sto je bilo odluceno washingtonskim sporazumom tudjman-izetbegovic imala konfederativni odnos sa hrvatskom. svi dijelovi koji granice sa hrvatskom (zapadna hercegovina, orasje i odzak) bi bili pridruzeni hrvatskoj, a hrvatske enklave u srednjoj bosni bi bile u novoj republici bih.
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#17

Post by Zadig »

sto je on osvojio Srbiju i jos zemalja i proglasio se njihovim kraljem
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nina_1
Posts: 58
Joined: 28/02/2005 16:03

#18

Post by Nina_1 »

Bosnjakinja wrote:Naravno da Kosovo treba dobiti nezavisnost kao sto je dobila svaka republika bivse drzave.Ja zivim na Kosovu i vidim situaciju ovdje.Nije istina da oni tjeraju Srbe s Kosova,srbi sami idu prodaju svoje kucice a normalno da loklno stanovnistvo kupuje.Al ja mislim da ako Kosovo dobije nezavisnost nece Srbija to mirno docekati.Primjetila sam da narod ovdje to zna.Prave se sklonista.I slozni su,nisu kao mi kod nas ako jedan brat malo bolje zivi drugi mu zavidi.Poslije rata ovdje je bilo tesko za nealbansko stanovnistvo.Ali sada je hvala Allahu puno bolje.Normalno se prica na javnom mjestu.I jos jednom Kosovo treba nezavisnost!!!
Nije istina da ih tjeraju?? Ne lupaj! O kakvim sklonistima pricas? Da li nije istina da su prosle godine spaljene skoro sve pravoslavne crkve na Kosovu, ili smo to sanjali? Srba skoro da nema na Kosovu. Nemoj da se pravis luda.
Zadig
Posts: 5755
Joined: 25/02/2005 19:39
Location: British Columbia

#19

Post by Zadig »

ne cuje te
banovana je
:D
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#20

Post by mr__bosnjak »

baja_honolulu nema ti nista od toga. U Bosni trebaju da se stvore Bosnjaci koje su god vjere kao sto je i bilo a onda pitanje Kosova neka rijesavaju Srbija, Kosovo i Albanija. Jedino sto tu Bosna treba da radi je da osigura stanje Bosnjacima na Kosovu.
baja_honolulu
Posts: 47
Joined: 10/03/2005 16:11

#21

Post by baja_honolulu »

mr__bosnjak wrote:baja_honolulu nema ti nista od toga. U Bosni trebaju da se stvore Bosnjaci koje su god vjere kao sto je i bilo a onda pitanje Kosova neka rijesavaju Srbija, Kosovo i Albanija. Jedino sto tu Bosna treba da radi je da osigura stanje Bosnjacima na Kosovu.
ja mislim da je ovo najbolje rjesenje kojim bi se jednom za svagda utvrdile medjuetnicke granice na zapadnom balkanu.
u suprotnom bice nestabilno kao u zadnjih 15-tak godina, jer je rat konacno zapecatio sudbinu bratstvu i jedinstvu, htio ti to ili ne.
|||||
Posts: 112
Joined: 12/04/2005 18:04

#22

Post by ||||| »

Bosnjakinjo, ako nisi dobila crveni, da li mozes da potvrdis da se tjeraju Bosnjaci sa Kosova kako nagovjestava mr__bosnjak???
Lojo_Hasanovic
Posts: 453
Joined: 25/04/2005 16:03

#23 Re: zbrka

Post by Lojo_Hasanovic »

Zadig wrote:
avram wrote:Stalno brečete geografsku,vjersku i nacionalnu pripadnost a Kontromanić se krunisao kao Srpski kralj u Srpskom manastiru...
e samo sam ceko da to kazes.

:roll:

ma ja, svi smo mi srbi, sve je ova bila srbija, bla blabla, srpsko nebo, srpski mjesec, sunce i tako dalje
:roll:
E vala nije trava, nije drvce...sve sto je zeleno, nije srpsko! :D :D :D
rajvosa
Posts: 738
Joined: 06/10/2002 00:00

#24 Re: zbrka

Post by rajvosa »

avram wrote:Stalno brečete geografsku,vjersku i nacionalnu pripadnost a Kontromanić se krunisao kao Srpski kralj u Srpskom manastiru...

Ne seri
CrazyNeddo
Posts: 73
Joined: 29/06/2004 22:37

#25

Post by CrazyNeddo »

Na Kosovu zivi oko 25 000 Bosnjaka, ali kao i u drugim djelovima bivse Jugoslavije oni se tek nacionalo bude, pa i tamo ima Muslimana, ali i "Torbesa" i "Goranaca"... U vrijeme rata na Kosovu, kada su Srbi tjerali i Bosnjaci su bili tjerani,a kada su Albanci tjerali opet su Bosnjaci bili tjerani...U prvom slucaju zbog religije, a u drugom zbog njihovog slavenskog jezika koji lici na srpski...

Bosnjaci su uglavnom koncentrisani u pogranicnom pojasu Albanija-Kosovo, ponajvise u Prizrenu, Dragasu, Dakovici...

Bosnjaci su na tom podrucju uglavnom okupljeni oko VATAN kolacije i BSDAK... Imaju 3 ili 4 mjesta u Kosovskom parlamentu, a uz aktivniju ulogu, mislim da bi Bosnjaci mogli dobiti neke svoje male opcine,kao sto su Srbi,Albanci i Turci dobijali u podrucjima opcina u kojima nisu vecina (Mamusa,Dj. Jankovic)... To su male opcine - enklave... To je vrhunac koji bi Bosnjaci mogli dobiti...

Sto se tice situacije na Kosovu,ona nema nikakve veze sa stabilnoscu Bosne,smatram da ce Kosovo biti drzava,ali ce politicka propaganda njihovih politicara na celu sa Rugovom, zbog gladi za vlascu i straha da ih "ne pojede mrak", uciniti da se ne ujedine sa svojom bracom juzno od Drima... Tako ce Albanci jedni od rijetkih naroda,ako ne i jedini, koji su vecina u dvije drzave...
Post Reply