Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
super_woofer
Posts: 173
Joined: 06/11/2011 12:52

#151 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by super_woofer »

zvucnikk wrote:
E ovako ja sam korisnik vilagera 1990s 2 godine,i prezadovoljan sam.Pitao bih te na vikendici je li samo trava,ili ima ostruge ko palac ili 2-3 debljine?Ako ti je samo trava slobodno uzmi stihl i rjesio si se za sva vremena.To sto ima godinu garancije ne znaci nista,on ako bude u prvih mjesec dobar,vecinu vremena ce i radit ok.Naravno potrosni materijal ces morati vremenom mijenjati.Ali ako imas ostrugu,i ako ces kao ja pustit po 2 mjeseca da trava raste,onda bih ti preporucio Vilagera,jer ima kardan pogon,za razliku od Stihla(taj model ) ima sajlu kao prenos pogona.
Ako ces redovno odrzavat mouda je bolji Stihl,jer ipak je to kvalitet.Mada kad bih ti ja rekao sta sam do sada uradio sa svojim Vilagerom,i to bas u zadnja 2-3 dana ne bi mi vjerovao
Pitaj slobodno ako te sta jos zanima,jer sam radio sa obje masine.Vilagera sam uzeo jer je tada bio jeftini za 200KM.sto mi je bilo sasvim dovoljno prilikom odluke.Sad su malo cijene korigovali i Stihl i Vilager,pa 100KM i nije neka razlika.
Pa dosta je neravan teretn ali je samo trava i ima oko 2duluma,tako da je povelika povrsina..

Na drugom forumu sam dobio preporuku za ovaj trimer Husqvarnov ( http://www.husqvarna.com/ba/products/128r/ ) cijena 520km.. A vidim dolazi silk i noz te bolji nosac, danas cu nazvati prodavaca da vidim kakvi su uslovi i koliko dugo je garancija..

Sta mislite o ovom trimeru?
zvucnikk
Posts: 147
Joined: 08/07/2012 21:16

#152 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zvucnikk »

Cuj sto se tice Stihl ili HUsqvarna,ja bih radio Husqvarna.Iako su im dosta slicna ova dva modela...E sad,nema veze sto je neravan teren,ja te pitam kakava je trava.Je li trava,ili ima grabica,ostruge.Ti ionako neces nikad moci vise od 1 duluma uradit(i to ako bas budes zapeo na dvevnoj bazi)
Ja bih uzeo Husqvarna ako ti pare nisu toliko problem.Jer da uzmes Vilagera koji je sada preko 400KM,nema smisla.
Ja kad sam kupovo Husqvarna je bila ista cijena,a Villager sam dobio sa svmom opremom i jos nekim popustom za 250KM..
Tako da nisam mogo birat,jer finansije su odlucile.
ako ti je vaka trava,slobodno uzmi Stihl ili Husq https://www.youtube.com/watch?v=8_12e3yvVnQ
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#153 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

clio_dci120 wrote:E pa @zvucnikk red je da i javim sta sam uzeo...

Eh, ja uzeo onaj sto sam i naumio, sto si rekao da ti ne bi uzeo... hehe..uzeo sam Einhell GH-BC 43 AS, platio 299,00KM u FIS-u.
I ja sam uzeo ovo i mogu reći da kada bi opet uzimao teško bi ponovio ovaj pazar.
Trimmer jest jak za moje potrebe, dere što jes jes.
Al sreća kratko traje, naime kvalitet materijala je prema parama. Nisam 1x došao na njivu i sve radio sem kosio.

Sada je imam 5x godina. Nonstop neki problemi al haman smo skontali da moramo jedno iz drugo i sa.nekim "partizanskim improvizacijama" radi. :)
Dok je ne poderem. :)
clio_dci120
Posts: 3121
Joined: 17/07/2012 09:25

#154 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by clio_dci120 »

Mu'min wrote:
clio_dci120 wrote:E pa @zvucnikk red je da i javim sta sam uzeo...

Eh, ja uzeo onaj sto sam i naumio, sto si rekao da ti ne bi uzeo... hehe..uzeo sam Einhell GH-BC 43 AS, platio 299,00KM u FIS-u.
I ja sam uzeo ovo i mogu reći da kada bi opet uzimao teško bi ponovio ovaj pazar.
Trimmer jest jak za moje potrebe, dere što jes jes.
Al sreća kratko traje, naime kvalitet materijala je prema parama. Nisam 1x došao na njivu i sve radio sem kosio.

Sada je imam 5x godina. Nonstop neki problemi al haman smo skontali da moramo jedno iz drugo i sa.nekim "partizanskim improvizacijama" radi. :)
Dok je ne poderem. :)
A evo ja ga koristim od proljeca, i nisam imao ni najmanjih problema...mozda su sada popravili kvalitet, ili se meni "potrefio" dobar primjerak...doduse, vidjet cemo iduce godine kako ce raditi, i kod mene nije neka velika povrsina, oko 500 kvadrata..
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#155 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

Ruku na srce, da imam znanje koje sada imam o toj kosačici sigurno bi duže trajalo, tada je učenje bilo po MUP metodi (Metoda Uzaludnih Pokušaja) i dosta toga je bilo i mog ne znanja mada kao što reko klivatet materiala je očit.
Neka ti dugo potraje i da što više zemlje bosanske obriješ. :)
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#156 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by quarterback »

ukresah konacno...

kupio sam prije 20 tak dana sonic st52 iz agromehanike u istocnom sarajevu, bio na snizenju 310 km sa svim prikljuccima, uljem, stitnikom, silkom itd...

nakon dosta patnje danas jer nemam nikakvoh iskustva sa kosacicama, motorkama i trimerima uspijem nekako upaliti i pokositi mozda 80 tak kvadrata lagane travice koju sam ranije pokosio kosom

ako se dobro sjecam ovaj trimer je 2,4 KS (ako je istinita specifikacija) i vise sam puta danas pomislio da je super što je tako jer mi se cinilo da bi se ugasio pri vecim opterecenjima par puta, kad zahvatim vise trave

kosio sam samo silkom jer nisam zelio da previse toga probam danas ali noz ide sljedeci put definitivno jer ce me cekati veca trava

u vezi silka pitanje, receno mi je da sa donje strane glave ima dugme koje kada se pritisne silk izlazi, valjda bih trebao sa tim dugmetom da udarim od zemlji kod košenja, e sada, ja sam probao to dok trimer stoji ali silk nije izasao a kada se glava okrece ne mogu da vidim da li izlazi pa me zanima da li se slik moze produziti samo kod kosenja tj kada se glava okrece ili je zaglavilo?

elem nisam bas presretan jer sam mislio da je nekako to malo lakse odnosno da ide brze i bolje ali je svakako bolje nego rucno kosenje

(napravio sam mjesavinu 4 l goriva bmb 95 : 100 ml ulja)
rimano
Posts: 737
Joined: 28/12/2009 00:05

#157 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by rimano »

Ne moze se silk izvuci kada glava stoji. Moras lagano udariti od zemlju dok je glava u pokretu. Ja to uglavnom uradim na manjem broju obrtaja.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#158 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by quarterback »

rimano wrote:Ne moze se silk izvuci kada glava stoji. Moras lagano udariti od zemlju dok je glava u pokretu. Ja to uglavnom uradim na manjem broju obrtaja.
hvala !
User avatar
ferratilis
Posts: 7286
Joined: 25/11/2013 16:48

#159 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by ferratilis »

Pozdrav. Planiram kupiti trimer iskljucivo da kosim dijelove dvorista gdje ne mogu stici kosilicom i malo oko kanala ispred ograde. Posto redovno kosim, trava nije visoka niti ostra, pa mislim da mi snaga nije presudni faktor. Zanima me da li bi elektricni trimer bio dovoljan za to i koja bi mi snaga odgovarala, eventualno mozete preporuciti i neki specifican model.

Sve preporuke su dobrodosle, hvala puno :)

EDIT: npr. sta mislite o ovom?
https://www.masineialati.ba/shop/kuca-i ... r-tr-61-e/
samo pozitiva
Posts: 1018
Joined: 27/01/2016 10:58
Location: Tapatalk

#160 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by samo pozitiva »

quarterback wrote: (napravio sam mjesavinu 4 l goriva bmb 95 : 100 ml ulja)
omjer ti je 25:1 a ne 40:1

https://www.masineialati.ba/shop/kuca-i ... 52-2-4-ks/
http://www.ekupi.ba/SONIC-TRIMER-CISTAC ... 15734.aspx
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#161 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by quarterback »

samo pozitiva wrote:
quarterback wrote: (napravio sam mjesavinu 4 l goriva bmb 95 : 100 ml ulja)
omjer ti je 25:1 a ne 40:1

https://www.masineialati.ba/shop/kuca-i ... 52-2-4-ks/
http://www.ekupi.ba/SONIC-TRIMER-CISTAC ... 15734.aspx
hvala!
uz trimer je dosla posuda za mjesanje goriva i ulja i na njoj su oznacena 2 omjera 25:1 i 40:1, a ovaj drugi omjer su mi rekli u prodavnici, kao uzmi 4l goriva i uspi 100 ml ulja.

ne znam da li postoje posebne situacije kada se koristi 25:1 te 40:1 jer nemam dovoljno iskustva a nisam dobio upustvo u kojem bi bilo to objasnjeno
strax
Posts: 56
Joined: 24/02/2011 10:55

#162 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by strax »

Od mene preporuka ko bude trazio...

24 mj garancije...
Image
Sonic St-62, 2.7 KS, obicno je 370 - 400, ali lovite na snizenju, bude i po 270. Dostava preko 300 KM besplatna, taman dok uzmete mast za getribu, kanister za gorivo, mozda silk, i eto ga na vrata.



Ja radim sa St-62 vec mjesec dana. Kazem vec, zato sto sam do sada s njim stukao pedesetak radnih sati. Probija se kroz sve bez problema ikakvih, jako udoban jer ima aintivibracione amortizere na sredini. Normalna potrosnja, ako je gadno puno, stucem 1.2 l rezervoar za sat sat i deset. Ako je normalna trava moze puno duze, a mnogo se stigne pokositi njime.



Malo slabija verzija, prigodnija za rekreativne korisnike st 52 se na akciji moze naci po 250, on je 2.4 ks

Takodje 43, oko 2 ks, sasvim dovoljno za normalno kosenje par puta mjesecno, cijene se ne sjecam.

Ima u agromehanici da se nabavi
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#163 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by quarterback »

strax wrote:Od mene preporuka ko bude trazio...
strax, ako moze pomoc, kod mene je st52 i pocetnik sam

evo gore covjek napisa da trebam koristiti 25:1 ulje, ja sam koristio (do sada sam ga samo jednom i upalio, da isprobam) 40:1, na onoj posudi za ulje su napisana oba omjera, kada se koristi koji od ta dva ?

ostalo mi je nejasno sljedece, kada palim hladan trimer, pritisnem gornje i donje dugme a ovaj srednji prekidac gurnem gore

Image

on fakticki zaglavi gas koliko sam skontao tako da ne moram da drzim gas dok palim trimer

kada se trimer upali, i kada pritisnem gas, ovaj prekidac na sredini spadne skroz dole i ugasi trimer jer je to polozaj za gasenje

kako da mi nakon sto upalim i dam gas srednji prekidac ostane na sredini jer je to normalan polozaj dok trimer radi?

nisam dobio usputstvo nego su mi u agromehanici pokazali kako da ga koristim, ali sam u medjuvremenu zaboravio :(

hvala !

ps
i jos nesto, ona mast za kardan, meni su rekli da je ne trebam stavljati jer je vec stavljena nego da to uradim nakon 5 h rada, za svaki slucaj sam je stavio nakon oko 1h rada ali ma koliko je istiskivao ona nije procurila na rupi gdje je saraf a u agromehanici su rekli da je to znak da je dovoljno nasuto masti... imas li iskustva sa ovim, da li da nastavim da je istiskujem dok ne procuri ?
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#164 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by quarterback »

nema odgovora od straxa...

elem danas smo sonic st52 i ja prosli vatreno krstenje

odusevljen sam, pokosio sam oko dunuma trave koja nije nikako kosena ove godine, na par mjesta su nekakve stabljike bile i preko 2m visine, sve je to smlaceno s tim da te velike nisam sredio sa njim nego kosom i pilom :shock: ipak probio se doslovno kroz sve sto je trebalo, jeste bilo problema na mjestima gdje je trava bila ekstremno gusta, tu sam cesto morao otpetljavati travu sa glave ali bez obzira na to kako je teren izgledao jutros i kako je izgleda popodne - neprepoznatljivo

potrosio sam oko 3,5 l goriva i pakovanje silka koje je doslo namotano na glavu kod kupovine, efektivno sam radio oko 5 sati mozda

ipak, nisam uspio da odvrnem glavu da bih zasarafio noz pa cu ga odnijeti u prodavnicu da vidim kako i sta ...

za sada sam prezadovoljan, jedini sam problem imao kod paljenja, treba prilican broj potezanja da upali nakon sto je malo odstajao

ako nastavi ovako raditi - ovo je bio pun pogodak
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#165 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Truba »

ja sam debelu travu od dva metra mislio macetom...onda sam skontao da i nju treba otkivati i ostriti kao i kosu
onda sam skontao da je to previse gnjavaze SVAKE GODINE

pa je onda samo zapalim ako ima srece u oktobru ako ne onda u februaru/martu
oko dva dunuma je rijec
strax
Posts: 56
Joined: 24/02/2011 10:55

#166 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by strax »

Ma da, najlakse je prmijeniti piromanske metode :evil: :evil: :evil: :evil:

Quarterback izvini na nejavljanju, ovdje naidjem jednom u par godina (mislim na citav forum)...

Kada sam uzeo st 62 takodje sam imao problema sto se odmah gasio, a to je bilo do nepravilno podesenog gasa, takodje je znao pasti odmah ako bih povukao skroz do kraja "okidac". Sredjeno za pola minute u servisu, ili srafciger u ruke i tu sajlu od gasa malo popusti ili dotegni i vidi sta ce se desavati

Ti u svakom slucaju odnesi trimer na fino postimavanje nakon nekih desetak sati rada, kada se uhoda motor. Neka ti doziraju gas kako treba, imaces manju potrosnju i finiji rad. Mast za getribu ubacujes na 3 do 10 sati rada (nije isto 3 pod punim gasom i 3 lagano, zato je takav raspon), princip je dosipas dok god moze da stane.

Kada je trava mnogo jaka, spusti granicnik koliko god mozes blize glavi, bude daleko manje zapetljavanja jer je manji radni zahvat, ali imaces jaci obrtni momenat/snagu na kraju silka (posto ce biti kraci) i lakse rezati kroz debele stabljike.

Kada je trava laganija i kultivisana, pomjeris malo nazad stitnik/granicnik, imas siri radni zahvat (vecu povrsinu koju pokrivas jednim zamahom) ali manje snage na kraju silka, ali posto ti treba manje snage za finu travu kosices vecu povrsinu u jednom zahvatu a stedis sebi vrijeme. Ako vidis da mlati travu i ne sjece, priblizi malo granicnik glavi. Ovdje govorim o 1-4 cm dalje ili blize, nista drasticno, ali donosi dosta razlike u vremenu i performansi.

Jos nesto sto si vjerovatno sam skontao, visoke stabljike prvo sjeces na pola, pa onda blizu zemlje. AKo su previsoke, mozes i iz 3-4 puta napadati isti red trave, to sam radio kada sam se susretao sa 2 m zidom ispred sebe. Svakako je lakse uloziti malo vise goriva i vremena, nego se boriti sa kosom, pogotovo ako nije dobro poklepana i ostra.
imas i varijantu gdje ih u startu sa punim isprekidanim gasom sjeces blizu zemlje, pustis da padaju na glavu trimera i "izneses" ih na kraju poteza, i time ih slazes na otkos pored sebe bez sitnjenja. Sjeckas gas da ne bi trimeri povukao travu i usitnio je, vec je time zadrzavas na glavi i doslovce je izbacis citavu sa lijeve strane.


Ulje je 40:1 za sonic 62 trimere, pa vjerovatno i za 52 model, a garanciju mozes imati jedino ako koristis njihovo Sonic ulje, ali svakako nazovi agromehaniku ili olvasteni servis i trazi da ti potvrde tacan omjer, to je uvijek najpametnija metoda.

Paljenje, takodje sam sa slabijim trimerom einhel od 2 ks imao cesto zvrcke sa paljenjem nakon sto odradi sat posla i ugrije se propisno. Rjesenje nisam nasao u sustini. Preporuka u prirucniku je da se za svako odmaranje masine preko 15 minuta, koristi procedura paljenja kao da je prvi put - dakle rucno upumpavanje 8-10 puta prstom, pa onda dalje.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#167 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by quarterback »

strax wrote:
hvala puno drug na odgovorima! :thumbup:

granicnik koji spominjes pretpostavljam da je ovaj dio oznacen strelicom ?

Image

hvala puno jos jednom na pomoci !!!!!!!!!!!!!!
elk
Posts: 2806
Joined: 14/08/2006 12:03

#168 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by elk »

Posto vidim da ima ljudi koji se zaista razumiju:
Meni se pokvario trimer prije 20 dana,motor radi i prima gas,ali ne okrece onu glavu gore i nece da kosi.dobio sam na poklon ovaj trimer,koristen.vec sam puko na popravke 80km,ako je ovo nesto ozbiljno iliti mnogo kosta,poklanjam ga onda i ja dalje :D
elk
Posts: 2806
Joined: 14/08/2006 12:03

#169 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by elk »

Cmi trimer je u pitanju
strax
Posts: 56
Joined: 24/02/2011 10:55

#170 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by strax »

Ovo ti jedino majstor može "gatati" šta mu je. Očigledno da se veza kardanskog prenosa i motora negdje prekinula, da li na samoj glavi, ili bliže motoru, ko će ga znati.

80 KM je odveć previše servisiranja, jer nešto u toj klasi novo sa garancijom možeš pazariti za dvjestotinjak KM.

Najpametnija solucija, odnijeti nekom majstoru, uz izričitu napomenu da po detekciji kvara kontaktira, izjasni se o cijeni servisiranja, a ti onda pristaneš ili ne pristaneš.

Inače, ovo bi svaki novi korisnik trimera trebao pogledati, objašnjava princip rada + najčešče kvarove ili uzroke neispravnosti
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#171 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by quarterback »

hvala, car si !

juce sam isao do servisa da covjek pogleda je li sve ok nakon sto sam udario od kamen i malo ostetio glavu, uglavnom tu nije bilo nikakve steta a savjetovao me je da povremeno provjerim sve sarafe na trimeru jer se zna desiti da se lagano odvrnu od vibracija

potom odem u agromehaniku da kupim jos silka te ulja, s tim da sam sada kupio 1l ulja kako ne bih morao stalno kupovati one male bocice, osim toga 1l je 2x jeftiniji nego kupovanje po 100 ml...

u svakom slucaju sonic je za sada odlican :thumbup:
strax
Posts: 56
Joined: 24/02/2011 10:55

#172 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by strax »

Preskocih ja tebe za granicnik. Da na to sto je nazanaceno na slici sam mislio.

Igraj se malo, eksperimentisi, dok ne pogodis pravu mjeru.

Isto ti toplo preporucujem za naprtnjace/naramenice, kao i polozaj kacenja na samom vratu trimera, te nagiba rucice gasa i lijeve drzaljke. Udesavaj dok ne nadjes polozaj u kojem bez zamora mozes dugo trimovati.

Neko preferira da trimer lezi nisko, neko srednje, neko jako visoko. U praksi, sto je ravniji teren, mozes drzati nize i glavu dalje od sebe, sto je strmiji ili neravniji, podizes ugao lezanja trimera u odnosu na zemlju, glavu primices sebi, da bi mogao lakse manevrisati i po vertikali i horizontali.

Kakav je sa zagrijavanjem st 52?
Moje iskustvo sa 62 je odlično, znam satima trimovati samo sa pauzama od par minuta za silk ili gorivo, dok je einhell od 1.4 kw morao na sat vremena da odmori, naprosto bi se usijao.

Nekidan sam imao zadovoljstvo da kosim sa Stihl FS 250, 2.2 KS, izuzetno lagan i ugodan trimer, a moram priznati da su motor i prenos ludjacki efikasni, značajno efikasnije sječe travu sa 2.4 silkom od moje 62-ke koja ima 2.7 KS.

Uz to, kapacitet rezervoara je 530 ml i može baš dugo da izdrži sa njim, mojim tempom i radom je oko sat izgurao, što je nevjerovatno ekonomično, jer ga nisam nimalo štedio.

Tako da Stihl ima svojih očiglednih prednosti, nov je 900-1000, ali ako bi se našao pristojan polovan, brzo bi se otplatio ukoliko često kosite, jer litru za litru, Stihlom mozes pokositi duplo vise u odnosu na kineze.

Druga strana medalje je da je servis i dijelovi za stihl ekstremno skupa igra, pa koliko sam cuo od ljudi da se uglavnom rijetko prodje bez trocifrenog iznosa. Ipak, svakako da su i manje podlozni kvarovima, nesto kao mercedes u svijetu automobila :)
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#173 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by quarterback »

hvala puno drug na svim savjetima!

stimao sam nosac gore dole i posto je bilo dosta neravno nekako sam i sam skontao da mi je podizanje vise "na ruku", a sto se tice duzine rada i zagrijavanja, nisam bas previse forsirao jer je tek kupljen pa racunam da nije razradjen, mozda sam kosio po 20/30 minuta u komadu jer nisam sipao previse goriva pa sam cesto stajao da dospem ili da zamrsenu travu sklonim, u svakom slucaju meni je otprilike to i dovoljno, skontao sam da ako bas nije ludacka trava (kao sto je sada bila jer nisam nikako kosio) za 4/5 sati mogu cijelu parcelu da pokosim sto mi je vise nego super, dakle odvojim jedan dan za to i vozdra, rijesen problem s tim da pravim pauze iz ovog ili onog razloga...

konkretno sam imao problem sto nisam mogao da skinem glavu sa silkom i montiram noz (juce mi je Dejan iz Agromehanike u I Sarajevu jos jednom pokazao montiranje noza) pa sam koristio silk i tamo gdje objektivno ne bi mogao da se koristi radi cega mi je dosta sporije islo

iduci put planiram ono sto je ostalo nozem pa i cirkularom da zavrsim

hvala !
elk
Posts: 2806
Joined: 14/08/2006 12:03

#174 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by elk »

Hvala na savjetima strax! :)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#175 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

strax wrote: Nekidan sam imao zadovoljstvo da kosim sa Stihl FS 250, 2.2 KS, izuzetno lagan i ugodan trimer, a moram priznati da su motor i prenos ludjacki efikasni, značajno efikasnije sječe travu sa 2.4 silkom od moje 62-ke koja ima 2.7 KS.
Prije mjesec dana kupio novu FS250 i za sada prezadovoljan. Dere al bukvalno. Nakon 4h rada sa trokrakim diskom iza mene je ostala pustinja. Poslije sam strunom prošao što sa diskom nisam smio previše blizu i extra posao odrađen.
Potrošnju je teško pogoditi jer ovisi od terena, trave tj. jačine gasa. Ja sam za 4h diska i oko 4h strune potrošio 5,5l bencina. Puno, malo?
Post Reply