Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7445
Joined: 16/01/2007 23:38

#751 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by banjaluka078 »

Imate li iskustva s ovakvim igračkama?

https://www.ekupi.ba/bs/Dom%2C-vrt-i-al ... K000369752

Poslije košenja trave imam puno posla da makazama sredim sve gdje kosačica nije mogla doći i pokositi, pa kontam da kupim nešto da si olakšam.
Vidim i neke puno jeftinije "no name" po internetu, ali ne znam koliko su snažne i hoću li baciti pare ako kupim nešto od 30-40 KM.
User avatar
no_sekirli
Posts: 4363
Joined: 02/10/2013 18:36

#752 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by no_sekirli »

Kao sto vidis, ovaj uredjaj ti dolazi bez baterije. Tako da ukoliko nemas neki uredjaj iz Einhell familije sa baterijom, racunaj na dodatni trosak. I ako zelis bas neku komociju, moras imati barem 2 baterije, jer se baterije brzo trose. Nisam konkretno radio sa ovim uredjajem, ali jesam sa velikim trimerom za zivicu, sasvim solidno reze i radi posao, sve dok se pazi da ne zakacis bas velike grane.

Za sve one koji skupljaju Parkside, ima dobra ponuda u Lidlu u HR sljedecu sedmicu, pa ako si pocetnica za kompletiranje aku alata, mozda mozes poceti sa Parkside alatima.
Kupis 2 baterija od 4Ah i mirna si.
Doduse, alati su hobi varijanta, ali takva im je i cijena :mrgreen:

https://www.lidl.hr/p/2-u-1-aku-skare/p ... Sales_Week
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#753 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Rugafet »

Danas skoknem po ulje do obližnjeg storea i vidim ove monstrume, bilo me stid jos slikat. Inače unutra nema šta nema

Image
Image
kuli1961
Posts: 2442
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#754 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

Strava!
Da mi je da samo prošetam malo kroz tu radnju...u povratku bi mi trebao cargo avion samo za mene :D
Čim kupim novi plac od cca 5 dunuma i napravim još jednu brvnaru od oblica, kupujem ovu "kosilicu" :-D
uhhh, dobro je, uštinuo sam se za obraz i probudio!
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#755 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Rugafet »

Stvarno ono nema šta nema sto se tiče kosačica, rezervnih dijelova, opreme i sl. Ludilo
strax
Posts: 56
Joined: 24/02/2011 10:55

#756 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by strax »

nimfa4 wrote: 03/07/2018 23:10
kuli1961 wrote:slucajno sam nabasao na ovaj topic...pa ako nekog zanima, ili je u dilemi
Vec dvije godine korisitm trimer Husqvarna 525 RX; 1,4 KS, uprtaci na oba ramena, uz trimer dolazi automatska glava za silk i 4-kraki noz, dokupio sam noz -cirkular. tirmer korisitm za povrsinu od cca 2 dunuma, otprilike polovina je livada, trava, a druga polovina -suma.

Trimerom sam vise nego zadovoljan! Kupio sam ga novog, istina na RB Shopping karticu (u sustini kreda na 1 godinu, beskamatno), tako da cijenu nisam ni osjetio. Na PIK (OLx se svasta nudilo, ipak se nisma usudio kupovati polovno. Nijednog momenta nisam pozalio odluku da kupim novu alatku.
Odrzavanje- nikakvo, pali na prvi potez, lako se rukuje. Samo tu i tamo natrpati masti u kardan, i koristiti pravilnu mjesavinu goriva i ništa više.

Servisna mreza Husqvarna je obezbijedjena, ako treba, a nisu ni preskupi (primjer- na motornoj testeri Husqvarna 236 crkla mi potezna zvijezda- dio kosta 20 KM, ruke- 15 KM, gotovo bilo isti dan).

Istih ili slicnih karatkeristika- STIHL je bitno skuplji, a koliko cujem., ni u cemu bitno bolji...
Isti sam ti. Koristim 135r husqvarnu, odličan stroj.Ja malo više radim sa tim stvarima, kosim mezarja i odrzavam kuće i mogu ti reći da je husqvarna kvalitetnija od stihla i jeftinija.Sa svojom husqvarnom sam pokosio rezervoara i rezervoara i nije joj nista, kao sto kazes pali iz prve.Skoro svaki dan je operem i ispušem na kompresor tako da se ne zaprlja totalno.Samo pazi na mast u glavi, ispusi filter redovno i operi ga ponekad.Ja sam planirao uzeti jos jednu 135ticu.Imamo istu i motornu testeru, sa njom sam dosta "manjeg" posla uradio i pokazala se odlicnom.S obzirom na na njenu snagu više nego je dovoljna za dosta poslova.Sve sam kupio novo, tako da se ne sekiram.Nesto sam skeptičan oko polovnjaka.
Husqvarna 135R ne vrijedi ni 500 KM.
Koristio sam par godina profesionalno, od prve godine problemi. Sajlu gasa mijenjao na mjesec dana, bukvalno. Kardan pukao 3x.
Kvačilo otišlo u drugoj godini. Morao se treće godine raditi i komplet servis karburatora.
Glave mekane, a koji god dio glave ode 8-10 maraka plati (tipa čep, okice i ostalo), išle po 3 u sezoni sigurno.
Izlizao se šraf od ručke, poseban navoj, ne paše nijedan drugi - 10 KM.
Ma ne sjećam se više koliko je kvarova bilo, doslovce je za malo oko kuće pokositi i da se možeš pohvaliti komšiji da imaš brend, a za pravog posla nije.
Jedino što je izuzetno ekonomičan, ekstremno malo troši, ali to sve naplati svojim kvarovima. Udoban svakako, i lagan, ali tu priča staje.

Kolega uzeo FS350 kosi s njime kao divljak najgori, i nije imao nijednog kvara, glava mu držala preko 4 god, fabrička... Ja sam se u suštini dobro zajebao što se nisam pružio još 300 KM i uzeo Stihl, jer mi je samo kroz glave, Husqvarna te pare razlike izbila iz džepa u dvije-tri godine.
Ima dosta više snage (posuđivao sam da uporedim), jeste veći potrošač od 135r, ali brže završi posao i miran si i sa glavama i ostalim peripetijama. Na duže staze samo Stihl
kuli1961
Posts: 2442
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#757 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

strax wrote: 01/04/2024 09:19
nimfa4 wrote: 03/07/2018 23:10
kuli1961 wrote:slucajno sam nabasao na ovaj topic...pa ako nekog zanima, ili je u dilemi
Vec dvije godine korisitm trimer Husqvarna 525 RX; 1,4 KS, uprtaci na oba ramena, uz trimer dolazi automatska glava za silk i 4-kraki noz, dokupio sam noz -cirkular. tirmer korisitm za povrsinu od cca 2 dunuma, otprilike polovina je livada, trava, a druga polovina -suma.

Trimerom sam vise nego zadovoljan! Kupio sam ga novog, istina na RB Shopping karticu (u sustini kreda na 1 godinu, beskamatno), tako da cijenu nisam ni osjetio. Na PIK (OLx se svasta nudilo, ipak se nisma usudio kupovati polovno. Nijednog momenta nisam pozalio odluku da kupim novu alatku.
Odrzavanje- nikakvo, pali na prvi potez, lako se rukuje. Samo tu i tamo natrpati masti u kardan, i koristiti pravilnu mjesavinu goriva i ništa više.

Servisna mreza Husqvarna je obezbijedjena, ako treba, a nisu ni preskupi (primjer- na motornoj testeri Husqvarna 236 crkla mi potezna zvijezda- dio kosta 20 KM, ruke- 15 KM, gotovo bilo isti dan).

Istih ili slicnih karatkeristika- STIHL je bitno skuplji, a koliko cujem., ni u cemu bitno bolji...
Isti sam ti. Koristim 135r husqvarnu, odličan stroj.Ja malo više radim sa tim stvarima, kosim mezarja i odrzavam kuće i mogu ti reći da je husqvarna kvalitetnija od stihla i jeftinija.Sa svojom husqvarnom sam pokosio rezervoara i rezervoara i nije joj nista, kao sto kazes pali iz prve.Skoro svaki dan je operem i ispušem na kompresor tako da se ne zaprlja totalno.Samo pazi na mast u glavi, ispusi filter redovno i operi ga ponekad.Ja sam planirao uzeti jos jednu 135ticu.Imamo istu i motornu testeru, sa njom sam dosta "manjeg" posla uradio i pokazala se odlicnom.S obzirom na na njenu snagu više nego je dovoljna za dosta poslova.Sve sam kupio novo, tako da se ne sekiram.Nesto sam skeptičan oko polovnjaka.
Husqvarna 135R ne vrijedi ni 500 KM.
Koristio sam par godina profesionalno, od prve godine problemi. Sajlu gasa mijenjao na mjesec dana, bukvalno. Kardan pukao 3x.
Kvačilo otišlo u drugoj godini. Morao se treće godine raditi i komplet servis karburatora.
Glave mekane, a koji god dio glave ode 8-10 maraka plati (tipa čep, okice i ostalo), išle po 3 u sezoni sigurno.
Izlizao se šraf od ručke, poseban navoj, ne paše nijedan drugi - 10 KM.
Ma ne sjećam se više koliko je kvarova bilo, doslovce je za malo oko kuće pokositi i da se možeš pohvaliti komšiji da imaš brend, a za pravog posla nije.
Jedino što je izuzetno ekonomičan, ekstremno malo troši, ali to sve naplati svojim kvarovima. Udoban svakako, i lagan, ali tu priča staje.

Kolega uzeo FS350 kosi s njime kao divljak najgori, i nije imao nijednog kvara, glava mu držala preko 4 god, fabrička... Ja sam se u suštini dobro zajebao što se nisam pružio još 300 KM i uzeo Stihl, jer mi je samo kroz glave, Husqvarna te pare razlike izbila iz džepa u dvije-tri godine.
Ima dosta više snage (posuđivao sam da uporedim), jeste veći potrošač od 135r, ali brže završi posao i miran si i sa glavama i ostalim peripetijama. Na duže staze samo Stihl
U svijetu motornih uredjaja, kopija ima milion. Ako si kupio zaista originalni Husqvarna trimer (od 135 -tici ne znam aba bas nista), jako sam začudjen opisanim problemima.
Moj 525 RX iz opisa, me već punih 8 godina služi savršeno, bez ikakvih problema! Nikada nijednog kvara, čisto me sramota što tako puzdano radi, a riječ je samo o urednom, pravilnom održavanju- svjeze gorivo,nakon sezone pražnjenje rezervoara i karburatora, periodično čišćenje filtera i podmazivanje kardanske glave,ništa više.
laik1981
Posts: 13041
Joined: 05/12/2012 13:04

#758 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by laik1981 »

On ga je koristio profesionalno, a taj uredjaj nije namijenjen za to. Trimeri za profesionalce su druga prica i kostaju 2-3 puta vise.
kuli1961
Posts: 2442
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#759 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

laik1981 wrote: 01/04/2024 09:48 On ga je koristio profesionalno, a taj uredjaj nije namijenjen za to. Trimeri za profesionalce su druga prica i kostaju 2-3 puta vise.
Šta znači profesionalno? Svaki dan, 4,5 ili vise sati neprestano, na laganoj ili zahtjevnoj travi/korovu, tanjem šiblju?
Ako je i tako, 135-tica(pogledao sma mu karakteristike, npr. 1,3 kW-cca 1,8 KS) bi morala da bude mnogo izdržljivija. To podrazumijeva redovno, pa eto i nešto češće održavanje- podmazivanje, čišćenje filtra, adekvatno gorivo. Nekako mi je čudno da je sajla gasa tako brzo pucala, pogotov kardan???
Možda je do tehnike košenja?
Kada sam kupio trimer, iščitao sam uputstvo. Jedna od bitnih stvari koju proizvodjač preporučuje je kontinuirani gas, a ne ono sjeckanje, koji mnogi kosci praktikuju?
laik1981
Posts: 13041
Joined: 05/12/2012 13:04

#760 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by laik1981 »

Pa kad svakodnevno radis sa njom po nekoliko sati ona ce stradati jer nije namijenjena za to. Fino pise da je za kucevlasnike. To ti je par stotina kvadrata kosenja na sedmicnoj ili dvosedmicnoj bazi i to za odrzavanje dvorista, a ne za sjecu kojekakvog korova i raskrcivanje siprazja. Kad kosis dulum i vise dnevno i to svega i svacega normalno je i da se kvare te neke gluposti koje proizvodjaci svjesno zakinu na kvalitetu da njihovi jeftiniji modeli ne bi bili konkurencija skupljim. Isto je kod svakog alata. Ovi noviji smart uredjaji gdje moze vidjeti broj radnih sati ispadaju iz garancije ako ih koristis u profi svrhe, a nisu za to namijenjeni.
strax
Posts: 56
Joined: 24/02/2011 10:55

#761 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by strax »

Ne koštaju profi uređaji 2-3 puta više, već tek neznatno više.
Nova mašina, kupljenja u zvaničnom Husqvarna servisu i prodavnici.
Koštala 900 KM tada, 535rx oko 1200 a fs350 oko 1300, dakle s cijenom je tu negdje sa potpuno profi uređajem.

135ica je kod mene u 95% slučajeva kosila normalnu travu ili nešto preraslu travu, krčenja sam maksimalno izbjegavao prije svega zbog sebe i naprezanja, i imao sam rezervni trimer koji je išao "u vatru" i nosao trokraki nož i ostale noževe, ona je bila maksimalno pošteđena.

Katastrofalno fragilan uređaj. Prijatelj, koji je uspio da slomi cijev na ST62, toliko grubo kosi, nije svom FS350 mogao pera odbiti.
strax
Posts: 56
Joined: 24/02/2011 10:55

#762 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by strax »

kuli1961 wrote: 01/04/2024 10:04
laik1981 wrote: 01/04/2024 09:48 On ga je koristio profesionalno, a taj uredjaj nije namijenjen za to. Trimeri za profesionalce su druga prica i kostaju 2-3 puta vise.
Šta znači profesionalno? Svaki dan, 4,5 ili vise sati neprestano, na laganoj ili zahtjevnoj travi/korovu, tanjem šiblju?
Ako je i tako, 135-tica(pogledao sma mu karakteristike, npr. 1,3 kW-cca 1,8 KS) bi morala da bude mnogo izdržljivija. To podrazumijeva redovno, pa eto i nešto češće održavanje- podmazivanje, čišćenje filtra, adekvatno gorivo. Nekako mi je čudno da je sajla gasa tako brzo pucala, pogotov kardan???
Možda je do tehnike košenja?
Kada sam kupio trimer, iščitao sam uputstvo. Jedna od bitnih stvari koju proizvodjač preporučuje je kontinuirani gas, a ne ono sjeckanje, koji mnogi kosci praktikuju?
Sve što sam mogao na kosilicu, radio sam na kosilicu, trimer često nije radio duže od sat-dva dnevno kad se sve zbroji. 1,9 KS, snaga je bila ok, filtere čistio baš redovno, koristio isključivo Husqvarna plavo ulje. Kosio sam na puštanje gasa, jer nema šanse išta završiti na stalnom gasu, prespora tehnika + što je previše jak trimer da bi se tako koristio, to može kod nekih slabijih modela, kod jačih baš i ne pije vode.
kuli1961
Posts: 2442
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#763 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

Jbg, drug, onda te zapao teški maler, baksuzluk. Mojim 525rx, koji je za tvoju 135-icu dječija igračka, sam prezadovoljan, i sve što sam napisao je istinito. A kosim dunum livade i dunum šume.
User avatar
popi
Posts: 358
Joined: 09/04/2007 16:52

#764 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by popi »

Može li savjet: treba mi info gdje u Sarajevu odnijeti Einhell trimer na servis? Istekla mu je garancija, a zvanični servis je u Vitezu.
Hvala :)
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3685
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#765 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by anex »

popi wrote: 02/04/2024 14:17 Može li savjet: treba mi info gdje u Sarajevu odnijeti Einhell trimer na servis? Istekla mu je garancija, a zvanični servis je u Vitezu.
Hvala :)
Odnesi bilo kojem dobrom majstoru...
sumirprimus
Posts: 81723
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#766 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

kuli1961 wrote: 01/04/2024 16:49 Jbg, drug, onda te zapao teški maler, baksuzluk. Mojim 525rx, koji je za tvoju 135-icu dječija igračka, sam prezadovoljan, i sve što sam napisao je istinito. A kosim dunum livade i dunum šume.
Šume? Kako mislis sume?
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3685
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#767 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by anex »

sumirprimus wrote: 02/04/2024 16:19
kuli1961 wrote: 01/04/2024 16:49 Jbg, drug, onda te zapao teški maler, baksuzluk. Mojim 525rx, koji je za tvoju 135-icu dječija igračka, sam prezadovoljan, i sve što sam napisao je istinito. A kosim dunum livade i dunum šume.
Šume? Kako mislis sume?
Fino, trave ima i u šumi samo što nije livada, nego ima po koji samoniklič jabuke, lješnjaka...žbun...i svega toga...
Nije k'o na livadi ravno sve i trava što znači da je teže i koscu i trimeru...

Prestani trolat.
kuli1961
Posts: 2442
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#768 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

sumirprimus wrote: 02/04/2024 16:19
kuli1961 wrote: 01/04/2024 16:49 Jbg, drug, onda te zapao teški maler, baksuzluk. Mojim 525rx, koji je za tvoju 135-icu dječija igračka, sam prezadovoljan, i sve što sam napisao je istinito. A kosim dunum livade i dunum šume.
Šume? Kako mislis sume?
Upravo onako kako @anex reče- manje je "klasične" trave, ali zato ima više svačeg drugog. izdanci koječega, pa malo silk, malo nož, malo cirkular, kako može i mora. I stvarno me smori, slomi. Kad završim sa šumom i dodjem do livade, koja još uvijek nije kultivisani travnjak, nego onakva što joj bog dade- pjesma, kao da se odmaram :-D
Baš sam prekjuče trknuo do placa, bogami je livada dobro "začupavila", dolazeći vikend mi se "smiješi" da će trimer morati intenzivno raditi.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3685
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#769 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by anex »

Image

Valja li ovo šta?
sumirprimus
Posts: 81723
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#770 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

kuli1961 wrote: 03/04/2024 08:52
sumirprimus wrote: 02/04/2024 16:19
kuli1961 wrote: 01/04/2024 16:49 Jbg, drug, onda te zapao teški maler, baksuzluk. Mojim 525rx, koji je za tvoju 135-icu dječija igračka, sam prezadovoljan, i sve što sam napisao je istinito. A kosim dunum livade i dunum šume.
Šume? Kako mislis sume?
Upravo onako kako @anex reče- manje je "klasične" trave, ali zato ima više svačeg drugog. izdanci koječega, pa malo silk, malo nož, malo cirkular, kako može i mora. I stvarno me smori, slomi. Kad završim sa šumom i dodjem do livade, koja još uvijek nije kultivisani travnjak, nego onakva što joj bog dade- pjesma, kao da se odmaram :-D
Baš sam prekjuče trknuo do placa, bogami je livada dobro "začupavila", dolazeći vikend mi se "smiješi" da će trimer morati intenzivno raditi.
Njega ne citam druze, i hvala na odgovoru. CUdno mi zar suma ne poklopi rastinje,n i sto kroz sumu uopste trimerisati . A ko nije vec poceo imacemposla pogotpvu zbog ovih kisa navece i sunca po danu. Ali ide lijep vikend i prilika za "odmor" haha :thumbup:
kuli1961
Posts: 2442
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#771 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

Pazi, šuma kod mene nije ono "stoljetni hrastovi, promjera debla metar".. itd, već, kako da kazem...bosanska šuma:). Dakle, uglavnom grab, tu i tamo neki hrast, bagrem, lipa, jošika i ko zna sta još.
Na temi drvene kuće vikendice ima poneki snimak (lošiji) te šume- čini mi se u postovima iz vremena kada sam pravio ogradu verande. Mislim da to oktobar 2023.
Šumu sam prilično kultivisao, ali kako je dobila zraka i sunca, to je pospješilo rast tog prizemnog bilja, naročito ostruge i svačeg još. Dakle i u šumi ima posla za trimer, manje nego na livadi, ali ima.
kuli1961
Posts: 2442
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#772 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

anex wrote: 03/04/2024 15:52 Image

Valja li ovo šta?
Loša je fotka, a po cijeni i naročito izgledu motora bih rekao da je to klasa kineza. Može biti da te dobro sluzi, a može se desiti da provede više vremena na popravci nego u radu na livadi. Nisu neke pare-170 KM, pa ako nećeš da se više "pružiš", rizikuj i uzmi. Ako padneš, nisi puno pao... Imaj na umu- koliko para, toliko i muzike...
sumirprimus
Posts: 81723
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#773 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

kuli1961 wrote: 03/04/2024 20:11 Pazi, šuma kod mene nije ono "stoljetni hrastovi, promjera debla metar".. itd, već, kako da kazem...bosanska šuma:). Dakle, uglavnom grab, tu i tamo neki hrast, bagrem, lipa, jošika i ko zna sta još.
Na temi drvene kuće vikendice ima poneki snimak (lošiji) te šume- čini mi se u postovima iz vremena kada sam pravio ogradu verande. Mislim da to oktobar 2023.
Šumu sam prilično kultivisao, ali kako je dobila zraka i sunca, to je pospješilo rast tog prizemnog bilja, naročito ostruge i svačeg još. Dakle i u šumi ima posla za trimer, manje nego na livadi, ali ima.
Nije ni kod mene, pa opet ne kosim :lol:
Dakle sretno ti sa trimerisanjem sume
Btw sad sam pogledao slike i poodsjeca onako vise kao kod nas na sumu oko kiseljaka, kod modraca
zippoo87
Posts: 15755
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#774 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

Danas stukao nekih 1000 kvadrata trave...narasla pola metra i sa lasom sam tamanio :D
Prva kosidba,ona i jeste najteza,jer bude i proslogodisnje trave dole na dnu,zuti se.
Dakle Bavaria moja,3 sata skoro bez prestanka kosio...dva rezervoara goriva,mozda i jace ...obavio posao bez da stucne...konstantno pun gas :D
Las 2.4 ili 2.7mm

Eto samo da napisem da ne treba Sthil od 1000 KM da obavi posao,moze i bavaria /einhell od 200+ KM :lol:
kuli1961
Posts: 2442
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#775 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

Naravno da posao može obaviti i Bavaria/Einhell. Obaviće ga i Villager, a vjerovatno će ga obaviti Straus/Demon.
Ali, razlika je u kvaliteti uredjaja, lakoći rada, pouzdanosti (nekvarenju). Na ovo temi čitamo iskustva forumaša- nekima se kao i tebi- potrefilo da uredjaj radi bez zezanja, a drugima- uredjaj je proveo više vremena u servisu, nego na livadi. To je kocka, lutrija, koja se bitno rjedje ili vrlo rijetko dešava kod poznatih kvalitetnih proizvodjača.
Ako mi je budzet ograničen, naravno da bih se uklapao u njega i tražio jeftiniji uredjaj, žrtvovao bih težinu uredjaja i drugo. Tada bih gledao upravo Einhell/Bavaria, Villager. Sumnjam da bih se odlucio na Demon i slično, jer ako nista drugo- obicna je laž da su u 52 ccm uspjeli sigurno strpati 5 ili vise KS.
Za mene je kupovina npr. trimera stvar planiranja, a ne trenutne odluke. Zato, ako mogu da ustedim za poznatiji, provjereniji, ili na neki drugi način da se protegnem do takvog, uvijek ću gledati Stihl, Husqvarna.Kod njih mi je sve nekako izbalansirano, proporcionalno, Dobra servisna mreza je obezbijedjena. Istina, Husqvarna mrljavi sa 1-godisnjim garancijom, a Stihl daje 2 godine.
Post Reply