Kosenje rucnom kosom

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#51 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by quarterback »

nakon oko 3h kosenja pokosih i pokupih jedno 150 kvadrata ... :sad:

travu ove godine jos nisam kosio (nisam imao kosu) i sada je to jedna dzungla, pregusta je i desava se da se samo povije pa onda vise ne znam da li je pokoseno ili nije, pograbim da vidim sta sam napravio, pa onda popravljam...

kada predjem na neki dio gdje je manje gusta trava, tu ide s pjesmom, ipak na ovom dijelu koji sada kosim je pakao...

ipak, ne odustajem...
User avatar
pink floydd
Posts: 6041
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#52 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by pink floydd »

nema tu neke tehnike nego pomalo samo, uzimaj jednu trećinu otkosa od onog što uzimaš dje je manja trava. Trava kad izlegne i ako je previše zapuštena slomit ćeš se tu nema ti druge. Čekaj da se osuši i zapali, pa onda nemoj pustiti da zaraste :D
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#53 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by quarterback »

pink floydd wrote:nema tu neke tehnike nego pomalo samo, uzimaj jednu trećinu otkosa od onog što uzimaš dje je manja trava. Trava kad izlegne i ako je previše zapuštena slomit ćeš se tu nema ti druge. Čekaj da se osuši i zapali, pa onda nemoj pustiti da zaraste :D
sutra nastavljam, danas bolujem (ledja) :D
svakako kisa pada
EldinFromSa
Posts: 171
Joined: 22/05/2016 17:42
Location: Sarajevo

#54 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by EldinFromSa »

Košenje trave ručnom kosom je isto kao i igranje tenisa. Forhand - backhand i udri. :?
User avatar
Sanchez22
Posts: 1254
Joined: 23/08/2012 16:02

#55 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Sanchez22 »

EldinFromSa wrote:Košenje trave ručnom kosom je isto kao i igranje tenisa. Forhand - backhand i udri. :?
Na teniskim terenima nema mravinjaka :D
EldinFromSa
Posts: 171
Joined: 22/05/2016 17:42
Location: Sarajevo

#56 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by EldinFromSa »

Sanchez22 wrote:
EldinFromSa wrote:Košenje trave ručnom kosom je isto kao i igranje tenisa. Forhand - backhand i udri. :?
Na teniskim terenima nema mravinjaka :D
Oko mravinjaka onom mini-kosom, ne znam kako se stručno kaze. I opet ista varijanta, blazi forhand - blazi backhand i udri, a drugom rukom drzis travu. Što moja mater kaze, odoh plijevit bastu pa idi pokosi sutra. :D
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#57 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by exliberal-ex »

Zadnji put kad sam bio dole kaze stara treba pokosit al nemoj ti doci ce neko...cuj neko ima kosa kojoj ima 30 godina ako i ne vise, tanka, lagana...nije otkivana dugo ali jos uvijek dobra,
fino belegiju pokiselio u vodu navece, ujutro polako naostri jednom pa ponovi u drugom pravcu...izvuci zicu pa polako..prvih par metara je bilo ono kao kad sjednes na biciklo nakon godina i godina...kasnije ide ko kroz puter...stara kad je vidla ostala bez teksta...joj ovo bolje nego kosilica...
pokusao sam ovdje da kosim ovu genetsku travu, neide, previse ostra, ziva, savija se...morao bi pustit da izraste bas ali to nemoze...mora se sisat stalno...znaci pali i guraj

sad mi ,kad sam usao u godine, to fali ali kad sam bio mladji...treba pokosit...oj tito dragi upucaj me samo nemoj da kosim oko kuce
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#58 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by walk_M-A-N »

Zna li neko gdje (u Sa) kupiti čekić i klin (babu) za otkivanje? Ali da valjaju, tvrde da ne mijenjaju oblik.
Ja bio kupio na pijaci, ništa ne valja, udariš i ostaje trag.

Još sam nešto skontao: kosa mora veličinom odgovarati čovjeku. Moja neka univerzalna pa mislim da mi je mala jer se moram sageti. Možda bi se sječivo moglo zaokrenuti ali ne znam kako.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#59 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by spreca »

walk_M-A-N wrote:Zna li neko gdje (u Sa) kupiti čekić i klin (babu) za otkivanje? Ali da valjaju, tvrde da ne mijenjaju oblik.
Ja bio kupio na pijaci, ništa ne valja, udariš i ostaje trag.

Još sam nešto skontao: kosa mora veličinom odgovarati čovjeku. Moja neka univerzalna pa mislim da mi je mala jer se moram sageti. Možda bi se sječivo moglo zaokrenuti ali ne znam kako.
Sve te probleme mozes rjesiti kod dobrog kovaca i babu da ne bude meka da je okali a tako i cekic...visinu ti isto on rjesava u peti kose
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#60 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Truba »

sve ja to imam ali ne znam
to je zanat za sebe

ima na pijaci socijalno kod hitne

ako imas brusilicu
kupis lagani papir i time ostris kosu :mrgreen:
ne treba otkivat

ja kupio i novu belegiju
preporodio se
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#61 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Maraschino »

Ja prvi put vidim na onim videima da se kosa otkiva naopako. :roll:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#62 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by triconja »

Maraschino wrote:Ja prvi put vidim na onim videima da se kosa otkiva naopako. :roll:
Bitno je nju otkovati pa kako to je za druge teme. Ja gledao videe razne i ima ti tih stilova hejbet a vidio sam da i otac i komsije zalegnu na travu i nekako razvlace kosu i otkivaju. Najbolje svabe (ili austrijanci) rade, uzmu panj i zakuju nakovanj i fino sjedeci kosu proceraju :lol:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#63 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Maraschino »

triconja wrote:
Maraschino wrote:Ja prvi put vidim na onim videima da se kosa otkiva naopako. :roll:
Bitno je nju otkovati pa kako to je za druge teme. Ja gledao videe razne i ima ti tih stilova hejbet a vidio sam da i otac i komsije zalegnu na travu i nekako razvlace kosu i otkivaju. Najbolje svabe (ili austrijanci) rade, uzmu panj i zakuju nakovanj i fino sjedeci kosu proceraju :lol:
Da ti pravo recem, umjetnost je kosu otkovati.

Valja to znati. Zaleci, rasiriti noge, izdici koljeno za kosiste, pa ugao podesiti...a prije toga naci dobar nakovanj(babica) i cekic. :D

Ovako naopako je puno lakse sto ne znaci da necu probati prvom prilikom.
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#64 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Truba »

pukla kosa u subotu, zapravo drveni dio

a vala dala je i sve od sebe
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#65 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by coek »

Eeee kad sam prvi put uzeo kosu u ruke, to je bilo to, prirodni talenat ... valjda seljački geni, šta li :)
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#66 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Truba »

ja malo kosim malo orem
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#67 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Haman2 »

Image

Nemoj orat samo kosi. Da se to brzo nauciti samo treba imati volje.
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#68 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Truba »

ih lako je na tome ravnom kositi
ajd kosi gdje je bila uzorana njiva
gdje korov raste i mravnjaci
gdje je nizvrdica s trnjem
Post Reply