Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#1 Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

Šta od kosačice tj. trimera imate za uređivanje oko kuće i po njivi
i šta mi preporučujete da kupim? 8-)

Gledao sam Stihl FS87 i razmišljam, da li bi zadovoljila moje potrebe pošto sam tek na početku sakupljanja informacija.
Da dodam da mi treba kosačica na motku za 2-3 duluma za 3-4x na godinu kositi.
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#2 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by flag »

Dobra tema... I mene interesuju ova čudesa. Ja imam samohodnu rotacionu Valley (kinesko smeće) kosilicu.
Na početku svake sezone imam želju da joj maljem dohakam! Svaki put moram grah bacati da vidim hoće li upaliti. Nekada pali bez problema, a češće.... živce mi uništava. Evo već mi trava prerasla a moja kosilica je opet na servisu. Imam namjeru kupovati neki kvalitetniji trimer - sa bilo kojom većom kosilicom teško je manevrisati između cvjetnih gredica i grmova... Tako da mi u svakom slučaju treba i trimer. Međutim, problem mi je poslije travu skupljati, jer od nje svakako pravim malč. S te strane kosilica je praktičnija jer skuplja travu. Trimer je opet dosta jednostavniji za košenje. Sigurno ću kupiti trimer, a ovu kosilicu valjda će neko napokon osposobiti da radi kako treba.
doboj71
Posts: 587
Joined: 21/07/2011 05:20

#3 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by doboj71 »

Ostane ti gorivo u rezervoaru preko zime ,zato imas problem u proljece sa paljenjem.Pokusaj da ujesen ispraznis rezervoar .
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#4 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

Flag haman smo na istom. I ja nakon što sam kupio kosačicu u Hoferu za 129 EUR odlučio sam se za nešto "konkretno".
Naime opet se pokazalo koliko para toliko muzike.
Odeš na posao, tek počneš ono nešto zaustavi posao. :(

Inače imam ovo:
Image

2-taktni motor
1.34 kW / 1.8PS
Evo slike ponude.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

Kontaktirao sam Mostar Stihl (službenog distributera) i veli da je u BiH moguće nabaviti model FS90 za 877,50 KM (PDV uključen).

Image

Imali ko da savjetuje? :)
Čitao sam malo po 2.forumima i jedni predlažeu Husqvarnu, treći Kawasaki, neki Solo, oni ono... :)

Nije mi do toga da dam 500 EUR i shvatim da nije za moje potrebe pravi izbor ili čak slab roba.
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#6 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by flag »

doboj71 wrote:Ostane ti gorivo u rezervoaru preko zime ,zato imas problem u proljece sa paljenjem.Pokusaj da ujesen ispraznis rezervoar .
Ima smisla ovo sto kazes dobri dobojlijo :) , ali kako objasniti da recimo pokosim 500 kvadrata, sjednem da odmorim i iduca
dva ili tri dana nema sansi ponovo je upaliti. A neki drugi put sasvim normalno upalim i kineskinja radi pa i mjesec dana bez bilo kakvih problema.
Rekoh ti, svaki put moram grah razbaciti da vidim kakve su sanse za kositi travu :lol: .
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#7 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by flag »

Mu'min wrote:Kontaktirao sam Mostar Stihl (službenog distributera) i veli da je u BiH moguće nabaviti model FS90 za 877,50 KM (PDV uključen).

Image

Imali ko da savjetuje? :)
Čitao sam malo po 2.forumima i jedni predlažeu Husqvarnu, treći Kawasaki, neki Solo, oni ono... :)

Nije mi do toga da dam 500 EUR i shvatim da nije za moje potrebe pravi izbor ili čak slab roba.
E to je i moj problem. Ja sam dao nepunih 400 € za masinu koja sluzi samo za tupljenje zivaca, ni za sta drugo!!! Sada bih kupio neki trimer. Danas sam gledao u OBI-u neki Luxx, 150 € kosta na nekoj njihovoj akciji. Nije profesionalni uredjaj - meni i ne treba profi. U prospektu pise da moze u jednom cugu pokositi 500 kvadrata. To mi je sasvim dovoljno za travu oko ograde i izmedju gredica. Ovaj dio ( skoro dva duluma) i dalje bih kosilicom kosio, naravno kada je kineskinja raspolozena :D
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#8 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by dragan.s »

Ja sam prije 4 godine kupio Einhell-ov trimer, nešto ovako http://www.takolako.rs/user/trimeri-za- ... 0/item.jsp
Tražio sam onu koja ima mogućnost košenja nožem i silkom i Einhell je to imao sa cijenom skoro duplo manjom od Stihl-a. Mislim da sam je tada platio nešto oko 370 KM.
Kasnije sam skontao da je košenje nožem totalno nepraktično i zna biti i opasno. Nož je koristan kad se kosi nisko žbunje i suva trava, ali i tu se mora biti jako oprezan jer se zna naletiti na kamen. Debeli silk (kvadratna četvorka je najbolja) je riješenje za skoro sve.
Pokosio sam do sada sa njom gomilu trave oko kuće. Upravo sam prekjuče cio dan proveo sa njom i potrošio 20 metara silka jer je trava jako gusta nakon svih onih kiša proljetos.
Nisam imao posebnih problema sa njom sem ovog proljeća sa nekim plastičnim crijevima između rezervoara i karburatora. Nisam nigdje mogao naći original pa sam iskoristio crijeva od infuzije i sve radi.
Nisam ispuštao gorivo iz nje tokom zime, a čak ni svjećicu nisam morao mjenjati.
Naravno da je Stihl bolja marka, ali vjerujte ni Einhell nije loš.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by insomnia78 »

Kod mene mala bastica.
Ovo mi sasvim dovoljno, u subotu je kupio
Image
Trimer za zivu ogradu posudim od komsije:mrgreen:

s' moje sokoćalo
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#10 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by flag »

dragan.s wrote: Kasnije sam skontao da je košenje nožem totalno nepraktično i zna biti i opasno. Nož je koristan kad se kosi nisko žbunje i suva trava, ali i tu se mora biti jako oprezan jer se zna naletiti na kamen.
Dragane zasto je neprakticno kositi nozem? Shvatam zasto je opasno, ali zasto je neprakticno? Trebam ovih dana kupiti trimer pa volio bih znati sta me ceka. Koliko kosta taj debeli silk?
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#11 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by dragan.s »

flag wrote: Dragane zasto je neprakticno kositi nozem? Shvatam zasto je opasno, ali zasto je neprakticno? Trebam ovih dana kupiti trimer pa volio bih znati sta me ceka. Koliko kosta taj debeli silk?
Nož ne može "brijati" zemlju kao što može silk. Trava se naprosto povija i guši ga. A silk, posebno debeli razbacuje travu i olakšava ti prilaz. Doduše, nisam probao nož kod Stihl trimera pa ne znam je li kod njih nešto lakše.
Ove godine nisam našao kvadratnu četvorku a ne sjećam se koliko sam lani plaćao pakovanje od 10 m. Ove godine sam kosio sa uvrnutim silkom od Villager-a širine 3 mm. I on nije loš. Kutija sa 15 metara je 6 KM, a ona sa 34 metra 12 KM.
I obavezno uzmi zaštitne naočare. Ja ih prve godine nisam koristio, ono mislim šta će mi biti pa umalo bez oka nisam ostao.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#12 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

flag wrote:E to je i moj problem. Ja sam dao nepunih 400 € za masinu koja sluzi samo za tupljenje zivaca, ni za sta drugo!!! Sada bih kupio neki trimer. Danas sam gledao u OBI-u neki Luxx, 150 € kosta na nekoj njihovoj akciji. Nije profesionalni uredjaj - meni i ne treba profi. U prospektu pise da moze u jednom cugu pokositi 500 kvadrata. To mi je sasvim dovoljno za travu oko ograde i izmedju gredica. Ovaj dio ( skoro dva duluma) i dalje bih kosilicom kosio, naravno kada je kineskinja raspolozena :D
flag

ti si gazdva svojim parama al ko brat bratu ti ne bi predložio da kupuješ tu za 150 EUR.
Ja sam tako kupio ovu moju gore za 129 EUR, 3 godine garancije. Ove Lux su isto kineske samo eto Obi ih prodaje u svom programu.
Želim ti ovo reći: kad u 7 dana jedva nekako nagodiš 1 sunačan dan, dobiješ par sati slobodno u firmi, sve pripremiš, staviš u auto, odeš na parcelu, sve organizuješ i ono stane, pokvari se tamam da je džabe i da je garancija 500 godina ne nosi mi je na oči. I to mi se događalo nekoliko puta sa ovom mojom. dođem kući ljut ko ris. A kupio motorku od Stihla, babo je zove "pečak" jer je bio manjmanji model (MS170) ma care reže balvane od skoro 1m u presjek ko hljeb.

Znači nije belaj da to radi već je belaj što nije pouzdano. Zato želim mijenjati.
A što se tiče snage ova moja od 129 EUR reže ko mitraljez, ma care guli zemlju. Oduševljen sam sa njom (dok ne stane). :lol: :lol:
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#13 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

insomnia78 wrote:Kod mene mala bastica.
Ovo mi sasvim dovoljno, u subotu je kupio
insomnia78

ovo je dobro za male, ravne 4x4 terene, oko kuće al za voćnjake posebno ako te nema 3-4 mjeseca to zaraste da skoro za motorke dođe. :D
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#14 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

dragan.s wrote:Ja sam prije 4 godine kupio Einhell-ov trimer
to ti je dragane u rangu ovog što ja i Flag imamo. Einhell ti kod mene Hofer, Lidl i Obi prodavaju.
370 KM ili l 190 EUR je u rangu koje smo i ja i Flag platili.

Kao što reko fenomenalna stvar, al dok radi. :(
dragan.s wrote: Tražio sam onu koja ima mogućnost košenja nožem i silkom i Einhell je to imao sa cijenom skoro duplo manjom od Stihl-a. Mislim da sam je tada platio nešto oko 370 KM.
Ma ima i ono ako ne znaš šta je dobro, znaš šta je skupo. :)
Al svi mi gledamo da uštedimo koju marku u nadi da nećemo dobiti po ušima kroz mjesec-dva.
dragan.s wrote: Kasnije sam skontao da je košenje nožem totalno nepraktično i zna biti i opasno. Nož je koristan kad se kosi nisko žbunje i suva trava, ali i tu se mora biti jako oprezan jer se zna naletiti na kamen.
Ja svog još nisam koristio jer su me pripali da može udariti u kamen, puknuti i po nozi udariti. :)
dragan.s wrote: Nisam nigdje mogao naći original pa sam iskoristio crijeva od infuzije i sve radi.
Ovo je drugi problem ovih NONAME proizvoda, nema dijelova i servisa da si pita a garancija jedino spasi mada čekaš po 10-20 dana da dođe komad palastike iz Kine jer servisa kod tebe nema.
dragan.s wrote:
Naravno da je Stihl bolja marka, ali vjerujte ni Einhell nije loš.
Ja eto imam ovu nisko cjenovnu sada bi trebo neku zvjerku. :D
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#15 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

flag wrote:Trebam ovih dana kupiti trimer pa volio bih znati sta me ceka. Koliko kosta taj debeli silk?
Nemoj se zaletavati sa izborom!!!

Silk ili laks kak ga ja zovem je VRLO važan i ako mislite da ćemo profitirati sa cijenom grdo se varamo.

Inače gledam ovdje 2.4mm laks od 15m dužine je 10 KM. Skupo ako znamo da je to za 2x namotati.
Govorim o kvadratnom.
Onaj okrugli od 2.4mm dužine 100m je 35 KM. (to ja imam)
Samo kao zanimljivost.
Moram za sebe polegati neki "narandžasti" što ga kolega fali.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#16 Zaštita

Post by Mu'min »

dragan.s wrote: I obavezno uzmi zaštitne naočare. Ja ih prve godine nisam koristio, ono mislim šta će mi biti pa umalo bez oka nisam ostao.
Još bolje kupiti onu masku, ker trava zna nekad udariti u obraz i sem porezati i kakac svrab na koži prouzrokovati.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#17 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Nekako s proljeća »

Nekih 30-tak kvadrata bih zemljišta uredio za travnjak, sadnju cvijeća i sl., zna li nekog da ima frezu da bi to odradio. Sarajevo je u pitanju.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#18 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

Ovo momci treba kupiti, ovo je pravi DISK :lol:


Cijena 140 ili 160 KM (model 40Z i model 55Z).
Made in Japan. 8-)
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#19 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by flag »

dragan.s wrote: Nož ne može "brijati" zemlju kao što može silk. Trava se naprosto povija i guši ga. A silk, posebno debeli razbacuje travu i olakšava ti prilaz. Doduše, nisam probao nož kod Stihl trimera pa ne znam je li kod njih nešto lakše.
Ove godine nisam našao kvadratnu četvorku a ne sjećam se koliko sam lani plaćao pakovanje od 10 m. Ove godine sam kosio sa uvrnutim silkom od Villager-a širine 3 mm. I on nije loš. Kutija sa 15 metara je 6 KM, a ona sa 34 metra 12 KM.
I obavezno uzmi zaštitne naočare. Ja ih prve godine nisam koristio, ono mislim šta će mi biti pa umalo bez oka nisam ostao.
Hvala Dragane na objašnjenju :thumbup: .

Moja zemlja površine je oko 2,2 duluma. Duž ograde je posađeno puno ukrasnih grmova, ruža, cvijeća... Ova kosilica koju imam je najveća hobi kosilica koju sam u Sa mogao naći, mislim 46 cm je širina reza. Teška 47 kg! Sve ovo govori da je sa ovom kineskom igračkom vrlo, vrlo teško manevrisati - iako je samohodna. Svako ljeto poneko ženino cvijeće bude temeljito pokošeno :lol: i onda ronda heftu poslije košenja - da bi iduće košenje skakutala iza mene i nabrajala gdje je sve cvjeće posađeno! Za te stvari mi treba trimer. Kada radi normalno ja začas pokosim ovoliku livadu, ali kada radi...
Mu'min wrote: ti si gazdva svojim parama al ko brat bratu ti ne bi predložio da kupuješ tu za 150 EUR.
Ja sam tako kupio ovu moju gore za 129 EUR, 3 godine garancije. Ove Lux su isto kineske samo eto Obi ih prodaje u svom programu.
Želim ti ovo reći: kad u 7 dana jedva nekako nagodiš 1 sunačan dan, dobiješ par sati slobodno u firmi, sve pripremiš, staviš u auto, odeš na parcelu, sve organizuješ i ono stane, pokvari se tamam da je džabe i da je garancija 500 godina ne nosi mi je na oči. I to mi se događalo nekoliko puta sa ovom mojom. dođem kući ljut ko ris. A kupio motorku od Stihla, babo je zove "pečak" jer je bio manjmanji model (MS170) ma care reže balvane od skoro 1m u presjek ko hljeb.

Znači nije belaj da to radi već je belaj što nije pouzdano. Zato želim mijenjati.
A što se tiče snage ova moja od 129 EUR reže ko mitraljez, ma care guli zemlju. Oduševljen sam sa njom (dok ne stane). :lol: :lol:
E upravo ovo boldirano je problem koji imam sa mojom kosilicom. Ja je sasvim normalno upalim u garaži, ubacim u auto... Dodjem na zemlju, ma neće ni naopako. Skidaj svjećicu, čisti... ma neće pa neće. Opet trpam, pazim da ne oštetim auto dođem kući probam ona nekada normalno upali, češće ne! Nosim u servis, onaj mi počne objašnjavati kako se pali... k`o da je spejs šatl. I upravo kako kažeš Mu'mine, treba mi pouzdana mašina, ali isto tako mašina koja treba samo malu površinu kositi, zato sam planirao ovu Lux-ovu. Sada više nisam ni sam siguran koju ću kupiti, a opet sa druge strane hitno mi treba, trava je već oho-ho porasla.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#20 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

Rađe Flag plati nekom 50 KM da ti ovaj put uradi i to halali što reko naš narod nego dati 500 EUR u pogrešno jer ćeš to teže halaliti i to sam sebi. :D

Za koliko para ti tražiš trimmer?
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#21 Par korisnih linkova

Post by Mu'min »

Par korisnih linkova:

User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#22 Montaža poluautomatske glave

Post by Mu'min »

User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#23 Navijanje laksa u glavu trimera

Post by Mu'min »

flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#24 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by flag »

Mu'min wrote:Rađe Flag plati nekom 50 KM da ti ovaj put uradi i to halali što reko naš narod nego dati 500 EUR u pogrešno jer ćeš to teže halaliti i to sam sebi. :D

Za koliko para ti tražiš trimmer?
Moguće je da će na kraju i biti tako, da ću platiti da mi pokosi.
Nisam planirao neki okvir, nemam namjeru plaćati previše - objasnio sam već za šta mi prvenstveno treba trimer. Dakle, da je relativno jeftiniji ali pouzdan. Ovaj prodavač preporučio je ovaj Lux trimer, a u ovog momka u OBI-u imam povjerenje jer sve ranije što je mi preporučio ili nije - bio je u pravu. Kada sam jučer objasnio mu za koju je namjenu bez sekunde razmišljanja je preporučio ovaj, iako sam ja htio drugi i skuplji kupiti.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#25 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Mu'min »

flag wrote:da je relativno jeftiniji ali pouzdan.
da ti bi i dobro i jeftino. :D
"Probudi se Ive, žito je zrelo!" :lol:
Post Reply