Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
zippoo87
Posts: 15753
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#776 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

Ma imam ja Husqvarna motorku...20 godina bila bez kvara i servisa i proslo ljeto su je shebali brat i amidza,zaribala. Moguce da je losa smjesa bila,mada je amidza to razmutio po mjeri,dvoktaktol i benzin ali je nekakva cudna boja dvotaktola bila,blijeda i svijetla...nije kao ostali dvotaktoli,da bude modra i crvena. Ina dvotaktol je bas crven,danas sam sa njim pravio mjesavinu.
Sada su neki drugi dijelovi u njoj,nisu originalni,jer su bili preskupi...550 KM originalni sa rukama ,ovi su bili oko 300 KM

Znam ja sta je kvalitet i pouzdanost...a evo i trimer ovaj...naravno da je bolji Sthil ali da li je opravdano dati 5 puta vise od Einhella,e to je trick pitanje.

I evo upali ovaj moj iz treceg potezanja,nakon sto nije radio od proslog ljeta. A snaga mu je oko 2 KS
Sada sam mu ubacio totmasti gore u gornju glavu,originalna Sthil totmast za podmazivanje.
I jos jedno pitanje...kada sam odvrtao i zavrtao taj gore seraf gdje se totmast ubacuje...kada sam ga zavrtao,nije se mogao stegnuti vise,nego oblijece,tako da se vjerovatno navoj ostetio...pa me zanima ima li se gdje kupiti novi taj seraf ?
Nije mi sada pri ruci da slikam ali znas ti na sta mislim.
kuli1961
Posts: 2441
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#777 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

zippoo87 wrote: 06/04/2024 21:41 naravno da je bolji Sthil ali da li je opravdano dati 5 puta vise od Einhella,e to je trick pitanje
Mislim da je to stvar odluke svakog od nas. Ako se budzet može pojačati, tada S ili H. Ako ništa drugo, sa S/H je rad lakši, manje ruke i ledja bole.
Ali, ako je budzet "tanak, hebes ledja.. češće se odmara..to je dobro i za ledja i motor :-D
A sto se tiče vijka, znam- to je onaj koji zatvara rupu za podmazivanje, kljuc 13, ako se ne varam. Ne znam da li ga serviseri imaju i da li su spremni da ga prodaju. Ako ne uspijes tako naći, kontaktiraj telefonom ili mailom Einhell Vitez, daj im oznaku modela, serijski broj trimera. Ako uopšte postoji, poslace ti, vrlo su kooperativni.
Dok ne rijesis originalni vijak, pomogni se sa bilo kojim vijkom za kljuc 13- mislim da je to M 5.6. Testiraj. taj zamjenski vijak probaj uvrnuti u tijelo kardanske glave.Takav vijak sa odgovorajućim hodom navoja ćeš naći u bilo kojoj prodavnci vijčane robe. Obican vijak je sigurno duzi, pa ćeš potrebnu duzinu moći rijesiti ili rezanjem vijka ili sa 2 matice- navrta i kontranavrtka, znaš već.
Moli samo boga da je navoj vijka stradao, a da je navoj kardanske glave ok... Ako je navoj u kardanu stradao, slijedi ti ili novi kardan ili "kemijanje"- nosi majstoru metalcu da ti ureže navoj na prvi naredni, a širi vijak. Nije to neki problem, ali je to za majstore "sitan posao" (crkli dabogda za sitan posao :D ) i nerado prihvataju da urade tu sicu.
kuli1961
Posts: 2441
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#778 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

A sto se tice goriva i maziva...zaisza ne razumijem ljude koji rade sa ovakvim motorima. Stede na ulju, u benzin od 95 oktana trpaju sve i svasta, više je to neki zejtin a ne ulje.
U moje mašine, bile to S (motorka MS 250/H (trimer 525 RX) ili kinez Fuxtec (duvač lišća), stavljam isključivo mjesavinu od benzina 95 i Husvarna /Stihl dvotaktol ulje. Ulje za lanac za motorku je Stihl Forest plus isključivo. Posto u Banjaluci nema tog ulja za lanac, po preporuci u radnji gdje sam kupio motorku, koristio sam Sonic ulje za lanac. U medjuvremenu, nabavio Forest plus i to po dvostruko nižoj cijeni nego što je u BiH!!!
Istina, ti dvotaktoli i ulje za lanac jesu skupi, ali koliko mi traju i kako se uredjaji ponasaju, uopšte nije neki veliki izdatak.
sumirprimus
Posts: 81723
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#779 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

Zar moze nesto drugo osim 95ce i stihl ulja? :mrgreen:
Sta prvo kosenje zipoo, naraslo od proslog vikenda ko da nista nisam radio nisam, sreca stihl izdat nece :mrgreen:
kuli1961
Posts: 2441
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#780 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

sumirprimus wrote: 06/04/2024 22:23 Zar moze nesto drugo osim 95ce i stihl ulja? :mrgreen:
Sta prvo kosenje zipoo, naraslo od proslog vikenda ko da nista nisam radio nisam, sreca stihl izdat nece :mrgreen:
Oooo, može može drugo, kako da ne!
Šta sam sve vidjao da ljudi rade-mješavinu prave u rezmjeri 1: otprilike, lanac podmazuju pregorelim motornim uljem....
Kad se motorka raspadne, onda u nju trpaju pijačne kineske dijelove (odnos cijene Kina- oridjiji Stihl je otprilike 1:1,5-2), nema sanse ustimati je, trpe lezajevi, klip, stublina, karike, semerinzi, kućište,..i ubrzo takva motorka bude adio!
Što kažu- grehota!
sumirprimus
Posts: 81723
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#781 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

Brte kad se raspadne kupis novu?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5662
Joined: 04/08/2020 19:22

#782 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by -Chesterfield- »

Danas sam i ja po prvi put ove godine upalio trimer.
Ostalo malo goriva u dnu rezervoara od prošle godine.
Upalio je on, ali nešto ga guši prilikom dodavanja gasa. Nisam kosio s njim, nego samo isprobao paljenje i skinuo glavu.
Nisam nikada ništa čistio niti skidao filtere, svjećice...
Sutra sam mislio kupiti svježe gorivo pa ponovo isprobati.
sumirprimus
Posts: 81723
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#783 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

Auu koji disrispekt prema masini :mrgreen:
kuli1961
Posts: 2441
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#784 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

sumirprimus wrote: 06/04/2024 22:44 Brte kad se raspadne kupis novu?
Ajd to reci npr, mom, inace sjajnom tesaru Mustafi, koji mi je slagao brvnaru...dok se gradila brvnara, pokvarila mu se glavna motorka Stihl 029, stariji model, ali jaka, pouzdana, a on sa njom barata kao ja olovkom. Uglavnom, svasta nesto je crklo u pili..odemo nas dvojica- po njegovom nalogu- na pijacu da tamo kupi sta treba, sjecam se karburator, neki semerinzi...na pijaci je to kostalo oko 120 KM. Rekoh mu, idemo sad kod dobrog majstora za Stihl pile.. kod njega, originalni dijelovi, plus jos nesto sto je otkrio da ne valja- i da bude sutradan gotova (preko reda da je uzme u popravku)- trazi 250 KM. Majstor tesar neće, puno mu...rekoh majstoru za pilu- evo ti avans od 100 KM, uzmi je odmah, stavi sve originalno i da bude sutra gotova, ostatak plaćam po preuzimanju. A tesaru kazem- jeftinije mi je da ja doplatim za originalne dijelove, nego da se dva ili vise dana nema kljucnog alata i da se ne moze ustimati, da zeza...
Kad smo je sutradan preuzeli, ona prede...
sumirprimus
Posts: 81723
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#785 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

:lol:
Dakle majstori su svugdje isti.
kuli1961
Posts: 2441
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#786 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

-Chesterfield- wrote: 06/04/2024 22:50 Danas sam i ja po prvi put ove godine upalio trimer.
Ostalo malo goriva u dnu rezervoara od prošle godine.
Upalio je on, ali nešto ga guši prilikom dodavanja gasa. Nisam kosio s njim, nego samo isprobao paljenje i skinuo glavu.
Nisam nikada ništa čistio niti skidao filtere, svjećice...
Sutra sam mislio kupiti svježe gorivo pa ponovo isprobati.
Da nisi zaboravio vratiti čok, kada je upalio?
Nipošto ne koristi staro gorivo! Ono stajanjem rasturi membranu u karburatoru, Kao prvo, isprazni sav rezervoar. Filter zraka skini, ispuši ga, po potrebi operi i dobro osusi i vrati. Provjeri zazor polova na svjecici, ili da bi bio 100% siguran, kupi novu svjecicu, pazi na toplotnu vrijednost.
Posto ti je u karburatoru ostalo staro gorivo, vjerovatno ces ga tesko ili nikako izvaditi. Kad sipaš novo gorivo, rijesis pitanje filtera i svjecice, upali ga, pusti ga da radi na leru nekih 30 sec, ili minut- dva, da potrosi to staro gorivo i tek tada mu dodaj gas, trebalo bi da bude ok.
sumirprimus
Posts: 81723
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#787 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

Ma ne koristi staro gprivo i radice.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3684
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#788 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by anex »

Image

Einhell GC-BC 52 I AS

Čemo da vidimo kako radi :-D
zippoo87
Posts: 15753
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#789 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

-Chesterfield- wrote: 06/04/2024 22:50 Danas sam i ja po prvi put ove godine upalio trimer.
Ostalo malo goriva u dnu rezervoara od prošle godine.
Upalio je on, ali nešto ga guši prilikom dodavanja gasa. Nisam kosio s njim, nego samo isprobao paljenje i skinuo glavu.
Nisam nikada ništa čistio niti skidao filtere, svjećice...
Sutra sam mislio kupiti svježe gorivo pa ponovo isprobati.
Garant ti čok podignut. Tako meni danas...kosio 2 sata i guli trimer kao lud...spustio ga da dospem gorivo,upalim ali kada dodam gas,utusen totalno,nece ni da zavrti glavu trimera...pritiscem gas ali ga tusi...gledam koji K,sada radio,sada nece...kad pogleda dignut cok,spusti ga i nastavi normalno raditi.
Sto se goriva tice i kod mene ostalo pola rezervoara starog goriva,ja samo dolio novo i radi normalno.
sumirprimus
Posts: 81723
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#790 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

Jesi probo stelovat lergas? Sarafciger i uvrni
zippoo87
Posts: 15753
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#791 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

sumirprimus wrote: 07/04/2024 00:35 Jesi probo stelovat lergas? Sarafciger i uvrni
Ma sta ce stimati...cok mu ostao dignut 10000000% :D
sumirprimus
Posts: 81723
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#792 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

zippoo87 wrote: 07/04/2024 00:36
sumirprimus wrote: 07/04/2024 00:35 Jesi probo stelovat lergas? Sarafciger i uvrni
Ma sta ce stimati...cok mu ostao dignut 10000000% :D
Vidis kada gusi gas, onda je prije do ovoga sto pisem. Osim ako nije ko ti da zaboravi na cok :)
zippoo87
Posts: 15753
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#793 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

sumirprimus wrote: 07/04/2024 00:37
zippoo87 wrote: 07/04/2024 00:36
sumirprimus wrote: 07/04/2024 00:35 Jesi probo stelovat lergas? Sarafciger i uvrni
Ma sta ce stimati...cok mu ostao dignut 10000000% :D
Vidis kada gusi gas, onda je prije do ovoga sto pisem. Osim ako nije ko ti da zaboravi na cok :)
Nisam ja zaboravio,nego slucajno pomjerio kada sam palio. Ne moze raditi motor sa cokom :D
sumirprimus
Posts: 81723
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#794 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

Neka proba i jedno i drugo pa neka javi.
User avatar
Optimus09
Posts: 3083
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#795 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Optimus09 »

Ja zamijenim svjecicu cim podje tusiti :lol:
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3684
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#796 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by anex »

Ovaj nož trokraki, jel treba to naoštriti kad dođe nov ovako?
Jbg, prvi put se susrecem s trimerom pa ne znam :-D
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5662
Joined: 04/08/2020 19:22

#797 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by -Chesterfield- »

kuli1961 wrote: 06/04/2024 23:03
-Chesterfield- wrote: 06/04/2024 22:50 Danas sam i ja po prvi put ove godine upalio trimer.
Ostalo malo goriva u dnu rezervoara od prošle godine.
Upalio je on, ali nešto ga guši prilikom dodavanja gasa. Nisam kosio s njim, nego samo isprobao paljenje i skinuo glavu.
Nisam nikada ništa čistio niti skidao filtere, svjećice...
Sutra sam mislio kupiti svježe gorivo pa ponovo isprobati.
Da nisi zaboravio vratiti čok, kada je upalio?
Nipošto ne koristi staro gorivo! Ono stajanjem rasturi membranu u karburatoru, Kao prvo, isprazni sav rezervoar. Filter zraka skini, ispuši ga, po potrebi operi i dobro osusi i vrati. Provjeri zazor polova na svjecici, ili da bi bio 100% siguran, kupi novu svjecicu, pazi na toplotnu vrijednost.
Posto ti je u karburatoru ostalo staro gorivo, vjerovatno ces ga tesko ili nikako izvaditi. Kad sipaš novo gorivo, rijesis pitanje filtera i svjecice, upali ga, pusti ga da radi na leru nekih 30 sec, ili minut- dva, da potrosi to staro gorivo i tek tada mu dodaj gas, trebalo bi da bude ok.
Danas istresao staro gorivo i nasuo novo. Testirao paljenje... gas i radi kao nov. Prvo sam pustio da odradi na leru pa onda gas.
Po prvi put sam skinuo i ovaj filter zraka da vidim stanje.
Mislim da se ovo ne može prati, ali se za nuždu može ispuhati kompresorom.
https://ibb.co/NSxLbmZ
kuli1961
Posts: 2441
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#798 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

9 godina filteru- mijenjaj to!
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5662
Joined: 04/08/2020 19:22

#799 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by -Chesterfield- »

Gdje se mogu kod nas kupiti original dijelovi?

Iz Kine se može naručiti za 20 eura sve komplet od karburatora do pumpice.
https://ibb.co/GpyDcLm
kuli1961
Posts: 2441
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#800 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

U guglu kucas stihl bih, dobices ( mislim) unikomerc mostar sajt, otvoris i nadjes najblizu maloprodaju i to je to.
Ako mlp nema taj filter na stanju, narucice i gotovo.
Za ispravan dobar uredjaj, Kina ni u snu.
Post Reply