Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81668
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#201 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Truba »

da :mrgreen:
ako se krene siriti lezi i valjaj se :mrgreen: :sax:
tr_ba
Posts: 744
Joined: 12/06/2014 17:13
Location: privatna prcija

#202 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by tr_ba »

Jos covjek rece imaju kuce okolo,fasade,prozori,zavjese...
Niko to ne jebe ni za ekser?
Cuj pali!?
E jesmo indijanci u pm!!!
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#203 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by triconja »

Black swan wrote:da :mrgreen:
ako se krene siriti lezi i valjaj se :mrgreen: :sax:
Oj kad sam ja jednom sa nenom rahmetli palio travu desilo se nesto neocekivano. Poce vjetar puhat a vatra se prosiri i mi sta cemo udri po onoj vatri cime stignes, meni progorila obuca, i jedva na kraju ugasismo. Da nismo ugasili izgorile bi vikendice, jedno 3-4 komada :lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#204 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by triconja »

tr_ba wrote:Jos covjek rece imaju kuce okolo,fasade,prozori,zavjese...
Niko to ne jebe ni za ekser?
Cuj pali!?
E jesmo indijanci u pm!!!
Nisam rekao pali i prst u uho i idi sisaj motke. Kazem da radi to sa nekoliko ljudi i kontrolisanim vatricama. Naravno tih nekoliko komsija ili prijatelja bi trebalo da imaju lopatu jer obuca brzo progori.

I na kraju uzet popit ako se pije (tek nakon sto se utvrdi da nema nikakvih žiški), ako ne piju onda po kafu svakom i eto :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81668
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#205 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Truba »

triconja wrote:
Black swan wrote:da :mrgreen:
ako se krene siriti lezi i valjaj se :mrgreen: :sax:
Oj kad sam ja jednom sa nenom rahmetli palio travu desilo se nesto neocekivano. Poce vjetar puhat a vatra se prosiri i mi sta cemo udri po onoj vatri cime stignes, meni progorila obuca, i jedva na kraju ugasismo. Da nismo ugasili izgorile bi vikendice, jedno 3-4 komada :lol:
ja sam se 2012. jedva živ izvukao...
palio sam vreće od cemeta na plus 50 :lol: koji levat
ode vatra sjeba me bodljikava žica...
okruži me vatra dok sam je gasio mislio sam gotovo
da ne dođoše vatrogasci s onim bojlerima na leđima i kamionom izgori srpsko sarajevo :lol:
na kraju kao da sam eksploziju preživio... imaju slike negdje

okacit cu kasnije
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#206 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by triconja »

Black swan wrote:
triconja wrote:
Black swan wrote:da :mrgreen:
ako se krene siriti lezi i valjaj se :mrgreen: :sax:
Oj kad sam ja jednom sa nenom rahmetli palio travu desilo se nesto neocekivano. Poce vjetar puhat a vatra se prosiri i mi sta cemo udri po onoj vatri cime stignes, meni progorila obuca, i jedva na kraju ugasismo. Da nismo ugasili izgorile bi vikendice, jedno 3-4 komada :lol:
ja sam se 2012. jedva živ izvukao...
palio sam vreće od cemeta na plus 50 :lol: koji levat
ode vatra sjeba me bodljikava žica...
okruži me vatra dok sam je gasio mislio sam gotovo
da ne dođoše vatrogasci s onim bojlerima na leđima i kamionom izgori srpsko sarajevo :lol:
na kraju kao da sam eksploziju preživio... imaju slike negdje

okacit cu kasnije
Eto malo falilo da dobijes Darvinovu nagradu za zivotno djelo :pisnuo:

Ne treba raditi po vrucini nista. Ubije toplota u mozak i nista ne mozes procjenit kako treba. Drugi put sesir na glavu i pazi sta palis :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81668
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#207 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Truba »

jučer se nije moglo ni paliti da se htjelo jer je krenula trava rasti :D

uglavnom imam nekoliko lokaliteta gdje je drača toliko jaka da je preraslo sve u šiblje s kombinacijom trnja i ostalog smeća

pa sam napravio lokale di vatra

nabacao kartona i tankih grančica i napravio logorsku
ako ovo prežive onda slijedi bagerisanje :D
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#208 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by svjezi_ustipak »

quarterback wrote:
strax wrote: Quartetback, pokušaj jednom kositi sa nožem travu od 10-20 cm, da vidiš frustracije :) U suštini, za takvu travu je najbolja samohodna kosačica, još ako imaš širok zahvat, lagano ju upališ, slušalice u uvo, i šetkaš se za njom ko gospodin, nit se uprljaš nit moraš puno da paziš kao sa trimerom, sve ravnomjerno sasječe. Ja tako mogu stući 2 duluma za sat i po, i još ne dajem jak gas, potroši možda 0.7 l goriva.
sada kada mogu montirati noz planirao sam prvo sljedece kosenje (trimeranje) da sa nozem prvo povaljam koprive pa onda da probam malo okolo, cisto da testiram sto kazes...

ne moze kod mene kosacica jer je suvise grbavo, mokra je zemlja pa sam kopao dosta kanala za odvod a nisam to na vrijeme poravnao pa je sada sve ispresjecano naslagama zemlje, planirao sam da to sredim sada negdje cim nadjem vremena jer sam konacno skinuo travu koja je to sve prekrivala

Kako vas ljudi sluze trimeri? Imate dovoljno iskustva da mozete prosuditi.
Pitam jer ste me zagrijali za Sonic ST62. Kosio bih jedno 2.5 dunuma na vikendici, mozda jednom mjesecno.
Moze li to ST62 podnijeti?
strax
Posts: 56
Joined: 24/02/2011 10:55

#209 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by strax »

Ja svoj ST62 još uvijek intenzivno izrabljujem, doživio je ove sezone i prvi kvar, kardan je izgubio kontakt sa pogonskim dijelom, ali nije strašno koštalo, 35 KM i bilo je gotovo isti dan. Ne smijem pomisliti koliko bi koštalo takvo što da sam Stihl servisirao :zid: , mada, s njim bi se daleko teže desio takav kvar...

Moje iskustvo pokazuje, da možeš gaziti cijeli dan po vrućini ovaj trimer, i nemaš problema sa pregrijavanjem ili bilo čim. Bukvalno sam pravio pauze samo za dosipanje goriva proslo ljeto, i znao sam ga koristiti po 8-9 sati dnevno, skoro pa u komadu.

Ono na šta treba obratiti pažnju kod ST62 Sonic trimera - Ipak ima 62 cc zapreminu motora, i to mora da poprilično troši gorivo... Deklarisan je kao ČISTAČ, a, kad preraste i trava je ogromna i gusta, onda ne pitaš koliko troši, već - može li da prokrči i počisti. E, ovaj može. Baš sam nekidan paralelno koristio ovaj i Husqvarnu 535rx od 2.15 Ks, po manjoj i srednjoj travi Husqva predivno klizi, i inače joj je potrošnja SMIJEŠNA (0,6 l rezervoar nisam uspio potrošiti nakon 2-2,5 h rada!), ali kad dodje stani-pani, gusta i visoka trava, muči se, neefikasna je, mislim, može ona to, ali baš sporo i teško ide, moraš puno puta gnjaviti isti otkos dok pokosiš, dok ovaj krmak prolazi kroz sve i ne pita, ali i ždere kao krmak :)

Naravno, da se razumijemo, ne može se on porediti snagom i efikasnošću sa pravim stihlm ili husqvarna čistačima, ali oni i koštaju 1500 - 2000 KM, dok 62ku na akcijama možeš naći i ispod 300, pa je bespredmetno uporedjivati nešto 6x jeftinije. Uglavnom, može bez poteškoća završiti čupave poslove sa kojima će se laganije varijante stihla i husqvarne u klasi oko 1000 KM dooobro dobro namučiti.

Odoh ja naširoko, a htio sam reći - 2.5 duluma su smiješna za ovaj trimer. Možda čak da uzmeš 50 ili 40 seriju zbog manjem motora i manje potrošnje, oni su pravljeni za normalnu travu, ne za rastinje i šikare, a košenje jednom mjesečno znači travu 20-30 cm, ništa drastično. Sa intenzitetom korištenja od par puta godišnje, mislim da ne bi smio imati nikakvih problema nekoliko godina sa ovim trimerom.

1 do 1.2 l mješavine će potrošiti za sat i po, do dva rada.
strax
Posts: 56
Joined: 24/02/2011 10:55

#210 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by strax »

triconja wrote:
tr_ba wrote:Jos covjek rece imaju kuce okolo,fasade,prozori,zavjese...
Niko to ne jebe ni za ekser?
Cuj pali!?
E jesmo indijanci u pm!!!
Nisam rekao pali i prst u uho i idi sisaj motke. Kazem da radi to sa nekoliko ljudi i kontrolisanim vatricama. Naravno tih nekoliko komsija ili prijatelja bi trebalo da imaju lopatu jer obuca brzo progori.

I na kraju uzet popit ako se pije (tek nakon sto se utvrdi da nema nikakvih žiški), ako ne piju onda po kafu svakom i eto :lol:
Treba imati metalno bure bez dna, podignes ga na 3-4 bloka, i fino u njega naguravati, dok doneses novu turu rastinja, staro izgorilo, a gotovo da nema sanse da se proširi ikud...
Ovako nekako:
Image

Inače, iz predosrožnosti, treba imati negorivu deku (to bi svako trebao u kući držati na dostupnom mjestu), koja fino posluži ili recimo neki komad lima veći, tipa 1m x 1m, njime poklopiš plamen i za par sekundi uguši sve ispod sebe, onda ga samo prevrneš lopatom na slijedeći dio vatre, i idemo dalje - ti si sve vrijeme 2-2.5 m udaljen od vatre i bezbjedan, a gasiš je...
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#211 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by triconja »

strax wrote:
triconja wrote:
tr_ba wrote:Jos covjek rece imaju kuce okolo,fasade,prozori,zavjese...
Niko to ne jebe ni za ekser?
Cuj pali!?
E jesmo indijanci u pm!!!
Nisam rekao pali i prst u uho i idi sisaj motke. Kazem da radi to sa nekoliko ljudi i kontrolisanim vatricama. Naravno tih nekoliko komsija ili prijatelja bi trebalo da imaju lopatu jer obuca brzo progori.

I na kraju uzet popit ako se pije (tek nakon sto se utvrdi da nema nikakvih žiški), ako ne piju onda po kafu svakom i eto :lol:
Treba imati metalno bure bez dna, podignes ga na 3-4 bloka, i fino u njega naguravati, dok doneses novu turu rastinja, staro izgorilo, a gotovo da nema sanse da se proširi ikud...
Ovako nekako:
Image

Inače, iz predosrožnosti, treba imati negorivu deku (to bi svako trebao u kući držati na dostupnom mjestu), koja fino posluži ili recimo neki komad lima veći, tipa 1m x 1m, njime poklopiš plamen i za par sekundi uguši sve ispod sebe, onda ga samo prevrneš lopatom na slijedeći dio vatre, i idemo dalje - ti si sve vrijeme 2-2.5 m udaljen od vatre i bezbjedan, a gasiš je...
Pametno, sigurnije je tu metodu koristiti ako imas vec nekog rastinja pokosenog nego ovo sa vatricama, ali plac gdje se trava nije kosila nekoliko godina je malo teze ocistiti :thumbup:
User avatar
Ce-de-vi-ta
Posts: 133
Joined: 23/07/2008 02:27

#212 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Ce-de-vi-ta »

Pozdrav,

Narucio sam Sonic st52 preko ekupi.ba... stize za koji dan, pa krece se u akciju :). Cisto da se obezbjedim, koji servis preporucujete i ako ima neki kontakt tel. Prije sam kosio malim elektricnim trimerima i samohodnim kosilicama, sa ovakvim trimerom se susrecem prvi put i nadam se da cu uspjeti savladati tehniku :D
Armin2013
Posts: 437
Joined: 19/08/2013 15:37

#213 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Armin2013 »

Pozz

Ima li ko iskustva sa FUXTEC trimerima?

lp,
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#214 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Ned071 »

ima... prvi komsija ima vec tri cetiri godine. nije kao stihl ali jako dobar
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#215 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by esso_sa »

Nedavno preko PIK-a kupim Demon trimer 5,2KS, ne znam koliko je pozdan i kako ce se ponasati u buducnosti, ali za sada je mrcina prava, zemlju dize koliko je jak :mrgreen:
Dodje sa dosta opreme, ukljucujuci i uprtac-prsluk. Ko trazi sta slicno, a za neku prihvatljivu cifru, evo link

https://www.olx.ba/artikal/25328374/tri ... a-dostava/
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#216 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Ned071 »

gdje u sarajevu servisirate trimere? znam za onog momka u otesu, ima jos neko?
Tarzo
Posts: 307
Joined: 09/08/2015 18:22

#217 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Tarzo »

Dilema u vezi kupovine trimera.
Kupiti STIHL FS 120 koji košta cca 1.000 KM i koji će vjerovatno dobro raditi 10-ak godina ili
kupiti 3 ili čak 4 trimera tipa FUXTEC, DEMON, Sonic isl., a koji će vjerovatno raditi po 3-4 godine?
Gledajući cijene to je tu negdje, a za vijek eksploatacije uzeo sam neku povoljniju varijantu za skuplji trimer i
neku nepovoljnu za ove jeftinije.
Sociolog
Posts: 4343
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#218 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Sociolog »

Pozz, za malo iskusnije, sta mislite o ovom trimeru?

https://www.olx.ba/artikal/25729436/tri ... ec-ps-152/
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#219 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Ned071 »

Sociolog wrote:Pozz, za malo iskusnije, sta mislite o ovom trimeru?

https://www.olx.ba/artikal/25729436/tri ... ec-ps-152/
e to je taj koji komso ima. odlican fakat. ima samo jednu manu. silk radi odlicno, ali kada je visa trava u pitanju krive mu se njegovi originalni nozevi. to rijesis tako sto kupis stihl nastavak i nemas brige. dobar zaista.
zippoo87
Posts: 15541
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#220 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

Tarzo wrote:Dilema u vezi kupovine trimera.
Kupiti STIHL FS 120 koji košta cca 1.000 KM i koji će vjerovatno dobro raditi 10-ak godina ili
kupiti 3 ili čak 4 trimera tipa FUXTEC, DEMON, Sonic isl., a koji će vjerovatno raditi po 3-4 godine?
Gledajući cijene to je tu negdje, a za vijek eksploatacije uzeo sam neku povoljniju varijantu za skuplji trimer i
neku nepovoljnu za ove jeftinije.
ma jeftinije ove...nisi radnik RADa i sliclih komunalnih preduzeca gdje trimer radi 6-7 sati neprekidno pa da razmisljas o brendu
skoro svi trimeri su ti sada isti...gledaj samo da je malo jaci,ako se ozbiljnije bavis necim,recimo kosis vocnjak i tako to pa da ima snage i za deblju travu i granje

za 300 KM imas sada odlicnih trimera a nedavno je bilo na piku i novi stihl trimeri za 200 KM,neko prodavao,imao ih puno na stanju pa probaj naci
nisam bas zagledao ali sigurno su stariji modeli ali su novi bili

ja koristim trimer vec 3 godine,kupio neki noname brend i fercera dobro
Bossnian
Posts: 57
Joined: 17/07/2014 20:10
Location: World Wide

#221 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Bossnian »

esso_sa wrote:Nedavno preko PIK-a kupim Demon trimer 5,2KS, ne znam koliko je pozdan i kako ce se ponasati u buducnosti, ali za sada je mrcina prava, zemlju dize koliko je jak :mrgreen:
Dodje sa dosta opreme, ukljucujuci i uprtac-prsluk. Ko trazi sta slicno, a za neku prihvatljivu cifru, evo link

https://www.olx.ba/artikal/25328374/tri ... a-dostava/

Kako sluša trimer, jel bilo kakvih problema, čisto sumnjam da on ima 5.2ks, planirao sam da kupim takav cijenom su povoljni ali kakav je kvalitet pošto bi radio baš dosta kod mene.
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#222 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by esso_sa »

Bossnian wrote:
esso_sa wrote:Nedavno preko PIK-a kupim Demon trimer 5,2KS, ne znam koliko je pozdan i kako ce se ponasati u buducnosti, ali za sada je mrcina prava, zemlju dize koliko je jak :mrgreen:
Dodje sa dosta opreme, ukljucujuci i uprtac-prsluk. Ko trazi sta slicno, a za neku prihvatljivu cifru, evo link

https://www.olx.ba/artikal/25328374/tri ... a-dostava/

Kako sluša trimer, jel bilo kakvih problema, čisto sumnjam da on ima 5.2ks, planirao sam da kupim takav cijenom su povoljni ali kakav je kvalitet pošto bi radio baš dosta kod mene.
Radi ko flak ! :mrgreen: Oko kuce ima skoro dunum trave koju kosimo sa ovim trimerom, tako da nije bas postedjen. Testirao sam ga sa silkom na skoro metar zapustene trave, namjerno nisam htio staviti noz, nije ni kahnuo, sve uredno sravnio sa zemljom :mrgreen:
Sto se tice snage, ko zna je li fakat ima 5,2ks, ali sve prepreke lezerno savladava na 50% gasa. Pun gas je fakat bespotreban. Komsija ima nekakav sa 2,5 ks i oci mu ispale kada je vidio sta ovaj radi :lol:
Jedina mana je mali kapacitet goriva, oko litar mjesavine stane, tako da pri ruci moras imati kanister goriva za dosipanje, posebno ako kosis vece povrsine.
Sto se tice kvaliteta, nisam ga rastavljao, ali zavrsna obrada izgleda prilicno dobro. Nema kineskih "detalja". Mislim da vrijedi tih para :thumbup:
Last edited by esso_sa on 13/06/2017 16:32, edited 1 time in total.
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#223 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kafanski_covjek »

Image

ja ovome dusu uzimam :D
Bossnian
Posts: 57
Joined: 17/07/2014 20:10
Location: World Wide

#224 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Bossnian »

esso_sa wrote:
Bossnian wrote:
esso_sa wrote:Nedavno preko PIK-a kupim Demon trimer 5,2KS, ne znam koliko je pozdan i kako ce se ponasati u buducnosti, ali za sada je mrcina prava, zemlju dize koliko je jak :mrgreen:
Dodje sa dosta opreme, ukljucujuci i uprtac-prsluk. Ko trazi sta slicno, a za neku prihvatljivu cifru, evo link

https://www.olx.ba/artikal/25328374/tri ... a-dostava/

Kako sluša trimer, jel bilo kakvih problema, čisto sumnjam da on ima 5.2ks, planirao sam da kupim takav cijenom su povoljni ali kakav je kvalitet pošto bi radio baš dosta kod mene.
Radi ko flak ! :mrgreen: Oko kuce ima skoro dunum trave koju kosimo sa ovim trimerom, tako da nije bas postedjen. Testirao sam ga sa silkom na skoro metar zapustene trave, namjerno nisam htio staviti noz, nije ni kahnuo, sve uredno sravnio sa zemljom :mrgreen:
Sto se tice snage, ko zna je li fakat ima 5,2ks, ali sve prepreke lezerno savladava na 50% gasa. Pun gas je fakat bespotreban. Komsija ima nekakav sa 2,5 ks i oci mu ispale kada je vidio sta ovaj radi :lol:
Jedina mana je mali kapacitet goriva, oko litar mjesavine stane, tako da pri ruci moras imati kanister goriva za dosipanje, posebno ako kosis vece povrsine.
Sto se tice kvaliteta, nisam ga rastavljao, ali zavrsna obrada izgleda prilicno dobro. Nema kineskih "detalja". Mislim da vrijedi tih para :thumbup:
Ma ništa kupujem i ja Demona pa ćemo vidjeti, sviđa mi se što dolazi dosta opreme uz trimer pa se ne mora dodatno trošiti.Ja ga planiram baš koristiti uglavnom za travu.Koje ulje koristiš na nekim forumima čitam kao da je najbolje neko kvalitetnije ulje tipa Sthil, 1:40, bočica od 100ml na 4 l mješavine.
Bossnian
Posts: 57
Joined: 17/07/2014 20:10
Location: World Wide

#225 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Bossnian »

kafanski_covjek wrote:Image

ja ovome dusu uzimam :D

Koliko je koštao, koja mu je snaga. Faktički na isti fazon kao i demon ili straus.Samo druga naljepnica :)
Post Reply