Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#1 Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by patriot_1 »

Što mislite o njima?Jesu li to slabići?Ili baš suprotno,osobe koje su spoznale da ovo njihovo nije dobro pa prelaze na "tuđe"?
A treba imati hrabrosti za taj iskorak jer ćeš najvjerovatnije imati gadnih problema zbog toga!
U nekom smislu je i ateist=konvertit ako je prešao na Islam ili Kršćanstvo( i dr.)!
Ja sam dvostruki konvertit :-D rođen kao Katolik,pod utjecajem komunističke indoktrinacije i loše duhovnosti u svojoj (lokalnoj) crkvi postao ateista.
Poslije,nezadovoljan ateizmom postadoh Protestant.Sad ipak ponekad odem i na Katoličku misu,češće nego dok sam Katolik bio :o !
Ima dosta slučajeva gdje Kršćani prelaze na Islam i isto tako gdje Muslimani prelaze na Kršćanstvo!
Neka prelaze,jedni i drugi ako im to paše.Ako misle da je to za njih bolje!Užasno je što zbog toga mnogi bivaju proganjani pa čak i ubijani!
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#2 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by Towelie »

A protiv cega protestujes? :D
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#3 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by nasa »

patriot_1 wrote:Što mislite o njima?Jesu li to slabići?Ili baš suprotno,osobe koje su spoznale da ovo njihovo nije dobro pa prelaze na "tuđe"?
A treba imati hrabrosti za taj iskorak jer ćeš najvjerovatnije imati gadnih problema zbog toga!
U nekom smislu je i ateist=konvertit ako je prešao na Islam ili Kršćanstvo( i dr.)!
Ja sam dvostruki konvertit :-D rođen kao Katolik,pod utjecajem komunističke indoktrinacije i loše duhovnosti u svojoj (lokalnoj) crkvi postao ateista.
Poslije,nezadovoljan ateizmom postadoh Protestant.Sad ipak ponekad odem i na Katoličku misu,češće nego dok sam Katolik bio :o !
Ima dosta slučajeva gdje Kršćani prelaze na Islam i isto tako gdje Muslimani prelaze na Kršćanstvo!
Neka prelaze,jedni i drugi ako im to paše.Ako misle da je to za njih bolje!Užasno je što zbog toga mnogi bivaju proganjani pa čak i ubijani!
Zavisi od toga kako shvatis i zivis tu prvu religiju.Mislim da je to licna potrega za nekim odgovorima i onda licno shvatanje tih odgovora.
Tako i ljudi nvode razlicite razloge zasto promijene religiju.
A jeste jako ruzno da se ljudima to osporava.Mada ponekad i oni sami budu krivi jer umjesto da pokazu shvatanje i grade most izmedju religije koju su napustili i religije koji su izabrali, oni cesto postanu jako iskljucivi prema onom sto su napustili.
Shvatam ja da nesto a priori napustis zato sto ga smatras pogresnim ali istovremeno bi trebao pokazati i razumjevanje za one koji te pogreske ne vide jer i sam si bio jedan od njih.
Tako je i s ateistima koji su ranije bili vjernici, cesto ne pokazuju ama bas nikakvu sirinu u razumjevanju religioznosti.

U svakom slucaju, ja sam jako pristalica slobode izbora i to prvenstveno zbog uvazavanja konteksta modernog svijeta u kojem ljudi biraju i niz budalastina i posvecuju im zivot dok s druge strane jos uvijek imamo vrlo visok nivo iskljucivosti izmedju razlicitih religija i osustvo zelje da se razumijemo, empatije itd. pomalo apsurdno i mislim da steti svim religijama
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#4 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by MyTao »

patriot_1 wrote:Što mislite o njima?Jesu li to slabići?Ili baš suprotno,osobe koje su spoznale da ovo njihovo nije dobro pa prelaze na "tuđe"?
A treba imati hrabrosti za taj iskorak jer ćeš najvjerovatnije imati gadnih problema zbog toga!
U nekom smislu je i ateist=konvertit ako je prešao na Islam ili Kršćanstvo( i dr.)!
Ja sam dvostruki konvertit :-D rođen kao Katolik,pod utjecajem komunističke indoktrinacije i loše duhovnosti u svojoj (lokalnoj) crkvi postao ateista.
Poslije,nezadovoljan ateizmom postadoh Protestant.Sad ipak ponekad odem i na Katoličku misu,češće nego dok sam Katolik bio :o !
Ima dosta slučajeva gdje Kršćani prelaze na Islam i isto tako gdje Muslimani prelaze na Kršćanstvo!
Neka prelaze,jedni i drugi ako im to paše.Ako misle da je to za njih bolje!Užasno je što zbog toga mnogi bivaju proganjani pa čak i ubijani!
cuj to nezadovoljan Ateizmom?? :-)


:sax:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#5 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by Towelie »

Stvarno cuj to. Neko je ateista i ne vidi u tome smisao. Pa stvarno, kako ih samo nije stid. :D
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#6 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by perfekcionista1 »

Ako su zbog predrasuda napustili svoju vjeru smatram da su glupi.
Ako su uzeli i mjesecima istrazivali svaki detalj i uporedjivali svoju religiju sa nekom drugom pa pronasli da je po njihovom misljenju ta druga istinita onda podrzavam.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#7 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by patriot_1 »

nasa wrote:
patriot_1 wrote:Što mislite o njima?Jesu li to slabići?Ili baš suprotno,osobe koje su spoznale da ovo njihovo nije dobro pa prelaze na "tuđe"?
A treba imati hrabrosti za taj iskorak jer ćeš najvjerovatnije imati gadnih problema zbog toga!
U nekom smislu je i ateist=konvertit ako je prešao na Islam ili Kršćanstvo( i dr.)!
Ja sam dvostruki konvertit :-D rođen kao Katolik,pod utjecajem komunističke indoktrinacije i loše duhovnosti u svojoj (lokalnoj) crkvi postao ateista.
Poslije,nezadovoljan ateizmom postadoh Protestant.Sad ipak ponekad odem i na Katoličku misu,češće nego dok sam Katolik bio :o !
Ima dosta slučajeva gdje Kršćani prelaze na Islam i isto tako gdje Muslimani prelaze na Kršćanstvo!
Neka prelaze,jedni i drugi ako im to paše.Ako misle da je to za njih bolje!Užasno je što zbog toga mnogi bivaju proganjani pa čak i ubijani!
Zavisi od toga kako shvatis i zivis tu prvu religiju.Mislim da je to licna potrega za nekim odgovorima i onda licno shvatanje tih odgovora.
Tako i ljudi nvode razlicite razloge zasto promijene religiju.
A jeste jako ruzno da se ljudima to osporava.Mada ponekad i oni sami budu krivi jer umjesto da pokazu shvatanje i grade most izmedju religije koju su napustili i religije koji su izabrali, oni cesto postanu jako iskljucivi prema onom sto su napustili.
Shvatam ja da nesto a priori napustis zato sto ga smatras pogresnim ali istovremeno bi trebao pokazati i razumjevanje za one koji te pogreske ne vide jer i sam si bio jedan od njih.
Tako je i s ateistima koji su ranije bili vjernici, cesto ne pokazuju ama bas nikakvu sirinu u razumjevanju religioznosti.

U svakom slucaju, ja sam jako pristalica slobode izbora i to prvenstveno zbog uvazavanja konteksta modernog svijeta u kojem ljudi biraju i niz budalastina i posvecuju im zivot dok s druge strane jos uvijek imamo vrlo visok nivo iskljucivosti izmedju razlicitih religija i osustvo zelje da se razumijemo, empatije itd. pomalo apsurdno i mislim da steti svim religijama
Dosta dobro rečeno,mada nije uvjek tako da netko tko promjeni vjeru ,blati onu prijašnju.Npr. kod Jehovnih Svjedoka (donekle i Adventista) uglavnom vlada averzija na Katoličku Crkvu iako su to prije bili!No J.Svjedoi nisu mjerilo ničega jer su isključivi,a i sekta su,ostali kršćani ih niti ne smatraju kršćanima jer ne vjeruju da je Isus Bog.
Ljudi uglavnom mjenjaju vjeru zbog nezadovoljstva prema svojoj,iako se često radi o osobama koje su i u toj svojoj bili na periferiji!Ne unutra!
A često se događa i to da ih je netko indoktrinirao,preveo ih žedne preko vode i zgadio im bolje,naveo na gore!
Dobro je ako sa magarca skočiš na konja , no obratno nije dobro!Dakle izabereš nešto što je istinski bolje.A ne samo tvoje mišljenje da JE bolje,a možda i nije!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#8 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by patriot_1 »

perfekcionista1 wrote:Ako su zbog predrasuda napustili svoju vjeru smatram da su glupi.
Ako su uzeli i mjesecima istrazivali svaki detalj i uporedjivali svoju religiju sa nekom drugom pa pronasli da je po njihovom misljenju ta druga istinita onda podrzavam.
Dobro rečeno,nešto slično sam odgovorio gore!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#9 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by patriot_1 »

Towelie wrote:A protiv cega protestujes? :D
Protestantizam je jedna od tri kršćanske grupacije ili crkve!
Isto kao kod Muslimana šijiti i suniti itd.
Razlike su minorne!Osnovno je isto.Apostolsko vjerovanje!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#10 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by patriot_1 »

MyTao wrote:
cuj to nezadovoljan Ateizmom?? :-)


:sax:
Da,da Bog ne postoji trebaš imati veću vjeru u to nego vjerovati da on jest!Vjera u slučaj , ili vjera u Tvorca,što je logičnije?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#11 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by patriot_1 »

Towelie wrote:Stvarno cuj to. Neko je ateista i ne vidi u tome smisao. Pa stvarno, kako ih samo nije stid. :D
Mene nimalo ne čudi da je netko ateista.Ima dovoljno argumenata za nevjerovati u Boga,no ja sam spoznao da Bog jest,,i to je kraj ateističkog stava,bar za mene!A nije to došlo preko noći,trebalo je puno promišjati,čitati,razgovarati i sa vjernicima i nevjernicima i tek onda zauzeti stav.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#12 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by animals »

Bolje mjenjati zene nego vjere.. :D
ali..svak se nadje u necemu..
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#13 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by perfekcionista1 »

animals wrote:Bolje mjenjati zene nego vjere.. :D
ali..svak se nadje u necemu..
a ti ne mozes ni jedno ni drugo jelde :D
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#14 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by animals »

perfekcionista1 wrote:
animals wrote:Bolje mjenjati zene nego vjere.. :D
ali..svak se nadje u necemu..
a ti ne mozes ni jedno ni drugo jelde :D
A nisam ja ovdje da se hvalim :D
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#15 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by perfekcionista1 »

animals wrote:
A nisam ja ovdje da se hvalim :D
A i cime bi :D
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#16 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by animals »

perfekcionista1 wrote:
animals wrote:
A nisam ja ovdje da se hvalim :D
A i cime bi :D
A ni sa cim.. :D
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#17 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by patriot_1 »

animals wrote:Bolje mjenjati zene nego vjere.. :D
ali..svak se nadje u necemu..
Pa zašto bi je mjenjao ako je prava? :-D

Poznati protestantski teolog Petar Kuzmić , upitan od novinara "Kane" (katolički vjerski tjednik) :"Vama mi katolici zamjeramo što katolike navodite na protestantizam"!
Njegov odgovor je bio otprilike:"Ti ljudi su bili formalni vjernici,mnogi od njih su već izgubili vjeru u Boga,samo su po tradiciji bili katolici,mnogi su išli ili nikako u crkvu ili na velike blagdane,pa se pitam,,TKO je kriv što su se okrenuli protestantizmu?Ovdje su postali gorljivi vjernici!"

PS nisu svi protestanti gorljivi,u mnogim protestantskim zemljama ima više otpada od vjere nego u katoličkim!
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#18 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by victom »

polazimo od pogrešne pretpostavke da je jedna od vjera ispravna. šta ako su sve laž ?
Last edited by victom on 01/03/2021 05:16, edited 2 times in total.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#19 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by animals »

patriot_1 wrote:
animals wrote:Bolje mjenjati zene nego vjere.. :D
ali..svak se nadje u necemu..
Pa zašto bi je mjenjao ako je prava? :-D

Poznati protestantski teolog Petar Kuzmić , upitan od novinara "Kane" (katolički vjerski tjednik) :"Vama mi katolici zamjeramo što katolike navodite na protestantizam"!
Njegov odgovor je bio otprilike:"Ti ljudi su bili formalni vjernici,mnogi od njih su već izgubili vjeru u Boga,samo su po tradiciji bili katolici,mnogi su išli ili nikako u crkvu ili na velike blagdane,pa se pitam,,TKO je kriv što su se okrenuli protestantizmu?Ovdje su postali gorljivi vjernici!"

PS nisu svi protestanti gorljivi,u mnogim protestantskim zemljama ima više otpada od vjere nego u katoličkim!
Vidi i ja sam rodjen ko katolik, to sam i dan danas, ali formalno..
mislim na papiru..malo se zezam ovdje, ali religiju ne praktikujem,
ne sto ne vjerujem, vec sto ne vjerujem ljudima..
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#20 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by perfekcionista1 »

animals wrote: A ni sa cim.. :D
:lol: :thumbup:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#21 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by nasa »

patriot_1 wrote:
nasa wrote:Zavisi od toga kako shvatis i zivis tu prvu religiju.Mislim da je to licna potrega za nekim odgovorima i onda licno shvatanje tih odgovora.
Tako i ljudi nvode razlicite razloge zasto promijene religiju.
A jeste jako ruzno da se ljudima to osporava.Mada ponekad i oni sami budu krivi jer umjesto da pokazu shvatanje i grade most izmedju religije koju su napustili i religije koji su izabrali, oni cesto postanu jako iskljucivi prema onom sto su napustili.
Shvatam ja da nesto a priori napustis zato sto ga smatras pogresnim ali istovremeno bi trebao pokazati i razumjevanje za one koji te pogreske ne vide jer i sam si bio jedan od njih.
Tako je i s ateistima koji su ranije bili vjernici, cesto ne pokazuju ama bas nikakvu sirinu u razumjevanju religioznosti.

U svakom slucaju, ja sam jako pristalica slobode izbora i to prvenstveno zbog uvazavanja konteksta modernog svijeta u kojem ljudi biraju i niz budalastina i posvecuju im zivot dok s druge strane jos uvijek imamo vrlo visok nivo iskljucivosti izmedju razlicitih religija i osustvo zelje da se razumijemo, empatije itd. pomalo apsurdno i mislim da steti svim religijama
Dosta dobro rečeno,mada nije uvjek tako da netko tko promjeni vjeru ,blati onu prijašnju.Npr. kod Jehovnih Svjedoka (donekle i Adventista) uglavnom vlada averzija na Katoličku Crkvu iako su to prije bili!No J.Svjedoi nisu mjerilo ničega jer su isključivi,a i sekta su,ostali kršćani ih niti ne smatraju kršćanima jer ne vjeruju da je Isus Bog.
Ljudi uglavnom mjenjaju vjeru zbog nezadovoljstva prema svojoj,iako se često radi o osobama koje su i u toj svojoj bili na periferiji!Ne unutra!
A često se događa i to da ih je netko indoktrinirao,preveo ih žedne preko vode i zgadio im bolje,naveo na gore!
Dobro je ako sa magarca skočiš na konja , no obratno nije dobro!Dakle izabereš nešto što je istinski bolje.A ne samo tvoje mišljenje da JE bolje,a možda i nije!
Imam ja prijateljicu, jehovni, presla s islama.A ja sam u fazonu da ti ne bi nikad nista rekla, ma ni slucajno, sta god da mislim postujem tudje ali sam ono cvrstih stavova oko onog sto sam izabrala...znamo se godinama, normala cura bila, druzenje, zezancija itd. nije neka tegobna vrsta...HAjde, prica ona meni razloge, razumijem sta je nju licno potaklo na to, falilo joj je to da negdje pripada, a oni to pruzaju itd.Ma uglavnom rijec joj nisam rekla zasto ili nisi trebala ali joj kazem, nemoj molim te da ulazimo u pricu o ispravnosti, ja sam zadovoljna svojim izborom I gotovo.
Ma kavkvi, isto da je zena na lobotomiju isla, svaki put kad sjednemo ko cede da pustim...pa hajde jako bih voljela da ti dodjes jednom na nas sastanak, takav smiraj sam nasla, moras to osjetiti, ti ne znas ali islam, ovo krscanstvo oni su lazna slika....
Ne znam sta mi je gore, sto se toliko promijenila, sto ne vidi da ja postujem nju I njen izbor I ne potezem tu temu, a ona stalno....ne znam je li znas onaj osjecaj kad te zaustavi ili se nadjes s nekim ko nije bas dobro mentalno I onda se ono nezgodno osjecas, ne znas ni sta bi pricao...nije lijepo za reci ali tako se ja osjecam sad kad s njom pricam....
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#22 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by aurora313 »

patriot_1 wrote:Dosta dobro rečeno,mada nije uvjek tako da netko tko promjeni vjeru ,blati onu prijašnju. Npr. kod Jehovnih Svjedoka (donekle i Adventista) uglavnom vlada averzija na Katoličku Crkvu iako su to prije bili. No J.Svjedoi nisu mjerilo ničega jer su isključivi,a i sekta su,ostali kršćani ih niti ne smatraju kršćanima jer ne vjeruju da je Isus Bog.
Ljudi su prešli iz katolicizma zbog očitog izvrtanja onoga zato što je (ma da je originalno Biblija kreirana za katolike) katolička crkva dodala kroz vijekove na Bibliju masu novih izmišljotina. Npr. nastala je specifično važna Majka Božija kao svetica, uvedeno je Čistilište da bi se zaradile pare za crkvu, izmišljeni datumi rođenja, smrti i ubačene kojekakve ekstra budalaštine. Zato Adventisti smatraju da njihova Biblija koje se oni kao drže (a svaka je izmišljena do iznemoglosti) predstavlja pravi odraz Božije namjere.

Što se tiče Jehovinih svjedoka, oni imaju neke svoje tvrde postavke i zaključke. Po logici su u pravu oko Isusa kao što su to tvrdili i Katari iz Langedoca: Isus nije Bog jer je eto rođen na terra firma od domaće nam žene. Ujedno, Božiji sin ili kako kažeš Bog ne može biti od krvi i mesa i putovati gore/dolje, a najmanje da ga kao nematerijalnog neko može zakucati na krst.
patriot_1 wrote:Ljudi uglavnom mjenjaju vjeru zbog nezadovoljstva prema svojoj,iako se često radi o osobama koje su i u toj svojoj bili na periferiji!Ne unutra!
A često se događa i to da ih je netko indoktrinirao,preveo ih žedne preko vode i zgadio im bolje,naveo na gore!
Dobro je ako sa magarca skočiš na konja , no obratno nije dobro!Dakle izabereš nešto što je istinski bolje.A ne samo tvoje mišljenje da JE bolje,a možda i nije!
Od kuda ti to znaš? Ovo ti je površno, plitko i jednostrano.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#23 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by animals »

aurora313 wrote:
patriot_1 wrote:Dosta dobro rečeno,mada nije uvjek tako da netko tko promjeni vjeru ,blati onu prijašnju. Npr. kod Jehovnih Svjedoka (donekle i Adventista) uglavnom vlada averzija na Katoličku Crkvu iako su to prije bili. No J.Svjedoi nisu mjerilo ničega jer su isključivi,a i sekta su,ostali kršćani ih niti ne smatraju kršćanima jer ne vjeruju da je Isus Bog.
Ljudi su prešli iz katolicizma zbog očitog izvrtanja onoga zato što je (ma da je originalno Biblija kreirana za katolike) katolička crkva dodala kroz vijekove na Bibliju masu novih izmišljotina. Npr. nastala je specifično važna Majka Božija kao svetica, uvedeno je Čistilište da bi se zaradile pare za crkvu, izmišljeni datumi rođenja, smrti i ubačene kojekakve ekstra budalaštine. Zato Adventisti smatraju da njihova Biblija koje se oni kao drže (a svaka je izmišljena do iznemoglosti) predstavlja pravi odraz Božije namjere.

Što se tiče Jehovinih svjedoka, oni imaju neke svoje tvrde postavke i zaključke. Po logici su u pravu oko Isusa kao što su to tvrdili i Katari iz Langedoca: Isus nije Bog jer je eto rođen na terra firma od domaće nam žene. Ujedno, Božiji sin ili kako kažeš Bog ne može biti od krvi i mesa i putovati gore/dolje, a najmanje da ga kao nematerijalnog neko može zakucati na krst.
patriot_1 wrote:Ljudi uglavnom mjenjaju vjeru zbog nezadovoljstva prema svojoj,iako se često radi o osobama koje su i u toj svojoj bili na periferiji!Ne unutra!
A često se događa i to da ih je netko indoktrinirao,preveo ih žedne preko vode i zgadio im bolje,naveo na gore!
Dobro je ako sa magarca skočiš na konja , no obratno nije dobro!Dakle izabereš nešto što je istinski bolje.A ne samo tvoje mišljenje da JE bolje,a možda i nije!
Od kuda ti to znaš? Ovo ti je površno, plitko i jednostrano.
A ko si sad ti, neki konvertit :shock:
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#24 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by šarf »

patriot, krasna tema.Probajmo i ovoj temi pristupiti objektivno,argumentovano.Moje mišljenje protiv nečijeg drugog mišljenja bez argumenata,vodi u sukob,zato probajmo pričati dokazima.U stvari da oni govore umjesto nas.
APOSTOL PAVLE je bio obraćenik sa judaizma na kršćanstvo.U Bibliji,u Delima apostolskim deveto poglavlje,govori se o obraćenju Pavla na kršćanstvo.U pismu Galaćanima Pavao sam kaže (Gal. 1:13)-A čuli ste kako sam nekada živio u židovstvu — da sam preko svake mjere progonio Božju skupštinu i htio je zatrti.Kao Židov on je progonio kršćane,no kasnije je i sam postao kršćanin..Naravno,njemu je na poseban nači objašnjeno da ono što čini nije u redu,i da religija u kojoj je do tada bio,nema više Božije odobravanje.Zaista bi bilo ludo ostati u religiji za koju je sam Bog rekao ,to nije više moje.
Većina onih koji su u prvom stoljeću bili kršćani su iz židovstva.
Bilo je i drugih ,na primjer KORNELIJE. U desetom poglavlju Djela apostolskih se opisuje kako je on Rimljanin postao kršćanin.Dakle, obraćenik.
Ako odemo još dalje u istoriju mogli bismo vidjeti u zakonu koji je Bog dao Izraelcima,da i drugi ljudi koji nisu rođeni Izraelci mogli su pristupiti židovskoj religiji.Prije toga su morali napraviti neke korake.N.p.u 2.Mojsijeva 12:48 piše-Ako bi među vama živio došljak koji bi htio slaviti Pashu u čast Jehovi, neka se obreže svako muško iz doma njegova. Tek tada neka pristupi i slavi je i neka bude kao rođeni Izraelac.(...)
Na taj način on je postao obraćenik.

Ovo su obraćenja koja su imala Božje odobravanje.

Dakle,preći na neku drugu vjeru ne smije biti stvar emocija,u smislu moja žena je to pa ću i ja preći na njenu vjeru i slično.Ili razočaran sam nečim u svojoj vjeri u drugoj toga nema ...
Obraćenje mora imati Božje odobravanje,moramo znati da li je taj korak ispravan u Božjim očima.

Primjer,ako bi neko ko se izjašnjava kao kršćanin odlučio da pređe na judaizam,da li takav postupak ima Božje odobravanje ako je prije gotovo dvije hiljade godina Bog za Židove rekao,to nije više moj narod?Zašto postati dio religije koju Bog ne odobrava?
I opet pitanje, kako znati koja religija je prava,koju religiju Bog odobrava? Moramo istražiti.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#25 Re: Konvertiti=ljudi koji mjenjaju vjeru!

Post by patriot_1 »

victom wrote:polazimo od pogrešne pretpostavke da je jedna od vjera ispravna. šta ako su sve laž ?
I toje moguće.Sve je moguće,i da nijedna nije prava,da je jedna prava,da su sve prave , da je njih nekoliko pravih!
Kao i to da Bog postoji,ne postoji,ili postoji nekoliko njih!
Post Reply