Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#976 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by HAVANA »

Juhuuuu
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#977 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by arzuhal »

Uvijek zadnji saznam da je neko (poznat) prihvatio islam, uvijek me ljudi obrnutog šehadeta prestignu, ostave u prašini, daleko iza...





Draga Saveta, kakav sam ja to, uopće, musliman? :cry:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#978 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by HAVANA »

Nema savete,na skijanju je.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#979 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by arzuhal »

Nije važno ko je šta promijenio ili u šta je preš'o, al', za Boga miloga, dajte malo pismenosti...


B92: Jedna od najkontroverznijih ličnosti u Holivudu promenila veru u islam?


Znači, brate, menjam vodu u vino, i menjam noć za dan...Kapiraš?...Ništa ti ne kapiraš, džiberu...
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#980 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:Nije važno ko je šta promijenio ili u šta je preš'o, al', za Boga miloga, dajte malo pismenosti...


B92: Jedna od najkontroverznijih ličnosti u Holivudu promenila veru u islam?


Znači, brate, menjam vodu u vino, i menjam noć za dan...Kapiraš?...Ništa ti ne kapiraš, džiberu...
Holivud je to, svaka igra svaka dobija! :wink:
Ma to vjeru i nekako, svakako ništa ne košta, ako bude mijenjala i spol e to je onda lova!
belfy
Posts: 7690
Joined: 06/08/2007 09:00

#981 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by belfy »

kada je Madonna fulila Islam i presla na onu neku drugu nevjernicku ja nisam mogao da vjerujem... :mrgreen:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#982 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by Smrcak15 »

Ispovijest Pavla (Faruk) iz Foče o prelasku na islam: Ezan me vratio islamu

Image

Faruk iz Foče, rođen kao Pavle je ispričao za “Preporod” kako mu je glas ezana probudio emocije i kako je prešao na islam.

Faruku Pejoviću, rođenom 1992. godine, ezan s munare gradske džamije u Foči prije dvije godine probudio je osjećaje koji su mu promijenili život u potpunosti.

“Krenuo sam jednog običnog petka u grad i čuo sam ezan koji je u meni probudio takve emocije da sam se odjedanput naježio i počeo plakati. U tom trenutku sam pomislio: kako su lijepe riječi, što ovo nije moje, što ja ne pripradam ovome? To je onaj osjećaj koji sam osjetio i kada sam bio mali. Odrastao sam u Ustikolini s muslimanima, išao na Bajrame, družio se s njima itd. Otišao sam tadašnjem efendiji u Foči i kazao da želim prihvatiti islam. Kazao mi je da razmislim određeno vrijeme. Dao mi je knjigu o islamu i o tome šta bi svaki musliman trebao znati i kako se ponašati prema porodici, ljudima, okolini… Pročitao sam knjigu, razmislio o svemu i odlučio da prihvatim put vjere i da na njemu ustrajem. Otišao sam do efendije koji me pitao gdje želim izgovoriti šehadet. Odlučio sam se za Sarajevo i izgovorio šehadet u Carevoj džamiji pred hafizom Išerićem“, prisjetio se Faruk.

Vremenom se sve više upoznavao s islamom, a kaže da mu je islam najviše približila prirodnost , logične stvari i poruke koje odgovaraju čovjeku u svakom vremenu i prostoru. “U islamu postoji tačna razlika između dobroga i lošeg. Postoje zabrane: ne smije se piti alkohol, činiti blud itd. Ne može čovjek biti vjernik, napiti se i činiti zlo itd.”, kazao je Faruk.

Faruk trenutno živi u Sarajevu, gdje se doselio prije godinu dana. Kada je u prilici posjeti majku, koja je ostala u Foči, a otac je priminuo krajem devetesetih. Nije oženjen i nada se da će uskoro upoznati i nekoga s kim će započeti novi život u glavnom gradu. Prema njegovim riječima, poseban je osjećaj biti musliman u Sarajevu, naročito u ramazanu, te da mnogi nisu svjesni u kakvoj blagodati žive.
http://saff.ba/ispovijest-pavla-faruk-i ... io-islamu/
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#983 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by fatamorgana »

A kad ti smrle pređe s Islama na vehabizam?
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#984 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by SamoVasGledam »

Twitter stranica Saudijaca koji su napustili Islam - https://twitter.com/saudiexmuslims
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#985 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by mousstapha »

Jos jedan Focak u Sarajevu.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#986 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by Optimus Prime »

U medjuvremenu je nastala i berza za muvanje medju bivsim muslimanima: https://www.reddit.com/r/exmuslimdating/ 8)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#987 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by arzuhal »

mousstapha wrote:Jos jedan Focak u Sarajevu.
:lol: :mrgreen:

Sram te bilo...


Inače, hit bi bio da je promjenio ime u - Savle (Saul) :lol:
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#988 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by patriot_1 »

SamoVasGledam wrote:Twitter stranica Saudijaca koji su napustili Islam - https://twitter.com/saudiexmuslims
>"Opet pogrešan zaključak. Nije on postao inteligentnijii preko noći zato što je napustio veru. Razlika je u tome da dok je bio vernik bio je ograničen raznim dogmama i verskim doktrinama, verujući da su one od Boga i samim tim istinite, savršene, neupitne, bez ikakvih sumnji itd. Time što je postao nevernik on se oslobodio svih tih ograničenja i sada njegov intelektualni kapacitet može da dođe do punog izražaja, bez da mora da pazi da li će udovoljiti Bogu ili će navući njegov gnev na sebe."<
Osnova kršćanske i židovske vjere su 10 zapovjedi!
Evo ih:

Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene!
Ne izusti imena Gospodina, Boga svoga, uzalud!
Spomeni se da svetkuješ dan Gospodnji!
Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude!
Ne ubij!
Ne sagriješi bludno!
Ne ukradi!
Ne reci lažna svjedočanstva!
Ne poželi tuđeg ženidbenog druga!
Ne poželi nikakve tuđe stvari!
Recimo da živi netko striktno ih se pridržavajući,ne vidim na koju foru ga to ograničava?Može li se živjeti ispunjavajući ih i biti sretan ?
Ovo je temelj,ostale zapovjedi manje važne su ljudske uredbe,kršeći ih nećeš se Bogu zamjeriti!Svih 10 zapovjedi su dobre i za naše su dobro!
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#989 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by Dope_Man »

Prve tri, prema tome pretpostavljam i najvaznije, nemaju veze sa prakticnim zivotom vec samo traze obozavanje. Naucnik koji zeli istraziti sve sto moze ce biti ogranicen ako se mora povinovati tim zapovjedima i vjerovati cvrsto u bozije objasnjenje stvari onda kada se stvarnost u njegovom istrazivanju sukobi sa ''istinom'' u ''bozijoj'' knjizi. Dakle prve tri su bespotrebne, i ogranicavaju covjeka u preispitivanju stvarnosti u kojoj zivimo.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#990 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by patriot_1 »

Dope_Man wrote:Prve tri, prema tome pretpostavljam i najvaznije, nemaju veze sa prakticnim zivotom vec samo traze obozavanje. Naucnik koji zeli istraziti sve sto moze ce biti ogranicen ako se mora povinovati tim zapovjedima i vjerovati cvrsto u bozije objasnjenje stvari onda kada se stvarnost u njegovom istrazivanju sukobi sa ''istinom'' u ''bozijoj'' knjizi. Dakle prve tri su bespotrebne, i ogranicavaju covjeka u preispitivanju stvarnosti u kojoj zivimo.
1)"Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene!
2)Ne izusti imena Gospodina, Boga svoga, uzalud!
3)Spomeni se da svetkuješ dan Gospodnji!"
1)Znači,po tebi jedino naučnik koji ne vjeruje da nas je Bog stvorio je objektivan!A što ako nismo nastali slučajno nego nas je stvorio Bog?I to taj i taj a ne bilo tko!Dakle,budi zahvalan Bogu ,pravom,a ne nekom izmišljenom!Što je u tome loše?Budi zahvalan Njemu a ne nekom tko nema veze sa našim nastankom!To je poanta štovanja!A ne neko podložno klanjanje!
2)Ta zapovjed smjeri ka tome da ga ne psujemo!
3)Ova je već nebitna,bar po mom mišljenju!Štuj stvoritelja a ne dan!Tu su Židovi zglajzali,važniji im je bio dan od onog tko je dan stvorio!
Dakle,tjedan ima 7 dana,jedan dan posveti stvoritelju,u tom je poanta!
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#991 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by fatamorgana »

Patriot1.2, jel' te malo popustio "patriotizam"? :wink:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#992 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by Dope_Man »

Opa, partiot prepoznao da je jedna od zapovjedi koje je bog licno uklesao u kamen (jer valjda nije znao drugacije) ''nebitna''. Dakle, dade bog 10 silnih zakona, i patrota se slozi da je jedan od njih nebitan :O

Ali eto, tu se bar slazemo, osim sto ja i dalje ne vidim nikakvu vrijednost ni u prva dva. I da, patrioto, potpuna posvecenost bogu zaustavlja progres u nauci. Najcesce spominjani primjer je Njutna koji je u jednom trenutku, kada nije mogao da objasni medjusobne utjecaje vise nebeskih tijela, rekao ''to je bog'', da bi stoljece kasnije dosao drugi covjek i rijesio matematiku bez da priziva boga u rjesenje. Da je Njutn vise vremena proveo nad brojevima iz opazanja, a manje nad brojevima stihova iz Biblije, mozda bi i on sam rijesio problem, ali ovako ga je vjera zaustavila, rekao je ''god did it'' i stao. A da ne govorimo o raznim ljudima koje je Crkva proganjala zbog njihovih istrazivanja, pa i u moderno vrijem su uglavnom na tim osnovama zaustavljana istrazivanja maticnih celija i kloniranja.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#993 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by patriot_1 »

Dope_Man wrote:Opa, partiot prepoznao da je jedna od zapovjedi koje je bog licno uklesao u kamen (jer valjda nije znao drugacije) ''nebitna''. Dakle, dade bog 10 silnih zakona, i patrota se slozi da je jedan od njih nebitan :O

Ali eto, tu se bar slazemo, osim sto ja i dalje ne vidim nikakvu vrijednost ni u prva dva. I da, patrioto, potpuna posvecenost bogu zaustavlja progres u nauci. Najcesce spominjani primjer je Njutna koji je u jednom trenutku, kada nije mogao da objasni medjusobne utjecaje vise nebeskih tijela, rekao ''to je bog'', da bi stoljece kasnije dosao drugi covjek i rijesio matematiku bez da priziva boga u rjesenje. Da je Njutn vise vremena proveo nad brojevima iz opazanja, a manje nad brojevima stihova iz Biblije, mozda bi i on sam rijesio problem, ali ovako ga je vjera zaustavila, rekao je ''god did it'' i stao. A da ne govorimo o raznim ljudima koje je Crkva proganjala zbog njihovih istrazivanja, pa i u moderno vrijem su uglavnom na tim osnovama zaustavljana istrazivanja maticnih celija i kloniranja.
U Kološanima 2:16-17, apostol Pavao veli: “Prema tome, neka vas nitko ne osuđuje zbog jela ili pića, ili zbog godišnjih blagdana, ili mlađaka, ili subota! To je samo sjena stvarnosti koja je imala doći, a stvarnost je Krist.” Slično tomu, Rimljanima 14:5 kaže: “Jedan, dakako, polaže veću vrijednost na jedan, nego na drugi dan, a drugi polaže jednaku vrijednost na svaki dan. Samo neka svatko bude posve uvjeren u svoje mišljenje.” Ovi stihovi jasno pokazuju da je za kršćanina držanje Šabata pitanje duhovne slobode, a ne zapovijed od Boga. Držanje Šabata tema je u vezi koje nas Bog poučava da ne sudimo jedni druge.

U prvim poglavljima knjige Djela, prvi kršćani bili su pretežno Židovi. Kada su pogani početi primati dar spasenja po Isusu Kristu, židovski kršćani bili su u dilemi. Kojim bi se aspektima Mojsijeva zakona i židovske predaje kršćani trebali pokoriti? Apostoli su se sastali i razgovarali o tom pitanju na jeruzalemskom saboru (Dj 15). Odlučili su sljedeće: “Zato ja mislim da se više ne dosađuje onima koji se s poganstva obrate Bogu, već da im se piše da se uzdržavaju od onoga što je okaljano idolima, od bluda, od udavljenoga i od krvi” (Dj 15:19-20). Držanje Šabata nije bila među zapovijedima za koje su apostoli smatrali da se trebaju nametnuti poganskim vjernicima. Nezamislivo je da bi apostoli isključili držanje Šabata ukoliko je Bog zapovjedio kršćanima da drže Šabat.Dakle,umjesto da jedan dan bude posvećen Bogu,štovanju Boga počeo se štovati dan!Pa su tako Židovi napravili stotinu propisa što se ne smije činiti subotom!Isus je Bog i kako on nije držao do subote kao oni(liječio subotom,jeo itd).

Uobičajena pogreška u polemici o držanju Šabata jest koncept da je Šabat bio dan za štovanje.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#994 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by patriot_1 »

Dope_Man wrote:Opa, partiot prepoznao da je jedna od zapovjedi koje je bog licno uklesao u kamen (jer valjda nije znao drugacije) ''nebitna''. Dakle, dade bog 10 silnih zakona, i patrota se slozi da je jedan od njih nebitan :O

Ali eto, tu se bar slazemo, osim sto ja i dalje ne vidim nikakvu vrijednost ni u prva dva. I da, patrioto, potpuna posvecenost bogu zaustavlja progres u nauci. Najcesce spominjani primjer je Njutna koji je u jednom trenutku, kada nije mogao da objasni medjusobne utjecaje vise nebeskih tijela, rekao ''to je bog'', da bi stoljece kasnije dosao drugi covjek i rijesio matematiku bez da priziva boga u rjesenje. Da je Njutn vise vremena proveo nad brojevima iz opazanja, a manje nad brojevima stihova iz Biblije, mozda bi i on sam rijesio problem, ali ovako ga je vjera zaustavila, rekao je ''god did it'' i stao. A da ne govorimo o raznim ljudima koje je Crkva proganjala zbog njihovih istrazivanja, pa i u moderno vrijem su uglavnom na tim osnovama zaustavljana istrazivanja maticnih celija i kloniranja.
Očito je Njutn pogrešio,i crkva je grešila kroz povjest ne jednom!Ne zaboravi bitno,i on i neki znanstvenici oni koje je crkva progonila,bili su vjernici!
Dakle,za mnoga velika znanstvena otkrića možemo biti zahvalni znanstvenicima vjernicima!
Ipak Njutn nije bio samo vjernik i teolog nego i alkemičar i okultista što baš nije spojivo sa crkvenom naukom!
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#995 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by Dope_Man »

Bili su vjernici iz istog razloga iz kog je vecina ljudi i danas vjernici: Rodjeni su i odrasli u okolini koja im je servirala vjeru, i prijetila na razne nacine ako bi i pomislili da napuste vjeru. Neki su je onda prihvatili i voljeli, a mnogi imali problema sa njom. Sto je jos vaznije, NIKO od njih nije NISTA otkrio citajuci Bibliju, kao ni islamski naucnici citajuci Kur'an, vec su do svih otkrica dosli posmatrajuci stvarnost. A Biblija/Kur'an i ''predstavnici boga'' su samo sluzili kao prepreka u stjecanju i objavljivanju znanja. Da toga nije bilo imali bi struju i modernu medicinu vjerovatno bar 1000 godina ranije nego sto jesmo.. ali bog voli glupe izgleda, jer evo danas u vrijeme nauke vecina naucnika odose od vjere, kao i opcenito populacija razvijenih zemalja.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#996 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by patriot_1 »

Dope_Man wrote:Bili su vjernici iz istog razloga iz kog je vecina ljudi i danas vjernici: Rodjeni su i odrasli u okolini koja im je servirala vjeru, i prijetila na razne nacine ako bi i pomislili da napuste vjeru. Neki su je onda prihvatili i voljeli, a mnogi imali problema sa njom. Sto je jos vaznije, NIKO od njih nije NISTA otkrio citajuci Bibliju, kao ni islamski naucnici citajuci Kur'an, vec su do svih otkrica dosli posmatrajuci stvarnost. A Biblija/Kur'an i ''predstavnici boga'' su samo sluzili kao prepreka u stjecanju i objavljivanju znanja. Da toga nije bilo imali bi struju i modernu medicinu vjerovatno bar 1000 godina ranije nego sto jesmo.. ali bog voli glupe izgleda, jer evo danas u vrijeme nauke vecina naucnika odose od vjere, kao i opcenito populacija razvijenih zemalja.
Glupi su ovi tvoji zaključci!
Prvo,Biblija je knjiga koja se bavi Bogom ,tko je,kakav je i čovjekom i njegovom odnosu prema Bogu!Dakle,očekivati da će iz nje crpiti znanstvene spoznaje može samo budala!Ne mislim pritom na tebe!Koliko znanstvenika vjeruje a koliko ne teško je reći ali sa sigurnošću se može reći da mnogi i dan danas vjeruju jer MISLE da Bog postoji!Još jedan banalan zaključak s tvoje strane,većina ljudi u razvijenim zemljama još uvjek vjeruje u Boga!
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1000 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by HardcoreMX »


Patric na jedan simple i locker način govori o svom putu u Islam. On je važio kao jedan od velikih talenata unutar njemačkog 'superstar' šou, kojeg je, iako je bio od favorita, naprasno napustio. Prethodno je već osvojio bravo nagradu i imao jedan ugovor sa medijskom kućom. U ovoj emisiji objašnjava da se interesovao za razne spiritualnosti, odnosno religije kao budizam, hinduizam, takodjer i Islam za kojeg se odlučio prilikom posjete jednoj džamiji gdje je u molitvi osjetio u sebi da je to ono što je tražio te se naježio i potekle mu suze. Tada je konvertirao i to na njemačkom jer je tek učio osnovne stvari o Islamu. Patric neopterečen popularnošću odgovara na pitanja voditelja i gledalaca o seksu prije braka gdje kaže da nema ženu niti djevojku, o prednosti da mu žena bude muslimanka, ali i nemoranju, ali bi im bilo lakše spremanje jela pošto ne jede svinjetinu, da nije ni prije bio fan alkohola, o ramadanu u čijem se danu upravo nalaze u toku snimanja emisije, o Islamu u kojem mu je srce i tu se osjeća kao rodjen, da se čovjek mora pravdati jedino pred Bogom, o porivima i izazovima za njega kao čovjeka, o ljudskim predrasudama i da se svatko treba za vlastiti nos da uhvati...
Post Reply